Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 augusti 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

773 9096  Appliquer 3-armade, förgylld brons, rokokostil, höjd: 40

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9071  Bestick ca. 30 del. silver, Olga, monogram, 1, 4 kg

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9023  Bestickuppsättning 71-del, silver

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9024  Bestickuppsättning 85 del Rosenholm, Silver

S�ldes f�r 17.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9015  Bestickuppsättning ca 100 del, Silver

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9094  Blyertsteckning Bruno Liljefors (1860-1939), porträtt. Kvarlåtenskapsstämpel från Uplands Enskilda Bank à tergo. 59x44

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9047  Bordsspegel Gustaviansk, höjd: 51, senare glas och omförgyld

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9097  Bordsur + 1 par kandelabrar, Gustaviansk stil, mässing / marmor, höjd: 40 + 32

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9093  Bordsur Empire, Barbier, Paris, brons / marmor, höjd: 46

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 2593  Bordsur empire, Urtavlan märkt Dahlström, Stockholm. höjd: 45

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9111  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, Intarsia. , längd: 94, djup: 49, höjd: 81

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9114  Fällbord 1700-/1800-tal, Alrot, Dia88, höjd: 74

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9137  Fat 2 st, Flora Danica, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, diameter: 17-30

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9085  Fåtölj Sawbuck, Design Hans Wegner, Danmark

S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9008  Fåtöljer 1 par, blålackerad metall / krom, inköpta i USA på 40-talet

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9028  Glasservis 56 del, "Silvia", Orrefors

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9099  Glasskulptur Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), höjd: 17

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9065  Glasvas Ernest Gordon, Kosta, 1954, höjd: 33

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9143  Golvlampa Josef Frank, G. 1842

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9142  Golvlampa Josef Frank, G. 1842

773 9082  Grindar 1 par, järn, Jugend, bemålade, längd: 64, höjd: 65/del

773 9116  Himmelssängsstolpar Ett par, Reliefdekor, + sängram (inkomplett), höjd: 230 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9049  Kaffeservis 3del, silver

773 9041  Karmstol rokoko

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9002  Ljusstakar 1 par, Empire, brännförgyllda, höjd: 20

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9079  Lockurna Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 28

773 9078  Lockurnor 1 par, höjd: 19

773 9095  Lykta smide / råglas, bemålad, höjd: 87

773 9033  Oljemålning 1600-/1700-tal, "Ecce Agnus Dei", 72 x 55

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9025  Oljemålning 1600-/1700-tal, Religiöst motiv, 42 x 45

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9027  Oljemålning 1700-tal, Abraham offrar Isak, 57 x 73

773 9034  Oljemålning 1700-tal, Kvinna i bön, 34 x 23

773 9030  Oljemålning 1700-tal, Kvinna med lagerblad, 73 x 52

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9048  Oljemålning Anna Ödman (1876-1960), porträtt av Alex Langlet, signerad 1920, 59x40

773 9014  Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), 'Sjöbodar i Djupvik', signerad Öland 1963 ramens innermått: 35x56

S�ldes f�r 31.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9148  Oljemålning Louis Joseph Watteau, hans art, Masquerade, 23 x 29

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9084  Oljemålning Michael Qvarsebo (f. 1945), "imaginärt porträtt", 1986, motivets mått: 33 x 41

773 9017  Oljemålning Paul Graf (1866-1903), Metande pojkar, 'Fiskare', signerad. 1896. ramens innermått: 71x52

S�ldes f�r 15.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 5254  Oljemålning Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), 'Pansarbåten Göta passerar Vaxholms fästning', ramens innermått: 45x65

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9022  Oljemålning Tore Nyberg (1911-1993), 1957, 'Blått och svart', 92x65 (stötskador)

773 9059  Pall Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, diameter: 63, höjd: 40

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9121  Rölakanmatta Brita Grahn, 205x125

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9120  Rölakanmatta Brita Grahn, 205x200

773 9077  Rullhurtsar 2 st, Componibili, Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Kartell, Italien, 1970-tal, plast, höjd: 50-67 cm

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9140  Saltkar Holland, 1700-tal, höjd: 11

773 9009  Sigillstämplar Adelsvapen, 5 delar

S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9138  Skedar 2 st, Tiffany, sterling silver, längd: 14, originalaskar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9016  Skrivbord Louis XV-stil, längd: 124, djup: 64, höjd: 73

S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9039  Skrivbord rokoko, senare skiva, längd: 109, djup: 62, höjd: 76

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9080  Skulptur Meissen, höjd: 30

S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9081  Skulptur Meissen, längd: 24, höjd: 22

773 9038  Skulptur Stående modell, biskvi. Sigillsignerad Schumacher, 0 1900, höjd: 49 + sockel

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9001  Skulptur Torsten Renqvist (1924-2007), brons, 'flygande fågel', 38x21

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9073  Soffa 'Paradis', Kerstin Hörlin Holmkvist, för N. K

773 9075  Soffa 'Samspel', Carl Malmsten, längd: 158

S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9122  Soffa Josef Frank för Svenskt Tenn, Bakerkretong, längd: 187, blekt

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 8207  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Firma Karl Mathsson, diameter: 105, höjd: 60

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9057  Spegel Rokoko, höjd: 97, senare glas, omförgylld

773 9042  Stol rokoko

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9040  Stolar 2 st, gustavianska

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9074  Stolar 8 st. Sjuan, björk, Fritz Hansen

S�ldes f�r 8.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9043  Stolar rokoko

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9101  Stop silver, Gustav Dahlgren, Malmö, 1863, höjd: 21, 5 cm, vikt ca 285 gr

773 9117  Taburett Gjutjärn, Design arkitekt Folke Bensow för Näfveqvarns Bruk. Taburett nr. 1, längd: 60, djup: 35, höjd: 50 Modellen visades på världsutställningen i Paris 1925. Bemålad

S�ldes f�r 53.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9011  Teckning Tusch, Gunnar Brusewitz (1924-2004), 1979, 16x27

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9124  Vas Daum, Nancy, Överfångsglas, höjd: 12, 5

773 5269  Vas Edward Hald (1883-1980), Orrefors, Graal, fiskmotiv, höjd: 13, 5

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2012 16:00)

773 9056  Vilstol Bruno Mathsson (1907-1988), 60-tal