Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 9 augusti 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1410 3134  Äggterrin 5 delar, med koppar, Gefle. Diameter: 22cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:55)

1410 9050  Akvarell Carl Palme (1879-1960), Bergslandskap, monogramsignerad, akvarell, -26. Motivet: 30x21, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 augusti 2021 04:20)

1410 3238  Akvarell Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Huset I". Signerad, akvarell. Bildmått: 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 30x23 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:08)

1410 3018  Akvarell Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Signerad, daterad 57, yttermått inklusive ram: 34x53, akvarell

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:48)

1410 3203  Askkopp Längd: 14cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:21)

1410 3121  Bänk Rokokostil. Längd: 111. Höjd: 53 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:23)

1410 3084  Bänk Yngvar Sandström, för NK Nordiska Kompaniet. Ribbor, kopplade ben. Brickmärkt. Längd: 140 cm. Höjd: 36 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:24)

1410 3249  Barnstol höjd: 100cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:49)

1410 3231  Bestick silver, 22 delar, Löfman, 1989. Längd: 11-21,5 cm. Bruttovikt: ca 775 g, varav knivar: ca 280 g

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:34)

1410 3288  Bestick silver, 6+ 6 delar. Längd: 17-20 cm. Bruttovikt: ca 425 g, varav knivar: ca 250 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:06)

1410 3232  Bestick silver, diverse, 12 delar. Längd: 12-20 cm. Bruttovikt: ca 225 g, varav knivar: ca 54 g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:28)

1410 3079  Bestickuppsättning Nysilver, 50+ 12st.

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:17)

1410 9503  Blandteknik 4 st, Bo Wennberg. Ej signerade, yttermått inklusive ram: 18x20-47x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:56)

1410 3245  Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Mixed media på duk, akryl/epoxy. 18x12 cm, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:58)

1410 3125  Blomlådor 3 st. Zink. Längd: 90, djup: 42 cm, höjd: 16 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:44)

1410 3143  Bockbord Furu. Bredd: 150, djup: 80 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:23)

1410 3199  Bokskåp 1920-tal. Bredd: 140. Djup: 42 cm. Höjd: 185 cm, nyckel

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:41)

1410 3184  Bord diameter: 71cm, höjd: 73cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:49)

1410 3118  Bordslampa fd ingefärskrus. Höjd: 40 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:25)

1410 3048  Bordslampa höjd: 90cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:11)

1410 3026  Bordslampa Kristall. Höjd: 45 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:57)

1410 3108  Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige, Kosta Boda, flerfärgat glas, svampformad. Höjd: 27cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:06)

1410 3111  Bordslampfot Bergboms. Höjd: 45cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:31)

1410 3289  Bordslampfot brons. Höjd: 48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:15)

1410 9382  Bordslampfot Holmegaard. Höjd: 32 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:09)

1410 3039  Bordspendyl Frankrike, märkt Ph Mourey. Höjd: 44 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:26)

1410 3188  Brickbord Chippendalestil. Bredd: 96 cm. Djup: 65 cm. Höjd: 48 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:17)

1410 3063  Byrå Betsat furu. Bredd: 82 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 75 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:55)

1410 3192  Byrå Rokokostil, Bredd: 88 cm. Djup: 48 cm, höjd: 124 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:21)

1410 3081  Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 135 cm, nyckel

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:54)

1410 3200  Byrå Swedish Grace. Bredd: 90 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:23)

1410 3255  Champagneglas 14 st. Helena, Orrefors. Höjd: 23 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:01)

1410 3049  Champagneglas Ett par, 1800-tal. Höjd: 14cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:55)

1410 3064  Champagneglas & karaff Orrefors. Höjd: 22-30cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:07)

1410 3191  Chiffonjé 1880/90-tal. Bredd: 96. Djup: 49 cm, höjd: 150 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:55)

1410 3273  Coasters Ett par, nysilver, England. Diameter: 17, höjd: 7 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:04)

1410 3147  Dantestolar ett par, Renässansstil

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:56)

1410 9468  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, Selma Lagerlöf. Bildmått: 19x11, yttermått inklusive ram: 28x21 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:16)

1410 9477  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, daterad 40. Bildmått: 17x11, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:29)

1410 3248  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 78/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:03)

1410 3235  Färglitografi "Tabula VI", yttermått inklusive ram: 54x76 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:45)

1410 3095  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 351/360, Stilleben. Bildmått: 70x50, yttermått inklusive ram: 85x65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:34)

1410 3270  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 283/390. Bildmått: 32x26, yttermått inklusive ram: 47x39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:49)

1410 3214  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 10/25, HC-upplaga (hors de commerce). Bildmått: 70x55cm, yttermått inklusive ram: 90x73cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:16)

1410 3024  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 57/160, daterad 75. Bildmått: 36x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:05)

1410 9483  Färglitografi Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, numrerad 4/10, Clowner, 1942. Bildmått: 33x39, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:37)

1410 3217  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 18/42, daterad 1990. Bildmått: 44x62cm, yttermått inklusive ram: 62x80cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:34)

1410 3215  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 19/44. Bildmått: 62x46cm, yttermått inklusive ram: 82x62cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:18)

1410 3043  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), signerad, numrerad 32/90, daterad 76. Bildmått: 50x71, yttermått inklusive ram: 69x86 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:07)

1410 3151  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 97/175, bladets mått: 79x59cm, yttermått inklusive ram: 100x77cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:19)

1410 3156  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 273/290, daterad 1992. Bildmått: 52x44cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:22)

1410 3161  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 15/125, yttermått inklusive ram: 81x61cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:15)

1410 3166  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 20/75. Bildmått: 50x50cm, yttermått inklusive ram: 90x82cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:43)

1410 3168  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 56/150. Bladets mått: 77x56cm, yttermått inklusive ram: 91x71cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:49)

1410 3131  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 64/85, daterad 1974. Bildmått: 80x48, yttermått inklusive ram: 98x67 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:02)

1410 3164  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 30/30. Bildmått: 24x17cm, lador, yttermått inklusive ram: 38x29cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:54)

1410 3163  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 6/20, lador. Bildmått: 24/17cm, yttermått inklusive ram: 37x29cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:31)

1410 3127  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Brygga vinter. Signerad, numrerad 354/360. Bildmått: 49x29 cm, yttermått inklusive ram: 61x42 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:15)

1410 3056  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 170/200. Bildmått: 30x20cm, yttermått inklusive ram: 46x34cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:21)

1410 3114  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv, son. Bildmått: 15x63, yttermått inklusive ram: 28x75 cm. Signerad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:53)

1410 3242  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Bladets mått: 67x54, yttermått inklusive ram: 80x64 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:25)

1410 3258  Färglitografier 2 st. Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 290-upplaga, ca. Bildmått: 40x50, yttermått inklusive ram:

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:23)

1410 9235  Färglitografier 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerade, Numrerade, oramade lösa blad, bladets mått: 28x36 - 33x44 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:16)

1410 9207  Fåtölj

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:54)

1410 8303  Fåtölj Gripsholmsmodell

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:25)

1410 3207  Fåtölj Rokokostil

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:41)

1410 3123  Fåtölj Rokokostil, rotting

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:09)

1410 3291  Fåtöljer bambuimitation, ett par

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:30)

1410 3070  Fiskservis 10 delar. "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 24-40,5 cm, djup: 22-31 cm, höjd: 2-6 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:21)

1410 3221  Fraktlåda Komet Säkerhetständstickor. Längd: 84, djup: 49 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:32)

1410 3098  Gardiner Ett par. Längd: 210 + duk, längd: 180 cm, linne, Jobs, NK: s Textilkammare

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:11)

1410 3025  Gitarr Akustisk Landola, 12-strängad. Längd: ca 113 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:22)

1410 3055  Glasmonter/piedestal höjd: 130cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:42)

1410 3247  Glasservisdelar ca 50 delar. Höjd: 7-10cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:06)

1410 3171  Globlampa höjd: ca 40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:18)

1410 3036  Golvlampa mässing. Höjd: 155 ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:26)

1410 3035  Golvlampa mässing. Höjd: 170

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:11)

1410 9330  Grafiska blad, diverse, oramad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:51)

1410 3254  Hallampa mässing och glas. Höjd: 45 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:17)

1410 9325  Halsband + armband, Pärlor, med silverlås. Längd: 44 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:32)

1410 9254  Halsband + armband, Sterlingsilver, 1950/60-tal. Vikt: ca 50g. Längd: 20-44 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:29)

1410 3182  Halsband 3 st, Bärnsten. Längd: 63-74 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:40)

1410 9327  Halsband silver, med bergkristall. Längd: 47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:34)

1410 3097  Handduksväv linne, oklippt, Dalsjöfors. Längd: 416 cm, djup: 56 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:51)

1410 3033  Hatthylla Hörn, 1800-talets slut. Bredd: 186, djup: 95 cm, höjd: 33 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:30)

1410 3240  Hatthylla Metall. Bredd: 76 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:12)

1410 3023  Huggare 1700-/1800-tal. Sabelfäste. Längd: 55 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:39)

1410 3162  Ikon 1800-tal, 31x26 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:55)

1410 3132  Kaffe & teservis ca 35 delar, Royal Albert, Trillium

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:02)

1410 3230  Kaffeservisdelar 15 delar, Blå Blom. Märkt Gustavsberg respektive Rörstrand samt omärkt

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:02)

1410 3061  Kaffeskedar 10 st. Silver. Längd: 11,5 cm. Vikt: ca 95 g

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:03)

1410 3062  Kaffeskedar 17st. Silver, Samearbete. Längd: 12,21g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:23)

1410 3078  Kagge silver, graverad. Vikt: 560g. Längd: 20 cm, höjd: 27 cm inkl träställning

Hammered for 9.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:33)

1410 3252  Kandelaber marmor / mässing. Höjd: 41 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:31)

1410 3072  Kapsylöppnare mässing + 2 st coasters. Diameter: ca. 11 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:41)

1410 3010  Karmstol Choff "Kaptensstol"

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:16)

1410 3087  Karmstol Nyrokoko

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:44)

1410 3260  Karmstol Rokokostil.

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:53)

1410 9335  Karmstolar ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Sjuan, Fritz Hansen, 1973. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:02)

1410 3284  Karmstolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:55)

1410 3040  Kelim 225x168 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:26)

1410 8112  Kolhämtare + hink, koppar. Höjd: ca. 30 cm

1410 3204  Kolonljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 22cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:03)

1410 3105  Köpmansdisk 1920-/30-tal, NK, Sörmans St Eriksgatan. Längd: 200, djup: 63 cm, höjd: 95 cm

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:54)

1410 3054  Kornischer Ett par, Längd: 164cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:34)

1410 3069  Krukor 4 st. Stengods, Gustafsberg, Arabia, m. M. + 1 lock. Höjd: ca13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:26)

1410 3283  Lampbord Ek, Rokokostil. Diameter: 60cm, höjd: 70cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:45)

1410 9304  Lampbord Ett par Rotting / kakelplattor. Bredd: 51, djup: 51 cm, höjd: 47 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:12)

1410 3089  Lampbord Ett par. Sven Engström & Gunnar Myrstrand, Teak, Bredd: 59 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 50 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:00)

1410 9389  Lampbord Teak, med låda, Bra Bohag, Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 59 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:18)

1410 3120  Lampetter mässing, 4 st. Höjd: 13 - 26

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:06)

1410 3085  Lavoar Med stenskiva. Bredd: 77 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 101 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:55)

1410 3176  Leksaker plåt, 6 delar, längd: 9-18,5 cm

1410 3126  Lerugn på ställning i metall. Höjd: 127 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:29)

1410 3194  Linneskåp 1920-/30-tal, Intarsia. Bredd: 152, djup: 46 cm, höjd: 110 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:31)

1410 9463  Litografi efter Marc Chagall (1887-1985), ej signerad. Bildmått: 37x9, yttermått inklusive ram: 51x23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:10)

1410 3083  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:27)

1410 9534  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:48)

1410 3028  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 70 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:00)

1410 8098  Ljuskrona sengustaviansk stil. Höjd: 85 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:13)

1410 9125  Ljusplåtar Ett par, mässing, med Hertigkrona, lösa ljusarmar. Höjd: 30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:48)

1410 3100  Ljusstakar 3 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Design. Höjd: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:18)

1410 3266  Ljusstakar Ett par, marmor och mässing. Höjd: 27cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:05)

1410 9143  Ljusstakar Ett par, nysilver, jugend. Höjd: 21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:29)

1410 3216  Ljusstakar ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, 1988. Höjd: 8,5 cm. Bruttovikt: ca 275 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:09)

1410 9224  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall. Mässing, glasmanschetter. Höjd: 13 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:24)

1410 3071  Mandoliner 2 st. Levin. Längd: 64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:12)

1410 3185  Matbord + 4 stolar. Diameter: 120, höjd: 73 cm, + 3 iläggx40 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:51)

1410 3086  Matsalsgrupp 5 delar, gustaviansk stil. Diameter: 110cm. Höjd: 74cm, 2st iläggsskivor 48cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:06)

1410 3088  Matsalsgrupp 5 delar. Diameter: 105cm. Höjd: 74cm, 2st iläggsskivor, längd: 30cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:25)

1410 3012  Matsalsskåp längd: 110 cm, djup: 43 cm, höjd: 140 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:16)

1410 3206  Matsalsskåp Längd: 136 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 139 cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:34)

1410 3008  Matservisdelar Gustavsberg, "Backafall", 32 delar

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:53)

1410 3153  Matta Gabbeh, 158x240 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:52)

1410 3046  Matta Kelim, galleri, 92x316cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:44)

1410 3004  Matta Kina, 76x140 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:54)

1410 3159  Matta orientalisk, 102x146 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:25)

1410 3045  Matta orientalisk, 104x112cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:51)

1410 3224  Matta Orientalisk, 124x184cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:49)

1410 3155  Matta orientalisk, 153x214 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:35)

1410 3154  Matta orientalisk, 174x250 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:47)

1410 9278  Matta Orientalisk, 214x294 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:57)

1410 3225  Matta Orientalisk, 460x335cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:39)

1410 9312  Matta Orientalisk, Afghan, CA 138x205 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:15)

1410 3222  Matta Orientalisk, galleri, 71x430cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:38)

1410 3092  Matta Röllakan, 170x245cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:56)

1410 3103  Matta Röllakan. Signerad, MJ, 120x175 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:03)

1410 3059  Mattallrikar 10st, Royal Copenhagen, Danmark. Musselmalet, helblond. Diameter: 25cm

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:37)

1410 3253  Mortel med stöt. Höjd: 16 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:19)

1410 3267  Näsduksvas Möjligen Paolo Venini, Murano, Italien. Ej signerad. Höjd: 24cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:44)

1410 3074  Ölglas + snapsglas, 10 + 9, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Ruben", Kosta Boda. Höjd: 8 - 16

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:42)

1410 9427  Oljemålning Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Klippor. Signerad, daterad -94. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:51)

1410 3272  Oljemålning Borch, interiör. Signerad. Olja på duk, 50x40, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:54)

1410 9021  Oljemålning Erik Johan Wilhelm Abrahamsson (1871-1907), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 22x29cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:41)

1410 3115  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Biskopsö. Olja på duk, Signerad, 65x92, oramad

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:01)

1410 3261  Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:51)

1410 3158  Oljemålning Hartvig Jarlhov (1919-1992), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x29cm, yttermått inklusive ram: 71x46cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:58)

1410 3052  Oljemålning J Boel. Signerad, daterad 1902, landskap. Olja på duk, 40x30cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:33)

1410 3133  Oljemålning Kajsa Sund, Signerad, kustlandskap. Olja på pannå, 23x32, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:48)

1410 9070  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. "Hoburgen", Gotland. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 37x54, yttermått inklusive ram: 41x58 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:54)

1410 9054  Oljemålning Lars Bertle (f. 1925), Sverige. "Rapsnatt". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:57)

1410 3145  Oljemålning Lasse Sarri. Signerad, daterad 95. Olja på duk, 73x60cm, yttermått inklusive ram: 75x61,5cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:24)

1410 3148  Oljemålning Lasse Sarri. Signerad, daterad 96. Olja på duk, 100x81cm, yttermått inklusive ram: 102x83cm

1410 3234  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 121x153 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:29)

1410 3142  Oljemålning Lennart Nyblom (1872-1947), Sverige. Stockholms slott från Strömparterren .Signerad L Nyblom -29. Olja på pannå, 55x45, yttermått inklusive ram: 72x61 cm

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:17)

1410 9196  Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -52, Olja på duk, 75x120 cm, yttermått inklusive ram: 84x130 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:29)

1410 9012  Oljemålning Linnea Larsson, Blomsterstilleben, Syrener i vas. Signerad, daterad 2020. Olja på duk, 60x60 cm, oramad

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:42)

1410 3020  Oljemålning Lotta Mossum (f. 1963), Sverige. Etikettmärkt. Ej signerad. Olja på duk, 100x78 cm, oramad

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:31)

1410 3243  Oljemålning Marit Björnegran. Signerad Marit. Olja på duk, 60x73, oramad

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:37)

1410 3135  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, landskap med figurer. Olja på duk, 26x32, yttermått inklusive ram: 38x44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:42)

1410 3137  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kanalmotiv Holland. Olja på pannå, 26x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x44

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:48)

1410 3138  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på pannå, 22x36, yttermått inklusive ram: 31x47 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:33)

1410 3037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv med fyr. Ej signerad. Olja på pannå, 10x14, yttermått inklusive ram: 23x26 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:22)

1410 3051  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap, England. Olja på duk, 29x50, yttermått inklusive ram: 44x64cm, slitage, skador

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:39)

1410 9364  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad Franz. Duk på pannå, 107x80 cm, yttermått inklusive ram: 125x95 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:08)

1410 6165  Oljemålning P V Yavtushenko, vandrare. Signerad och daterad. Olja på pannå, 40x18 cm, yttermått inklusive ram: 55x32 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:55)

1410 3096  Oljemålning Pelle Havne (1893-1935), Sverige. Signerad, daterad -29. Olja på duk, 65x83 cm, yttermått inklusive ram: 74x92 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:47)

1410 9415  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), förgätmigej. Signerad. Olja på duk, 40x30, oramad

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:04)

1410 9416  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Hare. Signerad. Olja på duk, 40x30 cm, oramad

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:06)

1410 3241  Oljemålning Stefan Tunedal (f. 1959), Sverige. Signerad. Olja på duk, 57x70, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:30)

1410 3094  Oljemålning Toralf Jergill (1900-1995), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:19)

1410 3016  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Stilleben. Monogramsignerade. Olja på duk, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:46)

1410 3259  Oljemålningar 4 st. Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerade. Olja på pannå, 17x15, yttermått inklusive ram: ca 27x24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:56)

1410 9255  Örhängen Ett par, 18k / pärlor, 2,4g ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:30)

1410 3091  Pall "Rondo". Klaessons Möbler. Etikettmärkt. Diameter: 120 cm. Höjd: 45 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:21)

1410 3209  Parti koppar 5 delar

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:38)

1410 9484  Pastell Bo Wennberg, Signerad, 37x42, yttermått inklusive ram: 52x55 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:40)

1410 3160  Pianopall längd: 60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:40)

1410 3011  Pianopall Rokokostil. Längd: 59 cm, djup: 35 cm, höjd: 49 cm

1410 3181  Piedestal höjd: 75cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:44)

1410 3032  Portfölj Gianfranco Ferré. Längd: 45 cm, djup: 42 cm, höjd: 8 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:11)

1410 3082  Pottskåp Ett par, med stenskivor, bemålat. Bredd: 41 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:41)

1410 3210  Puderstol

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:52)

1410 3015  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 53, höjd: 62 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:31)

1410 3119  Sabel Längd: 105cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:47)

1410 3034  Servisdelar Gustavsberg, NK, "Sturebadet", 16 del

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:47)

1410 3030  Servisdelar Staffordshire, "Iris", ca 50 del

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:14)

1410 3173  Shaker Ns + Japan Sword, 6 st. Höjd: 23 längd: 33 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:23)

1410 3220  Sideboard Ek, Barockstil. Längd: 164, djup: 54 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:59)

1410 3068  Skål + vas, kristall, bland annat Orrefors. Höjd: 10 - 20

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:04)

1410 9272  Skål björkvril. Längd: 20 cm. Djup: ca 13 cm, höjd: 14 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:32)

1410 3268  Skål Kosta. Längd: 22, höjd: 10 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:42)

1410 3136  Skål Meissen. Höjd: 15cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:05)

1410 3066  Skålar 2 st. Kristall. Höjd: 7 - 12

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:09)

1410 3265  Skålar 3 st. Kristall, bland annat Orrefors. Diameter: 15 - 25, höjd: 7 - 13

1410 3065  Skålar 4 st. Agneta Levijn, keramik. Höjd: 10 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:34)

1410 3251  Skålar 4 st. Kina, blåvitt porslin. Diameter: 16 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:40)

1410 3257  Skålar Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rainbow, Boda. Höjd: 12 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:25)

1410 3190  Skålar på fot, överfångsglas, Böhmen. Ett par, med prismor. Höjd: 33cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:19)

1410 3149  Skänk 1800-tal, senare bemålning. Bredd: 110 cm. Djup: 49 cm, höjd: 118 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:55)

1410 3013  Skänk omkring sekelskiftet 1900, avlutad/Laserad. Bredd: 108, djup: 49 cm, höjd: 117 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:56)

1410 3152  Skåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 78, djup: 48 cm, höjd: 190 cm, nyckel

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:55)

1410 3106  Skåp Senare bemålning. Bredd: 130 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 185 cm, nyckel

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:53)

1410 3090  Skåp med skrivklaff 1800-tal. Längd: 105 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 193 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:10)

1410 3093  Skåpdörr med glasmålning, 98x65 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:21)

1410 3208  Skeppsljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 20-25cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:10)

1410 3076  Skeppsur + barometer. Diameter: 18, bland annat Philips

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:57)

1410 3140  Skrivbord England. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm, höjd: 93 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:15)

1410 3213  Skrivbord Längd: 134 cm. Djup: 74 cm, höjd: 78 cm

1410 3005  Skrivbord nyrokoko, valnöt. Bredd: 135. Djup: 70 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:26)

1410 3117  Skulptur gips, Rut Milles, Flicka med blomsterbukett. Höjd: 22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:36)

1410 3269  Skulptur Gustavsberg, parian, "Kan du inte tala". Längd: 22, höjd: 19 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:11)

1410 3287  Skulptur Hund, Grand danois, porslin. Höjd: 104 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:31)

1410 9417  Skulptur Parian. Höjd: 40 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:06)

1410 3197  Skulptur i glas Signerad. Längd: 28cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:12)

1410 3031  Skulpturer 3 st. Höjd: 12-25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:49)

1410 3102  Skulpturer Ett par, katter, porslin. Höjd: 26 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:31)

1410 3250  Skulpturer Oidentifierad konstnär. 3 st. Signerade. Bemålat trä. Höjd: 16-21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:03)

1410 3205  Slips Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Italien. Längd: 142 cm, djup: 9 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:47)

1410 3014  Snedklaffsekretär Märkt JJS Anno 1809. Bredd: 107, djup: 50 cm, höjd: 111 cm, nyckel

1410 3080  Soffa + fåtölj + fotpall, Skinn, Art Déco-stil. Längd: 189cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:47)

1410 3150  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Visingsö. Stomme av betsat trä. Lösa plymåer i rygg och sits. Längd: 204 cm

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:13)

1410 3144  Soffbord längd: 72 cm, djup: 72 cm, höjd: 49 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:09)

1410 3198  Soffbord mässing, med glasskiva. Bredd: 109, djup: 100 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:10)

1410 3262  Sparbössa stengods, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Gunnar Sträng", Gustavsberg. Höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:15)

1410 9275  Spegel 53x66 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:35)

1410 9029  Spegel 62x45cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:47)

1410 9460  Spegel 96x43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:05)

1410 3042  Spegel nutida, 127X43 cm

1410 3271  Spegel sent 1800-tal, 59x36 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:23)

1410 3050  Spegel Sent 1800-tal, 86x46cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 21:00)

1410 3212  Spelbord nyrenässans. Bredd: 90 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 68 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:14)

1410 3201  Stegpall 1950-tal. Höjd: 61cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:44)

1410 3187  Stolar 3 st, Jugend, Ek

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:07)

1410 3211  Stolar 4 st

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:14)

1410 3229  Stolar 4 st, 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:55)

1410 9273  Stolar 6 st, Senempire

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:28)

1410 3077  Stormlykta mässing och glas. Höjd: 30 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:57)

1410 3179  Sybord Chippendalestil. Bredd: 50 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:49)

1410 3183  Sybord Längd: 54 cm. Djup: 44 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:06)

1410 3172  Tågset 4 lådor, Märklin, lok, räls, transformator, diverse

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:35)

1410 3124  Takarmatur Glas, snarlik Saturnus. Diameter: 40cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:53)

1410 3233  Takarmatur Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 65 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:11)

1410 3027  Takarmatur jugendstil, höj- och sänkbar. Djup: ca 21 cm, höjd: ca 50 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:39)

1410 3041  Takarmatur Saturnus modell. Diameter: 56 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:01)

1410 3236  Tallrikar 2 st, Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. PUB 1882-1957. Diameter: 24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:04)

1410 3278  Tallrikar 3 st. Dekor i famille rose, Kina. Diameter: 23, nagg

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:31)

1410 3130  Tallrikar 6 st, Rörstrand. Replik av Rhenska tallriken. Det sk Rehnska mönstret mot bianco sopra bianco-fond. Flintgods. Numrerad upplaga. Diameter: 25cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:11)

1410 3017  Teckning Diptyk, Norstedt, yttermått inklusive ram: 49x36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:07)

1410 3237  Teckningar 2 st, Blyerts, yttermått inklusive ram: 31x33-32x41 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:23)

1410 9443  Teglas Gullaskrufs glasbruk, 8 delar. Höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:08)

1410 3226  Tekanna + kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:45)

1410 3218  Tempelhundar ett par, Porslin. Höjd: 30 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:03)

1410 3274  Teservis 3 delar, nysilver + bricka

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:57)

1410 3058  Textiltavla Jobs-tryck, 92x57 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:51)

1410 3170  Tidningsställ höjd: 45 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:36)

1410 3263  Tomte gips, modell äldre. Höjd: 33 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:44)

1410 9186  Trädgårdsurna gjutjärn. Höjd: 40 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:18)

1410 3279  Träskulpturer 2 st. Höjd: 35cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:31)

1410 3067  Träsnitt Japan. Bildmått: 35x23cm, yttermått inklusive ram: 50x37cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:13)

1410 9471  Träsnitt Yoshikazu, Japan. Bildmått: 36x23, yttermått inklusive ram: 51x36 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:20)

1410 9252  Tusch Elsa Hammar-Moeschlin (1879-1950), Sverige. Hus. Signerad, daterad 1947. Med dedikation. Bildmått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:13)

1410 3282  Väggarmatur metall / glas, Mille Fiori. Höjd: 17 cm

1410 3007  Väggarmaturer ett par, ASEA. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:14)

1410 3047  Väggbonad Längd: ca 180cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:02)

1410 9042  Väggplåtar 3 st, sent 1800-tal, mässing, diameter: 44. Längd: 65 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:37)

1410 3116  Väggplåtar mässing, barockstil, 63x30 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:39)

1410 3290  Väggrelief keramik, yttermått inklusive ram: 64x50 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 21:02)

1410 3180  Väggreliefer 2 st, Keramik. Höjd: 20-23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:10)

1410 3122  Värjor Ett par. Längd: 104cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:23)

1410 3003  Vaser 2 st, bland annat: Pukeberg. Höjd: 27 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:25)

1410 3177  Vaser 2 st, Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 12-13 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:50)

1410 3022  Vin + likörglas, 12+ 11 st. Höjd: 10-12 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:29)

1410 3075  Vinglas 10 st. Kosta. Höjd: 17 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:23)

1410 3193  Vitrinskåp Betsad björk. Bredd: 165. Djup: 34 cm, höjd: 105 cm, nyckel

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:04)

1410 3195  Vitrinskåp Längd: 141 cm. Djup: 48 cm, höjd: 220 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:07)

1410 3196  Vitrinskåp Längd: 87 cm. Djup: 26 cm, höjd: 108 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 18:15)

1410 3021  Vitvinsglas 13+ 12 st. Höjd: 14-15 cm

1410 3228  Ytterfoder 3+ 4 st, Gustavsberg, Empire. Höjd: 14-16 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:25)

1410 3128  Ytterfoder 6 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-26cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 20:09)

1410 3101  Ytterfoder 6 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 13 - 16

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 augusti 2021 19:37)