Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 maj 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

415 1227  Akvarell E.Melander, 'Sundbybergs station' 1919, 32x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8185  Akvarell Karl Hjalmar Bergqvist, -48, Forum Romanum, 56x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1367  Akvarell Sign MT, flicka i huckle, 24 x 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1230  Akvarell sign. Sjösvärd, 'Ryttare' 43x31

415 6004  Ampel Jugend koppar, höjd: 80ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

415 1425  Ampel Jugend, Dia. 29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1185  Ampel Jugend, dia:27

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1012  Ampel Jugend, opalglas, höjd: 80

S�ldes f�r 10.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1009  Armband 18 k. 60, 3 g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1201  Armlänk 18K, 13gr

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1389  Askfat (dds) Stig Lindberg, "Domino" 15x15

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1119  Badrumsskåp 50-tal Italien, plast [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1005  Bägare 6 st, Silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1467  Balansvåg

415 1323  Barnmöbel 30-tal, 4 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8465  Barskåp Ek, 105x50, höjd: 142

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1060  Bergère Louis XVI-stil förgylld, sk

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1496  Bergèrer 1 par

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1112  Bestick diverse silver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8422  Bestick Ns, Fr lilja ca 50 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1287  Bestick silver, div

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1142  Bestickschatull 1930-tal, längd: 60, djup: 46, höjd: 84

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1076  Bestickuppsättning Ns

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1163  Blandteknik Sign K N Karl Nordström, 32x60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1262  Bokhylla 50-tal, längd: 93, djup: 26, höjd: 129

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1144  Bokskåp Sekelskifte, längd: 75, djup: 52, höjd: 193

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1235  Bokskåp Sekelskifte, Mahogny, längd: 79, djup: 50, höjd: 212

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1191  Bord med hylla, 1930-tal

415 1290  Bord med stenskiva, längd: 100, djup: 38, höjd: 46

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1138  Bord + 4st stolar, Allmogemålat

415 1360  Bord+ 4 stolar

415 1103  Bordsfotogen Sent 1800-tal, Majolika

415 1521  Bordsfotogenlampa Jugend, höjd: 65

415 8040  Bordskanoner 1 par, på lavett, Stavsjö Bruk

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1222  Bordslampa

415 1155  Bordslampor 1 par, Ateljé Lyktan

415 1529  Bordspendyl mässing, höjd: 62

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1463  Bordsur  höjd: 42

415 1304  Bordsur Sekelskifte

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8122  Brännvinsschatull + 3 pluntor, mahogny

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1422  Bricka 1800-tal, längd: 74

415 1223  Bricka Ns, längd: 45

415 1094  Brickor 3 st, Ns

415 1090  Burk med lock, Fornasetti, höjd: 25

415 8477  Burk med lock Hans Hedberg Biot, höjd: 12, 5

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1231  Byrå 1890-tal, längd: 105, djup: 54, höjd: 83

415 1220  Byrå 1890-tal, längd: 112, djup: 60, höjd: 78

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1524  Byrå 1890-tal, rödmålad, 100x46, höjd: 98

415 1289  Byrå 40-tal, mahogny, längd: 65, djup: 39, höjd: 97

415 1320  Byrå 7-lådig, längd: 50, djup: 32, höjd: 124 (nyprod.)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1001  Byrå Funkis, längd: 94, djup: 43, höjd: 70

415 1410  Byrå Jugend, Bemålad, längd: 91, djup: 51, höjd: 82

415 1336  Byrå Sekelskifte, furu, längd: 89, djup: 45, höjd: 84

415 1328  Byrå sekelskifte, Omarbetad, bemålad, längd: 92, djup: 48, höjd: 97

415 1330  Byrå Sent 1800-tal, längd: 100, djup: 51, djup: 74

415 1322  Byrå Stenskiva, längd: 87, djup: 48, höjd: 96 (nyprod.)

415 6490  Byråar 1 par, höjd: 76

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1195  Byråar 1-par, Asko, höjd: 111

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1029  Byst Parian Gustafsberg, höjd: 22

415 1156  Byster 2st, Bisquitporslin, "Wagner + Mozart", höjd: 19

415 1340  Caféstolar 7 st, Sekelskifte

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1437  Cakestand [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1253  Chiffonjé 1800-tal, Mahogny, längd: 77, djup: 47, höjd: 140

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1043  Cittra originalkartong

415 1462  Dalahäst [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 30

415 1100  Damarmbandsur Guldarmband med doublespänne, Seiko, totalvikt 16g

415 1397  Damastdukar "Draken" m.m + 18st servetter

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1436  Damskrivbord Nyrokoko, längd: 100, djup: 60, höjd: 72

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8212  Decimalvåg stathmos

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1188  Docka Tyskland, ca 1910

415 1260  Docksäng 1900-talets början, längd: 37

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1111  Dockservis Arabia, "Musse Pigg"

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1173  Dörrhandtag + nyckelskyltar, (till 5 dörrar)

415 1315  Dosa G Folcker, Stockholm, 1848

415 1441  Eldskärm Plåt

415 1460  Elefantsamling 9 del, Trä

415 1461  Elefantsamling keramik/gips, 6 del

415 1539  Emmor 1 par, 1890-tal

415 1329  Etagebord 1800-tal, höjd: 74

415 1063  Etsning  "Padda" P G Thelander 18/40, 13x16

415 1369  Etsning efter Carl Larsson, Flicka på huk, 24 x 20

415 1377  Etsning  Efter Degas, Ballerina, 26 x 20

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8233  Etsningsplåt 1800-tal, 24x38

415 1347  Fällstolar 1 par, Niko Kralj

415 1124  Fällstolar 4 st, Bambu/skinn

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1123  Fällstolar Ett par, Bambu/skinn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1064  Färglitografi  "Krusbär" Philip v Schantz, 66/150, 25x34

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1065  Färglitografi  "Min gunga" Margareta Bergman, 2/10 , 34x30

415 8203  Färglitografi 4 st, Svensk Ishockey

415 1071  Färglitografi  50 ex sign Örjan Wikström, löst blad, 50x65

415 1294  Färglitografi  Bengt landin, 39/90, 31x22

415 1104  Färglitografi  Eric, höjd: Olson, 75/100, 62x43

415 1106  Färglitografi  Gustav Rudberg, 118/350, 30x37

415 1049  Färglitografi  Lena Linderholm, 112/170, 75x55

415 1254  Färglitografi Leonor Fini. 162/275, 36x28

415 1026  Färglitografi  M Pyk, 50/100, 65x50

415 1050  Färglitografi  Marcel Genay, 230/280, 38x55

415 1105  Färglitografi  Maria Bouzewska, 320/350, 30x35

415 1371  Färglitografi  Oscar Bergman, 204/250, I Trädgårdslandet, 52 x 70 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1532  Färglitografi  Oskar Bergman, 323/350

415 1118  Färglitografi  Roland Svensson, "Gillöga" 22x36

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1233  Färglitografi  Roland Svensson, 23/500

415 1373  Färglitografi sign, 191/350, 53 x 70

415 1296  Färglitografi sign, 213/250, 50x45

415 1110  Färglitografi signerad, 172/340, 45x31

415 1232  Färglitografi  Sven X:et Erixon, 150/350

415 1007  Färglitografi  Tillskriven Einar Jolin, provtryck av 5 litografier, 36x43

415 1108  Färglitografi  Ulf Wahlberg, 225/390, 44x56

415 1107  Färglitografi  Wennström, 239/380, 46x32

415 1196  Färglitografier  3st, Astrid Bergman-Taube, 48x66

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1351  Fat 6 st, Fornasetti, i ask

415 8432  Fat Carrara, Gustavsberg, snäckformad, längd: 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1363  Fat Kina + Delft, dia:29 +35

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 6034  Fåtölj 'Laminett' Yngve Ekström, 50-tal, fårskinn (låg modell)

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

415 1442  Fåtölj Läder

415 1272  Fåtölj Rokokostil

415 1198  Fåtölj + fotpall, "Eva" Bruno Mathsson

415 1516  Fåtöljer 1 par, 1930-tal

415 1033  Fickplunta + 2 kannor vitmetall/NS

415 1408  Fickur 4 st sk

415 8508  Fickur nyckeldragare Wallerius Norrköping, i klockställ

415 8096  Fickur Omega 18k + kedja i guld

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 8161  Figurin Känguru, Gustavsberg, Lisa L, höjd: 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1139  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm

415 1166  Figurin Lisa Larson, höjd: 27

415 1449  Figurin Meissen, Zebra & Panter, höjd: 30 (zebrans ena ben lagat + nagg i bottenplattan)

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1217  Figurin Musse Pigg, höjd: 12, Walt Disney Collection, originalkartong

415 1087  Figurin Rosenthal, höjd: 13

415 8213  Figurin Royal dux, "Damen i aftonklänning", höjd: 22

415 1508  Figurin sign Möllerberg, gips, höjd: 20

415 1450  Figurin Tyskland Katt&gås [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 30

415 8294  Figurin Ue, Dorothy Clough, höjd: 20, linda

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1405  Figuriner 13 st, höjd: 5-26

415 1464  Figuriner 2 st, Björnar

415 1086  Figuriner 2 st, Lladro

415 1224  Figuriner 2 st. Hummel, höjd: 9, (originalkartong)

415 1519  Figuriner 6 st. keramik/trä, höjd: 13

415 1075  Fiskbestick 24 del i schatull, ns

415 1288  Fiskbestick NS, A G Dufva

415 1266  Fladdermusfåtölj

415 1082  Flakong med lock, Millefiori,

415 1271  Flygaroverall Andra världskriget, US Navy, Elektriskt uppvärmd, Skinn

415 1221  Fruktservis 9 del, Rosenthal

415 1286  Gafflar+ knivar, 6+8 st, silver

415 1078  Glas 8 st, + ishink

415 1079  Glasservisdelar 6x6 st

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1226  Globlampa  höjd: 75

415 1523  Golvur Köping, 1800-tal, höjd: 226

415 1310  Gräddkanna Silver, Empire, C G Hjulström, Köping 1831

415 1154  Gräddkanna Silver, Möllenborg, 1831, höjd: 13

415 1018  Grafiska blad 4 st. Billmark, Kongl. Djurgården, 13x21

415 1339  Gungstol Böjträ, Sekelskifte

415 1200  Halskedja silver, Rey Urban (f. 1929), 60gr

415 8512  Hörnskåp allmoge, höjd: 108

415 1131  Hörnskåp Allmogemålning, 1900-tal, höjd: 204

415 1011  Huggare

415 1396  Ikon + oljelampa 1800-tal , ikon i skåp, Polen

415 1399  Ishink + tång Kristall

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1149  Jardiniere Sekelskifte 1900, Silver, längd: 31, Tyskland

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1355  Jardinièrer 1 par, porslin, längd: 35

415 1354  Jardinièrer 1 par, porslin, längd: 35

415 1270  Jordglob med belysning

415 1390  Kaffebestick 12st skedar + tårtspade, Silver

415 1170  Kaffegods "Mon-Amie" Gustavsberg, 11-del + 1st extra fat

415 1308  Kaffekanna Silver, Nyrokoko, 1864

415 1091  Kaffeservis 3 del, Silver,

415 1039  Kaffeservis Blå Blom Gustavsberg, ca 20 del

415 1081  Kaffeservis Meissen, 24 del

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1284  Kaffeskedar 11 st+ skyslev, silver

415 1438  Kamelsadel

415 1055  Kamera Pentax med tillbehör

415 1392  Kanna Allmoge, höjd: 36

415 1368  Kanna Kina

415 1134  Kanna + bytta på ben, allmogestil

415 8480  Karaff+vas Böhmen/konstglas

415 1032  Karaffer 3 st

415 1415  Karmstol 1890-tal

415 1259  Karmstolar 1 par

415 1357  Karmstolar 1 par, 1960-tal

415 1189  Karmstolar 1 par, Barockstil

415 1024  Karmstolar 1 par, NK

415 8562  Karmstolar 1 par, Thonet

415 1265  Karmstolar 1-par, 50-tal

415 1489  Karmstolar barock stil 1 par

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1307  Kartor 8 st, tryck

415 1387  Kattskulptur Metall, längd: 42

415 1021  Keramik 1950/60-tal, 5 del

415 1022  Keramik 6 del, 1950/60-tal

415 1202  Keramikfat Ploen, Norge, längd: 35

415 1180  Kina 10 del

415 1325  Kista 1800-tal

415 1536  Kista 1818 MID, längd: 90

415 1247  Klaffbord  längd: 130, djup: 73, höjd: 77

415 1276  Klaffbord Bemålat, längd: 90, djup: 55, höjd: 76

415 1258  Knivar ns, 38 st

415 1246  Konsolbord med stenskiva, höjd: 61

415 1421  Konsolbord Nyrokoko, höjd: 80

415 1468  Konsolhyllor 1 par, trä, höjd: 32

415 8481  Konstglas 3 del Mdina Malta + Nancy nagg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1488  Konstnärsattiraljer 3 del

415 1158  Kopparbalja+ 2-del koppar

415 1053  Kristall 3 del

415 1034  Kristall 4 del Kosta

415 8351  Kryddburkar 15 del, Gefle & frakturstil

415 1017  Kryddskåp 1800-tal, höjd: 33

415 1439  Lampbord 2 st, orientaliska

415 1432  Lampbord Orientaliskt, höjd: 82

415 1317  Lampbord Sekelskifte, Omarbetad, längd: 67, djup: 48, höjd: 72

415 1318  Lampbord Sekelskifte, omarbetat, bemålat, längd: 61, djup: 50, höjd: 76

415 1077  Lampetter 3 st, Mässing

415 1385  Lampetter Ett par, Sekelskifte, Mässing/prismor, höjd: 23

415 8167  Lanternlampa Koppar/mässing

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1466  Leksaksbil  längd: 66 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1008  Leksaksdjur Steiff, tiger, längd: 50

415 1004  Leksakslok 2 st. i originalkartonger, Nr. 3003 + 3030

415 1204  Linne 1st kartong

415 1214  Linne div

415 1040  Linne div

415 1159  Linne Diverse

415 1070  Litografi 'Äpple' Provtryck, P G Thelander, 78x60, ej ram

415 1025  Litografi Nessim, 214/265, 62x47

415 1160  Litografi Stig Lindberg, 1976, 142/250, 28x20

415 1097  Ljuskrona Empirestil, höjd: 60

415 1208  Ljuskrona Empirestil, höjd: 60

415 1164  Ljuskrona Gust.stil, höjd: 85

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8226  Ljuskrona Gustaviansk stil, 8 ljus, höjd: 80

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 8468  Ljuskrona prismor, höjd: 70

415 1341  Ljuskrona Rokokostil, 5-armad

415 1225  Ljuskrona rokokostil, höjd: 50

415 1400  Ljusplåtar 1-par, 1800-tal, koppar

415 1300  Ljusstakar 1 par, Arabia, 1960/70-tal, höjd: 10

415 1309  Ljusstakar 1 par, brons på stensockel., höjd: 21

415 1216  Ljusstakar 1 par, ns, höjd: 27

415 1301  Ljusstakar 1 par, ns, höjd: 29

415 1298  Ljusstakar 2 st, Orrefors, höjd: 30-33

415 1207  Ljusstake 1800-tal, Skåne Knisslinge , höjd: 43 + stativ

415 1092  Lockurna Porslin, höjd: 31

415 1084  Lockurna Rörstrand, höjd: 33

415 1531  Malmkrona 5-armad, höjd: 80

415 1419  Malmkrona 9-armad

415 1470  Mässing Div

415 1471  Mässing/koppar div

415 1013  Matbestick 54 del. silver, Rosenholm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1054  Matbestick Nysilver ca 80 del

415 1140  Matbord 1890-tal

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1245  Matbord+ 4 stolar+ 3 ilägg

415 1244  Matsalsskåp Rokokostil, längd: 107, djup: 44, höjd: 188

415 1483  Matservis c:a 60 del

415 6493  Matservisdelar c:a 55-del

415 1215  Matservisdelar Christineholm

415 1395  Matsilverschatull

415 1143  Matta Gabbeh, 220x203

415 1446  Matta gallerimodell, Senneh, 395x100

415 1183  Matta Kasthall, Flossa (dubbelsidig) 160x237

415 8150  Matta orientalisk, 130x200

415 1448  Matta orientalisk, 280x185

415 1445  Matta orientalisk, Afghan, 225x120

415 6224  Matta orientalisk, Bidjar, 110x160

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1133  Matta orientalisk, Hamadan, 113x150 (slitage)

415 1444  Matta orientalisk, Indien, 249x180

415 1250  Matta orientalisk, Lori, 145x245

415 8451  Matta orientalisk, Meshed, 295x387

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 6629  Matta orientalisk, Pakistan 190x275

415 1249  Matta orientalisk, Sanandaj, 90x267

415 8089  Matta orientalisk, Semi-antik Baluch, 98x188 (slitage)

415 1251  Mattor 3st, Pakistan, c:a 60x90

415 1074  Mixer "Hamilton Beach" emalj/gjutjärn 1950-tal

415 1487  Mocka/kaffegods 9 + 11 del. bl.a. Rörstrand

415 1406  Nipper div

415 1407  Nipper div

415 8526  Nipper diverse bijouterier

415 1292  Oljemålning D Martin, Interiör 1800-tal, 24x34

415 1479  Oljemålning  E Cederwall, Herrporträtt, 92x67

415 1484  Oljemålning  E Cederwall, Stilleben, 51x64

415 1480  Oljemålning  E Kihlman, stilleben, 65x55

415 1099  Oljemålning F. Hage, Rådmansö, 44x64

415 1403  Oljemålning  Fjällandskap med renar, Stina Tirén, 58x71

415 1136  Oljemålning  Herbert Mitchell, "Landskap Bohuslän" 46x55

415 1067  Oljemålning J A Ohlsson, "Åkerberga Slott" 1918, 54x35

415 1459  Oljemålning  Jan B Pospisil, 1947, kustmotiv, 60x92, (ramskador)

415 1028  Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad Reutergård, 1939, 45x60 cm

415 8555  Oljemålning  Jan Stenvinkel-67, 74x92

415 1381  Oljemålning Johnny Millan, 1921, Stilleben, 39 x 54

415 1538  Oljemålning  Olle Nordberg, 'kvinna i hatt', 1943, 30x23

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1080  Oljemålning osignerad. " Havsörnar med byte i sikte" 80x100 (dukskada)

415 1453  Oljemålning Ryno, tulpaner i vas, 41x35

415 1297  Oljemålning  S Lundgren, sommarkväll Grankullaviken, 32x53

415 1068  Oljemålning sign -33, "Skuta vid Stadsgården" 67x58

415 1281  Oljemålning Sign Wolke, 66x95, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1184  Oljemålning sign.Johansson, 'Björkar' 46x35

415 1190  Oljemålning  Simon Kramer, Hamnmotiv, 48 x 72 'Nyhamn'

415 1365  Oljemålning Stilleben med fiskar, Sign, 38 x 53

415 5527  Oljemålning Stilleben, 17-1800-tal, William Sartorius krets 36x42

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1482  Oljemålning Tahitiska, 51x42

415 1514  Oljemålning  Trevani A, Italienskt landskap, 79x58

415 1485  Oljemålning Väderkvarn, 60x75

415 1364  Oljemålning Wilh Sjöholm, Blomsterstilleben, 64 x 52

415 1176  Oljemålning Zoia, blomsterstilleben, 26x21

415 1295  Oljemålningar 2 st, A Andrén, Skärgårdsmotiv,

415 1481  Oljemålningar 2 st, Nakenstudier

415 1497  Öronlappsfåtölj

415 1345  Pallar 4 st, "Tulip"

415 8136  Pärlcollier med silverspänne

415 1088  Parti silver div

415 1306  Pastell  S Lundgren, Öland, 1955, 30x46

415 1210  Pelarbord  höjd: 75

415 1331  Pelarbord 1800-tal, höjd: 76

415 1150  Penselvas 1800-tal, Kina, höjd: 28

415 1256  Picknickväska 1950-tal, + bord & stolar

415 1211  Piedestal  höjd: 66

415 1319  Piedestal 1-par, sten, höjd: 109 (nyprod.)

415 1426  Piedestal Marmor, höjd: 108

415 1427  Piedestal Orient

415 1435  Piedestaler 1 par, höjd: 98

415 1269  Plafond Dia:40

415 1135  Plåtbricka Ryssland, bemålad, längd: 60

415 1031  Plunta + fyllehund Carl XV + Skansen

415 1376  Porslin 2st, Kina (brungröna med skada)

415 1370  Porslin 3-del, Kina

415 1374  Porslin 3-del, Kina, 1800-tal

415 1382  Porslin 4-del, Kina

415 1179  Porslin 5 del. Gefle, Mullbär, (terrinen lagad)

415 1378  Porslin 6-del, Kina

415 1384  Porslinsplatta Kina, 1800-tal, 37x25

415 1283  Pottskåp 1800-tal, längd: 57, djup: 38, höjd: 77

415 1127  Relationer + couranter m.m. tidigt 1700-tal

415 8018  Remmare diverse 10 st

415 1130  Röd rubin 16 del, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle

415 1010  Sablar 1 par, Svalling

415 1268  Salongsbord 1800-tal, längd: 110, djup: 74, höjd: 75 (lagn.)

415 1194  Salongsbord 1890-tal, höjd: 73

415 1417  Salongsbord Gustaviansk stil, mahogny, dia 60, höjd: 72

415 1273  Salongsbord Gustaviansk stil, Med stenskiva, Dia. 73, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1257  Salongsbord Nyrokoko, Mahogny, höjd: 76

415 1003  Samlartallrikar 17 st. Kunglig Dansk

415 1122  Sängram Sekelskifte, Järn/mässing, 110 x 200

415 1537  Sängstol Jugend

415 1428  Sängstol Sekelskifte

415 1056  Schatull på ben björk, 60x43, höjd: 80

415 1126  Sekretär Allmogemålning, längd: 101, djup: 43, höjd: 112

415 1015  Sekretär björk, enligt säljarens uppgift examensarbete från Carl Malmstens snickerier, längd: 90d. 40, höjd: 115

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 8318  Sekretär Bonad furu, 1800-tal, längd: 103, djup: 42, höjd: 103

415 1047  Sekretär England, mahogny

415 1535  Serveringsvagn ek kakel

415 1424  Servisdelar Rörstrand, Ostindia, ca 25 del

415 1263  Sideboard  längd: 165, djup: 45, höjd: 70

415 1023  Sideboard Rokokostil, längd: 180, djup: 49, höjd: 75

415 1313  Silver diverse 8 del, varav 1 korg vitmetall

415 8108  Silversmycken 3st

415 1042  Skål Argenta, sk, dia 17, 5

415 8139  Skål B S, Gustavsberg, dia 24 + vas, Östman, höjd: 15

415 1083  Skål Boda Bertil Vallien, höjd: 10

415 1504  Skål Konstglas, längd: 33

415 1299  Skål på fot, Glas, höjd: 25

415 1030  Skålar 2 st Konstglas bla. Flygsfors, höjd: 13-15

415 1093  Skålar 2 st, Gustavsberg

415 1171  Skålar 2st, "Fuga"

415 1358  Skänk Gustaviansk stil, längd: 99, djup: 45, höjd: 113

415 1337  Skåp 2st, höjd: 57 + 120, inköpta på Habitat

415 1125  Skåp Allmogemålning, 1928, längd: 120, djup: 60, höjd: 220

415 6501  Skåp Barockstil, Tidigt 1900-tal, Ek, längd: 190, djup: 81, höjd: 220

415 8240  Skåp Karl Johan, Mahogny, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] 132 x 58 cm Höjd 246

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1533  Skåp med byrådel, 76x50, höjd: 150

415 1237  Skåp Sent 1800-tal, bemålat, längd: 84, djup: 57, höjd: 225

415 1525  Skåp vitmålat, 108x44, höjd: 200

415 1472  Sked Råttsvans, 1700-tal, Danmark

415 1228  Skrivbord Ek, längd: 130, djup: 70, höjd: 78

415 1261  Skrivbord Mahogny, längd: 145 DE.75, höjd: 77 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1350  Skrivbordslampa Luxus

415 1334  Skrivpulpet Barnmodell, sent 1800-tal

415 8474  Skulptur Brons

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 8473  Skulptur Brons, höjd: 50

415 1509  Skulptur Flickan med groda, höjd: 24, gips

415 1129  Skulptur  G.Hedland, Nakenmodell, längd: 30

415 1447  Skulptur Per hasselberg, groda, höjd: 46

415 1120  Skulptur  Sven Lundqvist, "Tidningsläsare, Gjutarstämpel, Herman Bergman, höjd: 16

415 1414  Slagbord

415 1181  Slagbord 17/1800-tal, längd 190, djup: 120, höjd: 75

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1199  Smycken 4-del, silver

415 1311  Sockerruska+ tedosa, Silver

415 1302  Sockerskål med lock, Ns, GAB, höjd: 13

415 1391  Sockerskålar 1-par, N.S, höjd: 18

415 1416  Soffa Gustaviansk stil, längd: 143

415 1073  Soffa KJ stil, längd: 190 (kan bli sängram) 210x165

415 1243  Soffa le Corbusier, LC2

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1229  Soffa Nyrokoko

415 1359  Soffa Sekelskifte

415 1413  Soffa Utdrags 1800-tal L

415 1172  Soffbord  höjd: 61 dia 84

415 1356  Soffbord Butlers tray, höjd: 52

415 1338  Soffbord Gesällarbete, längd: 126, djup: 56, höjd: 56 (information under skivan)

415 1275  Soffbord Kina, Dia. 60, höjd: 51

415 1165  Soffbord Masurbjörk

415 1335  Soffbord sekelskifte, längd: 120, djup: 60, höjd: 48

415 1267  Soffbord + 1-par lampbord, Asien

415 1291  Spegel  höjd: 130

415 1498  Spegel Empire, höjd: 176

415 1048  Spegel Jugend, mahogny, höjd: 90

415 1027  Spegel med konsol nyrokoko, förgylld, marmorskiva, höjd: 250

415 1096  Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 35

415 1490  Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 60

415 1116  Spegellampetter 1-par, gustaviansk stil, höjd: 32

415 1434  Staffli

415 1452  Statyett gips liggande kvinna, längd: 54

415 1153  Stayett Putto, på marmorsockel, höjd: 15

415 1517  Stekfat Kina, 17/1800-tal., längd: 34

415 1248  Stereo B&O Bang & Olufsen, + 1 par högtalare+ stereobänk

415 1061  Stolar 1 par 1890-tal

415 1333  Stolar 1 par, gustaviansk stil

415 1527  Stolar 1 par, Jugend el

415 1507  Stolar 1 par, Nyrokoko

415 8157  Stolar 1 par, Nyrokoko

415 6041  Stolar 1-par, Rokoko (ommålade med underliggande förgyllningar))

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

415 1182  Stolar 10 st. 1800-tal, avlutade (olika modeller)

415 1411  Stolar 4 st, Bemålade

415 1141  Stolar 6 st,

415 1148  Stolar 6 st, sekelskifte

415 8069  Stolar 6 st. nyrokoko, petit point

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1147  Stolar Ett par, Nyrokoko

415 1431  Stolar Nyrenässans 4+2 st

415 8505  Stop allmoge, höjd: 19

415 1192  Stop + kanna 7 del, Höma, Tyskland

415 1157  Stringhylla

415 1137  Stubbstol

415 1327  Sybord  höjd: 66

415 1213  Sybord Bemålat, höjd: 74

415 1409  Syetui silver i gitarrfodral, längd: 25

415 1051  Syltkrukor 2 st Rörstrand, höjd: 24-26

415 1193  Taburett 1800-tal

415 8218  Taburett Sekelskifte 1900

415 1044  Taburetter 1 par, KJ, mahogny [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1404  Tågdelar Märklin, vissa delar med skador

415 1038  Takarmatur Malmkrona, höjd: 70

415 1342  Takarmatur Prismor

415 1402  Takarmatur prismor, dia:50

415 1252  Takarmatur Venetiansk, höjd: 100

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1169  Takfotogenlampa Majolica, Höj/sänkbar

415 8205  Tallrikar 12 Rosenthal

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 1006  Tallrikar 13 st, Rörstrand

415 1095  Tallrikar 2 st, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1486  Tavelram 1800-tal, 53x39

415 1520  Tavlor 4 st. Kinesiska rismålningar, 1800-tal, 20x32

415 1375  Teckning  Berta Hansson, 'Åsa', 27 x 19

415 1117  Teckningar 2st, E.Oscarsson + Ulv Kylberg

415 1052  Terrin Kina, längd: 35

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 6458  Terrin Rörstrand

415 1014  Teskedar 12 st. + 4 st. matskedar, silver

415 1002  Toalettebord björk, längd: 81, djup: 44, höjd: 120

415 1343  Trädgårdsbord med ej tillhörande stenskiva, höjd: 80

415 1506  Trädgårdsbord med stenskiva

415 1346  Trädgårdsgrupp 3 del, Trä

415 1035  Träskulptur Hans Schwartz, längd: 35

415 1386  Träskulptur Kuan Ying, höjd: 41

415 1187  Tryck 4 st, Grünevald, ca 17 x 12

415 1465  Tupp keramik, höjd: 39

415 1379  Tusch  Bertil Bull Hedlund, 15 x 18

415 1151  Tvättset 3-del, 'Särla' Gustavsberg (sprickor)

415 1279  Urna Kina, höjd: 58 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 6617  Urna lergods, 900 f. kr. höjd: 15

415 1132  Utdragssoffa Allmogemålad

415 1469  Vägglampa 1940-tal, höjd: 33

415 1515  Vägglampetter 1 par Jugend , brons, höjd: 13

415 1476  Vägglampetter 1 par, Mässing, Jugend, höjd:20

415 8356  Vägglampetter 1-par, metall

415 1109  Väggpendyl Förgylld, Mässing, höjd: 47

415 1429  Väggpiedstal Orient

415 1303  Väggur  höjd: 35

415 1206  Väggur 1800-tal, höjd: 130

415 1098  Väggur Linderoth, Stockholm, höjd: 52

415 8202  Värja 17/1800-tal, (avkortad), längd: 51, Benskaft

415 1177  Vas Argenta, höjd: 19 + 2.st fat

415 6605  Vas  B . F. Bernt Friberg Gustavsberg Studio, höjd: 19 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

415 8020  Vas Gunnar Nylund, Chamotte, höjd: 16

415 1366  Vas Kina, höjd: 13

415 1380  Vas Kina, höjd: 21, 1800-tal

415 1059  Vas Orrefors, höjd: 24

415 1332  Vas porslin, jugend, höjd: 43

415 8382  Vas UE, Anna Lisa Thomson, höjd: 14

415 1178  Vas + skål Argenta, höjd: 15 + 5

415 1175  Vas + skål Nittsjö, keramik, höjd: 22 + 9

415 1020  Vas+skål Gefle Percy

415 1505  Vaser 2 st, Kosta/Orrefors

415 1372  Vaser 3st, Kina

415 1174  Verktygslåda bemålat, 1792

415 1534  Vevgrammofon med stenkakor

415 1352  Vitrinskåp  längd: 126, djup: 17, höjd: 175

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

415 1168  Vitvinsglas 6st + 4st glas

415 1513  Ytterfoder Ett par, Sekelskifte 1900, Gustafsberg, (äggformade), höjd: 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

415 1361  Ytterfoder Kina, 1800-tal, dia:40

415 1278  Ytterfoder Kina, höjd: 22