773 9096 Appliquer 3-armade, förgylld brons, rokokostil, höjd: 40
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9071 Bestick ca. 30 del. silver, Olga, monogram, 1, 4 kg
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9023 Bestickuppsättning 71-del, silver
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9024 Bestickuppsättning 85 del Rosenholm, Silver
S�ldes f�r 17.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9015 Bestickuppsättning ca 100 del, Silver
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9094 Blyertsteckning Bruno Liljefors (1860-1939), porträtt. Kvarlåtenskapsstämpel från Uplands Enskilda Bank à tergo. 59x44
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9047 Bordsspegel Gustaviansk, höjd: 51, senare glas och omförgyld
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9097 Bordsur + 1 par kandelabrar, Gustaviansk stil, mässing / marmor, höjd: 40 + 32
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9093 Bordsur Empire, Barbier, Paris, brons / marmor, höjd: 46
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 2593 Bordsur empire, Urtavlan märkt Dahlström, Stockholm. höjd: 45
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9111 Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, Intarsia. , längd: 94, djup: 49, höjd: 81
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9114 Fällbord 1700-/1800-tal, Alrot, Dia88, höjd: 74
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9137 Fat 2 st, Flora Danica, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, diameter: 17-30
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9085 Fåtölj Sawbuck, Design Hans Wegner, Danmark
S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9008 Fåtöljer 1 par, blålackerad metall / krom, inköpta i USA på 40-talet
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9028 Glasservis 56 del, "Silvia", Orrefors
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9099 Glasskulptur Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), höjd: 17
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9065 Glasvas Ernest Gordon, Kosta, 1954, höjd: 33
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9143 Golvlampa Josef Frank, G. 1842
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9142 Golvlampa Josef Frank, G. 1842
773 9082 Grindar 1 par, järn, Jugend, bemålade, längd: 64, höjd: 65/del
773 9116 Himmelssängsstolpar Ett par, Reliefdekor, + sängram (inkomplett), höjd: 230 ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9049 Kaffeservis 3del, silver
773 9041 Karmstol rokoko
S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9002 Ljusstakar 1 par, Empire, brännförgyllda, höjd: 20
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9079 Lockurna Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 28
773 9078 Lockurnor 1 par, höjd: 19
773 9095 Lykta smide / råglas, bemålad, höjd: 87
773 9033 Oljemålning 1600-/1700-tal, "Ecce Agnus Dei", 72 x 55
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9025 Oljemålning 1600-/1700-tal, Religiöst motiv, 42 x 45
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9027 Oljemålning 1700-tal, Abraham offrar Isak, 57 x 73
773 9034 Oljemålning 1700-tal, Kvinna i bön, 34 x 23
773 9030 Oljemålning 1700-tal, Kvinna med lagerblad, 73 x 52
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9048 Oljemålning Anna Ödman (1876-1960), porträtt av Alex Langlet, signerad 1920, 59x40
773 9014 Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), 'Sjöbodar i Djupvik', signerad Öland 1963 ramens innermått: 35x56
S�ldes f�r 31.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9148 Oljemålning Louis Joseph Watteau, hans art, Masquerade, 23 x 29
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9084 Oljemålning Michael Qvarsebo (f. 1945), "imaginärt porträtt", 1986, motivets mått: 33 x 41
773 9017 Oljemålning Paul Graf (1866-1903), Metande pojkar, 'Fiskare', signerad. 1896. ramens innermått: 71x52
S�ldes f�r 15.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 5254 Oljemålning Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), 'Pansarbåten Göta passerar Vaxholms fästning', ramens innermått: 45x65
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9022 Oljemålning Tore Nyberg (1911-1993), 1957, 'Blått och svart', 92x65 (stötskador)
773 9059 Pall Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, diameter: 63, höjd: 40
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9121 Rölakanmatta Brita Grahn, 205x125
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9120 Rölakanmatta Brita Grahn, 205x200
773 9077 Rullhurtsar 2 st, Componibili, Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Kartell, Italien, 1970-tal, plast, höjd: 50-67 cm
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9140 Saltkar Holland, 1700-tal, höjd: 11
773 9009 Sigillstämplar Adelsvapen, 5 delar
S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9138 Skedar 2 st, Tiffany, sterling silver, längd: 14, originalaskar
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9016 Skrivbord Louis XV-stil, längd: 124, djup: 64, höjd: 73
S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9039 Skrivbord rokoko, senare skiva, längd: 109, djup: 62, höjd: 76
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9080 Skulptur Meissen, höjd: 30
S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9081 Skulptur Meissen, längd: 24, höjd: 22
773 9038 Skulptur Stående modell, biskvi. Sigillsignerad Schumacher, 0 1900, höjd: 49 + sockel
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9001 Skulptur Torsten Renqvist (1924-2007), brons, 'flygande fågel', 38x21
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9073 Soffa 'Paradis', Kerstin Hörlin Holmkvist, för N. K
773 9075 Soffa 'Samspel', Carl Malmsten, längd: 158
S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9122 Soffa Josef Frank för Svenskt Tenn, Bakerkretong, längd: 187, blekt
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 8207 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Firma Karl Mathsson, diameter: 105, höjd: 60
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9057 Spegel Rokoko, höjd: 97, senare glas, omförgylld
773 9042 Stol rokoko
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9040 Stolar 2 st, gustavianska
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9074 Stolar 8 st. Sjuan, björk, Fritz Hansen
S�ldes f�r 8.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9043 Stolar rokoko
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9101 Stop silver, Gustav Dahlgren, Malmö, 1863, höjd: 21, 5 cm, vikt ca 285 gr
773 9117 Taburett Gjutjärn, Design arkitekt Folke Bensow för Näfveqvarns Bruk. Taburett nr. 1, längd: 60, djup: 35, höjd: 50 Modellen visades på världsutställningen i Paris 1925. Bemålad
S�ldes f�r 53.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9011 Teckning Tusch, Gunnar Brusewitz (1924-2004), 1979, 16x27
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9124 Vas Daum, Nancy, Överfångsglas, höjd: 12, 5
773 5269 Vas Edward Hald (1883-1980), Orrefors, Graal, fiskmotiv, höjd: 13, 5
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)
773 9056 Vilstol Bruno Mathsson (1907-1988), 60-tal