787 6044 Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Skärgårdslandskap i månsken, signerad. 17x22
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6083 Apoteksskåp 1800-tal, längd: 138, djup: 25, höjd: 228, proviniens Icabutiken Horndal
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6093 Armépistol 1839, längd: 46
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 4038 Bestick 20 delar, Silver, London, 1900g brutto (gafflar 1000g)
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6064 Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), motivets mått: 18x36
787 6141 Burk Senempire, Mässing, Reliefdekor, längd: 17, höjd: 10
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6122 Etsning Salvador Dalí (1904-1989), 10/145, 39x32
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6143 Fiol med stråke, Frankrike, 1800-talets slut. Etiketterad
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6095 Glaskanna Barock, höjd: 23
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 4432 Glastallrikar 6 st, Design Josef Frank För Svenskt Tenn, längd: 30
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6034 Golvur Gustavianskt, Med skåpdel, längd: 83, djup: 17, höjd: 215
787 6072 Golvvaser 1 par, Kina, 1800-tal, höjd: 62
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6006 Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), "Under havet", 77 x 55
S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6052 Ikon med rizza, 1800-tal, i Skåp, Mahogny, motivets mått: 21 x 17 & 41 x 36
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6054 Ishink Ns/kristall, Nygotisk, längd: 25 D, 15, höjd: 20
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6010 Jordglob på ställning, Welt-verke hrs-Globus, höjd: 104
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 3673 Karaffer 1 par, med propp, Gustavianska
787 3001 Karmstol Design Alvar Aalto, böjträ, 50-tal, för sanatoriet i Pemar Finland
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6140 Karmstolar 1 par, "Lamino", Yngve Ekström (1913-1988), Swedese
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6114 Karmstolar 1 par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Eva", Dux
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6025 Karmstolar 1 par, Bruno Mathsson (1907-1988), Firma Karl Mathsson, 1976, sadelgjord
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6024 Karmstolar 1 par, Bruno Mathsson (1907-1988), Firma Karl Mathsson, 1976, sadelgjord
787 6139 Litografi Roberto Matta (1911-2002), 16/200, signerad, motivets mått: 38x49
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6138 Litografi Théo Tobiasse (f. 1927), 63/200, signerad, 48x64
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6086 Lockurna Kina, Blåvitt, höjd: 39
787 6041 Lockurna Rörstrand, Nils Emil Lundström & Karl Lindström, Sekelskifte 1900, höjd: 34
787 6096 Marmeladskålar 1 par, glas, England, 1700-tal, höjd: 12
787 6146 Matservis ca 65 del, Meissen, Lökmönstret,
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6029 Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), landskap. signerad. åwa, duk 62x74
787 6012 Oljemålning Arthur Percy (1886-1976), Ölandsmoriv, signerad 1910, ramens innermått: 53x70
787 6036 Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Porträtt, signerad, 1906, 72x53
787 6023 Oljemålning Curt Clemens (1911-1947), -1939, Kvinnor vid busstation, motivets mått: 56x38
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6049 Oljemålning Eric Hallström (1893-1946), Södermälarstrand, 43x61
787 3777 Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), Kvinnostudie, signerad. Eva HZ, duk 180x96
787 6035 Oljemålning Henri Mornard, Slagfält, signerad, 65x90
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 9350 Oljemålning Louis Lejeune, Vattendrag, "Beginnender herbst" 65x80
787 6042 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), 'Gammal man', 35x27
787 6089 Oljemålning Per Ekström (1844-1935), landskap, signerad P. Ekström, ramens innermått: 32x47
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6013 Rakspegel Gustaviansk, mahogny, längd: 30, djup: 20, höjd: 43
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 9584 Sideboard Ib Kofod-Larsen (1921-2003), Danmark, trä, längd: 230, djup: 50, höjd: 77, inköpt på 60-talet
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6062 Skål "Ariel", Edvin Öhrström (1906-1994), Orrefors, höjd: 7
787 6046 Skrivbord Carl Malmsten, "Guldheden", mahogny, längd: 120, djup: 60, höjd: 76
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6071 Skulptur Anders H Wissler, Sittande kvinna, brons. signerad. Gjutarstämlar: Otto Meyer, höjd: 43
787 6142 Skulptur Efter Anders Zorn (1860-1920), Naken med slöja, Gjutarstämplar CIRE PERDUE A A HEBRARD (i Paris), Sign Zorn 1910, brons, på stensockel, höjd: 33 inkl sockel
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6110 Skulptur marmorsockel, Hästar, längd: 20, höjd: 14
787 2080 Skulptur Meissen, kvinna med klot, II-sortering, skada, höjd: 37
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6005 Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), fågel, signerad-70, höjd: 17
787 6094 Slagbord 1700-tal, Barockstil, längd: 140, djup: 99, höjd: 77
787 9112 Soffa Rokoko Kompletterad, längd: 172
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6009 Spegel + Konsol, Nyrokoko, höjd: 270+ 40
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6004 Terrin + fat, Kina, 1700-tal, längd: 33-39
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6073 Torrnålsgravyr Eduard Wiiralt (1898-1954), Lejonflock, Pointe Siche III Etat, signerad 1949, motivets mått: 24, 5x43, 5
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6113 Trädgårdsurnor 1 par. Anna Petrus (1886-1949), gjutjärn, Näfveqvarns Bruk, Blomkruka nr. 1, formgiven av Anna Petrus till Parisutställningen 1925. Höjd: 22, diameter: 25 cm
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)
787 6017 Träskulptur Axel Petersson Döderhultarn (1868-1925), Axel Petersson, Stående kvinna, höjd: 24, 5
787 6116 Vas Gustavsbergs Studio, Bernt Friberg (1899-1981), höjd: 35
787 6007 Vas/lockurna Wilhelm Kåge, Argenta, Gustavsberg, höjd: 28 cm
787 6074 Vitrinskåp Rokoko, Kompletterat, längd: 141, djup: 35, höjd: 214