1355 7066 Akvatintetsning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad. Motivet: 32x25cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:18)
1355 7039 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Motivet: 27x30,5cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:49)
1355 7159 Bok med grafiska blad "Jahrbuch 66" Wolghang Hake verlag, Köln, 1966, no . Signerad, numrerad 56/100 cm.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)
1355 7161 Bok med litografi "Dikter till Lou", Guillaume Apollinaire, Litografi av Olle Käks, 42x30 ca. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:25)
1355 7042 Carborundumetsning Gio Pomodoro (1930-2002), Italien. Signerad. Signerad, numrerad 1/11. Bladets mått: 50x70 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)
1355 7081 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 6/10, komposition, bladets mått: 56x45 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:39)
1355 7082 Carborundumetsning Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Spring Moth". Signerad, numrerad 27/30. Bladets mått: 76x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:36)
1355 7038 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "På sanden" (III état av III). Signerad 1916, Motivet: 17,8x24,8cm. HJert&Hjert 279, Asplund 271
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:36)
1355 7126 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, 1917, Alder. Motivet: 17,3x11,9 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:59)
1355 7164 Etsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figur. Signerad, numrerad 31/80, oramat löst blad, bladets mått: 74x56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:34)
1355 7140 Etsning Emil Åberg (1864-1940), Sverige. "Kungsholmsbron". Signerad. Motivet: 61x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:12)
1355 7027 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Bruk. Signerad, daterad 1950. Motivet: 21x27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:12)
1355 7016 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Utsikt från Skinnarviksberget, Signerad. Motivet: 27x41 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:03)
1355 7096 Etsning Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 7/50, daterad 1962. Motivet: 24x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:12)
1355 7063 Etsning Ken Sato (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 1981. Motivet: 8x6cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 21:00)
1355 7062 Etsning Leif Elggren (f. 1950), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 94, "med dedikation". Motivet: 18x9cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)
1355 7033 Etsning Lennart Segerstråle (1892-1975), Finland. Rävar. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 1926. Motivet: ca 21x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)
1355 7040 Etsning Royal Nebeker (1945-2014), USA. "Til Ålesund". Signerad, numrerad 2/50. Motivet: 25x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:49)
1355 7118 Etsningar i mapp 7 st, Jörgen Boberg (1940-2009), Danmark. "Renaissance Dreams", oramade lösa blad. Signerad, numrerad 17/25, daterad 1970. Bladets mått: 45,5x61 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 21:01)
1355 7004 Färgetsning C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. "Bugatti". Signerad, daterad -79, bär dedikation. Oramat löst blad, etsning + handkolorering, bladets mått: 31,5x56 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)
1355 7138 Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. "Snäcka", HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 5/10, med dedikation, 1995. Motivet: 19x29 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:13)
1355 7009 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Spegelsmurf". Signerad, numrerad 4/50, daterad 1978, Haskel 161. Oramat löst blad, bladets mått: ca 49,5x64 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:23)
1355 7007 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 8/24, Haskel 285. Oramat löst blad. Motivet: ca 25x39. Bladets mått: ca 39,5x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:31)
1355 7176 Färgetsningar 2 st, Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 1/1, daterad 1989. Motivet: 40x29 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:59)
1355 7173 Färglitografi + bok, Frédéric Iriarte (f. 1963), Signerad, numrerad 15/120. Bladets mått: 34x58, Bok numrerad 364/1000 (signerad)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:48)
1355 7047 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 111/280, daterad 1981, Slussen. Motivet: 39x44cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:09)
1355 7122 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 60x87cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)
1355 7123 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 61x42cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)
1355 7152 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 43x29cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:15)
1355 7121 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 109/190. Motivet: 57x60cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:03)
1355 7043 Färglitografi Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 100/100, daterad 1988. Motivet: 38x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:28)
1355 7165 Färglitografi Antonio Saura (1930-1998), Spanien. Signerad, numrerad 70/99, oramat löst blad. Bladets mått: 75x104 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:59)
1355 7045 Färglitografi BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007). Signerad, numrerad 107/150,1983. Bladets mått: 25x35 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:47)
1355 7068 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 270/300, Motivet: 28x24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:16)
1355 7069 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 45/300. Motivet: ca 25,5x24cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:08)
1355 7147 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad. Motivet: 28x20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:11)
1355 7037 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 123/360, "Gröna Lund". Motivet: 37x44cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)
1355 7036 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 3/350, Norrtälje. Motivet: 38x46cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:26)
1355 7067 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 76/195, bladets mått: 51x66, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:46)
1355 7125 Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Stålpojkens stad". Signerad, numrerad 7/190, ca 64x50cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:48)
1355 7021 Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 132/150. Bladets mått: 36,5x40,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)
1355 7100 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Folkdans på Skansen. Signerad, numrerad 244/360. Motivet: 45x56 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:05)
1355 7108 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben med frukter. Signerad, numrerad 103/360. Motivet: 45x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:13)
1355 7106 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Svanar. Signerad, numrerad 45/360. Motivet: 55x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:10)
1355 7107 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Utsikt mot Gamla Stan. Signerad, numrerad 289/360. Motivet: 45x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)
1355 7141 Färglitografi Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. Häst. Signerad, numrerad 29/290. Motivet: 45x35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:39)
1355 7099 Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 221/350. Motivet: 49x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:31)
1355 7031 Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Signerad, numrerad 37/200, daterad 1981,59x43cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:24)
1355 7054 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Landskap. Signerad, numrerad 46/60, daterad -76. Motivet: 22x67 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:26)
1355 7120 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Fästepar". PT. Signerad. Motivet: 37x27cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:08)
1355 7177 Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 232/300, "Rådjuret". Motivet: 38x28 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)
1355 7087 Färglitografi Hans Sandell. Signerad, numrerad 62/250. Motivet: 55x40 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:10)
1355 7048 Färglitografi Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Stol, monogram. Signerad, numrerad 15/150, bladets mått: 52x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:26)
1355 7018 Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Skog. Signerad, numrerad 213/360, daterad 1969. Motivet: ca 39x30 cm
1355 7028 Färglitografi Jakob Dahlgren (f. 1970), Sverige. "Gud uppfinn nåt nytt". Signerad, daterad -98, numrerad 5/320. Bladets mått: 37x28 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:28)
1355 7113 Färglitografi Jan Håfström (f. 1937), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 204/250, daterad 1976, oramat löst blad, bladets mått: 24x33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:37)
1355 5255 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Blått Partitur". Signerad, numrerad 177/250, oramat löst blad. Bladets mått: 62x78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:27)
1355 7148 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 7/60, daterad 1985. Motivet: 35x50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:27)
1355 7124 Färglitografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 91/290, fågel. Motivet: 61x43cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:32)
1355 7110 Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Signerad, numrerad 73/90, daterad 1976. Motivet: 50x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)
1355 7169 Färglitografi Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. "Charons båt". Signerad, numrerad 20/50, daterad 1990, oramat löst blad, bladets mått: 81x120 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:05)
1355 7085 Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. Signerad, numrerad 22/395. Motivet: 40x28
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:51)
1355 7046 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Bär dedikation. Signerad. Motivet: 70x19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:17)
1355 7074 Färglitografi Lars-Gunnar Nordström (1924-2014), Finland. Signerad, numrerad 4/50, daterad 62-68,11x8
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:29)
1355 7012 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Jubilaren. Signerad, numrerad 142/310. Motivet: 54x38 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:04)
1355 7092 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige, daterad 1970, Signerad, numrerad 32/50. Motivet: 20x33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:40)
1355 7111 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Komposition med man & djur. Signerad, numrerad 99/250. Motivet: 48x36 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:29)
1355 7073 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 8/250, "Cyklist på Slussen". Bladets mått: 56x66, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:56)
1355 7052 Färglitografi Marcel Mariën (1920-1993), Balgien. "Le Beau Fixe". Signerad, numrerad 6/100. Motivet: 49x38 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:19)
1355 7091 Färglitografi Marcel Mariën (1920-1993), Belgien. Händer. Signerad, numrerad 83/100. Bladets mått: 64,5x50 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:33)
1355 7026 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stilleben med rädisor. Signerad, numrerad 202/250. Motivet: 17x21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:24)
1355 7170 Färglitografi Mats Nilsson, "Sheriff". Signerad, numrerad 132/200, oramat löst blad, bladets mått: 87,5x69,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:58)
1355 7029 Färglitografi Odd Tandberg (1924-2017), Norge. Komposition. Signerad, numrerad 338/375. Motivet: 18x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:29)
1355 7130 Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige, daterad. Signerad, numrerad 64/100. Motivet: 29x39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)
1355 7088 Färglitografi Paul Riesser (1957-2014), Sverige. Uppslaget. Signerad, numrerad 23/200. Motivet: 42x35 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:23)
1355 7035 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Baccanal, Pt Et, Signerad. Motivet: 44x58 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:53)
1355 7144 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 254/375. Bladets mått: 57x40 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:51)
1355 7145 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 254/290. Bladets mått: 75x55 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)
1355 7146 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Restauranginteriör. Signerad, numrerad 18/50. Bladets mått: 76x55 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:34)
1355 7095 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 79/260, daterad -78, figurer. Motivet: 55x42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:17)
1355 7134 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 92/460,1978. Motivet: 36x27cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:27)
1355 7013 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad, numrerad 101/296. Bladets mått: 76x55 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 21:04)
1355 7071 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1980, ca 54x46cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)
1355 7070 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 92/150, ca 61x47cm
1355 7150 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938). Signerad, numrerad 77/150, daterad 1980, bladets mått: 29x35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:19)
1355 7149 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 15/90. Motivet: 19,45x19,5
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:12)
1355 7001 Färglitografi Plura Jonsson (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 275/290. Motivet: 51x39 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)
1355 7132 Färglitografi René Guiette (1893-1976), Belgien. Signerad, numrerad 122/150. Motivet: 57x44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:54)
1355 7131 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommarnatt, storskärgården". Signerad, PT. Motivet: 28x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:45)
1355 7133 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 157/190, Rorsmannen, mm;53x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:16)
1355 6190 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 266/360. Motivet: 28x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:04)
1355 7127 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 260/300, "Golden age". Motivet: 43x62 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:18)
1355 7059 Färglitografi Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad, numrerad 7/180, daterad -82, bladets mått: 50x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:22)
1355 7017 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 157/360, daterad -80. Motivet: 42x54 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:50)
1355 7079 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad. Motivet: 50x66cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)
1355 7050 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927). Figur. Signerad, numrerad 237/310. Motivet: 57x87 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:26)
1355 7166 Färglitografi Timo Solin (f. 1947), Sverige. Figur. Signerad, numrerad EA, daterad 1985, med dedikation, oramat löst blad, bladets mått: 91x64 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:52)
1355 7167 Färglitografi Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Figur. Signerad, numrerad EA, oramat löst blad, bladets mått: 95x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:27)
1355 7020 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Blått paket. Signerad, numrerad 306/360. Motivet: 55x38 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:58)
1355 7163 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 58/150, bladets mått: 58x86 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:21)
1355 7022 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket med lila snöre. Signerad, numrerad 84/150. Bladets mått: 79x60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:02)
1355 7019 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Rosa paket. Signerad, numrerad 213/360, ca 44x59 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:56)
1355 7072 Färglitografier 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade. Bladets mått: 41x54cm-53x40, oramade lösa blad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:27)
1355 7090 Färglitografier 2 st, Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 47/99, daterad -86, bladets mått: 75x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:25)
1355 6216 Färglitografier 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, 230-upplaga, 64x48cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:30)
1355 7142 Färglitografier 3 st, Elisabeth Lansson, figurer. Signerad. Motivet: 28x21 - 39x30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:13)
1355 7112 Färglitografier 4 st, Frédéric Iriarte (f. 1963), 80 & 120 -upplaga, signerad, oramade lösa blad, bladets mått: 35x25 - 50x35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:22)
1355 7171 Färglitografier 4 st, Sören Edsberg (f. 1945), Danmark. Oramade lösa blad. Signerade, 200 & 300 - upplaga. Bladets mått: 71x56 - 100x80 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:43)
1355 7034 Färglitografier 4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 11/70, -81. Bladets mått: 44x63 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:35)
1355 7172 Färglitografier 5 st, Sören Edsberg (f. 1945), Danmark. Signerad, numrerad, 300-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 100x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:38)
1355 7051 Färglitografier Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. 2 st. "Blidösund & Vårholma". Signerad, numrerad 19/450. Motivet: 40x53 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)
1355 7160 Färglitografier i mapp 4 st, Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. "Själens blick". Signerad, numrerad 4/99, bladets mått: 41x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:26)
1355 7003 Färgserigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. "Fossie". Signerad, numrerad 11/54. Bladets mått: ca 56x76 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:25)
1355 7002 Färgserigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. "Solnedgång". Signerad, numrerad 20/39, oramat löst blad, bladets mått: ca 74,5x63 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:45)
1355 7155 Grafisk skulptur Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Plexiglas. Signerad, numrerad 174/250,25x24 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:52)
1355 7175 Grafiska blad 2 st, BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007). Ramade, "Three to Love & Delta". Signerad, numrerad 52/150, daterad 1978. Motivet: 63x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)
1355 7114 Grafiska blad 3 st, Willem de Kooning (1904-1997), Nederländerna. "Facsimile signature", Copy MOMA 1967, Tryckta 1988, New York, Signerade, numrerade 28/60. Bladets mått: 69,5x58 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:19)
1355 7174 Grafiskt blad Gicléetryck, Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. Komposition. Signerad JOCKUM, 73. Bladets mått: 50x70 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:07)
1355 7137 Grafiskt blad Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerad. Motivet: 30x22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)
1355 7162 Grafiskt blad Tony Laroy Strandberg (f. 1949), Sverige. Figur. Signerad, numrerad 41/120, oramat löst blad. Bladets mått: 86x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)
1355 7077 Karta Kopparstick, 1700-tal, "Carte la plus nouvelle de la Scandinivie ou les Couronnes du nord" av Regner och Ottens. Motivet: 52x60 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:28)
1355 7093 Litografi Hans Richter (1888-1976), Tyskland. Signerad, ej numrerad. Motivet: 27x20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:32)
1355 7061 Litografi John Jon-And (1889-1941), Sverige. Signerad, porträtt av Isaac Grünewald, 37x23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)
1355 7065 Litografi Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, daterad 78. Motivet: 11,5x18,5cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:52)
1355 7075 Litografi Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad, numrerad 20/30. Motivet: 21x21 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:57)
1355 7056 Litografi Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 10/80, daterad -90. Bladets mått: 75x27,5
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:22)
1355 7055 Litografi Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 49/80, daterad -90. Bladets mått: 75x27,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)
1355 5524 Litografier 2 st, Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 40-opplaga, daterad 1990, oramade lösa blad, bladets mått: 46x63 & 63z42
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:59)
1355 7109 Litografisk affisch "High on Fire", Unitus, 2006, Bronx, Pistol Pete´s. Signerad, numrerad 46/150 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:25)
1355 7156 Mapp BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007). "Computer Graphics", + häfte. Signerad, numrerad 65/190, daterad 1982,21x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:40)
1355 7157 Mapp Palazuelo, Derrière le miroir, 7 st grafiska blad, 1970, Maeght Paris, 38x28, Nummer 78 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:22)
1355 7158 Mapp Rebeyrolle, Derrière le miroir, "Coextstence", Maeght Paris 1970, No 51. Bladets mått: 38x28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)
1355 7006 Serigrafi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 146/250. Motivet: 45,5x37 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:50)
1355 7005 Serigrafi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 230/250. Motivet: 28x22 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)
1355 5523 Serigrafier 5 st, i mapp. Lucio Del Pezzo (f. 1933), Italien. "Östermalm Suite". Signerad, numrerad 37/90, daterad Paris 1972, oramade lösa blad. Bladets mått: 64,5x50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:57)
1355 7041 Silk screen + bok, Frédéric Iriarte (f. 1963), 250-upplaga, på hårdpapp, 83x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:39)
1355 7023 Torrnålsgravyr Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Fasader. Signerad, numrerad 8/75. Motivet: 27x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:18)
1355 7083 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerade, numrerade. Motivet: 28x75-26x51cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:54)
1355 7044 Träsnitt 5 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussenmotiv. Signerad, numrerad 109/150, ca 30x53cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:23)
1355 7136 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad. Motivet: 18x14,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:18)
1355 7058 Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Stadsbild. Signerad, numrerad 80/110, bladets mått: 30x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:09)
1355 7060 Träsnitt Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 10/10, daterad -55. Motivet: 40x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:51)
1355 7143 Träsnitt Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Nybrokajen. Signerad, numrerad Hc 5/10. Motivet: 39x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:45)
1355 4245 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hus i vinterskrud. Signerad, numrerad 334/360, daterad -79, ca: 68x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:03)
1355 7084 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 1977. Motivet: 35x59cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:20)
1355 7104 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 33/360, daterad -87, Mariaberget. Motivet: 55x46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:16)
1355 7032 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Växthus. Signerad, numrerad 198/330, daterad -89,52x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:27)
1355 4244 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 149/400, daterad -79. Motivet: 43x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)
1355 7025 Träsnitt Torsten Jurell (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 15/50. Bladets mått: 25x21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:43)
1355 7086 Utställningsaffisch Galerie Maeght Paris, Terres de grand feu, Miró artigas. Motivet: 68x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:04)