1401 1011 Akvareller Karl Feiertag (1874-1944), Österrike. 2 st, Lekande barn. Signerade. Akvarell, 17x27 c, yttermått inklusive ram: 27x36 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:17)
1401 1021 Bestickuppsättning 64 delar, silver, Georg Jensen, modell: Antik. Längd: 14-20cm, bruttovikt: 3kg
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:42)
1401 1001 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med renar och same i akja. Signerad 1940. Motivet: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 33x45 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:30)
1401 3533 Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:23)
1401 3532 Bordslampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma svensk tenn, glas och mässing, No 1819, Höjd: 22cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:20)
1401 1027 Chiffonjé Karl Johan, tidigt 1800-tal. Bredd: 101 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 139 cm, nyckel
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:26)
1401 3197 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 125/310. Motivet: 46x61cm, yttermått inklusive ram: 63x77cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:21)
1401 1044 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 151/285. Motivet: 54x63cm, yttermått inklusive ram: 72x80cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:03)
1401 1026 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, svart skinn
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:39)
1401 1045 Fåtölj Philip Arctander (1916-1994), Danmark, tillskriven. Muslingestol/Clam chair. Stomme i lackerat trä med stoppad och klädd sits
S�ldes f�r 46.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:21)
1401 1055 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Laminett, Swedese. Fårskinn, skiktlimmat trä, brännstämplad
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:19)
1401 1054 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Laminett, Swedese. Fårskinn, skiktlimmat trä, brännstämplad. Nyskick
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:25)
1401 1014 Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Modell: 2148. Höjd: 157
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:05)
1401 6319 Kandelabrar Ett par, silver, 835, Tyskland. Höjd: 30cm. Vikt: 1600g
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:40)
1401 3425 Karmstol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. "CH24, Y-stolen", Carl Hansen & Søn, Danmark
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:31)
1401 1009 Karmstolar ett par. Josef Frank (1885-1967), Österrike, Firma Svenskt Tenn. Modell: 969. Lyrformad ryggbricka med rotting
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:34)
1401 1018 Kista Allmoge, 1822. Bredd: 57. Djup: 42 cm, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:30)
1401 1036 Ljusstakar 3 st, "Arvika", Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: ca 10 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)
1401 1052 Ljusstake 6-armad, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:20)
1401 3381 Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:11)
1401 1046 Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:38)
1401 1047 Ljusstake Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:45)
1401 1056 Matservis Ca 85 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood, England
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:57)
1401 1008 Matservisdelar 9 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond. Höjd: 5-13cm, längd: 15-25cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:58)
1401 1007 Mattallrikar 8+ 6+ 8st, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet, helblond. 8 st mattalrikar (dia: 25 cm), 8 st djupa tallrikar (dia: 20 cm), 6 st assietter (dia: 20 cm)
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:51)
1401 1030 Oljemålning 1800-tal, Allmoge, "Tre wisa män". Olja på duk, ej signerad. Motivet: 48x86, yttermått inklusive ram: 50x88 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:30)
1401 1043 Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Sverige. Flicka i vit klänning. Signerad Aug Lundberg. Olja på duk, 59x46 cm, yttermått inklusive ram: 75x62 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:12)
1401 1003 Oljemålning Erik Hallström (1905-1993), Sverige. Signerad a tergo, "på vedbacken". Olja på pannå, 52x64, yttermått inklusive ram: 68x80 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:14)
1401 1025 Oljemålning Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:55)
1401 1017 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)
1401 1022 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tre gummor och banan. Signerad. Olja på duk, 35x27, yttermått inklusive ram: 38x30 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:02)
1401 1024 Oljemålning miniatyr, mansporträtt, 1600/1700-tal, plåtpannå. Motivet: 5,7x4,7 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:14)
1401 1013 Oljemålning miniatyr, porträtt av en dam, 1600/1700-tal, plåtpannå. Motivet: 7x6 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:26)
1401 1023 Oljemålning miniatyr, porträtt av en yngling, 1600/1700-tal, plåtpannå. Motivet: 6x4 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:12)
1401 1031 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, Marinmålning. Skeppsbrott. Ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 68x96 cm, yttermått inklusive ram: 83x110 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:33)
1401 1005 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, påskrift a tergo 1871, kustlandskap. Olja på duk, 14x40, yttermått inklusive ram: 27x51 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)
1401 1029 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, interiör, 18x25, yttermått inklusive ram: 38x46 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:04)
1401 1002 Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Stockholmsvy över Stadshuset och Västerbron, olja på pannå. Signerad Ahlgren, 26x42 cm, yttermått inklusive ram: 42x58 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:41)
1401 1059 Sekretär Svensk hemslöjd, 1960-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 111 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:36)
1401 1004 Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 14 cm exl ställning
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:16)
1401 1035 Skulptur Torsten Molander (f. 1954), Sverige. Gorilla. Sten. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:29)
1401 1015 Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2139, valnöt/almrot Höjd: 49cm. Diameter: 120cm
S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:07)
1401 1037 Spegel Nyrokoko, 1800-tal, förgylld, 213x92 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:09)
1401 1053 Stolar 8st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:29)
1401 1060 Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:52)
1401 1057 Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:29)
1401 1058 Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Spiral mini". Signerad, plast. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:25)
1401 1039 Tazzor 2 st, marmor och patinerad brons. Empire. Sockel av marmor. Höjd 40 cm. Bredd: 31 cm. Djup: 23 cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:15)
1401 1040 Vägglystrar ett par, för två ljus. Sengustavianska. Förgylld brons och olikslipade prismor. Glasobelisk med avslutande vädursmaskaron. Höjd: ca 58 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 19:11)
1401 1038 Vas Axel Salto (1889-1961), Danmark. Royal Copenhagen, 1930. Glaserat stengods med reliefdekor. Signerad Salto 1930. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 18:49)
1401 1020 Vas Axel Salto (1889-1961), Danmark. Royal Copenhagen, 1961. Stengods, reliefdekor. Signerad Salto, numrerad 21475. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:13)
1401 3224 Vitrinskåp Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell: 2070, Firma Svenskt Tenn, mahogny. Glashyllor, Bredd: 38 cm. Djup: 16 cm. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 31 maj 2021 20:59)