Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 juli 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1406 1051  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej signerad, "Höst". Olja på pannå, 29x21, yttermått inklusive ram: 32x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:01)

1406 1053  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej signerad, krukväxt. Olja på duk, 46x38 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:32)

1406 1028  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej signerad, vid lampan. Olja på pannå, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:07)

1406 1050  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -28, Hustak. Olja på duk, 44x33 cm, oramad

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:25)

1406 1027  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -31, Hamn i nattljus. Olja på pannå, 41x33 cm, oramad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:52)

1406 1029  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -32, "Porträtt". Olja på duk, 49x43 cm, oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:33)

1406 1026  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -36, "Sista buketten". Olja på pannå, 41x33 cm, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:34)

1406 1004  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -38, blomsterrabatt. Olja på duk, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:03)

1406 1047  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -39, lykta. Olja på duk, 64x49 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:28)

1406 1046  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -40, blomma i flaska. Olja på duk, 61x50 cm, oramad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:22)

1406 1038  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -41, Trädgårdsmotiv. Olja på duk, 61x50 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:25)

1406 1024  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -42, Stilleben med Fuchsia. Olja på duk, 61x38 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1406 1017  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -42, vintertak. Olja på duk, 33x41 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:17)

1406 1003  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -43, Bordstelefon. Olja på pannå, 38x46 cm, oramad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:06)

1406 1033  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -43, Interiör. Olja på pannå, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:45)

1406 1022  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -43, stilleben med tulpan i skål. Olja på pannå, 38x46 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:15)

1406 1008  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -44, Bitsocker. Olja på pannå, 38x46 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:32)

1406 1021  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -44, stilleben med tennisracket & pappersfåglar. Olja på pannå, 55x46 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:30)

1406 1043  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -45, "Äppelblom". Olja på pannå, 55x45 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:50)

1406 1019  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -45, interiör med tennisracket. Olja på pannå, 55x46 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:59)

1406 1006  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -45, målande flicka. Olja på pannå, 61x50 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:15)

1406 1020  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -45, stilleben. Olja på pannå, 46x38 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:05)

1406 1009  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -46, Flöten. Olja på pannå, 81x65 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1406 1013  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -46, Interiör med modellbåt. Olja på pannå, 65x54 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:30)

1406 1025  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -46, Nät. Olja på pannå, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:03)

1406 1010  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -46, Stilleben med porslinshundar. Olja på pannå, 65x54 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:59)

1406 1052  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -47, Trädgård. Olja på pannå, 81x65 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:32)

1406 1015  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -47, utsikt mot havet. Olja på pannå, 81x65 cm, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:26)

1406 1030  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -48, blomsterstilleben. Olja på pannå, 24x19 cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:54)

1406 1044  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -48, Kustmotiv. Olja på pannå, 65x81 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:59)

1406 1039  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -48, Stilleben. Olja på pannå, 81x65 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:08)

1406 1036  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -49, krukväxt. Olja på pannå, 55x46 cm, oramad

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:43)

1406 1041  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -49, Stilleben med bok & stånka. Olja på duk, 32x23, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:02)

1406 1023  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -49, Stilleben med rep. Olja på pannå, 73x60 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:36)

1406 1048  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -50, nattfjärilar. Olja på pannå, 46x38 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:59)

1406 1007  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -50, stilleben med spegel. Olja på pannå, 50x61 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:58)

1406 1014  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -51, Blomkruka i fönster. Olja på pannå, 38x46 cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:58)

1406 1040  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -51, Stilleben med utsikt. Olja på pannå, 46x38 cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:31)

1406 1037  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -52, fjällandskap. Olja på pannå, 33x41 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:58)

1406 1012  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -52, kustmotiv med fiskebod. Olja på pannå, 38x46 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:31)

1406 1005  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -54, tulpaner i kruka. Olja på pannå, 50x61 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:59)

1406 1034  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -55, "Vårregn". Olja på pannå, 41x33 cm, oramad, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:42)

1406 1018  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -55, interiör med blomma i vas. Olja på pannå, 55x46 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:06)

1406 1045  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -55, Stilleben. Olja på pannå, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:33)

1406 1011  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -57, kustmotiv. Olja på duk, 60x49, yttermått inklusive ram: 65x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:29)

1406 1035  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -57, Solnedgång. Olja på pannå, 41x33 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:47)

1406 1032  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -68, "Fiskebäckskil". Olja på duk, 26x46 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 19:39)

1406 1031  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad -77, blommor i vas. Olja på pannå, 33x24 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:40)

1406 1042  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Monogramsignerad AW, daterad 35, Båtar i hamn. Olja på pannå, 41x37 cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 18:24)

1406 1002  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Tvätt på lina, Monogramsignerad AW, daterad -40. Olja på pannå, 55x46 cm, oramad

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 juli 2021 20:18)