Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 april 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

405 8469  Ägghöna Gustavsberg 1870-tal (spricka i botten)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8545  Ägghöna porslin, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8470  Äggskål med lock, Gustafsberg tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8108  Akvarell "Ossian Brander i Maskeraddräkt" H Hansen, 25x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8061  Akvarell 1700-tal, 'Swartsiö' 22x20

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8161  Akvarell Artelius, Prinsessmotiv, 25x18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8120  Akvarell Bondgård, sign 39x55

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8214  Akvarell Emil Zoir, 52x70

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7774  Akvarell Flavet, 69x49

405 8013  Akvarell Fullriggare, A Hägg, 13x10

405 8587  Akvarell Jorpes, 1944, fiskare, 30x67

405 8072  Akvarell M Von Essen, 1962, Kronprins Gustav, 52x36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8163  Akvarell Maya Karma -68, Ekorre, 28x26

405 8073  Akvarell sign An Gusdorff, sommarblommor, 470x29

405 7772  Akvarell signerad. 'Naken gosse' 42x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8064  Akvarell Sittande kvinna, 1950, 29x21

405 8586  Akvarell Venedig, 15x21

405 8741  Akvareller 1 par, Monogramsign, JMJf, Vårblommor, 34x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8421  Akvareller 3 st, F.Lindström, Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8560  Altarskåp med buddha, höjd: 43

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8427  Altartavla 1800-tal, höjd: 28

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7534  Ampel 1800-tal, Alabaster, dia:45

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8493  Ampel Jugend Koppar, Dia43

405 7481  Ampel Karl johan-stil

405 8279  Ampel Karl-Johanstil, höjd: 70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8449  Ampel Koppar/snäcka, jugend, höjd: 24

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8308  Ampel Korgmodell, höjd: 90 (nyprod.)

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7658  Ampel Malm, höjd: 25

405 8077  Ångmaskin+ plåtbåt,

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8520  Askar 4 st, Orientaliska

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7422  Bägare silver Nyberg 1804., höjd: 7, 5

405 8591  Bajonetter 2 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8740  Båtmodell 'Vanadis' trä, längd: 120

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8379  Bestickuppsättning Ns, Modell Haga, 105 del

405 8146  Björnspjut

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8033  Blandteknik 1800-talsram, 60 x 48

405 8131  Blandteknik 2 x B Wahlberg, Spanskt bymotiv, 34x26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8127  Blandteknik ÅWA, 21x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8708  Blandteknik Bengt Lindström, 76x57

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8124  Blandteknik G Nordström 59, 41x32 sk

405 8249  Blandteknik Gustav Ehrenberg, fiskarflicka, 46x60

405 8172  Blandteknik Hans Zätterwall, "Confesione, samtal m Chamanen88-90", 122x171

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8049  Blandteknik J.Hotuj, Komposition med figurer, 84 x 105

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8164  Blandteknik Troll, Rolf Lidberg 1945

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8610  Blyglasfönster 2 st, höjd: 80

405 8216  Böcker o skrifter 17-1800-tal bla. Sweriges o Norriges kalender

405 8620  Bonad afrika, 50-tal, papper

405 8268  Bord Bruno Mathsson/Piet Hein, björk, 100x80, höjd: 73

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8657  Bord Funkis

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 7761  Bord med kopparskiva, tidigt 1900-tal, höjd: 66

405 8354  Bordsfontänlampa Jugendstil, höjd: 62

405 8689  Bordsfotogen

405 8438  Bordsfotogenlampa

405 8257  Bordsfotogenlampa Sekelskifte

405 7779  Bordskanon Stavsjö bruk, längd: 35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8100  Bordslampa 50-tal, teak plåt glas, höjd: 38

405 8572  Bordslampa 60/70-tal

405 8378  Bordslampa Barockstil

405 8209  Bordslampa delfin förgylld, höjd: 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7352  Bordslampa Glas

405 8103  Bordslampa läslampa, onyx mässing , höjd: 42

405 8233  Bordslampa plåtskärm (läslampa) mässing

405 7570  Bordslampor 1 par, jugendstil, (nyprod)

405 8544  Bordspendyl 1800-tal, mässing, höjd: 50

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7374  Bordspendyl trä, Gustaviansk stil, höjd: 45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8491  Bordsspegel  höjd: 65

405 8276  Bordsur 1 reseur 1 bordsur

405 7674  Bordsur 1800-tal, marmor, sk, höjd: 34

405 8088  Brevkortsalbum 3 st

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8158  Bricka Jugend, koppar

405 8425  Bricka pläter, längd: 62

405 8567  Burkar 3 del, Arabia/Rörstrand

405 8682  Byrå 1800-tal, 5-lådig, längd: 85, djup: 47, höjd: 129

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 7548  Byrå 1800-tal, längd: 121, djup: 48, höjd: 112

405 7531  Byrå Hauptstil, längd: 110, djup: 45, höjd: 80

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8534  Byrå Louis XV-stil, längd: 91, djup: 36, höjd: 72

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8302  Byrå Mahogny, 1800-tal, längd: 140, djup: 60, höjd: 117

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8311  Byrå med stenskiva, längd: 82, djup: 45, höjd: 82 (nyprod.)

405 8540  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 90, djup: 55, höjd: 80

405 8264  Byrå Sekelskifte, bemålad, längd: 92, djup: 48, höjd: 85

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8685  Byrå/lådhurts Sekelskifte, vitmålad, 5-lådig, längd: 56, djup: 51, höjd: 119

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8185  Byster 1 par barn med äpple o kex, höjd: 18

405 7785  Cafèbord Gjutjärn med stenskiva, höjd: 72 (skiva med skada)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7763  Cafébord Byarum + 3st stolar

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7784  Cafébord Gjutjärn med stenskiva, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8543  Chiffonjé 1800-tal, längd: 105, djup: 56, höjd: 138

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8320  Chiffonjé 1800-tal, valnöt, längd: 120, djup: 54, höjd: 144

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8014  Chiffonjé valnöt 1890-tal fanérskador, 96x56x145

405 8542  Chuval Tekke semi-antik, 71x116 (slitage)

405 7401  Cigaretteetui silver, importstplr. e. 1912, längd: 12, 5

405 7778  Clown porslin/tyg , längd: 50

405 8240  Cocktailglas med brickor, 6 st. Orrefors, Vicke Lindstrand, 1930-tal

405 8677  Dalahäst 1800-tal, höjd: 14

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8141  Djur 3 del, bla. Lisa L /Hoff

405 8686  Docka + vagga + kläder

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8697  Dockor 2st, "Häxor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8318  Dragkista 17/1800-tal, ådringsmålad, längd: 130, djup: 60, höjd: 112(skador)

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8514  Dragspel I väska

405 8315  Dragspel i väska, Curtini

405 8313  Dragspel i väska, Hagström, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8017  Dricksglas 6 st Iittala

405 8617  Dukar Linne, 15 st

405 8170  Epåletter 1 par, etc militära

405 8091  Etagebord Björk, höjd: 56

405 8390  Etagehylla med hjul och låsa, sent 1800-tal, längd: 50, djup: 37, höjd: 74

405 8155  Étagère 1890-tal, höjd: 96

405 7754  Étagère sent 1800-tal, höjd: 132

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8081  Etsning Lofoten, 32x44

405 8694  Etsning  S Dali, Katt o fågel, 44/250, 57x39

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8522  Etsning Stig Borglind, 13x24

405 7517  Etui silver, längd: 8

405 8342  Färgetsning E. Hällgren, Stadshuset, Stockhol, 32x39

405 7705  Färgkrita  Tycho Ödberg 1934, 29x42

405 8707  Färglitografi 3 x R Riediger, (runda)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 7080  Färglitografi  G. Brusewitz, älgar, 20/200, 29x44

405 8250  Färglitografi  Gustav Rudberg, skuta, 114/310, 42x30

405 7100  Färglitografi  Hugo Zuhr, 231/260, 46x69

405 8205  Färglitografi Lis Zwick, 90/200 , 40x55

405 8004  Färglitografi Måns, 96/350, 63x49

405 8673  Färglitografi  Miro "Komposition" 36/75, 73x51

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8674  Färglitografi  Miró, "Komposition" 36x75, 51x73

405 8714  Färglitografi  S Dali, "Rovfågel" 111/250, 50x41

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8343  Färglitografi Thelina Aulio Paanonen, 1976, lekande barn, 258/260, 34x50

405 8034  Färglitografi  Walter K, P.t, Komposition, 56 x 40

405 8453  Färglitografier  2 st, Reinhold Ljunggren, båt & fotogenlampa

405 8109  Färglitografier  Erik Höglund, EH-91, 2 st, 31x23 onumrerade

405 8565  Fat 5 del, 50-tal

405 8277  Fat Gustafsberg, Argenta, Dia. 18 (nagg)

405 8506  Fåtölj Alf svensson, Ljungs fabriker 1959

405 8645  Figurin "Myskoxe" Upsala-Ekeby, höjd: 25, längd: 30

405 8176  Figurin 1800-tal, Kejsarinna, märkt J.P, höjd: 30, (pennställ), lagad, skadad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8489  Figurin  Gustafsberg, Lisa Larson, höjd: 23

405 8452  Figurin Hutchenreuther, Putti, höjd: 11

405 7775  Figurin Isbjörn, längd: 24, höjd: 19

405 8134  Figurin Pojke med täljkniv, Kunglig dansk, höjd: 19

405 5426  Figurin Rörstrand, höjd: 24

405 8576  Figurin Rosenthal, 'Fisk', Sign F Heidenreich, höjd: 20

405 8578  Figurin Rosenthal, Häst, Sign Th Kärner, höjd: 17

405 8208  Figurin UE Mari Simmulson, höjd: 18

405 8515  Figuriner 16 st, WMF, Paul Hoff

405 7366  Figuriner 3 st [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8442  Figuriner + vaser 6 del, Bla argenta

405 8058  Figuriner/vaser 5 del, Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl

405 8334  Fiol med stråke

405 7744  Fiskbestick 16 del, pläter/pärlemor

405 8584  Fiskgryta Koppar, längd: 64, + 2 kärl koppar

405 8548  Flaskskepp 2 st

405 8227  Floretter 2 st. Solingen/Svalling

405 8116  Fotpall rokokostil, broderad dyna

405 8676  Frimärken Norge, Danmark, Grönland, DVI, m.m. 3 album + kartong dubletter

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8675  Frimärken Sverige, bl.a. skillingar + FDC, 1933-1961, 92 st. + kartong dubletter

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8551  Fruktfat Gefle, Dia35

405 8651  Fruktfat Silver, CGH 1936, dia:30

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8637  Fruktservis England, 9 del

405 8012  Fruktservisdelar 14 del

405 8431  Fruktskål Ns/glas, Sekelskifte, höjd: 38 Dia32 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8733  Fruktskål Pläter

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8546  Gipsrelief Kvinnor, 38 x 38

405 8443  Glas på fot  höjd: 29

405 8345  Glasservisdelar 20-tal, ca 40 del, olika modeller

405 8198  Glasservisdelar 7+2

405 8298  Glasservisdelar c:a 25st

405 8466  Glasservisdelar ca 20 del, Guldfot

405 8194  Glasservisdelar ca 20 del, viss nagg

405 7812  Globlampa höjd: 118

405 8529  Golvlampa

405 8508  Golvlampor 2st, Luxus, Uno-Östen Kristiansson

405 8695  Golvljusstakar 1-par, trä, höjd: 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8304  Golvur Mora, höjd: 217

405 8110  Golvvas (dds) Anders B Liljefors, ABL Gustavsberg Studio, höjd: 36[skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8706  Göteborgsstolar 1-par

405 8028  Gouache Ture P. Kossor, 70x90

405 8087  Grafiskt blad G Brusewitz, Ugglor, 86/350 25x40

405 8229  Grafiskt blad osignerat, onumrerat, Ramsmora-Möja, 33x19

405 8505  Gravyr 1700-tal, 'Marie Princess Reine de France, 50x35

405 8074  Gravyrer 2 st, Adolf Fredrik & Lovisa Ulrika, 40x28

405 8717  Gravyrer 4 st, 36x42 ca

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8716  Gravyrer 5 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8056  Gryta på benställning

405 8691  Gryta + kastrull, koppar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8456  Hallampa 40-tal, höjd: 60

405 8338  Hallampa Mässing

405 8190  Hallampa mässing slipat glas, höjd: 40

405 8101  Hallbelysning 3 del

405 8350  Hallbyrå Idegran, England, längd: 45, djup: 32, höjd: 65

405 8219  Halsband 18 k, 19, 8 g

405 8613  Halssmycken 2st, Kina jade + bärnsten med insekt

405 8391  Hängskåp  längd: 48, djup: 23, höjd: 55, sekelskifte 1900, blåmålat

405 8231  Hängskåp Kina, rosenträ, höjd: 81

405 8477  Hängskåp Tidigt 1900-tal, mahogny/blyglas, höjd: 48

405 8599  Hästskulptur Metall, längd: 48 (nyprod.)

405 8715  Hyvelbänk

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8703  Jordglobslampa

405 8188  Jordglobslampa glasglob, höjd: 43

405 8341  Kaffegods 30-tal, Rörstrand/lidköping, ca 20 del

405 8650  Kaffekanna England, silver

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8325  Kaffekanna silver, 1912, höjd: 24

405 7239  Kaffepetter Koppar

405 7041  Kaffeservis 27 del. Gustavsberg, benporslin

405 8023  Kaffeservis 4 del nysilver, Gustaviansk stil

405 8640  Kaffeservis c:a 35-del, Rosenthal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8363  Kaffeservisdelar Winterling

405 8255  Kaffeskedar 10 st, silver, bla. 1800-tal

405 8336  Kaffeskedar 12 st, Silver, Rosenholm

405 8204  Kakemono Kina, 67x32

405 8628  Kakemono Landskap, höjd: 130

405 8335  Kameror + kikare 5 del, Olika åldrar

405 8307  Kandelaber med prismor, höjd: 98 (nyprod.)

405 8324  Kandelabrar 1 par, 1800-tal, mässing, höjd: 47

405 7321  Kandelabrar Ett par, pläter, höjd: 59

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8603  Kanna glaserat lergods, Kina, antik, höjd: 22

405 8183  Kannor 2 st Atla Danmark + Rokokostil England Pläter, höjd: 20-22

405 8118  Kannor 2 st NS, höjd: 18-21

405 8454  Käppar 2 st, En med silverkrycka

405 8681  Karaff kristall, höjd: 43

405 8524  Karmstol Barockstil

405 8111  Karmstolar 1 par, mahogny

405 8055  Karmstolar 1 par, Rokokostil

405 7614  Karmstolar 1-par, Karl-Johanstil

405 7757  Karmstolar 1-par, tidigt 1900-tal, ek

405 8622  Karotter med lock, 1 par, ns

405 8730  Kasthyllor 2 st

405 8373  Keramik 2-del "Argenta" Kåge + vas, höjd: 15

405 8374  Keramik 4-del, 60-tal (1st med spricka)

405 8519  Keramik diverse 7 del, Orientaliskt, Blas Ming [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 7625  Keramik diverse grön keramik

405 8397  Kinamattor 1-par, 63x124

405 8352  Kinesiska Tecken 7 st, Mässing

405 8303  Kista 1800-tal, längd: 93

405 8357  Klädhängare Broderi mahogny 1890-tal

405 8237  Klaffbord  höjd: 67

405 8015  Klaffbord furu, 1800-tal, H.77

405 8502  Knivställ nysilver med sex fruktknivar

405 7783  Kommod sekelskifte, ådringsmålad, längd: 71, djup: 48, höjd: 73

405 7787  Konsolbord höjd: 75 vitmålat

405 8475  Konst/antikvitetsböcker i låda

405 8660  Konstglas 2-del Gate Orrefors + 2-del Strömbergshyttan

405 8719  Koppar 4-del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8271  Kopparföremål 3 del

405 8499  Kopparformar ca 30 del

405 8011  Kristall karraffer + skål, Orrefors

405 8653  Kristallkrona Svenskt Tenn, höjd: 70

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8474  Kungörelser 1700/1800-tal, i låda

405 8627  Kuriosa 4 del, Silver/Ns

405 7752  Lampbord Funkis

405 7326  Lampbord Kina, höjd: 60

405 8314  Lampbord med låda, höjd: 78 (nyprod.)

405 7337  Lampetter 1 par

405 8226  Lampetter 1 par, malm, höjd: 39

405 8054  Lampetter 1 par, Mässing

405 8225  Lampetter 1 par, mässing, 1920-tal, höjd: 34

405 8495  Lampetter Ett par, rokokostil, höjd: 25

405 8734  Lampfötter 1 par, kristall. Tot, höjd: 49

405 8612  Lanterna Koppar, höjd: 45

405 8371  Lanternor 1 par, mässing, höjd: 42

405 8191  Linne div

405 8725  Linneskåp Gustaviansk stil, 113x40x148

405 8328  Litografi Åke Westin, 'Stockholmsmotiv' 46x32

405 8711  Litografi Henrik Sörensen, 61/200, 54x62

405 8030  Litografi Lennart Jirlow, 8/50, Vinkällaren [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 39 x 48

405 7718  Litografi Roland Svensson, "Fisk" 12x15

405 8699  Litografi Salvador Dalí, 156/300, 50x60

405 8035  Litografi Sign -75, komposition, 38 x 28

405 8704  Litografi Ulrica Hydman-Vallien, 336/1600, 60x75

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8482  Litografier 2 st, Jorden som världens mitt, 26 x 30

405 7503  Ljuskrona 6-armad, dia:60

405 5582  Ljuskrona Empirestil, höjd: 65

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8278  Ljuskrona Empirestil, höjd: 70

405 8403  Ljuskrona Empirestil, höjd: 85

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8535  Ljuskrona Empirestil, Sekelskifte, höjd: 70

405 8630  Ljuskrona Empirstil, höjd: 90

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8184  Ljuskrona mässing Nr 116, dia 37

405 8159  Ljuskrona Oskariansk, höjd: 80

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7069  Ljuskrona prismor, rokokostil, höjd: 65

405 8224  Ljusplåtar mässing, höjd: 48

405 7573  Ljusstakar 1 par, Barockstil, höjd: 42

405 8117  Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 23

405 8661  Ljusstakar 1-par + skål på fot, tenn

405 8666  Ljusstakar 1-par mässing, höjd: 20 + 1-par väggljusstakar "Stjärnmetall", höjd: 24

405 8281  Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 20

405 8282  Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 24

405 8509  Ljusstakar 2 par, Mässing

405 8301  Ljusstakar 6st, porslin

405 8441  Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 17

405 7675  Ljusstakar Ett par, Silver, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 25

405 8570  Ljusstakar Ett par, tenn, Justelius, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 18

405 8353  Lockurna Kina, höjd: 21

405 8375  Lockurna Kunglig Dansk, höjd: 13

405 8581  Lockurna Satsuma, höjd: 22

405 8143  Lockurna Wien Augarten, höjd: 31

405 8377  Lösa blad Div

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8649  Lykta Kina 1800-tal, höjd: 31

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8615  Masker 6 st, div

405 7303  Mat/kaffeservis c:a. 70 del. Lidköping

405 8252  Mat/kaffeservis c:a.90 del.Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8052  Matbestick i schatull, Ryssland?, NS

405 8267  Matbord superelips, Bruno Mathsson/Piet Hein, höjd: 70, längd: 180, bredd: 120

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8727  Matsalsbord Gustaviansk stil + 2 ilägg, höjd: 75 dia 105

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8537  Matsalsgrupp 6st stolar + bord

405 8402  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 6 del + 2 ilägg

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8629  Matsalsgrupp Rokokostil, ek 10 del

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8481  Matsedel Tillskriven Robert Högfelt, 30 x 22, "senare avbildning av 1800-tals matsedel" Djurgårdsbrunn

405 8382  Matservis c:a 65-del, Rosenthal, "Josephine"

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8669  Matservis c:a. 50 del. Rörstrand, Koka

405 8566  Matservis ca 60 del, Blå eld, Rörstrand

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8272  Matservis ca 60 del, UE

405 8196  Matservis England "Ainsley President" ca 55 del

405 8577  Matservis Hutschenreuter, ca 40 del

405 8465  Matservis Rörstrand & Gustavsberg, ca 70 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8384  Matservisdelar 15-del, Rosenthal, "Maria" (ngn med nagg)

405 7797  Matservisdelar Arabia 'Linnea' ca 50 del

405 8641  Matservisdelar c:a 35-del, Gustafsberg

405 8634  Matservisdelar KPM, ca 30 del

405 8192  Matservisdelar Rosenthal "Victoria" ca 50 del

405 8339  Matskedar + sockerskedar, 8 del, silver

405 8729  Matta Kina, A.F. 140x220

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 7127  Matta orientalisk, 220x330 ca

405 5216  Matta orientalisk, Ardebil, 75x295

405 7803  Matta orientalisk, Bidjar, 96x312

405 7542  Matta orientalisk, Feridan, 300x162

405 8241  Matta orientalisk, Ghom, 135x210

405 7540  Matta orientalisk, Hamadan, 415x120

405 7182  Matta orientalisk, Husseinabad, 80x812

405 8458  Matta orientalisk, Kashan, 275x383

405 8235  Matta orientalisk, Kina, 135x1976

405 8026  Matta orientalisk, Lilihan, 228x313

405 8457  Matta orientalisk, Nain, 245x340

405 8516  Matta orientalisk, Nordafrika, 106x190

405 8044  Matta orientalisk, Old Hamadan, 144x210 (slitage)

405 7079  Matta orientalisk, old Youmuth , 155x113

405 8269  Matta orientalisk, Pakistan, 192x275

405 7158  Matta orientalisk, Roudbar, 103x308

405 8197  Matta orientalisk, semi-antik Beshir, slitage, 140x285

405 8498  Måttsats 7 del, 1857 koppar

405 8533  Microskåp i låda

405 8251  Miniatyporträtt 30 st tryck ur Gösta Berlings saga, höjd: ca 13

405 8020  Miniatyrporträtt 1 par, höjd: 8

405 8636  Mockagods Rosenthal, Maria Björnbär, 12 del

405 8434  Mockaservis 3 del, Silver

405 8549  Modell Tankfartyg

405 7777  Modelljärnväg Frankrike, m.ä

405 8440  Näsduksskål Paolo Venini, Murano, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 8

405 8668  Nattygsbord vitmålat, höjd: 56

405 7160  Nöthårsmatta 155x240, 50-tal (fläckar, senare fransar)

405 8625  Nysilver 5 del

405 7096  Nysilver 6 del. NS, C. G. Hallberg

405 7521  Nysilverföremål diverse

405 8468  Öl & snapsglas 10 + 10 del

405 8285  Oljemålning "Åmotiv" 60x80

405 8286  Oljemålning "Dalgång" 50x70

405 8721  Oljemålning "Kustlandskap med hus" 32x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 7633  Oljemålning "Två Kvinnor" sign BS, 35x32

405 8288  Oljemålning "Venedigmotiv" 50x70

405 8501  Oljemålning 1800-tal, 45x35

405 8638  Oljemålning 1800-tal, 60x80

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8550  Oljemålning 1800-tal, insjö, 11 x 16

405 8557  Oljemålning 1800-tal, kvinna, 43 x 37

405 8461  Oljemålning 1800-tal, Militärporträtt, Sign a tergo Joh Sjöstrand 1846, Porträtt av August Bruno Hoferberg, 43 x 33

405 8321  Oljemålning 1800-tal, Monogramsign R.s, resande sällskap, England, 33 x 43,

405 8018  Oljemålning 1884, tillskriven Edmund Gill, 44x32

405 7093  Oljemålning A. R. Lindholm, 1925, badande barn, 29x44

405 8709  Oljemålning  Åke Plantin, "Fotgängare i blått" 46x55

405 8262  Oljemålning  Anshelm Dahl, Skogsstig, 37x57

405 7629  Oljemålning  Anshelm Dahl, Skogsstig, 54x64

405 8129  Oljemålning  ÅWA -52, 39x49

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8258  Oljemålning Axel Axelsson, 43x30

405 8067  Oljemålning B Wahlberg, Sydländsk stadsbild, 64x80

405 8084  Oljemålning Blomsterstilleben, 45x37

405 8633  Oljemålning Blomstilleben, sign J Flaner

405 8166  Oljemålning Bo Pärzon, 73x92

405 8050  Oljemålning  Broe, Surrealistisk komposition, -67, 87 x 54

405 8246  Oljemålning Caféinteriör Paris , 74x55

405 8242  Oljemålning Can-Candansare, 114x158

405 8083  Oljemålning Constantin, 1935, 28x38

405 7351  Oljemålning  David Jette, 'Bergslagsmotiv' 47x39

405 8395  Oljemålning  E Bolin, Motiv Från Hässelby, 64x80

405 8295  Oljemålning  E.Birk, 48x67

405 8332  Oljemålning  Ernst Friis, "Landskap med bäck" 70x60

405 8065  Oljemålning Fiskeläge, Öland, 29x58

405 8036  Oljemålning Flicka spelande luta, osign, 22 x 17

405 8472  Oljemålning  Folke Rundkvist, "Katarina Kyrka" 80x47

405 8122  Oljemålning Glassförsäljare, sign, 50x60

405 8553  Oljemålning  Gösta Rydenborg, Marin, 46 x 55

405 8399  Oljemålning Gunnar Lundin, Sjölandskap med björkar, 1922, 48 x 68

405 7596  Oljemålning Hamborn, 37x46

405 8678  Oljemålning Harry Williams 1870, 50x71

405 8683  Oljemålning I Brandberg, "Flodablomster" 36x44

405 8367  Oljemålning Inga Törner, "Sångsvanar" 75x95

405 8130  Oljemålning  Interiör, F Henkelman, 38x45

405 7717  Oljemålning  Isaac-80, 100x70

405 8305  Oljemålning  Ivar Kamke, "Fiskargubbar i Ostende" 1907, 75x93

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8405  Oljemålning  Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, "Kustlandskap" 28x36

405 8521  Oljemålning Komposition

405 8125  Oljemålning komposition, sign ÅWA, 1952, 39x50

405 8066  Oljemålning L Liljeros, 1954, "Kavalleri - Nylands Dragoner", 46x69

405 8063  Oljemålning L Wellton, 1939, 39x31

405 8047  Oljemålning Landskap med kor, Sekelskifte, 42 x 51

405 8710  Oljemålning  Lars Lerbom, 37x48

405 7712  Oljemålning  Lennart Jarstad, "Sierra Nevada" 38x47

405 8228  Oljemålning Martins Strovalds, "gatubild", 54x45

405 8168  Oljemålning Mats Hådell, 50x60

405 8245  Oljemålning Monet-kopia, 100x82

405 8053  Oljemålning monogramsignatur, 1800-tal, sydländskt motiv, 53x67

405 8720  Oljemålning  Naemi Eriksson, " Gubbe lyssnandes på radio" 38x46

405 8327  Oljemålning  Nipstad, "Landskap med hässjor" 47x62

405 5574  Oljemålning  Nyman, "Stockholmsmotiv" 50x62

405 8517  Oljemålning  Olof Andersson, sekelskifte, 26x47

405 8243  Oljemålning Pariscafé, 120x138

405 8086  Oljemålning Per Sundberg, Landskap med björkar, 21x15

405 8218  Oljemålning Pojke med ljus, 50x38

405 8031  Oljemålning  R.Kerslow, 1972, Komposition, 37 x 27

405 8329  Oljemålning Ragnar Nyberg, 1911, "Landskap med fors" 46x52

405 8082  Oljemålning  Roka, Nakenstudie, 70x91

405 8107  Oljemålning  Rune Hagman, 'Självporträtt', 118x59

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8259  Oljemålning S Kumlin, Tänndalen, 30x40

405 7470  Oljemålning Sign Barbara Borbrowska, Religiöst motiv, 45x36

405 7465  Oljemålning Sign Del Porsloff, "New Orleans" 30x40

405 7631  Oljemålning  Sign P Boudon, 45x54

405 8079  Oljemålning  Sign R Wahlström, stilleben, 60x80

405 8261  Oljemålning sign Tholin, 19x32

405 8248  Oljemålning signerad, blomsterflicka, 29x16

405 8230  Oljemålning signerad, orientaliskt motiv, 45x36

405 8582  Oljemålning signerad. "Travhästar" 42x56

405 7488  Oljemålning signerad.SEA , "Ateljéinteriör" 75x65

405 7111  Oljemålning sittande pojke, 77x56

405 8068  Oljemålning  Sven Hempel, 1939, 43x60

405 8287  Oljemålning T Holuj, 66x100

405 8394  Oljemålning Triptyk, 128x105, x3, Sign LL, Lennart Lindqvist

405 8639  Oljemålning  Wetterström Stilleben, 50x70

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8244  Oljemålning Zornkopia, 65x44

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8416  Oljemålningar 2 st, porträtt

405 7713  Oljemålningar  2st, Stig Sellén, 36x40 + 36x54

405 8368  Orent matta Pakistan, 140x200 ca

405 8270  Öronlappsfåtölj med pall, O H Sjögren, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8510  Pallar 2st, 50-tal, stålrör

405 8450  Parasoll 1800-tal, benskaft

405 8317  Parti vykort Tidigt 1900-tal, utlandet

405 8459  Parti bestick Ns

405 8447  Parti karaffer & vaser, kristall

405 8500  Parti koppar

405 8462  Parti kuriosa div

405 8344  Parti mynt Sverige

405 8306  Parti ramar 11 st, Olika åldrar

405 8429  Parti silver Bla bricka & skedar

405 8316  Parti vykort Tidigt 1900-tal, (helsaker)

405 8680  Pastell  Curt Agge, 1957, "6 samer", 18x45

405 8212  Pastell Curt Carendi, 2 barn, 50x32

405 8590  Pastell Sign 1955, Hus, 17x30

405 8019  Pasteller 5 st sign S.c.J 1923

405 8455  Pendyl + lampetter  höjd: 50, Gustaviansk stil

405 8632  Piedestal majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120

405 8530  Piedestal med stenskiva, höjd: 66

405 8731  Piedestal porslin, höjd: 72

405 8274  Pigtittare 1800-tal

405 8365  Pinnstolar 7 st

405 8451  Pipor m.m, m.ä

405 8010  Plunta 1800-tal, höjd: 12

405 8232  Pottskåp med stenskiva, höjd: 78

405 8623  Punschbägare 5 st, Silver

405 8358  Pyramidbyrå höjd: 130 (slitage)

405 8525  Ram 1800-tal, Ek med bronsdekor

405 8417  Ram 1800-tal, innermått 45 x 37

405 8296  Ram Jugend, "Kvinnor och gäddor" 47x36

405 8538  Ramar 1 par, Sekelskifte, 46x33

405 8658  Ramar 2st, sent 1800-tal, ek, 55x45

405 8319  Reseur 1800-tal, Stockholm, höjd: 13

405 8737  Resväska med inredning och hotelletiketter

405 8022  Ring 18 k vitguld , diamanter 8 st, blå sten 9, 5 g

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8221  Ringar 3 st+ 1 par Örhängen, 18 k

405 8583  Risporslin 6 del, Arabia

405 7740  Rökbord Funkis, glasskiva, längd: 55, djup: 55, höjd: 57

405 8420  Rökbord orientaliskt, längd: 62, djup: 62, höjd: 65

405 8739  Rullklaffsekretär 1800-tal, mahogny 113x56x117, skador

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8690  Ryttare till häst, trä, höjd: 67

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8080  Sabel för Officer, Sverige, E Svalling Eskilstuna

405 8119  Sabel officerssabel Dansk tidigt 1800-tal, Fredik VI monogram

405 8173  Salongsbord 1800-tal, dia124, höjd: 73

405 7616  Salongsbord 1800-tal, längd: 120, höjd: 75

405 8016  Salongsbord 1890-tal, furu, höjd: 68

405 8411  Salongsbord 1890-tal, svart, längd: 95, djup: 60, höjd: 76

405 8532  Salongsgrupp 5-del, Nyrokoko

405 7745  Salongsgrupp Gustaviansk stil, 6 del

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8234  Samovar koppar/mässing

405 7327  Satsbord 2 del, sten/mässing

405 8437  Satsbord 3 del, England

405 8410  Schäslong Sekelskifte

405 8096  Schatull med spelmarker

405 8381  Schatullskåp 30-tal, ek, Skulpterade dörrar, längd: 125, djup: 47, höjd: 67

405 8385  Schatullskåp Tidigt 1900-tal, längd: 120, djup: 47, höjd: 74, ek/björk/mahogny

405 8664  Sekretär 1800-tal, ek, längd: 97, djup: 49, höjd: 96

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 7478  Sekretär England, längd: 51, djup: 42, höjd: 99

405 8655  Sekretär intarsia, Louis XV-stil, 80x49x105

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8670  Sekretärskåp Funkis, Björk/alm, 131x42x121

405 7773  Serigrafi  Nisse 'Ritarn' Jonsson, 89x59

405 8331  Servisdelar c:a 20-del, Rosenthal (några med sliten dekor)

405 8643  Servisdelar c:a 45-del, Rörstrand "Lotus"

405 8595  Servisdelar Karin Björquist (f. 1927), Vardag, Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 5 del

405 8564  Servisdelar Koka div

405 8479  Sideboard 60-tal, Mahogny, längd: 153, djup: 42, höjd: 75

405 8588  Sidenmålning Fåglar, 30x98 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8433  Sifon

405 8718  Silhuettavlor 2st

405 8513  Silver Div, 10 del

405 8656  Sittgrupp 2st fåtöljer + soffa, Funkis

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8372  Skål  Friberg, höjd: 7

405 7724  Skål Kina, 1900-tal, dia:20

405 8007  Skål konstglas, sign MB UE, höjd: 16, 5

405 8503  Skål nysilver med insats av skål i slipad kristall, höjd: 22, diameter: 27

405 7335  Skål på fot, silver, inskr. 1900-tal, höjd: 9

405 8648  Skål på fot Silver, K.A Andersson, höjd: 14

405 7583  Skålar 2 st+ 3 mindre, Design Toikka "Fauna"

405 8526  Skålar 2 st, Orrefors/skruf

405 8585  Skålar 3 st, Glas

405 8609  Skålfat Kina, dia:32

405 7508  Skålfat silver, imp.stplr. e. 1912, diameter: 29

405 7765  Skänk 1800-tal, längd: 107, djup: 42, höjd: 117

405 8106  Skåp allmoge, 127x82x181, nyckel saknas

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7301  Skåp Kina, längd: 40, djup: 32, höjd: 60 (nyprod.)

405 8387  Skåp med vitrindel, Jugend, längd: 75, djup: 36, höjd: 144

405 8254  Skedar 7 st, Silver, 17/1800-tal

405 8547  Skeppsmodeller 3 st

405 8571  Skrin m.ä

405 8059  Skrivbord 1800-tal, 3 lådor, längd: 114, djup: 55, höjd: 74

405 7771  Skrivbord 1890, längd: 100, djup: 58, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8291  Skrivbord Björk, längd: 120, djup: 65, höjd: 76

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8667  Skrivbord med klaffar, Troed, teak

405 8436  Skrivbordsstol Jugend, mahogny

405 8167  Skrivmaskin Olivetti, Valentine

405 8380  Skrivställ Boullestil, 1800-tal, längd: 23

405 8728  Skrivställ nysilver, isbjörn, V. Aagren, Köpenhamn verksam 1893 -1937., längd: 29

405 8424  Skulptur Gips, höjd: 80, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

405 8432  Skulptur Konstglas, Svärdfisk, höjd: 30

405 8604  Skulptur metall, Kina, höjd: 17

405 8060  Skulptur metall, Siewert Rapp?, 'Uppe med tuppen', höjd: 265

405 8511  Skulptur Toikka, Nuttajärvi,

405 8446  Skulpturer 2 st, Elefanter, Trä, höjd: 26

405 8444  Skulpturer 9 del, Japan

405 8523  Skyltdocka

405 7760  Slagbord 1900-tal, Furu, längd: 110, djup: 165, höjd: 73

405 8406  Slagbord Bruno Mathsson, Maria flip, Björkrot, längd: 280, djup: 110

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8504  Smörask metall+ pokal, nysilver + ljusstakar, 1 par Skultuna, höjd: 16

405 8199  Snapsglas 6 st sv flaggan + rosenthal cognacskupa+ölglas

405 8496  Snurrpall 1800-tal

405 8346  Sockerskål + gräddkanna + bricka, 3 del, silver, Graverat

405 8021  Soffa Gustaviansk stil, längd: 110

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8407  Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist, omklädd

405 8175  Soffa nyrokoko, längd: 127

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 7758  Soffa Rokokostil

405 7332  Soffa Rokokostil

405 8736  Soffa rokokostil, längd: 110

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8330  Soffbord Dia:100

405 8401  Soffbord Glas med trä underrede, längd: 135, djup: 87, höjd: 52

405 7393  Soffbord Gustaviansk stil, höjd: 62

405 8393  Soffbord Säffle design Kindby Larsen, längd: 140

405 8478  Soffbord Sjöjungfru, glas/konstmassa, längd: 135, djup: 78, höjd: 50

405 8359  Solfjädrar 1 par

405 8389  Spatserkäppar 2st silverkryckor+ paraply tidigt 1900-tal

405 8292  Spegel  höjd: 111

405 8289  Spegel  höjd: 72

405 8057  Spegel 1800-tal, höjd: 73

405 8293  Spegel 1890-tal, höjd: 135

405 8147  Spegel 1900 ca, höjd: 73

405 7258  Spegel Empire Omarbetad, höjd: 62

405 7322  Spegel Empire, höjd: 194 Etikett Jon frisk, Stockholm, (omarbetad)

405 8105  Spegel gustaviansk stil, höjd: 72

405 8692  Spegel Nyrokoko, vitmålad, höjd: 93

405 8160  Spegel nyrokoko., höjd: 80

405 8148  Spegel rekt., höjd: 58

405 8114  Spegel rokokostil, höjd: 111

405 8078  Spegel Sekelskifte, längd: 69

405 8098  Spegel (dds) Karl Johan-stil, mahogny, höjd: 94

405 8490  Spegel + spegellampetter, 3 del, Tenn

405 8149  Spegellampett  höjd: 51

405 8179  Starkvinsglas 11 st

405 8597  Statyett Kvinnofigur, järn, höjd: 68 (nyprod.)

405 7644  Statyett Royal Dux, "Liggande kvinna", längd: 40

405 8696  Stickvapen + svärd

405 8392  Stol Blåmålad

405 7751  Stolar 1-par, Nyrokoko

405 7759  Stolar 1-par, Rokokostil (1st med sliten klädsel)

405 8507  Stolar 1-par, Senempire

405 8398  Stolar 2st

405 8726  Stolar 3 st Gustaviansk stil

405 8476  Stolar 4 st, 60-tal, (ren.obj)

405 8273  Stolar 4 st, Allmogemålade

405 8280  Stolar 4st

405 8275  Stolar 6 st ek (4 Jugend + 1 par Rokokostil)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8174  Stolar 6 st nyrokoko

405 8464  Stolar 8st, barockstil

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)

405 8008  Stop silver, Danmark 1600-talskopia, höjd: 18

405 8153  Strindbergslampa

405 8463  Stringhylla

405 8186  Sybord Louis XV-stil, valnöt läder, höjd: 66

405 7005  Syltkruka Rörstrand, höjd: 25

405 8027  Tågset Lok + 5 vagnar, trä, m.ä

405 8189  Takarmatur 1920-tal, höjd: 40

405 8095  Takarmatur 1920-tal, råglasplafond saknas, dia60, höjd: 75

405 7663  Takarmatur 1950-tal, höjd: 75

405 8290  Takarmatur 50-tal

405 8154  Takarmatur Jugend (FD Gas) höjd: 115

405 8541  Takarmatur Jugend, koppar

405 7677  Takarmatur Jugend, smide, höjd: 105

405 8355  Takarmatur Kina

405 5371  Takarmatur Malm, 8-armad, H, 38 Dia.68

405 8647  Takarmatur Malm, höjd: 50

405 8024  Takarmatur mässing glas, höjd: 100

405 7273  Takarmatur med kupor, Dia80

405 8738  Takarmatur nutida, höjd: 55

405 8361  Takarmatur PH-5, Dia50

405 5478  Takarmatur Prismor, höjd: 55

405 7013  Takarmatur Svenskt Tenn, typ 1844

405 8356  Takarmatur+ vägglampa

405 7669  Takfotogenlampa Sekelskifte, höjd: 100

405 8698  Tallrik "Flora Danica" Kunglig Dansk, dia:26

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8579  Tallrikar för Sushi, 20 st, längd: 28

405 8215  Tamburmajor trä

405 8473  Tändsticksetiketter 2st album, c:a 900 olika, Tändsticksetiketter

405 8580  Tavla Bäckström & Ljungberg, 15x15

405 8593  Tavla kina, 107x61

405 8217  Tavla Tryck, Stilleben, 65x95

405 8253  Tavlor 4 st. Stockholmsmotiv, 36x52

405 8426  Tavlor + duk 3 del, broderade

405 8724  Teaterdockor 4st, m.ä, höjd: 15

405 8201  Tegods Rosenthal, 12 del

405 8732  Termos nysilver. M:Ä:

405 8297  Teservis Arabia, 11-del

405 8642  Teservis c:a 25-del, Rosenthal "Maria"

405 8409  Teservis ca 7 del, kina

405 7798  Teservis Rosenthal, 27 del

405 8322  Toalettebord 1800-tal, valnöt, längd: 96, djup: 47, höjd: 148

405 8439  Tomtefigurin  höjd: 26

405 8180  Tomtekanna +muranoclown lagn., höjd: 20-21

405 7769  Trädgårdssoffa

405 7768  Trädgårdssoffa Byarum

405 8195  Trädgårdsurna höjd: 36 dia41

405 7178  Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, Med hänklar & drakar, höjd: 53 Dia55

405 8589  Träsnitt Diptyk, 98x38

405 8123  Träsnitt Hans Osswald, provtryck, 46x37

405 8562  Träsnitt Japan, Triptyk, 34 x 70

405 8471  Träsnitt  Maja Fjaestad, 26x26

405 8362  Träsnitt  Maja Fjaestad, körsbärsblom, 13 x 15

405 8555  Tryck Orientaliskt, Katt, 50 x 35

405 8165  Tusch Teskedsgumman, Björn Berg

405 8139  Undulat Kunglig Dansk

405 8662  Urnor 1-par, Japan, höjd: 30

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8600  Vågar 2 st

405 8672  Väggarmaturer 1 par, metall

405 8156  Vägghylla med spegelfond, höjd: 66

405 8284  Vägglampa

405 8171  Vägglampa 1930-tal, metall, höjd: 17

405 8348  Vägglampa Glas smide "Vindruveklase"

405 8169  Väggmask Gristryne, Orient, höjd: 38

405 8283  Väggpendyl  höjd: 60

405 8177  Väggpendyl förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 50

405 8646  Väggpendyl + 1-par lampetter, höjd: 50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8236  Väggsköld gjutjärn, Husqvarna, dia 51

405 8238  Väggsköldar 1 par, gjutjärn, stjärnbilder, dia 55

405 7776  Väggur 30-tal, höjd: 45

405 8561  Väggur Ljungström, höjd: 43

405 8539  Väggur sent 1800-tal, ek, höjd: 110

405 8448  Värjor 2 par, (prydnad)

405 8133  Vas  B Friberg, Rörstrand, höjd: 26

405 8137  Vas Gustavsberg SWen, höjd: 11

405 8494  Vas Kina, Sent 1800-tal, höjd: 34

405 8665  Vas Orrefors, höjd: 16 + karaff Kosta

405 8102  Vas Orrefors, sign NU, höjd: 19

405 7710  Vas Orrefors, signerad., höjd: 19

405 7559  Vas Orrefors, Simon Gate, höjd: 19

405 8207  Vas Rörstrand Jugend, höjd: 18

405 8430  Vas Rörstrand, Shanghai, höjd: 25

405 7729  Vas Simon Gate, "Tusen fönster", höjd: 23

405 8333  Vas Tapio Wirkkala, höjd: 7, 5, Iittala 58

405 8487  Vas + fat Kina

405 8187  Vas+fat Gustavsberg, höjd: 23 dia29

405 7636  Vaser 2st, Kina, höjd: 30-35 (den gula borrad i botten)

405 8644  Vaser 2st, Upsala-Ekeby, höjd: 20 +25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

405 8300  Vaser 3st, konstglas

405 8467  Vinglas 11 del

405 8299  Vinglas 12st

405 8713  Vinkanna Porslin

405 8428  Vinkylare med lock, mässing

405 8480  Vitrinskåp Jugend, Betsad furu, längd: 110, djup: 50, höjd: 207

405 8531  Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 61, djup: 34, höjd: 140

405 8383  Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 70, djup: 40, höjd: 139

405 8178  Vitvinsglas 6 + 6

405 7338  Vykort 52st, 1:a hälft 1900-tal, USA

405 8735  Yttefoder porslin, höjd: 27, skador

405 8569  Ytterfoder 5 del, Waldemarsudde