Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 oktober 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

787 6044  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Skärgårdslandskap i månsken, signerad. 17x22

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6083  Apoteksskåp 1800-tal, längd: 138, djup: 25, höjd: 228, proviniens Icabutiken Horndal

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6093  Armépistol 1839, längd: 46

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 4038  Bestick 20 delar, Silver, London, 1900g brutto (gafflar 1000g)

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6064  Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), motivets mått: 18x36

787 6141  Burk Senempire, Mässing, Reliefdekor, längd: 17, höjd: 10

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6122  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), 10/145, 39x32

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6143  Fiol med stråke, Frankrike, 1800-talets slut. Etiketterad

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6095  Glaskanna Barock, höjd: 23

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 4432  Glastallrikar 6 st, Design Josef Frank För Svenskt Tenn, längd: 30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6034  Golvur Gustavianskt, Med skåpdel, längd: 83, djup: 17, höjd: 215

787 6072  Golvvaser 1 par, Kina, 1800-tal, höjd: 62

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6006  Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), "Under havet", 77 x 55

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6052  Ikon med rizza, 1800-tal, i Skåp, Mahogny, motivets mått: 21 x 17 & 41 x 36

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6054  Ishink Ns/kristall, Nygotisk, längd: 25 D, 15, höjd: 20

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6010  Jordglob på ställning, Welt-verke hrs-Globus, höjd: 104

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 3673  Karaffer 1 par, med propp, Gustavianska

787 3001  Karmstol Design Alvar Aalto, böjträ, 50-tal, för sanatoriet i Pemar Finland

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6140  Karmstolar 1 par, "Lamino", Yngve Ekström (1913-1988), Swedese

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6114  Karmstolar 1 par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Eva", Dux

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6025  Karmstolar 1 par, Bruno Mathsson (1907-1988), Firma Karl Mathsson, 1976, sadelgjord

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6024  Karmstolar 1 par, Bruno Mathsson (1907-1988), Firma Karl Mathsson, 1976, sadelgjord

787 6139  Litografi Roberto Matta (1911-2002), 16/200, signerad, motivets mått: 38x49

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6138  Litografi Théo Tobiasse (f. 1927), 63/200, signerad, 48x64

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6086  Lockurna Kina, Blåvitt, höjd: 39

787 6041  Lockurna Rörstrand, Nils Emil Lundström & Karl Lindström, Sekelskifte 1900, höjd: 34

787 6096  Marmeladskålar 1 par, glas, England, 1700-tal, höjd: 12

787 6146  Matservis ca 65 del, Meissen, Lökmönstret,

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6029  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), landskap. signerad. åwa, duk 62x74

787 6012  Oljemålning Arthur Percy (1886-1976), Ölandsmoriv, signerad 1910, ramens innermått: 53x70

787 6036  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Porträtt, signerad, 1906, 72x53

787 6023  Oljemålning Curt Clemens (1911-1947), -1939, Kvinnor vid busstation, motivets mått: 56x38

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6049  Oljemålning Eric Hallström (1893-1946), Södermälarstrand, 43x61

787 3777  Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), Kvinnostudie, signerad. Eva HZ, duk 180x96

787 6035  Oljemålning Henri Mornard, Slagfält, signerad, 65x90

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 9350  Oljemålning Louis Lejeune, Vattendrag, "Beginnender herbst" 65x80

787 6042  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), 'Gammal man', 35x27

787 6089  Oljemålning Per Ekström (1844-1935), landskap, signerad P. Ekström, ramens innermått: 32x47

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6013  Rakspegel Gustaviansk, mahogny, längd: 30, djup: 20, höjd: 43

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 9584  Sideboard Ib Kofod-Larsen (1921-2003), Danmark, trä, längd: 230, djup: 50, höjd: 77, inköpt på 60-talet

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6062  Skål "Ariel", Edvin Öhrström (1906-1994), Orrefors, höjd: 7

787 6046  Skrivbord Carl Malmsten, "Guldheden", mahogny, längd: 120, djup: 60, höjd: 76

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6071  Skulptur Anders H Wissler, Sittande kvinna, brons. signerad. Gjutarstämlar: Otto Meyer, höjd: 43

787 6142  Skulptur Efter Anders Zorn (1860-1920), Naken med slöja, Gjutarstämplar CIRE PERDUE A A HEBRARD (i Paris), Sign Zorn 1910, brons, på stensockel, höjd: 33 inkl sockel

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6110  Skulptur marmorsockel, Hästar, längd: 20, höjd: 14

787 2080  Skulptur Meissen, kvinna med klot, II-sortering, skada, höjd: 37

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6005  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), fågel, signerad-70, höjd: 17

787 6094  Slagbord 1700-tal, Barockstil, längd: 140, djup: 99, höjd: 77

787 9112  Soffa Rokoko Kompletterad, längd: 172

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6009  Spegel + Konsol, Nyrokoko, höjd: 270+ 40

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6004  Terrin + fat, Kina, 1700-tal, längd: 33-39

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6073  Torrnålsgravyr  Eduard Wiiralt (1898-1954), Lejonflock, Pointe Siche III Etat, signerad 1949, motivets mått: 24, 5x43, 5

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6113  Trädgårdsurnor 1 par. Anna Petrus (1886-1949), gjutjärn, Näfveqvarns Bruk, Blomkruka nr. 1, formgiven av Anna Petrus till Parisutställningen 1925. Höjd: 22, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2012 16:00)

787 6017  Träskulptur Axel Petersson Döderhultarn (1868-1925), Axel Petersson, Stående kvinna, höjd: 24, 5

787 6116  Vas Gustavsbergs Studio, Bernt Friberg (1899-1981), höjd: 35

787 6007  Vas/lockurna Wilhelm Kåge, Argenta, Gustavsberg, höjd: 28 cm

787 6074  Vitrinskåp Rokoko, Kompletterat, längd: 141, djup: 35, höjd: 214