Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 november 2025 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1743 1011  Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, daterad 1911, Motiv från Riddarholmen från Slussen. Akvarell, bildmått: 18x33 cm, yttermått inklusive ram: 47x61

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 18:05)

1743 1017  Bokstöd Ett par, Kallbrons, Monogram EE, sittande kvinna. Längd: 18 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 19:56)

1743 1013  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, modell 2607. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 20:53)

1743 1007  Bordsuppsats brons, Empirestil. 1800-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 19:32)

1743 1005  Karmstol Rokoko, Bemålad

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 19:35)

1743 3004  Serveringsbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2177, Firma Svenskt Tenn, Teak, Värmeplatta, på trissor. Bredd: 82 cm. Djup: 54 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 18:17)

1743 1008  Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 10 inkl sockel

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 19:10)

1743 1009  Skulptur John Lundqvist (1882-1972), Sverige. Flickhuvud. Brons. Signerad. Gjutarstämplar: Otto Meyers eftr. Fud. Höjd: 22 inkl sockel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 19:44)

1743 1001  Skulptur Lars Erik Falk (1922-2018), Sverige. ”Modul skulptur i färg B26”. Signerad, daterad 1990. Höjd: 34,5 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 20:38)

1743 1016  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Giraff ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1977. Målad och glaserad brun stengodslera. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 21:00)

1743 1012  Skulptur Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drakvalp, Gustavsberg. Vitt carraragods. Stämplad GUSTAVSBERG KÅGE 7. Längd: 12,5 cm. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 18:35)

1743 1003  Skulpturer 2 st, Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. "Elof". Brons respektive gips. Signerad, Gjutarstämplar: Herman Bergman fud. Daterad Arcueil 1901. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 20:33)

1743 1019  Stolar 4 st, barock, 1700-tal, skuren dekor i trä, fast stoppad sits och rygg. Bredd: 46 cm, sitthöjd 47 cm. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 20:33)

1743 1004  Vas Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Tenn, "Janushuvud", Firma Svenskt Tenn, 1978. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 24 november 2025 19:17)