405 8469 Ägghöna Gustavsberg 1870-tal (spricka i botten)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8545 Ägghöna porslin, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8470 Äggskål med lock, Gustafsberg tidigt 1900-tal
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8108 Akvarell "Ossian Brander i Maskeraddräkt" H Hansen, 25x20
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8061 Akvarell 1700-tal, 'Swartsiö' 22x20
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8161 Akvarell Artelius, Prinsessmotiv, 25x18
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8120 Akvarell Bondgård, sign 39x55
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8214 Akvarell Emil Zoir, 52x70
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7774 Akvarell Flavet, 69x49
405 8013 Akvarell Fullriggare, A Hägg, 13x10
405 8587 Akvarell Jorpes, 1944, fiskare, 30x67
405 8072 Akvarell M Von Essen, 1962, Kronprins Gustav, 52x36
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8163 Akvarell Maya Karma -68, Ekorre, 28x26
405 8073 Akvarell sign An Gusdorff, sommarblommor, 470x29
405 7772 Akvarell signerad. 'Naken gosse' 42x21
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8064 Akvarell Sittande kvinna, 1950, 29x21
405 8586 Akvarell Venedig, 15x21
405 8741 Akvareller 1 par, Monogramsign, JMJf, Vårblommor, 34x25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8421 Akvareller 3 st, F.Lindström, Stockholmsmotiv
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8560 Altarskåp med buddha, höjd: 43
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8427 Altartavla 1800-tal, höjd: 28
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7534 Ampel 1800-tal, Alabaster, dia:45
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8493 Ampel Jugend Koppar, Dia43
405 7481 Ampel Karl johan-stil
405 8279 Ampel Karl-Johanstil, höjd: 70
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8449 Ampel Koppar/snäcka, jugend, höjd: 24
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8308 Ampel Korgmodell, höjd: 90 (nyprod.)
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7658 Ampel Malm, höjd: 25
405 8077 Ångmaskin+ plåtbåt,
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8520 Askar 4 st, Orientaliska
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7422 Bägare silver Nyberg 1804., höjd: 7, 5
405 8591 Bajonetter 2 st
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8740 Båtmodell 'Vanadis' trä, längd: 120
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8379 Bestickuppsättning Ns, Modell Haga, 105 del
405 8146 Björnspjut
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8033 Blandteknik 1800-talsram, 60 x 48
405 8131 Blandteknik 2 x B Wahlberg, Spanskt bymotiv, 34x26
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8127 Blandteknik ÅWA, 21x50
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8708 Blandteknik Bengt Lindström, 76x57
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8124 Blandteknik G Nordström 59, 41x32 sk
405 8249 Blandteknik Gustav Ehrenberg, fiskarflicka, 46x60
405 8172 Blandteknik Hans Zätterwall, "Confesione, samtal m Chamanen88-90", 122x171
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8049 Blandteknik J.Hotuj, Komposition med figurer, 84 x 105
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8164 Blandteknik Troll, Rolf Lidberg 1945
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8610 Blyglasfönster 2 st, höjd: 80
405 8216 Böcker o skrifter 17-1800-tal bla. Sweriges o Norriges kalender
405 8620 Bonad afrika, 50-tal, papper
405 8268 Bord Bruno Mathsson/Piet Hein, björk, 100x80, höjd: 73
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8657 Bord Funkis
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 7761 Bord med kopparskiva, tidigt 1900-tal, höjd: 66
405 8354 Bordsfontänlampa Jugendstil, höjd: 62
405 8689 Bordsfotogen
405 8438 Bordsfotogenlampa
405 8257 Bordsfotogenlampa Sekelskifte
405 7779 Bordskanon Stavsjö bruk, längd: 35
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8100 Bordslampa 50-tal, teak plåt glas, höjd: 38
405 8572 Bordslampa 60/70-tal
405 8378 Bordslampa Barockstil
405 8209 Bordslampa delfin förgylld, höjd: 50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7352 Bordslampa Glas
405 8103 Bordslampa läslampa, onyx mässing , höjd: 42
405 8233 Bordslampa plåtskärm (läslampa) mässing
405 7570 Bordslampor 1 par, jugendstil, (nyprod)
405 8544 Bordspendyl 1800-tal, mässing, höjd: 50
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7374 Bordspendyl trä, Gustaviansk stil, höjd: 45
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8491 Bordsspegel höjd: 65
405 8276 Bordsur 1 reseur 1 bordsur
405 7674 Bordsur 1800-tal, marmor, sk, höjd: 34
405 8088 Brevkortsalbum 3 st
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8158 Bricka Jugend, koppar
405 8425 Bricka pläter, längd: 62
405 8567 Burkar 3 del, Arabia/Rörstrand
405 8682 Byrå 1800-tal, 5-lådig, längd: 85, djup: 47, höjd: 129
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 7548 Byrå 1800-tal, längd: 121, djup: 48, höjd: 112
405 7531 Byrå Hauptstil, längd: 110, djup: 45, höjd: 80
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8534 Byrå Louis XV-stil, längd: 91, djup: 36, höjd: 72
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8302 Byrå Mahogny, 1800-tal, längd: 140, djup: 60, höjd: 117
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8311 Byrå med stenskiva, längd: 82, djup: 45, höjd: 82 (nyprod.)
405 8540 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 90, djup: 55, höjd: 80
405 8264 Byrå Sekelskifte, bemålad, längd: 92, djup: 48, höjd: 85
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8685 Byrå/lådhurts Sekelskifte, vitmålad, 5-lådig, längd: 56, djup: 51, höjd: 119
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8185 Byster 1 par barn med äpple o kex, höjd: 18
405 7785 Cafèbord Gjutjärn med stenskiva, höjd: 72 (skiva med skada)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7763 Cafébord Byarum + 3st stolar
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7784 Cafébord Gjutjärn med stenskiva, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8543 Chiffonjé 1800-tal, längd: 105, djup: 56, höjd: 138
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8320 Chiffonjé 1800-tal, valnöt, längd: 120, djup: 54, höjd: 144
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8014 Chiffonjé valnöt 1890-tal fanérskador, 96x56x145
405 8542 Chuval Tekke semi-antik, 71x116 (slitage)
405 7401 Cigaretteetui silver, importstplr. e. 1912, längd: 12, 5
405 7778 Clown porslin/tyg , längd: 50
405 8240 Cocktailglas med brickor, 6 st. Orrefors, Vicke Lindstrand, 1930-tal
405 8677 Dalahäst 1800-tal, höjd: 14
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8141 Djur 3 del, bla. Lisa L /Hoff
405 8686 Docka + vagga + kläder
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8697 Dockor 2st, "Häxor
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8318 Dragkista 17/1800-tal, ådringsmålad, längd: 130, djup: 60, höjd: 112(skador)
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8514 Dragspel I väska
405 8315 Dragspel i väska, Curtini
405 8313 Dragspel i väska, Hagström, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8017 Dricksglas 6 st Iittala
405 8617 Dukar Linne, 15 st
405 8170 Epåletter 1 par, etc militära
405 8091 Etagebord Björk, höjd: 56
405 8390 Etagehylla med hjul och låsa, sent 1800-tal, längd: 50, djup: 37, höjd: 74
405 8155 Étagère 1890-tal, höjd: 96
405 7754 Étagère sent 1800-tal, höjd: 132
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8081 Etsning Lofoten, 32x44
405 8694 Etsning S Dali, Katt o fågel, 44/250, 57x39
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8522 Etsning Stig Borglind, 13x24
405 7517 Etui silver, längd: 8
405 8342 Färgetsning E. Hällgren, Stadshuset, Stockhol, 32x39
405 7705 Färgkrita Tycho Ödberg 1934, 29x42
405 8707 Färglitografi 3 x R Riediger, (runda)
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 7080 Färglitografi G. Brusewitz, älgar, 20/200, 29x44
405 8250 Färglitografi Gustav Rudberg, skuta, 114/310, 42x30
405 7100 Färglitografi Hugo Zuhr, 231/260, 46x69
405 8205 Färglitografi Lis Zwick, 90/200 , 40x55
405 8004 Färglitografi Måns, 96/350, 63x49
405 8673 Färglitografi Miro "Komposition" 36/75, 73x51
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8674 Färglitografi Miró, "Komposition" 36x75, 51x73
405 8714 Färglitografi S Dali, "Rovfågel" 111/250, 50x41
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8343 Färglitografi Thelina Aulio Paanonen, 1976, lekande barn, 258/260, 34x50
405 8034 Färglitografi Walter K, P.t, Komposition, 56 x 40
405 8453 Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren, båt & fotogenlampa
405 8109 Färglitografier Erik Höglund, EH-91, 2 st, 31x23 onumrerade
405 8565 Fat 5 del, 50-tal
405 8277 Fat Gustafsberg, Argenta, Dia. 18 (nagg)
405 8506 Fåtölj Alf svensson, Ljungs fabriker 1959
405 8645 Figurin "Myskoxe" Upsala-Ekeby, höjd: 25, längd: 30
405 8176 Figurin 1800-tal, Kejsarinna, märkt J.P, höjd: 30, (pennställ), lagad, skadad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8489 Figurin Gustafsberg, Lisa Larson, höjd: 23
405 8452 Figurin Hutchenreuther, Putti, höjd: 11
405 7775 Figurin Isbjörn, längd: 24, höjd: 19
405 8134 Figurin Pojke med täljkniv, Kunglig dansk, höjd: 19
405 5426 Figurin Rörstrand, höjd: 24
405 8576 Figurin Rosenthal, 'Fisk', Sign F Heidenreich, höjd: 20
405 8578 Figurin Rosenthal, Häst, Sign Th Kärner, höjd: 17
405 8208 Figurin UE Mari Simmulson, höjd: 18
405 8515 Figuriner 16 st, WMF, Paul Hoff
405 7366 Figuriner 3 st [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8442 Figuriner + vaser 6 del, Bla argenta
405 8058 Figuriner/vaser 5 del, Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl
405 8334 Fiol med stråke
405 7744 Fiskbestick 16 del, pläter/pärlemor
405 8584 Fiskgryta Koppar, längd: 64, + 2 kärl koppar
405 8548 Flaskskepp 2 st
405 8227 Floretter 2 st. Solingen/Svalling
405 8116 Fotpall rokokostil, broderad dyna
405 8676 Frimärken Norge, Danmark, Grönland, DVI, m.m. 3 album + kartong dubletter
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8675 Frimärken Sverige, bl.a. skillingar + FDC, 1933-1961, 92 st. + kartong dubletter
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8551 Fruktfat Gefle, Dia35
405 8651 Fruktfat Silver, CGH 1936, dia:30
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8637 Fruktservis England, 9 del
405 8012 Fruktservisdelar 14 del
405 8431 Fruktskål Ns/glas, Sekelskifte, höjd: 38 Dia32 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8733 Fruktskål Pläter
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8546 Gipsrelief Kvinnor, 38 x 38
405 8443 Glas på fot höjd: 29
405 8345 Glasservisdelar 20-tal, ca 40 del, olika modeller
405 8198 Glasservisdelar 7+2
405 8298 Glasservisdelar c:a 25st
405 8466 Glasservisdelar ca 20 del, Guldfot
405 8194 Glasservisdelar ca 20 del, viss nagg
405 7812 Globlampa höjd: 118
405 8529 Golvlampa
405 8508 Golvlampor 2st, Luxus, Uno-Östen Kristiansson
405 8695 Golvljusstakar 1-par, trä, höjd: 60
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8304 Golvur Mora, höjd: 217
405 8110 Golvvas (dds) Anders B Liljefors, ABL Gustavsberg Studio, höjd: 36[skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8706 Göteborgsstolar 1-par
405 8028 Gouache Ture P. Kossor, 70x90
405 8087 Grafiskt blad G Brusewitz, Ugglor, 86/350 25x40
405 8229 Grafiskt blad osignerat, onumrerat, Ramsmora-Möja, 33x19
405 8505 Gravyr 1700-tal, 'Marie Princess Reine de France, 50x35
405 8074 Gravyrer 2 st, Adolf Fredrik & Lovisa Ulrika, 40x28
405 8717 Gravyrer 4 st, 36x42 ca
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8716 Gravyrer 5 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8056 Gryta på benställning
405 8691 Gryta + kastrull, koppar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8456 Hallampa 40-tal, höjd: 60
405 8338 Hallampa Mässing
405 8190 Hallampa mässing slipat glas, höjd: 40
405 8101 Hallbelysning 3 del
405 8350 Hallbyrå Idegran, England, längd: 45, djup: 32, höjd: 65
405 8219 Halsband 18 k, 19, 8 g
405 8613 Halssmycken 2st, Kina jade + bärnsten med insekt
405 8391 Hängskåp längd: 48, djup: 23, höjd: 55, sekelskifte 1900, blåmålat
405 8231 Hängskåp Kina, rosenträ, höjd: 81
405 8477 Hängskåp Tidigt 1900-tal, mahogny/blyglas, höjd: 48
405 8599 Hästskulptur Metall, längd: 48 (nyprod.)
405 8715 Hyvelbänk
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8703 Jordglobslampa
405 8188 Jordglobslampa glasglob, höjd: 43
405 8341 Kaffegods 30-tal, Rörstrand/lidköping, ca 20 del
405 8650 Kaffekanna England, silver
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8325 Kaffekanna silver, 1912, höjd: 24
405 7239 Kaffepetter Koppar
405 7041 Kaffeservis 27 del. Gustavsberg, benporslin
405 8023 Kaffeservis 4 del nysilver, Gustaviansk stil
405 8640 Kaffeservis c:a 35-del, Rosenthal
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8363 Kaffeservisdelar Winterling
405 8255 Kaffeskedar 10 st, silver, bla. 1800-tal
405 8336 Kaffeskedar 12 st, Silver, Rosenholm
405 8204 Kakemono Kina, 67x32
405 8628 Kakemono Landskap, höjd: 130
405 8335 Kameror + kikare 5 del, Olika åldrar
405 8307 Kandelaber med prismor, höjd: 98 (nyprod.)
405 8324 Kandelabrar 1 par, 1800-tal, mässing, höjd: 47
405 7321 Kandelabrar Ett par, pläter, höjd: 59
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8603 Kanna glaserat lergods, Kina, antik, höjd: 22
405 8183 Kannor 2 st Atla Danmark + Rokokostil England Pläter, höjd: 20-22
405 8118 Kannor 2 st NS, höjd: 18-21
405 8454 Käppar 2 st, En med silverkrycka
405 8681 Karaff kristall, höjd: 43
405 8524 Karmstol Barockstil
405 8111 Karmstolar 1 par, mahogny
405 8055 Karmstolar 1 par, Rokokostil
405 7614 Karmstolar 1-par, Karl-Johanstil
405 7757 Karmstolar 1-par, tidigt 1900-tal, ek
405 8622 Karotter med lock, 1 par, ns
405 8730 Kasthyllor 2 st
405 8373 Keramik 2-del "Argenta" Kåge + vas, höjd: 15
405 8374 Keramik 4-del, 60-tal (1st med spricka)
405 8519 Keramik diverse 7 del, Orientaliskt, Blas Ming [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 7625 Keramik diverse grön keramik
405 8397 Kinamattor 1-par, 63x124
405 8352 Kinesiska Tecken 7 st, Mässing
405 8303 Kista 1800-tal, längd: 93
405 8357 Klädhängare Broderi mahogny 1890-tal
405 8237 Klaffbord höjd: 67
405 8015 Klaffbord furu, 1800-tal, H.77
405 8502 Knivställ nysilver med sex fruktknivar
405 7783 Kommod sekelskifte, ådringsmålad, längd: 71, djup: 48, höjd: 73
405 7787 Konsolbord höjd: 75 vitmålat
405 8475 Konst/antikvitetsböcker i låda
405 8660 Konstglas 2-del Gate Orrefors + 2-del Strömbergshyttan
405 8719 Koppar 4-del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8271 Kopparföremål 3 del
405 8499 Kopparformar ca 30 del
405 8011 Kristall karraffer + skål, Orrefors
405 8653 Kristallkrona Svenskt Tenn, höjd: 70
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8474 Kungörelser 1700/1800-tal, i låda
405 8627 Kuriosa 4 del, Silver/Ns
405 7752 Lampbord Funkis
405 7326 Lampbord Kina, höjd: 60
405 8314 Lampbord med låda, höjd: 78 (nyprod.)
405 7337 Lampetter 1 par
405 8226 Lampetter 1 par, malm, höjd: 39
405 8054 Lampetter 1 par, Mässing
405 8225 Lampetter 1 par, mässing, 1920-tal, höjd: 34
405 8495 Lampetter Ett par, rokokostil, höjd: 25
405 8734 Lampfötter 1 par, kristall. Tot, höjd: 49
405 8612 Lanterna Koppar, höjd: 45
405 8371 Lanternor 1 par, mässing, höjd: 42
405 8191 Linne div
405 8725 Linneskåp Gustaviansk stil, 113x40x148
405 8328 Litografi Åke Westin, 'Stockholmsmotiv' 46x32
405 8711 Litografi Henrik Sörensen, 61/200, 54x62
405 8030 Litografi Lennart Jirlow, 8/50, Vinkällaren [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 39 x 48
405 7718 Litografi Roland Svensson, "Fisk" 12x15
405 8699 Litografi Salvador Dalí, 156/300, 50x60
405 8035 Litografi Sign -75, komposition, 38 x 28
405 8704 Litografi Ulrica Hydman-Vallien, 336/1600, 60x75
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8482 Litografier 2 st, Jorden som världens mitt, 26 x 30
405 7503 Ljuskrona 6-armad, dia:60
405 5582 Ljuskrona Empirestil, höjd: 65
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8278 Ljuskrona Empirestil, höjd: 70
405 8403 Ljuskrona Empirestil, höjd: 85
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8535 Ljuskrona Empirestil, Sekelskifte, höjd: 70
405 8630 Ljuskrona Empirstil, höjd: 90
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8184 Ljuskrona mässing Nr 116, dia 37
405 8159 Ljuskrona Oskariansk, höjd: 80
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7069 Ljuskrona prismor, rokokostil, höjd: 65
405 8224 Ljusplåtar mässing, höjd: 48
405 7573 Ljusstakar 1 par, Barockstil, höjd: 42
405 8117 Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 23
405 8661 Ljusstakar 1-par + skål på fot, tenn
405 8666 Ljusstakar 1-par mässing, höjd: 20 + 1-par väggljusstakar "Stjärnmetall", höjd: 24
405 8281 Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 20
405 8282 Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 24
405 8509 Ljusstakar 2 par, Mässing
405 8301 Ljusstakar 6st, porslin
405 8441 Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 17
405 7675 Ljusstakar Ett par, Silver, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 25
405 8570 Ljusstakar Ett par, tenn, Justelius, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 18
405 8353 Lockurna Kina, höjd: 21
405 8375 Lockurna Kunglig Dansk, höjd: 13
405 8581 Lockurna Satsuma, höjd: 22
405 8143 Lockurna Wien Augarten, höjd: 31
405 8377 Lösa blad Div
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8649 Lykta Kina 1800-tal, höjd: 31
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8615 Masker 6 st, div
405 7303 Mat/kaffeservis c:a. 70 del. Lidköping
405 8252 Mat/kaffeservis c:a.90 del.Rosenthal, Sanssouci
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8052 Matbestick i schatull, Ryssland?, NS
405 8267 Matbord superelips, Bruno Mathsson/Piet Hein, höjd: 70, längd: 180, bredd: 120
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8727 Matsalsbord Gustaviansk stil + 2 ilägg, höjd: 75 dia 105
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8537 Matsalsgrupp 6st stolar + bord
405 8402 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 6 del + 2 ilägg
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8629 Matsalsgrupp Rokokostil, ek 10 del
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8481 Matsedel Tillskriven Robert Högfelt, 30 x 22, "senare avbildning av 1800-tals matsedel" Djurgårdsbrunn
405 8382 Matservis c:a 65-del, Rosenthal, "Josephine"
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8669 Matservis c:a. 50 del. Rörstrand, Koka
405 8566 Matservis ca 60 del, Blå eld, Rörstrand
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8272 Matservis ca 60 del, UE
405 8196 Matservis England "Ainsley President" ca 55 del
405 8577 Matservis Hutschenreuter, ca 40 del
405 8465 Matservis Rörstrand & Gustavsberg, ca 70 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8384 Matservisdelar 15-del, Rosenthal, "Maria" (ngn med nagg)
405 7797 Matservisdelar Arabia 'Linnea' ca 50 del
405 8641 Matservisdelar c:a 35-del, Gustafsberg
405 8634 Matservisdelar KPM, ca 30 del
405 8192 Matservisdelar Rosenthal "Victoria" ca 50 del
405 8339 Matskedar + sockerskedar, 8 del, silver
405 8729 Matta Kina, A.F. 140x220
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 7127 Matta orientalisk, 220x330 ca
405 5216 Matta orientalisk, Ardebil, 75x295
405 7803 Matta orientalisk, Bidjar, 96x312
405 7542 Matta orientalisk, Feridan, 300x162
405 8241 Matta orientalisk, Ghom, 135x210
405 7540 Matta orientalisk, Hamadan, 415x120
405 7182 Matta orientalisk, Husseinabad, 80x812
405 8458 Matta orientalisk, Kashan, 275x383
405 8235 Matta orientalisk, Kina, 135x1976
405 8026 Matta orientalisk, Lilihan, 228x313
405 8457 Matta orientalisk, Nain, 245x340
405 8516 Matta orientalisk, Nordafrika, 106x190
405 8044 Matta orientalisk, Old Hamadan, 144x210 (slitage)
405 7079 Matta orientalisk, old Youmuth , 155x113
405 8269 Matta orientalisk, Pakistan, 192x275
405 7158 Matta orientalisk, Roudbar, 103x308
405 8197 Matta orientalisk, semi-antik Beshir, slitage, 140x285
405 8498 Måttsats 7 del, 1857 koppar
405 8533 Microskåp i låda
405 8251 Miniatyporträtt 30 st tryck ur Gösta Berlings saga, höjd: ca 13
405 8020 Miniatyrporträtt 1 par, höjd: 8
405 8636 Mockagods Rosenthal, Maria Björnbär, 12 del
405 8434 Mockaservis 3 del, Silver
405 8549 Modell Tankfartyg
405 7777 Modelljärnväg Frankrike, m.ä
405 8440 Näsduksskål Paolo Venini, Murano, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 8
405 8668 Nattygsbord vitmålat, höjd: 56
405 7160 Nöthårsmatta 155x240, 50-tal (fläckar, senare fransar)
405 8625 Nysilver 5 del
405 7096 Nysilver 6 del. NS, C. G. Hallberg
405 7521 Nysilverföremål diverse
405 8468 Öl & snapsglas 10 + 10 del
405 8285 Oljemålning "Åmotiv" 60x80
405 8286 Oljemålning "Dalgång" 50x70
405 8721 Oljemålning "Kustlandskap med hus" 32x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 7633 Oljemålning "Två Kvinnor" sign BS, 35x32
405 8288 Oljemålning "Venedigmotiv" 50x70
405 8501 Oljemålning 1800-tal, 45x35
405 8638 Oljemålning 1800-tal, 60x80
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8550 Oljemålning 1800-tal, insjö, 11 x 16
405 8557 Oljemålning 1800-tal, kvinna, 43 x 37
405 8461 Oljemålning 1800-tal, Militärporträtt, Sign a tergo Joh Sjöstrand 1846, Porträtt av August Bruno Hoferberg, 43 x 33
405 8321 Oljemålning 1800-tal, Monogramsign R.s, resande sällskap, England, 33 x 43,
405 8018 Oljemålning 1884, tillskriven Edmund Gill, 44x32
405 7093 Oljemålning A. R. Lindholm, 1925, badande barn, 29x44
405 8709 Oljemålning Åke Plantin, "Fotgängare i blått" 46x55
405 8262 Oljemålning Anshelm Dahl, Skogsstig, 37x57
405 7629 Oljemålning Anshelm Dahl, Skogsstig, 54x64
405 8129 Oljemålning ÅWA -52, 39x49
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8258 Oljemålning Axel Axelsson, 43x30
405 8067 Oljemålning B Wahlberg, Sydländsk stadsbild, 64x80
405 8084 Oljemålning Blomsterstilleben, 45x37
405 8633 Oljemålning Blomstilleben, sign J Flaner
405 8166 Oljemålning Bo Pärzon, 73x92
405 8050 Oljemålning Broe, Surrealistisk komposition, -67, 87 x 54
405 8246 Oljemålning Caféinteriör Paris , 74x55
405 8242 Oljemålning Can-Candansare, 114x158
405 8083 Oljemålning Constantin, 1935, 28x38
405 7351 Oljemålning David Jette, 'Bergslagsmotiv' 47x39
405 8395 Oljemålning E Bolin, Motiv Från Hässelby, 64x80
405 8295 Oljemålning E.Birk, 48x67
405 8332 Oljemålning Ernst Friis, "Landskap med bäck" 70x60
405 8065 Oljemålning Fiskeläge, Öland, 29x58
405 8036 Oljemålning Flicka spelande luta, osign, 22 x 17
405 8472 Oljemålning Folke Rundkvist, "Katarina Kyrka" 80x47
405 8122 Oljemålning Glassförsäljare, sign, 50x60
405 8553 Oljemålning Gösta Rydenborg, Marin, 46 x 55
405 8399 Oljemålning Gunnar Lundin, Sjölandskap med björkar, 1922, 48 x 68
405 7596 Oljemålning Hamborn, 37x46
405 8678 Oljemålning Harry Williams 1870, 50x71
405 8683 Oljemålning I Brandberg, "Flodablomster" 36x44
405 8367 Oljemålning Inga Törner, "Sångsvanar" 75x95
405 8130 Oljemålning Interiör, F Henkelman, 38x45
405 7717 Oljemålning Isaac-80, 100x70
405 8305 Oljemålning Ivar Kamke, "Fiskargubbar i Ostende" 1907, 75x93
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8405 Oljemålning Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, "Kustlandskap" 28x36
405 8521 Oljemålning Komposition
405 8125 Oljemålning komposition, sign ÅWA, 1952, 39x50
405 8066 Oljemålning L Liljeros, 1954, "Kavalleri - Nylands Dragoner", 46x69
405 8063 Oljemålning L Wellton, 1939, 39x31
405 8047 Oljemålning Landskap med kor, Sekelskifte, 42 x 51
405 8710 Oljemålning Lars Lerbom, 37x48
405 7712 Oljemålning Lennart Jarstad, "Sierra Nevada" 38x47
405 8228 Oljemålning Martins Strovalds, "gatubild", 54x45
405 8168 Oljemålning Mats Hådell, 50x60
405 8245 Oljemålning Monet-kopia, 100x82
405 8053 Oljemålning monogramsignatur, 1800-tal, sydländskt motiv, 53x67
405 8720 Oljemålning Naemi Eriksson, " Gubbe lyssnandes på radio" 38x46
405 8327 Oljemålning Nipstad, "Landskap med hässjor" 47x62
405 5574 Oljemålning Nyman, "Stockholmsmotiv" 50x62
405 8517 Oljemålning Olof Andersson, sekelskifte, 26x47
405 8243 Oljemålning Pariscafé, 120x138
405 8086 Oljemålning Per Sundberg, Landskap med björkar, 21x15
405 8218 Oljemålning Pojke med ljus, 50x38
405 8031 Oljemålning R.Kerslow, 1972, Komposition, 37 x 27
405 8329 Oljemålning Ragnar Nyberg, 1911, "Landskap med fors" 46x52
405 8082 Oljemålning Roka, Nakenstudie, 70x91
405 8107 Oljemålning Rune Hagman, 'Självporträtt', 118x59
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8259 Oljemålning S Kumlin, Tänndalen, 30x40
405 7470 Oljemålning Sign Barbara Borbrowska, Religiöst motiv, 45x36
405 7465 Oljemålning Sign Del Porsloff, "New Orleans" 30x40
405 7631 Oljemålning Sign P Boudon, 45x54
405 8079 Oljemålning Sign R Wahlström, stilleben, 60x80
405 8261 Oljemålning sign Tholin, 19x32
405 8248 Oljemålning signerad, blomsterflicka, 29x16
405 8230 Oljemålning signerad, orientaliskt motiv, 45x36
405 8582 Oljemålning signerad. "Travhästar" 42x56
405 7488 Oljemålning signerad.SEA , "Ateljéinteriör" 75x65
405 7111 Oljemålning sittande pojke, 77x56
405 8068 Oljemålning Sven Hempel, 1939, 43x60
405 8287 Oljemålning T Holuj, 66x100
405 8394 Oljemålning Triptyk, 128x105, x3, Sign LL, Lennart Lindqvist
405 8639 Oljemålning Wetterström Stilleben, 50x70
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8244 Oljemålning Zornkopia, 65x44
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8416 Oljemålningar 2 st, porträtt
405 7713 Oljemålningar 2st, Stig Sellén, 36x40 + 36x54
405 8368 Orent matta Pakistan, 140x200 ca
405 8270 Öronlappsfåtölj med pall, O H Sjögren, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8510 Pallar 2st, 50-tal, stålrör
405 8450 Parasoll 1800-tal, benskaft
405 8317 Parti vykort Tidigt 1900-tal, utlandet
405 8459 Parti bestick Ns
405 8447 Parti karaffer & vaser, kristall
405 8500 Parti koppar
405 8462 Parti kuriosa div
405 8344 Parti mynt Sverige
405 8306 Parti ramar 11 st, Olika åldrar
405 8429 Parti silver Bla bricka & skedar
405 8316 Parti vykort Tidigt 1900-tal, (helsaker)
405 8680 Pastell Curt Agge, 1957, "6 samer", 18x45
405 8212 Pastell Curt Carendi, 2 barn, 50x32
405 8590 Pastell Sign 1955, Hus, 17x30
405 8019 Pasteller 5 st sign S.c.J 1923
405 8455 Pendyl + lampetter höjd: 50, Gustaviansk stil
405 8632 Piedestal majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120
405 8530 Piedestal med stenskiva, höjd: 66
405 8731 Piedestal porslin, höjd: 72
405 8274 Pigtittare 1800-tal
405 8365 Pinnstolar 7 st
405 8451 Pipor m.m, m.ä
405 8010 Plunta 1800-tal, höjd: 12
405 8232 Pottskåp med stenskiva, höjd: 78
405 8623 Punschbägare 5 st, Silver
405 8358 Pyramidbyrå höjd: 130 (slitage)
405 8525 Ram 1800-tal, Ek med bronsdekor
405 8417 Ram 1800-tal, innermått 45 x 37
405 8296 Ram Jugend, "Kvinnor och gäddor" 47x36
405 8538 Ramar 1 par, Sekelskifte, 46x33
405 8658 Ramar 2st, sent 1800-tal, ek, 55x45
405 8319 Reseur 1800-tal, Stockholm, höjd: 13
405 8737 Resväska med inredning och hotelletiketter
405 8022 Ring 18 k vitguld , diamanter 8 st, blå sten 9, 5 g
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8221 Ringar 3 st+ 1 par Örhängen, 18 k
405 8583 Risporslin 6 del, Arabia
405 7740 Rökbord Funkis, glasskiva, längd: 55, djup: 55, höjd: 57
405 8420 Rökbord orientaliskt, längd: 62, djup: 62, höjd: 65
405 8739 Rullklaffsekretär 1800-tal, mahogny 113x56x117, skador
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8690 Ryttare till häst, trä, höjd: 67
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8080 Sabel för Officer, Sverige, E Svalling Eskilstuna
405 8119 Sabel officerssabel Dansk tidigt 1800-tal, Fredik VI monogram
405 8173 Salongsbord 1800-tal, dia124, höjd: 73
405 7616 Salongsbord 1800-tal, längd: 120, höjd: 75
405 8016 Salongsbord 1890-tal, furu, höjd: 68
405 8411 Salongsbord 1890-tal, svart, längd: 95, djup: 60, höjd: 76
405 8532 Salongsgrupp 5-del, Nyrokoko
405 7745 Salongsgrupp Gustaviansk stil, 6 del
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8234 Samovar koppar/mässing
405 7327 Satsbord 2 del, sten/mässing
405 8437 Satsbord 3 del, England
405 8410 Schäslong Sekelskifte
405 8096 Schatull med spelmarker
405 8381 Schatullskåp 30-tal, ek, Skulpterade dörrar, längd: 125, djup: 47, höjd: 67
405 8385 Schatullskåp Tidigt 1900-tal, längd: 120, djup: 47, höjd: 74, ek/björk/mahogny
405 8664 Sekretär 1800-tal, ek, längd: 97, djup: 49, höjd: 96
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 7478 Sekretär England, längd: 51, djup: 42, höjd: 99
405 8655 Sekretär intarsia, Louis XV-stil, 80x49x105
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8670 Sekretärskåp Funkis, Björk/alm, 131x42x121
405 7773 Serigrafi Nisse 'Ritarn' Jonsson, 89x59
405 8331 Servisdelar c:a 20-del, Rosenthal (några med sliten dekor)
405 8643 Servisdelar c:a 45-del, Rörstrand "Lotus"
405 8595 Servisdelar Karin Björquist (f. 1927), Vardag, Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 5 del
405 8564 Servisdelar Koka div
405 8479 Sideboard 60-tal, Mahogny, längd: 153, djup: 42, höjd: 75
405 8588 Sidenmålning Fåglar, 30x98 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8433 Sifon
405 8718 Silhuettavlor 2st
405 8513 Silver Div, 10 del
405 8656 Sittgrupp 2st fåtöljer + soffa, Funkis
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8372 Skål Friberg, höjd: 7
405 7724 Skål Kina, 1900-tal, dia:20
405 8007 Skål konstglas, sign MB UE, höjd: 16, 5
405 8503 Skål nysilver med insats av skål i slipad kristall, höjd: 22, diameter: 27
405 7335 Skål på fot, silver, inskr. 1900-tal, höjd: 9
405 8648 Skål på fot Silver, K.A Andersson, höjd: 14
405 7583 Skålar 2 st+ 3 mindre, Design Toikka "Fauna"
405 8526 Skålar 2 st, Orrefors/skruf
405 8585 Skålar 3 st, Glas
405 8609 Skålfat Kina, dia:32
405 7508 Skålfat silver, imp.stplr. e. 1912, diameter: 29
405 7765 Skänk 1800-tal, längd: 107, djup: 42, höjd: 117
405 8106 Skåp allmoge, 127x82x181, nyckel saknas
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7301 Skåp Kina, längd: 40, djup: 32, höjd: 60 (nyprod.)
405 8387 Skåp med vitrindel, Jugend, längd: 75, djup: 36, höjd: 144
405 8254 Skedar 7 st, Silver, 17/1800-tal
405 8547 Skeppsmodeller 3 st
405 8571 Skrin m.ä
405 8059 Skrivbord 1800-tal, 3 lådor, längd: 114, djup: 55, höjd: 74
405 7771 Skrivbord 1890, längd: 100, djup: 58, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8291 Skrivbord Björk, längd: 120, djup: 65, höjd: 76
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8667 Skrivbord med klaffar, Troed, teak
405 8436 Skrivbordsstol Jugend, mahogny
405 8167 Skrivmaskin Olivetti, Valentine
405 8380 Skrivställ Boullestil, 1800-tal, längd: 23
405 8728 Skrivställ nysilver, isbjörn, V. Aagren, Köpenhamn verksam 1893 -1937., längd: 29
405 8424 Skulptur Gips, höjd: 80, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
405 8432 Skulptur Konstglas, Svärdfisk, höjd: 30
405 8604 Skulptur metall, Kina, höjd: 17
405 8060 Skulptur metall, Siewert Rapp?, 'Uppe med tuppen', höjd: 265
405 8511 Skulptur Toikka, Nuttajärvi,
405 8446 Skulpturer 2 st, Elefanter, Trä, höjd: 26
405 8444 Skulpturer 9 del, Japan
405 8523 Skyltdocka
405 7760 Slagbord 1900-tal, Furu, längd: 110, djup: 165, höjd: 73
405 8406 Slagbord Bruno Mathsson, Maria flip, Björkrot, längd: 280, djup: 110
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8504 Smörask metall+ pokal, nysilver + ljusstakar, 1 par Skultuna, höjd: 16
405 8199 Snapsglas 6 st sv flaggan + rosenthal cognacskupa+ölglas
405 8496 Snurrpall 1800-tal
405 8346 Sockerskål + gräddkanna + bricka, 3 del, silver, Graverat
405 8021 Soffa Gustaviansk stil, längd: 110
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8407 Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist, omklädd
405 8175 Soffa nyrokoko, längd: 127
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 7758 Soffa Rokokostil
405 7332 Soffa Rokokostil
405 8736 Soffa rokokostil, längd: 110
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8330 Soffbord Dia:100
405 8401 Soffbord Glas med trä underrede, längd: 135, djup: 87, höjd: 52
405 7393 Soffbord Gustaviansk stil, höjd: 62
405 8393 Soffbord Säffle design Kindby Larsen, längd: 140
405 8478 Soffbord Sjöjungfru, glas/konstmassa, längd: 135, djup: 78, höjd: 50
405 8359 Solfjädrar 1 par
405 8389 Spatserkäppar 2st silverkryckor+ paraply tidigt 1900-tal
405 8292 Spegel höjd: 111
405 8289 Spegel höjd: 72
405 8057 Spegel 1800-tal, höjd: 73
405 8293 Spegel 1890-tal, höjd: 135
405 8147 Spegel 1900 ca, höjd: 73
405 7258 Spegel Empire Omarbetad, höjd: 62
405 7322 Spegel Empire, höjd: 194 Etikett Jon frisk, Stockholm, (omarbetad)
405 8105 Spegel gustaviansk stil, höjd: 72
405 8692 Spegel Nyrokoko, vitmålad, höjd: 93
405 8160 Spegel nyrokoko., höjd: 80
405 8148 Spegel rekt., höjd: 58
405 8114 Spegel rokokostil, höjd: 111
405 8078 Spegel Sekelskifte, längd: 69
405 8098 Spegel (dds) Karl Johan-stil, mahogny, höjd: 94
405 8490 Spegel + spegellampetter, 3 del, Tenn
405 8149 Spegellampett höjd: 51
405 8179 Starkvinsglas 11 st
405 8597 Statyett Kvinnofigur, järn, höjd: 68 (nyprod.)
405 7644 Statyett Royal Dux, "Liggande kvinna", längd: 40
405 8696 Stickvapen + svärd
405 8392 Stol Blåmålad
405 7751 Stolar 1-par, Nyrokoko
405 7759 Stolar 1-par, Rokokostil (1st med sliten klädsel)
405 8507 Stolar 1-par, Senempire
405 8398 Stolar 2st
405 8726 Stolar 3 st Gustaviansk stil
405 8476 Stolar 4 st, 60-tal, (ren.obj)
405 8273 Stolar 4 st, Allmogemålade
405 8280 Stolar 4st
405 8275 Stolar 6 st ek (4 Jugend + 1 par Rokokostil)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8174 Stolar 6 st nyrokoko
405 8464 Stolar 8st, barockstil
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2006 16:00)
405 8008 Stop silver, Danmark 1600-talskopia, höjd: 18
405 8153 Strindbergslampa
405 8463 Stringhylla
405 8186 Sybord Louis XV-stil, valnöt läder, höjd: 66
405 7005 Syltkruka Rörstrand, höjd: 25
405 8027 Tågset Lok + 5 vagnar, trä, m.ä
405 8189 Takarmatur 1920-tal, höjd: 40
405 8095 Takarmatur 1920-tal, råglasplafond saknas, dia60, höjd: 75
405 7663 Takarmatur 1950-tal, höjd: 75
405 8290 Takarmatur 50-tal
405 8154 Takarmatur Jugend (FD Gas) höjd: 115
405 8541 Takarmatur Jugend, koppar
405 7677 Takarmatur Jugend, smide, höjd: 105
405 8355 Takarmatur Kina
405 5371 Takarmatur Malm, 8-armad, H, 38 Dia.68
405 8647 Takarmatur Malm, höjd: 50
405 8024 Takarmatur mässing glas, höjd: 100
405 7273 Takarmatur med kupor, Dia80
405 8738 Takarmatur nutida, höjd: 55
405 8361 Takarmatur PH-5, Dia50
405 5478 Takarmatur Prismor, höjd: 55
405 7013 Takarmatur Svenskt Tenn, typ 1844
405 8356 Takarmatur+ vägglampa
405 7669 Takfotogenlampa Sekelskifte, höjd: 100
405 8698 Tallrik "Flora Danica" Kunglig Dansk, dia:26
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8579 Tallrikar för Sushi, 20 st, längd: 28
405 8215 Tamburmajor trä
405 8473 Tändsticksetiketter 2st album, c:a 900 olika, Tändsticksetiketter
405 8580 Tavla Bäckström & Ljungberg, 15x15
405 8593 Tavla kina, 107x61
405 8217 Tavla Tryck, Stilleben, 65x95
405 8253 Tavlor 4 st. Stockholmsmotiv, 36x52
405 8426 Tavlor + duk 3 del, broderade
405 8724 Teaterdockor 4st, m.ä, höjd: 15
405 8201 Tegods Rosenthal, 12 del
405 8732 Termos nysilver. M:Ä:
405 8297 Teservis Arabia, 11-del
405 8642 Teservis c:a 25-del, Rosenthal "Maria"
405 8409 Teservis ca 7 del, kina
405 7798 Teservis Rosenthal, 27 del
405 8322 Toalettebord 1800-tal, valnöt, längd: 96, djup: 47, höjd: 148
405 8439 Tomtefigurin höjd: 26
405 8180 Tomtekanna +muranoclown lagn., höjd: 20-21
405 7769 Trädgårdssoffa
405 7768 Trädgårdssoffa Byarum
405 8195 Trädgårdsurna höjd: 36 dia41
405 7178 Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, Med hänklar & drakar, höjd: 53 Dia55
405 8589 Träsnitt Diptyk, 98x38
405 8123 Träsnitt Hans Osswald, provtryck, 46x37
405 8562 Träsnitt Japan, Triptyk, 34 x 70
405 8471 Träsnitt Maja Fjaestad, 26x26
405 8362 Träsnitt Maja Fjaestad, körsbärsblom, 13 x 15
405 8555 Tryck Orientaliskt, Katt, 50 x 35
405 8165 Tusch Teskedsgumman, Björn Berg
405 8139 Undulat Kunglig Dansk
405 8662 Urnor 1-par, Japan, höjd: 30
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8600 Vågar 2 st
405 8672 Väggarmaturer 1 par, metall
405 8156 Vägghylla med spegelfond, höjd: 66
405 8284 Vägglampa
405 8171 Vägglampa 1930-tal, metall, höjd: 17
405 8348 Vägglampa Glas smide "Vindruveklase"
405 8169 Väggmask Gristryne, Orient, höjd: 38
405 8283 Väggpendyl höjd: 60
405 8177 Väggpendyl förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 50
405 8646 Väggpendyl + 1-par lampetter, höjd: 50
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8236 Väggsköld gjutjärn, Husqvarna, dia 51
405 8238 Väggsköldar 1 par, gjutjärn, stjärnbilder, dia 55
405 7776 Väggur 30-tal, höjd: 45
405 8561 Väggur Ljungström, höjd: 43
405 8539 Väggur sent 1800-tal, ek, höjd: 110
405 8448 Värjor 2 par, (prydnad)
405 8133 Vas B Friberg, Rörstrand, höjd: 26
405 8137 Vas Gustavsberg SWen, höjd: 11
405 8494 Vas Kina, Sent 1800-tal, höjd: 34
405 8665 Vas Orrefors, höjd: 16 + karaff Kosta
405 8102 Vas Orrefors, sign NU, höjd: 19
405 7710 Vas Orrefors, signerad., höjd: 19
405 7559 Vas Orrefors, Simon Gate, höjd: 19
405 8207 Vas Rörstrand Jugend, höjd: 18
405 8430 Vas Rörstrand, Shanghai, höjd: 25
405 7729 Vas Simon Gate, "Tusen fönster", höjd: 23
405 8333 Vas Tapio Wirkkala, höjd: 7, 5, Iittala 58
405 8487 Vas + fat Kina
405 8187 Vas+fat Gustavsberg, höjd: 23 dia29
405 7636 Vaser 2st, Kina, höjd: 30-35 (den gula borrad i botten)
405 8644 Vaser 2st, Upsala-Ekeby, höjd: 20 +25
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
405 8300 Vaser 3st, konstglas
405 8467 Vinglas 11 del
405 8299 Vinglas 12st
405 8713 Vinkanna Porslin
405 8428 Vinkylare med lock, mässing
405 8480 Vitrinskåp Jugend, Betsad furu, längd: 110, djup: 50, höjd: 207
405 8531 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 61, djup: 34, höjd: 140
405 8383 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 70, djup: 40, höjd: 139
405 8178 Vitvinsglas 6 + 6
405 7338 Vykort 52st, 1:a hälft 1900-tal, USA
405 8735 Yttefoder porslin, höjd: 27, skador
405 8569 Ytterfoder 5 del, Waldemarsudde