Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 maj 2009 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

585 3016  Asmalyk Antik Yomud, 120x71, mindre färgblödning på baksidan, minor colourbleed visuable at the back

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3002  Bachtiari Daterad 1920 , 158x330, mindre fläckar, minor stains

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2009 11:01)

585 3009  Bachtiari Semi-antik, 138x207, kortsidor saknar ngn knutrad, mindre hål, both ends missing a few rows of knots, minor hole

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3008  Bachtiari Semi-antik, 141x222

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3011  Beluch Antik, 82x138, litet hål, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, minor hole, even partly slight heavier wear

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3013  Beluch Semi-antik , 217x353

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3020  Bidjar Semi-antik, 145x218

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3019  Birjand Antik, 273x395, signerad Hanarzadeh, jämnt ställvis hårdare slitage, ngn knutrad saknas, malspår på baksidan, even partly heavier wear, a few rows of knots missing, mothdamages visuable at the back

S�ldes inte (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3018  Djadjim Antik, nordvästpersisk, 190x210 mindre kantskador, fläck, minor damages, stain

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3021  Feraghan Semi-antik, 140x210, jämnt ställvis hårdare slitage, lagning, even partly heavier wear, repair

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3005  Gashgai Antik, 136x222, jämnt slitage, even wear

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3004  Hadji-jalili Täbriz 20-tal, 128x180

S�ldes f�r 11.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3015  Hamadan Semiantik , 132x197, full lugghöjd, full pile

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3026  Kashan Semi-antik, 133x201

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3025  Kashan Semiantik, 129x207

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3007  Kerman semi-antik, 265x388, område med slitage, area with wear

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3012  Khorjin Anatol, antik, 48x58, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3023  Kurd Tidigt 1900-tal Persien, 126x270, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, one end missing a few rows of knots

585 3027  Lori Tidigt 1900-tal, 160x324, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, mindre lagningar, färgblödningar, even partly heavier wear, minor repairs, colourbleed

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3006  N.v persisk Semi-antik, 115x177, lagningar, mindre färgblödningar, repairs minor colourbleed

585 3024  Nordvästpersisk Antik, 96x625, jämnt slitage, lagningar, even wear, repairs

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3003  Oushak tidigt 1900-tal, 298x315, trampveck, mindre fläckar, folding wear, minor spots

585 3022  Sarab Tidigt 1900-tal, 103x337

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 2654  Täbriz semiantik, 312x416

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3014  Teheran Tidigt 1900-tal, 216x325, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)