Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 31 oktober 2011 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

723 4020  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Man i rock, Sign19 x 14

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:12)

723 4019  Etsning Carl Larsson (1853-1919), "Lektyr" Monogramsign, 19 x 15, Löst blad

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:10)

723 4074  Etsning Carl Larsson (1853-1919), "Martina med frukostbrickan", 24x15

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:04)

723 4002  Etsning Evert Lundqvist, Leende tös, 26x19

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:52)

723 4100  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), 1954, Stockholmsmotiv, 24x24

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:17)

723 4008  Etsning James Coignard (1925-2008), 8/75, 20x9

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:55)

723 4016  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 'Masken', 4/40, 50 x 50

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:52)

723 7348  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 3/100, 53x40

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:43)

723 4045  Färgetsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), 35/125 + 104/120

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:48)

723 4092  Färglitografi  Albin Amelin (1902-1975), 103/310, 70x50

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:41)

723 4007  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 126/150, 73x54

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:50)

723 4006  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 127/150, motivets mått: 72x53, ramens yttermått: 83x64 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:47)

723 4050  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 267/363, 77x55

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:57)

723 4010  Färglitografi  Bruno Karlsson (f. 1927), -97, Stockholmsmotiv, 99/150, 40x57

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:46)

723 4088  Färglitografi  Camilla Pyk (f. 1966), 13/80, 75 x 55

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:52)

723 4079  Färglitografi  Charles Sjöholm (f. 1933), 346/350, Fotboll, 62x77

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:19)

723 4009  Färglitografi  Curman, "Boll i luften", 20/220, 50x60

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:44)

723 4054  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), 169/360, 52x62

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:40)

723 4028  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), 308/360, 45 x 55

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:49)

723 4063  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), Stockholmsmotiv, 87/360, 49x59

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:13)

723 4062  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), Stockholmsmotiv, 87/360, 49x59

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:12)

723 4030  Färglitografi  Elis Ryberg (1919-1985), Mosebacke Torg, 350/360, 45x55

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:00)

723 5001  Färglitografi  Endre Némes (1909-1985), 90x58

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:36)

723 4089  Färglitografi  Esaias Thorén (1901-1981), 78/100, 50x63

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:09)

723 4110  Färglitografi  Gustav Rudberg (1915-2001), p. t, 56x42

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:12)

723 4121  Färglitografi  Joan Miró (1893-1983), signerad, 31/50, 94x65 cm

Hammered for 17.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:04)

723 4025  Färglitografi  Johannes Olsson, EA (konstnärens exemplar), 60x81

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:52)

723 7169  Färglitografi  KG Nilson, 150/250, 62x78

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:52)

723 4149  Färglitografi  Lage Lindell (1920-1980), 9/87, 77x105

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:00)

723 4104  Färglitografi  Lars Huck Hultgren (f. 1931), 142/250, 43x34

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:52)

723 4120  Färglitografi  Lars Jonsson, fåglar, 64/310, 60x86

Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:17)

723 4040  Färglitografi  Lena A Linderholm (f. 1947), 142/225, 56x75

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:38)

723 4031  Färglitografi  Lena A Linderholm (f. 1947), EA (konstnärens exemplar), "Solrosplätten i Provence", 58x74

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:48)

723 4090  Färglitografi  Lennart Kempe (1916-2005), 35/150, 49x63

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:38)

723 4076  Färglitografi  Lennart Rodhe (1916-2005), -45, 53/200, 60x72

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:19)

723 4055  Färglitografi  Lennart Rodhe (1916-2005), 1970, 74/75, 44x53

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:37)

723 4065  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 162/275, 52x40

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:02)

723 4087  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 2328/5000, Interiör, 58 x 40

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:49)

723 4053  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 253/300, 40x32

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:38)

723 4117  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 28/150, 40x30

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:55)

723 4042  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 51/275, 52x40

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:44)

723 4071  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), Stockholm, 40/250

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:22)

723 4103  Färglitografi  Mikael Frygelius, Centralbadet, 48x36 cm

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:47)

723 4038  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), 74/460, 71x57

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:33)

723 4017  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), Växthus, 65 x 50, 38/380

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:54)

723 4051  Färglitografi  Oscar Reutersvärd (1915-2002), 36/350, 58x38

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:59)

723 4064  Färglitografi  Oscar Reutersvärd (1915-2002), Komposition, 7/15, 63x45

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:19)

723 4044  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Bergströmskan, 43x29

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:47)

723 4047  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), E. A, 41x57

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:50)

723 4068  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Epistel 60, 42x28

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:16)

723 4113  Färglitografi  Petter Thoen (f. 1943), "Meow", EA (konstnärens exemplar), 32x46

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:22)

723 4052  Färglitografi  Pierre Olofsson (1921-1996), 149/210, 57x68

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:06)

723 4004  Färglitografi  Reutersvärd, 121/300, 39x54

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:46)

723 4116  Färglitografi  Richard Ryan, 3/35, 80x63

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:26)

723 4026  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 134/250, 21x50

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:31)

723 4005  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 36/350, 30x42

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:50)

723 4058  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Åboland, sjöviste, 245/310

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:30)

723 4057  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), hamnmotiv, 144/150, 40x23

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:28)

723 4060  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Ödehemman, Åland, HC, 1975, 37x27

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:34)

723 4059  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), pt. -84, The Casting Beach, 30x43

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:31)

723 4039  Färglitografi  Rune Jansson, 128/160, 49x71

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:37)

723 4018  Färglitografi  Stellan Mörner (1896-1979), 30 x 39, 221/350

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:00)

723 4075  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), -45, 120/200, 60x83,

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:18)

723 7166  Färglitografi  Ulf Gripenholm (f. 1943), nattvandrare, 115/250, 61x80

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:48)

723 4102  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 287/380

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:23)

723 5210  Färglitografi  W Kempe, Stallkanalen, Stockholm, 27/150, 46x58, saknar glas

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:24)

723 4041  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 15/20, 57x81

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:39)

723 4036  Färglitografier 2 st, Bengt Landin (f. 1933), 17/350 + 92/150, 49x37 + 55x68

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:29)

723 4046  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), 101/260 + 46/280

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:49)

723 4048  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), 21/360 + 325/375

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:54)

723 4049  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), 577/600 + 266/385

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:55)

723 4037  Färglitografier 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), 177/200, 42x27

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:32)

723 4070  Färglitografier 2 st. Bengt Landin (f. 1933), blåklockor, 34x27

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:20)

723 4073  Färglitografier 2 st. Madeleine Pyk (f. 1934), "Cyklist på Slussen" + "Cirkus på Slussen", 50x55, oramade

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:41)

723 4067  Färglitografier 2 st. Madeleine Pyk (f. 1934), 'på´stranden' och trädgården, 28x23 + 34x26

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:14)

723 4029  Färglitografier 4 st, Helene Hansson-Fahl (f. 1957), Änglar, 25 x 30

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:50)

723 4072  Färglitografier Mona Huss Walin (f. 1944), blomster + fjordlandskap, 30x23 + 40x30, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:24)

723 4095  Grafisk portfölj bland annat: Stig Claesson Slas (1928-2008), Svenolov Ehrén (1927-2004), 50-tal

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:12)

723 4022  Gravyr Kolorerad, 1813, Slaget vid Leipzig, 21 x 21

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:32)

723 3317  Litografi Elis Ryberg (1919-1985), stockholmsmotiv, 38x46

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:59)

723 4080  Litografi Gieron, 31/80, 32x28

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:19)

723 4107  Litografi Lage Lindell (1920-1980), 134/260, 29x43, (kolorerad)

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:49)

723 4015  Litografi Lennart Rosensohn (1918-1994), 30/30, 16x22

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:12)

723 4013  Litografi Lennart Rosensohn (1918-1994), sällskap, 3/25, 52x43

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:00)

723 4033  Litografi Louis Bastin (1912-1979), kvinna med luta, 30/75, 59x44

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:52)

723 4086  Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), 2328/5000, Interiör, 60 x 45

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:48)

723 4106  Litografi Mona Huss Walin (f. 1944), stockholmsmotiv, 188/450, 64x50

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:04)

723 3315  Litografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), 87/200, 20x26

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:56)

723 4032  Litografi Per Franzén, hamnmotiv, 16/395

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:51)

723 4023  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), gård, 29/410, 33x52

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:25)

723 4001  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 160/250, 57x45

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:11)

723 4081  Litografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 116/300, 25x34,

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 17:15)

723 4011  Litografi Waldemar Sjölander (1906-1988), 137/150, 72x53

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:55)

723 4035  Litografier 3 st, Lasse Åberg (f. 1940), 87x64 + 64x79 + 49x69

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:28)

723 4108  Litografisk affisch Efter Chagall, Paris L opera, ch. sorlier, 63x99

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:55)

723 4119  Serigrafier 2 st, Lena Andersson, 265/300, 39x29

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:59)

723 4118  Serigrafier 2 st, Marit Törnqvist, Lekande barn, 235/300, 33x47

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:56)

723 4097  Träsnitt 2 st, Japan, 15x15

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:20)

723 4099  Träsnitt Eva Stockhaus (f. 1919), "Tidig vår" 30x18

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:12)

723 1086  Träsnitt Sonja Krohn (f. 1941), -88, Natsuko, 115x61

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 18:22)

723 4084  Träsnitt Von Arkel, 73/75, 20x17

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2011 19:47)