1294 8337 Adventsljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 53-63 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)
1294 8682 Adventsljusstake smide, Carl-Arne Breger (1923-2009), Sverige. Edsby Smide. Längd: 45 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:41)
1294 1020 Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Cuba Libre". Serigrafi, oramad. Bladets mått: 71x50 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:41)
1294 1008 Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "FNL SEGRAR". Signerad. 1969. Serigrafi. Bladets mått: 70x51 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)
1294 1028 Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ut ur Latinamerika", -68. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 73x51 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:21)
1294 1009 Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ut ur Latinamerika". Signerad. Serigrafi. Bladets mått: 72x50 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:50)
1294 6384 Akryl Harry Moberg (1927-2018), Sverige. Signerad. Motivet: 67x47cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:35)
1294 8417 Akvarell Brita Ahlbeck, signerad, 48x38 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)
1294 4075 Akvarell Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Broar. Signerad, daterad -25. Bladets mått: 26x35 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:55)
1294 6527 Akvarell Fed Andersson, stadsmotiv. Signerad, daterad -62. Motivet: 31x22 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)
1294 8564 Akvarell Galina Davydtchenko (f. 1965), Sverige. Tre kvinnor. Signerad. Motivet: 37x27 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)
1294 8023 Akvarell Hans Belin (1936-2007), Sverige. Man med blommor, signerad. 16x11 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)
1294 8738 Akvarell Kina, 63x56 cm. Ej signerad
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)
1294 8381 Akvarell kust, Kina, 39x60 cm. Ej signerad
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)
1294 8607 Akvarell Oidentifierad konstnär. Riddarhustorget. Ej signerad, 35x42 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)
1294 8078 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. 1917, Vinter, 27x37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)
1294 8224 Akvarell Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. Monogramsignerad, "Tidlöst landskap". Motivet: 22x30 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)
1294 4375 Akvareller 2 st, James Hughes Clayton, Kustbyar. Signerade. Motivet: 25x48 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)
1294 8509 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 17x27 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)
1294 8143 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 42 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)
1294 8713 Armband + brosch+ ring+ ett par örhängen, silver med stenar
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)
1294 8714 Armband silver. Vikt: 24g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)
1294 8075 Armbandsur 3+ 1 fickur. Bland annat Certina och Seiko. Diameter: 3,5 ca
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:44)
1294 8582 Armbandsur Damur, Skagen, modell: SKW2151, serienr: 2491412, quartz. Diameter: 30mm, viklås
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)
1294 8282 Babushka 5 delar, Sovjet. Höjd: 4-19cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)
1294 8026 Bägare 4 st, silver. Vikt: 220g ca. Höjd: 4-6 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)
1294 8494 Bankett Bemålad. Längd: 62 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)
1294 8398 Barbord Dia 60, höjd: 110 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:53)
1294 8399 Barbord Dia 60, höjd: 110 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)
1294 8406 Barbord diameter: 60 cm, höjd: 110 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8397 Barbord diameter: 60 cm. Höjd: 110 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:56)
1294 8655 Barnstolar Ett par
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)
1294 8340 Barstolar 3 st, Materia. Höjd: 79 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)
1294 8400 Barstolar 6 st, Åke Axelsson, "Gästis", Galleri Stolen
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:38)
1294 8403 Barstolar ett par. Höjd: 77 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:03)
1294 8033 Bestick 11 delar, silver, olika modeller, bruttovikt: 330g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:56)
1294 8034 Bestick 18 delar, silver, skedar, olika modeller & storlekar. Bruttovikt: 220g ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:29)
1294 8693 Bestick 22 delar, rostfritt.
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:17)
1294 8037 Bestick 25 delar, silver, Olika modeller & storlekar, Vikt: 270 g ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)
1294 8362 Bestick 9 delar, silver, bruttovikt: 341 g (varav knivar (217g)
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)
1294 8067 Bestick silver, Franska liljan, 26 delar, bruttovikt: 840 g ca
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:05)
1294 8705 Biblioteksur Junghans, Tyskland. Westminsterslag. Höjd: 27 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:26)
1294 8205 Bilbanedelar Märklin och Aurora
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:33)
1294 4329 Blandteknik 3 st, Birger Birger Eriksson, signerad. 27x37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:41)
1294 6522 Blandteknik Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. Signerad. Mixed media på papper, Motivet: 32x39 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:12)
1294 8677 Blandteknik James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 70/75. Motivet: 69x50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)
1294 8697 Blandteknik Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, Jimi Hendrix, duk, 85x69cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8698 Blandteknik Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, Mick Jagger "Tell me". Motivet: 55x44cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)
1294 8093 Blandteknik Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Stockholm 15/6 1978, Vitlök. Signerad. Motivet: 21x20 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)
1294 8508 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad A Lundberg, Troll, 33x41 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:36)
1294 8702 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Afrika, 65x95 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)
1294 6389 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Teatersällskap. Signerad OH, 29x41 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:57)
1294 8254 Blandteknik Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Komposition. Signerad, 31x42 cm
1294 8386 Blandteknik Persien, palats, ramens innermått: 84x56 cm. Ej signerad
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:27)
1294 8004 Blandteknik Robert van Bolderick (f. 1968), Sverige. Signerad, daterad 95, mixed media, 30x20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)
1294 8003 Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. "Insekt". Signerad, daterad 94, §39x29 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)
1294 8554 Blomsterbord Koppar på metallställning. Diameter: 37, höjd: 47 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)
1294 8349 Bokverk 3 band, Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Wahlström & Widstrand
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:13)
1294 8687 Bonad Persiskt motiv, silke, 44x70 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:50)
1294 8656 Bord Intarsia, Bredd: 56 cm. Djup: 41cm, höjd: 50 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)
1294 8447 Bord Karl Andersson & Söner, Design, Ulla Christiansson, Trippo. Bredd: 150, djup: 68 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:02)
1294 8329 Bord med Antika kakelplattor. Bredd: 61, djup: 41 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:49)
1294 8652 Bord med symaskinsunderrede, Bredd: 80cm. Djup: 39cm, höjd: 77cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)
1294 8552 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 45 ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:16)
1294 8148 Bordslampa brons. Höjd: 59 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)
1294 8566 Bordslampa Keramik. Höjd: 27 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)
1294 8501 Bordslampa Philips. Höjd: 72 ca, höj / sänkbar
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:18)
1294 8510 Bordslampfot Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 30 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)
1294 8503 Bordsur Ansonia Clock Company, New York, 1800-tal. Höjd: 27cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:47)
1294 8116 Bordsur metall, gubbe, nutida. Höjd: 39 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:56)
1294 8352 Bordsur omkring 1900. Höjd: 35 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)
1294 8590 Brevkorg 1950-tal, 4 hyllor, metall. Längd: 37. Höjd: 22 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)
1294 8043 Bricka med hänklar, nysilver. Längd: 60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)
1294 8488 Brickbord + pall, Rostfritt, Bredd: 50 cm. Djup: 40cm. Höjd: 87 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:23)
1294 8057 Brickor 2 st, nysilver. Diameter: 31-44 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)
1294 8662 Byrå 1800-tal, bemålad, Bredd: 109 cm. Djup: 44cm, höjd: 98cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)
1294 6281 Byrå Intarsia, 20-tal, Bredd: 86 cm. Djup: 44 cm, höjd: 85 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)
1294 8373 Byrå med stenskiva. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 67 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)
1294 8466 Byrå NK, mahogny. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:00)
1294 8469 Byrå NK, mahogny. Bredd: 60. Djup: 40 cm. Höjd: 74 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:38)
1294 8212 Byrå nutida. Bredd: 84 cm. Djup: 43 cm, höjd: 111 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:11)
1294 8008 Byrå Rokokostil, med stenskiva, Bredd: 66cm. Djup: 33 cm, höjd: 65cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)
1294 8512 Byrå Senbarockstil, mahogny. Bredd: 88, djup: 48 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)
1294 8649 Byrå Teak, Bredd: 60 cm. Djup: 33 cm, höjd: 62cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)
1294 8570 Byst Alabaster, Fritz Kochendörfer. Höjd: 16 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:20)
1294 8402 Cafébord 2 st. Diameter: 70, höjd: 72 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:14)
1294 8405 Cake stand höjd: 86cm, fällbar
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)
1294 8346 Cigarettetui Sterlingsilver, Siam. Längd: 14 cm. Vikt: ca 330 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)
1294 8056 Cigarettfat 14 st, silver. Vikt: ca 300 g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)
1294 8207 Coasters 12st, Perstorps. Bakelit, inlägg av silver. Diameter: 9cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)
1294 8036 Cocktailpinnar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1936. Längd: 8,5 cm, i etui, Vikt: 20 g ca
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 8690 Coupeglas 12 st. Arabia. Höjd: 11 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)
1294 8626 Dalahästar 6 st. Höjd: 3- 25 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)
1294 4225 Dekorelement Ett par. Höjd: 30cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)
1294 8579 Djupa tallrikar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, "Krona". Diameter: 25
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:58)
1294 6419 Dosa + vas, 2 delar, Rörstrand Algot Eriksson & Kunglig Dansk, porslin. Höjd: 7-10 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)
1294 6577 Emaljmålning Ester Sörberg-Lindgren (1918-2011), Sverige. "Pingstliljor", Signerad, 30x20 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)
1294 8421 Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 33/160. Motivet: 40x49 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)
1294 8230 Etsning Ivar Andersson, Torghandel. Signerad, numrerad 1/40. Motivet: 11,5x15 cm
1294 4337 Etsningar 3 st, Stockholmsmotiv, 1800-tal. Ej signerad. Motivet: 20x34 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:50)
1294 8317 Fällbord 1800-tal, ia. 87, höjd: 78 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)
1294 6150 Färgetsning Figur. Signerad Bousson, numrerad 60/75. Bladets mått: 66x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 8425 Färglitografi , Jacobsén, 1970,. Signerad, numrerad 169/270. Motivet: 46x69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:21)
1294 8424 Färglitografi 3 st, Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 227/360. Motivet: 43x58 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 8297 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Landskap", PT. Signerad, daterad 1976. Motivet: 44x49 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)
1294 8606 Färglitografi Anders Hultman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 38/290. Motivet: 39x44 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:33)
1294 6393 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 196/300. Motivet: 49x39 cm
1294 6395 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 196/300. Motivet: 49x39 cm
1294 8290 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 75/100. Motivet: 22x26cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:42)
1294 8462 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Hjärter. Signerad, numrerad 148/200, ramens innermått: 62x73 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:45)
1294 6477 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 187/200. Motivet: 40x39 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:10)
1294 8411 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), signerad, mm;40x31 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:31)
1294 8069 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 156/250, daterad -95. Motivet: 40x32 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:35)
1294 6401 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Skansen. Signerad, numrerad 266/300. Motivet: 46x55 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:23)
1294 8427 Färglitografi Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad, numrerad 179/360, daterad 1969. Motivet: 33x44 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)
1294 6475 Färglitografi Erik Olson. Signerad, numrerad 243/260, 1962. Motivet: 49x37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)
1294 8420 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 85/260, daterad 72. Motivet: 48x39 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:56)
1294 8242 Färglitografi Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad, numrerad 78/285, Studenter. Motivet: 55x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)
1294 8637 Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Skeppsbron, Stockholm. Signerad, numrerad 88/280. Motivet: 36x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:29)
1294 8080 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 146/150, daterad 1960. Motivet: 24x53 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)
1294 8639 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 356/360, Stockholm. Motivet: 42x53 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:22)
1294 8264 Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 79/130, komposition, bladets mått: 80x57 cm.
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:52)
1294 8440 Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Signerad, numrerad 147/260. Motivet: 45x60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)
1294 8106 Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Signerad, numrerad 89/450, kran, bladets mått: 75x56 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)
1294 6514 Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937). Signerad, numrerad 104/210, , komposition. Motivet: 31x26 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)
1294 6416 Färglitografi Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Signerad, numrerad 21/100, daterad 1978. Motivet: 57x57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)
1294 8070 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 234/260, daterad 1972. Motivet: 53x87 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)
1294 8436 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 75/260, daterad 1970. Motivet: 40x53 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)
1294 8159 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 12/235. Motivet: 45x33 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:55)
1294 6387 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 16/200. Motivet: 39x30cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)
1294 8253 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Arbetare, PT. Signerad, daterad -72. Motivet: 24x57 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:22)
1294 8434 Färglitografi Olle Langert (1924-2016), Sverige. Signerad, numrerad 98/125. Motivet: 49x69 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)
1294 8299 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 15/25, på terrassen. Motivet: 32x44 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:05)
1294 8216 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommarkväll i storskärgården". Signerad, numrerad 39/350. Motivet: 25x35 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)
1294 6357 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 25/310. Motivet: 41x27cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:50)
1294 6356 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 90/360, skärgård. Motivet: 40x32cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)
1294 8014 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Is. Motivet: 38x29 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)
1294 8215 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 15/75. Litografi, 20x56 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:42)
1294 8415 Färglitografi Sven Jonsson. Signerad, numrerad 12/40, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 38x46 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:08)
1294 8422 Färglitografi Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 38/45. Motivet: 44x60 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:44)
1294 8413 Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 317/360. Motivet: 35x50 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)
1294 6496 Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 360-upplaga. Signerad. Motivet: 42x30 cm ca
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)
1294 8175 Färglitografier 3 st. Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stockholms Stadion. Signerade och numrerade. Motivet: 76x55 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)
1294 8228 Färglitografier 4 st, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 250-upplaga, ramens innermått: 28x20 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)
1294 8130 Fat "Torro", Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Längd: 36 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)
1294 8283 Fat + vas, Kina. Diameter: 33 cm, höjd: 23 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:57)
1294 8378 Fat 2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 26 cm. Diameter: 26 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)
1294 8284 Fat Ett par, Kina. Längd: 26 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)
1294 8442 Fat Kina. Diameter: 22 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:47)
1294 8277 Fat Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Diameter: 37cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)
1294 8732 Fat Mateus, porslin. Diameter: 41 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)
1294 8734 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:08)
1294 8320 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 20x20 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:14)
1294 8136 Fat Upsala Ekeby. Längd: 44,5cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)
1294 8619 Fåtölj Eva, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8214 Fåtölj Med fotpall
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)
1294 8603 Fåtöljer Ett par, Chesterfield
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)
1294 8739 Fåtöljer Ett par, Rokokostil
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)
1294 6166 Fickur + klockställ, 4 delar, bland annat Klockställ jugend & spindelur omkring 1800 (sk). Höjd: 9-17 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)
1294 8505 Fickur 2 st, omkring 1900, silver / koppar / emalj. Diameter: 3,5-5 cm. Vikt: 115 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)
1294 8074 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lucia ur Advent, Gustavsberg. Målade och delvis glaserade ljusstakar av stengodslera. Höjd: 12 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:59)
1294 8218 Fiskeredskap 2 st, Trä. Längd: 41cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2019 07:01)
1294 8217 Fiskerullar 4 st, bland annat, Abu Garcia.
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)
1294 8061 Flakong kristall, silvermontering. Höjd: 16 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:37)
1294 6285 Flossamatta Märta Gahn, Monogramsignerad MG, 127x210 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)
1294 8608 Fotografi Lennart Bernadotte (1909-2004), Sverige. Gräs. Signerad, numrerad 6/100, ca 39x49 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:01)
1294 8728 Fotpall längd: 38 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)
1294 8221 Gitarr akustisk, Yamaha, tolvsträngad, modell: L12-8. Längd: 106 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)
1294 8177 Glas 6 + 6 st. Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 9 - 12 mc
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:23)
1294 8326 Glas 9 st, Lalique. Höjd: 7 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:48)
1294 8577 Glasögon 12 k guld, bruttovikt: 20,4g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)
1294 8574 Glasservis 29 delar, modell Helga. Höjd: 3,5 - 18cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:10)
1294 8140 Globlampa Fox design. Höjd: 90 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:52)
1294 8291 Glöggkoppar 6 st, + 4st nubbglas. Höjd: 4,5-6,5cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)
1294 8597 Golvlampa 1950-tal. Höjd: 122
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)
1294 8334 Golvlampa 1960-tal, Teak. Höjd: 152
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)
1294 8476 Golvlampa ASEA. Höjd: 130
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)
1294 6168 Golvlampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 135 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:18)
1294 8547 Golvlampa brons, 2-armad. Höjd: ca 148 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)
1294 8625 Golvlampa höjd: 161cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)
1294 8475 Golvlampa mässing. Höjd: 143 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)
1294 8204 Golvlampa metall. Höjd: 145
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:50)
1294 8497 Golvlampa Smide, nutida. Höjd: 145
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)
1294 8618 Golvlampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, höjd: 135 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:04)
1294 8600 Golvlampfot mässing. Höjd: 127
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:13)
1294 8022 Gouache Orientalisk, "Game of polo", ramens innermått: 15x41 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)
1294 8086 Gouache Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. "Corse", Fiskare i hamn. Motivet: 21x32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:20)
1294 8507 Grafiskt blad Efter Matisse, ej signerad. 17x12,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:59)
1294 8680 Grafiskt blad Hans Gude (1825-1903), Norge. Marin. Signerad, daterad 1897, ca 17x27 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:21)
1294 8146 Gravyr Treveris, 16x47 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:47)
1294 8348 Grötskål + fat, 3 delar, Tenn, 1700-tal. Diameter: 21-33 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:58)
1294 8528 Gungstol Bohem, Nässjö
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)
1294 8118 Hallampa Jugend, höj- och sänkbar. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)
1294 8051 Handdukar 9+ 4+ 4+ 4 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)
1294 8609 Herrbetjänt höjd: 106 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:05)
1294 8669 Herrur 18k guld, bruttovikt: 26,5g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)
1294 8147 Hushållsvåg Duplex. Höjd: 32, bemålad
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:30)
1294 8493 Hyllor 3st + pall. Bredd: 33-60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:26)
1294 8347 Ikon Metall rizza, 22x18 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)
1294 8202 Jordglob modell äldre, bemålad. Höjd: 63 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:06)
1294 6205 Kaffe-/ tekoppar + assietter, 6+ 4+ 6, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)
1294 8021 Kaffekanna + sockerskål+ gräddkanna, Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 10-23 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)
1294 8281 Kaffeservis 25 delar, Gustavsberg
1294 8533 Kanapé 1890-tal. Längd: 130 cm. Djup: ca 73 cm, höjd: ca 47-88 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)
1294 8292 Kandelabrar Ett par + jardiniere. Höjd: 37cm. Diameter: 34cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:03)
1294 7020 Kandelabrar ett par. Claude Francois Rabiat, hans art. Förgylld och patinerad brons. Höjd: 69 cm
Hammered for 23.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:01)
1294 8044 Kandelabrar Ett par. Höjd: 55 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)
1294 8385 Käpp / paraplyställ omkring 1900, tvådelad. Längd: 35 ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:32)
1294 8293 Karaff Orrefors. Signerad, nagg. Höjd: 26cm
1294 8294 Karaffer 8st. Höjd: 15-41cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:08)
1294 8529 Karmstol
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)
1294 6184 Karmstol Josef Frank tyg
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)
1294 6446 Karmstol Mahogny/läder
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:01)
1294 8395 Karmstolar 4 st, galon
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)
1294 8401 Karmstolar 5 st, Skandiform, Flex KS-128, olika färger
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:52)
1294 8491 Karmstolar Ett par, Bemålade
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)
1294 8492 Karmstolar Ett par, Bemålade
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:41)
1294 6219 Karmstolar ett par, Karl Johanstil
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:11)
1294 8082 Karta Bro och Vätö skeppslag, ramens innermått: 55x76 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:03)
1294 8268 Kittel koppar. Diameter: 40cm. Höjd: 30cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:53)
1294 8665 Klackring 18k guld. Vikt: 10,3g. Med rökkvarts, storlek: 18, gravyr
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)
1294 8173 Klädhängare 2 st. "Dekorativ" Skoglunds metallgjuteri. Längd: 57 / delar
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)
1294 8112 Köksutensilier 7 delar, Le Crueset
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)
1294 8076 Kolonnskåp höjd: 150 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)
1294 8077 Kolonnskåp höjd: 150 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:35)
1294 8091 Kolteckning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Barnstudie. Signerad. Motivet: 32x14 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)
1294 8630 Konstglas 4 delar, bland annat Edenfalk. Höjd: 10-30 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:14)
1294 4412 Konstglas 5 delar, Ulrica och Bertil Vallien. Höjd: 5,5-11,5cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)
1294 6213 Konstglas 5 delar. Höjd: 7-22 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:05)
1294 6215 Konstglas 6 delar. Höjd: 4-9,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)
1294 6121 Kopparstick 5 st, 1800-tal, Romerska och grekiska skulpturer. Motivet: 46x31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:38)
1294 8272 Kruka Diameter: 36cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)
1294 8208 Krukor 2 st, Rörstrand, 1st Höganäs. Höjd: 14-16,5cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:30)
1294 8243 Kuddar 2 st, Flamskvävnad. Längd: 43x45cm (stor). 37x27cm (små)
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)
1294 8048 Kuriosa 4 delar, Kina. Höjd: 3-4 cm ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)
1294 8172 Kuverttallrikar 12 st. Tenn, Scandia. Diameter: 27,5
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)
1294 8339 Kuverttallrikar 8 st, mässing, Skultuna, Jul 1978-1985. Diameter: 28 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)
1294 8429 Lampa med klämma Glory. Höjd: 50cm
1294 8009 Lampbord England, Idegran. Diameter: 50 cm, höjd: 58 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:33)
1294 6228 Lampbord Ett par, med stenskiva, Rokokostil, diameter: 60 cm, höjd: 58 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:26)
1294 8658 Lampbord Längd: 44 cm. Djup: 43cm, höjd: 66cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:04)
1294 8199 Lampbord med lådor, svartmålad. Nutida, Bredd: 44. Djup: 30 cm. Höjd: 72 cm
1294 8458 Lampbord Teak. Bredd: 54, djup: 41 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:59)
1294 8670 Lampett Med prismor. Höjd: 65cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)
1294 8142 Leksaker 3 delar, modell äldre, plåt. Längd: 18 - 32
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:49)
1294 8182 Leksaker 5 delar, Kina, plåt. Höjd: 4 - 22 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)
1294 8616 Leksaksbil bland annat Urverksbil, Brio. Längd: 26-37 cm
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)
1294 8053 Linnedukar 5 st
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)
1294 8187 Litografi Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. Från Skokloster. Signerad, numrerad 8/75. Motivet: 24x17 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:42)
1294 8463 Litografi Stockholm, ramens innermått: 28x81 cm. Ej signerad
1294 8568 Litografier 3 st, Fåglar, efter von Wright, 38x28 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)
1294 6424 Ljushållare 3 st, Ann Wolff, "Snowball", Kosta Boda. Höjd: 8cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)
1294 8675 Ljuskrona Barockstil. Höjd: 70 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)
1294 8620 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 92cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8674 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8059 Ljuslyktor 6 st, bland annat Orrefors. Höjd: 5-7 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)
1294 8721 Ljusstakar 2 par, bland annat Bersbo 1979. Höjd: 17-23 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)
1294 8718 Ljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 9 cm
1294 6420 Ljusstakar 3 par, mässing, omkring 1900. Höjd: 20-22 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:52)
1294 8050 Ljusstakar 3 st, Skultuna, nr 1607. Höjd: 30-54 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)
1294 6064 Ljusstakar 7 st, Ljung uti Lund, 1981. Höjd: 7 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)
1294 8581 Ljusstakar 8 st, Nysilver, Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Dansk Design. Höjd: 6 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 8613 Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 17 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)
1294 8278 Ljusstakar Ett par, mässing. Märkt, N22, NMB, Höjd: 14cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:45)
1294 6570 Ljusstakar Ett par, trä, Reliefmotiv med ryttare. Höjd: 15 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:53)
1294 8586 Ljusstake 30-tal, Saturnus, bakelit. Höjd: 10 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:35)
1294 8602 Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Smide / glas. Höjd: 32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:42)
1294 8279 Ljusstake Nysilver, trearmad. Höjd: 29cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)
1294 8731 Ljusstake signerad, Lalo. Höjd: 37 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)
1294 8024 Ljusstake silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950. Höjd: 16 cm, Vikt: 220 g ca
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)
1294 8733 Ljusstake sjuarmad, Nordic Light, design: Jonas Grundell. Höjd: 19 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)
1294 8681 Ljusstake trä. Höjd: 65 cm
1294 8047 Lockurna + vas, Kina. Höjd: 15-25 cm ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)
1294 8723 Lockurnor 2 st. Cloissonné, Höjd: 16 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:12)
1294 8324 Lykta E Thomas & Williams. Höjd: 24 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)
1294 8016 Mapp 6 st, Evert Taube (1890-1976), Sverige. Minnen från Pampas. Signerad, numrerad 195-upplaga, daterad 1972. Motivet: 37x48 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:13)
1294 8486 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)
1294 8487 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)
1294 8481 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)
1294 8482 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:56)
1294 8483 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
1294 8484 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)
1294 8126 Mat / kaffeservis 56 delar, Nanking, Villeroy & Boch
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)
1294 8672 Matsalsgrupp 7 delar, Jugend, ek, Matbord + 6 st stolar
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)
1294 8345 Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil, 6 stolar+ bord+ 1 ilägg, Längd: 126cm. Djup: 100+ 50 cm. Höjd: 78 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:56)
1294 8575 Matservis 45 del ca, Rosenthal + vas, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark.
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)
1294 8460 Matservisdelar Gefle, Exotica, ca 40 del
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)
1294 8567 Matservisdelar Tirschenreuth, ca 45 del
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:40)
1294 8015 Matskedar 8 st, silver, olika modeller, 380g ca. Längd: 20 cm, Vikt: 400g ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)
1294 6528 Matta Kelim, 243x148cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)
1294 8583 Matta orentalisk, 92x61cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)
1294 8155 Matta orientalisk, 137x190 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:29)
1294 6083 Matta orientalisk, 160x96 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)
1294 8156 Matta Orientalisk, 199x125 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:21)
1294 8001 Matta orientalisk, 310x149cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)
1294 6554 Matta orientalisk, 65x190 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)
1294 6556 Matta orientalisk, 65x190 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)
1294 8012 Matta orientalisk, Pakistan, 150x180 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)
1294 6482 Matta Orientalisk, Täbriz, 260x358
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:59)
1294 8011 Matta Pakistan, 215x300 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)
1294 6011 Matta Turkiet, 221x140cm
1294 6566 Miniatyrer 11 st, Anders Dolk, Bältarbo Hedemora. Höjd: 3-8,5 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:56)
1294 8578 Minkpäls Saga Mink, 36/38, Körsnär: Karin Petros
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)
1294 6063 Mockaservis 15 delar, Gustavsberg
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:01)
1294 8084 Mössbord Furu, Bredd: 100cm. Djup: 75 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)
1294 8719 Nattljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 12 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)
1294 8720 Nattljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 12-14 cm ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:05)
1294 8717 Nattljusstakar 3 st, Skultuna. Höjd: 12 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:43)
1294 8467 Nattygsbord NK, mahogny. Bredd: 52, djup: 33 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)
1294 8322 Nattygsbord Teak, Bredd: 43 cm. Djup: 30 cm, höjd: 45cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)
1294 4371 Oljemålning "A game of horse polo". Persien, ej signerad, ram med intarsia. Motivet: 20x49 cm. Olja på pannå, ramens yttermått: 28x57 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:21)
1294 8079 Oljemålning 1800-tal, fors, Oidentifierad konstnär, 24x23. Olja på duken med mindre fläckar. Ej signerad
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)
1294 8514 Oljemålning Agne Johansson (1921-1987), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 80x72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:21)
1294 8296 Oljemålning Agnes Anderson (f. 1891), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 54x64 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)
1294 8642 Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. "Semester på sommartorpet". Signerad. Olja på duk, 50x70 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)
1294 8158 Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Blått landskap. Signerad. Olja på pannå, 45x48 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:57)
1294 8157 Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Figur. Signerad. Olja på pannå, 43x36 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)
1294 8591 Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Olja på duk, 73x100 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:04)
1294 8536 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x63cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)
1294 8454 Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad. Olja på pannå, blomsterstilleben, 53x67cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)
1294 8145 Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Badande kvinna. Signerad. Olja på duk, 40x32 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)
1294 7004 Oljemålning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Tillskriven. Kvinna i hatt. Ej signerad. Olja på pannå, 57x48 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)
1294 8522 Oljemålning Birger Strååt (f. 1914), Sverige. Signerad, "Tåkern". Olja på pannå, 32x40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8123 Oljemålning Birgitta Flink (f. 1914), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, 49x69 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)
1294 8195 Oljemålning C Dysell, stilleben. Signerad. Olja på duk, 26x34 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:31)
1294 6159 Oljemålning Carl Birksö (f. 1901), Norge. Interiör. Olja på duk, Signerad, 25x33 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)
1294 8259 Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. "Bron". Signerad. Olja på duk, 37x42 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)
1294 8261 Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. Marin. Signerad. Olja på pannå, 32x64 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)
1294 8423 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, "trädgrupp". Olja på duk, 61x50 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)
1294 8220 Oljemålning Carl-Erik Billeström (f. 1920), Sverige. Hundar. Signerad. Olja på pannå, 18,5x68 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)
1294 6455 Oljemålning CG Carlström. Signerad. Olja på duk, 77x98cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:39)
1294 8441 Oljemålning Charles Mason, "Queens dock, Hull". Signerad. Olja på duk, 45x35 ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:32)
1294 4521 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Barn på äng. Olja på duk. Signerad. 82x65 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:49)
1294 6344 Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 64x90cm
1294 8685 Oljemålning Christian Larsson, Ölandsmotiv. Signerad, daterad 1921. Olja på pannå, 34x42 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:43)
1294 7032 Oljemålning Dietrich Meyer, tillskriven. Batalj. Olja på pannå, 33x41 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)
1294 8241 Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Signerad, daterad 1962, vinterkust. Olja på pannå, 45x67 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8444 Oljemålning Elin Molin (1855-1948), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1894. Olja på duk, 36x47 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)
1294 8248 Oljemålning Ella Raymond (f. 1960), Sverige. "Josefine", 95x150 cm. Signerad
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)
1294 8185 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Fiskeläge. Signerad-69. Olja på pannå, 22x32 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:36)
1294 8549 Oljemålning Emil Nordberger (1889-1942), Älg i Skogen. Signerad 1940. Olja på duk, 57x98 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:06)
1294 6351 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 46x55cm
1294 4216 Oljemålning Esko Sihtola (1937-2017), Finland. Fiskeläge. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 58x80 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)
1294 4217 Oljemålning Esko Sihtola (1937-2017), Finland. Fiskeläge. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 58x80 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:52)
1294 8562 Oljemålning Finn Wennerwald (1896-1969), Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 36x37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:51)
1294 8520 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 20. Olja på pannå, 20x37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)
1294 8557 Oljemålning Gotthard Lundquist (1908-1988), Sverige. Grövelsjön. Signerad 1958. Olja på pannå, 65x54 cm
1294 8263 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 48x67 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)
1294 8257 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 48x68 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)
1294 8222 Oljemålning Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. "Fönstret, Löderup". Signerad, daterad -51. Olja på pannå, 32x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:58)
1294 6091 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 40x52 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:10)
1294 8499 Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Kåseberga, Skåne". Signerad, -54. Olja på duk, 45x54 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)
1294 6594 Oljemålning Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, daterad 2002, "Von Hassenhosen". Olja på pannå, 17x12,5
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)
1294 1455 Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Landskap, monogramsignerad. Olja på duk, 55x65 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8644 Oljemålning Istvan Bognár, signerad. Häst. Olja på duk, 50x70 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:26)
1294 8376 Oljemålning Istvan Bogner, Djurgårdsfärja. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)
1294 7034 Oljemålning Jean Benner (1836-1906), Frankrike. Damporträtt. Signerad. Olja på duk, 41x33 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 6563 Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 34x49 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:31)
1294 4527 Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 90x60 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)
1294 6203 Oljemålning Landskap. Signerad Elis. Olja på duk. 48x67 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:32)
1294 8239 Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Landskap. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 24x34 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)
1294 8227 Oljemålning Leo Janis (f. 1922), Lettland. "Strandparti". Signerad, duk på pannå. Motivet: 32x40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)
1294 8258 Oljemålning Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. "Fjället i september". Signerad. Olja på duk, 54x55 cm
1294 8703 Oljemålning Lotten Rönquist (1864-1912), Sverige. Interiör med pojke. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 75x36 cm
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)
1294 8238 Oljemålning Märta Bohm (1910-2003), Sverige. Hundporträtt. Signerad. Olja på duk, 60x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:55)
1294 8392 Oljemålning monogramsignatur. Olja på pannå, 45x37 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)
1294 8387 Oljemålning monogramsignerad, Helsingör, 1923. Olja på duk, 37x43 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:06)
1294 8390 Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Hammarby sjö. Signerad. Olja på pannå, 33x24 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:08)
1294 8210 Oljemålning Nils-Folke Knafve (1905-1996), Sverige. "Landskap Torekov". Signerad. Olja på pannå, 26x34
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)
1294 8244 Oljemålning Nour-Eddine Sadiki, "bringaren". Signerad. Olja på duk, 55x46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:41)
1294 8186 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Diligens, 1700-tal, England. Ej signerad. Olja på pannå24x35 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)
1294 8124 Oljemålning Oidentifierad konstnär, galoppryttare. Signerad. Olja på duk, 53x64 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:44)
1294 8374 Oljemålning Oidentifierad konstnär, marin. Signerad. Olja på duk, 19x24 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8232 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Landskap". Signerad Stamberg, daterad 1958. Ej ramad. Olja på duk, 30x50 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)
1294 8384 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ceremoni, Nordafrika. Ej signerad. Olja på duk, 45x87 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)
1294 8457 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 30x27,5cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)
1294 4221 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fartygsporträtt, Sign C S 1912. Olja på pannå, 48x67 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)
1294 8162 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Förälskat par, Kapstaden. Ej signerad. Olja på duk, 126x74 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:41)
1294 8063 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust, Signerad. Olja på duk, 58x90 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:26)
1294 8240 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna på stol. Ej signerad. Olja på duk, 61x49 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)
1294 8379 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna, Asien. Signerad, daterad -62. Olja på duk, ca 96x66 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:27)
1294 8168 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 24x22 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:26)
1294 8380 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 90x70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)
1294 8343 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Dahlström, "morgondopp". Olja på duk, 63x16 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)
1294 8088 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Guér, Räkor. Olja på pannå, Motivet: 15x20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)
1294 8696 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin. Olja på duk, 24x18 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)
1294 8365 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, tidigt 1900-tal. Olja på gipstavla. Motivet: 29x20, ramens yttermått: 38x28 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)
1294 8646 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kustklippor. Olja på duk, 45x60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)
1294 8344 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 23x31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)
1294 8431 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Träd, ej signerad. Olja på duk, 104x104 cm
1294 8393 Oljemålning Osterlind, träd, signerad. Olja på pannå, 21x30 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:05)
1294 8517 Oljemålning Pedersen. Signerad, daterad 44. Signerad. Olja på pannå, 65x50 cm
1294 7001 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Banjospelare. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)
1294 7016 Oljemålning Reinhold Max Eichler (1872-1947), Tyskland. Flicka med ros, Signerad. Olja på duk, 76x59 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:13)
1294 8236 Oljemålning Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. "På väg till jakten". Signerad, 1973. Olja på pannå, 17x20 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:21)
1294 6503 Oljemålning Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 85x83 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:35)
1294 8255 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. "Gråvädersdag". Signerad. Olja på duk, 36x30
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)
1294 8437 Oljemålning Rune Persson, Stilleben. Signerad. Olja på duk, 52x64 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:45)
1294 8539 Oljemålning Sigrid Sundius-Beckman (1881-1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 39x46cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)
1294 8389 Oljemålning Stig Morin (f. 1943), Sverige. "Stråk". Signerad, daterad -83. Olja på duk, 55x46 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)
1294 6147 Oljemålning Tage Trotte (1901-1928), Sverige. Ökenlandskap. Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 60x72 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)
1294 8537 Oljemålning Thyra Appelberg (1876-1962), Sverige. (1876-1962) Sverige, "September dag". Signerad. Olja på duk, 40x50cm
1294 8519 Oljemålning W Sundman, blomsterstilleben, signerad. Olja på pannå, 40x32 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)
1294 8237 Oljemålning Willem De Geer (1927-1984), Sverige. "Trädstammar". Signerad, oljemålning. Olja på duk, 41x61 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:50)
1294 8213 Oljemålning Wladyslaw Boncza Rutkowski, vinterlanskap med hästekipage. Olja på duk, 38x48 cm. Signerad
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:19)
1294 6255 Oljemålningar 2 st, Stilleben. Signerade K Cotton. Olja på duk, 18x24 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:48)
1294 8122 Oljemålningar 2 st. P René, kompositioner. Signerade. Olja på pannå, 30x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:50)
1294 8548 Oljetryck Ulriksdals slott, 40x52 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:36)
1294 8275 Parti argenta 6 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 9-14 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:37)
1294 8635 Parti frimärken diverse, 2 påsar
1294 8636 Parti frimärken diverse, 3 påsar
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)
1294 8614 Parti hjälmar 8 st
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)
1294 8689 Parti linne diverse dukar och servetter
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)
1294 8576 Parti linnedukar och servetter, bland annat Drakmönstret (115x240), Design: Signe Sohlman
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)
1294 8735 Parti porslin 6 delar, Wien Augarten. Höjd: 2-19 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)
1294 6109 Parti porslin Kina. Höjd: 7-25 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:06)
1294 8029 Parti silver 4 delar, bägare & fat, 300g ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)
1294 8355 Parti solfjädrar diverse
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)
1294 8540 Pastell 2 st, William Fleetwood (1915-1993), Sverige. Signerade, landskap. Motivet: 20x31cm
1294 8234 Pastell Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Signerad ÅWA, Måsar. Motivet: 28x48 cm
1294 8654 Pelarbord Furu. Diameter: 44, höjd: 74 cm
1294 8496 Piedestal Bemålad. Höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:45)
1294 8659 Piedestal mässing med stenskivor. Diameter: 30, höjd: 80 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)
1294 8558 Pinnstolar 2+ 1 st
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:59)
1294 8585 Pläd + kuddfodral
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)
1294 8700 Plädar 4 st. Tidstrands, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. 140x200 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)
1294 8538 Plafond glas. Diameter: 40 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)
1294 8593 Plafond Orrefors. Diameter: 37, höjd: 25 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:58)
1294 8375 Plafond Plafo. Diameter: 57 cm ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8027 Pokaler / bägare 6 st, silver, 360g ca. Höjd: 4-10 cm, Vikt: 370g ca
1294 8692 Porslin 3 delar, Ireno, Gustavsberg. Längd: 26 + , höjd: 8 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:45)
1294 8194 Porslin 6 + 6 delar, Kina, fat + askar, 6 - 12
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:55)
1294 8030 Ragusked silver, i etui. Design: Anna-Stina Åberg, "Årets sked 1981". Vikt: 220g ca. Längd: 29,5 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)
1294 6162 Räkcocktailglas 13 + 1 glas, Älghult. Höjd: 10 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:36)
1294 8676 Ram ramens innermått: 29,5x38,5 m
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)
1294 8605 Rechaud längd: 35 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:49)
1294 4539 Resekoffert Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 100 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:59)
1294 8668 Ring 18k guld med sötvattenspärla. Vikt: 0,9g. Ringstorlek: 18
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)
1294 8666 Ring 18k guld, akvamarin. Vikt: 4,3g, stl: 17
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)
1294 8667 Ringar 2 st, 18k guld. Vikt: 18g, storlek: 19
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)
1294 8580 Ringar 2 st, Silver 830. Vikt: 19,9g. Bland annat Jorma Laine, Finland, storlek: 17 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)
1294 8045 Rökelsekar 2 st, Kina, brons. Längd: 8-9 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)
1294 6289 Röllakan Git Grännsjö-Carlsson. Signerad GG, 167x235 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:30)
1294 8563 Salongsbord 1880-tal, mahogny. Bredd: 100, djup: 61 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:25)
1294 8555 Salongsbord 1920-tal, Intarsia. Bredd: 90, djup: 70 cm, höjd: 74 cm
1294 6459 Sänggavlar ca 110x210 cm, med sidogavlar
1294 8709 Satsbord 3-delar, 55x40cm. Höjd: 54cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)
1294 6444 Sekretär nutida. Bredd: 75, djup: 53 cm, höjd: 153 cm, nyckel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)
1294 8127 Seltersglas + likörglas, 13 + 9 st. Kristall, Orrefors. Höjd: 8 - 10 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:56)
1294 8701 Seltersglas 9 st. Diamant, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 8 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)
1294 1070 Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Hus med traktor". Signerad, numrerad 11/20, daterad -07. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 42x59 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:16)
1294 8328 Serveringsvagn längd: 78 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)
1294 8135 Serveringsvagn trä, / blyinfattat glas. Längd: 75, djup: 45 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)
1294 8615 Servisdelar 22 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 15-25 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:13)
1294 8280 Servisdelar 34 delar, Gustavsberg
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:37)
1294 8628 Servisdelar 6 del Maja, Orrefors. Höjd: 8-20 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:20)
1294 8678 Servisdelar 65 delar, French Garden Fleurence, Villeroy & Boch
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)
1294 8342 Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 11+ 4. Diameter: 15-20 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8396 Sideboard med glasskiva, Ulla Christiansson, Trio. Karl Andersson & Söner, Längd: 140. Djup: 40 cm. Höjd: 83 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)
1294 6462 Sidenbroderi "Ibis", Japan, 110x60 cm, oramad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)
1294 8565 Silkebroderi Oidentifierad Konstnär, Hamnmotiv, 18x43 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)
1294 8524 Siluettavlor 5 st, ramens innermått: 17x38 respektive 23x31 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)
1294 8028 Silver 4 delar. Höjd: 2-6,240g ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 4406 Skål + fat, Palmquist. Längd: 12-21cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)
1294 8025 Skål + saltkar, 2 delar, silver, bland annat England. Diameter: 6,5-9 cm. Höjd: 3-5 cm, vikt: ca 170 g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:12)
1294 7041 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 17. Höjd: 7,5
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:18)
1294 4393 Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Graal gallery, Orrefors. Diameter: 14, höjd: 6 cm
1294 4392 Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Slipgraal, Orrefors. Diameter: 13. Höjd: 6 cm
1294 8451 Skål Glas, fjärilar. Längd: 35cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:08)
1294 4571 Skål Slipgraal, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Nr: 2465-E9. Diameter: 14. Höjd: 7cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)
1294 8736 Skål Spisa, Lovisa Wattman, Höganäs. Höjd: 15, höjd: 15 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:44)
1294 6574 Skålar + kruka, 3 delar, Anders Dolk, Bältarbo Hedemora. Diameter: 13-24, höjd: 7-14 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:57)
1294 6590 Skålar 2 st, bland annat Ingegerd Råman, Skruf, diameter: 16-19. Höjd: 10-17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:47)
1294 8443 Skålar 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Diameter: 14, höjd: 6 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:22)
1294 6568 Skålar 3 st, Klas-Göran Tinbäck (1951-1981), Sverige, Eva Englund (1937-1998), Sverige samt Själaglas. Konstglas. Diameter: 14-19,5 cm. Höjd: 10,5-12 cm
1294 8054 Skålar Ett par, Saara Hopea (1925-1984), Finland. "Näppylä/Krokus", Nuutajärvi Notsjö, Finland. Pressglas. Diameter: 15 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)
1294 8356 Skålfat 1800-tal. Längd: 36 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)
1294 8133 Skålfat Inger Persson (f. 1936), Sverige. Rörstrand. Stengods. Diameter: 39. Höjd: 8 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:17)
1294 8129 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 31 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)
1294 8382 Skålfat Thommy Bremberg (f. 1954), Sverige. Eriksmåla, -93. Längd: 42 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:55)
1294 8010 Skåp Allmoge, 1800-tal, Bredd: 116cm. Djup: 50cm, höjd: 194cm, nyckel
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:25)
1294 6369 Skåp allmoge, kurbitsmålat. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 211 cm, nyckel
1294 8055 Skärbräda Eden, Rörstrand. Längd: 67 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)
1294 8035 Skedar 17 delar, silver, olika modeller & storlekar, bland annat England. Vikt: 230g ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:15)
1294 8060 Skedar diverse Silver, 11 st + sockertång, Vikt: 430 g ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:09)
1294 6059 Skinkfat dekor av grishuvuden, Bo Fajans. Längd: 47 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:58)
1294 8502 Skrin + cigarettställ, 2 delar, brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 7 ca
1294 8683 Skrivbord alm, NK-BO, 1950-tal. Bredd: 110, djup: 60 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)
1294 8489 Skrivbord bemålad, Bredd: 107 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:59)
1294 8647 Skrivbord Längd: 120cm. Djup: 63cm, höjd: 75 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)
1294 4365 Skrivbord Rokokostil, Valnöt. Bredd: 109cm. Djup: 70cm, höjd: 76 cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:35)
1294 8072 Skrivbordslampa mässing, med glasskärm. Höjd: 36 cm
1294 8115 Skrivbordslampa metall, "Lektor", design: Niklas Hoflin. Höjd: 53, ca.
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)
1294 6586 Skulptur Åke Lagerborg, Sverige. Metall. Höjd: 20 inkl träsockel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:20)
1294 8151 Skulptur Anders Jönsson, Ett par. Gips. Höjd: 25 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:28)
1294 8171 Skulptur brons, Carl Einar Borgström (1914-1981), Sverige. Höjd: 14 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:42)
1294 8192 Skulptur brons, efter Giambologna Merkurius. Höjd: 54 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:41)
1294 8183 Skulptur brons, pojke. Signerad. Höjd: 20 cm
1294 8265 Skulptur Buddha. Märkning: Made in China 6, Höjd: 14cm. Bredd: 20cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)
1294 8200 Skulptur Ganesha, trä, i etui. Höjd: 33 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)
1294 8634 Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad. Längd: 13cm, höjd: 6cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)
1294 8325 Skulptur huvud, zink, Jean Sibelius. Signerad, Hjalmar Stenholm 1935. Höjd: 19 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)
1294 8679 Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 82/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)
1294 6564 Skulptur Jörgen Hammar (f. 1935), Sverige. Brons. Signerad 8/65. Gjutarstämpel Herman Bergman cire perdue. Längd: 10. Höjd: 12 + träsockel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)
1294 8150 Skulptur kvinna, konstmassa. Höjd: 42 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)
1294 8725 Skulptur Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Modeller. Signerad a tergo, 2004,38x33 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:03)
1294 6565 Skulptur Solveig Pripp (f. 1929), Sverige. "Tre trallande jäntor", brons. Längd: 18 cm. Höjd: 15 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)
1294 8724 Skulptur Stephan Sinding (1846-1922), Norge. Huvud. Signerad, daterad 1892. Lergods. Höjd: 27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)
1294 8471 Skulptur Trä, Same. Höjd: 15 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)
1294 8163 Skulpturer 2 st, bland annat: Carl Einar Borgström (1914-1981), Sverige. Brons / metall. Höjd: 11 - 14
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)
1294 8632 Skulpturer 3 st, bland annat Lisa Larson. Höjd: 13-22 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:30)
1294 6134 Skulpturer 5 st, Kina, sten på sockel. Höjd: 22-25 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:37)
1294 8631 Skulpturer Ett par, ljusstakar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Advent, Gustavsberg. Signerad. Höjd: 14cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)
1294 8170 Skulpturgrupp 4 st. Brons, dansande figurer, design: Bodrul Khalique. Höjd: ca 30 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)
1294 8737 Skulpturgrupp Trä, kortspelare. Höjd: 26cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)
1294 8621 Skyltdocka höjd: 183 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)
1294 6170 Slagbord Barockstil, ek, Bredd: 47+ 2x50cm. Djup: 100 cm. Höjd: 74cm
1294 8332 Slagbord Ek. Bredd: 51+ 2x50, djup: 92 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:05)
1294 8474 Sminkbord Bredd: 74. Djup: 48 cm, höjd: 114 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)
1294 8331 Sminkbord längd: 102 cm, djup: 55 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)
1294 8369 Soffa 1800-tal. Längd: 207cm Höjd: 106cm, sittdjup ca 60 cm, sitthöjd ca 40 cm.
1294 8485 Soffa Bemålad. Längd: 155
1294 6004 Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: ca 142 cm. Djup: ca 57 cm. Höjd: 100
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:36)
1294 6430 Soffa Howardstil. Längd: 240 cm, fläckar
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)
1294 8596 Soffbord "Cosmos", Tingströms, Bra Bohag, Design: Engström / Myrstrand, diameter: 90, höjd: 54 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)
1294 5026 Soffbord 50/60-tal, HMB Möbler Rörvik. Bredd: 150. Djup: 60 cm. Höjd: 57 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)
1294 6030 Soffbord butlers tray, Bredd: 119 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 55 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:30)
1294 8007 Soffbord glas och mässing. Bredd: 121, djup: 71 cm, höjd: 51 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)
1294 8684 Soffbord med hylla. Bredd: 80, djup: 50 cm, höjd: 63 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:02)
1294 8354 Solfjädrar 2 st, inramade, 32x53 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)
1294 8338 Solspegel diameter: 50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)
1294 8623 Spegel 1920-tal. Höjd: 120cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)
1294 8498 Spegel 3 delad. Höjd: 43 cm
1294 8477 Spegel 3-delad. Höjd: 70 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:59)
1294 8360 Spegel 39x34 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)
1294 6354 Spegel bronserad ram. Höjd: 98x45cm
1294 8367 Spegel med konsolbord + pall, förgyllt, 117x77. Längd: 130, djup: 40 cm, höjd: 80 + cm, höjd: 45 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 4076 Spegel Nyrokoko, 1800-tal, 185x78 ca
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)
1294 8673 Spegel Rokokostil, 100x44 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:20)
1294 6161 Starkvinglas 8 st, omkring 1900. Höjd: 10,5-11 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)
1294 8595 Stol Börje Lindau. "Oblado", Blå Station. Skiktlimmad björk, benställning av stål. Höjd: 84 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:53)
1294 8179 Stolar 4 st. Nyrenässans. Höjd: 98 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)
1294 8068 Stolar 6 st, 1800
1294 8532 Stolar Ett par, 1890-tal
1294 8005 Stolar Ett par, Björk, omkring sekelskiftet 1900
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)
1294 8601 Stolar Ett par, Gemla
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)
1294 8262 Stringhylla 2 st, 3 hyllplan. Bredd: 79cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:00)
1294 8019 Svenska sjökort del II, ca 78x58 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8333 Sybord Intarsia. Bredd: 64, djup: 44 cm, höjd: 68 cm
1294 8556 Syskrin Björk, 1930-tal. Längd: 50 cm
1294 8327 Taburett Karl Johanstil. Längd: 54 cm. Djup: 37 cm, höjd: 56 cm, sitthöjd ca 42 cm
1294 8341 Taburetter ett par, Rokokostil. Längd: 70 cm
1294 8716 Tågset med bana, Fleischmann
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:06)
1294 8594 Takarmatur 1940-/50-tal, med glaskupor, mässing, diameter: 55, höjd: 50 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:32)
1294 8727 Takarmatur Ateljé Lyktan, "Hinken". Höjd: 44 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)
1294 8572 Takarmatur Dansk design, etikett, metall. Djup: 47
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:17)
1294 8468 Takarmatur design: Claesson Brinzen. Diameter: 50 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)
1294 8141 Takarmatur Enigma 545, Louis Poulsen, aluminium / mattlackad akryl. Diameter: 55, höjd: cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:35)
1294 8201 Takarmatur glas och mässing, Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Diameter: 34 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)
1294 8114 Takarmatur glas och mässing. Höjd: 47, ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)
1294 8729 Takarmatur glas. Diameter: 30 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:40)
1294 8273 Takarmatur höjd: 38cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:30)
1294 8627 Takarmatur höjd: 48cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:45)
1294 8206 Takarmatur höjd: ca 51cm
1294 8144 Takarmatur med prismor. Diameter: 38 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)
1294 8629 Tallrikar 6 st, Bing & Grøndahl, Måsen. Diameter: 24 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)
1294 8553 Tamburmajor höjd: 185 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)
1294 8453 Tavla Gustaf V och Drottning Victoria, 33x42 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:30)
1294 8198 Tavlor 2 st. Orientaliska motiv. Motivet: , diameter: 42 cm
1294 8038 Tavlor 4 st, The Quorn hunt, ramens innermått: 41x60 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)
1294 8097 Teckning Albert Rutherstone, (tillskriven), Monogramsignerad, blyerts, kvinna. Motivet: 21,5x15,5
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)
1294 8235 Teckning Arvid J A Nilsson, Dekorelement, Signerad. Motivet: 22,5x33 cm
1294 8730 Teckningar + akvarell, 3 st, Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Motiv från Stockholm, signerad. 8x10,19x14 cm ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:11)
1294 8363 Tekök Nysilver med tillbehör, 8 delar, sent 1800-tal, Berndorf, Österrike, Höjd: 7-31 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)
1294 8610 Tennsoldater diverse
1294 8611 Tennsoldater diverse
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:53)
1294 8664 Terrin med lock 1700-tal, Kina. Längd: 32, höjd: 22 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)
1294 8256 Teservis 26 delar, 20st, tekoppar med fat, + 4 extra fat, 1st gräddkanna, 1st sockerskål, Blå Blom, Gustavsberg
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:29)
1294 6039 Teservis Arabia, 26 del
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)
1294 8096 Teservis Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 17 del
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)
1294 8456 Teservis England, 3 delar. Höjd: 7-12 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:31)
1294 8071 Teservisdelar 10 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand. 9 st tekoppar + 1 st sockerskål
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)
1294 8688 Teservisdelar 9 delar, Vinranka Gefle
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)
1294 8511 Toilettspegel 43x57 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:06)
1294 8260 Trädgårdsmöbel höjd: 71cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)
1294 8651 Trädgårdssoffa längd: 65 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:49)
1294 8226 Träsnitt 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, numrerad 250-upplaga. Motivet: 21x18 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)
1294 8111 Träsnitt 6 st, Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Blommor mm, delvis signerade. Motivet: 12x10 - 25x17 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)
1294 8464 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 15/360, daterad 1976. Motivet: 40x40 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)
1294 8433 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 5/60, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 48x45 cm
1294 8073 Väggarmatur höjd: ca 30 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:57)
1294 8169 Väggarmaturer Ett par, metall. Längd: 40, nutida
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)
1294 8622 Väggbonad 190x119 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:03)
1294 8504 Väggbord Bredd: 78. Djup: 27 cm. Höjd: 60 cm
1294 8587 Väggljusstake Ängel, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Glaserad keramik, höjd: 35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)
1294 8560 Väggpendyl Empirestil. Höjd: 53 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:56)
1294 6575 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)
1294 8426 Väggtelefon Ericsson. Höjd: 23cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:16)
1294 8569 Värja efter original 1777. Längd: 103
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:32)
1294 8046 Vas + fat, Kina. Diameter: 22, höjd: 28 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)
1294 4092 Vas + skål + fat, 3 delar, Bertil Vallien & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 13-23, diameter: 9-16
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:24)
1294 8203 Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Höjd: 15 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)
1294 8167 Vas glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda Glasbruk. Höjd: 23 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:28)
1294 8271 Vas Gustavsberg. Höjd: 24cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)
1294 8276 Vas höjd: 90cm
1294 8695 Vas Iittala. Höjd: 17 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)
1294 8643 Vas Kina. Höjd: 16,5cm
1294 8640 Vas Kina. Höjd: 22cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:21)
1294 8641 Vas Kina. Höjd: 28cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)
1294 8184 Vas kristall, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 26 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)
1294 8289 Vas Orrefors. Diameter: 24cm, höjd: 22cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)
1294 6279 Vas Rörstrand, Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Höjd: 19cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)
1294 8166 Vas rött glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 28 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:37)
1294 6181 Vas Royal Copenhagen. Höjd: 31 cm
1294 8588 Vas Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939. Höjd: 25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)
1294 4386 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Orrefors, Pärlfiskaren. Signerad Orrefors. Höjd: ca 17,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:37)
1294 8541 Vasaorden guld och emalj, äldre miniatyr. Höjd: 3, tot vikt: 3,4
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)
1294 5062 Vaser 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Fritz Blomqvist, Sverige. Gustavsberg, Höjd: 7-9 ca
1294 8287 Vaser 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, "open mind". Höjd: 11-20cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:20)
1294 8472 Vaser 3 st, bland annat Stålhane. Höjd: 9-16 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)
1294 8449 Vaser 4 st, Kina. Höjd: 12-19cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)
1294 8663 Vaser Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16,5cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)
1294 8209 Vettar 2 st. Längd: 41cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:20)
1294 8128 Vinglas 9 st. Riedel. Höjd: 26 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)
1294 8270 Vinkanna Portugal. Höjd: 32cm
1294 8058 Vinställ Made in England. Höjd: 25 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)
1294 8715 Whiskyglas + ishink, 6+ 1 delar. Höjd: 8-11 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:12)