1304 9035 Baljfåtölj Sengustaviansk, senare bemålning
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:10)
1304 9021 Bestickuppsättning silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 90 delar, Bruttovikt: 2940g. (varav knivar 1215g). Längd: 12-18cm
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:31)
1304 9022 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med ren och två samer med hund, på baksidan fasttejpad sten från fjället. Signerad 1939. Motivet: 38x52 cm
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)
1304 9023 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med renar och same i akja. Signerad 1940. Motivet: 29x40 cm
Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)
1304 9024 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med två renar, akjor och kåta. Signerad 1941. Motivet: 39x49 cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:10)
1304 9011 Bojan med lock 1800-tal, Kina. Höjd: 21 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:56)
1304 9009 Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2468. Höjd: 53 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:19)
1304 3123 Bordsplateau 1700-tal, mässing, 55x40 cm
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:41)
1304 9028 Burk med lock Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. 1932. Höjd: 10,5
Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:25)
1304 9013 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:12)
1304 9025 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 247/250. Motivet: 54x38 cm
Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:18)
1304 9010 Fåtölj + fotpall. "Miranda", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux. Stoppad sits och rygg med klädsel i blått skinn. Märkt "Bruno Mathsson Made In Sweden"
Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:58)
1304 1001 Fåtölj med fotpall, Stora Eva, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige
Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:45)
1304 9032 Golvlampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2323. Mässing. Höjd: ca 140 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:14)
1304 9033 Golvlampa mässing, design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2148. Höjd: 156 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:47)
1304 9001 Litografisk affisch John Bauer, 1914, "Konstnärsklubbens Cabaret", Berns 14 Dec, 92x65 cm
Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)
1304 9027 Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 15 cm, med ljus.
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:42)
1304 9007 Oljemålning Alain Thomas (f. 1942), Frankrike. "Sultane au turban mauve". Signerad. Olja på pannå, 40x40 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:52)
1304 9003 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1700-tal, uppfodrad duk. Olja på duk, ej signerad. 59x49 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:52)
1304 9002 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown, Signerad. Olja på pannå, 71x60 cm
Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:49)
1304 9005 Parfymbrännare Empire. Förgylld brons, Höjd: 17 cm
Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:32)
1304 9016 Skålar på fot, Ett par silver. Diameter: 22, höjd: 16 cm, vikt: 1160g.
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:35)
1304 9036 Takarmatur Swedish Grace, möjligen Orrefors. Trattformad kupa i ljusblå glasmassa, stomme i metall. Höjd: 70 cm
Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:01)
1304 9019 Väggarmaturer ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2143. Längd: 20cm. Djup: 15cm. Höjd: 25cm.
Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:29)
1304 9006 Vas Imaridekor, Japan, 1800-tal. Höjd: 41 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:52)
1304 9017 Vas Rörstrand, Jugend, Höjd: 13,5cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)
1304 9018 Vas Rörstrand, Jugend. Höjd: 14 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:04)