Auktionshuset Metropol AB

 Kommande auktion den 25 februari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1238 7027  Biblioteksbord 1700-/1800-tal, Längd: 148cm. Djup: 73cm, höjd: 77 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:48)

1238 6084  Buljongkoppar + såskanna + uppläggningsfat, Napoleon Ivy, Wedgwood, 7 + 2 delar

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)

1238 7044  Byråar Ett par, England, Längd: 94 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 82cm

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:10)

1238 7029  Herrarmbandsur Omega Seamaster. Automatic, Diameter: 3,2

Just nu: 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)

1238 7020  Hjälm med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens Harry Schein, inköpta på Stockholms Stads Auktionsverks auktion efter Direktör Fritiof Malmsten 1955. Längd: 20 cm. Djup: 11 cm. Höjd: 30 cm

Just nu: 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)

1238 7036  Kaffekoppar + assietter, 24 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1238 7019  Ljusstake Firma Svenskt Tenn, 1927. Längd: 36. Höjd: 16 cm

Just nu: 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)

1238 7035  Matservisdelar 50 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood, bland annat 20 st mattallrikar Dia: 26

Just nu: 9.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:56)

1238 6649  Matta orientalisk, 316x215

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1238 7038  Mockakoppar med fat 11 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood, + extra fat

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:21)

1238 7028  Muminfigurer 4 st, Fauni. Höjd: 11-16

Just nu: 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:56)

1238 7011  Oljemålning 1700-tal, Italienskt landskap. Olja på duk, uppfodrad duk, 59x78 cm

Just nu: 6.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)

1238 7007  Oljemålning Axel Olson (1899-1986), Sverige. Motiv från Söndrum, signerad 1920. Olja på pannå, 19x27

Just nu: 39.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:39)

1238 2553  Oljemålning Erik Olson (1901-1986), Sverige. "Livets Kretsgång", utförd november 1921, signera EON. Olja på duk, uppfodrad duk, 30x29,5 cm

Just nu: 41.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:32)

1238 7005  Oljemålning Gertrude Leese (1870-1963), Arbetshästar, signerad. Olja på duk, 83x67

Just nu: 6.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:15)

1238 7045  Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), Sverige. Solnedgång över bergen, Signerad. Olja på duk, 65x53

Just nu: 5.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:13)

1238 7001  Oljemålning Gunnar Svenson (1892-1977), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 60x76 cm

Just nu: 5.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:20)

1238 7042  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Rådjur i vinterlandskap. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 32x40

Just nu: 3.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:19)

1238 7010  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Man med cello. Olja på pannå, 45x37

Just nu: 5.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:49)

1238 7034  Oljemålning Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Modell. Signerad. Olja på duk, 99x54 cm

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:52)

1238 7021  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Flicka på landsväg. Olja på pannå, 67x45 cm

Just nu: 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:18)

1238 7009  Oljemålning Theodor Lundh (1812-1896), Sverige. Signerad, Jaktstilleben. Olja på duk, 43x30

Just nu: 6.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:38)

1238 7039  Oljemålning Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Vintrig stadsvy från Warszawa, Signerad. Olja på duk, 51x35

Just nu: 6.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)

1238 5089  Prakturna Gustavsberg. Parian. Höjd: 45 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:51)

1238 6586  Sablar 2 st, modell äldre. Mässingsdekor. Längd: 88-90 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:48)

1238 2509  Servisdelar 26 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond

Just nu: 7.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:52)

1238 7022  Skål Höganäs, Jugend, majolika, längd. 21

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:32)

1238 7041  Skål Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Glas, nätdekor, 1950-tal. Signerad. Diameter: 15 cm

Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)

1238 6584  Sköld Dhal, Persien, metall. Diameter: 36 cm

Just nu: 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:43)

1238 7004  Skulptur brons, 1800-tal, Man med slunga. Höjd: 24

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)

1238 7006  Skulptur brons, Ferrari, smed, gjutarstämpel, stensockel. Höjd: 33 + 7

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:39)

1238 7023  Skulptur Liss Eriksson (1919-2000), Sverige. Huvud. EA IV/IV. Gjutarstämpel E Godard. Brons. Höjd: 12 cm

Just nu: 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)

1238 7040  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Chamotterat stengods, glaserad i olika färger, stensockel, signerad. Höjd: 14 ink sockel

Just nu: 8.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:22)

1238 7003  Skulpturer Max Lindenberg (1873-1910), Tyskland. 2 st, kvinnor. Brons. Höjd: 23 cm

Just nu: 3.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:42)

1238 7008  Snapsglas 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 16,5

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:40)

1238 7026  Soffa Gustaviansk. Längd: 152 cm

Just nu: 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:22)

1238 7024  Spegel Rokoko, 110x48

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)

1238 7033  Spegelplatåer ett par, rokokostil, slipat glas, 1800-tal 47x38

Just nu: 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:09)

1238 7043  Speldosa  + skivor, omkring 1900, "Symphonion Brevete Patent", 8 st skivor, diameter: 14,5. Längd: 18, djup: 18 cm, höjd: 8,5 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:51)

1238 4439  Stolar 6 st, 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen

Just nu: 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:28)

1238 7002  Stolar snarlika, Rokoko, bemålade

Just nu: 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:22)

1238 7037  Tekoppar med fat 8 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood

Just nu: 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1238 6083  Terrin med Lock, Napoleon Ivy, Wedgwood. Höjd: 22 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:41)

1238 7013  Toilettebord Axel Larsson (1898-1975), Sverige. AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, 1930-tal, Längd: 110. Djup: 45 cm. Höjd: 64 cm

Just nu: 6.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)

1238 3375  Träsnitt Ellen Thesleff (1869-1954), Finland. "Finlands vår". Signerad, daterad 1936, numrerad 4/25. Motivet: 30x23 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:23)

1238 3374  Träsnitt Ellen Thesleff (1869-1954), Finland. Signerad, daterad 1915, ca 24x24 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:21)

1238 7031  Träsnitt Kabukido Enkyo, "actor Nakamura Nakazon as Matsuo maru". Motivet: 35,5x25,5

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:21)

1238 7030  Träsnitt Kaigetsudo Doshin, Standing Kurtisane. Motivet: 56,5x27,5

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:18)

1238 7032  Vas märkt: "Tiffany Studios New York". No 1043. Brons, senare glas, Höjd: 13-29 cm

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:54)

1238 6580  Vinglas 8 + 8 st, design: Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Bouquet", Kosta Boda. Höjd: 17-17,5

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:39)