Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 27 januari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1304 9035  Baljfåtölj Sengustaviansk, senare bemålning

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:10)

1304 9021  Bestickuppsättning silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 90 delar, Bruttovikt: 2940g. (varav knivar 1215g). Längd: 12-18cm

Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:31)

1304 9022  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med ren och två samer med hund, på baksidan fasttejpad sten från fjället. Signerad 1939. Motivet: 38x52 cm

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:07)

1304 9023  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med renar och same i akja. Signerad 1940. Motivet: 29x40 cm

Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:40)

1304 9024  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med två renar, akjor och kåta. Signerad 1941. Motivet: 39x49 cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:10)

1304 9011  Bojan med lock 1800-tal, Kina. Höjd: 21 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:56)

1304 9009  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2468. Höjd: 53 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:19)

1304 3123  Bordsplateau 1700-tal, mässing, 55x40 cm

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:41)

1304 9028  Burk med lock Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. 1932. Höjd: 10,5

Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:25)

1304 9013  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:12)

1304 9025  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 247/250. Motivet: 54x38 cm

Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:18)

1304 9010  Fåtölj + fotpall. "Miranda", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux. Stoppad sits och rygg med klädsel i blått skinn. Märkt "Bruno Mathsson Made In Sweden"

Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:58)

1304 1001  Fåtölj med fotpall, Stora Eva, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige

Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:45)

1304 9032  Golvlampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2323. Mässing. Höjd: ca 140 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:14)

1304 9033  Golvlampa mässing, design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2148. Höjd: 156 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:47)

1304 9001  Litografisk affisch John Bauer, 1914, "Konstnärsklubbens Cabaret", Berns 14 Dec, 92x65 cm

Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:30)

1304 9027  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 15 cm, med ljus.

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:42)

1304 9007  Oljemålning Alain Thomas (f. 1942), Frankrike. "Sultane au turban mauve". Signerad. Olja på pannå, 40x40 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:52)

1304 9003  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1700-tal, uppfodrad duk. Olja på duk, ej signerad. 59x49 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:52)

1304 9002  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown, Signerad. Olja på pannå, 71x60 cm

Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:49)

1304 9005  Parfymbrännare Empire. Förgylld brons, Höjd: 17 cm

Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:32)

1304 9016  Skålar på fot, Ett par silver. Diameter: 22, höjd: 16 cm, vikt: 1160g.

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:35)

1304 9036  Takarmatur Swedish Grace, möjligen Orrefors. Trattformad kupa i ljusblå glasmassa, stomme i metall. Höjd: 70 cm

Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 18:01)

1304 9019  Väggarmaturer ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2143. Längd: 20cm. Djup: 15cm. Höjd: 25cm.

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:29)

1304 9006  Vas Imaridekor, Japan, 1800-tal. Höjd: 41 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:52)

1304 9017  Vas Rörstrand, Jugend, Höjd: 13,5cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 20:32)

1304 9018  Vas Rörstrand, Jugend. Höjd: 14 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2020 19:04)