Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 2 december 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1294 8337  Adventsljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 53-63 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)

1294 8682  Adventsljusstake smide, Carl-Arne Breger (1923-2009), Sverige. Edsby Smide. Längd: 45 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:41)

1294 1020  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Cuba Libre". Serigrafi, oramad. Bladets mått: 71x50 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:41)

1294 1008  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "FNL SEGRAR". Signerad. 1969. Serigrafi. Bladets mått: 70x51 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)

1294 1028  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ut ur Latinamerika", -68. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 73x51 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:21)

1294 1009  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ut ur Latinamerika". Signerad. Serigrafi. Bladets mått: 72x50 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:50)

1294 6384  Akryl Harry Moberg (1927-2018), Sverige. Signerad. Motivet: 67x47cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:35)

1294 8417  Akvarell Brita Ahlbeck, signerad, 48x38 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)

1294 4075  Akvarell Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Broar. Signerad, daterad -25. Bladets mått: 26x35 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:55)

1294 6527  Akvarell Fed Andersson, stadsmotiv. Signerad, daterad -62. Motivet: 31x22 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)

1294 8564  Akvarell Galina Davydtchenko (f. 1965), Sverige. Tre kvinnor. Signerad. Motivet: 37x27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)

1294 8023  Akvarell Hans Belin (1936-2007), Sverige. Man med blommor, signerad. 16x11 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)

1294 8738  Akvarell Kina, 63x56 cm. Ej signerad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)

1294 8381  Akvarell kust, Kina, 39x60 cm. Ej signerad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)

1294 8607  Akvarell Oidentifierad konstnär. Riddarhustorget. Ej signerad, 35x42 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)

1294 8078  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. 1917, Vinter, 27x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)

1294 8224  Akvarell Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. Monogramsignerad, "Tidlöst landskap". Motivet: 22x30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)

1294 4375  Akvareller 2 st, James Hughes Clayton, Kustbyar. Signerade. Motivet: 25x48 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)

1294 8509  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 17x27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)

1294 8143  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 42 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)

1294 8713  Armband + brosch+ ring+ ett par örhängen, silver med stenar

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)

1294 8714  Armband silver. Vikt: 24g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)

1294 8075  Armbandsur 3+ 1 fickur. Bland annat Certina och Seiko. Diameter: 3,5 ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:44)

1294 8582  Armbandsur Damur, Skagen, modell: SKW2151, serienr: 2491412, quartz. Diameter: 30mm, viklås

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)

1294 8282  Babushka 5 delar, Sovjet. Höjd: 4-19cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)

1294 8026  Bägare 4 st, silver. Vikt: 220g ca. Höjd: 4-6 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)

1294 8494  Bankett Bemålad. Längd: 62 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)

1294 8398  Barbord Dia 60, höjd: 110 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:53)

1294 8399  Barbord Dia 60, höjd: 110 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)

1294 8406  Barbord diameter: 60 cm, höjd: 110 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8397  Barbord diameter: 60 cm. Höjd: 110 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:56)

1294 8655  Barnstolar Ett par

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)

1294 8340  Barstolar 3 st, Materia. Höjd: 79 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)

1294 8400  Barstolar 6 st, Åke Axelsson, "Gästis", Galleri Stolen

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:38)

1294 8403  Barstolar ett par. Höjd: 77 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:03)

1294 8033  Bestick 11 delar, silver, olika modeller, bruttovikt: 330g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:56)

1294 8034  Bestick 18 delar, silver, skedar, olika modeller & storlekar. Bruttovikt: 220g ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:29)

1294 8693  Bestick 22 delar, rostfritt.

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:17)

1294 8037  Bestick 25 delar, silver, Olika modeller & storlekar, Vikt: 270 g ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)

1294 8362  Bestick 9 delar, silver, bruttovikt: 341 g (varav knivar (217g)

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)

1294 8067  Bestick silver, Franska liljan, 26 delar, bruttovikt: 840 g ca

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:05)

1294 8705  Biblioteksur Junghans, Tyskland. Westminsterslag. Höjd: 27 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:26)

1294 8205  Bilbanedelar Märklin och Aurora

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:33)

1294 4329  Blandteknik 3 st, Birger Birger Eriksson, signerad. 27x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:41)

1294 6522  Blandteknik Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. Signerad. Mixed media på papper, Motivet: 32x39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:12)

1294 8677  Blandteknik James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 70/75. Motivet: 69x50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)

1294 8697  Blandteknik Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, Jimi Hendrix, duk, 85x69cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8698  Blandteknik Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, Mick Jagger "Tell me". Motivet: 55x44cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)

1294 8093  Blandteknik Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Stockholm 15/6 1978, Vitlök. Signerad. Motivet: 21x20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)

1294 8508  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad A Lundberg, Troll, 33x41 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:36)

1294 8702  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Afrika, 65x95 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)

1294 6389  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Teatersällskap. Signerad OH, 29x41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:57)

1294 8254  Blandteknik Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Komposition. Signerad, 31x42 cm

1294 8386  Blandteknik Persien, palats, ramens innermått: 84x56 cm. Ej signerad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:27)

1294 8004  Blandteknik Robert van Bolderick (f. 1968), Sverige. Signerad, daterad 95, mixed media, 30x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)

1294 8003  Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. "Insekt". Signerad, daterad 94, §39x29 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)

1294 8554  Blomsterbord Koppar på metallställning. Diameter: 37, höjd: 47 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)

1294 8349  Bokverk 3 band, Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Wahlström & Widstrand

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:13)

1294 8687  Bonad Persiskt motiv, silke, 44x70 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:50)

1294 8656  Bord Intarsia, Bredd: 56 cm. Djup: 41cm, höjd: 50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)

1294 8447  Bord Karl Andersson & Söner, Design, Ulla Christiansson, Trippo. Bredd: 150, djup: 68 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:02)

1294 8329  Bord med Antika kakelplattor. Bredd: 61, djup: 41 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:49)

1294 8652  Bord med symaskinsunderrede, Bredd: 80cm. Djup: 39cm, höjd: 77cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)

1294 8552  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 45 ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:16)

1294 8148  Bordslampa brons. Höjd: 59 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)

1294 8566  Bordslampa Keramik. Höjd: 27 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)

1294 8501  Bordslampa Philips. Höjd: 72 ca, höj / sänkbar

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:18)

1294 8510  Bordslampfot Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 30 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)

1294 8503  Bordsur Ansonia Clock Company, New York, 1800-tal. Höjd: 27cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:47)

1294 8116  Bordsur metall, gubbe, nutida. Höjd: 39 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:56)

1294 8352  Bordsur omkring 1900. Höjd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)

1294 8590  Brevkorg 1950-tal, 4 hyllor, metall. Längd: 37. Höjd: 22 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)

1294 8043  Bricka med hänklar, nysilver. Längd: 60 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)

1294 8488  Brickbord + pall, Rostfritt, Bredd: 50 cm. Djup: 40cm. Höjd: 87 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:23)

1294 8057  Brickor 2 st, nysilver. Diameter: 31-44 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)

1294 8662  Byrå 1800-tal, bemålad, Bredd: 109 cm. Djup: 44cm, höjd: 98cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)

1294 6281  Byrå Intarsia, 20-tal, Bredd: 86 cm. Djup: 44 cm, höjd: 85 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)

1294 8373  Byrå med stenskiva. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 67 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)

1294 8466  Byrå NK, mahogny. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:00)

1294 8469  Byrå NK, mahogny. Bredd: 60. Djup: 40 cm. Höjd: 74 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:38)

1294 8212  Byrå nutida. Bredd: 84 cm. Djup: 43 cm, höjd: 111 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:11)

1294 8008  Byrå Rokokostil, med stenskiva, Bredd: 66cm. Djup: 33 cm, höjd: 65cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)

1294 8512  Byrå Senbarockstil, mahogny. Bredd: 88, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)

1294 8649  Byrå Teak, Bredd: 60 cm. Djup: 33 cm, höjd: 62cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)

1294 8570  Byst Alabaster, Fritz Kochendörfer. Höjd: 16 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:20)

1294 8402  Cafébord 2 st. Diameter: 70, höjd: 72 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:14)

1294 8405  Cake stand höjd: 86cm, fällbar

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)

1294 8346  Cigarettetui Sterlingsilver, Siam. Längd: 14 cm. Vikt: ca 330 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)

1294 8056  Cigarettfat 14 st, silver. Vikt: ca 300 g

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)

1294 8207  Coasters 12st, Perstorps. Bakelit, inlägg av silver. Diameter: 9cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)

1294 8036  Cocktailpinnar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1936. Längd: 8,5 cm, i etui, Vikt: 20 g ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 8690  Coupeglas 12 st. Arabia. Höjd: 11 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)

1294 8626  Dalahästar 6 st. Höjd: 3- 25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)

1294 4225  Dekorelement Ett par. Höjd: 30cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)

1294 8579  Djupa tallrikar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, "Krona". Diameter: 25

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:58)

1294 6419  Dosa  + vas, 2 delar, Rörstrand Algot Eriksson & Kunglig Dansk, porslin. Höjd: 7-10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)

1294 6577  Emaljmålning Ester Sörberg-Lindgren (1918-2011), Sverige. "Pingstliljor", Signerad, 30x20 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)

1294 8421  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 33/160. Motivet: 40x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)

1294 8230  Etsning Ivar Andersson, Torghandel. Signerad, numrerad 1/40. Motivet: 11,5x15 cm

1294 4337  Etsningar 3 st, Stockholmsmotiv, 1800-tal. Ej signerad. Motivet: 20x34 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:50)

1294 8317  Fällbord 1800-tal, ia. 87, höjd: 78 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)

1294 6150  Färgetsning Figur. Signerad Bousson, numrerad 60/75. Bladets mått: 66x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 8425  Färglitografi , Jacobsén, 1970,. Signerad, numrerad 169/270. Motivet: 46x69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:21)

1294 8424  Färglitografi 3 st, Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 227/360. Motivet: 43x58 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 8297  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Landskap", PT. Signerad, daterad 1976. Motivet: 44x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)

1294 8606  Färglitografi Anders Hultman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 38/290. Motivet: 39x44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:33)

1294 6393  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 196/300. Motivet: 49x39 cm

1294 6395  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 196/300. Motivet: 49x39 cm

1294 8290  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 75/100. Motivet: 22x26cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:42)

1294 8462  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Hjärter. Signerad, numrerad 148/200, ramens innermått: 62x73 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:45)

1294 6477  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 187/200. Motivet: 40x39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:10)

1294 8411  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), signerad, mm;40x31 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:31)

1294 8069  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 156/250, daterad -95. Motivet: 40x32 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:35)

1294 6401  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Skansen. Signerad, numrerad 266/300. Motivet: 46x55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:23)

1294 8427  Färglitografi Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad, numrerad 179/360, daterad 1969. Motivet: 33x44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)

1294 6475  Färglitografi Erik Olson. Signerad, numrerad 243/260, 1962. Motivet: 49x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)

1294 8420  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 85/260, daterad 72. Motivet: 48x39 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:56)

1294 8242  Färglitografi Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad, numrerad 78/285, Studenter. Motivet: 55x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)

1294 8637  Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Skeppsbron, Stockholm. Signerad, numrerad 88/280. Motivet: 36x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:29)

1294 8080  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 146/150, daterad 1960. Motivet: 24x53 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)

1294 8639  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 356/360, Stockholm. Motivet: 42x53 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:22)

1294 8264  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 79/130, komposition, bladets mått: 80x57 cm.

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:52)

1294 8440  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Signerad, numrerad 147/260. Motivet: 45x60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)

1294 8106  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. Signerad, numrerad 89/450, kran, bladets mått: 75x56 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)

1294 6514  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937). Signerad, numrerad 104/210, , komposition. Motivet: 31x26 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)

1294 6416  Färglitografi Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Signerad, numrerad 21/100, daterad 1978. Motivet: 57x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)

1294 8070  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 234/260, daterad 1972. Motivet: 53x87 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)

1294 8436  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 75/260, daterad 1970. Motivet: 40x53 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)

1294 8159  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 12/235. Motivet: 45x33 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:55)

1294 6387  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 16/200. Motivet: 39x30cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)

1294 8253  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Arbetare, PT. Signerad, daterad -72. Motivet: 24x57 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:22)

1294 8434  Färglitografi Olle Langert (1924-2016), Sverige. Signerad, numrerad 98/125. Motivet: 49x69 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)

1294 8299  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 15/25, på terrassen. Motivet: 32x44 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:05)

1294 8216  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommarkväll i storskärgården". Signerad, numrerad 39/350. Motivet: 25x35 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)

1294 6357  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 25/310. Motivet: 41x27cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:50)

1294 6356  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 90/360, skärgård. Motivet: 40x32cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)

1294 8014  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Is. Motivet: 38x29 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)

1294 8215  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 15/75. Litografi, 20x56 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:42)

1294 8415  Färglitografi Sven Jonsson. Signerad, numrerad 12/40, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 38x46 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:08)

1294 8422  Färglitografi Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 38/45. Motivet: 44x60 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:44)

1294 8413  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 317/360. Motivet: 35x50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)

1294 6496  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 360-upplaga. Signerad. Motivet: 42x30 cm ca

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)

1294 8175  Färglitografier 3 st. Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stockholms Stadion. Signerade och numrerade. Motivet: 76x55 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)

1294 8228  Färglitografier 4 st, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 250-upplaga, ramens innermått: 28x20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)

1294 8130  Fat "Torro", Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Längd: 36 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)

1294 8283  Fat + vas, Kina. Diameter: 33 cm, höjd: 23 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:57)

1294 8378  Fat 2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 26 cm. Diameter: 26 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)

1294 8284  Fat Ett par, Kina. Längd: 26 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)

1294 8442  Fat Kina. Diameter: 22 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:47)

1294 8277  Fat Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Diameter: 37cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)

1294 8732  Fat Mateus, porslin. Diameter: 41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)

1294 8734  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:08)

1294 8320  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 20x20 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:14)

1294 8136  Fat Upsala Ekeby. Längd: 44,5cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)

1294 8619  Fåtölj Eva, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Sadelgjord

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8214  Fåtölj Med fotpall

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)

1294 8603  Fåtöljer Ett par, Chesterfield

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)

1294 8739  Fåtöljer Ett par, Rokokostil

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)

1294 6166  Fickur  + klockställ, 4 delar, bland annat Klockställ jugend & spindelur omkring 1800 (sk). Höjd: 9-17 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)

1294 8505  Fickur 2 st, omkring 1900, silver / koppar / emalj. Diameter: 3,5-5 cm. Vikt: 115 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)

1294 8074  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lucia ur Advent, Gustavsberg. Målade och delvis glaserade ljusstakar av stengodslera. Höjd: 12 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:59)

1294 8218  Fiskeredskap 2 st, Trä. Längd: 41cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 3 december 2019 07:01)

1294 8217  Fiskerullar 4 st, bland annat, Abu Garcia.

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)

1294 8061  Flakong kristall, silvermontering. Höjd: 16 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:37)

1294 6285  Flossamatta Märta Gahn, Monogramsignerad MG, 127x210 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)

1294 8608  Fotografi Lennart Bernadotte (1909-2004), Sverige. Gräs. Signerad, numrerad 6/100, ca 39x49 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:01)

1294 8728  Fotpall längd: 38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)

1294 8221  Gitarr akustisk, Yamaha, tolvsträngad, modell: L12-8. Längd: 106 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)

1294 8177  Glas 6 + 6 st. Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 9 - 12 mc

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:23)

1294 8326  Glas 9 st, Lalique. Höjd: 7 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:48)

1294 8577  Glasögon 12 k guld, bruttovikt: 20,4g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)

1294 8574  Glasservis 29 delar, modell Helga. Höjd: 3,5 - 18cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:10)

1294 8140  Globlampa Fox design. Höjd: 90 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:52)

1294 8291  Glöggkoppar 6 st, + 4st nubbglas. Höjd: 4,5-6,5cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)

1294 8597  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 122

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)

1294 8334  Golvlampa 1960-tal, Teak. Höjd: 152

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)

1294 8476  Golvlampa ASEA. Höjd: 130

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)

1294 6168  Golvlampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 135 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:18)

1294 8547  Golvlampa brons, 2-armad. Höjd: ca 148 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)

1294 8625  Golvlampa höjd: 161cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)

1294 8475  Golvlampa mässing. Höjd: 143 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)

1294 8204  Golvlampa metall. Höjd: 145

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:50)

1294 8497  Golvlampa Smide, nutida. Höjd: 145

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)

1294 8618  Golvlampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, höjd: 135 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:04)

1294 8600  Golvlampfot mässing. Höjd: 127

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:13)

1294 8022  Gouache Orientalisk, "Game of polo", ramens innermått: 15x41 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)

1294 8086  Gouache Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. "Corse", Fiskare i hamn. Motivet: 21x32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:20)

1294 8507  Grafiskt blad Efter Matisse, ej signerad. 17x12,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:59)

1294 8680  Grafiskt blad Hans Gude (1825-1903), Norge. Marin. Signerad, daterad 1897, ca 17x27 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:21)

1294 8146  Gravyr Treveris, 16x47 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:47)

1294 8348  Grötskål + fat, 3 delar, Tenn, 1700-tal. Diameter: 21-33 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:58)

1294 8528  Gungstol Bohem, Nässjö

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)

1294 8118  Hallampa Jugend, höj- och sänkbar. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)

1294 8051  Handdukar 9+ 4+ 4+ 4 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)

1294 8609  Herrbetjänt höjd: 106 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:05)

1294 8669  Herrur 18k guld, bruttovikt: 26,5g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)

1294 8147  Hushållsvåg Duplex. Höjd: 32, bemålad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:30)

1294 8493  Hyllor 3st + pall. Bredd: 33-60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:26)

1294 8347  Ikon Metall rizza, 22x18 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)

1294 8202  Jordglob modell äldre, bemålad. Höjd: 63 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:06)

1294 6205  Kaffe-/ tekoppar + assietter, 6+ 4+ 6, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)

1294 8021  Kaffekanna + sockerskål+ gräddkanna, Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 10-23 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)

1294 8281  Kaffeservis 25 delar, Gustavsberg

1294 8533  Kanapé 1890-tal. Längd: 130 cm. Djup: ca 73 cm, höjd: ca 47-88 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)

1294 8292  Kandelabrar Ett par + jardiniere. Höjd: 37cm. Diameter: 34cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:03)

1294 7020  Kandelabrar ett par. Claude Francois Rabiat, hans art. Förgylld och patinerad brons. Höjd: 69 cm

Hammered for 23.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:01)

1294 8044  Kandelabrar Ett par. Höjd: 55 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)

1294 8385  Käpp / paraplyställ omkring 1900, tvådelad. Längd: 35 ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:32)

1294 8293  Karaff Orrefors. Signerad, nagg. Höjd: 26cm

1294 8294  Karaffer 8st. Höjd: 15-41cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:08)

1294 8529  Karmstol

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)

1294 6184  Karmstol Josef Frank tyg

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)

1294 6446  Karmstol Mahogny/läder

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:01)

1294 8395  Karmstolar 4 st, galon

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)

1294 8401  Karmstolar 5 st, Skandiform, Flex KS-128, olika färger

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:52)

1294 8491  Karmstolar Ett par, Bemålade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)

1294 8492  Karmstolar Ett par, Bemålade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:41)

1294 6219  Karmstolar ett par, Karl Johanstil

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:11)

1294 8082  Karta Bro och Vätö skeppslag, ramens innermått: 55x76 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:03)

1294 8268  Kittel koppar. Diameter: 40cm. Höjd: 30cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:53)

1294 8665  Klackring 18k guld. Vikt: 10,3g. Med rökkvarts, storlek: 18, gravyr

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)

1294 8173  Klädhängare 2 st. "Dekorativ" Skoglunds metallgjuteri. Längd: 57 / delar

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)

1294 8112  Köksutensilier 7 delar, Le Crueset

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)

1294 8076  Kolonnskåp höjd: 150 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)

1294 8077  Kolonnskåp höjd: 150 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:35)

1294 8091  Kolteckning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Barnstudie. Signerad. Motivet: 32x14 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)

1294 8630  Konstglas 4 delar, bland annat Edenfalk. Höjd: 10-30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:14)

1294 4412  Konstglas 5 delar, Ulrica och Bertil Vallien. Höjd: 5,5-11,5cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)

1294 6213  Konstglas 5 delar. Höjd: 7-22 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:05)

1294 6215  Konstglas 6 delar. Höjd: 4-9,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)

1294 6121  Kopparstick 5 st, 1800-tal, Romerska och grekiska skulpturer. Motivet: 46x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:38)

1294 8272  Kruka Diameter: 36cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)

1294 8208  Krukor 2 st, Rörstrand, 1st Höganäs. Höjd: 14-16,5cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:30)

1294 8243  Kuddar 2 st, Flamskvävnad. Längd: 43x45cm (stor). 37x27cm (små)

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)

1294 8048  Kuriosa 4 delar, Kina. Höjd: 3-4 cm ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)

1294 8172  Kuverttallrikar 12 st. Tenn, Scandia. Diameter: 27,5

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)

1294 8339  Kuverttallrikar 8 st, mässing, Skultuna, Jul 1978-1985. Diameter: 28 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)

1294 8429  Lampa med klämma Glory. Höjd: 50cm

1294 8009  Lampbord England, Idegran. Diameter: 50 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:33)

1294 6228  Lampbord Ett par, med stenskiva, Rokokostil, diameter: 60 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:26)

1294 8658  Lampbord Längd: 44 cm. Djup: 43cm, höjd: 66cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:04)

1294 8199  Lampbord med lådor, svartmålad. Nutida, Bredd: 44. Djup: 30 cm. Höjd: 72 cm

1294 8458  Lampbord Teak. Bredd: 54, djup: 41 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:59)

1294 8670  Lampett Med prismor. Höjd: 65cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)

1294 8142  Leksaker 3 delar, modell äldre, plåt. Längd: 18 - 32

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:49)

1294 8182  Leksaker 5 delar, Kina, plåt. Höjd: 4 - 22 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)

1294 8616  Leksaksbil bland annat Urverksbil, Brio. Längd: 26-37 cm

Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)

1294 8053  Linnedukar 5 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)

1294 8187  Litografi Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. Från Skokloster. Signerad, numrerad 8/75. Motivet: 24x17 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:42)

1294 8463  Litografi Stockholm, ramens innermått: 28x81 cm. Ej signerad

1294 8568  Litografier 3 st, Fåglar, efter von Wright, 38x28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)

1294 6424  Ljushållare 3 st, Ann Wolff, "Snowball", Kosta Boda. Höjd: 8cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)

1294 8675  Ljuskrona Barockstil. Höjd: 70 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)

1294 8620  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 92cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8674  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8059  Ljuslyktor 6 st, bland annat Orrefors. Höjd: 5-7 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)

1294 8721  Ljusstakar 2 par, bland annat Bersbo 1979. Höjd: 17-23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)

1294 8718  Ljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 9 cm

1294 6420  Ljusstakar 3 par, mässing, omkring 1900. Höjd: 20-22 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:52)

1294 8050  Ljusstakar 3 st, Skultuna, nr 1607. Höjd: 30-54 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)

1294 6064  Ljusstakar 7 st, Ljung uti Lund, 1981. Höjd: 7 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)

1294 8581  Ljusstakar 8 st, Nysilver, Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Dansk Design. Höjd: 6 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 8613  Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 17 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)

1294 8278  Ljusstakar Ett par, mässing. Märkt, N22, NMB, Höjd: 14cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:45)

1294 6570  Ljusstakar Ett par, trä, Reliefmotiv med ryttare. Höjd: 15 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:53)

1294 8586  Ljusstake 30-tal, Saturnus, bakelit. Höjd: 10 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:35)

1294 8602  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Smide / glas. Höjd: 32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:42)

1294 8279  Ljusstake Nysilver, trearmad. Höjd: 29cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)

1294 8731  Ljusstake signerad, Lalo. Höjd: 37 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)

1294 8024  Ljusstake silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950. Höjd: 16 cm, Vikt: 220 g ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)

1294 8733  Ljusstake sjuarmad, Nordic Light, design: Jonas Grundell. Höjd: 19 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:40)

1294 8681  Ljusstake trä. Höjd: 65 cm

1294 8047  Lockurna + vas, Kina. Höjd: 15-25 cm ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)

1294 8723  Lockurnor 2 st. Cloissonné, Höjd: 16 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:12)

1294 8324  Lykta E Thomas & Williams. Höjd: 24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)

1294 8016  Mapp 6 st, Evert Taube (1890-1976), Sverige. Minnen från Pampas. Signerad, numrerad 195-upplaga, daterad 1972. Motivet: 37x48 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:13)

1294 8486  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)

1294 8487  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)

1294 8481  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)

1294 8482  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:56)

1294 8483  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

1294 8484  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)

1294 8126  Mat / kaffeservis 56 delar, Nanking, Villeroy & Boch

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)

1294 8672  Matsalsgrupp 7 delar, Jugend, ek, Matbord + 6 st stolar

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)

1294 8345  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil, 6 stolar+ bord+ 1 ilägg, Längd: 126cm. Djup: 100+ 50 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:56)

1294 8575  Matservis 45 del ca, Rosenthal + vas, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)

1294 8460  Matservisdelar Gefle, Exotica, ca 40 del

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)

1294 8567  Matservisdelar Tirschenreuth, ca 45 del

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:40)

1294 8015  Matskedar 8 st, silver, olika modeller, 380g ca. Längd: 20 cm, Vikt: 400g ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)

1294 6528  Matta Kelim, 243x148cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)

1294 8583  Matta orentalisk, 92x61cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)

1294 8155  Matta orientalisk, 137x190 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:29)

1294 6083  Matta orientalisk, 160x96 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)

1294 8156  Matta Orientalisk, 199x125 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:21)

1294 8001  Matta orientalisk, 310x149cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:24)

1294 6554  Matta orientalisk, 65x190 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)

1294 6556  Matta orientalisk, 65x190 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)

1294 8012  Matta orientalisk, Pakistan, 150x180 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)

1294 6482  Matta Orientalisk, Täbriz, 260x358

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:59)

1294 8011  Matta Pakistan, 215x300 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)

1294 6011  Matta Turkiet, 221x140cm

1294 6566  Miniatyrer 11 st, Anders Dolk, Bältarbo Hedemora. Höjd: 3-8,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:56)

1294 8578  Minkpäls Saga Mink, 36/38, Körsnär: Karin Petros

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)

1294 6063  Mockaservis 15 delar, Gustavsberg

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:01)

1294 8084  Mössbord Furu, Bredd: 100cm. Djup: 75 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)

1294 8719  Nattljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 12 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)

1294 8720  Nattljusstakar 2 par, Skultuna. Höjd: 12-14 cm ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:05)

1294 8717  Nattljusstakar 3 st, Skultuna. Höjd: 12 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:43)

1294 8467  Nattygsbord NK, mahogny. Bredd: 52, djup: 33 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:09)

1294 8322  Nattygsbord Teak, Bredd: 43 cm. Djup: 30 cm, höjd: 45cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)

1294 4371  Oljemålning "A game of horse polo". Persien, ej signerad, ram med intarsia. Motivet: 20x49 cm. Olja på pannå, ramens yttermått: 28x57 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:21)

1294 8079  Oljemålning 1800-tal, fors, Oidentifierad konstnär, 24x23. Olja på duken med mindre fläckar. Ej signerad

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)

1294 8514  Oljemålning Agne Johansson (1921-1987), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 80x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:21)

1294 8296  Oljemålning Agnes Anderson (f. 1891), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 54x64 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)

1294 8642  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. "Semester på sommartorpet". Signerad. Olja på duk, 50x70 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)

1294 8158  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Blått landskap. Signerad. Olja på pannå, 45x48 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:57)

1294 8157  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Figur. Signerad. Olja på pannå, 43x36 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)

1294 8591  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signerad. Olja på duk, 73x100 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:04)

1294 8536  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x63cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)

1294 8454  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad. Olja på pannå, blomsterstilleben, 53x67cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)

1294 8145  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Badande kvinna. Signerad. Olja på duk, 40x32 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)

1294 7004  Oljemålning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Tillskriven. Kvinna i hatt. Ej signerad. Olja på pannå, 57x48 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)

1294 8522  Oljemålning Birger Strååt (f. 1914), Sverige. Signerad, "Tåkern". Olja på pannå, 32x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8123  Oljemålning Birgitta Flink (f. 1914), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, 49x69 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)

1294 8195  Oljemålning C Dysell, stilleben. Signerad. Olja på duk, 26x34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:31)

1294 6159  Oljemålning Carl Birksö (f. 1901), Norge. Interiör. Olja på duk, Signerad, 25x33 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)

1294 8259  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. "Bron". Signerad. Olja på duk, 37x42 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)

1294 8261  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. Marin. Signerad. Olja på pannå, 32x64 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)

1294 8423  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, "trädgrupp". Olja på duk, 61x50 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)

1294 8220  Oljemålning Carl-Erik Billeström (f. 1920), Sverige. Hundar. Signerad. Olja på pannå, 18,5x68 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)

1294 6455  Oljemålning CG Carlström. Signerad. Olja på duk, 77x98cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:39)

1294 8441  Oljemålning Charles Mason, "Queens dock, Hull". Signerad. Olja på duk, 45x35 ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:32)

1294 4521  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Barn på äng. Olja på duk. Signerad. 82x65 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:49)

1294 6344  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 64x90cm

1294 8685  Oljemålning Christian Larsson, Ölandsmotiv. Signerad, daterad 1921. Olja på pannå, 34x42 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:43)

1294 7032  Oljemålning Dietrich Meyer, tillskriven. Batalj. Olja på pannå, 33x41 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)

1294 8241  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Signerad, daterad 1962, vinterkust. Olja på pannå, 45x67 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8444  Oljemålning Elin Molin (1855-1948), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1894. Olja på duk, 36x47 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)

1294 8248  Oljemålning Ella Raymond (f. 1960), Sverige. "Josefine", 95x150 cm. Signerad

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)

1294 8185  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Fiskeläge. Signerad-69. Olja på pannå, 22x32 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:36)

1294 8549  Oljemålning Emil Nordberger (1889-1942), Älg i Skogen. Signerad 1940. Olja på duk, 57x98 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:06)

1294 6351  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 46x55cm

1294 4216  Oljemålning Esko Sihtola (1937-2017), Finland. Fiskeläge. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 58x80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)

1294 4217  Oljemålning Esko Sihtola (1937-2017), Finland. Fiskeläge. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 58x80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:52)

1294 8562  Oljemålning Finn Wennerwald (1896-1969), Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 36x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:51)

1294 8520  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 20. Olja på pannå, 20x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:28)

1294 8557  Oljemålning Gotthard Lundquist (1908-1988), Sverige. Grövelsjön. Signerad 1958. Olja på pannå, 65x54 cm

1294 8263  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 48x67 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)

1294 8257  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 48x68 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)

1294 8222  Oljemålning Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. "Fönstret, Löderup". Signerad, daterad -51. Olja på pannå, 32x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:58)

1294 6091  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 40x52 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:10)

1294 8499  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Kåseberga, Skåne". Signerad, -54. Olja på duk, 45x54 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)

1294 6594  Oljemålning Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, daterad 2002, "Von Hassenhosen". Olja på pannå, 17x12,5

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:32)

1294 1455  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Landskap, monogramsignerad. Olja på duk, 55x65 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8644  Oljemålning Istvan Bognár, signerad. Häst. Olja på duk, 50x70 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:26)

1294 8376  Oljemålning Istvan Bogner, Djurgårdsfärja. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)

1294 7034  Oljemålning Jean Benner (1836-1906), Frankrike. Damporträtt. Signerad. Olja på duk, 41x33 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 6563  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 34x49 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:31)

1294 4527  Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 90x60 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)

1294 6203  Oljemålning Landskap. Signerad Elis. Olja på duk. 48x67 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:32)

1294 8239  Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Landskap. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 24x34 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)

1294 8227  Oljemålning Leo Janis (f. 1922), Lettland. "Strandparti". Signerad, duk på pannå. Motivet: 32x40 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:22)

1294 8258  Oljemålning Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. "Fjället i september". Signerad. Olja på duk, 54x55 cm

1294 8703  Oljemålning Lotten Rönquist (1864-1912), Sverige. Interiör med pojke. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 75x36 cm

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)

1294 8238  Oljemålning Märta Bohm (1910-2003), Sverige. Hundporträtt. Signerad. Olja på duk, 60x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:55)

1294 8392  Oljemålning monogramsignatur. Olja på pannå, 45x37 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)

1294 8387  Oljemålning monogramsignerad, Helsingör, 1923. Olja på duk, 37x43 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:06)

1294 8390  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Hammarby sjö. Signerad. Olja på pannå, 33x24 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:08)

1294 8210  Oljemålning Nils-Folke Knafve (1905-1996), Sverige. "Landskap Torekov". Signerad. Olja på pannå, 26x34

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)

1294 8244  Oljemålning Nour-Eddine Sadiki, "bringaren". Signerad. Olja på duk, 55x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:41)

1294 8186  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Diligens, 1700-tal, England. Ej signerad. Olja på pannå24x35 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)

1294 8124  Oljemålning Oidentifierad konstnär, galoppryttare. Signerad. Olja på duk, 53x64 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:44)

1294 8374  Oljemålning Oidentifierad konstnär, marin. Signerad. Olja på duk, 19x24 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8232  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Landskap". Signerad Stamberg, daterad 1958. Ej ramad. Olja på duk, 30x50 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:19)

1294 8384  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ceremoni, Nordafrika. Ej signerad. Olja på duk, 45x87 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)

1294 8457  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 30x27,5cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:10)

1294 4221  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fartygsporträtt, Sign C S 1912. Olja på pannå, 48x67 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)

1294 8162  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Förälskat par, Kapstaden. Ej signerad. Olja på duk, 126x74 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:41)

1294 8063  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust, Signerad. Olja på duk, 58x90 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:26)

1294 8240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna på stol. Ej signerad. Olja på duk, 61x49 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)

1294 8379  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna, Asien. Signerad, daterad -62. Olja på duk, ca 96x66 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:27)

1294 8168  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 24x22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:26)

1294 8380  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 90x70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:15)

1294 8343  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Dahlström, "morgondopp". Olja på duk, 63x16 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)

1294 8088  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Guér, Räkor. Olja på pannå, Motivet: 15x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)

1294 8696  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin. Olja på duk, 24x18 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)

1294 8365  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, tidigt 1900-tal. Olja på gipstavla. Motivet: 29x20, ramens yttermått: 38x28 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)

1294 8646  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kustklippor. Olja på duk, 45x60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)

1294 8344  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 23x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:09)

1294 8431  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Träd, ej signerad. Olja på duk, 104x104 cm

1294 8393  Oljemålning Osterlind, träd, signerad. Olja på pannå, 21x30 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:05)

1294 8517  Oljemålning Pedersen. Signerad, daterad 44. Signerad. Olja på pannå, 65x50 cm

1294 7001  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Banjospelare. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)

1294 7016  Oljemålning Reinhold Max Eichler (1872-1947), Tyskland. Flicka med ros, Signerad. Olja på duk, 76x59 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:13)

1294 8236  Oljemålning Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. "På väg till jakten". Signerad, 1973. Olja på pannå, 17x20 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:21)

1294 6503  Oljemålning Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 85x83 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:35)

1294 8255  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. "Gråvädersdag". Signerad. Olja på duk, 36x30

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)

1294 8437  Oljemålning Rune Persson, Stilleben. Signerad. Olja på duk, 52x64 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:45)

1294 8539  Oljemålning Sigrid Sundius-Beckman (1881-1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 39x46cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)

1294 8389  Oljemålning Stig Morin (f. 1943), Sverige. "Stråk". Signerad, daterad -83. Olja på duk, 55x46 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)

1294 6147  Oljemålning Tage Trotte (1901-1928), Sverige. Ökenlandskap. Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 60x72 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:39)

1294 8537  Oljemålning Thyra Appelberg (1876-1962), Sverige. (1876-1962) Sverige, "September dag". Signerad. Olja på duk, 40x50cm

1294 8519  Oljemålning W Sundman, blomsterstilleben, signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)

1294 8237  Oljemålning Willem De Geer (1927-1984), Sverige. "Trädstammar". Signerad, oljemålning. Olja på duk, 41x61 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:50)

1294 8213  Oljemålning Wladyslaw Boncza Rutkowski, vinterlanskap med hästekipage. Olja på duk, 38x48 cm. Signerad

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:19)

1294 6255  Oljemålningar 2 st, Stilleben. Signerade K Cotton. Olja på duk, 18x24 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:48)

1294 8122  Oljemålningar 2 st. P René, kompositioner. Signerade. Olja på pannå, 30x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:50)

1294 8548  Oljetryck Ulriksdals slott, 40x52 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:36)

1294 8275  Parti argenta 6 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 9-14 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:37)

1294 8635  Parti frimärken diverse, 2 påsar

1294 8636  Parti frimärken diverse, 3 påsar

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)

1294 8614  Parti hjälmar 8 st

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)

1294 8689  Parti linne diverse dukar och servetter

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)

1294 8576  Parti linnedukar och servetter, bland annat Drakmönstret (115x240), Design: Signe Sohlman

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:57)

1294 8735  Parti porslin 6 delar, Wien Augarten. Höjd: 2-19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)

1294 6109  Parti porslin Kina. Höjd: 7-25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:06)

1294 8029  Parti silver 4 delar, bägare & fat, 300g ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:02)

1294 8355  Parti solfjädrar diverse

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)

1294 8540  Pastell 2 st, William Fleetwood (1915-1993), Sverige. Signerade, landskap. Motivet: 20x31cm

1294 8234  Pastell Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Signerad ÅWA, Måsar. Motivet: 28x48 cm

1294 8654  Pelarbord Furu. Diameter: 44, höjd: 74 cm

1294 8496  Piedestal Bemålad. Höjd: 50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:45)

1294 8659  Piedestal mässing med stenskivor. Diameter: 30, höjd: 80 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)

1294 8558  Pinnstolar 2+ 1 st

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:59)

1294 8585  Pläd + kuddfodral

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)

1294 8700  Plädar 4 st. Tidstrands, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. 140x200 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)

1294 8538  Plafond glas. Diameter: 40 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:23)

1294 8593  Plafond Orrefors. Diameter: 37, höjd: 25 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:58)

1294 8375  Plafond Plafo. Diameter: 57 cm ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8027  Pokaler / bägare 6 st, silver, 360g ca. Höjd: 4-10 cm, Vikt: 370g ca

1294 8692  Porslin 3 delar, Ireno, Gustavsberg. Längd: 26 + , höjd: 8 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:45)

1294 8194  Porslin 6 + 6 delar, Kina, fat + askar, 6 - 12

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:55)

1294 8030  Ragusked silver, i etui. Design: Anna-Stina Åberg, "Årets sked 1981". Vikt: 220g ca. Längd: 29,5 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:18)

1294 6162  Räkcocktailglas 13 + 1 glas, Älghult. Höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:36)

1294 8676  Ram ramens innermått: 29,5x38,5 m

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)

1294 8605  Rechaud längd: 35 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:49)

1294 4539  Resekoffert Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 100 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:59)

1294 8668  Ring 18k guld med sötvattenspärla. Vikt: 0,9g. Ringstorlek: 18

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)

1294 8666  Ring 18k guld, akvamarin. Vikt: 4,3g, stl: 17

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)

1294 8667  Ringar 2 st, 18k guld. Vikt: 18g, storlek: 19

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)

1294 8580  Ringar 2 st, Silver 830. Vikt: 19,9g. Bland annat Jorma Laine, Finland, storlek: 17 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)

1294 8045  Rökelsekar 2 st, Kina, brons. Längd: 8-9 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)

1294 6289  Röllakan Git Grännsjö-Carlsson. Signerad GG, 167x235 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:30)

1294 8563  Salongsbord 1880-tal, mahogny. Bredd: 100, djup: 61 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:25)

1294 8555  Salongsbord 1920-tal, Intarsia. Bredd: 90, djup: 70 cm, höjd: 74 cm

1294 6459  Sänggavlar ca 110x210 cm, med sidogavlar

1294 8709  Satsbord 3-delar, 55x40cm. Höjd: 54cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)

1294 6444  Sekretär nutida. Bredd: 75, djup: 53 cm, höjd: 153 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)

1294 8127  Seltersglas + likörglas, 13 + 9 st. Kristall, Orrefors. Höjd: 8 - 10 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:56)

1294 8701  Seltersglas 9 st. Diamant, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 8 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)

1294 1070  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Hus med traktor". Signerad, numrerad 11/20, daterad -07. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 42x59 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:16)

1294 8328  Serveringsvagn längd: 78 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)

1294 8135  Serveringsvagn trä, / blyinfattat glas. Längd: 75, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)

1294 8615  Servisdelar 22 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 15-25 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:13)

1294 8280  Servisdelar 34 delar, Gustavsberg

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:37)

1294 8628  Servisdelar 6 del Maja, Orrefors. Höjd: 8-20 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:20)

1294 8678  Servisdelar 65 delar, French Garden Fleurence, Villeroy & Boch

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:06)

1294 8342  Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 11+ 4. Diameter: 15-20 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8396  Sideboard med glasskiva, Ulla Christiansson, Trio. Karl Andersson & Söner, Längd: 140. Djup: 40 cm. Höjd: 83 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)

1294 6462  Sidenbroderi "Ibis", Japan, 110x60 cm, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:37)

1294 8565  Silkebroderi Oidentifierad Konstnär, Hamnmotiv, 18x43 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)

1294 8524  Siluettavlor 5 st, ramens innermått: 17x38 respektive 23x31 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)

1294 8028  Silver 4 delar. Höjd: 2-6,240g ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 4406  Skål + fat, Palmquist. Längd: 12-21cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)

1294 8025  Skål + saltkar, 2 delar, silver, bland annat England. Diameter: 6,5-9 cm. Höjd: 3-5 cm, vikt: ca 170 g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:12)

1294 7041  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 17. Höjd: 7,5

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:18)

1294 4393  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Graal gallery, Orrefors. Diameter: 14, höjd: 6 cm

1294 4392  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Slipgraal, Orrefors. Diameter: 13. Höjd: 6 cm

1294 8451  Skål Glas, fjärilar. Längd: 35cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:08)

1294 4571  Skål Slipgraal, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Nr: 2465-E9. Diameter: 14. Höjd: 7cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)

1294 8736  Skål Spisa, Lovisa Wattman, Höganäs. Höjd: 15, höjd: 15 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:44)

1294 6574  Skålar + kruka, 3 delar, Anders Dolk, Bältarbo Hedemora. Diameter: 13-24, höjd: 7-14 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:57)

1294 6590  Skålar 2 st, bland annat Ingegerd Råman, Skruf, diameter: 16-19. Höjd: 10-17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:47)

1294 8443  Skålar 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Diameter: 14, höjd: 6 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:22)

1294 6568  Skålar 3 st, Klas-Göran Tinbäck (1951-1981), Sverige, Eva Englund (1937-1998), Sverige samt Själaglas. Konstglas. Diameter: 14-19,5 cm. Höjd: 10,5-12 cm

1294 8054  Skålar Ett par, Saara Hopea (1925-1984), Finland. "Näppylä/Krokus", Nuutajärvi Notsjö, Finland. Pressglas. Diameter: 15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:12)

1294 8356  Skålfat 1800-tal. Längd: 36 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)

1294 8133  Skålfat Inger Persson (f. 1936), Sverige. Rörstrand. Stengods. Diameter: 39. Höjd: 8 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:17)

1294 8129  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 31 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:38)

1294 8382  Skålfat Thommy Bremberg (f. 1954), Sverige. Eriksmåla, -93. Längd: 42 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:55)

1294 8010  Skåp Allmoge, 1800-tal, Bredd: 116cm. Djup: 50cm, höjd: 194cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:25)

1294 6369  Skåp allmoge, kurbitsmålat. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 211 cm, nyckel

1294 8055  Skärbräda Eden, Rörstrand. Längd: 67 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:08)

1294 8035  Skedar 17 delar, silver, olika modeller & storlekar, bland annat England. Vikt: 230g ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:15)

1294 8060  Skedar diverse Silver, 11 st + sockertång, Vikt: 430 g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:09)

1294 6059  Skinkfat dekor av grishuvuden, Bo Fajans. Längd: 47 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:58)

1294 8502  Skrin  + cigarettställ, 2 delar, brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 7 ca

1294 8683  Skrivbord alm, NK-BO, 1950-tal. Bredd: 110, djup: 60 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)

1294 8489  Skrivbord bemålad, Bredd: 107 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:59)

1294 8647  Skrivbord Längd: 120cm. Djup: 63cm, höjd: 75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)

1294 4365  Skrivbord Rokokostil, Valnöt. Bredd: 109cm. Djup: 70cm, höjd: 76 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:35)

1294 8072  Skrivbordslampa mässing, med glasskärm. Höjd: 36 cm

1294 8115  Skrivbordslampa metall, "Lektor", design: Niklas Hoflin. Höjd: 53, ca.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)

1294 6586  Skulptur Åke Lagerborg, Sverige. Metall. Höjd: 20 inkl träsockel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:20)

1294 8151  Skulptur Anders Jönsson, Ett par. Gips. Höjd: 25 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:28)

1294 8171  Skulptur brons, Carl Einar Borgström (1914-1981), Sverige. Höjd: 14 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:42)

1294 8192  Skulptur brons, efter Giambologna Merkurius. Höjd: 54 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:41)

1294 8183  Skulptur brons, pojke. Signerad. Höjd: 20 cm

1294 8265  Skulptur Buddha. Märkning: Made in China 6, Höjd: 14cm. Bredd: 20cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:25)

1294 8200  Skulptur Ganesha, trä, i etui. Höjd: 33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)

1294 8634  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad. Längd: 13cm, höjd: 6cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)

1294 8325  Skulptur huvud, zink, Jean Sibelius. Signerad, Hjalmar Stenholm 1935. Höjd: 19 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:14)

1294 8679  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 82/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:48)

1294 6564  Skulptur Jörgen Hammar (f. 1935), Sverige. Brons. Signerad 8/65. Gjutarstämpel Herman Bergman cire perdue. Längd: 10. Höjd: 12 + träsockel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:36)

1294 8150  Skulptur kvinna, konstmassa. Höjd: 42 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)

1294 8725  Skulptur Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Modeller. Signerad a tergo, 2004,38x33 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:03)

1294 6565  Skulptur Solveig Pripp (f. 1929), Sverige. "Tre trallande jäntor", brons. Längd: 18 cm. Höjd: 15 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)

1294 8724  Skulptur Stephan Sinding (1846-1922), Norge. Huvud. Signerad, daterad 1892. Lergods. Höjd: 27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:11)

1294 8471  Skulptur Trä, Same. Höjd: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:46)

1294 8163  Skulpturer 2 st, bland annat: Carl Einar Borgström (1914-1981), Sverige. Brons / metall. Höjd: 11 - 14

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:43)

1294 8632  Skulpturer 3 st, bland annat Lisa Larson. Höjd: 13-22 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:30)

1294 6134  Skulpturer 5 st, Kina, sten på sockel. Höjd: 22-25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:37)

1294 8631  Skulpturer Ett par, ljusstakar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Advent, Gustavsberg. Signerad. Höjd: 14cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)

1294 8170  Skulpturgrupp 4 st. Brons, dansande figurer, design: Bodrul Khalique. Höjd: ca 30 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:49)

1294 8737  Skulpturgrupp Trä, kortspelare. Höjd: 26cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:34)

1294 8621  Skyltdocka höjd: 183 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)

1294 6170  Slagbord Barockstil, ek, Bredd: 47+ 2x50cm. Djup: 100 cm. Höjd: 74cm

1294 8332  Slagbord Ek. Bredd: 51+ 2x50, djup: 92 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:05)

1294 8474  Sminkbord Bredd: 74. Djup: 48 cm, höjd: 114 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:02)

1294 8331  Sminkbord längd: 102 cm, djup: 55 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:46)

1294 8369  Soffa 1800-tal. Längd: 207cm Höjd: 106cm, sittdjup ca 60 cm, sitthöjd ca 40 cm.

1294 8485  Soffa Bemålad. Längd: 155

1294 6004  Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: ca 142 cm. Djup: ca 57 cm. Höjd: 100

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:36)

1294 6430  Soffa Howardstil. Längd: 240 cm, fläckar

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:46)

1294 8596  Soffbord "Cosmos", Tingströms, Bra Bohag, Design: Engström / Myrstrand, diameter: 90, höjd: 54 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:53)

1294 5026  Soffbord 50/60-tal, HMB Möbler Rörvik. Bredd: 150. Djup: 60 cm. Höjd: 57 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)

1294 6030  Soffbord butlers tray, Bredd: 119 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 55 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:30)

1294 8007  Soffbord glas och mässing. Bredd: 121, djup: 71 cm, höjd: 51 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)

1294 8684  Soffbord med hylla. Bredd: 80, djup: 50 cm, höjd: 63 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:02)

1294 8354  Solfjädrar 2 st, inramade, 32x53 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)

1294 8338  Solspegel diameter: 50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:17)

1294 8623  Spegel 1920-tal. Höjd: 120cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:27)

1294 8498  Spegel 3 delad. Höjd: 43 cm

1294 8477  Spegel 3-delad. Höjd: 70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:59)

1294 8360  Spegel 39x34 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:55)

1294 6354  Spegel bronserad ram. Höjd: 98x45cm

1294 8367  Spegel med konsolbord + pall, förgyllt, 117x77. Längd: 130, djup: 40 cm, höjd: 80 + cm, höjd: 45 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 4076  Spegel Nyrokoko, 1800-tal, 185x78 ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:07)

1294 8673  Spegel Rokokostil, 100x44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:20)

1294 6161  Starkvinglas 8 st, omkring 1900. Höjd: 10,5-11 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:31)

1294 8595  Stol Börje Lindau. "Oblado", Blå Station. Skiktlimmad björk, benställning av stål. Höjd: 84 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:53)

1294 8179  Stolar 4 st. Nyrenässans. Höjd: 98 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)

1294 8068  Stolar 6 st, 1800

1294 8532  Stolar Ett par, 1890-tal

1294 8005  Stolar Ett par, Björk, omkring sekelskiftet 1900

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:54)

1294 8601  Stolar Ett par, Gemla

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)

1294 8262  Stringhylla 2 st, 3 hyllplan. Bredd: 79cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 21:00)

1294 8019  Svenska sjökort del II, ca 78x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8333  Sybord Intarsia. Bredd: 64, djup: 44 cm, höjd: 68 cm

1294 8556  Syskrin Björk, 1930-tal. Längd: 50 cm

1294 8327  Taburett Karl Johanstil. Längd: 54 cm. Djup: 37 cm, höjd: 56 cm, sitthöjd ca 42 cm

1294 8341  Taburetter ett par, Rokokostil. Längd: 70 cm

1294 8716  Tågset med bana, Fleischmann

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:06)

1294 8594  Takarmatur 1940-/50-tal, med glaskupor, mässing, diameter: 55, höjd: 50 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:32)

1294 8727  Takarmatur Ateljé Lyktan, "Hinken". Höjd: 44 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:52)

1294 8572  Takarmatur Dansk design, etikett, metall. Djup: 47

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:17)

1294 8468  Takarmatur design: Claesson Brinzen. Diameter: 50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:27)

1294 8141  Takarmatur Enigma 545, Louis Poulsen, aluminium / mattlackad akryl. Diameter: 55, höjd: cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:35)

1294 8201  Takarmatur glas och mässing, Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Diameter: 34 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:34)

1294 8114  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 47, ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:44)

1294 8729  Takarmatur glas. Diameter: 30 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:40)

1294 8273  Takarmatur höjd: 38cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:30)

1294 8627  Takarmatur höjd: 48cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:45)

1294 8206  Takarmatur höjd: ca 51cm

1294 8144  Takarmatur med prismor. Diameter: 38 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)

1294 8629  Tallrikar 6 st, Bing & Grøndahl, Måsen. Diameter: 24 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)

1294 8553  Tamburmajor höjd: 185 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:42)

1294 8453  Tavla Gustaf V och Drottning Victoria, 33x42 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:30)

1294 8198  Tavlor 2 st. Orientaliska motiv. Motivet: , diameter: 42 cm

1294 8038  Tavlor 4 st, The Quorn hunt, ramens innermått: 41x60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:28)

1294 8097  Teckning Albert Rutherstone, (tillskriven), Monogramsignerad, blyerts, kvinna. Motivet: 21,5x15,5

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:40)

1294 8235  Teckning Arvid J A Nilsson, Dekorelement, Signerad. Motivet: 22,5x33 cm

1294 8730  Teckningar + akvarell, 3 st, Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Motiv från Stockholm, signerad. 8x10,19x14 cm ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:11)

1294 8363  Tekök Nysilver med tillbehör, 8 delar, sent 1800-tal, Berndorf, Österrike, Höjd: 7-31 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)

1294 8610  Tennsoldater diverse

1294 8611  Tennsoldater diverse

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:53)

1294 8664  Terrin med lock 1700-tal, Kina. Längd: 32, höjd: 22 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:17)

1294 8256  Teservis 26 delar, 20st, tekoppar med fat, + 4 extra fat, 1st gräddkanna, 1st sockerskål, Blå Blom, Gustavsberg

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:29)

1294 6039  Teservis Arabia, 26 del

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:04)

1294 8096  Teservis Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 17 del

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:03)

1294 8456  Teservis England, 3 delar. Höjd: 7-12 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:31)

1294 8071  Teservisdelar 10 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand. 9 st tekoppar + 1 st sockerskål

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:33)

1294 8688  Teservisdelar 9 delar, Vinranka Gefle

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:01)

1294 8511  Toilettspegel 43x57 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:06)

1294 8260  Trädgårdsmöbel höjd: 71cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:48)

1294 8651  Trädgårdssoffa längd: 65 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:49)

1294 8226  Träsnitt 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, numrerad 250-upplaga. Motivet: 21x18 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:07)

1294 8111  Träsnitt 6 st, Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Blommor mm, delvis signerade. Motivet: 12x10 - 25x17 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)

1294 8464  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 15/360, daterad 1976. Motivet: 40x40 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:10)

1294 8433  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 5/60, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 48x45 cm

1294 8073  Väggarmatur höjd: ca 30 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:57)

1294 8169  Väggarmaturer Ett par, metall. Längd: 40, nutida

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:26)

1294 8622  Väggbonad 190x119 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:03)

1294 8504  Väggbord Bredd: 78. Djup: 27 cm. Höjd: 60 cm

1294 8587  Väggljusstake Ängel, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Glaserad keramik, höjd: 35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:51)

1294 8560  Väggpendyl Empirestil. Höjd: 53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:56)

1294 6575  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:03)

1294 8426  Väggtelefon Ericsson. Höjd: 23cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:16)

1294 8569  Värja efter original 1777. Längd: 103

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:32)

1294 8046  Vas + fat, Kina. Diameter: 22, höjd: 28 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:23)

1294 4092  Vas  + skål + fat, 3 delar, Bertil Vallien & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 13-23, diameter: 9-16

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:24)

1294 8203  Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Höjd: 15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:19)

1294 8167  Vas glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda Glasbruk. Höjd: 23 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:28)

1294 8271  Vas Gustavsberg. Höjd: 24cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:54)

1294 8276  Vas höjd: 90cm

1294 8695  Vas Iittala. Höjd: 17 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:54)

1294 8643  Vas Kina. Höjd: 16,5cm

1294 8640  Vas Kina. Höjd: 22cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:21)

1294 8641  Vas Kina. Höjd: 28cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:25)

1294 8184  Vas kristall, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 26 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:15)

1294 8289  Vas Orrefors. Diameter: 24cm, höjd: 22cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:47)

1294 6279  Vas Rörstrand, Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Höjd: 19cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:16)

1294 8166  Vas rött glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 28 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:37)

1294 6181  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 31 cm

1294 8588  Vas Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939. Höjd: 25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:39)

1294 4386  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Orrefors, Pärlfiskaren. Signerad Orrefors. Höjd: ca 17,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:37)

1294 8541  Vasaorden guld och emalj, äldre miniatyr. Höjd: 3, tot vikt: 3,4

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:24)

1294 5062  Vaser 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Fritz Blomqvist, Sverige. Gustavsberg, Höjd: 7-9 ca

1294 8287  Vaser 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, "open mind". Höjd: 11-20cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:20)

1294 8472  Vaser 3 st, bland annat Stålhane. Höjd: 9-16 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:34)

1294 8449  Vaser 4 st, Kina. Höjd: 12-19cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:51)

1294 8663  Vaser Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16,5cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:29)

1294 8209  Vettar 2 st. Längd: 41cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:20)

1294 8128  Vinglas 9 st. Riedel. Höjd: 26 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 18:58)

1294 8270  Vinkanna Portugal. Höjd: 32cm

1294 8058  Vinställ Made in England. Höjd: 25 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 20:07)

1294 8715  Whiskyglas + ishink, 6+ 1 delar. Höjd: 8-11 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 2 december 2019 19:12)