585 3016 Asmalyk Antik Yomud, 120x71, mindre färgblödning på baksidan, minor colourbleed visuable at the back
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3002 Bachtiari Daterad 1920 , 158x330, mindre fläckar, minor stains
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2009 11:01)
585 3009 Bachtiari Semi-antik, 138x207, kortsidor saknar ngn knutrad, mindre hål, both ends missing a few rows of knots, minor hole
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3008 Bachtiari Semi-antik, 141x222
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3011 Beluch Antik, 82x138, litet hål, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, minor hole, even partly slight heavier wear
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3013 Beluch Semi-antik , 217x353
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3020 Bidjar Semi-antik, 145x218
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3019 Birjand Antik, 273x395, signerad Hanarzadeh, jämnt ställvis hårdare slitage, ngn knutrad saknas, malspår på baksidan, even partly heavier wear, a few rows of knots missing, mothdamages visuable at the back
S�ldes inte (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3018 Djadjim Antik, nordvästpersisk, 190x210 mindre kantskador, fläck, minor damages, stain
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3021 Feraghan Semi-antik, 140x210, jämnt ställvis hårdare slitage, lagning, even partly heavier wear, repair
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3005 Gashgai Antik, 136x222, jämnt slitage, even wear
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3004 Hadji-jalili Täbriz 20-tal, 128x180
S�ldes f�r 11.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3015 Hamadan Semiantik , 132x197, full lugghöjd, full pile
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3026 Kashan Semi-antik, 133x201
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3025 Kashan Semiantik, 129x207
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3007 Kerman semi-antik, 265x388, område med slitage, area with wear
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3012 Khorjin Anatol, antik, 48x58, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3023 Kurd Tidigt 1900-tal Persien, 126x270, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, one end missing a few rows of knots
585 3027 Lori Tidigt 1900-tal, 160x324, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, mindre lagningar, färgblödningar, even partly heavier wear, minor repairs, colourbleed
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3006 N.v persisk Semi-antik, 115x177, lagningar, mindre färgblödningar, repairs minor colourbleed
585 3024 Nordvästpersisk Antik, 96x625, jämnt slitage, lagningar, even wear, repairs
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3003 Oushak tidigt 1900-tal, 298x315, trampveck, mindre fläckar, folding wear, minor spots
585 3022 Sarab Tidigt 1900-tal, 103x337
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 2654 Täbriz semiantik, 312x416
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)
585 3014 Teheran Tidigt 1900-tal, 216x325, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)