Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 maj 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1401 1011  Akvareller Karl Feiertag (1874-1944), Österrike. 2 st, Lekande barn. Signerade. Akvarell, 17x27 c, yttermått inklusive ram: 27x36 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:17)

1401 1021  Bestickuppsättning 64 delar, silver, Georg Jensen, modell: Antik. Längd: 14-20cm, bruttovikt: 3kg

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)

1401 1001  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med renar och same i akja. Signerad 1940. Motivet: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 33x45 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:30)

1401 3533  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:23)

1401 3532  Bordslampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma svensk tenn, glas och mässing, No 1819, Höjd: 22cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)

1401 1027  Chiffonjé Karl Johan, tidigt 1800-tal. Bredd: 101 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 139 cm, nyckel

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:26)

1401 3197  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 125/310. Motivet: 46x61cm, yttermått inklusive ram: 63x77cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:21)

1401 1044  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 151/285. Motivet: 54x63cm, yttermått inklusive ram: 72x80cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:03)

1401 1026  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, svart skinn

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)

1401 1045  Fåtölj Philip Arctander (1916-1994), Danmark, tillskriven. Muslingestol/Clam chair. Stomme i lackerat trä med stoppad och klädd sits

S�ldes f�r 46.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)

1401 1055  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Laminett, Swedese. Fårskinn, skiktlimmat trä, brännstämplad

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)

1401 1054  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Laminett, Swedese. Fårskinn, skiktlimmat trä, brännstämplad. Nyskick

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:25)

1401 1014  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Modell: 2148. Höjd: 157

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:05)

1401 6319  Kandelabrar Ett par, silver, 835, Tyskland. Höjd: 30cm. Vikt: 1600g

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:40)

1401 3425  Karmstol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. "CH24, Y-stolen", Carl Hansen & Søn, Danmark

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:31)

1401 1009  Karmstolar ett par. Josef Frank (1885-1967), Österrike, Firma Svenskt Tenn. Modell: 969. Lyrformad ryggbricka med rotting

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)

1401 1018  Kista Allmoge, 1822. Bredd: 57. Djup: 42 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:30)

1401 1036  Ljusstakar 3 st, "Arvika", Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)

1401 1052  Ljusstake 6-armad, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)

1401 3381  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:11)

1401 1046  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)

1401 1047  Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)

1401 1056  Matservis Ca 85 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood, England

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)

1401 1008  Matservisdelar 9 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond. Höjd: 5-13cm, längd: 15-25cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)

1401 1007  Mattallrikar 8+ 6+ 8st, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet, helblond. 8 st mattalrikar (dia: 25 cm), 8 st djupa tallrikar (dia: 20 cm), 6 st assietter (dia: 20 cm)

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)

1401 1030  Oljemålning 1800-tal, Allmoge, "Tre wisa män". Olja på duk, ej signerad. Motivet: 48x86, yttermått inklusive ram: 50x88 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)

1401 1043  Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Sverige. Flicka i vit klänning. Signerad Aug Lundberg. Olja på duk, 59x46 cm, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:12)

1401 1003  Oljemålning Erik Hallström (1905-1993), Sverige. Signerad a tergo, "på vedbacken". Olja på pannå, 52x64, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)

1401 1025  Oljemålning Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)

1401 1017  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)

1401 1022  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tre gummor och banan. Signerad. Olja på duk, 35x27, yttermått inklusive ram: 38x30 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)

1401 1024  Oljemålning miniatyr, mansporträtt, 1600/1700-tal, plåtpannå. Motivet: 5,7x4,7 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:14)

1401 1013  Oljemålning miniatyr, porträtt av en dam, 1600/1700-tal, plåtpannå. Motivet: 7x6 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:26)

1401 1023  Oljemålning miniatyr, porträtt av en yngling, 1600/1700-tal, plåtpannå. Motivet: 6x4 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:12)

1401 1031  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, Marinmålning. Skeppsbrott. Ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 68x96 cm, yttermått inklusive ram: 83x110 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:33)

1401 1005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, påskrift a tergo 1871, kustlandskap. Olja på duk, 14x40, yttermått inklusive ram: 27x51 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)

1401 1029  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, interiör, 18x25, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:04)

1401 1002  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Stockholmsvy över Stadshuset och Västerbron, olja på pannå. Signerad Ahlgren, 26x42 cm, yttermått inklusive ram: 42x58 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:41)

1401 1059  Sekretär Svensk hemslöjd, 1960-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 111 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)

1401 1004  Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 14 cm exl ställning

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)

1401 1035  Skulptur Torsten Molander (f. 1954), Sverige. Gorilla. Sten. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:29)

1401 1015  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2139, valnöt/almrot Höjd: 49cm. Diameter: 120cm

S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:07)

1401 1037  Spegel Nyrokoko, 1800-tal, förgylld, 213x92 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)

1401 1053  Stolar 8st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)

1401 1060  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)

1401 1057  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:29)

1401 1058  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)

1401 1039  Tazzor 2 st, marmor och patinerad brons. Empire. Sockel av marmor. Höjd 40 cm. Bredd: 31 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)

1401 1040  Vägglystrar ett par, för två ljus. Sengustavianska. Förgylld brons och olikslipade prismor. Glasobelisk med avslutande vädursmaskaron. Höjd: ca 58 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)

1401 1038  Vas Axel Salto (1889-1961), Danmark. Royal Copenhagen, 1930. Glaserat stengods med reliefdekor. Signerad Salto 1930. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)

1401 1020  Vas Axel Salto (1889-1961), Danmark. Royal Copenhagen, 1961. Stengods, reliefdekor. Signerad Salto, numrerad 21475. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:13)

1401 3224  Vitrinskåp Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell: 2070, Firma Svenskt Tenn, mahogny. Glashyllor, Bredd: 38 cm. Djup: 16 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)