Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 februari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1305 1415  Affisch A. I. K. "Gnaget é laget", 69x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:58)

1305 1412  Affisch Djurgården, "From. D I F With love", 59x53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:39)

1305 1410  Affisch Hammarby, "Bajen for ever", 64x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:46)

1305 1471  Affisch Litografisk, Dudley Hardy, 53x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:52)

1305 1184  Aftonväska silver (830). Vikt: 210g. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:16)

1305 8266  Akvarell 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 15x20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:20)

1305 1562  Akvarell Gustaf Fredriksson, "Kappsegling", signerad, bladets mått: 38x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:57)

1305 1102  Akvarell Jacobsson, Porträtt, signerad. -36,72x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:02)

1305 1217  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Båtar. Signerad, 52x72cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:51)

1305 1040  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad 1854,16x24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:55)

1305 1015  Akvarell Ria Roos, Grind, Signerad. Motivet: 22x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:49)

1305 1142  Akvareller 4 st, Solveig Hammarstedt (f. 1928), Sverige. Troll. Signerad. 27x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:19)

1305 1409  Ampel Empire, kompletterad. Metall, diameter: 30 ca. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:53)

1305 1408  Ampel empirestil, metall, diameter: 45, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:24)

1305 1433  Ampel Empirestil. Diameter: ca 40, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:41)

1305 1091  Ampel Jugend. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:57)

1305 1229  Anatomiskt hjärta Tyskland, Somso. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:53)

1305 1432  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:04)

1305 1522  Armbandsur Herrur, Omega, manuell, Cal 265. Diameter: 42mm, Serienr. 12898496, Refnr 2839-6, läderband

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:37)

1305 1094  Assietter 6+ 6 st, Gefle. Diameter: 19-20 cm

1305 1337  Bägare silver, GFC, 1928. Höjd: 14 cm. Vikt: 290g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:24)

1305 1343  Bägare silver, Möllenborg, 1902, Höjd: 20 cm. Vikt: ca 285g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:18)

1305 1344  Bägare & punschmuggar 5 delar, silver. Höjd: 5-10 cm. Vikt: ca 265g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:27)

1305 8291  Båglampa 5 ljusarmar, krom, fot i marmor. Höjd: ca 205 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:56)

1305 1115  Bänk Bemålad. Längd: 105 cm ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:40)

1305 1477  Bergère Ludvig XV-stil. Längd: 75 cm, djup: 70 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:49)

1305 1523  Bijouterier diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:23)

1305 1456  Bildrullar 3 st, Kina. Längd: 150-190 cm. Bredd: 46-70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:13)

1305 1464  Blandteknik Hesto Hesterberg, monogramsignerad, 65x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:46)

1305 1538  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1960,30x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:32)

1305 1172  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. ABV, Komposition, bladets mått: 79x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:37)

1305 1426  Blyerts 3 st. Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Skogens djur. Signerade, ramens innermått: 53x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:21)

1305 1303  Bokhylla mahogny, Bredd: 100cm. Djup: 28cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:04)

1305 1302  Bokhylla mahogny, Bredd: 150cm. Djup: 28cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:53)

1305 1169  Bokhyllor Ett par, 30-tal. Bredd: 91 cm. Djup: 29 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:45)

1305 1227  Bokskåp Ett par, Funkis, björk, glasdörrar. Bredd: 110, djup: 28 cm, höjd: 91 / del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:50)

1305 1296  Bokskåp Idegran, England, Bredd: 91 cm. Djup: 37cm, höjd: 190cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:48)

1305 1290  Bokverk 3 band, Svenska Fåglar, 1924, Von Wright, helfranska band

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:37)

1305 1311  Bokverk 42 st, Strindberg, Halvfranska band

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:03)

1305 1421  Bord mahogny, 1800-tal. Bredd: 63 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:23)

1305 1419  Bordslampa 1940-tal, NK, bemålad. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:29)

1305 1325  Bordslampa barockstil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:57)

1305 1324  Bordslampa Höganäs, Tidigt 1900-tal. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2020 12:39)

1305 1114  Bordslampa Industrimodell. Längd: 100

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:07)

1305 1292  Bordslampa porslin och mässing. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 21:04)

1305 8022  Bordslampfot höjd: 63 cm, Metall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:56)

1305 1416  Bordslampfot omkring 1900, mässing. Höjd: 45, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:10)

1305 1414  Bordslampfot Tidigt 1900-tal, ej el, järnfot. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:14)

1305 1185  Bordslampor 2 st. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:35)

1305 1291  Bordslampor Ett par, Kina. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:57)

1305 1458  Bordspendyl höjd: 44 cm, marmor, förgylld zink

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:15)

1305 1406  Bordsskiva 1800-tal, Alrot, Lorentz Lundelius, Köping & Kungsör, saknar underrede, 88x92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:45)

1305 1407  Bordsskiva 1800-tal, Alrot, saknar underrede, 90x90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:08)

1305 1442  Brevkniv WA Bolin, Sterling, 2007. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:44)

1305 1332  Bricka Funkis, nysilver, AG Dufva, diameter: 3. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:49)

1305 1035  Brosch 18k guld, med pärlor. Längd: 4,2g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:57)

1305 1219  Brosch Med sötvattenspärla. Längd: 6cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:33)

1305 1111  Buljongkoppar 12 st. Diameter: 11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:34)

1305 1329  Buljongkoppar 26 st, Karlskrona. Diameter: 12,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:17)

1305 1439  Byrå 1800-tal. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:28)

1305 1552  Byrå furu, klädd med boksidor, Björn Ursing. Bredd: 71, djup: 40 cm, höjd: 67 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:15)

1305 8213  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 94, djup: 53 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:26)

1305 1504  Byrå Med stenskiva. Bredd: 61 cm. Djup: 36 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:21)

1305 1429  Byrå Sengustaviansk, mahogny, kompletterad stenskiva. Bredd: 117 cm. Djup: 58 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:21)

1305 1588  Byrå Teak, 2-lådig. Bredd: 70. Djup: 31 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:28)

1305 1478  Byst Bronserad gips. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:10)

1305 1453  Byst Kaiser Wilhelm I. Gips. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:05)

1305 1007  Champagneglas  + snaps, 2 + 6 st, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 19-27 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:59)

1305 1336  Cigarettetui silver, Importstämplar. Längd: 14,200g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:51)

1305 1334  Coasters Ett par, nysilver, diameter: 15, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:17)

1305 1066  Dockskåpsmöbler diverse, olika åldrar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:18)

1305 1333  Dosa med lock Ns / bakelit, 1941. Diameter: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:24)

1305 1089  Dragspel Durspel, Hagström. Längd: 30 cm, djup: 20 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:25)

1305 1088  Dragspel Hagström, Granesso. Längd: 39 cm, djup: 20 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:30)

1305 1492  Dräktknappar silver, 22 st, bruttovikt: ca 45 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:58)

1305 1023  Duk + bolster, 2 delar, modell äldre. Längd: 82-169cm. Djup: 67-147cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:49)

1305 1285  Emaljmålning Maybrit Wallin, signerad. Träd, 50x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:47)

1305 1539  Etsning Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad, porträtt. Motivet: 25x20,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:27)

1305 1553  Etsning Efter Goya. Ej signerad. Motivet: 19x13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:21)

1305 1065  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 81/100, oramat löst blad. Motivet: ca 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:54)

1305 1449  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Motivet: 29x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:44)

1305 1546  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, "Utsikt från Södermalmstorg, Stockholm". Motivet: 13x17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:59)

1305 1033  Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/100. Motivet: 16x11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:14)

1305 8007  Etsning Renoir, efter, tryckt signatur, Sur la plage. Ej signerad. Motivet: 13,5x9,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:10)

1305 8006  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Kaktusar. Signerad, numrerad 224/320. Motivet: 14x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:06)

1305 1053  Etsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad 81/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:24)

1305 1054  Etsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 3 st, "Flugsvamp I", "Fiske", "Man på bord". Kolorerade. Signerade och numrerade 4/100, EA respektive 13/100. Oramade lösa blad. Bladets mått: 27,5x21,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:27)

1305 1064  Färgakvatint Åke Pallarp (1933-2013), Sverige. "Mötesplats, stjärnhimmel". Signerad, numrerad 4/20, oramat löst blad. Motivet: 12,5x10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:38)

1305 1067  Färgetsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 56/100, oramat löst blad. Motivet: ca 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:40)

1305 1450  Färgetsning H Verdüyn. Signerad, numrerad 33/45, bladets mått: 65x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:58)

1305 1451  Färgetsning Irene Jarz. Signerad, numrerad 94/175. Motivet: 29x27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:20)

1305 1463  Färgetsning Karel Demel. Signerad, numrerad 122/125. Motivet: 31x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:33)

1305 6261  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989. Signerad, numrerad 68/90. Haskel 226. Oramat löst blad, bladets mått: 87x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:07)

1305 1056  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1978. Signerad, numrerad 96/105. Haskel 159. Oramat löst blad, bladets mått: ca 60,5x86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:47)

1305 1048  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. "Huset", handkolorerad. PT. Signerad, daterad -71, oramat löst blad, ca 10x11,5 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:24)

1305 1013  Färgetsningar 3 st, Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Snäckan, Stranden & Stjärnbilden, Signerade, 100-upplaga, bladets mått: 32x28 cm

1305 1017  Färgetsningar 4 st, Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad. Motivet: 10x14 & 27x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:06)

1305 1537  Färglitografi Alfredo Sosabravo. Signerad, numrerad 7/19, daterad 1977, "Anatonicum No 2". Motivet: 55x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:06)

1305 1550  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Sydländsk stad. Signerad, numrerad 119/260. Motivet: 50x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:23)

1305 1245  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 240/295. Motivet: 21x30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:31)

1305 1543  Färglitografi Carin Backmark, "Vintersol". Signerad, numrerad 143/225. 1985. Motivet: 32x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:46)

1305 8059  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 263/ 360, , Hjortar. Motivet: 48x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:41)

1305 1159  Färglitografi Erik Olson (1901-1986), EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 1970, daterad mm: 39x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:59)

1305 1181  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 6/10. Motivet: 50x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:34)

1305 1183  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad HC 15/25, daterad 1977. Motivet: 36x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:44)

1305 1177  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 129/360. Motivet: 40x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:19)

1305 1497  Färglitografi Kerstin Rääf (f. 1914), Sverige. Signerad, Stockholm, bro och segelbåtar. Motivet: 27x35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:57)

1305 1475  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), Norge. Signerad, numrerad 113/150, bladets mått: 61x89, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:12)

1305 1254  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 67/175, blommotiv. Motivet: 60x78cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:33)

1305 1034  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Provtryck, signerad. Motivet: 38x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:19)

1305 1535  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 307/310, daterad 1956. Motivet: 51x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:02)

1305 1241  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), Sverige. "Duetten". Signerad, numrerad 77/180. Motivet: 82x55cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:07)

1305 8342  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, EA-upplaga, oramad. Motivet: 42x59cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:07)

1305 1012  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 49/999. Oramat löst blad, bladets mått: 21x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 8282  Färglitografi Roland Jonsson (f. 1958), Sverige. Småspov. Signerad, numrerad 300/310. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:39)

1305 8207  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gamla Oxelösund". Signerad, ej numrerad. Motivet: 31x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:20)

1305 1268  Färglitografi Sven X: et, Erixson. Signerad, numrerad 36/350. Motivet: 43x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:52)

1305 1555  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 294/360. Motivet: 42x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:39)

1305 1214  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 264/360. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:26)

1305 1244  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 29/295. Motivet: 25x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:32)

1305 1259  Färglitografi Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. Händer. Signerad, numrerad 66/260. Motivet: 56x42 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:51)

1305 8045  Färglitografi Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. Signerad, numrerad 243/360, , figur. Motivet: 57x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:46)

1305 1160  Färglitografier 2 st, Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerade och numrerade, bladets mått: 45x60,50x58, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:03)

1305 1132  Färglitografier 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad. Bladets mått: 58x60,94x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:36)

1305 1260  Färglitografier 2 st. Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Numrerade och signerade. Motivet: 60x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:29)

1305 1061  Färgoffset John Clem Clarke (f. 1937), USA. "Bacchanale". Signerad, numrerad 88/200. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 55,5x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:11)

1305 1491  Fat 5 st, Nysilver. Längd: 29 till 48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:15)

1305 1234  Fat 8st, Nysilver, + 6st coasters. Diameter: 9-27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:07)

1305 1438  Fat Imaridekor. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:08)

1305 1490  Fat Nysilver. Längd: 68cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:54)

1305 8113  Fat Rehnska mönstret, replika, Rörstrand, 260/1800. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 1077  Fåtölj design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:15)

1305 1078  Fåtölj design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:21)

1305 1122  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:24)

1305 1037  Fickur 2 st, 1700 & 1800-tal, silver, bruttovikt: 200

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:43)

1305 1573  Fickur 2 st, bland annat: MGBM, Schweiz. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:25)

1305 1382  Fickur 2 st, omkring 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:27)

1305 1383  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pojke+ älg, Gustavsberg. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:16)

1305 1083  Figuriner 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:55)

1305 1051  Figuriner 3 st, bland annat B&G. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:56)

1305 1084  Figuriner 3 st, Hummel. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:56)

1305 1322  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen, Djur. Höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:26)

1305 1107  Fingerborg 18k guld. Höjd: 2cm. Diameter: 1,5cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:58)

1305 1029  Flakonger ett par, Glas/silver. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:53)

1305 8002  Fotografier 2 st, oidentifierad fotograf. Tage Danielsson respektive Monica Dominique, Monica Zetterlund, Birgitta Andersson, Lena Nyman och Hasse Alfredsson. Ej signerade. 31x24 cm respektive 22,5x27,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:48)

1305 1506  Fotpallar Ett par, omkring 1900, petit pointsklädsel. Längd: 29 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:48)

1305 1161  Fruktassietter 12 st, Gefle. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:12)

1305 8036  Fruktknivar 11 + 1 st, silver, i etui. Längd: 18-19 cm. Vikt: 365g.

1305 1384  Fruktservis 6+ 1+ 1 delar, glas. Diameter: 18-35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:06)

1305 1233  Fruktservis Rörstrand, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. 8 delar, diameter: 18,5-29cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:33)

1305 1090  Gitarr Aria, stålsträngad. Längd: 105cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:01)

1305 1379  Glasservis 80 del ca, Chateau, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 7-23

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:24)

1305 1323  Glasservis 95 del ca. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:16)

1305 1574  Glasservisdelar 21 delar, 11 + 6 + 2 + 2 delar, 1960-tal, röda, bland annat Gullaskruf och Reijmyre

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:42)

1305 1298  Golvlampa Höj-sänkbar. Tota. Höjd: 130cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:23)

1305 1418  Golvlampa mässing. Höjd: 125cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:26)

1305 8015  Golvljusstake Smide. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:06)

1305 1435  Golvursfodral höjd: 196 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:40)

1305 1434  Golvursfodral höjd: 215 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 21:04)

1305 1529  Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, St Martinsbron Toledo, 48x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:26)

1305 1030  Grafiskt blad / kolorerat Eric Cerderberg. Signerad. Motivet: 20x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:01)

1305 1359  Gravyr 1800-tal, bladets mått: 27x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:04)

1305 1551  Gravyr Portrait dínes, bladets mått: 36x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:40)

1305 1195  Gravyrer 2 st, 1800-tal, 21x17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:34)

1305 1312  Grogglas 10 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:26)

1305 1299  Hallbyrå Ek, Bredd: 54cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:05)

1305 1521  Halsband + hängsmycke, 2 delar, silver, Olle Ohlsson. Höjd: . Längd: 49 cm. Vikt: ca 65g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:58)

1305 1489  Halsband Bärnsten. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:59)

1305 1486  Halsband Murano. Längd: 150

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:56)

1305 1485  Halsband Silver och bärnsten. Längd: ca 70 cm. Bruttovikt: 125g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:29)

1305 1027  Handspegel silver. Längd: 26 cm, bruttovikt: ca 305g.

1305 1422  Hängskåp Längd: 68 cm. Djup: 20 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:23)

1305 1444  Herrbetjänt Italien, KF, 1900-tal. Höjd: 103cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:56)

1305 1238  Hink Koppar, Skultuna. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:05)

1305 1112  Hörnhylla rokokostil, Bredd: 60cm. Djup: 39 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:42)

1305 1127  Hörnskåp Allmoge, Bredd: 107 cm. Djup: 75cm, höjd: 205cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:16)

1305 1295  Hörnskåp Gustaviansk, Intarsia med stenskiva, Bredd: 75 cm. Djup: 53 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:24)

1305 1496  Hurtsar Ett par, mahogny, England, beslag i mässing. Längd: 48 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 70 cm

1305 1208  Inbyggnadsskåp Längd: 55,5 cm. Djup: 19,5 cm. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:01)

1305 1237  Jardiniere 2 delar, Gefle. Diameter: 29 cm, Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:16)

1305 1080  Kaffe/tegods 25 delar, Rosenthal. Höjd: 6-13cm. Diameter: 8,5-17,5cm.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:45)

1305 1073  Kaffegods 12 delar, Arabia

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:50)

1305 1079  Kaffegods 20 delar, Hackefors

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:41)

1305 1074  Kaffegods 22 delar, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:44)

1305 1180  Kaffegods 8 st koppar med fat, + 8st assietter, Rörstrand, Mon Amie. Höjd: 6cm. Diameter: 16-17cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:15)

1305 8111  Kaffekanna Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:00)

1305 1578  Kaffekoppar 11 delar, Gustavsberg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:55)

1305 1019  Kaffeserviser 2 + 4 delar, Gustavsberg & Gefle

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:47)

1305 1499  Kakelplatta Pleo Tosen. Signerad, 1943,14x14,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:18)

1305 1431  Kandelaber mässing, Skultuna. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:47)

1305 1235  Kandelabrar ett par, mässing. Höjd: 36 cm

1305 1082  Kanna + flaska+ burkar, 4 delar, Tyskland. Höjd: 9-27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:21)

1305 1309  Karaffer 7 st. Höjd: 21-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:01)

1305 1087  Karmstol Barockstil, Ek, gyllenläder

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:30)

1305 1480  Karmstol Karl Johanstil, + tygrulle

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:22)

1305 1133  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:48)

1305 1276  Karmstolar Ett par, asiatiska

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:22)

1305 1147  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:32)

1305 1358  Karta Gooten Borg, 55x95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:13)

1305 1547  Karta Regni Daneae. Motivet: 45x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:40)

1305 1398  Kartellur 1800-tal, rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:56)

1305 1579  Kartor 6 lösa blad. Bladets mått: 45x42,61x87 cm, reproduktion

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:26)

1305 1520  Kedja 18k guld, vitguld. Vikt: 4,6g. Model: Pansar. Längd: 46cm. + brosch, myra

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:47)

1305 8236  Kedja med hänge 2 st, + 2st hänge, silver (830). Vikt: 70g. Längd: 50 - 76cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:55)

1305 1328  Kelim 193x292 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:21)

1305 1396  Keramik 3 delar, äpplen & kub, bland annat Sven Wejsfelt. Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:30)

1305 1459  Klaffbord Furu. Bredd: 50 + 2x25 cm. Djup: 49 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:10)

1305 1062  Klappstolar Ett par, 1920-/30-tal, Bern, Gemla, "Ljungs möbler"

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:27)

1305 1047  Klockreklam för automatverk. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:11)

1305 1246  Kniv Indonesien, med fodral. Längd: 51cm

1305 1247  Knivar 2 st, Med fodral. Längd: 18-41cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:35)

1305 1541  Kolteckning Oidentifierad konstnär. Stockholms Stadshus. Sugneras. Motivet: 41x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:24)

1305 1427  Konsolbord Sengustavianskt, med stenskiva. Bredd: 85 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:13)

1305 8365  Konstglas Flygsfors. Signerad. Diameter: 14- 22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:10)

1305 6165  Koppar med assietter, 12 + 12 delar, Golden sun, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Bing & Grøndahl, senare bemålning. Diameter: 15-17 cm. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:38)

1305 1039  Kopparstick 2 st, 1700-tal, ca 30x21, oramade

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:29)

1305 6343  Lampbord Idegran. Bredd: 70. Djup: 70 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:45)

1305 1342  Lampbord Louis XV-stil, Intarsia. Bredd: 56, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:34)

1305 1378  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing, pendlande ljushållare. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:14)

1305 1357  Likörglas 17st. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:58)

1305 1301  Linneskåp NK, Bredd: 106cm. Djup: 45 cm, höjd: 130cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:36)

1305 1250  Litografi Gram, 1951,, numrerad , numrerad . Signerad, numrerad 118/310. Motivet: 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:03)

1305 1036  Litografisk affisch Calder, tryckt hos Mourlot IMP, 64x46 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:25)

1305 1400  Litografiskt blad München. Ej signerad. Motivet: 44x64 cm

1305 1011  Ljuskrona Barockstil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:37)

1305 1457  Ljuskrona diameter: 82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:16)

1305 1445  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:23)

1305 1455  Ljuskrona Nyrokoko, förgylld. Höjd: 62. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:50)

1305 1417  Ljuskrona Venetiansk modell. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:36)

1305 1318  Ljusstakar 3 par. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:46)

1305 1190  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:23)

1305 1165  Ljusstakar Ett par, nysilver, England. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:40)

1305 1099  Ljusstake mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:12)

1305 1046  Mandolin i väska. Längd: 61cm. Djup: 22cm. Höjd: 5cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:21)

1305 1481  Manschettknappar 3 par, silver, bland annat Gustav Dahlgren Malmö, bruttovikt: ca 40g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:36)

1305 1482  Manschettknappar 3 par, silver, bruttovikt: ca 25g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:20)

1305 1339  Manschettknappar 3 par, silver. Vikt: 26g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:25)

1305 1150  Manschettknappar Ett par, Paul Smith

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:12)

1305 1483  Manschettknappar ett par, Silver/Koppar, Stora Kopparberg, bruttovikt: ca 25g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:05)

1305 1144  Mapp 13 st, färglitografier, Alfa Romeo. Bladets mått: 23x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:56)

1305 1265  Matbord Rotfanér. Bredd: 105x105, höjd: 75 + 2 st iläggsskivor, 60cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:30)

1305 1284  Matsalsgrupp 13 delar, bord+ 12 stolar, Längd: 160 cm. Djup: 100 cm, höjd: 78cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:43)

1305 1212  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar, + 2 st iläggsskivor. Diameter: 110cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:34)

1305 8233  Matsalsskåp mahogny, 1950-al. Bredd: 111, djup: 46 cm, höjd: 141 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:51)

1305 1117  Matservis 45 del ca, Lidköping

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:47)

1305 1330  Matservis 90 del ca, Karlskrona

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:38)

1305 8353  Matservis Hackefors, ca 55 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:24)

1305 1010  Matservisdelar 15 delar, Willow, Gustafsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:22)

1305 1118  Matservisdelar 35 del ca, Bandarillo, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:49)

1305 1226  Matservisdelar Rosenthal, ca 30 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:11)

1305 1310  Matskedar 6 st, silver, Grönvall, 1820. Längd: 22 cm. Vikt: ca 419g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:58)

1305 1362  Matta 218x145cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:07)

1305 1361  Matta 343x243cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:20)

1305 1148  Matta Bredd: 167cm. Längd: 245cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:48)

1305 1258  Matta Gabbeh, 170x235 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:45)

1305 8052  Matta Kina, 183x

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:00)

1305 1363  Matta Orientalisk, 211x140cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:39)

1305 1041  Matta orientalisk, 235x150 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:50)

1305 1365  Matta Orientalisk, 322x256cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 1393  Matta orientalisk, 51x137 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:37)

1305 1364  Matta orientalisk, 91x155 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:53)

1305 1154  Matta orientalisk, Afghan, 170x240 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:23)

1305 1392  Matta orientalisk, Bochara, 127x177 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:52)

1305 1068  Matta orientalisk, Figural, 124x185 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:31)

1305 1390  Matta orientalisk, Galleri, 80x250 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:33)

1305 1391  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 81x288 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:23)

1305 1162  Miniatyrer 4 st, 5x4,9x7

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:45)

1305 1081  Mockaservis 15 delar, Pompadour, Rosenthal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:17)

1305 1587  Mockaskedar 12 st. Silver. Längd: 9 cm. Vikt: ca 110g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:41)

1305 1288  Nattygsbord mahogny, Bredd: 50cm. Djup: 33cm, höjd: 62cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:25)

1305 1275  Nötknäppare Emaljerad Metall, Krokodil. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:50)

1305 1176  Oljemålning 2 st, S. Sinde, 1963. Signerad, Paris. Olja på duk, 48x26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:41)

1305 1465  Oljemålning Alain Garrabé, "Fantasia", 40x30 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:42)

1305 1136  Oljemålning Alexander Follak, Ryttare, signerad. Olja på duk, 80x70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:44)

1305 1141  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Mallorca. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:33)

1305 1140  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Trav. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:59)

1305 1534  Oljemålning Anders Beckman. Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 33x54 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:20)

1305 9029  Oljemålning Anders Monsen Askevold (1834-1900), Norge. Kor vid vattendrag. Signerad, daterad 1887. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:32)

1305 8279  Oljemålning Andreas Singdahlsen (1855-1947), Norge, kopia efter Sand. Motiv från Norge. Signerad. Olja på duk, 38x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:31)

1305 8276  Oljemålning Ann-Mari Åfeldt (1924-2019), Sverige. Signerad, daterad 83. Olja på duk, 46x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:22)

1305 1472  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 100x81cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:46)

1305 9020  Oljemålning Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Vintersjö, Signerad. Olja på duk, 60x40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:40)

1305 1158  Oljemålning B Ohlson - 68, Komposition. Olja på duk. Signerad. 70x101 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 1120  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Hamn, signerad. Olja på duk, 57x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:20)

1305 1561  Oljemålning Birgit Hygrell (1903-1972), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1927. Olja på duk, 36x30, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:20)

1305 1389  Oljemålning Bror Eric Bergqvist, Spelman. Signerad. 1973. Olja på duk, 46x54 cm

1305 1510  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad och daterad 1969. Olja på duk, 44x64cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:17)

1305 1269  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Vinterlandskap med älv. Olja på duk, Signerad, 65x80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:58)

1305 1388  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Gotland, signerad. Olja på pannå, 22x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 8416  Oljemålning E Olsson, Nytorget, signerad. Olja på duk, 64x72 cm

1305 8426  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Vårdag, Kastellholmen. Signerad, 1939. Olja på duk, 46x54 cm

1305 1532  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Fältarbetare, signerad. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:23)

1305 1413  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 10/6 1949, Solna Kyrka. Olja på pannå, 30x23 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:59)

1305 1003  Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Signerad, daterad september 1930, stilleben. Olja på pannå, 22x27 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:55)

1305 1004  Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Tillskriven, Monogramsignerad. Olja på pannå, 20x28 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:01)

1305 1168  Oljemålning Georg Walter Rössner (1885-1972), Stilleben, signerad. Olja på duk, 36x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:25)

1305 1220  Oljemålning Gillot Steve, monogramsignerad. Olja på pannå, 32x24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:53)

1305 1215  Oljemålning Giorges Laporte, båtar. Signerad. Olja på duk, 35x26cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:48)

1305 1540  Oljemålning Gunnar Asplund, Skärgård, signerad. Olja på pannå, 33x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:29)

1305 1468  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, Austers, Fårö. Olja på duk, 18x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:26)

1305 1530  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. "Käringön", signerad. Olja på pannå, 45x53 cm

1305 1279  Oljemålning Gust Magnusson, Porträtt, signerad. 1938. Olja på duk, 92x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:40)

1305 1507  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. landskap med hus. Signerad och daterad 1963. Olja på pannå, 79x120 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:17)

1305 1042  Oljemålning Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, daterad 83. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:13)

1305 8031  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Kustlandskap med segelbåt. Signerad. Olja på duk, 55x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:19)

1305 1557  Oljemålning Jack Prudnik (f. 1914), USA. Signerad, Grand Hotel Stockholm. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:41)

1305 1528  Oljemålning Johan Ossian Andersson, Marin, signerad. Olja på duk, 49x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:18)

1305 8004  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Båtar. Signerad. Olja på pannå, 37x45cm

1305 1243  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Citroner. Signerad, daterad 2012. Olja på pannå. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:43)

1305 1256  Oljemålning Lennart Larsson, "Vinter i Kungsträdgården". Signerad, 1996. Olja på duk, 53x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:15)

1305 1085  Oljemålning M Bergman, Skogsmotiv, signerad. - 35. Olja på duk, 63x49 cm

1305 8182  Oljemålning Margit Birkholm, Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:35)

1305 8312  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Signerad, år 1940. Olja på duk, 53x63cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:51)

1305 1401  Oljemålning Monogramsignerad, Landskap med vattendrag. Olja på duk, 71x94 cm

1305 1123  Oljemålning Mostafa El Razza, Orientaliskt motiv, signerad. 1971. Olja på duk, 78x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:59)

1305 1494  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Signerad, båtar i hamn. Olja på pannå, 34x26cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:19)

1305 1213  Oljemålning Nito Vega (f. 1961), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, 2004. Olja på duk, 156x100cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:38)

1305 8209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Kvastmakarebacken". Signerad A Hökenberg, daterad -29. Olja på duk, 80x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:21)

1305 1175  Oljemålning Oidentifierad konstnär. . Signerad Rybin, Landskap. Olja på duk, 40x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:31)

1305 1282  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamn. Signerad. Olja på duk 28x45 cm

1305 1031  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust. Ej signerad. Olja på duk, 50x75, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:20)

1305 1366  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 64x31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:29)

1305 1505  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 23x17cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:17)

1305 8313  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. - 64, komposition. Olja på duk, 50x76 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:53)

1305 1108  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Landskap med stuga. Olja på duk, 59x130 cm

1305 1105  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Landskap. Olja på pannå, 48x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:48)

1305 1223  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 17x22cm

1305 1204  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Paris. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:55)

1305 8391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Träd. Olja på duk, 28x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:44)

1305 1548  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strand med upphängda nät. Otydlig signatur. Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:50)

1305 1527  Oljemålning Per Thorlin Eriksen. Signerad, daterad 1956. Olja på pannå, 73x92 cm

1305 9015  Oljemålning Pieter Frederik van Os (1808-1892), Holland. Jaktmotiv. Signerad. Olja på duk, 41x61 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:58)

1305 5244  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Signerad, daterad 1930, Landskap. Olja på duk, 84x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:26)

1305 1104  Oljemålning Ruben Nilsson (1893-1971), Sverige. Gård. Signerad 1936. Olja på duk, 55x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:51)

1305 1022  Oljemålning signerad, 1937. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:01)

1305 1428  Oljemålning signerad, Parismotiv. Olja på duk, 50x90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:39)

1305 1174  Oljemålning Sigurd Öquist. London. Signerad, daterad 1948. Olja på pannå, 23x32,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:34)

1305 1470  Oljemålning Sven Joann, signerad, "Vårmotiv Vemboö", 1948. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:01)

1305 1231  Oljemålning Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Körsbär. Signerad. Olja på pannå, 17x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:35)

1305 1280  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Skånegård, signerad. Olja på duk, 66x100 cm

1305 1283  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Fågel, signerad. Olja på pannå, 22x27 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:13)

1305 1192  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Landskap, signerad. Olja på pannå, 41x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:12)

1305 1495  Oljemålning Ulla Arwing, blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 18x22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:01)

1305 1139  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Park. Olja på duk, signerad. 1973,54x63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:04)

1305 7051  Oljemålningar 2 st, Stockholmsmotiv. Signerade A Synnerholm, 1947. Olja på duk respektive pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:18)

1305 1519  Örhängen 18k guld. Vikt: 1,7g. Med pärlor

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:41)

1305 1487  Örhängen ett par, silver, omkring 1900. Längd: 10 cm. Vikt: ca 20 g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:11)

1305 1032  Öronlappsfåtölj nutida

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:05)

1305 1308  Parti koppar 4 delar, modell äldre

1305 1137  Parti nysilver 8 delar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:07)

1305 1315  Parti silver 7 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:09)

1305 1488  Parti smyckesdelar diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:37)

1305 1533  Pastell Kopia, Herrporträtt, 52x40 cm

1305 1368  Pastell Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Kvinnor, signerad. 48x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:16)

1305 1367  Pastell Stig Månsson (f. 1912), Sverige. Modell, 63x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:13)

1305 1164  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:44)

1305 1167  Pinnstolar 4 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:38)

1305 8392  Plaketter 3 st, Leo Holmgren (1904-1989), Sverige. Herman Bergman, brons. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:52)

1305 1469  Pottskåp mahogny, Sengustaviansk, med stenskiva. Bredd: 45 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:30)

1305 1437  Prydnadsurna Alabaster. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:30)

1305 1314  Remmare 12 st. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:11)

1305 1516  Ring 18k guld. Vikt: 6,6g. Cartier, Les Must de Cartier, Trinity, Ringmått: 15,5. Trefärgad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:50)

1305 1517  Ring 23K. Vikt: 6,9g. Gravyr. Ringmått: 19

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:43)

1305 1018  Rödvinsglas  + selter, 6 + 2 + 9 st. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:24)

1305 8051  Röllakan Anna-Johanna Ångström, Axeco. Längd: 229cm. Bredd: 169cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:59)

1305 1502  Salongsbord 1800-tal, intarsia. Diameter: 110cm. Höjd: ca 75cm, + stol

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:53)

1305 1304  Salongsbord Gustaviansk stil, Bredd: 100 cm. Djup: 60cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:07)

1305 1567  Salongsgrupp 4 delar, Louis XVI-stil, soffan. Längd: 186

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:11)

1305 1187  Samekniv Marttiini Rovaniemi, med fodral. Längd: 26cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:48)

1305 1313  Samesilver 12+ 1+ 1 delar. Längd: 10-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:35)

1305 1297  Satsbord 2 delar, Bredd: 50 cm. Djup: 35 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:17)

1305 1512  Satsbord 2 delar, Etikettmärkt NK, trä / glas. Höjd: 52-54 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:12)

1305 1462  Sekretär mahogny, rokokostil, Intarsia, Bredd: 88 cm. Djup: 73 cm. Höjd: 104 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:14)

1305 1097  Serigrafier 3 st, Richard Ryan (f. 1974), Sverige. 350-upplaga, bladets mått: 48x62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:14)

1305 1452  Serveringsvagn längd: 70 cm, djup: 38 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:13)

1305 1072  Servettringar 2 st, 1 Firma Svenskt Tenn, design: Sebastian Schildt. Längd: 4,5cm. Djup: 3cm. Höjd: 3,5cm. Diameter: 4,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:24)

1305 1145  Servisdelar 16 delar, Christineholm, design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:11)

1305 1110  Servisdelar 20 del ca, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:11)

1305 1327  Servisdelar 30 del ca, England, bland annat Buljong

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:55)

1305 1218  Servisdelar 5 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg. Diameter: 13-24cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:51)

1305 1467  Sidenbrodyr Kina, 65x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:58)

1305 1589  Sidenscarf Gucci, 90x90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:29)

1305 1590  Sidenscarf Hermès, Paris, 88x88 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:30)

1305 1196  Skål + ytterfoder, Orientalisk. Diameter: 13-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:34)

1305 1293  Skål Kina. Diameter: 19 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:39)

1305 1197  Skål Kina. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:45)

1305 1585  Skål på fot, Meissen. Höjd: 14 cm

1305 1335  Skålar 2 st, silver, Graverade, diameter: 14-16,280g

1305 1397  Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien & ÅSA, diameter: 19-22. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:48)

1305 1345  Skålar 3 st, Kina. Diameter: 7-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:32)

1305 1381  Skålar 5 delar, kristall. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:19)

1305 4402  Skålar Ett par, silver, Gustaf Möllenborg, 1845. Med hänklar & glasinsats Diameter: 14. Höjd: 11 cm. Bruttovikt: 1695

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:06)

1305 1316  Skålar med fat 9 delar, glas, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:30)

1305 1287  Skåp Ek, NK, Bredd: 76cm. Djup: 40 cm, höjd: 95cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:01)

1305 1098  Skåp Karin Tyrefors, Fröseke. Bredd: 40cm. Djup: 35cm, höjd: 115cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:20)

1305 1454  Skärm Nygotik, 1830-tal. Höjd: 188, bredd: 67 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:47)

1305 1210  Skedar 16st, silver. Vikt: 210g, längd: 9-15cm, bland annat Rosenholm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:32)

1305 1394  Skedar 21st, silver. Vikt: 600g. Längd: 11-19cm, gravyr

1305 1273  Skeppsklocka höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:47)

1305 1201  Skomakarlampa höj- och sänkbar. Diameter: 28 cm

1305 1202  Skomakarlampor 2 st. Diameter: 24-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:52)

1305 1479  Skrin 2 delar. Längd: 18-35cm, höjd: 10-28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:45)

1305 1151  Skrivbord Idegran, Bredd: 136cm. Djup: 67cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:15)

1305 8211  Skrivbord mahogny. Bredd: 117, djup: 44 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:23)

1305 1425  Skrivbord Sengustavianskt, med skrivbordsuppsats. Bredd: 148 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 76-117 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:32)

1305 6178  Skrivskåp Allmoge, 1800-tal. Senare bemålning, Bredd: 116. Djup: 50 cm, höjd: 217 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:55)

1305 1200  Skulptur Åsa Jungnelius (f. 1975), Sverige. Nagellack, Kosta Boda. Höjd: 18 cm

1305 1395  Skulptur brons, efter Juno, Dansande kvinna. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:10)

1305 1373  Skulptur brons, Efter Milo, skelett. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:30)

1305 1423  Skulptur gips, kvinna. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:10)

1305 1203  Skulptur Glas, Kerstin Bränngård (f. 1917), Sverige. Signerad KB. Höjd: 22 cm

1305 1069  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 21/25. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:49)

1305 1126  Skulptur Johanne Dan, "Lille Mor". Signerad. Gips. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:56)

1305 1356  Skulptur Kristall, Lalique, fågel. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:43)

1305 1321  Skulptur Royal Copenhagen, Isbjörn. Längd: 22, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:34)

1305 1372  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:55)

1305 8437  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Kvinna i relief. Signerad. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:55)

1305 1586  Skulptur trä, Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Flodhäst. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:30)

1305 1248  Skulptur i glas Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 95/380. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:11)

1305 1070  Skulpturer 2 st, Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:37)

1305 1320  Skulpturer 2 st, porslin, Royal Copenhagen, Hundar. Höjd: 13-17, längd: 18 - 34

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:06)

1305 8067  Skulpturer 2 st, Svampar, Monica Backström (f. 1939), Sverige. Boda. Höjd: 11-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:09)

1305 1277  Skulpturer Ett par, Thailand, Teak. Höjd: 105cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:37)

1305 1583  Slagbord Bemålat. Bredd: 35 + 2X62. Djup: 100 cm. Höjd: 76 cm, nutida

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:35)

1305 1441  Slaglåspistoler Ett par, Belgien, 1800-tal. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:49)

1305 8037  Slipshållare 18k guld. Vikt: 4g. Längd: 60mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:12)

1305 1443  Snurrstolar 8 st, dyna i läder

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:56)

1305 1317  Sockerskål + gräddkanna + fat, silver. Längd: 17 cm. Vikt: ca 220 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:51)

1305 1514  Soffa + fotpall. Längd: ca 200

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:35)

1305 1340  Soffa längd: 230 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:06)

1305 1106  Soffbord Design: Dan Ihreborn. Diameter: 110, höjd: 62 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:27)

1305 6335  Soffbord mahogny, Hunters Table. Bredd: 51+ 2x23. Bredd: 140 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:43)

1305 1570  Soffbord teak, Slutarp, 1960-tal, utdragbar låda. Utdragbar skiva, Bredd: 160. Djup: 48 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:40)

1305 1402  Spegel 1800-tal, Empire, bemålad, 160x80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:22)

1305 8139  Spegel 1940-/50-tal, 56x74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:06)

1305 1152  Spegel 1960-tal, 54x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:31)

1305 1222  Spegel Barockstil, komposit. Diameter: 55, nutida

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:44)

1305 8028  Spegel Jugend Mahogny, 131x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:10)

1305 1460  Spegel Karl Johan, 114x52cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:54)

1305 1440  Spegel mahogny, 65x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:49)

1305 1270  Spegel Med skåp, förgylld. Höjd: 62cm, med två klädborstar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:26)

1305 1399  Spegel Nyrokoko, 58x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:17)

1305 1193  Spegel Orientalisk, 52x31 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:47)

1305 1286  Spegel Rokokostil, 107x48 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:37)

1305 1403  Spegel Sengustaviansk, kompletterad, med gouacher, 100x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:17)

1305 1404  Spegellampett Empire, saknar ljusarm, kompletterad, 63x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:30)

1305 1554  Speglar ett par, 1800-tal, bemålad björk, 60x30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:28)

1305 1446  Spelbord Längd: 56 + 28 cm. Djup: 56 + 28 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:37)

1305 1198  Speldocka Kina. Höjd: 27 cm

1305 1294  Spiselhundar Ett par. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:09)

1305 1009  Starkvinsglas 12 st, Karlberg. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:42)

1305 1577  Stekfat Ett par, Svenska Slott, Rörstrand. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:01)

1305 1300  Stereo B&O Bang & Olufsen, Beocenter 2220+ högtalare, ett par, Beovox S30 cm. Längd: 74cm. Djup: 30cm. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:24)

1305 1262  Stolar 4 st, 1800-tal

1305 1134  Stolar 4 st, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:49)

1305 1563  Stolar 4 st. 1950-tal, stålrör. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:14)

1305 1264  Stolar 4 st. Nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:30)

1305 1232  Stolar 6 st, mahogny

1305 1135  Stolar Ett par

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:49)

1305 1549  Stolar Ett par, Leksandsstil, tyg, Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:54)

1305 1566  Stolar Ett par, Louis XV-stil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:08)

1305 1157  Stop + kanna, Westerwald. Höjd: 21-27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:45)

1305 1199  Stop Tenn, 1800-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:34)

1305 1076  Svepask längd: 54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:16)

1305 8077  Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 47, djup: 40 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:39)

1305 1228  Syltkrukor 7 st. Höjd: 8-26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:42)

1305 8061  Takarmatur Blyglas, Siluett av Johan Leksell. Signerad, daterad 1928. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:43)

1305 8268  Takarmatur höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:59)

1305 8054  Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:02)

1305 8055  Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 1493  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:03)

1305 1109  Tallrikar 12 st, Adams, Brentwood. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:25)

1305 1075  Teglas 14 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:39)

1305 1207  Tekanna + Gräddkanna, silver, Persiskt. Höjd: 15-23 cm. Vikt: ca 1100g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 21:01)

1305 8062  Terrin Gabriel Fajans, Tidigt 1900-tal. Längd: 31, höjd: 23 cm

1305 8185  Terrin Tenn, Rokokostil. Längd: 24, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:40)

1305 1326  Teservis 25 del ca, Lidköping

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:06)

1305 1307  Tesil silver, K Anderson, 1938. Längd: 14 cm. Vikt: ca 100g.

1305 1043  Toiletteskåp 1950-tal, ljus mahogny, för vägg. Bredd: 40. Djup: 14 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:09)

1305 1058  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer. Signerade 1978 och 1979, numrerade 11/150. Bladets mått: 79x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:22)

1305 1125  Trancherbestick 8 delar, Sanderson

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:20)

1305 1194  Träsnitt Japan, 36x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:52)

1305 1319  Väggarmatur Josef frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 26 längd: 39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:39)

1305 1513  Väggbonad 125x190 cm

1305 1100  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:35)

1305 1369  Väggplattor 4+ 3 st, Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, 12x12,23x23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:09)

1305 1377  Väggplattor 6 st, Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Landskapsblommor, Gustavsberg, 34x21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:45)

1305 1249  Vapen Trä. Längd: 38cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:55)

1305 1052  Vas brons, Ekebys, "Rostagg". Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:27)

1305 1580  Vas Japan, nutida. Höjd: 42 cm

1305 1447  Vas Kina, 1800-tal. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:52)

1305 1271  Vas Riihimäen Lasi. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:52)

1305 8250  Vas Rörstrand Jugend. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:40)

1305 1020  Vaser  + skålar, 6 delar, Kina, diameter: 7-14. Höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:13)

1305 1230  Vaser 2 st. Gustavsberg. Höjd: 16 - 19

1305 1374  Vaser 3 st, Sven Jonsson, Facett, Gustavsberg, silverdekor. Höjd: 13-26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 18:39)

1305 8364  Vaser 4 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 10-18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:04)

1305 1289  Vaser Ett par, Kina, 1800-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:48)

1305 1025  Vaser ett par, majolika. Höjd: 24 cm

1305 1116  Vikskärm Indisk, 180x150 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:50)

1305 1131  Vitrinskåp Karin Tyrefors, Fröseke, Bredd: 70 cm. Djup: 33cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:45)

1305 1128  Vitrinskåp Rokokostil, Bredd: 83cm. Djup: 38 cm, höjd: 128 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:25)

1305 1239  Ytterfoder 3 st, Arabia, Savi. Diameter: 14, höjd: 10,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:50)

1305 1166  Ytterfoder Höganäs, Jugend. Höjd: 19cm, diameter: 23cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:36)

1305 1331  Ytterfoder Kina. Diameter: 26, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 19:14)

1305 1351  Ytterfoder nutida. Längd: 43, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 februari 2020 20:47)