Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 november 2025 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1740 9331  Ägg Stengods, längd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:45)

1740 8533  Ägghöna Gustavsberg, original. Längd: 29 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:15)

1740 8075  Akvarell Carl Schubert (1955), kustparti. Signerad. Akvarell, bildmått: 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:46)

1740 9013  Akvarell Kai Merchel Christensen, "Tistlarna". Signerad, daterad -80. Akvarell, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:15)

1740 9335  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -32, motiv från Turkiet. Akvarell, bildmått: 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 31x45 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:21)

1740 9058  Akvarell Sven Inges Ässja. Yttermått inklusive ram: 37x43cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:27)

1740 9287  Ampel Alabaster. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:44)

1740 8088  Appliquer Ett par, rokokostil, 1900-tal, metall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:12)

1740 8032  Armband 18k guld. Längd: 17 cm, vikt: 10g ca

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:46)

1740 9271  Armring Sterlingsilver. Längd: 6,5 cm, vikt: 18g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:22)

1740 9176  Bägare silver, med monogram, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter: 10,5 cm. Höjd: 15 cm. Vikt: 350 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1740 9245  Bålskålar 2 st, bland annat Gustavsberg. Diameter: 28-35 cm, höjd: 16-17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:28)

1740 9274  Bestick 12 delar, silver, udda. Längd: 12,5-18, vikt: 350g ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:07)

1740 9325  Bestick 4+ 4+ 1+ 1 delar, silver, vasamodell. Längd: 14,5-20, vikt: 405 gr brutto, varav knivar 236 gr

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:33)

1740 9244  Bildrullar 2 st, Kina. Längd: 176cm. Djup: 64cm, höjd: 5,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:50)

1740 8056  Blandteknik Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Signerad, "Collage från Paris". Blandteknik, Daterad -88, bildmått: 18x18 cm, yttermått inklusive ram: 34x36 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:57)

1740 8066  Blandteknik Melina Catoni (f. 1977), Frankrike. "Super". Signerad. Blandteknik på pannå, 29x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:23)

1740 9299  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -51. Blandteknik, bildmått: 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:18)

1740 8541  Bokhylla l1 par, låga, 1940-tal. Bredd: 80 cm, djup: 27 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:27)

1740 9041  Bokhylla Längd: 94 cm. Djup: 45 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:22)

1740 9376  Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Diameter: 60 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:00)

1740 9130  Bord Längd: 77 cm. Djup: 48 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:03)

1740 9375  Bord med lös bricka, Karl Andersson & Söner. Diameter: 62 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)

1740 9378  Bord rotting och glas. Bredd: 79 cm, djup: 44 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:50)

1740 9313  Bord senempire, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:56)

1740 8308  Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:04)

1740 8520  Bordslampa tenn, 1930-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:00)

1740 8166  Bordslampfot sten/metall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:55)

1740 8340  Bordslampfötter Ett par, fot i malm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:49)

1740 8430  Brännvinsflaskor 4 st, bland annat Lasse Åberg. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:56)

1740 9031  Bricka plåt, 1800-tal, Baden Baden, 59x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:00)

1740 9196  Brickbord nyrenässans, på benställning, Bredd: 87 cm. Bredd: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:11)

1740 9272  Brosch 18k guld, med pärla. Längd: 5,5 cm, vikt: 2,1g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1740 9318  Byrå 1950/60-tal, S. Engström och G. Myrstrand, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, 6 lådor, teak. Bredd: 60 cm, du. 45. Höjd: 118 cm, stämplad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:27)

1740 9187  Byrå furu. Bredd: 56 cm, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:33)

1740 1019  Byrå Louis XV, Tyskland. Intarsia. Bredd: 120 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 89 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:01)

1740 8584  Byrå teak, 3 lådor. Bredd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:11)

1740 9117  Byst Gips. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:52)

1740 9307  Collage Ture Lidström (1917-1995), Sverige. Signerad, "Grön Himmel", yttermått inklusive ram: 19x21 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:33)

1740 9320  Dessertskedar 6 st, silver, 1917. Längd: 14 cm. Vikt: 150 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:09)

1740 9151  Dessertskedar silver, 12 st, snarlika. Längd: 18-19, vikt: 530 gr ca

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:01)

1740 9364  Dessertskedar silver, 4+ 4 st, Olga/Fr liljan. Längd: 18,5-19. Vikt: 325 gr ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:56)

1740 9275  Dörrkläpp lejonmaskaron, järn. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:59)

1740 8201  Emmafåtölj Plysch

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:06)

1740 9062  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, Stockholm. Bildmått: 20x29cm, yttermått inklusive ram: 34x45cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:37)

1740 9064  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Bildmått: 18X24CM, yttermått inklusive ram: 36x42cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:18)

1740 9344  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. "En Julesverniad", Jules Verne. Signerad. Bildmått: 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:39)

1740 8016  Etsning Doina Enos, oljetryck. Signerad, numrerad 1/1, daterad -02, oramat löst blad. Bladets mått: 70x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:35)

1740 9017  Etsning Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 28/160. Bildmått: 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 69x84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:18)

1740 9059  Etsning Mattias Fagerholm (f. 1952), Signerad, "detalj". Bildmått: 34x21cm, yttermått inklusive ram: 54x37cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:30)

1740 9089  Etsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 231/310. Bildmått: 27x33cm, yttermått inklusive ram: 45x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:45)

1740 9060  Etsning signerad. Bildmått: 18x23cm, yttermått inklusive ram: 38x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:20)

1740 9051  Etsningar 2 st, Canaletto. Bildmått: 15x21cm, yttermått inklusive ram: 26x34cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:08)

1740 9050  Etsningar, kopparstick 14st, i mapp, oramade lösa blad. Signerad. Längd: 24-41cm. Höjd: 18-28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:46)

1740 9056  Färgetsning Annika Svenbro (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 37/120. Bildmått: 49x40cm, yttermått inklusive ram: 74x61cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:22)

1740 8552  Färgetsning Jenny Olsson, daterad . Signerad, numrerad 7/11, - 99, dunge, bladets mått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:33)

1740 9081  Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 15/95, daterad -87. Bildmått: 43x27 cm, yttermått inklusive ram: 68x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:37)

1740 8165  Färgetsningar 6 st, Bernard Louedin (1938-, Venezia Nuda komplett svit om 6 st. Bildmått: 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:39)

1740 9088  Färglitografi Björn Wennerström. Signerad, numrerad 3/350. Färglitografi, bildmått: 30x21cm, yttermått inklusive ram: 44x34cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:55)

1740 9258  Färglitografi Chris White. Signerad, numrerad 46/150, daterad - 85, "Haida Bear Mother". Färglitografi, bildmått: 53x39 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:59)

1740 9204  Färglitografi Fredrik Landergren (f. 1957), Sverige. "Röde man", oramat löst blad. Signerad, numrerad 2/230, daterad 1992. Färglitografi. Bladets mått: 37x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:09)

1740 9230  Färglitografi Giacomo De Pass. Signerad, numrerad 30/295. Färglitografi, bildmått: 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:07)

1740 9186  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 19/180. Färglitografi, bildmått: 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:59)

1740 7166  Färglitografi Peter Frie (f. 1947), Sverige. Son128/150, blå vas. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 119x85, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:28)

1740 9106  Färglitografi Signerad, numrerad 219/225. Färglitografi, bildmått: 50x43cm, yttermått inklusive ram: 71x61cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:38)

1740 9116  Färglitografi Signerad. Färglitografi, bildmått: 66x46cm, yttermått inklusive ram: 58x63cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:23)

1740 9201  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. "Eternal Blue & Green". Signerad, daterad -85, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 62x47 - 47x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:55)

1740 9082  Färglitografier 2 st. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 80x60cm, lösta blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:42)

1740 9213  Färglitografier 3 st, Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Oramade lösa blad. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 49x28 - 65x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:16)

1740 9090  Färglitografier 4 st, I Cederborg. Signerad, numrerad 243/250. Färglitografi, bildmått: 42x30cm, yttermått inklusive ram: 55x41cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:41)

1740 9277  Fat + bricka, plåt, modell äldre. Längd: 33-50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:51)

1740 2011  Fat + vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 9X9. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:16)

1740 8519  Fat 2 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige, Upsala-Ekeby. Längd: 18-37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:59)

1740 9173  Fat Kina. Diameter: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:37)

1740 9098  Fat Längd: 40cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:48)

1740 9045  Fat Mats Jonasson, glas, Längd: 24cm. Djup: 7cm, höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:35)

1740 9340  Fat omkring 1900, Rörstrand, fiskar, porslin. Längd: 17-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:54)

1740 8455  Fåtölj skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:18)

1740 9194  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Solo", varav en brickmärkt, helstoppad, lösa sittplymåer

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:52)

1740 9099  Fiskbestick 12st, Knivar, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:20)

1740 9103  Fönster Blyinfattat glas, 46x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:04)

1740 9118  Fotogenlampa höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:35)

1740 9142  Fotografi Ed Finnell. Signerad, numrerad 1/50, daterad 1975,30x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 "Aerosmith"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:31)

1740 9363  Fotografi Mick Rock (1948-2021), Storbritannien. Signerad, numrerad 20/50, David Bowie & Mick Ronson". Bildmått: 40x59 cm, yttermått inklusive ram: 61x78 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:17)

1740 9260  Fruktfat + assietter, 13 + 2 delar, Gefle. Diameter: 18-27 cm, höjd: 2cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:19)

1740 9182  Gardiner 2 st, fodrade, Editions Burger Paris, "Pompadour", 148x240 + extra bit 300x140 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:29)

1740 8132  Gicléetryck Ida Bentinger. Signerad, numrerad 2/75. Bildmått: 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:49)

1740 9265  Glas 3 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:07)

1740 9377  Glasmålning 1800-tal, "Paulus brev till Galiaterna", 12,5x9, yttermått inklusive ram: 23x19

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:24)

1740 9180  Glasservisdelar Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. ”Diamant”, Kosta, ca 40 delar. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:25)

1740 9128  Golvlampa mässing. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:41)

1740 9321  Golvstaffli höj- och sänkbart, trä. Bredd: 52 cm, höjd 200 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:02)

1740 9329  Gräddkanna silver, England. Längd: 14 cm, vikt: 110 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:28)

1740 9005  Hallbyrå bemålad. Bredd: 64 cm, djup: 30 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:49)

1740 9352  Halsband med granater, modell äldre. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:44)

1740 8469  Halsband med hänge, Frimurare, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterling, 1991. Längd: 78+ 8 cm, vikt: 100

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:57)

1740 9354  Halskedja 18K guld. Längd: 46 cm, vikt: 1,7 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:36)

1740 9070  Handspegel Nysilver. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:49)

1740 9257  Hurts Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", Karl Andersson och Söner, fyra lådor, ram i furu, lådor i teak. 68,5 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:28)

1740 9337  Ikon Ryssland, målad, 40x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:11)

1740 9262  Ishink + shaker, 2 delar, Nysilver. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:11)

1740 9079  Jultallrikar 6st+ 10st, Gustavsberg. Diameter: 22cm

1740 9361  Kaffe-/ teservis 30 delar, Hertha Bengtsson "Blå Eld", Rörstrand, flintgods med blå/röd/vit reliefdekor, 7 koppar med fat. Höjd: 8 cm, + 8 extra fat, 8 assietter, kanna, mjölkkanna, gräddkanna, skål, pepparkar, mindre fat

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:25)

1740 9355  Kaffeservis 35 delar, Hertha Bengtsson "Blå Eld", Rörstrand, blå/röd/vit reliefdekor, flintgods, 9 kaffekoppar. Höjd: med fat. Höjd: 7 cm + 8 extra fat (vita), 12+ 1 assietter, 2 skålar, djup skål, gräddkanna, kan

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:20)

1740 9048  Kaffeservisdelar Bing & Grøndahl, Danmark, blåklint fyrklövern, 20 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:10)

1740 9144  Kaffeskedar 12 st, + tårtspade, silver. Längd: 10,5-20,5. Vikt: 240 gr ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:06)

1740 9156  Kaffeskedar 22 delar, silver. Längd: 12-14, vikt: 330 gr ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:44)

1740 9143  Kaffeskedar 6 st, silver, Samearbeten. Längd: 11 cm, vikt: 70 gr ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:08)

1740 9179  Kamferkista Asien. Bredd: 93 cm, djup: 43 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:25)

1740 8594  Kanna Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Sverige. Rörstrand. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:17)

1740 7275  Karmstol Nesto

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:59)

1740 9323  Karmstol omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 62 cm, sitthöjd 48 cm, rygghöjd 83 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:27)

1740 8547  Karmstolar ett par rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:30)

1740 9012  Kelim Turkiet, 163x305 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:31)

1740 9138  Kista Allmoge, bemålad. Bredd: 80 cm, djup: 52 cm, höjd: 34 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:06)

1740 9367  Knivar 5+ 3 st. Silver. Längd: 18,5-20 ca. Vikt: 445 gr brutto

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:47)

1740 8488  Kopparstick 2 st, Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. Signerade, daterade, handkolorerade, "Segerns bröd", "Damen med spegeln", yttermått inklusive ram: 35x43,38x336 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:23)

1740 9211  Korkskruv + flaskpropp. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:04)

1740 8446  Kuriosa 4 delar. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:35)

1740 9336  Lackask Japan + skrin, Kina. Mässing med emaljdekor, bemålat trä. Längd: 12-30 cm. Bredd: 8-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:59)

1740 9212  Litografi Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Daterad. Signerad, numrerad 10/65, - 73. Bildmått: 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 61x84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:17)

1740 9100  Litografi Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerad, numrerad 10/30, "första snön". Bildmått: 35x11cm, yttermått inklusive ram: 47x20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:58)

1740 9016  Litografi Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Kvinnofigur. Signerad, numrerad 288/310. Bildmått: 63x48 cm, yttermått inklusive ram: 81x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:47)

1740 9101  Litografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 7/75, bladets mått: 33x25cm, yttermått inklusive ram: 41x33cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:05)

1740 5151  Ljuskrona Barockstil, transparenta, rökfärgade, grå prismor, sex ljusarmar. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1740 8589  Ljuskrona empirestil, Gustaviansk stil, stomme i mässing, 6 ljusarmar. Bredd: 60 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:05)

1740 8587  Ljuskrona empirestil, stomme i mässing, 6 ljusarmar. Bredd: 60 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:02)

1740 8143  Ljuskrona sengustaviansk stil, med glaskupa. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 21:02)

1740 8144  Ljuskrona sengustaviansk stil, med iläggsskål i blått glas. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 21:03)

1740 9217  Ljuslykta Plåt, 1800-tal. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:47)

1740 9216  Ljuslyktor 2 st, Furu. Höjd: 23-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:06)

1740 9256  Ljusplåtar 3 st, mässing, kallhamrade. Höjd: 23-28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:14)

1740 9250  Ljusstakar 17 st, för små ljus, tenn, koppar, i form av blommor samt stjärnor. Diameter: 5-10 cm

1740 9261  Ljusstakar Ett par, Italien, mässing / bemålade. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:26)

1740 9002  Ljusstakar ett par, silver, 1901. Höjd: 11,5 cm. Vikt: 300 gr brutto

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:03)

1740 9038  Ljusstakar ett par, sten och mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:20)

1740 9266  Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Celerste. Höjd: 30 cm, Orrefors

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:43)

1740 8418  Ljusstake empirestil, brons. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)

1740 9160  Matknivar 12 st + 2 smörknivar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1975. Längd: 17,5-20,5, vikt: 740 gr brutto

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:15)

1740 9368  Matknivar 4 st, silver, 1918. Längd: 21,5 cm, vikt: 200 gr brutto

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:52)

1740 9366  Matknivar silver, 12 st, 1920-tal. Längd: 25,5 cm. Vikt: 710 gr brutto

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:15)

1740 9178  Matsalsgrupp 6 delar, Bord+ 5 stolar, sengustaviansk stil. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm, höjd: 74 + 2 iläggx55

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:50)

1740 9083  Matservis ca 100 delar, Gustavsberg, carrara

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:31)

1740 9181  Matservis Tyskland, guldkant, ca 45 del

1740 9085  Matservisdelar 4 st, Öregrund, Gustavsberg.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:04)

1740 9086  Matservisdelar ca 25 delar, Öresund, 19 mattallrikar, 18 förrätsstallrikar, 1 uppläggningsfat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:41)

1740 9137  Matservisdelar ca 25 delar, Rosenthal, "Classic rose", 9 mattallrikar 25 cm, 13 förrättstallrikar 21,5 cm. 2 assietter 17 cm, 2 serveringsfat. Längd: 33,5 cm, såsskå. Längd: 22 cm, skål 29 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:44)

1740 9087  Matservisdelar Ca 25 delar, Venus, Gustavsberg.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:57)

1740 9004  Matservisdelar ca 65 delar, England, Wood&sons

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:19)

1740 9153  Matskedar 13 st, silver, Franska Liljan. Längd: 21,5-23. Vikt: 740 gr ca

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:44)

1740 9152  Matskedar 5 st, 1800-tal. Längd: 21-21,5, vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:30)

1740 9147  Matskedar 6 st, silver, 1800-tal. Längd: 21 ca. Vikt: 395 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:11)

1740 9170  Matta galleri, Bochara, 81x290

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:30)

1740 7232  Matta Kelim, Afghan, 193x174 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:36)

1740 9347  Matta Kelim, Afghan, gallerimodell, 78x250 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:11)

1740 9036  Matta Kina, 92x180 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:27)

1740 9035  Matta Kina, Aubusson-stil, 131x201 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:02)

1740 9214  Matta Marocko, ca 200x310 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:03)

1740 8612  Matta orientalisk, 164x240

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:43)

1740 9075  Matta Orientalisk, 185x92 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:59)

1740 9077  Matta Orientalisk, 190x95cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:26)

1740 9074  Matta Orientalisk, 280x180 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:28)

1740 8571  Matta orientalisk, blå botten, 130x220

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:00)

1740 9163  Matta Orientalisk, Gashgai, 100x190 cm

1740 9247  Mattallrikar Gustavsberg, "Geranium", porslin, dekor av blommor och guldkant, 6+ 11 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 4 förrättstallrikar, 5 assietter. Diameter: 18-25. 5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:43)

1740 9370  Medalj Svärdsorden, Silver/emalj. Höjd: 5,5 cm, bruttovikt: 20 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:10)

1740 9218  Militärplanscher 4 st, Norge, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

1740 8618  Miniatyr 1800-tal. Höjd: ca 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:55)

1740 8374  Miniatyrer 6 st, bland annat 2 st Sven Wejsfelt, Gustavsberg. Höjd: 4-5,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:54)

1740 9221  Minkpäls Delvis infärgad blå, storlek: 38/40 ca. Längd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:56)

1740 9190  Minkpäls klockad modell, Saga Mink, st. 38/40 cm. Längd: 95 cm ca

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:52)

1740 9222  Minkpäls Manakas, Tyskland, storlek: 40 ca. Längd: 95 cm ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:52)

1740 9175  Minkpäls med luva, körsnär Ulla K, Stockholm, storlek: 40 ca. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:50)

1740 9055  Minkpäls storlek 38 ca, längd 120 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:37)

1740 9054  Minkpäls storlek: 36-38 ca. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:55)

1740 9369  Minnesplaketter 3 st, varav 2 st silver bruttovikt: 165 g varav silver: 95 g; L: 4-5cm, djup: 3cm, höjd: 4-5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:42)

1740 9049  Mockakoppar 6st Arabia

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:55)

1740 9162  Mugg silver, Monogram, Hongkong. Höjd: 8,5 cm, vikt: 125g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:21)

1740 8153  Muggar 3 st, Tove Slotte, Arabia, Snusmumriken, muminpappan. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:46)

1740 9225  Muggar 4 st, Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Sauna". Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:15)

1740 9008  Nattygsbord Bemålat. Bredd: 46 cm, djup: 28 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:01)

1740 8218  Nattygsbord England, mahogny. Bredd: 46 cm, djup: 28 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:08)

1740 8535  Ölglas Boda, 9 st + snapsglas, 10 st. Höjd: 9,5-15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:18)

1740 8261  Oljemålning A Smith. Signerad, daterad - 76, björkar. Olja på pannå. Yttermått inklusive ram: 91x123 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:36)

1740 9026  Oljemålning Alex Follak, Signerad, Engelskt jaktmotiv. Olja på duk, 80x68 cm, yttermått inklusive ram: 101x89 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:36)

1740 8105  Oljemålning Alex Langlet, Signerad, häst. Olja på duk, 33x42 cm, yttermått inklusive ram: 42x51

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:49)

1740 9028  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sverige. Signerad, daterad 1966, fiskeläge. Olja på duk, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:58)

1740 9296  Oljemålning Birgitta Lundberg. Signerad, daterad -57. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:12)

1740 9295  Oljemålning Britt-Marie Jacobsson, monogramsignerad 1959. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:43)

1740 9312  Oljemålning Britt-Marie Jacobsson, Monogramsignerad, "Upprört hav. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 18x26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:36)

1740 9302  Oljemålning Britt-Marie Jacobsson, Monogramsignerad, -59. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:58)

1740 9149  Oljemålning Caroline Ramberg. Signerad, daterad 14, Stockholm. Olja på duk, 35x35, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:46)

1740 9165  Oljemålning Douglas Thomson (1955), "Bathers". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 93x103 cm

1740 8294  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1955, bodar. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:06)

1740 9029  Oljemålning Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:21)

1740 9191  Oljemålning F Hautala. Signerad, daterad 29, fiskeläge. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 70x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:36)

1740 9188  Oljemålning Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Signerad, Gård. Olja på duk, 66x88 cm, yttermått inklusive ram: 94x116

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:47)

1740 9150  Oljemålning G Hägg, Porträtt. Signerad, daterad -44. Olja på pannå, 37x37 cm, yttermått inklusive ram: 48x148 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:39)

1740 9324  Oljemålning Gudrun Arninge (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad - 63, stilleben med blåklockor. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:40)

1740 9297  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 23x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:45)

1740 9306  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x25 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:42)

1740 9303  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:45)

1740 9301  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x68 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:07)

1740 9300  Oljemålning Hans Osswald (1919-1983), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 55x45, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:43)

1740 9215  Oljemålning Hasse Eriksson (1915–1999). Sverige, Signerad, daterad - 77, "Himmel och Hav". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:07)

1740 9208  Oljemålning Inga Törner. Signerad, daterad 1947, "Gräsänder". Olja på duk, 53x65 cm, yttermått inklusive ram: 64x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:14)

1740 9102  Oljemålning Kjell Jörstedt. Signerad, daterad 02. Olja på duk, 20x16cm, yttermått inklusive ram: 24x20cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:28)

1740 8017  Oljemålning Klas Otto Küntzel, Kornhamnstorg från slussbron, (efter fotografi tidigt 1900-tal). Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:40)

1740 9292  Oljemålning Lars Gunnar Holmqvist, sig, komposition. Signerad. Olja på pannå, 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:11)

1740 9197  Oljemålning Martin Stenman (1919 - 1973), Landskap. Signerad, daterad -69. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x155

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:24)

1740 9294  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:24)

1740 9125  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 81x70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:02)

1740 9124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, skepp. Olja på duk, 45x66cm, yttermått inklusive ram: 58x80cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:02)

1740 9030  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustlandskap med båtar. Signerad Koch. Olja på pannå, 37x56 cm, yttermått inklusive ram: 49x68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:32)

1740 9189  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Axselia. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:22)

1740 9298  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1964. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 32x48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:40)

1740 9096  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Signerad a tergo. Landskap från Lofoten. Olja på pannå, 63x100cm, yttermått inklusive ram: 70x107cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:34)

1740 8106  Oljemålning Robert Thegerström (1857-1919), Sverige, Signerad, kustlandskap, sterbhusstämpel. Olja på pannå, 21x33 cm, yttermått inklusive ram: 31x43

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:54)

1740 9043  Oljemålning Signerad Holten. Olja på duk, 94x139cm, yttermått inklusive ram: 114x159cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:32)

1740 9123  Oljemålning signerad, båt. Olja på duk, 54x39cm, yttermått inklusive ram: 64x49cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:17)

1740 9332  Oljemålning Tarik Hardaga. Signerad, balkong. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:26)

1740 8086  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige, "Vid Bastugatan". Signerad. Olja på duk, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

1740 9053  Paketcykel Längd: 165cm. Djup: 52cm, höjd: 120cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:55)

1740 9285  Pall Furu, Evert Gentzell. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:23)

1740 8187  Papperskonst Oidentifierad konstnär. 2 delar. Höjd: 4-16 cm, längd: 10-15

1740 9052  Papperskorg VIPP, "Vipp 17, pedalhink, Danmark. Höjd: 74cm

1740 9333  Parti Smycken, bland annat silver. Längd: 4,5-37cm. Djup: 3mm-5cm, höjd: 2mm-3cm

1740 9350  Parti grafik 21 st, verk från föreningen för Grafisk konst portfölj 2000-20004, bland annat Eva Grytt, Ulf Trotzig med flera, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:29)

1740 9159  Parti mynt diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:19)

1740 9362  Pastell oidentifierad konstnär, Kor. Signerad EH. Bildmått: 23x32, yttermått inklusive ram: 38x45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:52)

1740 8572  Pigtittare omkr. 1900, mahogny, med lådor. Längd: 62 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:50)

1740 8577  Plafond glas. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:53)

1740 8432  Plåtleksak Schuco. Mekanisk, Gris. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:58)

1740 9356  Porslinsmålning Kina, ramad, 26x38, nutida, yttermått inklusive ram: 36x48 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:32)

1740 9032  Portföljer 2 st, skinn. Längd: 39cm. Djup: 28cm, höjd: 3cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:51)

1740 9203  Ram delvis bronserad, 76x92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:56)

1740 7287  Reklamskylt för Afro travel, dubbelsidig, emaljerad plåt, 80x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:35)

1740 8049  Ring 18k guld, 1925, omarbetad 1981, oäkta stenar. Vikt: 2,5g ca, ringmått: 11

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:44)

1740 9270  Ring 18k guld, Omarbetad. Vikt: 3,5g ca; Ringmått: 12cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:49)

1740 9269  Ring Isaac Cohan, Silver / bergkristall. Diameter: 2 cm, vikt: 12g brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:06)

1740 8079  Rökbord 1920-tal, Kopparskiva, Reliefmotiv, diameter: 60, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:19)

1740 9373  Rullbord längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:42)

1740 9348  Sabel med balja, handtag i skinn och mässing. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:34)

1740 9349  Sabel med balja, handtag i skinn och mässing. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:55)

1740 9158  Salladsbestick 2 delar, Silver Sterling, Mexico. Längd: 26 cm, vikt: 135 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:14)

1740 8387  Salongsbord Karl Johan, mahogny. Bredd: 52 2x20, djup: 72 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:40)

1740 9330  Saltkar silver, Ryssland, 1819. Höjd: 6 cm, diameter: 7,5 cm, vikt: 75 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:21)

1740 9209  Samlartallrikar 10+ 8 st, Upsala Ekeby/Gefle, Svenska Slott, Diameter: 19,5-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:15)

1740 9319  Sängbord omkring 1900-tal, med en låda, vitmålad. Bredd: 28 cm. Djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:17)

1740 9121  Sängramar Metall. Längd: 167cm. Djup: 30cm, höjd: 54cm

1740 9231  Satsbord 3 delar, Italien. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:21)

1740 9227  Sekretär England, Idegran. Bredd: 75 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:05)

1740 7303  Sekretär sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 133 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:30)

1740 9206  Serigrafi Oidentifierad konstnär. Signerad Åsa H, "Strömming". Signerad, numrerad 146/150, daterad -91, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 36x55 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:01)

1740 9134  Servisdelar 21 delar, "LB", Gustavsberg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:18)

1740 9161  Servisdelar ca 50 delar, Woods&sons, England

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:32)

1740 9282  Sideboard Börje Mogensen, Ek/teak. Längd: 135 cm. Djup: 46 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:49)

1740 9283  Sideboard Börje Mogensen, Ek/teak. Längd: 135 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:56)

1740 9284  Sideboard Börje Mogensen, Ek/teak. Längd: 135 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:41)

1740 9253  Sittpall/puff med snurrbart bord, Arild Alnes och Helge Taraldsen, Brunstad, Norge, "Stream", kromade medar, vitt skinn. Bredd: 142 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:25)

1740 8183  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 8,5 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:32)

1740 8149  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, harpälsglasyr. Diameter: 12,5 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:32)

1740 9359  Skål Kina, nutida, dekor med fiskar, diameter: 11. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:05)

1740 9358  Skål Kina, nutida, Dia 9. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:53)

1740 9279  Skål på fot, Aluminia, Danmark. Flintgods. Diameter: 27 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:16)

1740 9310  Skålar 2 st, Glas. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:47)

1740 8388  Skåp 1700-tal, Omarbetat, ek. Bredd: 65 cm, djup: 28 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:43)

1740 9139  Skåp 1800-tal, Järvsö, längd. 105, djup: 26 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:22)

1740 8345  Skåp Allmoge. Bredd: 98 cm, djup: 38 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:05)

1740 8527  Skåp sent 1800-tal, ek, blyglas. Bredd: 108 cm, djup: 62 cm, höjd: 207 cm, nyckel

1740 9326  Skedar 6+ 1+ 1 st, silver. Längd: 9,5-20,5, vikt: 130 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:43)

1740 9154  Skedar 8 st, silver, Franska Liljan, 1800-tal. Längd: 18-18,5, vikt: 350 gr ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:16)

1740 9365  Skedar Te/Kaffe/Mocca, 20 delar, silver. Längd: 11-14, vikt: 360 gr ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:40)

1740 9290  Skolplanscher 15 st, diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:16)

1740 8428  Skulptur Ann-Helen Bizzozero, läsande kvinna. Skulptur i stengods. Inköpt på inköpt på Liljevalchs vårsalong 2009. Höjd: ca 12 cm. Längd: ca 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:51)

1740 8437  Skulptur Ann-Helen Bizzozero, Signerad, stengods, Nakenbad. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:21)

1740 8422  Skulptur Anna Gerge, glaserad stengodslera. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:38)

1740 8377  Skulptur Blandteknik, Bitte Dahlkild, Signerad, Fågel. Längd: 27 cm, höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:59)

1740 8044  Skulptur brons, Asien. Kvinna med flöjt & Fenix, Längd: 22 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:22)

1740 9068  Skulptur Dalahäst. Längd: 38 cm, Höjd: 38,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:14)

1740 9315  Skulptur Hund, rottweiler, bemålat gips. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:04)

1740 7014  Skulptur Konstglas, Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Unik. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:15)

1740 8341  Skulptur Kristina Viksten, Keramik, 30x19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:57)

1740 8107  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 21:03)

1740 8095  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips, "Flitiga Kajsa", Signerad, 1911. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:19)

1740 8444  Skulptur Sam Stigsson, Signerad, blandteknik. Höjd: 41 cm

1740 2037  Skulptur Signerad Kirsch, kvinna med spade, brons, på stensockel. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:21)

1740 9254  Skulptur Sydostasien. Sten. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1740 9210  Skulpturer 2 st, Fohundar, sten, porslin, Höjd: 12-31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:35)

1740 9091  Skulpturer 2 st, Terrakotta. Höjd: 22-32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:35)

1740 9223  Skulpturer Ett par, Kina, drakar, keramik. Längd. Längd: 15 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 21:20)

1740 9291  Skulpturer / ljusstakar 2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Advent. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:59)

1740 9380  Slagbord Betsad furu. Bredd: 30+ 2x50, djup: 80 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:09)

1740 9281  Slagbord nutida, ek. Bredd: 25+ 2x64, djup: 100 cm, höjd: 76 cm

1740 9072  Smörhundar 22st + 4 st. Längd: 9cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)

1740 8429  Snapsglas 6+ 5 st, Kosta Boda, "Pippi" Walter Hickman. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:53)

1740 9379  Snurrfåtöljer ett par

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1740 9174  Soffa + fåtölj, Bröderna Andersson. Längd: 195 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:25)

1740 9252  Soffa Arild Alnes och Helge Taraldse, Brunstad, Norge, "Stream", 2,5 sits, vitt skinn, kromade medar, Längd: 195 cm. Höjd: 80 cm, djup 90 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:27)

1740 9119  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 180cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:30)

1740 9006  Spegel Bemålad, 99x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:40)

1740 9280  Spegel Björk, 80x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:37)

1740 8561  Spegel empire, 67x39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:40)

1740 9095  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 107cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:53)

1740 9239  Spegel nyrokokostil. Förgylld, 115x80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:18)

1740 8169  Spegel oval, 1800-tal, 70x84

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:57)

1740 9093  Stol

1740 9322  Stol Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålad, ej märkt

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:06)

1740 9172  Stol rokoko, bemålad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:34)

1740 9371  Stolar 4 st, Piet Hein Eek (f. 1967), Nederländerna. För Ikea, "Industriell"

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:49)

1740 7227  Stolar 6 st, Lena, IKEA

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)

1740 8449  Stolar 6 st, nyrenässans, svarvad dekor i rygg och benställning, grönt konstläder

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:44)

1740 9108  Stolar Ett par, furu

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:41)

1740 8219  Stolar ett par, Gustavianska, provinsarbeten

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:10)

1740 8070  Stolar Ett par, rotting, benställning i metall

1740 9195  Sybord Nyrenässans, sarg med två lådor, varav en med fackinredning, rotfanér. Bredd: 50 cm, d 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:46)

1740 9259  Takarmatur 1970-tal, kupa av glas. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:21)

1740 9317  Takarmatur Belid, skärm i frostat glas. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:13)

1740 8580  Takarmatur bemålad plåt, för fem ljuspunkter med glaskupor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:56)

1740 9220  Takarmatur Glas/koppar. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:39)

1740 9184  Takarmatur med stavformade prismor. Diameter: 30 ca

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:25)

1740 9169  Takarmatur PH Takpendel, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:35)

1740 9007  Takarmatur PH5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:54)

1740 7338  Takarmaturer Ett par, Fagerhult, fäste i metall, kupa i glas. Diameter: 30 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:44)

1740 9193  Tallrikar 10 delar, Noël, Royal Grafton. Diameter: 16-27,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:27)

1740 9243  Tallrikar Gustavsberg, "Fasan lila", flintgods, 16 delar. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:47)

1740 9019  Tavla Kina, Sidenbroderi, Mytologiskt motiv, 67x115 cm, yttermått inklusive ram: 79x127 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)

1740 8082  Tavla Orientalisk, intarsia, yttermått inklusive ram: 26x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:59)

1740 9097  Tavla Ragnhild Langlet, broderad, yttermått inklusive ram: 51x65cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:20)

1740 9238  Telefonhylla + spegel, 1950-tal, teak, bland annat Fröseke. Bredd: 59 cm. Djup: 22 cm. Höjd: hylla 24 cm, spegel 95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:57)

1740 9327  Tesil + bägare+ pillerburk, silver. Vikt: 160 gr ca. Längd:, 5-11cm. Djup: 3,5-7cm, höjd: 2,5-8cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:40)

1740 9146  Teskedar 15 st, silver, CG Hallberg, 1954. Längd: 13 cm. Vikt: 295 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:20)

1740 9157  Teskedar 20 delar, silver, diverse. Längd: 14 ca, vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:44)

1740 9286  Tidningsställ 1950-tal. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:47)

1740 8078  Toilettebord Nyrokoko, Björk. Bredd: 74 cm, djup: 43 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:30)

1740 9080  Torrnålsetsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1988. Bildmått: 20x14cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:38)

1740 9351  Tulpanvas Arne Säfström, keramik. Signerad, Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:02)

1740 9025  Urna Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:11)

1740 8371  Utställningsaffisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Marilyn Monroe 1962, Beijers Moderna Vårauktion 1990. Bladets mått. 7050 cm, yttermått inklusive ram: 71x51

1740 9076  Väggarmatur mässing. Höjd: 44cm

1740 8170  Väggreliefer ett par, mässing/keramik. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:58)

1740 2015  Vas + fat, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 16. Höjd: 2,5-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:55)

1740 9278  Vas + kanna, 2 delar, Keramik / porslin. Höjd: 34-41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:08)

1740 9009  Vas + skål, Strömbergshyttan. Signerade. Höjd: 9-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:38)

1740 9021  Vas Herend, Ungern, porslin. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:37)

1740 8436  Vas Jugend, Iriserande glas. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:01)

1740 8523  Vas Kina 1900-tal. Höjd: 47 cm

1740 9360  Vas Kina, Glas, Blå. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:45)

1740 9044  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:38)

1740 9342  Vas omkring 1900, Rörstrand, "Shanghai", flintgods, Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:13)

1740 9047  Vas Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. Glas. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:16)

1740 9104  Vas Upsala Ekeby. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:31)

1740 9267  Vaser 2 st, Grönglaserad Keramik. Höjd: 24-27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:30)

1740 8181  Vaser 2 st, Reptil, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 18-31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:22)

1740 9027  Vaser 2 st, Stengods, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 9,5-10,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:19)

1740 9309  Vaser ett par, cloisonné. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:12)

1740 9069  Vinglas 6 st. Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Boda. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:52)

1740 9235  Vitrinskåp Louis XV-stil, 1900-tal, mahogny, klädda hyllplan i grönt, metallbeslag. Bredd: 65 cm, d 34 cm. Höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:50)

1740 8420  Ytterfoder Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Ansikte. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:35)