1535 4196 Akryl Jonas Widen (f. 1978), Sverige. "Drömlandskap 2". Signerad. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:49)
1535 4246 Akvarell Amy Cedervall-Bernard, Signerad, St Tropez. Akvarell, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:23)
1535 4029 Akvareller 4 st, Elisabeth Almgren, Signerad, yttermått inklusive ram: 28-32-37x46, akvarell
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:44)
1535 4057 Ampel Empire. 1800-tal, Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)
1535 4235 Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)
1535 9328 Armband 18k guld, med gröna stenar. Längd: 20cm. Vikt: 7,7g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:46)
1535 4019 Armband vintage. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:38)
1535 1004 Armbandsur Corum, refnr: 64. 400. 21, serienr: 528772, Bank Of Switzerland, 999,24k guld, serienr: 4892, quartz, läderband. Diameter: 7 cm. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:03)
1535 4120 Balkongmöbel 4 delar, 2 stolar + bord + piedestal. Diameter: 35-60. Höjd: 61-72 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)
1535 3124 Barskåp Ek. Bredd: 70 cm, djup: 44 cm, höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)
1535 4294 Bemålat tryck familj, 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 45x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)
1535 4295 Bemålat tryck familjescen, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)
1535 4478 Bestick 10 delar, silver, diverse. Längd: 10-20, vikt: 300g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:01)
1535 4241 Bestick EP, med pärlemoskaft, England, etui medföljer
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:57)
1535 4421 Bestick nysilver, Haga, ca 60 delar. Längd: 11-21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:06)
1535 4069 Bestick silver, 10+ 10+ 8+ 1+ 1. Längd: 14-22 cm, bruttovikt: 1550 g (varav knivar 760 g)
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)
1535 4281 Blandteknik 2 st, Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerade. Blandteknik, bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:56)
1535 4349 Blandteknik E Thompson. Signerad, blandteknik, daterad Hull 1900, Fartygsporträtt, 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 43x61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)
1535 4473 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Antika Roma". Signerad, blandteknik, daterad 1982. Bladets mått: 30x23 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:35)
1535 4114 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)
1535 4445 Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Självporträtt. Signerad, Daterad 1927. Bildmått: 30x23,49x41 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:45)
1535 4309 Bokhylla mahogny. Bredd: 120 cm, djup, 30, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)
1535 4346 Bokhyllor ett par, 1920-tal, mörkbetsad björk. Bredd: 120 cm. Djup: 35 cm, höjd: 165 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:39)
1535 4025 Bokstöd ett par, brons, B&H. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)
1535 1006 Bokverk Max Ernst (1891-1976), Tyskland. "La Brebis galante". Benjamin Péret. Bok med tre färgetsningar (varav två är handsignerade). Utgiven av Les Editions Premieres, Paris 1949, detta är exemplar nr 8. Inbunden, ca 24x20 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:32)
1535 4476 Bonad / matta Egypten Kherdasa, 170x270 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:06)
1535 4324 Bordslampa 1950/60-tal, Sovjetunionen, Bakelit. Höjd: 44 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)
1535 4384 Bordslampa Strindbergsmodell. Smide, kupa av glas. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)
1535 4335 Bordslampfot Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:15)
1535 4339 Bordslampfötter ett par, le Dauphin. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:01)
1535 4393 Bordslampor ett par, 1960-tal. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:58)
1535 4467 Bordslampor Ett par, Italien, Alabaster, Etikettmärkt NK. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:43)
1535 4109 Bordslampor ett par, O&C. Höjd: 75 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:25)
1535 4099 Bordslystrar ett par. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:25)
1535 4249 Brosch Georg Jensen, sterlingsilver. Vikt: 19,6 g. Längd: 4,2 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:30)
1535 4397 Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 97 cm, djup: 46 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)
1535 4395 Byrå 1800-tal. Bredd: 100 cm, djup: 46 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:54)
1535 4082 Byrå bemålad, 6-lådig. Bredd: 50 cm, djup: 27 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)
1535 4111 Byrå Bemålad, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 83 cm, djup: 47 cm, höjd: 133 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:58)
1535 4405 Byrå Furu, 6-lådig. Bredd: 56 cm, djup: 41 cm, höjd: 147 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:46)
1535 4367 Byrå nutida. Höjd: 40 cm, bredd: 33 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:43)
1535 9156 Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 100 cm, djup: 53 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:16)
1535 4130 Caféstolar 4 st, sekelskifte
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)
1535 4229 Champagneglas 7 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:01)
1535 4389 Clubfåtölj Skinn
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:02)
1535 4240 Coasters 4 st, nysilver. Diameter: 13-19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:14)
1535 4247 Cocktailskedar 12 st, nysilver. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)
1535 3212 Damarmbandsur Torun Bülow-Hübe (1927-2004), Sverige. För Georg Jensen, rostfritt stål. Diameter: 2,6 cm. Armringen 5x4 cm, omkrets ca 15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:10)
1535 4060 Dekorelement 2 st, 1700-/1800-tal. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:18)
1535 4455 Dubbelkanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. II-sortering. Höjd: 11 + 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:11)
1535 4283 Duk längd: 210 cm, bredd: 130´cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)
1535 4237 Eldhundar ett par, 1800-tal. Längd: 28 cm. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:01)
1535 3247 Emaljmålning Dorina Mocan (f. 1954), Sverige. Signerad, Flicka, bladets mått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:09)
1535 4081 Emmafåtölj Nyrokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)
1535 3246 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Kastellholmen. Signerad, numrerad 148/310. Bildmått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:06)
1535 4056 Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 9/10, daterad 49. Bildmått: 5x6, yttermått inklusive ram: 18x18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:51)
1535 4267 Färglitografi Cajsa Holmstrand (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad EA 10 ex. Färglitografi, bildmått: 43x62 cm, yttermått inklusive ram: 45x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)
1535 4002 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signering och numrering, numreringen fallit bakom passepartouten. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 62x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)
1535 4350 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, färglitografi, provtryck, oramat löst blad, 39x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:17)
1535 4372 Färglitografi Hans Zweidler, Abstrakt. Signerad, numrerad 48/75. Färglitografi, bildmått: 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x87 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:29)
1535 4282 Färglitografi Jean de Gavardie. Signerad. Färglitografi, bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 35x27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)
1535 4043 Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 83/300, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:10)
1535 4091 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Efter, ej signerad, färglitografi, Föreningen för grafisk konst, 1942 cm, yttermått inklusive ram: 31x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:49)
1535 3242 Färglitografier 3 st, omkring 1900, "Afrique, Europe & Asie". Färglitografi, bildmått: 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:08)
1535 4044 Färglitografier 3 st, Ove Persson. Signerad, numrerad EA, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:33)
1535 4058 Fat Fajans Delft. Diameter: 40 cm
1535 4306 Fat nysilver, Engströmer, Stockholmsutställningen 1930. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:06)
1535 4052 Fat Upsala Ekeby. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:09)
1535 4095 Fåtölj design: Artifort Stol Orange slice
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)
1535 4049 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmqvist "Stora Eva"
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)
1535 4355 Fåtölj Kretongklädsel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:59)
1535 4437 Fåtöljer ett par, Tapetserarstil, 1880-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:18)
1535 3162 Figuriner ett par, Porslin, Napoli. Höjd: 22 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:11)
1535 4001 Fiskbassäng Kina, Blåvit dekor i form av körsbärsblommor. Diameter: 40 cm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:40)
1535 4070 Floretter 2 st. Längd: 108 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:27)
1535 4252 Gafflar/skedar 2+ 2 st, silver, England, 1800-tal. Längd: 20-22, vikt: 300 gr ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)
1535 4096 Gardiner Jab, 2 längder 330x125 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)
1535 4075 Glasögonbågar 4 st, Dior/Cartier/Chanel/YSL
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:59)
1535 3056 Glasservis 77 del + 12 konjaksglas snarlika. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)
1535 4380 Golvlampa 1940-tal, trä. Höjd: 157 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)
1535 4376 Golvlampa 1970-tal, plåt / krom. Höjd: 123 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:57)
1535 4094 Golvlampa design: Hans Kempe & Lars Ljunglöf. Höjd: 120-160
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:51)
1535 4382 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:51)
1535 4313 Golvlampa Örsjö, mässing, höj- och sänkbar. Höjd: total 117 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:15)
1535 4106 Golvlampfot 1950-tal. Höjd: 122 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:53)
1535 4406 Golvur 1800-tal, Eskilstuna. Höjd: 215 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)
1535 4419 Gräddkanna + sockerskål, Musselmalet, Helblond. Höjd: 8-8,5 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)
1535 4480 Gräddkanna silver, 1859. Höjd: 9 cm, vikt: 110g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)
1535 4468 Grafiska blad 6 st etsningar, gravyrer och tusch. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 34x44 - 61x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)
1535 4262 Gravyr Efter Johan Lithén, "Batalie wydh Dünan uthi jwilken Hans Mayatt Konung Carl den XII. . bladets mått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:14)
1535 4023 Gravyrer 2 st, motiv från Dalsland, yttermått inklusive ram: 31x38 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:39)
1535 4139 Gryta Koppar. Längd: 49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:00)
1535 4230 Hallbyrå intarsia, 2-lådig. Bredd: 42 cm, djup: 31 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:52)
1535 4016 Handdukar 5 st ca 65x50+ 6 st ca 70x55 handvävda lin + 6 st lin ca 50x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:10)
1535 9334 Hänge 18k guld, med pärla, diamant 1xca0,10ct, och grön sten. Längd: 3cm. Vikt: 5,9g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:07)
1535 4458 Högtalare ett par, B&O med ställning. Höjd: 58 cm, längd: 54 cm, djup: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)
1535 4105 Hörnbord mahogny. Bredd: 55 cm, djup: 55 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:30)
1535 4084 Hylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 60 cm, djup: 30 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)
1535 4299 Ishink Nysilver, Ananas. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)
1535 4126 Jardiniere + fat, Gefle, 1920-tal. Keramik. Längd: 33-35 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:44)
1535 3166 Kaffekvarn MEMA, gjutjärn. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:14)
1535 4255 Kaffeskedar 6 ST, silver, SAMEARBETE. Längd: 10,5 cm, vikt: 64 gr ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:11)
1535 4418 Kakfat på fot Musselmalet, Helblond, senare monterad fot, Diameter: 20 cm. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:32)
1535 3159 Kamera Praktika LTL med teleobjektiv, 400 mm. + vidvinkel 35 mm. Längd: ca 38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)
1535 4234 Kanna Alfi. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)
1535 4039 Kanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:06)
1535 4451 Kanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:55)
1535 4319 Kannor 2 st, nysilver. Höjd: 17-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:32)
1535 4308 Karaffer 6 st. Höjd: 18-35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:26)
1535 4409 Karmstol + 1 par stolar, Rokokostil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)
1535 4392 Karmstol Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:50)
1535 4401 Karmstolar 4 st, 1950-tal
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)
1535 4429 Karotter & formar 6 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 11-36 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)
1535 4402 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:04)
1535 4377 Kökspall 1950/60-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:08)
1535 4127 Konstglas 3 delar. Höjd: 25-30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)
1535 3150 Konstglas 7 del Reijmyre. Höjd: 11-35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:04)
1535 4067 Koppar med fat 12 delar, Tuscan, England. Diameter: 6-12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:46)
1535 4261 Korgstolar ett par
1535 4108 Kuddar 4+ 1 st, Firma Svenskt Tenn. Längd: 45 cm, bredd: 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:40)
1535 4271 Kuverttallrikar 7 st, Stelton, Danmark. Mässing. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:07)
1535 4107 Lampskärmar 2 st, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)
1535 4338 Linnedukar diverse
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:42)
1535 4018 Linneservetter Damast, 24 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:00)
1535 4354 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:45)
1535 4290 Ljuslykta ett par, Lalique, glas, Frankrike. Signerade. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:13)
1535 4387 Ljusstakar + skål, 3 delar, Iittala Festivo respektive Huppila, Finland. Höjd: 12-14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)
1535 4092 Ljusstakar 1 par + 1 st, mässing. Höjd: 12,5-13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:02)
1535 4289 Ljusstakar ett par, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Glas. Signerade "Orrefors OA 4380-65. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:43)
1535 4038 Ljusstakar ett par, Rörstrand, stengods. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:20)
1535 4352 Ljusstakar ett par, senempirestil, Förgylld brons. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:05)
1535 4119 Ljusstakar ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1977. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)
1535 4394 Ljusstake Skultuna. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)
1535 4260 Målarstege höjd: 135 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:24)
1535 4368 Månbord ett par, England. Bredd: 75 cm. Bredd: 35 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:24)
1535 4059 Märkduk 1857 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:35)
1535 4411 Matbord Teak med klaff. Bredd: 94+ 25. Djup: 70 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:54)
1535 4442 Matbord Teak. Bredd: 125 cm, djup: 85 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:17)
1535 4047 Matsalsgrupp 7 delar, England bord + 6 stolar. Bord. Längd: 58 + 2x45 cm. Djup: 93 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:45)
1535 4046 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, bord + 6 stolar. Diameter: 110 cm. Höjd: 76 cm, 2 ilägg a 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)
1535 4410 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 13 delar, Bord + 12 stolar. Diameter: 110 cm, höjd: 74+ 2 iläggx48 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:25)
1535 4068 Matservis Christineholm, ca 40 del
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:33)
1535 4474 Matskedar 4 st, silver, 1800-tal. Längd: 21 cm, vikt: 220
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:49)
1535 4477 Matskedar 7 st, bland annat Franska liljan, silver, 1800-tal. Längd: 22 ca. Vikt: 370g ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:33)
1535 3103 Matta galleri, Orientalisk, 113x306 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:59)
1535 4007 Matta orientalisk, 123x197 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:13)
1535 4322 Matta orientalisk, 124x194 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)
1535 4008 Matta orientalisk, 154x252 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)
1535 4369 Matta Orientalisk, 270x183 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:31)
1535 4006 Matta Orientalisk, Afghan, 128x192 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:07)
1535 3171 Matta orientalisk, Afghan, 166x240 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:20)
1535 3178 Matta orientalisk, Bochara, 185x280 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:40)
1535 3093 Matta orientalisk, Hosseinabad, galleri, 98x295
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)
1535 4370 Matta Pakistansk, Bochara, 260x157 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)
1535 4325 Mattor Kina, 2 st, 128x172 68x135 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:08)
1535 4303 Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 130 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:09)
1535 4248 Mockaskedar 9+ 9 st. Längd: 9 cm, vikt: 120 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:33)
1535 4381 Nattygsbord 1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:30)
1535 4379 Nattygsbord Ett par, 1940-tal, mahogny. Bredd: 45 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:29)
1535 4073 Oljemålning Bertil Appelgren (f. 1935), Sverige. Signerad Apel, 1982, Åsele. Olja på duk, 37x62 cm, yttermått inklusive ram: 54x79 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:00)
1535 4407 Oljemålning Björn Gidstam (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 72, sydländsk by. Olja på duk, 65x88 cm, yttermått inklusive ram: 67x92
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:44)
1535 4077 Oljemålning Conny Ahlgren, Signerad, "Farmors stol". Olja på duk, 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x29 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:56)
1535 4078 Oljemålning Conny Ahlgren. Signerad "på toppen". Olja på duk, 27x29 cm, yttermått inklusive ram: 29x32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)
1535 4279 Oljemålning damporträtt, Kopia. Signerad. Olja på duk, 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 61x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:32)
1535 3193 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad Paris 1926. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 72x61 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)
1535 4483 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Kustlandskap med ekor. Signerad. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:16)
1535 4400 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Klara sjö. Signerad. Olja på pannå, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)
1535 4329 Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Signerad, daterad 1944, Flicka i skärgården. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:20)
1535 4285 Oljemålning Gustav Gehlin, Landskap, Signerad. Olja på pannå, bildmått: 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)
1535 9044 Oljemålning Jerzy Kusmierczyk, Komposition. Signerad. Olja på pannå, 101x80 cm, yttermått inklusive ram: 113x92 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)
1535 9042 Oljemålning Jerzy Kusmierczyk, Portal. Signerad. Olja på pannå, 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x87 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:00)
1535 4269 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. "Individualister". Signerad, daterad a tergo 1990. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 107x89 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:15)
1535 4268 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1974, Stilleben. Olja på duk, 130x100 cm, yttermått inklusive ram: 137x102 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)
1535 4273 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad A Tergo 1990, "Hänsyn". Olja på duk, 73x73 cm, yttermått inklusive ram: 80x80 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)
1535 4270 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 130x60 cm, yttermått inklusive ram: 133x62 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:23)
1535 4266 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x40 cm, yttermått inklusive ram: 57x43 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:50)
1535 4278 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 73x73 cm, yttermått inklusive ram: 80x80 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:25)
1535 4292 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kungliga slottet, Signerad. Olja på pannå, 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)
1535 4449 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 63, kustlandskap. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:41)
1535 4087 Oljemålning Märtha Åkerberg-Sirinyan (1919-2010), Sverige. "Mälarskuta på väg ut". Monogramsignerad. Olja på duk, 67x70 cm, yttermått inklusive ram: 72x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:11)
1535 4086 Oljemålning Märtha Åkerberg-Sirinyan (1919-2010), Sverige. "Turkisk kvinna". Monogramsignerad. Olja på duk, 70x70 cm, yttermått inklusive ram: 75x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:09)
1535 4045 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-tal, rastande sällskap. Olja på pannå, 11x13 cm, yttermått inklusive ram: 24x26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)
1535 3186 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hus vid vattendrag, duk på pannå, 29x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:40)
1535 4360 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på duk, 35x50 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)
1535 4009 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition med figurer. Signerad HT - 65. Olja på duk, 67x77 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:00)
1535 4053 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad AX, Landskap. Olja på duk, 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:05)
1535 4300 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Elsa Bonstedt, 1901, Visby. Olja på duk, 25x40 cm, yttermått inklusive ram: 31x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:38)
1535 3265 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Nilsson, -31, Arabisk innergård. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:53)
1535 4286 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad E Sörman -56. Olja på pannå, bildmått: 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:35)
1535 4461 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, studie. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 100x80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:52)
1535 4032 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)
1535 4090 Oljemålning Sam Wallin. Signerad, daterad 43, "Stilleben med hummer" duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:53)
1535 3187 Oljemålning Th Lindh, Signerad, "Motif från Mälaren". Olja på pannå, 17x23 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)
1535 3157 Oljemålning Uno Bornemark, "Norrbygärde Dalhem från Centralen". Signerad. Olja på pannå, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 72x85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)
1535 4296 Oljemålningar 2 st, Bergslandskap, sent 1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 24x16 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:02)
1535 3183 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad Ruben S, Venedig. Olja på pannå, 22x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)
1535 4344 Pall Björk, 1920-tal. Längd: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)
1535 4383 Pall konstläder, 1960/70-tal. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:23)
1535 4076 Paraplyställ Läder. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:24)
1535 4416 Parti frimärken 5 årshäften med svenska frimärken 1993-96 olika valörer, ostämplade, samt utländska
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)
1535 4323 Parti glas 5 delar, ljusstakar och vaser, Orrefors. Höjd: 6-15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)
1535 4326 Pelarbord Björkrotsfaner. Bredd: 66 cm, bredd: 51 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)
1535 4345 Pelarbord Nyrokoko, intarsia. Diameter: 70 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:16)
1535 4428 Penselvas Kina, 1900-tal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:35)
1535 4138 Plakett brons, Herman Neujd (1872-1931), Sverige. "Minne från konstindustriutställningen, 1909, Herman Bergmans Gjuteri, 18x13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:31)
1535 4264 Pochette "Jeux dOmbres", design: Loïc Dubigeon, Hermès, Paris. Pochette i siden, ca 42x42 cm, originalask medföljer
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:17)
1535 4479 Pokal silver, CG Hallberg, 1909, invändigt förgylld. Höjd: 15 cm, vikt: 130
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:25)
1535 4024 Porslin 5 delar, bland annat Meissen/B&G. Höjd: 7-15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)
1535 4340 Pottskåp Bemålat, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 42 cm, djup: 34 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:25)
1535 4088 Remmare 13 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)
1535 4079 Resväskor 2 st, Läder. Längd: 66-72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)
1535 3085 Ring 18k guld. Med briljanter, totalt 0,85 ct. Enl. Inskription. Vikt: 5,4 g. Storlek: 19,6
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:24)
1535 9331 Ring Platina, med diamanter, 30xca0,02ct, med rosa sten. Vikt: 13g
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:50)
1535 4104 Rökbord omkring sekelskiftet 1900, Kopparskiva. Diameter: 60 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)
1535 4412 Röllakan 205x140 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)
1535 4318 Rullbord masurbjörk, på hjultrissor. Bredd: 65 cm, bredd: 45 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)
1535 4444 Salongsbord Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900, bemålat, skivan med filttyg. Bredd: 115 cm. Djup: 65 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:57)
1535 4312 Salongsbord Louis XV-stil, intarsia, Bredd: 75 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)
1535 4129 Sameknivar 5 st. Längd: 19-25 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)
1535 4051 Samlartallrikar 36 st, Royal Copenhagen. Diameter: 15,5-18,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:56)
1535 4085 Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)
1535 4443 Sekretär 1950/60-tal, teak. Bredd: 100 cm, bredd: 45 cm, höjd: 103 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:17)
1535 4311 Sekretär Intarsia. Bredd: 90 cm. Bredd: 48 c cm, höjd: 98 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:04)
1535 4015 Sekretär längd: 91 cm, djup: 47 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:48)
1535 4448 Serietidningar Kalle Anka, 28 st, 1951-58
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:14)
1535 4357 Serigrafi efter Kjartan Slettemark, Nixon, "Gevalia dicks mest", 75x52 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:22)
1535 4482 Servisdelar 24 delar, Mulberry, England
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)
1535 4125 Servisdelar 29 delar, Berit Ternell (f. 1929), Sverige, Upsala-Ekeby, Kosmos Oliv
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:20)
1535 4244 Servisdelar Gien, Frankrike, "Savane", 12+ 12 delar, 16,5-22 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)
1535 4462 Servisdelar Gustavsberg, Pyro, 6 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)
1535 4420 Servisdelar Tyskland, 80 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:43)
1535 4332 Sideboard Rokokostil, med stenskiva. Längd: 86 cm, djup: 36 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:28)
1535 3138 Siluettavlor 5 st, bland annat Leksell, yttermått inklusive ram: 22x25 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:41)
1535 4363 Sittgrupp 3 delar, fåtöljer + bord, rotting. Höjd: 57-85 cm, längd: 51-74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:47)
1535 3263 Skål + tekopp, 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, + extra fat. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:48)
1535 4456 Skål med hänklar, silver. Längd: 19 cm. Vikt: 370 g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:18)
1535 3152 Skål Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)
1535 4336 Skålar 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 19-40, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:16)
1535 4361 Skålar Kina, 4+ 1 delar. Höjd: 6-7 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:34)
1535 4342 Skåp Jugend, Ek. Bredd: 75 cm, djup: 49 cm, höjd: 178 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:22)
1535 4110 Skärm med Josef Frank tyg, 53x131 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:12)
1535 4251 Skedar 1 par + 3 knivar, silver. Längd: 18-21 cm, bruttovikt: 215 (varav knivar 130 g)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)
1535 3156 Skivspelare Technics, model SL-DL5. Längd: 42 cm, djup: 32 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:15)
1535 9239 Skrivbord 1880-tal. Bemåla. Bredd: 122 cm, bredd: 63 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:59)
1535 4064 Skulptur Ängel, Konstmaterial. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:19)
1535 4042 Skulptur Gustavsbergs Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:50)
1535 4432 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, för WWF, Bison. Längd: 23 cm, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:52)
1535 4447 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:23)
1535 4112 Skulptur Porslin, Flamingos. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:27)
1535 4430 Skulptur Tigerunge, Italien. Höjd: 30 cm
1535 4310 Skulpturer 2 st, Lalique, France, glas, Fåglar. Höjd: 9-18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:51)
1535 4041 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), rävar. Längd: 8-16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:20)
1535 4454 Skulpturer 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 16-17 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:09)
1535 4074 Skulpturer 4 st, Konstglas, FM Ronneby. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:05)
1535 4132 Slagbord 1800-tal. Höjd: 75 cm. Bredd: 45-117 cm. Bredd: 94 cm, ena sidan saknas
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)
1535 4253 Smörgåsbrickor 8 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 10x17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)
1535 4257 Snipor 2 st, silver, England. Längd: 11-14, vikt: 190 gr
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:48)
1535 3055 Soffa Bröderna Andersson. Längd: 194 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)
1535 4378 Soffbord 1940-tal, mahogny. Diameter: 94 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:38)
1535 4256 Soppslev + tesil+ sked, silver. Längd: 22-41 cm, bruttovikt: 225 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:19)
1535 4359 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:33)
1535 4280 Spegel Nyrokoko, 81x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)
1535 4464 Spegel omkring 1900, Barockstil, med kinesiserande motiv, 96x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:54)
1535 4348 Spegel Oval, 72x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:22)
1535 4341 Spegel Rokokostil, 84x57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:30)
1535 4103 Spegel Teak, 43x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:05)
1535 4113 Spegel Tenn, 1929, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 66x37 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)
1535 4440 Spegelbyrå Jugend, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 55 cm, höjd: 173 cm
1535 4446 Spelbord 1800-tal. Bredd: 82 cm, djup: 2x42 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:56)
1535 4471 Stekfat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 24,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:20)
1535 4071 Stick/huggvapen 5 delar. Längd: 28-87 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)
1535 4439 Stolar 3 st, Rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:17)
1535 4375 Stolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä, 1962
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:06)
1535 4135 Stolar 4 st, Rokokostil, Snickare Stenström, Bromarv, Finland
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)
1535 4438 Stolar 6 st, Furu
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:31)
1535 3255 Stolar 8 st, sent 1800-tal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)
1535 4011 Stolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:49)
1535 3121 Stolar ett par, Gustaviansk stil
1535 4396 Sybord Gustaviansk stil. Bredd: 53 cm, djup: 41 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)
1535 4238 Syltkruka Rörstrand. Diameter: 23 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)
1535 4014 Taburett Gustaviansk stil. Längd: 46 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:12)
1535 4356 Taburett längd: 47 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:32)
1535 4333 Tågset Märklin. Längd: 10-21,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:16)
1535 4399 Takarmatur 1960-tal. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)
1535 4100 Takarmatur jugendstil. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:55)
1535 4137 Takarmatur med prismor. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:26)
1535 4314 Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:14)
1535 4140 Takarmaturer ett par, glas med prismor. Höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:08)
1535 4239 Tallrik Berlin, 1800-tal, Brandenburger Tor. Diameter: 24,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:09)
1535 4466 Tallrikar 5 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5-23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:15)
1535 4093 Tallrikar 6 st, Paris, 1800-tal, Kartor/Jaktmotiv. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)
1535 4063 Tallrikar 6 st, Villeroy & Boch, Crayfish. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:46)
1535 4117 Tavelram med tryck, yttermått inklusive ram: 71x56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:41)
1535 4320 Tavla Kina, yttermått inklusive ram: 79x142 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)
1535 4328 Teckning Curt Clemens (1911-1947), Sverige. "Birgit i vårsolen". Signerad. Blyerts, 40x25 cm, yttermått inklusive ram: 68x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:59)
1535 4386 Tempelhundar 2 st, nutida. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:34)
1535 4398 Terrin Jiaqing, Kina, Höjd. Längd: 38 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)
1535 4050 Teservis 3 delar, Adams, Tunstall England. Silvermontering Birmingham, Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:35)
1535 4259 Textiltavla Danserska, yttermått inklusive ram: 53x51 cm
1535 4441 Trädgårdsstolar 3 st
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:23)
1535 3234 Trädockor 8 st, bland annat Ryssland, Matrjosjka / Babusjka. Höjd: 11-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)
1535 4136 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 148/300. Bildmått: 29x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:55)
1535 4469 Träsnitt Toyokuni (efter), Japan. Bildmått: 35,5x24,5, yttermått inklusive ram: 43x31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:44)
1535 4245 Tryck 6 st, motiv med fiskar, 1800-tal. Yttermått inklusive ram: 24x32 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)
1535 4124 Uppläggningsporslin 11 delar, Berit Ternell (f. 1929), Sverige, Upsala-Ekeby, Kosmos. Höjd: ca 5-11 cm, diameter: 11-22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:03)
1535 4470 Väggmedaljong Signerad V Borgman, Gips, efter antiken, diameter: 38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)
1535 4436 Väggplatta Arabia, Naile Wafin (f. 1920), Signerad NW, 40x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)
1535 4330 Väggreliefer 3 st, gips. Längd: 69 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:46)
1535 4434 Värja Konungen & Fäderneslandet, Monogram GB. Längd: 90 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:34)
1535 4433 Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 71 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)
1535 4472 Värmefat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 24. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)
1535 4427 Vas + SKÅL + KANNA, 3 delar, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5- 15 cm
1535 3154 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:06)
1535 3050 Vas Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:23)
1535 4422 Vas Gustavsberg, II-sortering, ej märkt. Höjd: 40 cm
1535 4463 Vas Rörstrand, Eva Bengtsson. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:47)
1535 4040 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:46)
1535 4021 Vas silver, Sterling. Höjd: 24 cm, bruttovikt: 180 g
1535 4423 Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 11 cm
1535 4475 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)
1535 4385 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, Sjögräs, med fiskar. Höjd: 23,5 cm
1535 4037 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:48)
1535 4425 Vaser 2 st, bland annat Karin Björquist "Octagon", Gustavsberg. Höjd: ca 15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)
1535 4243 Vaser 2 st, Stengods, bland annat Gunnar Nylund. Höjd: 16-24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)
1535 4388 Vaser 3 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 10-27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:12)
1535 4453 Vaser 4 st, Keramik. Höjd: 9-18,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:54)
1535 4302 Vaser ett par, Italien. Höjd: 31 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)
1535 4275 Vattenkanna Orientalisk, ceremoniell, koppar och mässing, inslag av turkoser, Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)
1535 4254 Vinglas 8 st, Villeroy & Boch. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:20)
1535 4061 Vinglas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)
1535 4304 Vitrinskåp Gustaviansk stil, tre hyllplan, Bredd: 52 cm. Djup: 32cm. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)
1535 4404 Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 115 cm, djup: 44 cm, höjd: 175 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)