Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 april 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1535 4196  Akryl Jonas Widen (f. 1978), Sverige. "Drömlandskap 2". Signerad. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:49)

1535 4246  Akvarell Amy Cedervall-Bernard, Signerad, St Tropez. Akvarell, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:23)

1535 4029  Akvareller 4 st, Elisabeth Almgren, Signerad, yttermått inklusive ram: 28-32-37x46, akvarell

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:44)

1535 4057  Ampel Empire. 1800-tal, Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)

1535 4235  Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)

1535 9328  Armband 18k guld, med gröna stenar. Längd: 20cm. Vikt: 7,7g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:46)

1535 4019  Armband vintage. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:38)

1535 1004  Armbandsur Corum, refnr: 64. 400. 21, serienr: 528772, Bank Of Switzerland, 999,24k guld, serienr: 4892, quartz, läderband. Diameter: 7 cm. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:03)

1535 4120  Balkongmöbel 4 delar, 2 stolar + bord + piedestal. Diameter: 35-60. Höjd: 61-72 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)

1535 3124  Barskåp Ek. Bredd: 70 cm, djup: 44 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)

1535 4294  Bemålat tryck familj, 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 45x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)

1535 4295  Bemålat tryck familjescen, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)

1535 4478  Bestick 10 delar, silver, diverse. Längd: 10-20, vikt: 300g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:01)

1535 4241  Bestick EP, med pärlemoskaft, England, etui medföljer

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:57)

1535 4421  Bestick nysilver, Haga, ca 60 delar. Längd: 11-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:06)

1535 4069  Bestick silver, 10+ 10+ 8+ 1+ 1. Längd: 14-22 cm, bruttovikt: 1550 g (varav knivar 760 g)

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)

1535 4281  Blandteknik 2 st, Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerade. Blandteknik, bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:56)

1535 4349  Blandteknik E Thompson. Signerad, blandteknik, daterad Hull 1900, Fartygsporträtt, 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 43x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)

1535 4473  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Antika Roma". Signerad, blandteknik, daterad 1982. Bladets mått: 30x23 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:35)

1535 4114  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)

1535 4445  Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Självporträtt. Signerad, Daterad 1927. Bildmått: 30x23,49x41 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:45)

1535 4309  Bokhylla mahogny. Bredd: 120 cm, djup, 30, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)

1535 4346  Bokhyllor ett par, 1920-tal, mörkbetsad björk. Bredd: 120 cm. Djup: 35 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:39)

1535 4025  Bokstöd ett par, brons, B&H. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)

1535 1006  Bokverk Max Ernst (1891-1976), Tyskland. "La Brebis galante". Benjamin Péret. Bok med tre färgetsningar (varav två är handsignerade). Utgiven av Les Editions Premieres, Paris 1949, detta är exemplar nr 8. Inbunden, ca 24x20 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:32)

1535 4476  Bonad / matta Egypten Kherdasa, 170x270 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:06)

1535 4324  Bordslampa 1950/60-tal, Sovjetunionen, Bakelit. Höjd: 44 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)

1535 4384  Bordslampa Strindbergsmodell. Smide, kupa av glas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)

1535 4335  Bordslampfot Kina. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:15)

1535 4339  Bordslampfötter ett par, le Dauphin. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:01)

1535 4393  Bordslampor ett par, 1960-tal. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:58)

1535 4467  Bordslampor Ett par, Italien, Alabaster, Etikettmärkt NK. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:43)

1535 4109  Bordslampor ett par, O&C. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:25)

1535 4099  Bordslystrar ett par. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:25)

1535 4249  Brosch Georg Jensen, sterlingsilver. Vikt: 19,6 g. Längd: 4,2 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:30)

1535 4397  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 97 cm, djup: 46 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)

1535 4395  Byrå 1800-tal. Bredd: 100 cm, djup: 46 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:54)

1535 4082  Byrå bemålad, 6-lådig. Bredd: 50 cm, djup: 27 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)

1535 4111  Byrå Bemålad, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 83 cm, djup: 47 cm, höjd: 133 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:58)

1535 4405  Byrå Furu, 6-lådig. Bredd: 56 cm, djup: 41 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:46)

1535 4367  Byrå nutida. Höjd: 40 cm, bredd: 33 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:43)

1535 9156  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 100 cm, djup: 53 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:16)

1535 4130  Caféstolar 4 st, sekelskifte

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)

1535 4229  Champagneglas 7 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:01)

1535 4389  Clubfåtölj Skinn

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:02)

1535 4240  Coasters 4 st, nysilver. Diameter: 13-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:14)

1535 4247  Cocktailskedar 12 st, nysilver. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)

1535 3212  Damarmbandsur Torun Bülow-Hübe (1927-2004), Sverige. För Georg Jensen, rostfritt stål. Diameter: 2,6 cm. Armringen 5x4 cm, omkrets ca 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:10)

1535 4060  Dekorelement 2 st, 1700-/1800-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:18)

1535 4455  Dubbelkanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. II-sortering. Höjd: 11 + 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:11)

1535 4283  Duk längd: 210 cm, bredd: 130´cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)

1535 4237  Eldhundar ett par, 1800-tal. Längd: 28 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:01)

1535 3247  Emaljmålning Dorina Mocan (f. 1954), Sverige. Signerad, Flicka, bladets mått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:09)

1535 4081  Emmafåtölj Nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)

1535 3246  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Kastellholmen. Signerad, numrerad 148/310. Bildmått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:06)

1535 4056  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 9/10, daterad 49. Bildmått: 5x6, yttermått inklusive ram: 18x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:51)

1535 4267  Färglitografi Cajsa Holmstrand (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad EA 10 ex. Färglitografi, bildmått: 43x62 cm, yttermått inklusive ram: 45x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)

1535 4002  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signering och numrering, numreringen fallit bakom passepartouten. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 62x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)

1535 4350  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, färglitografi, provtryck, oramat löst blad, 39x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:17)

1535 4372  Färglitografi Hans Zweidler, Abstrakt. Signerad, numrerad 48/75. Färglitografi, bildmått: 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:29)

1535 4282  Färglitografi Jean de Gavardie. Signerad. Färglitografi, bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 35x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)

1535 4043  Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 83/300, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:10)

1535 4091  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Efter, ej signerad, färglitografi, Föreningen för grafisk konst, 1942 cm, yttermått inklusive ram: 31x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:49)

1535 3242  Färglitografier 3 st, omkring 1900, "Afrique, Europe & Asie". Färglitografi, bildmått: 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:08)

1535 4044  Färglitografier 3 st, Ove Persson. Signerad, numrerad EA, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:33)

1535 4058  Fat Fajans Delft. Diameter: 40 cm

1535 4306  Fat nysilver, Engströmer, Stockholmsutställningen 1930. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:06)

1535 4052  Fat Upsala Ekeby. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:09)

1535 4095  Fåtölj design: Artifort Stol Orange slice

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)

1535 4049  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmqvist "Stora Eva"

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)

1535 4355  Fåtölj Kretongklädsel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:59)

1535 4437  Fåtöljer ett par, Tapetserarstil, 1880-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:18)

1535 3162  Figuriner ett par, Porslin, Napoli. Höjd: 22 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:11)

1535 4001  Fiskbassäng Kina, Blåvit dekor i form av körsbärsblommor. Diameter: 40 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:40)

1535 4070  Floretter 2 st. Längd: 108 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:27)

1535 4252  Gafflar/skedar 2+ 2 st, silver, England, 1800-tal. Längd: 20-22, vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)

1535 4096  Gardiner Jab, 2 längder 330x125 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)

1535 4075  Glasögonbågar 4 st, Dior/Cartier/Chanel/YSL

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:59)

1535 3056  Glasservis 77 del + 12 konjaksglas snarlika. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)

1535 4380  Golvlampa 1940-tal, trä. Höjd: 157 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)

1535 4376  Golvlampa 1970-tal, plåt / krom. Höjd: 123 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:57)

1535 4094  Golvlampa design: Hans Kempe & Lars Ljunglöf. Höjd: 120-160

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:51)

1535 4382  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:51)

1535 4313  Golvlampa Örsjö, mässing, höj- och sänkbar. Höjd: total 117 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:15)

1535 4106  Golvlampfot 1950-tal. Höjd: 122 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:53)

1535 4406  Golvur 1800-tal, Eskilstuna. Höjd: 215 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)

1535 4419  Gräddkanna + sockerskål, Musselmalet, Helblond. Höjd: 8-8,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)

1535 4480  Gräddkanna silver, 1859. Höjd: 9 cm, vikt: 110g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)

1535 4468  Grafiska blad 6 st etsningar, gravyrer och tusch. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 34x44 - 61x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)

1535 4262  Gravyr Efter Johan Lithén, "Batalie wydh Dünan uthi jwilken Hans Mayatt Konung Carl den XII. . bladets mått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:14)

1535 4023  Gravyrer 2 st, motiv från Dalsland, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:39)

1535 4139  Gryta Koppar. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:00)

1535 4230  Hallbyrå intarsia, 2-lådig. Bredd: 42 cm, djup: 31 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:52)

1535 4016  Handdukar 5 st ca 65x50+ 6 st ca 70x55 handvävda lin + 6 st lin ca 50x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:10)

1535 9334  Hänge 18k guld, med pärla, diamant 1xca0,10ct, och grön sten. Längd: 3cm. Vikt: 5,9g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:07)

1535 4458  Högtalare ett par, B&O med ställning. Höjd: 58 cm, längd: 54 cm, djup: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)

1535 4105  Hörnbord mahogny. Bredd: 55 cm, djup: 55 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:30)

1535 4084  Hylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 60 cm, djup: 30 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)

1535 4299  Ishink Nysilver, Ananas. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)

1535 4126  Jardiniere + fat, Gefle, 1920-tal. Keramik. Längd: 33-35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:44)

1535 3166  Kaffekvarn MEMA, gjutjärn. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:14)

1535 4255  Kaffeskedar 6 ST, silver, SAMEARBETE. Längd: 10,5 cm, vikt: 64 gr ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:11)

1535 4418  Kakfat på fot Musselmalet, Helblond, senare monterad fot, Diameter: 20 cm. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:32)

1535 3159  Kamera Praktika LTL med teleobjektiv, 400 mm. + vidvinkel 35 mm. Längd: ca 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)

1535 4234  Kanna Alfi. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)

1535 4039  Kanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:06)

1535 4451  Kanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:55)

1535 4319  Kannor 2 st, nysilver. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:32)

1535 4308  Karaffer 6 st. Höjd: 18-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:26)

1535 4409  Karmstol + 1 par stolar, Rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)

1535 4392  Karmstol Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:50)

1535 4401  Karmstolar 4 st, 1950-tal

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)

1535 4429  Karotter & formar 6 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 11-36 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:49)

1535 4402  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:04)

1535 4377  Kökspall 1950/60-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:08)

1535 4127  Konstglas 3 delar. Höjd: 25-30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:24)

1535 3150  Konstglas 7 del Reijmyre. Höjd: 11-35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:04)

1535 4067  Koppar med fat 12 delar, Tuscan, England. Diameter: 6-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:46)

1535 4261  Korgstolar ett par

1535 4108  Kuddar 4+ 1 st, Firma Svenskt Tenn. Längd: 45 cm, bredd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:40)

1535 4271  Kuverttallrikar 7 st, Stelton, Danmark. Mässing. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:07)

1535 4107  Lampskärmar 2 st, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)

1535 4338  Linnedukar diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:42)

1535 4018  Linneservetter Damast, 24 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:00)

1535 4354  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:45)

1535 4290  Ljuslykta ett par, Lalique, glas, Frankrike. Signerade. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:13)

1535 4387  Ljusstakar + skål, 3 delar, Iittala Festivo respektive Huppila, Finland. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)

1535 4092  Ljusstakar 1 par + 1 st, mässing. Höjd: 12,5-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:02)

1535 4289  Ljusstakar ett par, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Glas. Signerade "Orrefors OA 4380-65. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:43)

1535 4038  Ljusstakar ett par, Rörstrand, stengods. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:20)

1535 4352  Ljusstakar ett par, senempirestil, Förgylld brons. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:05)

1535 4119  Ljusstakar ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1977. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)

1535 4394  Ljusstake Skultuna. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)

1535 4260  Målarstege höjd: 135 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:24)

1535 4368  Månbord ett par, England. Bredd: 75 cm. Bredd: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:24)

1535 4059  Märkduk 1857 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:35)

1535 4411  Matbord Teak med klaff. Bredd: 94+ 25. Djup: 70 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:54)

1535 4442  Matbord Teak. Bredd: 125 cm, djup: 85 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:17)

1535 4047  Matsalsgrupp 7 delar, England bord + 6 stolar. Bord. Längd: 58 + 2x45 cm. Djup: 93 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:45)

1535 4046  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, bord + 6 stolar. Diameter: 110 cm. Höjd: 76 cm, 2 ilägg a 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)

1535 4410  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 13 delar, Bord + 12 stolar. Diameter: 110 cm, höjd: 74+ 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:25)

1535 4068  Matservis Christineholm, ca 40 del

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:33)

1535 4474  Matskedar 4 st, silver, 1800-tal. Längd: 21 cm, vikt: 220

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:49)

1535 4477  Matskedar 7 st, bland annat Franska liljan, silver, 1800-tal. Längd: 22 ca. Vikt: 370g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:33)

1535 3103  Matta galleri, Orientalisk, 113x306 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:59)

1535 4007  Matta orientalisk, 123x197 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:13)

1535 4322  Matta orientalisk, 124x194 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)

1535 4008  Matta orientalisk, 154x252 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)

1535 4369  Matta Orientalisk, 270x183 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:31)

1535 4006  Matta Orientalisk, Afghan, 128x192 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:07)

1535 3171  Matta orientalisk, Afghan, 166x240 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:20)

1535 3178  Matta orientalisk, Bochara, 185x280 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:40)

1535 3093  Matta orientalisk, Hosseinabad, galleri, 98x295

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:26)

1535 4370  Matta Pakistansk, Bochara, 260x157 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)

1535 4325  Mattor Kina, 2 st, 128x172 68x135 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:08)

1535 4303  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 130 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:09)

1535 4248  Mockaskedar 9+ 9 st. Längd: 9 cm, vikt: 120 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:33)

1535 4381  Nattygsbord 1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:30)

1535 4379  Nattygsbord Ett par, 1940-tal, mahogny. Bredd: 45 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:29)

1535 4073  Oljemålning Bertil Appelgren (f. 1935), Sverige. Signerad Apel, 1982, Åsele. Olja på duk, 37x62 cm, yttermått inklusive ram: 54x79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 21:00)

1535 4407  Oljemålning Björn Gidstam (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 72, sydländsk by. Olja på duk, 65x88 cm, yttermått inklusive ram: 67x92

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:44)

1535 4077  Oljemålning Conny Ahlgren, Signerad, "Farmors stol". Olja på duk, 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:56)

1535 4078  Oljemålning Conny Ahlgren. Signerad "på toppen". Olja på duk, 27x29 cm, yttermått inklusive ram: 29x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)

1535 4279  Oljemålning damporträtt, Kopia. Signerad. Olja på duk, 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 61x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:32)

1535 3193  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad Paris 1926. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 72x61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)

1535 4483  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Kustlandskap med ekor. Signerad. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:16)

1535 4400  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Klara sjö. Signerad. Olja på pannå, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)

1535 4329  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Signerad, daterad 1944, Flicka i skärgården. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:20)

1535 4285  Oljemålning Gustav Gehlin, Landskap, Signerad. Olja på pannå, bildmått: 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)

1535 9044  Oljemålning Jerzy Kusmierczyk, Komposition. Signerad. Olja på pannå, 101x80 cm, yttermått inklusive ram: 113x92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)

1535 9042  Oljemålning Jerzy Kusmierczyk, Portal. Signerad. Olja på pannå, 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:00)

1535 4269  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. "Individualister". Signerad, daterad a tergo 1990. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 107x89 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:15)

1535 4268  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1974, Stilleben. Olja på duk, 130x100 cm, yttermått inklusive ram: 137x102 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)

1535 4273  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad A Tergo 1990, "Hänsyn". Olja på duk, 73x73 cm, yttermått inklusive ram: 80x80 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)

1535 4270  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 130x60 cm, yttermått inklusive ram: 133x62 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:23)

1535 4266  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x40 cm, yttermått inklusive ram: 57x43 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:50)

1535 4278  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 73x73 cm, yttermått inklusive ram: 80x80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:25)

1535 4292  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kungliga slottet, Signerad. Olja på pannå, 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)

1535 4449  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 63, kustlandskap. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:41)

1535 4087  Oljemålning Märtha Åkerberg-Sirinyan (1919-2010), Sverige. "Mälarskuta på väg ut". Monogramsignerad. Olja på duk, 67x70 cm, yttermått inklusive ram: 72x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:11)

1535 4086  Oljemålning Märtha Åkerberg-Sirinyan (1919-2010), Sverige. "Turkisk kvinna". Monogramsignerad. Olja på duk, 70x70 cm, yttermått inklusive ram: 75x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:09)

1535 4045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-tal, rastande sällskap. Olja på pannå, 11x13 cm, yttermått inklusive ram: 24x26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)

1535 3186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hus vid vattendrag, duk på pannå, 29x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:40)

1535 4360  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på duk, 35x50 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)

1535 4009  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition med figurer. Signerad HT - 65. Olja på duk, 67x77 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:00)

1535 4053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad AX, Landskap. Olja på duk, 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:05)

1535 4300  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Elsa Bonstedt, 1901, Visby. Olja på duk, 25x40 cm, yttermått inklusive ram: 31x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:38)

1535 3265  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Nilsson, -31, Arabisk innergård. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:53)

1535 4286  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad E Sörman -56. Olja på pannå, bildmått: 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:35)

1535 4461  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, studie. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 100x80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:52)

1535 4032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)

1535 4090  Oljemålning Sam Wallin. Signerad, daterad 43, "Stilleben med hummer" duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:53)

1535 3187  Oljemålning Th Lindh, Signerad, "Motif från Mälaren". Olja på pannå, 17x23 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)

1535 3157  Oljemålning Uno Bornemark, "Norrbygärde Dalhem från Centralen". Signerad. Olja på pannå, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 72x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)

1535 4296  Oljemålningar 2 st, Bergslandskap, sent 1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, 24x16 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:02)

1535 3183  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad Ruben S, Venedig. Olja på pannå, 22x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)

1535 4344  Pall Björk, 1920-tal. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)

1535 4383  Pall konstläder, 1960/70-tal. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:23)

1535 4076  Paraplyställ Läder. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:24)

1535 4416  Parti frimärken 5 årshäften med svenska frimärken 1993-96 olika valörer, ostämplade, samt utländska

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)

1535 4323  Parti glas 5 delar, ljusstakar och vaser, Orrefors. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)

1535 4326  Pelarbord Björkrotsfaner. Bredd: 66 cm, bredd: 51 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)

1535 4345  Pelarbord Nyrokoko, intarsia. Diameter: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:16)

1535 4428  Penselvas Kina, 1900-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:35)

1535 4138  Plakett brons, Herman Neujd (1872-1931), Sverige. "Minne från konstindustriutställningen, 1909, Herman Bergmans Gjuteri, 18x13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:31)

1535 4264  Pochette "Jeux dOmbres", design: Loïc Dubigeon, Hermès, Paris. Pochette i siden, ca 42x42 cm, originalask medföljer

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:17)

1535 4479  Pokal silver, CG Hallberg, 1909, invändigt förgylld. Höjd: 15 cm, vikt: 130

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:25)

1535 4024  Porslin 5 delar, bland annat Meissen/B&G. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)

1535 4340  Pottskåp Bemålat, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 42 cm, djup: 34 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:25)

1535 4088  Remmare 13 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)

1535 4079  Resväskor 2 st, Läder. Längd: 66-72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)

1535 3085  Ring 18k guld. Med briljanter, totalt 0,85 ct. Enl. Inskription. Vikt: 5,4 g. Storlek: 19,6

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:24)

1535 9331  Ring Platina, med diamanter, 30xca0,02ct, med rosa sten. Vikt: 13g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:50)

1535 4104  Rökbord omkring sekelskiftet 1900, Kopparskiva. Diameter: 60 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)

1535 4412  Röllakan 205x140 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)

1535 4318  Rullbord masurbjörk, på hjultrissor. Bredd: 65 cm, bredd: 45 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:10)

1535 4444  Salongsbord Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900, bemålat, skivan med filttyg. Bredd: 115 cm. Djup: 65 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:57)

1535 4312  Salongsbord Louis XV-stil, intarsia, Bredd: 75 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:36)

1535 4129  Sameknivar 5 st. Längd: 19-25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)

1535 4051  Samlartallrikar 36 st, Royal Copenhagen. Diameter: 15,5-18,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:56)

1535 4085  Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)

1535 4443  Sekretär 1950/60-tal, teak. Bredd: 100 cm, bredd: 45 cm, höjd: 103 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:17)

1535 4311  Sekretär Intarsia. Bredd: 90 cm. Bredd: 48 c cm, höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:04)

1535 4015  Sekretär längd: 91 cm, djup: 47 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:48)

1535 4448  Serietidningar Kalle Anka, 28 st, 1951-58

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:14)

1535 4357  Serigrafi efter Kjartan Slettemark, Nixon, "Gevalia dicks mest", 75x52 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:22)

1535 4482  Servisdelar 24 delar, Mulberry, England

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:18)

1535 4125  Servisdelar 29 delar, Berit Ternell (f. 1929), Sverige, Upsala-Ekeby, Kosmos Oliv

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:20)

1535 4244  Servisdelar Gien, Frankrike, "Savane", 12+ 12 delar, 16,5-22 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:36)

1535 4462  Servisdelar Gustavsberg, Pyro, 6 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)

1535 4420  Servisdelar Tyskland, 80 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:43)

1535 4332  Sideboard Rokokostil, med stenskiva. Längd: 86 cm, djup: 36 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:28)

1535 3138  Siluettavlor 5 st, bland annat Leksell, yttermått inklusive ram: 22x25 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:41)

1535 4363  Sittgrupp 3 delar, fåtöljer + bord, rotting. Höjd: 57-85 cm, längd: 51-74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:47)

1535 3263  Skål + tekopp, 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, + extra fat. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:48)

1535 4456  Skål med hänklar, silver. Längd: 19 cm. Vikt: 370 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:18)

1535 3152  Skål Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)

1535 4336  Skålar 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 19-40, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:16)

1535 4361  Skålar Kina, 4+ 1 delar. Höjd: 6-7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:34)

1535 4342  Skåp Jugend, Ek. Bredd: 75 cm, djup: 49 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:22)

1535 4110  Skärm med Josef Frank tyg, 53x131 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:12)

1535 4251  Skedar 1 par + 3 knivar, silver. Längd: 18-21 cm, bruttovikt: 215 (varav knivar 130 g)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:21)

1535 3156  Skivspelare Technics, model SL-DL5. Längd: 42 cm, djup: 32 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:15)

1535 9239  Skrivbord 1880-tal. Bemåla. Bredd: 122 cm, bredd: 63 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:59)

1535 4064  Skulptur Ängel, Konstmaterial. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:19)

1535 4042  Skulptur Gustavsbergs Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:50)

1535 4432  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, för WWF, Bison. Längd: 23 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:52)

1535 4447  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:23)

1535 4112  Skulptur Porslin, Flamingos. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:27)

1535 4430  Skulptur Tigerunge, Italien. Höjd: 30 cm

1535 4310  Skulpturer 2 st, Lalique, France, glas, Fåglar. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:51)

1535 4041  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), rävar. Längd: 8-16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:20)

1535 4454  Skulpturer 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 16-17 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:09)

1535 4074  Skulpturer 4 st, Konstglas, FM Ronneby. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:05)

1535 4132  Slagbord 1800-tal. Höjd: 75 cm. Bredd: 45-117 cm. Bredd: 94 cm, ena sidan saknas

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)

1535 4253  Smörgåsbrickor 8 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 10x17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)

1535 4257  Snipor 2 st, silver, England. Längd: 11-14, vikt: 190 gr

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:48)

1535 3055  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 194 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:42)

1535 4378  Soffbord 1940-tal, mahogny. Diameter: 94 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:38)

1535 4256  Soppslev + tesil+ sked, silver. Längd: 22-41 cm, bruttovikt: 225 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:19)

1535 4359  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:33)

1535 4280  Spegel Nyrokoko, 81x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:26)

1535 4464  Spegel omkring 1900, Barockstil, med kinesiserande motiv, 96x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:54)

1535 4348  Spegel Oval, 72x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:22)

1535 4341  Spegel Rokokostil, 84x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:30)

1535 4103  Spegel Teak, 43x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:05)

1535 4113  Spegel Tenn, 1929, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 66x37 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:07)

1535 4440  Spegelbyrå Jugend, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 55 cm, höjd: 173 cm

1535 4446  Spelbord 1800-tal. Bredd: 82 cm, djup: 2x42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:56)

1535 4471  Stekfat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 24,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:20)

1535 4071  Stick/huggvapen 5 delar. Längd: 28-87 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)

1535 4439  Stolar 3 st, Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:17)

1535 4375  Stolar 4 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä, 1962

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:06)

1535 4135  Stolar 4 st, Rokokostil, Snickare Stenström, Bromarv, Finland

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:01)

1535 4438  Stolar 6 st, Furu

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:31)

1535 3255  Stolar 8 st, sent 1800-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:48)

1535 4011  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:49)

1535 3121  Stolar ett par, Gustaviansk stil

1535 4396  Sybord Gustaviansk stil. Bredd: 53 cm, djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:03)

1535 4238  Syltkruka Rörstrand. Diameter: 23 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)

1535 4014  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 46 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:12)

1535 4356  Taburett längd: 47 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:32)

1535 4333  Tågset Märklin. Längd: 10-21,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:16)

1535 4399  Takarmatur 1960-tal. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)

1535 4100  Takarmatur jugendstil. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:55)

1535 4137  Takarmatur med prismor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:26)

1535 4314  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:14)

1535 4140  Takarmaturer ett par, glas med prismor. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:08)

1535 4239  Tallrik Berlin, 1800-tal, Brandenburger Tor. Diameter: 24,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:09)

1535 4466  Tallrikar 5 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5-23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:15)

1535 4093  Tallrikar 6 st, Paris, 1800-tal, Kartor/Jaktmotiv. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:47)

1535 4063  Tallrikar 6 st, Villeroy & Boch, Crayfish. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:46)

1535 4117  Tavelram med tryck, yttermått inklusive ram: 71x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:41)

1535 4320  Tavla Kina, yttermått inklusive ram: 79x142 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)

1535 4328  Teckning Curt Clemens (1911-1947), Sverige. "Birgit i vårsolen". Signerad. Blyerts, 40x25 cm, yttermått inklusive ram: 68x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:59)

1535 4386  Tempelhundar 2 st, nutida. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:34)

1535 4398  Terrin Jiaqing, Kina, Höjd. Längd: 38 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)

1535 4050  Teservis 3 delar, Adams, Tunstall England. Silvermontering Birmingham, Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:35)

1535 4259  Textiltavla Danserska, yttermått inklusive ram: 53x51 cm

1535 4441  Trädgårdsstolar 3 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:23)

1535 3234  Trädockor 8 st, bland annat Ryssland, Matrjosjka / Babusjka. Höjd: 11-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)

1535 4136  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 148/300. Bildmått: 29x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:55)

1535 4469  Träsnitt Toyokuni (efter), Japan. Bildmått: 35,5x24,5, yttermått inklusive ram: 43x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:44)

1535 4245  Tryck 6 st, motiv med fiskar, 1800-tal. Yttermått inklusive ram: 24x32 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)

1535 4124  Uppläggningsporslin 11 delar, Berit Ternell (f. 1929), Sverige, Upsala-Ekeby, Kosmos. Höjd: ca 5-11 cm, diameter: 11-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:03)

1535 4470  Väggmedaljong Signerad V Borgman, Gips, efter antiken, diameter: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:54)

1535 4436  Väggplatta Arabia, Naile Wafin (f. 1920), Signerad NW, 40x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)

1535 4330  Väggreliefer 3 st, gips. Längd: 69 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:46)

1535 4434  Värja Konungen & Fäderneslandet, Monogram GB. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:34)

1535 4433  Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 71 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:44)

1535 4472  Värmefat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 24. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)

1535 4427  Vas + SKÅL + KANNA, 3 delar, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5- 15 cm

1535 3154  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:06)

1535 3050  Vas Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:23)

1535 4422  Vas Gustavsberg, II-sortering, ej märkt. Höjd: 40 cm

1535 4463  Vas Rörstrand, Eva Bengtsson. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:47)

1535 4040  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:46)

1535 4021  Vas silver, Sterling. Höjd: 24 cm, bruttovikt: 180 g

1535 4423  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 11 cm

1535 4475  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:28)

1535 4385  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, Sjögräs, med fiskar. Höjd: 23,5 cm

1535 4037  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:48)

1535 4425  Vaser 2 st, bland annat Karin Björquist "Octagon", Gustavsberg. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:39)

1535 4243  Vaser 2 st, Stengods, bland annat Gunnar Nylund. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)

1535 4388  Vaser 3 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 10-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:12)

1535 4453  Vaser 4 st, Keramik. Höjd: 9-18,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:54)

1535 4302  Vaser ett par, Italien. Höjd: 31 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)

1535 4275  Vattenkanna Orientalisk, ceremoniell, koppar och mässing, inslag av turkoser, Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:47)

1535 4254  Vinglas 8 st, Villeroy & Boch. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:20)

1535 4061  Vinglas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)

1535 4304  Vitrinskåp Gustaviansk stil, tre hyllplan, Bredd: 52 cm. Djup: 32cm. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)

1535 4404  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 115 cm, djup: 44 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)