Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 oktober 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1352 4461  Akryl Stig Wennström (f. 1938), Sverige. "Utspel". Signerad, akryl på pannå, 30x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:56)

1352 4256  Akvarell Eric Heinertz (1908-1965), Sverige. Ansikten. Signerad, akvarell, 23x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:46)

1352 4371  Akvarell Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Japanska. Signerad, daterad 1926. Akvarell: 32x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:30)

1352 4034  Akvarell Gunnar Dahlström. Signerad, renskötarnas kaffepaus, 30x39cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:54)

1352 1389  Akvarell Johan Pettersson, häst. Signerad, daterad -96, bladets mått: 48x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:36)

1352 4249  Akvarell Magnus Creutz (1909-1989), Sverige. Husgavel. Signerad Creutz. Akvarell, 17x13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:31)

1352 1466  Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Signerad, daterad 1983, blommande träd. Motivet: 23x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:37)

1352 4258  Akvarell Stanisùaw Albrecht, Polen. Grässtrån. Signerad. Akvarell, 37x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:31)

1352 4368  Akvareller 2 st, Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Motiv från Lund, en signerad. Motivet: 30x38 & 39x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:23)

1352 4053  Akvareller 2 st, Staffan Valinder, naturmotiv med änder respektive fasan. Signerad. Motivet: 10x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:44)

1352 4271  Amring silver, Topazo. Diameter: 6,5cm, vikt: 49g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:26)

1352 4532  Arkivskåp längd: 53 cm, djup: 40 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:11)

1352 4020  Armband 18k guld, + klockkedja, defekt. Vikt: 14g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:33)

1352 4275  Armband silver (925), Bismarck, GHA, Längd: 20cm. Bredd: 1,5cm, vikt: 34g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:04)

1352 4383  Armband silver, 830/925, delvis förgyllt silver med vita stenar. Längd: 21cm, vikt: 47g, med etui.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:51)

1352 4287  Armbandsur 18k guld, Movado, automatisk, armband i 18K. Längd: 19cm, bruttovikt: 57g.

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:18)

1352 4691  Armbandsur Omega De Ville, doublé, gravyr, quartz, boettens. Diameter: 32 mm, stål, viklås

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:13)

1352 4214  Armbandsur Swatch, 16 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 4144  Bägare silver, graverad. Vikt: ca 165g, höjd: ca 10 cm, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:57)

1352 1105  Bägare silver. Vikt: 120g. Höjd: 11 cm, Vikt: 120 g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 1102  Barstolar 2 st, Officina, Italien. Höjd: 78cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:48)

1352 4487  Bestickuppsättning ca 40 delar, Nysilver. Längd: 18-33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:43)

1352 4108  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:41)

1352 4264  Bijouterier diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:08)

1352 4563  Bijouterier diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:12)

1352 4111  Bildrulle Kina, "Rikedom och Lycka", 1993, ca 83x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:50)

1352 4166  Blå eld Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 2 koppar med fat + 1 kopp med fat + 3 fat + 11 fat. Diameter: 15,5-17 cm, höjd: ca 7 cm, diameter: 9 cm, längd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:48)

1352 4637  Blandteknik 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, kompositioner, bladets mått: 16x14 -26x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 4598  Blandteknik Bergliot von Dellwig. Signerad. Motivet: 14x10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:47)

1352 4600  Blandteknik Bergliot von Dellwig. Signerad. Motivet: 15x10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:34)

1352 1014  Blandteknik Ludvig Lubbe Nordström (1882-1942), Sverige. Signerad, daterad -31. Motivet: 8x13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:57)

1352 4525  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, hustak, -80. Bladets mått: 17x40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:12)

1352 4180  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll. Signerad. Blandteknik, ca 30x20 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:04)

1352 3040  Blandteknik Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, relief / akvarell. Signerad, daterad -90. Bladets mått: 48x32,5

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:53)

1352 3039  Blandteknik Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, relief / akvarell. Signerad, daterad -90. Bladets mått: 49,5x32,5

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:33)

1352 4590  Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, daterad 87. Motivet: 16x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:29)

1352 4484  Bokhylla 1950-tal, Teak. Bredd: 120, djup: 42 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:32)

1352 4531  Bokhylleskåp 50/60-tal. Teak. Bredd: 95, djup: 36 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 6085  Bokstöd Ett par, trä. Djur. Längd: 24, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:11)

1352 4082  Bonbonjär Capodimonte, Italien. Skål med lock. Diameter: 12 cm, höjd 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:35)

1352 4014  Bordsfotogenlampa höjd: 60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:12)

1352 4452  Bordskanoner 2 st, Metall. Längd: 23-35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:47)

1352 4453  Bordslampa konstglas, Monica Bäckström. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4117  Bordslampa NK, plåt och skinn. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:18)

1352 4066  Bordslampor 2 st, Bing & Grøndahl, dekor med blommotiv. Höjd: 25 cm (inkl lamphållare)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:44)

1352 4328  Bordslampor 2 st, jugendstil, nutida. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:15)

1352 1224  Bordslampor ett par. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:09)

1352 4355  Bordsur höjd: 22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:24)

1352 4387  Brickbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82 cm. Djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:58)

1352 4277  Brosch Förgyllt silver, med granater. Diameter: 4,5cm, vikt: 13g, med etui.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:52)

1352 4391  Brosch & örhängen Förgyllt Silver, 830/925. Längd: 3-4cm, vikt: 11g, med etui.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:49)

1352 4286  Broscher 2 st, 18k guld, Längd: 4cm. Vikt: 9g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:43)

1352 4022  Broscher 3 st, silver, Camé. Diameter: 3-4cm, Vikt: 20 g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:24)

1352 4281  Broscher 4 st, silver 830 & 925, med vita stenar och pärlor. Längd: 2-4,5cm, vikt: 16g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:49)

1352 4411  Byrå Asien, med mässingsdetaljer, Bredd: 55 cm. Djup: 35,5 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:37)

1352 4482  Byrå Bemålad. Bredd: 110, djup: 50 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4024  Byrå Bredd: 32 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:10)

1352 4540  Byrå Intarsia med stenskiva. Bredd: 77 cm. Djup: 42,5 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:37)

1352 4550  Byrå Med stenskiva. Bredd: 58 cm. Djup: 35 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:52)

1352 4040  Byrå med stenskiva. Bredd: 62, djup: 34 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:28)

1352 4408  Byrå Rokokostil, Intarsia, med stenskiva, Bredd: 78 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:13)

1352 4409  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 63 cm. Djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:41)

1352 1384  Byrå Stenskiva, intarsia. Bredd: 95, djup: 50 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:21)

1352 4443  Champagneglas 3 st, Orrefors, Clown. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 4343  Champagneglas 7st, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:56)

1352 4348  Coaster 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:16)

1352 4441  Cocktailglas 6 st, 1950-tal, Johansfors Glasbruk. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:10)

1352 4616  Collage Kerstin Svanberg, 95x72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:48)

1352 4276  Collier silver (925), doserat Bismarck, GFAB. Längd: 50cm, bredd: 1-1,5cm, vikt: 42g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:51)

1352 4215  Dalahästar 2 st. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:36)

1352 4104  Dockserviser 2 st, 6 + 6 delar, bland annat Arabia, Finland

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:23)

1352 1587  Dosor 2 st, silver, gravyr. Längd: 5-7cm. Vikt: 116g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:07)

1352 4336  Eldkorg järn, tvådelad, nutida. Diameter: 55 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:06)

1352 4337  Eldkorg järn, tvådelad, nutida. Diameter: 55 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:21)

1352 4447  Emaljskylt Champs Elysées, 20x60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:18)

1352 4595  Etsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 72/110. Motivet: 20x19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:45)

1352 4632  Etsning Joishi Hoshi. Signerad, daterad 69. Motivet: 11x15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:12)

1352 1312  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 77/80, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:25)

1352 4612  Etsning Torkel Dahlstedt (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 13/25, daterad -73. Motivet: 22x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:47)

1352 4601  Etsning Torkel Dahlstedt (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 4/5. Motivet: 4,5x4

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:08)

1352 4315  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Signerad, Strandvägen, 1926. Motivet: 23x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:15)

1352 4424  Fällbord 1800-tal. Diameter: 78, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:18)

1352 4553  Fällbord Längd: 52 cm. Djup: 37 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:19)

1352 4594  Färgetsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 3/70. Motivet: 17x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:35)

1352 4298  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Adam". Signerad, numrerad 80/200, daterad 1977. Motivet: 37x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:33)

1352 4642  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Abgestempelt", -79. Motivet: 15x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:49)

1352 4002  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 55/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:16)

1352 1316  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 9/100, Haskel 108. Oramat löst blad. Motivet: ca 49,5x63,5 cm. Motivet: ca 64x80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:44)

1352 4565  Färgetsningar 2 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, numrerad HC 8/20. Motivet: 32x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:45)

1352 4640  Färgetsningar 3 st, Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. Signerad. Bladets mått: 18x22 -10x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:25)

1352 3034  Färgkrita Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Sovande man. Motivet: 30x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:44)

1352 1198  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 258/360, blomsterstilleben. Motivet: 70x52cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 1548  Färglitografi Alexandre Kaj Lindström (f. 1959). Signerad, numrerad 54/100. Oramat löst blad. Bladets mått: 74x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:51)

1352 4575  Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), Signerad, bladets mått: 31x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 4059  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. "Sommarspegling". Signerad, numrerad  122/220. Motivet: 26x36 cm

1352 4060  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. "Gillöga". Signerad, numrerad 55/90,32x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 4029  Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. "Queen Wilson". Signerad, numrerad 103/300, daterad 1975. Motivet: 42x35cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:09)

1352 4033  Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad. Signerad, numrerad 210/300, daterad 92. Motivet: 55x36cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:52)

1352 4621  Färglitografi Frédéric Iriarte (f. 1963). Signerad, numrerad 35//0,92. Motivet: 44x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:04)

1352 4001  Färglitografi Gary Kuehn (f. 1939), USA. Signerad, numrerad 8/36. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 49x66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:29)

1352 4236  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 48/320, Motivet. 21x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:45)

1352 4661  Färglitografi Jan Edsberg, Triptyk, Signerad, numrerad 165/300, ramens innermått: 38x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:06)

1352 4584  Färglitografi Lars Karlsson Frost. Signerad, numrerad 148/200, daterad 1989, bladets mått: 46x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:20)

1352 4254  Färglitografi Mats Aronsson (f. 1958), Sverige. "Lekaryd". Signerad, numrerad 74/110, daterad -99. Ca: 29x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:18)

1352 4196  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Fjällripa. Signerad, numrerad 110/250. Motivet: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:06)

1352 4193  Färglitografi Per Börnfelt, stenbro i vinterskrud. Signerad, numrerad 11/290. Motivet: 33x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:53)

1352 4301  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, daterad 1984, bladets mått: 31x27,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:38)

1352 4596  Färglitografi Peter Paul. Signerad, numrerad 88/100. Motivet: 26x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:43)

1352 4349  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 114/310. Motivet: 26x43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 4350  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 159/310. Motivet: 36x47cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:43)

1352 4377  Färglitografi Signerad. Signerad, numrerad 141/200. Motivet: 48x36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:57)

1352 1057  Färglitografi Steffen Kindt (f. 1955), Danmark. Signerad, numrerad 5/50. Motivet: 39x49cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:43)

1352 4544  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 62/70, daterad 1981. Motivet: 42x61cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:08)

1352 4545  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 62/70, daterad 1981. Motivet: 42x61cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:05)

1352 4527  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 70/300, daterad 1981. Bladets mått: 48x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:13)

1352 4566  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 39/450, daterad 1978. Motivet: 38x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:14)

1352 4297  Färglitografier 2 st, Petter Thoen (f. 1943), Norge. 230-upplaga. Signerade. Motivet: 28x37 & 37x28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:12)

1352 4639  Färglitografier 3 st, Sören Edsberg. Signerad, numrerad 165/300, bladets mått: 30x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:13)

1352 4004  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 61/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: 71x56 cm. Bladets mått: 106x79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:38)

1352 4003  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 63/75, oramat löst blad. Bladets mått: 106,5x79 cm. Motivet: 71x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:18)

1352 4332  Fat 3 + 1 st, Gustavsberg, diameter: 1. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:02)

1352 4296  Fat 5 st, Kina, 1800/1900-tal, diameter: 14-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:46)

1352 6182  Fat 9 st, Kina. Diameter: 13,5 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:24)

1352 4012  Fat Kina, Antik. Diameter: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:32)

1352 4327  Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, 21,5x21,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:31)

1352 4361  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 20,5x20,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:20)

1352 4347  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 18cm, Höjd: 5 cm. Dekor med fisk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:28)

1352 4645  Fat & skålar ca 40 delar, Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Diameter: 7-30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:34)

1352 4431  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla Roto

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:05)

1352 4492  Fåtöljer ett par, 1960-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:31)

1352 4421  Fåtöljer ett par, Dux

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:58)

1352 4335  Fåtöljer Ett par, Lady by Homeline

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:54)

1352 4500  Fåtöljer Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:17)

1352 4288  Fickur 18k guld, med briljanter, 10xca0,01ct. Längd: 6cm, bruttovikt: 29g. Lås/öggla ej guld

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:40)

1352 4654  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Lilla Zoo, Gustavsberg 1956-1978. Målad och delvis glaserad brun stengodsmassa. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:12)

1352 4212  Figuriner 2 st, glas, bland annat Orrefors. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:14)

1352 2027  Figuriner 3, Gefle. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:13)

1352 4542  Figuriner Ett par. Höjd: 19cm

1352 4248  Fiskspade Sterlingsilver. Längd: ca 25 cm. Vikt: ca 85 gram

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:01)

1352 4110  Flakonger 2 st, Japan, invändigt bemålade. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:58)

1352 4233  Fotoram 1800-tal, förgylld, 23x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:40)

1352 4486  Fotpallar ett par. Längd: 50 cm. Djup: 59 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:10)

1352 4330  Frukostkoppar Ett par, Pomona, Portmeirion. Längd: ca 16 cm, diameter: 12,5-20 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:18)

1352 4511  Gardiner Ett par, Frankrike. Bredd: 135 cm (x2). Längd: 280 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:41)

1352 4512  Gardiner Ett par. Bredd: ca 156 cm (x2 st), längd: ca 268 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4454  Gitarr Akustisk, "Aria". Längd: ca 99 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:07)

1352 4683  Glas 6 + 4 st, Iittala. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4513  Glas 6 st, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk. Rätt glas. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:07)

1352 4151  Glas 6 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18,5-19,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:23)

1352 4105  Glasservis 47 delar, Kosta. Etsad dekor. 11+ 6+ 9+ 12+ 9 cm. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:50)

1352 1023  Glasservisdelar 25 delar. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:05)

1352 1024  Glasservisdelar 26 delar. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4628  Golvlampa Flos Angelis. Höjd: 165cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:44)

1352 4115  Golvlampa mässing, Skärm Josef Frank/Svenskt Tenn. Höjd: 150

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:11)

1352 4488  Golvlampa Med Josef Frank-tyg. Höjd: 158cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:21)

1352 4232  Golvurna Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:05)

1352 4116  Gryta koppar, på benställning. Diameter: ca 64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:18)

1352 4549  Hallmöbel med sekretärdel, Ek. Längd: 64, djup: 22 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:39)

1352 4285  Hängen 2 st, 18k guld, kors & Jesus. Längd: 3-5cm, vikt: 6g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:07)

1352 3004  Irisprint Hans Strand (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 1/10, daterad -96. Bladets mått: 77x56 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:09)

1352 4551  Isskåp Ådringsmålat. Bredd: 60, djup: 46 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:17)

1352 4439  Kaffegod Royal Copenhagen, 15 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:46)

1352 4603  Kaffekoppar 4st med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:42)

1352 4314  Kaffekoppar 6st med fat, Bing & Grøndahl. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:15)

1352 4210  Kaffeservis 10 koppar med fat, Rosenthal, Sanssouci, vitt porslin

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:48)

1352 1212  Kaffeservis 24delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:45)

1352 1019  Kaffeskedar 12 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12 cm, Vikt: 140 g ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4351  Kaffeskedar 23st, silver, Rosenholm. Längd: 10cm, vikt: 288g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:05)

1352 4109  Kaffeskedar silver 4+ 1 st, Vikt: 20 g ca. Längd: 11-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:24)

1352 4149  Kandelaber Gusum, för 5 ljus, mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:51)

1352 4345  Kandelaber mässing. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:47)

1352 1481  Kandelaber nysilver. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:55)

1352 4292  Käppar 6 st, med silverkrycka. Längd: 85-93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:08)

1352 4146  Karaffer 2 st, bland annat Orrefors. Höjd: ca 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:05)

1352 4427  Karmstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:41)

1352 4403  Karmstolar Ett par, "Fuga", Swedese, Lasse Pettersson.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:31)

1352 4573  Karmstolar Ett par, rokokostil, 1800-tal. Kompletterade/omarbetade, senare bemålning. Längd: 62 cm. Djup: 52 cm, höjd: 97cm, sitthöjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:51)

1352 4457  Karmstolar Ett par, rokokostil.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:50)

1352 4113  Karmstolar ett par, rokokostil. Höjd: 95 cm, sitthöjd ca 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:03)

1352 4435  Karta Europa, 37x50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:09)

1352 4422  Karusellbokhylla längd: 44 cm, djup: 44 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:30)

1352 4436  Kedja 18k guld, Pansar. Längd: 40cm. Vikt: 2g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:25)

1352 4534  Klädhängare höjd: 181cm

1352 4167  Klädhängare rostfritt stå. Höjd: 183 cm. Djup: 31 cm

1352 4445  Klaffbord England, mahogny. Bredd: 58, djup: 42+ 2x35, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:07)

1352 4423  Klaffbord längd: 74+ 1x40, djup: 74 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:13)

1352 4156  Kökspall 1950-tal, klädd med "Elefanter", Estrid Ericsson. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:41)

1352 4250  Kolonnljusstakar 3 st, nysilver. Höjd: 19-22 cm. Udda ljusmanschetter

1352 4571  Konsolbord med stenskiva. Bredd: 68, djup: 22 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:05)

1352 4142  Konsolbord nyrokoko, marmorskiva. Bredd: 72 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:50)

1352 4155  Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Skål + skulptur, Kosta Boda. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:38)

1352 4510  Konstglas 2 delar, Kosta Boda/Hadeland. Höjd: 23-28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:27)

1352 4509  Konstglas 5 delar, Kosta Boda, Vallien. Höjd: 7-33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:43)

1352 4217  Konstglas Ägg, Monica Backlund, Kosta Boda, glas. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:09)

1352 4340  Koppar 10st, silver. Höjd: 5cm, vikt: 490g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:41)

1352 4241  Korgar 5 st, flätade. Längd: ca 30-50 cm, höjd: ca 22-42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:22)

1352 4317  Kuddar Ett par, Missoni, ca 57x57 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 1232  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 65 cm. Djup: 38 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:32)

1352 4537  Lampbord Teak, Ett par. Bredd: 75 cm. Djup: 75 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:39)

1352 4380  Lampbord Y Hayashi Nikko, Japan. Diameter: 45cm. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:08)

1352 4455  Lampetter Ett par, mässing. Längd: 55cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:08)

1352 4626  Litografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 163/350. Motivet: 43x56cm

1352 4613  Litografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 120/250, bladets mått: 28x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:11)

1352 4462  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 6/310, "Lågvatten", 38x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:40)

1352 4464  Litografier 3 st, Arne Öhdén (1919-1986), Sverige. Signerade, numrerade, ca 30x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:23)

1352 4087  Ljuskrona barockstil, prismor. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:15)

1352 4141  Ljuskrona empirestil, för 10 ljus, elektrifierad. Höjd: ca 120

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:46)

1352 4291  Ljuslykta Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, glaskupa. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:02)

1352 4218  Ljusstakar 2 par, tenn. Höjd: 9,5- 14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:02)

1352 4208  Ljusstakar 2 st, Orrefors, glas. Höjd: 19-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:47)

1352 4148  Ljusstakar ett par, Gusum, klot, mässing. Höjd: ca 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:12)

1352 4681  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:35)

1352 4198  Ljusstakar ett par, Orrefors, kristall. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:44)

1352 4478  Ljusstakar Ett par, Tenn. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:51)

1352 4358  Ljusstakar Ett par. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:41)

1352 4554  Ljusstake höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:06)

1352 4313  Ljusstake höjd: 42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:43)

1352 4344  Ljusstake mässing. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4503  Ljusstake Vitmetall, Västerås metallfabrik. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:28)

1352 1174  Lockurna Portugal. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:47)

1352 4569  Lyktor 2 st. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:13)

1352 4169  Matsalsgrupp 10 delar. Otto Wretling (1876-1971), Sverige. Etikettmärkt Otto Wretling Konst och Hantverk, Umeå. Bord + 9 stolar + 2 iläggsskivor. Längd: 199 cm. Djup: 93 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:57)

1352 4420  Matsalsgrupp 5 delar, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. + 2 st iläggsskivor. Diameter: 115, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:46)

1352 4295  Matsalsgrupp 5 delar, Svante Skogh, Diameter: 110cm. Höjd: 74cm, med 2st iläggsskivor

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:27)

1352 4493  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 115, höjd: 74 + 3 ilägg x55 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:23)

1352 4390  Matsalsgrupp Teak, 5 delar. Längd: 145, djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:02)

1352 4474  Matsalsgrupp Tibro, 5 delar, Bord + 4 stolar. Längd: 120+ 2x60, djup: 85 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:18)

1352 4305  Matsalsskåp Gustaviansk stil, Bredd: 105 cm. Djup: 43 cm, höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4331  Matservis 30 del ca, omkring 1900, Gustafsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:28)

1352 4106  Matservis ALP, Lidköping, ca 50 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:43)

1352 4243  Matservis ca 30 delar, Arabia, Finland. Flintgods

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:41)

1352 4623  Matservisdelar 39 delar, Vinranka Gefle

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:34)

1352 4673  Matservisdelar 6 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:52)

1352 4438  Matservisdelar Alpine Meadow, 23 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:15)

1352 4378  Matservisdelar Ca 55 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:01)

1352 4508  Matservisdelar Tyskland, ca 45 del

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:25)

1352 4360  Matta 116x178cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:50)

1352 4668  Matta Kina, 182x270 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:54)

1352 4412  Matta Kina, 187x274cm

1352 4011  Matta Kina, 240x170 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:21)

1352 4051  Matta Kina, 63xca 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:44)

1352 4139  Matta orient, Kerman, 105x188 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:39)

1352 4282  Matta orientalisk, 114x214 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:44)

1352 4615  Matta Orientalisk, 123x186cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:48)

1352 4374  Matta Orientalisk, 127x200cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:07)

1352 4413  Matta Orientalisk, 130x204cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:24)

1352 1052  Matta orientalisk, 162x345

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 4274  Matta orientalisk, 236x350 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:52)

1352 4617  Matta orientalisk, 63x90cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:43)

1352 4284  Matta Orientalisk, 75x180 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:12)

1352 4085  Matta orientalisk, 86x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:25)

1352 5030  Matta orientalisk, Afghan, 205x290 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:43)

1352 4677  Matta orientalisk, Afghan, 214x285 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:56)

1352 4396  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 126x180 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:05)

1352 4352  Mockaskedar 12st, silver. Längd: 10,5cm, vikt: 168g. Med etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:59)

1352 4152  Muggar 4 st, Rosenthal, Studio Line, "Andy Warhol/Marilyn". Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:27)

1352 4562  Nysilverbestick Diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:52)

1352 4685  Öl / grogglas 6 st, Kosta. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:58)

1352 4631  Ölglas + snaps, 16 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 9-10,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:51)

1352 1369  Ölglas Reijmyre Glasbruk. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4647  Olja / relief Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Signerad a tergo, (no2778), duk. 34x34 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:22)

1352 4255  Oljemålning Anna-Lisa Bergström, "Grå fiskestuga, Åland". Monogramsignerad. Olja på duk, 55x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 4134  Oljemålning Berit Hammarbäck (f. 1946), Sverige. Sverige. "Ögonblick", 1999. Landskap. Signerad a tergo. Olja på pannå, 21x19,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:20)

1352 1576  Oljemålning Birger Strååt (f. 1914), Sverige. "Septemberdag Kolmården, Marmorbruket". Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:58)

1352 4657  Oljemålning Constantin, "Morning Speed". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:08)

1352 4365  Oljemålning Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Fruktstilleben. Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 27x33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:15)

1352 4364  Oljemålning Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Självporträtt. Signerad, daterad 1944. Olja på duk, 45 x34 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:50)

1352 4670  Oljemålning Ernst Söderberg (1889-1967), Sverige. Signerad, "kvällssol". Olja på pannå, 39x51cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:46)

1352 4671  Oljemålning Ernst Söderberg (1889-1967), Sverige. Signerad, 1939. Olja på duk, 65x100cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:37)

1352 4501  Oljemålning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad, daterad 1934. Olja på duk, 37x40 cm

1352 4561  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, "Ateljéinteriör". Olja på duk, 73x92cm

1352 4560  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, "Fonstret". Olja på duk, 92x73cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:03)

1352 4557  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, "Septemberdag". Olja på duk, 53x80cm.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:14)

1352 4559  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, "Vinterdag i Stockholm". Olja på duk, 65x80cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:07)

1352 4564  Oljemålning förgylld ram, ramens innermått: 48x72 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:24)

1352 4586  Oljemålning G Lemon, Signerad, landskap, 10x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:14)

1352 1088  Oljemålning Georges Vasseur (f. 1911), Frankrike. Signerad, Paris. Olja på duk, 37x44cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:11)

1352 4456  Oljemålning Gösta Eriksson. Signerad, daterad 1973, "Sfärisk gryning". Olja på duk, 80x55 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:23)

1352 4253  Oljemålning Göte Halvarsson (f. 1927), Sverige. Tranor på fält. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:08)

1352 4458  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad, fågel. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:02)

1352 4467  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad. Olja på duk, 36x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4466  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad. Olja på pannå, 20x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:01)

1352 4469  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad. Olja på pannå, 38x59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:29)

1352 1205  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Fjällandskap. Olja på pannå, 40x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 4524  Oljemålning Gustav Andreasson, Modell. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 53x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:52)

1352 4460  Oljemålning Håkan Spångberg, Signerad. Olja på pannå, 70x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:37)

1352 4183  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Folksamling vid strand. Signerad, daterad -42. Olja på duk, 42x88 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:05)

1352 4629  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), "Kurre". Signerad. Olja på duk, 53x43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:40)

1352 1087  Oljemålning Hugo Övferström. Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på pannå, 50x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:19)

1352 4610  Oljemålning Jan Nilsson. Signerad a tergo, 1991. Olja på duk, 35x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:10)

1352 4675  Oljemålning Johan Herder (f. 1952), Sverige. "Serie 600. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 100x81 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:04)

1352 1155  Oljemålning Josef Helmut Schilhabel. Signerad, "Windmuhle". Olja på pannå, 16x23 cm

1352 1154  Oljemålning Josef Helmut Schilhabel. Signerad, Vattendrag. Olja på pannå, 25x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:39)

1352 4366  Oljemålning Kaicy Larsson, hav. Signerad, daterad 2014. Olja på duk, 30x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:08)

1352 4202  Oljemålning Karl Abel, Stockholmsmotiv från Klara Sjö. Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 20x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:22)

1352 4672  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, vinterlandskap. Olja på pannå, 44x59cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:51)

1352 4602  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Ej signerad, komposition, 29x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:59)

1352 4664  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, 196x135 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:55)

1352 1049  Oljemålning Lino Capri. Signerad. Olja på duk, kustmotiv, 39x46cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:55)

1352 4655  Oljemålning Marc Singer, komposition. Signerad a Tergo. 1989, Olja på duk, 92x74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:41)

1352 4489  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad 92, stilleben. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:36)

1352 4125  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 70x100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:18)

1352 4043  Oljemålning Nörle. Signerad, daterad 1978, "Motljus". Olja på pannå, 60x50cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:53)

1352 4247  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blom, stilleben. Signerad Adam. Olja på pannå, 24x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:08)

1352 4200  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på pannå, 54x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:45)

1352 4479  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 36x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:28)

1352 4538  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -93, ansikte. Olja på duk, 49x41 cm

1352 4308  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad TS Barber, landskap. Olja på duk, 30x24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:31)

1352 4481  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1932, empireram. Ramens innermått: 54x60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:57)

1352 4495  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Helsingörs hamn. Olja på duk, 66x102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:14)

1352 4042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 40x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:18)

1352 6595  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 73x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:29)

1352 4018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på pannå, 100x120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:34)

1352 4041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:21)

1352 4101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med äpplen. Signerad Liz. Olja på duk, 26x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:42)

1352 4102  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med päron. Signerad Liz. Olja på duk, 26x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:18)

1352 4252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Träd i vinterlandskap. Signerad Sinka. Olja på duk, 102x116 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:58)

1352 4026  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad, daterad a tergo 90. Olja på duk, 40x42cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:04)

1352 4088  Oljemålning Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Landskap med träd och kulle. Signerad. Olja på duk, 49x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:40)

1352 4667  Oljemålning Per Elfström (f. 1941), Sverige. Figurer. Signerad, 1971. Olja på pannå, 48x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:19)

1352 6406  Oljemålning Peter Schou (1844-1914), Danmark. Landskap med vilande kvinna. Ej signerad, stämpel a tergo Peter Schou dödsboauktion 1935. Olja på duk, 50x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:25)

1352 6123  Oljemålning Roberto Marshall (1849-1926), Storbritannien. Kustmotiv med flicka, 1800-tal. Signerad. Olja på duk, 31x61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:07)

1352 4665  Oljemålning Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, "Figuration", 130x120 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:41)

1352 1441  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:08)

1352 4588  Oljemålning Signerad a tergo. Olja på duk, 49x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:01)

1352 4309  Oljemålning Signerad G Lambert. Olja på duk, 19x29cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:28)

1352 4434  Oljemålning signerad Köros, Travlopp. Olja på duk, 62x94 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:44)

1352 4032  Oljemålning Signerad, Pettersson, fyr. Olja på duk, 31x112cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:28)

1352 4164  Oljemålning Sonja Söderberg, Tulpaner. Signerad. Olja på duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:11)

1352 4634  Oljemålning Sören Edsberg, Signerad a tergo. Olja på duk, 30x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:43)

1352 4638  Oljemålning Sören Edsberg, Signerad. Olja på duk, 30x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:06)

1352 4181  Oljemålning Staffan Liljefors (1900-1982), Sverige. Älg i tallskog. Signerad, daterad -65. Olja på duk, 27x35,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 4567  Oljemålning Sven Göran Svensson (S-G-Son), Signerad. Olja på duk, 44x64 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:41)

1352 4568  Oljemålning Sven Göran Svensson (S-G-Son), Signerad. Olja på duk, 95x67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:59)

1352 4592  Oljemålning Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, daterad 1987,7,5x10,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 21:05)

1352 4432  Oljemålning Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:49)

1352 4669  Oljemålning Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Orkester, Signerad. Olja på duk, oramad, 142x160 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:55)

1352 4195  Oljemålning Torgny Forsberg (1920-1992), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 28x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:37)

1352 4463  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:11)

1352 4367  Oljemålningar 2 st, Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Motiv från Lund, ej signerade. Olja på duk, 36x28 & 48x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:04)

1352 4137  Oljemålningar 2 st, Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Regatta + Stilleben med vinflaska. Signerade. Olja på duk, 54x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:31)

1352 4470  Oljemålningar 2 st, omkring 1900. Skärgård. Ej signerad. Olja på pannå, 50x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:18)

1352 4310  Oljemålningar 2 st, Vilhelm Andersson, Stadsmotiv + Fiskeläge, Signerad, duk, 28x40 ca

1352 4283  Örhängen & armband Silver/förgyllt silver, flexband, med vita stenar. Längd: 8-16cm, vikt: 15g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:13)

1352 4279  Örhängen & manschettknappar silver (925), Med malakiter, och grön emalj på manschettknapparna. Längd: 1,5-4,5cm, vikt: 20g.

1352 4535  Öronlappsfåtölj plysch, höjd ryggstöd: ca 67 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:43)

1352 4138  Päls + mössa, blåräv

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:35)

1352 4251  Parti nysilver bland annat kyl/drinkpinnar, ABSA, Danmark. Längd: 16,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:51)

1352 4235  Parti tenn 6 delar, bland annat ljusstakar, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: ca 5-21,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:32)

1352 4679  Piedestal Asien med stenskiva. Höjd:

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4680  Piedestal Asien, med stenskiva. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 4405  Piedestal Asien. Höjd: 121cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:16)

1352 4044  Pinnstolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:58)

1352 4686  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 134x210 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:26)

1352 1419  Plafond Luxus, Uno och Östen Kristiansson, Diameter: 55cm

1352 4514  Planschverk Einar von Strokirch, 146 bilder vara 65 i färg, ca 37x28 cm

1352 4081  Prydnadsblommor 3 delar, Capodimonte, Italien. Korg med rosor + 2 st lösa rosor, porslin. Längd: 25 cm. Bredd: 12 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:00)

1352 4260  Punschkoppar 9 st, silver. Vikt: 320g. Längd: 8 cm, höjd: 4-5 cm, diameter: ca 6 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:27)

1352 4635  Relieftryck Rudolfo Krasno, son126/200, "Le chevalier Fabtome", 15x10 cm

1352 4473  Ring 14k guld, med stenar, 1 gr, ringmått: 17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:19)

1352 1477  Ring 18k guld, med briljant slipade diamanter, 1xca0,10ct, 2xca0,03ct, stl: 15¾, Vikt: 3g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:11)

1352 1120  Ring 18k guld, Med röd sten, storlek: 19. Vikt: 5g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:21)

1352 4393  Ring Förgyllt Silver 925, med safirer, rubiner, smaragder och vita stenar. Vikt: 6g, med etui, ringmått: 16

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:05)

1352 4270  Ringar 2 st, silver, med mabepärla och syntetisk gul sten. Vikt: 9g, ringmått: 13 & 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:59)

1352 4278  Ringar 9st, silver, med olika syntetiska stenar. Vikt: 60g. Ringmått: 9,12-18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:24)

1352 4153  Rödvinglas 6 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Optica Symphony, Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:30)

1352 4354  Rökbord mässing. Diameter: 56cm, höjd: 53cm

1352 4543  Rökelsekar 2 st, mässing. Höjd: 26-54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:10)

1352 4381  Rullbord med hylla. Bredd: 92, djup: 40 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4517  Sabel underofficerssabel m/1867. Gravyr. Längd: 98cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:22)

1352 4302  Salongsbord Längd: 98 cm. Djup: 67 cm, höjd: 73 cm

1352 1503  Saltkar silver, Ett par, empirestil, på kulfötter, år 1898. Längd: 13cm, med skedar i nysilver, bruttovikt: 216g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:41)

1352 4547  Sänggavlar ett par, Gustaviansk stil. Längd: 98 cm. Höjd: 127 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:38)

1352 4633  Serigrafi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, daterad 76, segelbåtar, bladets mått: 19x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:21)

1352 4397  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad ap 19/35. Motivet: 80x64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 4578  Serigrafier 3 st, Frédéric Iriarte (f. 1963), . Signerad, 120 upplaga, bladets mått: 35x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:53)

1352 4611  Serigrafier 3 st, Sören Edsberg. Signerad, numrerad 165/300. Bladets mått: 29x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:57)

1352 4316  Serveringsvagn 1950-tal. Längd: 70, djup: 43 cm, höjd: 70 cm

1352 4477  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 126, djup: 50 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:24)

1352 4402  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 140 cm. Djup: 40 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:01)

1352 4234  Sigillstamp 2 st, kanin + elefant. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:11)

1352 4516  Siktkikare till 15 cm kanon, modell 12, i låda. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:57)

1352 4363  Skål Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:21)

1352 4037  Skål Japan. Höjd: 8, diameter: 18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 4038  Skål Kina. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:53)

1352 4205  Skål Orrefors, kristall. Höjd: 13,5 cm. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:16)

1352 4353  Skål & vas Kina. Höjd: 18cm, diameter: 16,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:33)

1352 4268  Skålar + äggkoppar, 5 delar, Kina. 3 skålar + 2 äggkoppar. Höjd: ca 5-6 cm, diameter: 10-11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:20)

1352 4468  Skålar + Vas, nysilver. Höjd: 6-36cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:10)

1352 4325  Skålar 2 st, Georg Jensen, diameter: 25-34. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:10)

1352 4145  Skålar 4 st. Orrefors, kristall + ishink, glas. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:01)

1352 4451  Skålar ett par, Snäckgormade. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:18)

1352 4103  Skaldjursservis 17 delar, Japan, 1983. Serveringsfat + 8 assietter, + 8 gafflar. Diameter: 15 cm, 39x26 cm. Längd: 14,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:25)

1352 4539  Skåp 50/60-tal, Teak. Bredd: 130. Djup: 45 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4536  Skåp Sent 1800-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 77. Djup: 48 cm, höjd: 134 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:43)

1352 4231  Skedar 6+ 12 st, silver. Vikt: ca 480g. Längd: 11,5-19 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:01)

1352 4430  Skrivbord mahogny. Bredd: 95, djup: 54 cm, höjd: 95 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:32)

1352 4392  Skrivbord med uppsats, 1890-tal. Bredd: 102, djup: 73 cm, höjd: 79+ 52

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:05)

1352 4490  Skrivbord Teak. Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:21)

1352 4119  Skrivbordslampa Italien, ställbar höjd. Svartlackerad metall. Höjd: 70 cm. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:25)

1352 4444  Skulptur Arabia, uggla. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:29)

1352 4359  Skulptur Asien. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:39)

1352 4123  Skulptur Birgitte Linde, Höllviken. Sten och glas. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:40)

1352 4086  Skulptur efter Cefaro, Diana, kvinna med båge. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:04)

1352 4341  Skulptur Ingrid Herrlin (f. 1932), Sverige. Signerad, Päron i korg 11st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:09)

1352 2065  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Örn. Signerad. Längd: 24, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:09)

1352 4449  Skulptur Papegoja. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:09)

1352 1093  Skulptur Royal Copenhagen. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:25)

1352 4362  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:48)

1352 4674  Skulpturer Ett par, Björn Nyberg (1943-2005), Sverige. Hästar, Signerad. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:33)

1352 4418  Slagbord England. Bredd: 106 cm. Djup: 47,49x2 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:48)

1352 4552  Slagbord Furu. Bredd: 43+ 2x69, djup: 104 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:21)

1352 4154  Smörhundar 2, "Nobel", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense. Gjutjärn. Längd: ca 10,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:34)

1352 4273  Smyckesset 4 delar, förgyllt silver med granater. Längd: 3-6cm. Vikt: 17g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:34)

1352 4342  Snapsglas 8st, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:11)

1352 4520  Soffa + fåtölj, Bredd: ca 69 cm (fåtöljen) respektive 137 cm (soffan). Djup: ca 74 cm (soffan) respektive 70 cm (fåtöljen). Höjd: ca 78 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:15)

1352 4666  Soffa 80/90-tal, Italien. Längd: 260

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:57)

1352 4091  Soffa Bröderna Andersson, 3 sits. Längd: 196 cm. Djup: ca 82 cm, sitthöjd ca 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:54)

1352 1238  Soffbord 1950-tal, Bredd: 138 cm. Djup: 53 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:44)

1352 4417  Soffbord 1950-tal, Teak. Bredd: 105, djup: 55 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:41)

1352 4379  Soffbord England. Bredd: 122, djup: 69 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 oktober 2020 05:39)

1352 4230  Soppslev silver, med trähandtag, 1877, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: ca 42 cm, Vikt: 110 g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:26)

1352 4147  Sparbössor 2 st, Östergötlands Enskilda Bank, mässing. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:08)

1352 4023  Spegel 101x45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:36)

1352 4541  Spegel 101x55cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:57)

1352 4398  Spegel Förgylld, 1800-tal, 109x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:50)

1352 4262  Spegel med förvaring, nutida, 135x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:36)

1352 4162  Spegel med hylla och hängning, nutida. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:48)

1352 4400  Spegel nutida, slipat glas, 80x100cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:52)

1352 1449  Spelbord mahogny. Bredd: 115, djup: 2x56 cm, höjd: 76 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:19)

1352 4211  Stekfat 2 st, Gustafsberg, Carrarra, flintgods, omkring 1900, ca 24x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:02)

1352 1445  Stol Asien, relief

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:11)

1352 4242  Stol England

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:07)

1352 4476  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:10)

1352 4158  Stolar 2+ 2 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:49)

1352 4045  Stolar 3 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:22)

1352 4533  Stolar 4 st, 60/70-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:14)

1352 4475  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:38)

1352 4238  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, axknippedekor

1352 4530  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:25)

1352 4425  Stolar 4 st, Teak

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:23)

1352 4429  Stolar 4 st, Teak

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:30)

1352 4399  Stolar 6 st, Industridesign

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:38)

1352 4426  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:23)

1352 4491  Stolar 6 st, teak.

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:32)

1352 4620  Stolar Ett par

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:54)

1352 4312  Stolar Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:56)

1352 4307  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:57)

1352 1586  Stolar Ett par, gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:16)

1352 4428  Stolar ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:58)

1352 4306  Stolar Ett par, Rokokostil

1352 4529  Sybord 1800-tal, Valnöt. Bredd: 63, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel

1352 1171  Sybord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 56. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:46)

1352 4191  Sybord lyrformad fot, 1880-tal. Bredd: 93 cm. Djup: 44cm. Höjd: 77 cm, nyckel

1352 1186  Sybord nyrenässans. Bredd: 51 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:07)

1352 4388  Sybord omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 60. Djup: 41 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:33)

1352 4419  Sybord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 63, djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:32)

1352 1234  Takarmatur diameter: 40cm. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:31)

1352 4483  Takarmatur diameter: 56cm

1352 1253  Takarmatur diameter: 81cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:15)

1352 4143  Takarmatur fem ljuskällor, kupor i alabaster. Höjd: ca 70 cm. Diameter: ca 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:53)

1352 4376  Takarmatur House Doctor, ”Molecular”. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:45)

1352 4556  Takarmatur Med prismor. Diameter: 28cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:20)

1352 4459  Takarmatur Med prismor. Diameter: 32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 1053  Takarmatur Med prismor. Diameter: 42cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 4120  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 60 cm, diameter: ca 55 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:38)

1352 4373  Takarmatur prismor. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:16)

1352 1401  Taklampor 3 st, Fagerhults, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:58)

1352 4682  Tallrikar + skålar & ljusstakar, 14 delar, flussglas, gallerkant, diameter: 13-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:35)

1352 4356  Tallrikar 24st, Villeroy & Boch, Naif. Diameter: 20-26cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:31)

1352 4047  Tallrikar 6 + 1. Flintgods. Diameter: ca: 24 cm

1352 4046  Tallrikar Gustafsberg, Carrarra, flintgods, omkring 1900. Diameter: ca 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:14)

1352 4112  Tamburmajor höjd: 175 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:04)

1352 4329  Te / matservisdelar 16 delar, Myott, "Royal Mail"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:39)

1352 4660  Teckning Tusch, Sign Follin, 1961,22x30 cm

1352 4649  Tempera Lennart Berglund (1930-2013), Sverige. Signerad, komposition. Bladets mått: 15x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:39)

1352 1215  Tennstop 2 st, 1800-tal. Höjd: 22cm

1352 4437  Tidningsställ Metall. Längd: 39, nutida

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:06)

1352 4008  Tidskriftställ Längd: 68 cm. Djup: 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:26)

1352 4407  Trädgårdsgrupp 3 delar, aluminium. Diameter: 80cm. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:37)

1352 4410  Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 70, höjd: 77cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:29)

1352 4528  Trädgårdsgrupp 4 delar, rotting. Soffa + fåtöljer. Längd: 97. Djup: 55 cm, höjd: 54 cm, soffa längd: 118 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:51)

1352 4676  Trädgårdsskulptur Häst. Betong. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:01)

1352 4406  Trädgårdssoffa fd kuskbock. Längd: 93cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:15)

1352 4518  Trädgårdssoffa Längd: 130cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:57)

1352 4519  Trädgårdssoffa Längd: 180cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:09)

1352 4401  Trädgårdsstolar 2 st, aluminium

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:21)

1352 4300  Träsnitt 2 st, Oidentifierad konstnär. "Kväll & Dagen efter". Signerade, oramade lösa blad. Motivet: 20x15 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:04)

1352 4576  Träsnitt Channa Bankier (f. 1947), Sverige. "Bordsbild IV". Signerad, numrerad 10/40, daterad 1975. Motivet: 24x27 cm

1352 4246  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vasabron, Stockholm. Signerad, numrerad 268/310, daterad -61, ca 31x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:52)

1352 4650  Urtavla Väggmodell, metall. Diameter: 76cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:45)

1352 1092  Väggplaketter 4 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Månadstallrikar, Nymølle Keramiske Fabrik, Danmark. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:24)

1352 4334  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, blomma, 22,5x22,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:06)

1352 4333  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Elefant, 22,5x22,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:52)

1352 1359  Väggrelief 2 st, Plåt, Mia Malmlöf (f. 1954), Sverige. Signerad. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:35)

1352 4618  Väggskulptur Kerstin Svanberg, 76x61 cm

1352 4580  Väggskulptur Lennart Berglund (1930-2013), Sverige. Signerad, "efter frosten" 54x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:39)

1352 4107  Väggtallrikar 2 st, Ibsen, Köpenhamn, Danmark. Bemålad keramik. Diameter: 41,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:27)

1352 4323  Vas "Sqeeze", design: Lena Bergström, Orrefors. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:29)

1352 2043  Vas + skål, 2 delar, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. "Selecta", Gustavsberg. Höjd: 5-20,5cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:32)

1352 4326  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:52)

1352 4036  Vas Bemålad. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:46)

1352 1407  Vas Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Höjd: 33 cm

1352 1013  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 21:01)

1352 4048  Vas opalinglas, dekor med fåglar och grenar. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:34)

1352 4207  Vas Rörstrand, ateljé, delvis glaserad keramik. Höjd: 22 cm

1352 4319  Vas Skultuna, ”Big Boule”, Olivia Herms, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:08)

1352 4209  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, vitt stengods. Höjd: 14 cm

1352 4322  Vas Therese Rand, serien Schasse, Menu, Danmark. Metallställning. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:59)

1352 2092  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller , Sverige. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:37)

1352 4346  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15,5cm, dekor med fisk

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:36)

1352 4237  Vaser 2 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:18)

1352 4064  Vaser 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:20)

1352 4321  Vaser Ett par, "Philippi, "Sekel-vas", glas / krom. Höjd: 30 cm

1352 4035  Vaser ett par. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:14)

1352 4121  Väska Mulberry. Längd: 42 cm, djup: 11,5 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:36)

1352 4118  Väska Tulpaner, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: 40 cm, djup: 13 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:22)

1352 4515  Vattenkantin Keramik, Kolfilter. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:11)

1352 4384  Vikskärm Jugend. Bemålad, vallmo, Längd: 3x53. Höjd: 162 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:19)

1352 4150  Vinglas 6 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:19)

1352 4450  Vinkannor ett par, nysilver och kristall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 20:42)

1352 4213  Vinprovarglas 2 st, Orrefors. Höjd: 17 cm

1352 4019  Vitrinskåp Rokokostil, mahogny. Bredd: 150, djup: 45 cm, höjd: 227 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:12)

1352 4446  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Diameter: 13-26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 18:33)

1352 4266  Ytterfoder Kina, nutida. Höjd: 15 cm, diameter: 15 cm

1352 1509  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26, höjd: 13 cm (storlek 1)

1352 4338  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 oktober 2020 19:43)