415 1227 Akvarell E.Melander, 'Sundbybergs station' 1919, 32x44
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8185 Akvarell Karl Hjalmar Bergqvist, -48, Forum Romanum, 56x31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1367 Akvarell Sign MT, flicka i huckle, 24 x 16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1230 Akvarell sign. Sjösvärd, 'Ryttare' 43x31
415 6004 Ampel Jugend koppar, höjd: 80ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
415 1425 Ampel Jugend, Dia. 29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1185 Ampel Jugend, dia:27
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1012 Ampel Jugend, opalglas, höjd: 80
S�ldes f�r 10.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1009 Armband 18 k. 60, 3 g
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1201 Armlänk 18K, 13gr
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1389 Askfat (dds) Stig Lindberg, "Domino" 15x15
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1119 Badrumsskåp 50-tal Italien, plast [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1005 Bägare 6 st, Silver
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1467 Balansvåg
415 1323 Barnmöbel 30-tal, 4 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8465 Barskåp Ek, 105x50, höjd: 142
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1060 Bergère Louis XVI-stil förgylld, sk
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1496 Bergèrer 1 par
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1112 Bestick diverse silver
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8422 Bestick Ns, Fr lilja ca 50 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1287 Bestick silver, div
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1142 Bestickschatull 1930-tal, längd: 60, djup: 46, höjd: 84
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1076 Bestickuppsättning Ns
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1163 Blandteknik Sign K N Karl Nordström, 32x60
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1262 Bokhylla 50-tal, längd: 93, djup: 26, höjd: 129
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1144 Bokskåp Sekelskifte, längd: 75, djup: 52, höjd: 193
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1235 Bokskåp Sekelskifte, Mahogny, längd: 79, djup: 50, höjd: 212
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1191 Bord med hylla, 1930-tal
415 1290 Bord med stenskiva, längd: 100, djup: 38, höjd: 46
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1138 Bord + 4st stolar, Allmogemålat
415 1360 Bord+ 4 stolar
415 1103 Bordsfotogen Sent 1800-tal, Majolika
415 1521 Bordsfotogenlampa Jugend, höjd: 65
415 8040 Bordskanoner 1 par, på lavett, Stavsjö Bruk
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1222 Bordslampa
415 1155 Bordslampor 1 par, Ateljé Lyktan
415 1529 Bordspendyl mässing, höjd: 62
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1463 Bordsur höjd: 42
415 1304 Bordsur Sekelskifte
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8122 Brännvinsschatull + 3 pluntor, mahogny
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1422 Bricka 1800-tal, längd: 74
415 1223 Bricka Ns, längd: 45
415 1094 Brickor 3 st, Ns
415 1090 Burk med lock, Fornasetti, höjd: 25
415 8477 Burk med lock Hans Hedberg Biot, höjd: 12, 5
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1231 Byrå 1890-tal, längd: 105, djup: 54, höjd: 83
415 1220 Byrå 1890-tal, längd: 112, djup: 60, höjd: 78
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1524 Byrå 1890-tal, rödmålad, 100x46, höjd: 98
415 1289 Byrå 40-tal, mahogny, längd: 65, djup: 39, höjd: 97
415 1320 Byrå 7-lådig, längd: 50, djup: 32, höjd: 124 (nyprod.)
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1001 Byrå Funkis, längd: 94, djup: 43, höjd: 70
415 1410 Byrå Jugend, Bemålad, längd: 91, djup: 51, höjd: 82
415 1336 Byrå Sekelskifte, furu, längd: 89, djup: 45, höjd: 84
415 1328 Byrå sekelskifte, Omarbetad, bemålad, längd: 92, djup: 48, höjd: 97
415 1330 Byrå Sent 1800-tal, längd: 100, djup: 51, djup: 74
415 1322 Byrå Stenskiva, längd: 87, djup: 48, höjd: 96 (nyprod.)
415 6490 Byråar 1 par, höjd: 76
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1195 Byråar 1-par, Asko, höjd: 111
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1029 Byst Parian Gustafsberg, höjd: 22
415 1156 Byster 2st, Bisquitporslin, "Wagner + Mozart", höjd: 19
415 1340 Caféstolar 7 st, Sekelskifte
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1437 Cakestand [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1253 Chiffonjé 1800-tal, Mahogny, längd: 77, djup: 47, höjd: 140
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1043 Cittra originalkartong
415 1462 Dalahäst [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 30
415 1100 Damarmbandsur Guldarmband med doublespänne, Seiko, totalvikt 16g
415 1397 Damastdukar "Draken" m.m + 18st servetter
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1436 Damskrivbord Nyrokoko, längd: 100, djup: 60, höjd: 72
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8212 Decimalvåg stathmos
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1188 Docka Tyskland, ca 1910
415 1260 Docksäng 1900-talets början, längd: 37
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1111 Dockservis Arabia, "Musse Pigg"
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1173 Dörrhandtag + nyckelskyltar, (till 5 dörrar)
415 1315 Dosa G Folcker, Stockholm, 1848
415 1441 Eldskärm Plåt
415 1460 Elefantsamling 9 del, Trä
415 1461 Elefantsamling keramik/gips, 6 del
415 1539 Emmor 1 par, 1890-tal
415 1329 Etagebord 1800-tal, höjd: 74
415 1063 Etsning "Padda" P G Thelander 18/40, 13x16
415 1369 Etsning efter Carl Larsson, Flicka på huk, 24 x 20
415 1377 Etsning Efter Degas, Ballerina, 26 x 20
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8233 Etsningsplåt 1800-tal, 24x38
415 1347 Fällstolar 1 par, Niko Kralj
415 1124 Fällstolar 4 st, Bambu/skinn
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1123 Fällstolar Ett par, Bambu/skinn
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1064 Färglitografi "Krusbär" Philip v Schantz, 66/150, 25x34
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1065 Färglitografi "Min gunga" Margareta Bergman, 2/10 , 34x30
415 8203 Färglitografi 4 st, Svensk Ishockey
415 1071 Färglitografi 50 ex sign Örjan Wikström, löst blad, 50x65
415 1294 Färglitografi Bengt landin, 39/90, 31x22
415 1104 Färglitografi Eric, höjd: Olson, 75/100, 62x43
415 1106 Färglitografi Gustav Rudberg, 118/350, 30x37
415 1049 Färglitografi Lena Linderholm, 112/170, 75x55
415 1254 Färglitografi Leonor Fini. 162/275, 36x28
415 1026 Färglitografi M Pyk, 50/100, 65x50
415 1050 Färglitografi Marcel Genay, 230/280, 38x55
415 1105 Färglitografi Maria Bouzewska, 320/350, 30x35
415 1371 Färglitografi Oscar Bergman, 204/250, I Trädgårdslandet, 52 x 70 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1532 Färglitografi Oskar Bergman, 323/350
415 1118 Färglitografi Roland Svensson, "Gillöga" 22x36
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1233 Färglitografi Roland Svensson, 23/500
415 1373 Färglitografi sign, 191/350, 53 x 70
415 1296 Färglitografi sign, 213/250, 50x45
415 1110 Färglitografi signerad, 172/340, 45x31
415 1232 Färglitografi Sven X:et Erixon, 150/350
415 1007 Färglitografi Tillskriven Einar Jolin, provtryck av 5 litografier, 36x43
415 1108 Färglitografi Ulf Wahlberg, 225/390, 44x56
415 1107 Färglitografi Wennström, 239/380, 46x32
415 1196 Färglitografier 3st, Astrid Bergman-Taube, 48x66
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1351 Fat 6 st, Fornasetti, i ask
415 8432 Fat Carrara, Gustavsberg, snäckformad, längd: 30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1363 Fat Kina + Delft, dia:29 +35
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 6034 Fåtölj 'Laminett' Yngve Ekström, 50-tal, fårskinn (låg modell)
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
415 1442 Fåtölj Läder
415 1272 Fåtölj Rokokostil
415 1198 Fåtölj + fotpall, "Eva" Bruno Mathsson
415 1516 Fåtöljer 1 par, 1930-tal
415 1033 Fickplunta + 2 kannor vitmetall/NS
415 1408 Fickur 4 st sk
415 8508 Fickur nyckeldragare Wallerius Norrköping, i klockställ
415 8096 Fickur Omega 18k + kedja i guld
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 8161 Figurin Känguru, Gustavsberg, Lisa L, höjd: 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1139 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm
415 1166 Figurin Lisa Larson, höjd: 27
415 1449 Figurin Meissen, Zebra & Panter, höjd: 30 (zebrans ena ben lagat + nagg i bottenplattan)
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1217 Figurin Musse Pigg, höjd: 12, Walt Disney Collection, originalkartong
415 1087 Figurin Rosenthal, höjd: 13
415 8213 Figurin Royal dux, "Damen i aftonklänning", höjd: 22
415 1508 Figurin sign Möllerberg, gips, höjd: 20
415 1450 Figurin Tyskland Katt&gås [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 30
415 8294 Figurin Ue, Dorothy Clough, höjd: 20, linda
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1405 Figuriner 13 st, höjd: 5-26
415 1464 Figuriner 2 st, Björnar
415 1086 Figuriner 2 st, Lladro
415 1224 Figuriner 2 st. Hummel, höjd: 9, (originalkartong)
415 1519 Figuriner 6 st. keramik/trä, höjd: 13
415 1075 Fiskbestick 24 del i schatull, ns
415 1288 Fiskbestick NS, A G Dufva
415 1266 Fladdermusfåtölj
415 1082 Flakong med lock, Millefiori,
415 1271 Flygaroverall Andra världskriget, US Navy, Elektriskt uppvärmd, Skinn
415 1221 Fruktservis 9 del, Rosenthal
415 1286 Gafflar+ knivar, 6+8 st, silver
415 1078 Glas 8 st, + ishink
415 1079 Glasservisdelar 6x6 st
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1226 Globlampa höjd: 75
415 1523 Golvur Köping, 1800-tal, höjd: 226
415 1310 Gräddkanna Silver, Empire, C G Hjulström, Köping 1831
415 1154 Gräddkanna Silver, Möllenborg, 1831, höjd: 13
415 1018 Grafiska blad 4 st. Billmark, Kongl. Djurgården, 13x21
415 1339 Gungstol Böjträ, Sekelskifte
415 1200 Halskedja silver, Rey Urban (f. 1929), 60gr
415 8512 Hörnskåp allmoge, höjd: 108
415 1131 Hörnskåp Allmogemålning, 1900-tal, höjd: 204
415 1011 Huggare
415 1396 Ikon + oljelampa 1800-tal , ikon i skåp, Polen
415 1399 Ishink + tång Kristall
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1149 Jardiniere Sekelskifte 1900, Silver, längd: 31, Tyskland
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1355 Jardinièrer 1 par, porslin, längd: 35
415 1354 Jardinièrer 1 par, porslin, längd: 35
415 1270 Jordglob med belysning
415 1390 Kaffebestick 12st skedar + tårtspade, Silver
415 1170 Kaffegods "Mon-Amie" Gustavsberg, 11-del + 1st extra fat
415 1308 Kaffekanna Silver, Nyrokoko, 1864
415 1091 Kaffeservis 3 del, Silver,
415 1039 Kaffeservis Blå Blom Gustavsberg, ca 20 del
415 1081 Kaffeservis Meissen, 24 del
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1284 Kaffeskedar 11 st+ skyslev, silver
415 1438 Kamelsadel
415 1055 Kamera Pentax med tillbehör
415 1392 Kanna Allmoge, höjd: 36
415 1368 Kanna Kina
415 1134 Kanna + bytta på ben, allmogestil
415 8480 Karaff+vas Böhmen/konstglas
415 1032 Karaffer 3 st
415 1415 Karmstol 1890-tal
415 1259 Karmstolar 1 par
415 1357 Karmstolar 1 par, 1960-tal
415 1189 Karmstolar 1 par, Barockstil
415 1024 Karmstolar 1 par, NK
415 8562 Karmstolar 1 par, Thonet
415 1265 Karmstolar 1-par, 50-tal
415 1489 Karmstolar barock stil 1 par
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1307 Kartor 8 st, tryck
415 1387 Kattskulptur Metall, längd: 42
415 1021 Keramik 1950/60-tal, 5 del
415 1022 Keramik 6 del, 1950/60-tal
415 1202 Keramikfat Ploen, Norge, längd: 35
415 1180 Kina 10 del
415 1325 Kista 1800-tal
415 1536 Kista 1818 MID, längd: 90
415 1247 Klaffbord längd: 130, djup: 73, höjd: 77
415 1276 Klaffbord Bemålat, längd: 90, djup: 55, höjd: 76
415 1258 Knivar ns, 38 st
415 1246 Konsolbord med stenskiva, höjd: 61
415 1421 Konsolbord Nyrokoko, höjd: 80
415 1468 Konsolhyllor 1 par, trä, höjd: 32
415 8481 Konstglas 3 del Mdina Malta + Nancy nagg
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1488 Konstnärsattiraljer 3 del
415 1158 Kopparbalja+ 2-del koppar
415 1053 Kristall 3 del
415 1034 Kristall 4 del Kosta
415 8351 Kryddburkar 15 del, Gefle & frakturstil
415 1017 Kryddskåp 1800-tal, höjd: 33
415 1439 Lampbord 2 st, orientaliska
415 1432 Lampbord Orientaliskt, höjd: 82
415 1317 Lampbord Sekelskifte, Omarbetad, längd: 67, djup: 48, höjd: 72
415 1318 Lampbord Sekelskifte, omarbetat, bemålat, längd: 61, djup: 50, höjd: 76
415 1077 Lampetter 3 st, Mässing
415 1385 Lampetter Ett par, Sekelskifte, Mässing/prismor, höjd: 23
415 8167 Lanternlampa Koppar/mässing
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1466 Leksaksbil längd: 66 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1008 Leksaksdjur Steiff, tiger, längd: 50
415 1004 Leksakslok 2 st. i originalkartonger, Nr. 3003 + 3030
415 1204 Linne 1st kartong
415 1214 Linne div
415 1040 Linne div
415 1159 Linne Diverse
415 1070 Litografi 'Äpple' Provtryck, P G Thelander, 78x60, ej ram
415 1025 Litografi Nessim, 214/265, 62x47
415 1160 Litografi Stig Lindberg, 1976, 142/250, 28x20
415 1097 Ljuskrona Empirestil, höjd: 60
415 1208 Ljuskrona Empirestil, höjd: 60
415 1164 Ljuskrona Gust.stil, höjd: 85
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8226 Ljuskrona Gustaviansk stil, 8 ljus, höjd: 80
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 8468 Ljuskrona prismor, höjd: 70
415 1341 Ljuskrona Rokokostil, 5-armad
415 1225 Ljuskrona rokokostil, höjd: 50
415 1400 Ljusplåtar 1-par, 1800-tal, koppar
415 1300 Ljusstakar 1 par, Arabia, 1960/70-tal, höjd: 10
415 1309 Ljusstakar 1 par, brons på stensockel., höjd: 21
415 1216 Ljusstakar 1 par, ns, höjd: 27
415 1301 Ljusstakar 1 par, ns, höjd: 29
415 1298 Ljusstakar 2 st, Orrefors, höjd: 30-33
415 1207 Ljusstake 1800-tal, Skåne Knisslinge , höjd: 43 + stativ
415 1092 Lockurna Porslin, höjd: 31
415 1084 Lockurna Rörstrand, höjd: 33
415 1531 Malmkrona 5-armad, höjd: 80
415 1419 Malmkrona 9-armad
415 1470 Mässing Div
415 1471 Mässing/koppar div
415 1013 Matbestick 54 del. silver, Rosenholm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1054 Matbestick Nysilver ca 80 del
415 1140 Matbord 1890-tal
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1245 Matbord+ 4 stolar+ 3 ilägg
415 1244 Matsalsskåp Rokokostil, längd: 107, djup: 44, höjd: 188
415 1483 Matservis c:a 60 del
415 6493 Matservisdelar c:a 55-del
415 1215 Matservisdelar Christineholm
415 1395 Matsilverschatull
415 1143 Matta Gabbeh, 220x203
415 1446 Matta gallerimodell, Senneh, 395x100
415 1183 Matta Kasthall, Flossa (dubbelsidig) 160x237
415 8150 Matta orientalisk, 130x200
415 1448 Matta orientalisk, 280x185
415 1445 Matta orientalisk, Afghan, 225x120
415 6224 Matta orientalisk, Bidjar, 110x160
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1133 Matta orientalisk, Hamadan, 113x150 (slitage)
415 1444 Matta orientalisk, Indien, 249x180
415 1250 Matta orientalisk, Lori, 145x245
415 8451 Matta orientalisk, Meshed, 295x387
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 6629 Matta orientalisk, Pakistan 190x275
415 1249 Matta orientalisk, Sanandaj, 90x267
415 8089 Matta orientalisk, Semi-antik Baluch, 98x188 (slitage)
415 1251 Mattor 3st, Pakistan, c:a 60x90
415 1074 Mixer "Hamilton Beach" emalj/gjutjärn 1950-tal
415 1487 Mocka/kaffegods 9 + 11 del. bl.a. Rörstrand
415 1406 Nipper div
415 1407 Nipper div
415 8526 Nipper diverse bijouterier
415 1292 Oljemålning D Martin, Interiör 1800-tal, 24x34
415 1479 Oljemålning E Cederwall, Herrporträtt, 92x67
415 1484 Oljemålning E Cederwall, Stilleben, 51x64
415 1480 Oljemålning E Kihlman, stilleben, 65x55
415 1099 Oljemålning F. Hage, Rådmansö, 44x64
415 1403 Oljemålning Fjällandskap med renar, Stina Tirén, 58x71
415 1136 Oljemålning Herbert Mitchell, "Landskap Bohuslän" 46x55
415 1067 Oljemålning J A Ohlsson, "Åkerberga Slott" 1918, 54x35
415 1459 Oljemålning Jan B Pospisil, 1947, kustmotiv, 60x92, (ramskador)
415 1028 Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad Reutergård, 1939, 45x60 cm
415 8555 Oljemålning Jan Stenvinkel-67, 74x92
415 1381 Oljemålning Johnny Millan, 1921, Stilleben, 39 x 54
415 1538 Oljemålning Olle Nordberg, 'kvinna i hatt', 1943, 30x23
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1080 Oljemålning osignerad. " Havsörnar med byte i sikte" 80x100 (dukskada)
415 1453 Oljemålning Ryno, tulpaner i vas, 41x35
415 1297 Oljemålning S Lundgren, sommarkväll Grankullaviken, 32x53
415 1068 Oljemålning sign -33, "Skuta vid Stadsgården" 67x58
415 1281 Oljemålning Sign Wolke, 66x95, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1184 Oljemålning sign.Johansson, 'Björkar' 46x35
415 1190 Oljemålning Simon Kramer, Hamnmotiv, 48 x 72 'Nyhamn'
415 1365 Oljemålning Stilleben med fiskar, Sign, 38 x 53
415 5527 Oljemålning Stilleben, 17-1800-tal, William Sartorius krets 36x42
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1482 Oljemålning Tahitiska, 51x42
415 1514 Oljemålning Trevani A, Italienskt landskap, 79x58
415 1485 Oljemålning Väderkvarn, 60x75
415 1364 Oljemålning Wilh Sjöholm, Blomsterstilleben, 64 x 52
415 1176 Oljemålning Zoia, blomsterstilleben, 26x21
415 1295 Oljemålningar 2 st, A Andrén, Skärgårdsmotiv,
415 1481 Oljemålningar 2 st, Nakenstudier
415 1497 Öronlappsfåtölj
415 1345 Pallar 4 st, "Tulip"
415 8136 Pärlcollier med silverspänne
415 1088 Parti silver div
415 1306 Pastell S Lundgren, Öland, 1955, 30x46
415 1210 Pelarbord höjd: 75
415 1331 Pelarbord 1800-tal, höjd: 76
415 1150 Penselvas 1800-tal, Kina, höjd: 28
415 1256 Picknickväska 1950-tal, + bord & stolar
415 1211 Piedestal höjd: 66
415 1319 Piedestal 1-par, sten, höjd: 109 (nyprod.)
415 1426 Piedestal Marmor, höjd: 108
415 1427 Piedestal Orient
415 1435 Piedestaler 1 par, höjd: 98
415 1269 Plafond Dia:40
415 1135 Plåtbricka Ryssland, bemålad, längd: 60
415 1031 Plunta + fyllehund Carl XV + Skansen
415 1376 Porslin 2st, Kina (brungröna med skada)
415 1370 Porslin 3-del, Kina
415 1374 Porslin 3-del, Kina, 1800-tal
415 1382 Porslin 4-del, Kina
415 1179 Porslin 5 del. Gefle, Mullbär, (terrinen lagad)
415 1378 Porslin 6-del, Kina
415 1384 Porslinsplatta Kina, 1800-tal, 37x25
415 1283 Pottskåp 1800-tal, längd: 57, djup: 38, höjd: 77
415 1127 Relationer + couranter m.m. tidigt 1700-tal
415 8018 Remmare diverse 10 st
415 1130 Röd rubin 16 del, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
415 1010 Sablar 1 par, Svalling
415 1268 Salongsbord 1800-tal, längd: 110, djup: 74, höjd: 75 (lagn.)
415 1194 Salongsbord 1890-tal, höjd: 73
415 1417 Salongsbord Gustaviansk stil, mahogny, dia 60, höjd: 72
415 1273 Salongsbord Gustaviansk stil, Med stenskiva, Dia. 73, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1257 Salongsbord Nyrokoko, Mahogny, höjd: 76
415 1003 Samlartallrikar 17 st. Kunglig Dansk
415 1122 Sängram Sekelskifte, Järn/mässing, 110 x 200
415 1537 Sängstol Jugend
415 1428 Sängstol Sekelskifte
415 1056 Schatull på ben björk, 60x43, höjd: 80
415 1126 Sekretär Allmogemålning, längd: 101, djup: 43, höjd: 112
415 1015 Sekretär björk, enligt säljarens uppgift examensarbete från Carl Malmstens snickerier, längd: 90d. 40, höjd: 115
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 8318 Sekretär Bonad furu, 1800-tal, längd: 103, djup: 42, höjd: 103
415 1047 Sekretär England, mahogny
415 1535 Serveringsvagn ek kakel
415 1424 Servisdelar Rörstrand, Ostindia, ca 25 del
415 1263 Sideboard längd: 165, djup: 45, höjd: 70
415 1023 Sideboard Rokokostil, längd: 180, djup: 49, höjd: 75
415 1313 Silver diverse 8 del, varav 1 korg vitmetall
415 8108 Silversmycken 3st
415 1042 Skål Argenta, sk, dia 17, 5
415 8139 Skål B S, Gustavsberg, dia 24 + vas, Östman, höjd: 15
415 1083 Skål Boda Bertil Vallien, höjd: 10
415 1504 Skål Konstglas, längd: 33
415 1299 Skål på fot, Glas, höjd: 25
415 1030 Skålar 2 st Konstglas bla. Flygsfors, höjd: 13-15
415 1093 Skålar 2 st, Gustavsberg
415 1171 Skålar 2st, "Fuga"
415 1358 Skänk Gustaviansk stil, längd: 99, djup: 45, höjd: 113
415 1337 Skåp 2st, höjd: 57 + 120, inköpta på Habitat
415 1125 Skåp Allmogemålning, 1928, längd: 120, djup: 60, höjd: 220
415 6501 Skåp Barockstil, Tidigt 1900-tal, Ek, längd: 190, djup: 81, höjd: 220
415 8240 Skåp Karl Johan, Mahogny, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] 132 x 58 cm Höjd 246
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1533 Skåp med byrådel, 76x50, höjd: 150
415 1237 Skåp Sent 1800-tal, bemålat, längd: 84, djup: 57, höjd: 225
415 1525 Skåp vitmålat, 108x44, höjd: 200
415 1472 Sked Råttsvans, 1700-tal, Danmark
415 1228 Skrivbord Ek, längd: 130, djup: 70, höjd: 78
415 1261 Skrivbord Mahogny, längd: 145 DE.75, höjd: 77 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1350 Skrivbordslampa Luxus
415 1334 Skrivpulpet Barnmodell, sent 1800-tal
415 8474 Skulptur Brons
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 8473 Skulptur Brons, höjd: 50
415 1509 Skulptur Flickan med groda, höjd: 24, gips
415 1129 Skulptur G.Hedland, Nakenmodell, längd: 30
415 1447 Skulptur Per hasselberg, groda, höjd: 46
415 1120 Skulptur Sven Lundqvist, "Tidningsläsare, Gjutarstämpel, Herman Bergman, höjd: 16
415 1414 Slagbord
415 1181 Slagbord 17/1800-tal, längd 190, djup: 120, höjd: 75
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1199 Smycken 4-del, silver
415 1311 Sockerruska+ tedosa, Silver
415 1302 Sockerskål med lock, Ns, GAB, höjd: 13
415 1391 Sockerskålar 1-par, N.S, höjd: 18
415 1416 Soffa Gustaviansk stil, längd: 143
415 1073 Soffa KJ stil, längd: 190 (kan bli sängram) 210x165
415 1243 Soffa le Corbusier, LC2
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1229 Soffa Nyrokoko
415 1359 Soffa Sekelskifte
415 1413 Soffa Utdrags 1800-tal L
415 1172 Soffbord höjd: 61 dia 84
415 1356 Soffbord Butlers tray, höjd: 52
415 1338 Soffbord Gesällarbete, längd: 126, djup: 56, höjd: 56 (information under skivan)
415 1275 Soffbord Kina, Dia. 60, höjd: 51
415 1165 Soffbord Masurbjörk
415 1335 Soffbord sekelskifte, längd: 120, djup: 60, höjd: 48
415 1267 Soffbord + 1-par lampbord, Asien
415 1291 Spegel höjd: 130
415 1498 Spegel Empire, höjd: 176
415 1048 Spegel Jugend, mahogny, höjd: 90
415 1027 Spegel med konsol nyrokoko, förgylld, marmorskiva, höjd: 250
415 1096 Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 35
415 1490 Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 60
415 1116 Spegellampetter 1-par, gustaviansk stil, höjd: 32
415 1434 Staffli
415 1452 Statyett gips liggande kvinna, längd: 54
415 1153 Stayett Putto, på marmorsockel, höjd: 15
415 1517 Stekfat Kina, 17/1800-tal., längd: 34
415 1248 Stereo B&O Bang & Olufsen, + 1 par högtalare+ stereobänk
415 1061 Stolar 1 par 1890-tal
415 1333 Stolar 1 par, gustaviansk stil
415 1527 Stolar 1 par, Jugend el
415 1507 Stolar 1 par, Nyrokoko
415 8157 Stolar 1 par, Nyrokoko
415 6041 Stolar 1-par, Rokoko (ommålade med underliggande förgyllningar))
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
415 1182 Stolar 10 st. 1800-tal, avlutade (olika modeller)
415 1411 Stolar 4 st, Bemålade
415 1141 Stolar 6 st,
415 1148 Stolar 6 st, sekelskifte
415 8069 Stolar 6 st. nyrokoko, petit point
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1147 Stolar Ett par, Nyrokoko
415 1431 Stolar Nyrenässans 4+2 st
415 8505 Stop allmoge, höjd: 19
415 1192 Stop + kanna 7 del, Höma, Tyskland
415 1157 Stringhylla
415 1137 Stubbstol
415 1327 Sybord höjd: 66
415 1213 Sybord Bemålat, höjd: 74
415 1409 Syetui silver i gitarrfodral, längd: 25
415 1051 Syltkrukor 2 st Rörstrand, höjd: 24-26
415 1193 Taburett 1800-tal
415 8218 Taburett Sekelskifte 1900
415 1044 Taburetter 1 par, KJ, mahogny [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1404 Tågdelar Märklin, vissa delar med skador
415 1038 Takarmatur Malmkrona, höjd: 70
415 1342 Takarmatur Prismor
415 1402 Takarmatur prismor, dia:50
415 1252 Takarmatur Venetiansk, höjd: 100
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1169 Takfotogenlampa Majolica, Höj/sänkbar
415 8205 Tallrikar 12 Rosenthal
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 1006 Tallrikar 13 st, Rörstrand
415 1095 Tallrikar 2 st, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1486 Tavelram 1800-tal, 53x39
415 1520 Tavlor 4 st. Kinesiska rismålningar, 1800-tal, 20x32
415 1375 Teckning Berta Hansson, 'Åsa', 27 x 19
415 1117 Teckningar 2st, E.Oscarsson + Ulv Kylberg
415 1052 Terrin Kina, längd: 35
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 6458 Terrin Rörstrand
415 1014 Teskedar 12 st. + 4 st. matskedar, silver
415 1002 Toalettebord björk, längd: 81, djup: 44, höjd: 120
415 1343 Trädgårdsbord med ej tillhörande stenskiva, höjd: 80
415 1506 Trädgårdsbord med stenskiva
415 1346 Trädgårdsgrupp 3 del, Trä
415 1035 Träskulptur Hans Schwartz, längd: 35
415 1386 Träskulptur Kuan Ying, höjd: 41
415 1187 Tryck 4 st, Grünevald, ca 17 x 12
415 1465 Tupp keramik, höjd: 39
415 1379 Tusch Bertil Bull Hedlund, 15 x 18
415 1151 Tvättset 3-del, 'Särla' Gustavsberg (sprickor)
415 1279 Urna Kina, höjd: 58 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 6617 Urna lergods, 900 f. kr. höjd: 15
415 1132 Utdragssoffa Allmogemålad
415 1469 Vägglampa 1940-tal, höjd: 33
415 1515 Vägglampetter 1 par Jugend , brons, höjd: 13
415 1476 Vägglampetter 1 par, Mässing, Jugend, höjd:20
415 8356 Vägglampetter 1-par, metall
415 1109 Väggpendyl Förgylld, Mässing, höjd: 47
415 1429 Väggpiedstal Orient
415 1303 Väggur höjd: 35
415 1206 Väggur 1800-tal, höjd: 130
415 1098 Väggur Linderoth, Stockholm, höjd: 52
415 8202 Värja 17/1800-tal, (avkortad), längd: 51, Benskaft
415 1177 Vas Argenta, höjd: 19 + 2.st fat
415 6605 Vas B . F. Bernt Friberg Gustavsberg Studio, höjd: 19 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
415 8020 Vas Gunnar Nylund, Chamotte, höjd: 16
415 1366 Vas Kina, höjd: 13
415 1380 Vas Kina, höjd: 21, 1800-tal
415 1059 Vas Orrefors, höjd: 24
415 1332 Vas porslin, jugend, höjd: 43
415 8382 Vas UE, Anna Lisa Thomson, höjd: 14
415 1178 Vas + skål Argenta, höjd: 15 + 5
415 1175 Vas + skål Nittsjö, keramik, höjd: 22 + 9
415 1020 Vas+skål Gefle Percy
415 1505 Vaser 2 st, Kosta/Orrefors
415 1372 Vaser 3st, Kina
415 1174 Verktygslåda bemålat, 1792
415 1534 Vevgrammofon med stenkakor
415 1352 Vitrinskåp längd: 126, djup: 17, höjd: 175
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
415 1168 Vitvinsglas 6st + 4st glas
415 1513 Ytterfoder Ett par, Sekelskifte 1900, Gustafsberg, (äggformade), höjd: 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
415 1361 Ytterfoder Kina, 1800-tal, dia:40
415 1278 Ytterfoder Kina, höjd: 22