Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 september 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

426 4110  Affisch "Circus" 70x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4109  Affish "Coca-Cola" 98x58

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4070  Ägghöna

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4420  Akvarell "Rosor" Berta Westrup, 33x25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4221  Akvarell Biblisk, 23x33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4402  Akvarell Björn Lindroth, "Segelbåt" 16x23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4245  Akvarell Rune Rockström, -28, Segelskuta i hamn, 36 x 26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4296  Ampel Alabaster, dia:40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4663  Ampel Empire-stil, Blå kupa, Dia40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4047  Ampel glas, Dia:40

426 4617  Ampel Gustaviansk stil, Dia55

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4611  Ampel Mässing, höjd: 20

426 4728  Ampel prismor, dia 41

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 1027  Ampel prismor, dia 42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

426 4205  Appliquer Ett parl, jugend, Mässing, höjd: 20

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4226  Armband 18K, 23gr

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4011  Armbandsur Omega, Seamaster

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4404  Askfat Stig Lindberg, Domino

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4356  Badkarssoffa Gust.stil, längd: 190

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4467  Bägare silver, empir trol Österrike, höjd: 8

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4009  Bägare med lock silver, 1893, höjd: 11 + fat, silver, 1947, dia 12

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4619  Balkonggrupp 4 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4515  Barnsäng 1800-tal, Utdragbar, metall

426 4277  Barskåp ek, 80x37, höjd: 112

426 4528  Barstolar 6 st, "Danerka", Danmark

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4572  Båtratt trä, dia 94

426 4242  Bergère dunplymå

426 4172  Bestickschatull

426 4059  Blandteknik Andre, "Beppe med vänner" 38x33

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4196  Blandteknik Artelius, "Kyrkläsning" 22x20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 8367  Blandteknik Erotiskt motiv, Ulf Rahmberg, 20x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

426 4418  Blandteknik J Ahlbom 1912 , 20x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 3596  Blandteknik Karl Abel, "Nakenbadare på stranden" 35x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4256  Blandteknik Olof Thunman 22x61

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4255  Blandteknik Olof Thunman, 44x58

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4392  Blandteknik sign Holmqvist16x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4095  Blandteknik Sign, segelbåt, 24 x 20

426 4065  Blandteknik signerad. "Krumelurer" 45x34

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4056  Blyerts 6st, Arne Andersson, 16x17

426 4552  Blyerts  Aron Gerle, "Foxterrier, 20x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4191  Böhmiskt glas 3-del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4252  Bojan Sent 1800-tal, höjd: 20

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4564  Bojaner 1 par, Kina, höjd: 24

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4492  Bokhylleskåp Tidigt 1900-tal, Mahogny, längd: 205, djup: 34, höjd: 141

426 4373  Bokskåp 30-tal, längd: 180, djup: 36, höjd: 148

426 4376  Bokskåp vitrin, längd: 180, djup: 32, höjd: 156

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4358  Bord Stenskiva, Gust.stil, längd: 110, djup: 68, höjd: 76

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 3507  Bordsfotogenlampa (ej komplett)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4023  Bordsfotogenlampa 1800-tal

426 4178  Bordsgotogenlampa el (glaset med skador)

426 4547  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 43

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4631  Bordslampa glasfot guld

426 4545  Bordslampa jugendstil, brons, höjd: 50

426 6305  Bordslampa Jugendstil, höjd: 48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

426 6308  Bordslampa jugendstil, höjd: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

426 4355  Bordslampa porslinsfigurin, höjd: 45

426 4654  Bordslampa Strindbergsmodell

426 6307  Bordslampa Tiffanystil, Nyprod, höjd: 68

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

426 3155  Bordslampfötter 1 par, Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4549  Bordslampor 1 par jugendstil, metall, höjd: 42

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4184  Bordslyster  höjd: 38

426 4510  Bordslystrar 1-par, höjd: 37

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4628  Bordsprydnad Metall, Putto, höjd: 44

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4144  Bordsvaser Ett par, Kina, 1900-tal, höjd: 36

426 4370  Brevpress sign.H.E-T "Pojke" brons, längd: 15

426 4005  Bricka med intarsia, Sekelskifte, längd: 70

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4327  Bricka + skrin 2 del, Bla Rio de Janeiro

426 4456  Broderad kelim semi-antik Uzbekistan, 77x66

426 4304  Bufféskåp Jugend, ek, längd: 120, djup: 51, höjd: 200

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4217  Burkar 3st 50/60-tal, 2st Anita Nylund

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 3166  Byrå 1800-tal, bemålad, längd: 114, djup: 57, höjd: 91 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4450  Byrå 1800-tal, vitmålad, längd: 105, djup: 43, höjd: 103

426 4134  Byrå 1890-tal, Valnöt, längd: 107, djup: 52, höjd: 89

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4621  Byrå 1900 ca 84x47, höjd: 69

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4678  Byrå 39x47, höjd: 130

426 4653  Byrå Louis XV-stil, stenskiva, längd: 78, djup: 44, höjd: 75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4490  Byrå Louis XVI-stil stenskiva, 70x43, höjd: 74

426 4353  Byrå Rokokostil, längd: 100, djup: 48, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4156  Byrå rokokostil, Mahogny

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 3402  Byrå rokokostil, Mahogny, längd: 70, djup: 42, höjd: 72

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4512  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 80, djup: 41, höjd: 74

426 4329  Byrå Rullklaff, längd: 79, djup: 46, höjd: 100

426 3511  Byrå Sengust.stil, stenskiva, längd: 92, djup: 48, höjd: 83

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 3292  Cassone Barock, valnöt, längd: 163, djup: 60, höjd: 68

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4387  Chiffonjé 1890-tal, Valnöt, längd: 95, djup: 50, höjd: 152

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4276  Club-fåtöljer 1 par Chesterfield läder

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4121  Docka Ginger, med kläder

426 4290  Docka+vagn m ä

426 4142  Dockvagn m.ä

426 4219  Dosor Diverse

426 4079  Dryckeskanna Silver, Gustav Möllenborg, 1893, höjd: 20

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4029  Emmafåtölj

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4092  Emmafåtölj 1800-tasl med hjul, endast grundtyg sk

426 4463  Emmafåtöljer 1 par, nyrokoko

426 4680  Etsning Axel Fridell "Vid fönstret" 19x12, 5

426 3585  Etsning Kolorerad, Rowlandson, "Rural Sports, Smock Racing", 25 x 34

426 4703  Etsningar 2st, Acke Åslund, 'Hästar'

426 4084  Etui Silver, Niello arbete, Moskva 1887

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4083  Etui Silver, Ryssland, Moskva, 1891

426 4279  Fäktutrustning 2 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 7254  Fällbord rotfanér, 90x88, höjd: 73

426 4002  Färg-tv B&O Bang & Olufsen + fjärr

426 4443  Färglitografi  Bernt Wennström, Vänthall, 97/120, 25 x 43

426 4485  Färglitografi  Bo E Lundqvist, HC, 51x73

426 4436  Färglitografi Corneille, -99, 75/160, 35 x 21

426 4422  Färglitografi  Harald Lindberg P T 1970 , 36x42

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4563  Färglitografi  Hugo Zuhr, 40/110, 54x65

426 4439  Färglitografi  Karl Höglund, Vaxholmsbåt, 237/300, 39 x 28

426 4440  Färglitografi  Lasse Åberg, "Green Birdies", 544/2000, 30 x 37

426 4437  Färglitografi  Lasse Åberg, "Jumbo- sist men inte minst" 21/300, 53 x 35

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4441  Färglitografi  Lasse Åberg, "Tre flugor i en smäll" 544/2000, 30 x 37

426 4562  Färglitografi  Nils Wedel, 74/260, 24x64

426 4454  Färglitografi  Pelle Julius, Älvlandskap, 70/90, 48 x 61

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4550  Färglitografi  Peter Freudenthal, Hc, 18x14

426 4704  Färglitografi  Stig Claesson, 103/150. 62x47

426 4237  Färglitografi  Ström, 200/200, Komposition, -65, 35 x 37

426 4091  Fat Silver, 1800-tal, London, Dia21

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4125  Fåtölj 30/40-tal, läder

426 4057  Fåtölj Bruno Matson, "Ingrid" läder

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4101  Fåtölj Jetson, canvas

426 4343  Fåtöljer 1 par Lammhults läder/krom

426 4259  Fåtöljer 1-par, Finn Juhl

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4112  Figurin Bing&Gröndal, "Rovfågel", höjd: 29 (liten näbbskada)

426 4116  Figurin Carl Eldh, 1899, gips, höjd: 16

426 4430  Figurin Säl, Gunnar Nylund, längd: 17

426 4346  Figurin Sto Med föl, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4721  Figuriner 1 par, höjd: 13-16

426 4466  Figuriner 2 st Lisa Larson, höjd: 17.5-20 cm, flickan 2:a sort, bla. ngt defekt i färg

426 4643  Figuriner 2 st, Fåglar, Bing & Grøndahl

426 4659  Figuriner 2 st, Hummel, Barn

426 4662  Figuriner 2 st, hummel, Bla jubileumsfigurin

426 4189  Figuriner 2st, Hummel, höjd: 9+14

426 4183  Figuriner 2st, Spanien, höjd: 15 + 23

426 4660  Figuriner 3 st, Hummel, barn

426 4647  Figuriner 3 st, Spanien, Bla LLadro

426 4285  Figuriner 4 st elefanter [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4187  Figuriner 4 st, Lisa Larson, Gustavsberg

426 4661  Figuriner 5 st, Hummel, Barn

426 4658  Figuringrupp Hummel, Musicerande barn, H.19

426 4581  Fiol i låda

426 4582  Fiol med stråke

426 4608  Fopall läder krom

426 4444  Fotografi Art Zilio, USA, Kvinna på strand, 23 x 31

426 4166  Fotpall 1800-tal

426 4447  Fotpall Rokokostil, Broderad

426 4615  Frimärken diverse i kartonger

426 4735  Fruktskål dia23

426 3188  Fruktskål Rejmyre, dia:37

426 4306  Garderobsskåp Jugend ek, längd: 87, djup: 50, höjd: 200

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4676  Garderobsskåp valnöt 118x56, höjd: 208

426 4262  Gevär mynningsdladdare, pipa beslag och lås 1700-tal

426 4744  Gipsbyst "Grodan", höjd: 43

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4301  Gipsbyster 2st, Mozart + Beethoven

426 4382  Gipsskulpturer 3st, höjd: ca:30

426 4431  Gipstavla signerad. "Mor och Far" 1907, 49x57

426 4031  Gjutjärnssköld Vulcan, Norrköping, dia:55

426 4585  Glasservis i schatull

426 4523  Glasservisdelar 13-del + karaff

426 4700  Glasservisdelar 18 del. etsad dekor

426 3219  Glasservisdelar Böhmen, ca 15 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 3159  Glassservisdelar ca 20 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4051  Glasvas + brevpress Millefiore, Italien

426 4160  Golvlampa

426 4532  Golvlampa "Pantella" Verner Panton

426 4175  Golvlampa 3-armad, 50-tal

426 4389  Golvur 1800-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4075  Gonggong

426 4043  Gouache  Gerhard Nordström, "Vid vattenhålet" 43x30

426 3593  Gouache  Nils Bäcklin, "Komposition" 45x32

426 4548  Gouache Tillskriven Åwa-Åke w Andersson, "Komposition" 20x30

426 4300  Grafiska blad ur Suezia Antiqua 10 st

426 4395  Grafiskt blad  Oskar Bergman, "Björkar" maj 1914, 20x14

426 4122  Grattulationskort Sent 1800-tal

426 4551  Gravyr 1700-tal, "Venus" 28x21

426 4496  Grogglas 12 st, Ekenäs

426 4174  Hallampa

426 4694  Hallampa blyinfattat glas, höjd: 45

426 4102  Hallampa Porslin, 30-tal

426 4295  Hallampa Spansk stil, höjd: 50

426 4493  Hallbyrå björk, höjd: 72

426 3622  Hallbyrå Louis XVI-stil, stenskiva intaria 62x35, höjd: 73

426 4227  Halskedjor 2 st. med hängen, 18K

426 4470  Handspeglar 2 st + hårborste, silver, USA 1900ca

426 3260  Helsaksalbum 1800/1900-tal

426 4457  Högsäten 1-par, Asien

426 1381  Hörnskåp Allmoge, 1800-tal, (svart), höjd: 191

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

426 4312  Isyxa 50-tal, Wien

426 4427  J:sonväskan

426 4324  Jordglob M.ä

426 4560  Kaffe o teservis Rosenthal "Bettina" ca 25 del

426 4280  Kaffe o teservisdelar Rosenthal Maria Björnbär, ca 45 del, sk

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 3571  Kaffe/teservis ca 30 del, Lidköping, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4024  Kaffegods 10-del, Kunglig Dansk "blå blomster" (kanna med nagg)

426 4223  Kaffegods 12-del Bing & Grøndahl + 6-del Danskt porslin

426 4193  Kaffegods 22-del, "Blå blom"

426 4652  Kaffegods 25 del, Kunglig dansk, Blå blomster

426 4326  Kaffeservis Tjeckien

426 4224  Kaffeskedar 9-del, lappsilver

426 4487  Kandelaber mässing, höjd: 50

426 4365  Kandelabrar 1-par, mässing

426 4138  Kandelabrar Ett par, Gjutjärn, höjd: 70

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4022  Kanna Silver, 1800-tal, England

426 4494  Karaff + snapsglas 13 del, Kosta

426 4495  Karaffer 2 st, Snarlika

426 4530  Karmstol Empirestil, lädersits

426 4014  Karmstol Karl-Johanstil, björk

426 4524  Karmstol Kina, Skulpterad med drake

426 4590  Karmstolar 1 par Hörn Orient

426 3560  Karmstolar 1 par, 1890-tal, bemålade, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4591  Karmstolar 1 par, barockstil

426 4689  Karmstolar 1 par, rokoko

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4357  Karmstolar 1-par, Gust.stil

426 4565  Kista 1700-tal, längd: 115

426 4748  Klaffbord 1880-tal, höjd: 68, bemålat

426 4363  Klaffbord Intarsia, höjd: 76

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4745  Klaffbord Vitmålat, höjd: 74

426 4632  Klocktorn Hummel, No 951, höjd: 33

426 4018  Konsolbord Gustavianskt, 1800-tal, längd: 84, djup: 45H.75

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4293  Konsolbord Mahogny, höjd: 75

426 4188  Konstglas 10-del

426 4202  Konstglas 5-del

426 3119  Koppar 3 del. bl.a. kaffepetter

426 4200  Koppar Diverse

426 4258  Koppar diverse

426 4147  Kopparbunkar 4 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4207  Kristall 10-del

426 4037  Kruka Gefle Percy, höjd: 21 dia:27

426 4308  Krus Rörstrand + Höganäs

426 4633  Kryddburkar 12 del, 1 lock saknas

426 4173  Kryddburkar 5 st. Gustavsberg (skada)

426 4503  Kryddburkar 8 del, Bla grön pyro

426 4383  Kryddburksset 12-del, saknas två lock

426 4317  Kuvertbord Jugend, Ek, höjd: 75

426 4597  Kyrkoljusstakar golv, höjd: 145, 1 par

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4053  Lackaskar 2st, 1st Ryssland + 1st Persien

426 4164  Lampbord 1-par, höjd: 70

426 4254  Lampbord England, höjd: 49

426 4260  Lampbord Funkisstil, höjd: 170

426 4573  Lampbord Kina, Tibetstil, höjd: 83

426 3255  Lampetter Ett par, Mässing

426 4338  Lampkupa Sekelskifte

426 4288  Leksaker dockskåpsmöbler 14 del

426 4089  Likörglas 10 st, "Remmare", höjd: 12

426 4386  Litografi Aage Sikker Hansen -45, 45x32

426 4442  Litografi Eva Zetterwal, "Lek", 262/375, 41 x 29

426 4435  Litografi Eva Zetterwall, Air, 206/375, 43 x 28

426 4445  Litografi Petter Thoen, 40/230, 'Bam'29 x 37

426 4554  Litografi Signerad. "Travlopp" 50x74

426 4740  Ljuskrona  höjd: 75

426 4571  Ljuskrona  höjd: 87

426 4347  Ljuskrona 3-armad, höjd: 90

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4613  Ljuskrona Barockstil, höjd: 100

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4542  Ljuskrona Barockstil, höjd: 60

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4025  Ljuskrona Barockstil, höjd: 60

426 4593  Ljuskrona Empirstil, H.105

426 4268  Ljuskrona Empirstil, höjd: 50

426 4594  Ljuskrona Empirstil, höjd: 85

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4377  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 100

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4677  Ljuskrona prismor, höjd: 70

426 4667  Ljuskrona rokokostil, 6-arm, höjd: 80, (nyrenoverad)

426 4013  Ljuskrona, Prismor, H ca 70

426 4626  Ljusskylt med belysning, höjd: 160

426 4623  Ljusskylt med belysning, Konst, längd: 260

426 4206  Ljusstakar 1 par, barockstil, malm, höjd: 50

426 4366  Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 17

426 4391  Ljusstakar 2 par, Ns, höjd: 18

426 4625  Ljusstakar 2 st, Putti, metall

426 4176  Ljusstakar 3-par + 1st, mässing

426 4248  Ljusstakar Ett par, Empire-stil, Ns, höjd: 12

426 3329  Ljusstakar Ett par, Malm, 1800-tal, höjd: 22

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4088  Ljusstake 3-armad, Silver, Bremen Tyskland, höjd: 22

426 4114  Ljusstake 30-tal, längd: 32

426 4068  Ljusstake Mexico, glaserad keramik, höjd: 57 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4350  Lorngette Tidigt 1900-tal

426 4044  Mask Afrika, höjd: 60

426 4294  Mässingsbricka Dia:62

426 4750  Matbestick 13 del. + 2 st. skedar, silver

426 4180  Matbestick Diverse släta, N.S

426 4181  Matbestick N.S, "Franska liljan"

426 4682  Matbestick Nysilver Franska Liljan ca 95 del

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4681  Matbestick nysilver modell 'Ingrid' ca 70 del

426 4683  Matbestick nysilver Svensk Spets ca 100 del

426 4209  Matbestick Spetsmodell

426 4575  Matbord med klaffar, Ikea

426 4517  Matsalsbord Carl Malmsten, längd: 136, djup: 84, höjd: 76 (2st iläggsskivor)

426 4001  Matsalsbord Danmark, teak dia 121, + 60 cm ilägg höjd: 73

426 4286  Matsalsbord Ek, totallängd 394

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4749  Matsalsbord Jugend, Bemålat, höjd: 75

426 4314  Matsalsbord Jugend, Ek, längd: 110, djup: 90, höjd: 76

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4451  Matsalsgrupp 1920-tal, bord + 1-par karmar + 6st stolar + skåp

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4543  Matsalsgrupp barockstil, 5 del, ek

426 4580  Matsalsgrupp bord + 4 stolar trä/smide

426 4641  Matta Kina, 91x152

426 4222  Matta Old Turkmen, Ca 170 x 200

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 3192  Matta orientalisk, Afghan, 127x200

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4163  Matta orientalisk, Antik Anatol, 63x109 (lagningar)

426 4161  Matta orientalisk, Antik Oushak, 81x126 (lagningar)

426 3415  Matta orientalisk, Hamadan 295x98

426 4604  Matta orientalisk, Hamadan, 164x230

426 4600  Matta orientalisk, Kashan, 260x360

426 1002  Matta orientalisk, Kerman

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

426 4127  Matta orientalisk, Knuten i Kina, 71x305

426 4607  Matta orientalisk, liten i minivävstol

426 3414  Matta orientalisk, Meshed, 385x303

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4603  Matta orientalisk, Nahavand, 150x245

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4602  Matta orientalisk, Nain, 89x138

426 4637  Matta orientalisk, Pakistan, 142x92

426 4636  Matta orientalisk, Pakistan, 229x155

426 4126  Matta orientalisk, Pakistan, 64x320

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4638  Matta orientalisk, Pakistan, 80x231

426 4132  Matta orientalisk, Pakistan, bochara, blå bvotten, 137x93

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4104  Matta orientalisk, Sarough-Mir, 166x246

426 4105  Matta orientalisk, sarough-Mir, 220x330

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4129  Matta orientalisk, Semi-antik Kashan, c:a 140x200 (slitage)

426 1294  Matta Shiraz, 240 x 152 (blekt)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2006 16:00)

426 3235  Måttsats 8 del, tenn

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4341  Miniatyrmålning

426 4477  Mjölkkanna silver, trol Frankrike 1800-tal, höjd: 13

426 4177  Moccagods 12 del. Rörstrand, Linnea

426 3491  Moccaservis 3 del, ns

426 4099  Mockagods 5-del + 2st extra fat, "Dresden" Gustavsberg

426 4305  Mockaservis 11-del Rosental Sanssoucis + vas Rosenthal

426 4218  Mortlar + strykjärn, 5-del

426 4614  Mynt diverse i album & askar

426 4669  Nålfat + manikyrset 3 del, silver

426 3254  Nalle 1900-talets första hälft, England, lädermärkning

426 4428  Nattygsbord 2st, 1st Sengustaviansk kompletterad, + 1st Guststil

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4332  Nattygsbord Gust.stil, höjd: 58

426 4675  Nautika 4 fendrar + 2 skeppsur

426 4212  Nipper Diverse i ask

426 4214  Nipper Diverse i låda

426 4234  Nysilver Diverse bestick

426 4049  Oljelampa + Jardiniere, N.S

426 4340  Oljemålning "Hus vid vatten" 52x77

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4374  Oljemålning "Madonna" 30x23

426 4378  Oljemålning "Marin" J Aug. Lund, 44x64

426 4052  Oljemålning  "Maskerad demon" 55x45

426 4372  Oljemålning "Porträtt" 38x31

426 4491  Oljemålning "Sträckande änder" 54x110

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4211  Oljemålning 16/1700-tal, Religiöst motiv, Kopparpannå, 21 x 16

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4247  Oljemålning 1800-tal, Kvinnomotiv, 57 x 46

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4452  Oljemålning  Alexander Roos, Trädgårdsmotiv, 23 x 32

426 4556  Oljemålning Ballardini, 88x64

426 4061  Oljemålning  Bergström. "Stilleben" -56, 37x45

426 4073  Oljemålning  Bertil Gullander, "Franskt landskap" 38x62

426 3621  Oljemålning  Bertil Widbrandt 'Sträckande änder', 49x60

426 4149  Oljemålning Bertil Widbrandt, Landskap med vatttendrag, 29 x 59

426 4425  Oljemålning Blomstillebenn Karin K Rosell, -52, 47x39

426 4411  Oljemålning  Bruno Vincent, "Kung i baren" 43x30

426 4297  Oljemålning C.G Wadell 1908 , Oscar II, 75x45

426 4048  Oljemålning  Diana Kovzakova, "Siren på havet-93, 50x61

426 4253  Oljemålning E.Lindfors, -42, Vintermorgon, 82 x 128

426 3500  Oljemålning Eduard Richter, 1900, Landskap med fors, 80 x 62

426 4751  Oljemålning F Gaard, Solbelysta tallar, 50x73

426 4162  Oljemålning F P Nicol, kvinnoporträtt, 79x62

426 4230  Oljemålning F.Golden-Short, Förankrade segelskutor, 1892, 13 x 20

426 4228  Oljemålning F.Golden-Short, Hamnmotiv, 1892, 12 x 20

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4525  Oljemålning  F.Wson Berg "Fiskeläge" 56x66

426 4584  Oljemålning Flickporträtt, 78x56

426 4416  Oljemålning G L 1890 "Jägare", 21x15

426 4321  Oljemålning G Stenberg , vinterlandskap, 38x48

426 4410  Oljemålning G Tunelius, "Andjakt" 38x55

426 4155  Oljemålning  Göran Hausenkamp, kvinnor, 60x80

426 4157  Oljemålning  Göran Hausenkamp, kvinnor, 70x60

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4540  Oljemålning  Gunilla Åhnberg, "Soldyrkare" 77x96

426 4062  Oljemålning  Gunnar Zetterström, "Stockholmsvy" 30x37

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 3066  Oljemålning  H Hansen, -71, Kobba Klintar, Åland, 59 x 59

426 4561  Oljemålning  Havsvik, Allan Erwö, 42x56

426 4036  Oljemålning  Henning Börge, "Stadsmotiv" 67x57

426 4709  Oljemålning  Hj Grahn Öland 55x65

426 4032  Oljemålning  Jan Hatvani, "Konstnär vid sitt staffli" 73x59

426 4063  Oljemålning  Jerken, "Motiv från Smögen" 74x60

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4146  Oljemålning  John Malm, Gamla stan, 21 x 24

426 4375  Oljemålning  K.Drews, 34x47

426 4708  Oljemålning  Kajsa Tesch, "Slussen" 65x50

426 4701  Oljemålning  Ludwik Cylkow, Motiv från Bretagne, 33 x 40

426 4060  Oljemålning  Madelene Pyk, "Octipuss" 70x40

426 3431  Oljemålning Motiv med Hästar, sign, 39x29

426 4527  Oljemålning  P.Österlund, "Pojkar på gärdesgård" 50x75

426 4034  Oljemålning  Per-Hilding Perjons (1911-1998), "Naken kvinna framför brasan", 53x43 cm

426 4570  Oljemålning  Ragnar Alyre, "Damporträtt" 66x54

426 4106  Oljemålning Renoir kopia, 80 x 64, Naken flicka

426 4322  Oljemålning  S Ruding, lada, 44x64

426 4415  Oljemålning Segelbåtar E M -01 74x52

426 3129  Oljemålning sign " Fiskebåtar" 49x60

426 4711  Oljemålning sign BL, Nakenstudie, 92x71

426 4710  Oljemålning sign Ljungqvist, Caféinteriör -57, 100x69

426 4151  Oljemålning Sign, Blomsterstilleben, 70 x 50

426 4323  Oljemålning sign, Solbelysta tallar, 60x90

426 4722  Oljemålning sign. Fjordlandskap 38x60

426 3102  Oljemålning  Sign. Willford, "Blommor i vas", 41x33

426 4038  Oljemålning signerad, "Strandpromenad" 62x70

426 4016  Oljemålning Signerad, "Sydländsk torgbild" 48x75

426 4198  Oljemålning signerad. "Metande man" 1888, 36x46

426 4039  Oljemålning Signerad. "Mytologiskt motiv" 51x66

426 7130  Oljemålning signerad. Åström, "Röd stuga med farbror" 38x55

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 augusti 2006 16:00)

426 3457  Oljemålning  Sten Ekendahl, "Fiskare" 47x70

426 4723  Oljemålning Sydländskt kustmotiv sign. M. Martino 25x40

426 4159  Oljemålning T.Mandel, Motiv från Söder

426 3564  Oljemålning Tillskriven Eugen Haller, 'landskap' 39x50

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4272  Oljemålning Vinterbäck, 23x32

426 4107  Oljemålning Zorn kopia, Badande kulla, 60 x 40

426 4665  Oljemålningar  2 st Bruno Karlsson "Fjäll + Fjärd"

426 4004  Öronlappsfåtölj + fotpall, läder, obs skadad sits

426 4531  Pallar 2st, stålrör

426 4030  Papyrusmålning Egypten, 63x92

426 4734  Pärlcollier 5 st sötvattenspärlor ca 45

426 4733  Pärlcollier 9 st, längd: 41-45, pressad korall

426 4145  Parti dockor div

426 4393  Parti koppar

426 4394  Parti koppar div

426 4397  Parti koppar Div

426 4396  Parti koppar m.m

426 4502  Parti kristall Bla Karaffer

426 4498  Parti ramar div

426 4120  Parti vykort Tidigt 1900-tal, utländska, Ca 500 st

426 4400  Pastell  Bertil Wahlberg, , Kvinna, 30x30

426 4238  Pastell  Guayasamin, -73, Komposition, 8 x 16

426 4606  Pastell  Hans Tombrock-55, "Same i profil" 60x51

426 4167  Pelarbord  höjd: 62

426 1142  Pelarbord 1800-tal, höjd: 75

426 3213  Pelarbord Med låda, höjd: 60 Dia. 70

426 3629  Pelarbord Nyrokoko, mahogny, höjd: 73

426 4471  Pennställ silver, trol NY USA

426 3536  Piedestal  höjd: 65

426 4598  Piedestal 1890-tal, höjd: 115

426 3472  Piedestal med stenskiva, höjd: 76 (sten med skada)

426 4529  Pigtittare 1800-tal, höjd: 46

426 4719  Pigtittare 1890-tal, höjd: 73

426 1051  Pigtittare Sengustaviansk,

426 4567  Pinnstolar 4st

426 4480  Porträtt 1700-tal Adelsman, ej ram sk, 76x64

426 4519  Pottskåp Ett par, Gustaviansk stil, 20-tal, höjd: 80

426 4087  Presentfat Silver, Tyskland, 17/1800-tal, längd: 34

426 4135  Prydnadskanoner Ett par, Gjutjärn, längd: 165

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4197  Prydnadsramar Diverse

426 4117  Prydnadstallrik Björn Wiinblad (1918-2006), glas

426 4407  Pyro 4 del, Gustavsberg

426 4199  Ram med oljetryck, 78x60

426 4742  Ramar 1 par, senempire. Innermått 49x61

426 4499  Ramar 7 st, M.ä.

426 4500  Ramar Ett par, Sekelskifte

426 4706  Remmare 7st

426 4233  Ringar 2st, vitguld , 1st med brilliant, 4, 6gr

426 4231  Ringar 3st, 18K, 6, 2

426 4232  Ringar 3st, med stenar, 18K, 5gr

426 4630  Röd rubin 19 del, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle

426 4292  Rökbord Empirestil, kopparskiva, dia:63, höjd: 54

426 4518  Rökbord Karl Johan-stil, Dia62, höjd: 60

426 4479  Rökelsekar silver G Möllenborg 1826, längd: 15

426 4461  Ryamatta signerad Sigvard Bernadotte, 136x184

426 4213  Ryamatta Västerbotten, 160 x100

426 4679  Saftkobbelservis 50 tal + 2 glas Stomatol

426 1510  Salongsbord Empir dia 104, höjd: 76

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4464  Salongsbord nyrokoko, mahogny glasskiva, höjd: 74

426 4379  Salongsgrupp Karl Johansstil, mahogny 7 del

426 4019  Salt/pepparkar 1-par, Silver, Norge

426 4274  Salutkanon på lavett, Stafsjö Bruk, längd: 35

426 4520  Sängram 20-tal, Ek, 136x200

426 4429  Sängramar 1-par, Gust.stil, 90x190

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4342  Schackur

426 4330  Sekretär bemålad, 72x40, höjd: 100

426 4692  Sekretär omkring 1800, 94x48, höjd: 100

426 4446  Serigrafi  7/39, Acosta, Twiggy, 57 x 41

426 4124  Sigillring + Sigillstämplar, 3 del

426 4469  Silver 3 del, bla. 2 korgar 1 fat dia 14, 5 London 1896

426 4351  Silverbestick m.m

426 4462  Silverfat CGHallberg 1909 , dia:26 (undersidan med inskription)

426 4504  Skål Kunglig dansk, Dia13

426 4668  Skål med hänkel, silver 1933

426 4475  Skål på fot silver Per Zethelius 1796, höjd: 6, 5

426 3112  Skål Rörstrand, G N, ASH, höjd: 9

426 4339  Skål Rörstrand, Ilse Classon, höjd: 12

426 4078  Skål Silver, barockstil, CG Hallberg, 1911, Dia19

426 4021  Skål T.Kullander, dia:14

426 4367  Skål + fat, Rosenthal

426 4381  Skål + vas, stengods

426 4077  Skål på fot Silver, barockstil, CG Hallberg, 1911, Dia23, höjd: 16

426 4537  Skålar 2 st, Orrefors, Kristall, längd: 16-24

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4113  Skålar 2st, Kina, 1800-tal, längd: 23 (1st med nagg)

426 4747  Skänk 1800-tal, längd: 170, höjd: 83

426 4133  Skänk Sekelskifte, Bemålad, längd: 100, djup: 47, höjd: 110

426 4448  Skänk vitmålad, längd: 100, djup: 48, höjd: 120

426 3232  Skänkskåp Ryssland, valnöt, intarsia, längd: 139, djup: 59, höjd: 200, (fläckar)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4409  Skedar 8 st, silver, (olika)

426 4521  Skomakeriverktyg 2-del

426 4310  Skrin allmoge

426 4264  Skrivbord Jugend, längd: 128, djup: 69, höjd: 78

426 4257  Skrivbord med låduppsats, laserat, längd: 106, djup: 52, höjd: 91

426 4558  Skrivbordsstol design Arne Voder, Danmark trä läder

426 4349  Skrivbordsuppsättning

426 4693  Skrivbyrå mahogny 78x36, höjd: 85

426 3258  Skulptur "Soldat" sekelskifte, höjd: 26, vitmetall

426 4371  Skulptur A.Olson, brons, höjd: 11

426 4054  Skulptur Art-Deco, stämplad, höjd: 34

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 3221  Skulptur Bing & Grøndahl, Sign Otto, Duva, höjd: 33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4672  Skulptur brons, sign Houdon, Diana, höjd: 31

426 4136  Skulptur Flicka med urna, Gjutjärn, höjd: 96

426 4674  Skulptur för belysning sign Voilley 2 del, höjd: 32

426 3508  Skulptur Fredrik Frisendahl, Mor och Barn, Gips, höjd: 64

426 4137  Skulptur Häst, Gjutjärn, höjd: 80

426 4579  Skulptur Hjort metall, längd: 59

426 4298  Skulptur Madonna, höjd: 45

426 4481  Skulptur orientalisk, metall, höjd: 47

426 4097  Skulptur  Puck Stocklassa (1922-2014), Brons, Mor med barn, 37/60, II a upplagan, på sockel, höjd: 5

426 4010  Skulptur sign Carl Milles (ej gjutarstämplar), höjd: 12 Exlu. sockel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4670  Skulptur trä sign Kangas -73, höjd: 47

426 4426  Smidesgalge Anders Ljungberg

426 4337  Sminkbord + pall, längd: 110, djup: 46, höjd: 129

426 4610  Smyckeskrin med speldosa

426 4526  Snurrpall Sekelskifte, ek

426 4406  Soffa Karl-Johanstil, intarsia, mahogny

426 3567  Soffa + karmstolar 3 del, Louis XV-stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4508  Soffbord 50-tal, dia:78

426 3259  Soffbord England, med klaffar, längd: 100, djup: 63, höjd: 56

426 4666  Soppslev silver 1876

426 4472  Soppslev silver London 1750 ca, längd: 41

426 4622  Soppslev Silver, 1906

426 4179  Soppterrin på fat

426 4154  Spegel 1880-tal, Valnöt, höjd: 220, djup: 90

426 4398  Spegel 1920-tal, höjd: 115

426 4639  Spegel Blyinfattad, höjd: 75

426 4269  Spegel Förgylld, höjd: 65

426 3276  Spegel Förgylld, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4171  Spegel Nyrokoko, höjd: 59

426 4688  Spegel Puti, mässing, höjd: 58

426 4509  Spegel Teak, höjd: 105

426 4316  Spegel + konsol Nyrokoko, Förgylld, höjd: 251

426 1471  Spegelreflex kamera Graflex RB Anastigmat 4, 5, 71/2tum, No 333125, 1927

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4401  Spritskåp Sekelskifte 1900, Allmogemålat, höjd: 57

426 4557  Stol Bruno Mathsson, 'Arbetsstol', böjträ sadelgjord, omklädd

426 4664  Stol Louis XV, 1700tal, ren obj

426 4399  Stol Rokoko

426 4690  Stolar 1 par gustavianska

426 3085  Stolar 1 par, nyrenässans

426 3206  Stolar 1 par, Nyrokokostil,

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2006 16:00)

426 4336  Stolar 1-par, Gust.stil

426 4432  Stolar 1-par, mahogny

426 4284  Stolar 10st, Nyrenässans

426 4390  Stolar 4 st, nyrokoko [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4507  Stolar 4st, Gust.stil

426 4359  Stolar 4st, Gust.stil

426 4003  Stolar 5 st (3+2) nyrokoko, mahogny

426 4687  Stolar 5 st nyrokoko

426 4468  Supkoppar 4 st silver , 1800-tal Sverige

426 4085  Supkoppar 4 st, Ryssland, Förgyllda, 1800-talsstämplar, För Ottomanska marknaden

426 4020  Supskål Silver, 1800-tal

426 4169  Sybord Nhyrokoko, höjd: 76

426 4263  Sybord Sekelskifte, höjd: 74

426 4344  Syltkrukor 2 st, Arabia

426 4165  Taburett Rokokostil

426 4006  Taburett Sekelskifte

426 4714  Taburetter 1 par, empire

426 4360  Taburetter 1-par, Gust.stil

426 4698  Takarmatur 1940-tal mässingteak, höjd: 60

426 4328  Takarmatur 30-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4474  Takarmatur Alabaster, 5-armad, Dia70, höjd: 65

426 4476  Takarmatur Art deco, höjd: 70

426 4616  Takarmatur Blyglas glob, Tidigt 1900-tal, Dia50

426 3409  Takarmatur Jugend, höjd: 100

426 4026  Takarmatur Kristall. dia:40

426 4595  Takarmatur marin, mässing, höjd: 100

426 4624  Takarmaturer 1 par plåt design Carl Thore, dia 25

426 4696  Takarmaturer 2 st glas/mässing

426 4140  Takfotogenlampa 1880-tal, 6 ljusarmar, höjd: 140 Dia60

426 4139  Takfotogenlampa 1880-tal, Majolica, höjd: 110 Dia60

426 4449  Tallboy 1890-tal, längd: 65, djup: 47, höjd: 137 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4243  Tallrik Fam Rose, Dia22

426 4649  Tallrikar 12 + 12 del, Kunglig dansk, Blå blomster

426 4235  Tallrikar 3 st, Qianlong, Pseudo tabacco leaf, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4072  Tallrikar 9st, Gustavsberg 1908

426 4220  Tavla Foto efter G W Palm, Riddarholmskanalen före 1835, 28 x 39

426 4354  Tavlor 2st, Rokokointeriörer, 17x25

426 4158  Tavlor 3 st, stockholmsmotiv

426 4225  Te/kaffeskedar Silver, olika modeller

426 4473  Teglashållare 2 st Ryssland 1900-tal, förgyllt Niello silver

426 4715  Telefon Bizz 55 högtalartelefon i originalförpackning

426 4717  Telefon väggtelefon L M Eriksson, träfodral

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 3182  Tennfat 1700-tal, dia:37

426 4074  Tenntavla Jugend, 30x38

426 3546  Teskedar 12st, silver

426 4082  Teskedar 6 st, Silver, Niello arbete, Ryssland, 1800-tal

426 4008  Textiltavla Romantiskt motiv, 46x123

426 4599  Tidningsställ körsbär

426 4482  Toast rack pläter, Birmingham, Märkt: T.W (Thomas Woolley 1887 - 1897), längd: 19

426 4081  Toiletteset 3 del, Silver/glas, Franska stämplar

426 4086  Toiletteset 7 del, Silver/glas, 1800-talets andra hälft

426 4309  Tomteskulptur Lergods, höjd: 72

426 4587  Trädgårdsmöbel 4 del

426 4505  Trädgårdsskulptur Sign.Rachel Bates, höjd: 37, betong

426 4424  Träskrin  längd: 33

426 4455  Träsnitt 1800-tal, Japan, 35x24

426 1322  Träsnitt Efter Hokusai, arbetande kvinna, 12 x 16

426 4705  Tusch  Björn Evensen, 'Allan Ebeling' 41x49

426 4111  Tusch  Hans Arnold , 44x30

426 4261  Tv Philips, "Discover"

426 4408  Tvålställ Gustafsberg, höjd: 24

426 4656  Upläggningsfat 10 st, Kunglig dansk, Blå blomster

426 4080  Uppläggningsskedar I Etui, Silver, Förgyllda London, 19011

426 4246  Urna Kina, Bronsinfattad, höjd: 47

S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2006 16:00)

426 4743  Urnor 1 par, metall, höjd: 75

426 3635  Utdragssoffa allmoge, längd: 185

426 4249  Väckarur 3 st, M.ä

426 4384  Våg Jernbolaget Eskilstuna, Höjd: 32

426 4302  Vägghyllor 1-par, Empirestil

426 4028  Vägglampett "Bladverk, förgylld, höjd: 80

426 4453  Väggljusstakar 1-par, "Bajonetter", höjd: 65

426 4618  Väggljusstakar Ett par, mässing, Sekelskifte 1900

426 4040  Väggmasker 2st

426 4168  Väggpendyl Ek, höjd: 75

426 3534  Väggpendyl Förgylld, höjd: 58

426 4186  Väggpendyl Lejaur, höjd: 62

426 4712  Väggpendyl Schwartzwaldur [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

426 4650  Väggpendyl Westerstrand, höjd: 37

426 4586  Väggplåtar orient mässing dia 46-51

426 4640  Väggreliefer 3st, Lisa Larson

426 4713  Väggtelefon m ä i träfodral, omarbetad

426 4318  Väggur Ek, Tidigt 1900-tal, höjd: 80

426 4313  Värja Frankrike

426 3111  Vas C H Stålhane, Ateljé, höjd: 9

426 3009  Vas Gantofta, höjd: 20 + fat, GN, Rörstrand

426 4251  Vas Gefle Mangana, höjd: 33

426 4684  Vas Gustavsberg "Carrara", höjd: 27

426 4569  Vas Kina, höjd: 40

426 4686  Vas konstglas, höjd: 30

426 4270  Vas Kristall Orrefors, höjd: 20

426 3184  Vas Kunglig dansk, höjd: 17

426 4478  Vas silver London, ej glasinsats, höjd: 12, 5

426 4115  Vas Tenn, höjd: 27

426 4646  Vas + fat, Argenta , höjd: 16 dia:17 (vasen med nagg)

426 4368  Vaser 1-par, Orientaliska, höjd: 27

426 4190  Vaser 2-par +1st, flussglas

426 4583  Vikskärm Indien, höjd: 152, längd: 208

426 4753  Vinglas 2 st. 1800-tal

426 4201  Vinglas 9st

426 4291  Vinkannor 1-par, N.S/kristall

426 4516  Vitrinskåp Carl Malmsten, längd: 104, djup: 39, höjd: 181

S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2008 16:00)

426 4352  Ytterfoder 1-par, Gustavsberg

426 3437  Ytterfoder 8 st, Steninge

426 4648  Ytterfoder Rörstrand, höjd: 12

426 4335  Ytterfoder + vas V&B + Gustavsberg