1359 2250 Adventsljusstakar ett par, Gnosjö. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)
1359 2384 Akryl Oidentifierad konstnär, abstrakt komposition. Signerad, 29x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)
1359 2289 Akvarell Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Signerad, porträtt. Motivet: 26x21,5cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)
1359 2291 Akvarell Elisabeth Östlund. Signerad. Motivet: 19x29cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:46)
1359 2708 Akvarell Harald Garmland (1904-1985), Sverige. Komposition, Signerad. Motivet: 27x19,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)
1359 2159 Akvarell Heiner Peter Norberg (f. 1939), Sverige. Trädgårdsmästare. Signerad, daterad 1975,38x30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)
1359 2636 Akvarell Ingvar Elén (f. 1915), Sverige. Sydländsk bygata. Signerad. Motivet: 21x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:36)
1359 2277 Akvarell Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. Akvarell, 70x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 2371 Akvarell Rosa Liksom (f. 1958), Finland. Signerad, daterad 2000. Akvarell, 30x40cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)
1359 2700 Akvarell Sven Nyström (1902-1932), Finland. Signerad. Motivet: 15x14cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 2571 Akvareller 2 st, SS Chichamaqa Cap: J Nicolson 1864", Albert capt a Blohm Naples, 29x38-31x41cm. Signerad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)
1359 2656 Akvareller 6 st, Stockholmsmotiv, bland annat Lindström. Signerad. Motivet: ca 15x20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2718 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)
1359 2588 Appliquer 2 par, mässing. Höjd: 30-35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:20)
1359 2663 Appliquer 3 st. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)
1359 1145 Appliquer ett par, koppar och mässing. Höjd: ca 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)
1359 2494 Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:30)
1359 2600 Appliquer Ett par. Höjd: ca 60cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:15)
1359 2583 Arbetsstol Kinnarps, läder
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)
1359 9022 Armbandsur Herrur, Longines, Type A-7 1935 Avigation, modellnummer: L2. 812. 4. 23. 2, serienr: 45189743, automatisk, kronograf. Diameter: 42mm. Med box och certifikat.
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 9013 Armbandsur Must De Cartier, quartz. Diameter: 24mm, boett i förgyllt silver, serienr: 132726, läderband, med certifikat och etui. Vikt: 15 g
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)
1359 9014 Armbandsur Omega Seamaster 30, Manuell uppvridning. Cal. 269, flexband, stål. Diameter: 35mm, repigt glas
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)
1359 2109 Askar 2 st, silver, gravyr. Längd: 14-18cm, bruttovikt: 696
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)
1359 2316 Assietter 11+ 11, Gefle, röd rubin. Diameter:
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)
1359 2181 Bägare + sockerskål + gräddkanna. 3 delar, silver, 1954. Vikt: 169g, höjd: 5-6 cm. Diameter: 5,5-10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2380 Bänkar ett par, furu. Längd: 90 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:48)
1359 1069 Barnstol pottstol, 1800-tal. Bredd: 30,5 cm, djup: 25 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)
1359 2411 Barskåp Funkis, betsad björk. Bredd: 70, djup: 40 cm, höjd: 60 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:38)
1359 2335 Barskåp Kinesiserande stil. Bredd: 105, djup: 40 cm, höjd: 150 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)
1359 2550 Bestick 66 delar, nysilver, "Ulriksdals Wärdshus", GAB Guldsmedsaktiebolaget, Olga. Längd: 17-18, skedar & Gafflar, 48 + 18 st
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)
1359 2102 Bestickdelar silver, 14st. Längd: 15-23cm, bruttovikt: 689g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)
1359 8256 Bestickuppsättning nysilver, Svensk spets
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:40)
1359 2049 Blandteknik 2 st, Orientaliska, 43x32 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:50)
1359 9018 Blandteknik Eduardo Arranz-Bravo (f. 1941), Spanien. Komposition. Signerad, daterad -71, oramat löst blad. Mixed media, collage, ca 51x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 2290 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Indonesien. Ej signerad. Motivet: 15x11-29x18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:27)
1359 2287 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Indonesien. Ej signerad. Motivet: 25x31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:34)
1359 2513 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Motivet: 107x78cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)
1359 2160 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 23x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)
1359 2706 Blåslampa Optimus, No 5237. Höjd: 31 längd: 37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)
1359 2525 Blyerts Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerad, numrerad 90/150. Motivet: 47x35cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:07)
1359 2454 Blyerts Carl Johansson. Signerad, daterad 1886, Resele. Motivet: 19x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)
1359 2619 Bojan 1800-tal, Kina. Dekor med tempelhundar. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:23)
1359 2280 Bojan Kina, dekor med karpar. Höjd: 23 cm. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2534 Bokhylla 1950/60-tal. Höjd: 180
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)
1359 2417 Bokhylla Chippendalestil. Bredd: 126, djup: 30 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)
1359 2414 Bokhylla Teak. Bredd: 100, djup: 19 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:47)
1359 2420 Bokhylleskåp Björk. Bredd: 120, djup: 33 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)
1359 1684 Bord furu, med två lådor i sargen, märkt A/S Lamn, Denmark, 138x79 cm. Höjd: 60 cm
1359 2648 Bordsfotogenlampfot höjd: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:15)
1359 2310 Bordsfotogenlampor Ett par, mässing, Köpenhamn. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)
1359 2405 Bordslampa Bergbom. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)
1359 2074 Bordslampa Bergboms. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)
1359 2156 Bordslampa Bouillottemodell. Mässing, skärm i grönpatinerad plåt, tre ljuspunkter. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)
1359 2376 Bordslampa glas och mässing, Asea. Höjd: 57cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)
1359 2073 Bordslampa Glas. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)
1359 1291 Bordslampa höjd: 47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)
1359 2266 Bordslampa höjd: 53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)
1359 2176 Bordslampa höjd: 57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:43)
1359 2158 Bordslampa mässing. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2072 Bordslampa Teak. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)
1359 2097 Bordslampfot Bergboms. Höjd: 47cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:34)
1359 2157 Bordslampfot Glas. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)
1359 2592 Bordslampfot höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2499 Bordslampfot Kina. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:33)
1359 1085 Bordslampfot Målerås. Glas. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)
1359 2622 Bordslampfötter Ett par, brons/marmor, skulpturala. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:35)
1359 2621 Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:02)
1359 2385 Bordslampor 3 st, glaskupor. Nutida. Höjd: 30-35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:39)
1359 2383 Bordslampor Ett par, mässing / glaskupor. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)
1359 2607 Bordslampor omgjorda urnor, Ett par, Kina. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)
1359 2602 Bordsur Rokokostil, Engströms Stockholm. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)
1359 2624 Bordsur tidig 1900-tal, Intarsia. Längd: 32cm, höjd: 26cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:22)
1359 2205 Brasset 6 delar. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:16)
1359 2314 Bricka + skål, nysilver, gallerkant. Längd: 17,5-38,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)
1359 2410 Bricka 1800-tal, inglasat asiatiskt tyg, 60x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:30)
1359 2531 Brickor 2 st. Längd: 50-59 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2292 Broscher 2 st, 18k guld. Längd: 4cm. Vikt: ca 8. 5g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:33)
1359 2234 Broscher med mera, 5 delar, silver. Bredd: 2,5-4 cm, höjd: 3,5-6,5 cm, vikt: ca 15 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)
1359 2368 Buljongkoppar med fat, 11 delar, Thomas, Bavaria. Diameter: 18 cm. Längd: 16,5 cm, djup: 12,5 cm, g. 5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)
1359 2661 Burkar med lock, ett par, Porslin, Orientaliska. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:27)
1359 2413 Byrå Björk, 1940-tal. Bredd: 76, djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)
1359 2424 Byrå Furu. Bredd: 85, djup: 38 cm, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)
1359 1612 Byrå Gustaviansk stil, intarsia, Stenskiva. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)
1359 1479 Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 108, djup: 46 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)
1359 2423 Byrå Jugend, Bemålad. Bredd: 65, djup: 41 cm, höjd: 88 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)
1359 2415 Byrå längd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)
1359 2265 Byrå mahogny. Bredd: 73 cm. Djup: 47 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)
1359 2466 Byrå nyrenässans, mahogny. Bredd: 102. Djup: 54 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2422 Byrå Teak. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)
1359 2567 Cabaretfat 8 st, NK-Import. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)
1359 2091 Champagne coasters ett par, Nysilver, England. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)
1359 2218 Cylinderhatt A. Ericsson. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)
1359 2095 Dalahäst höjd: 32cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2669 Dekorelement ett par, Kina. 91x30
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:21)
1359 2645 Dekorelement sänghimmel, gustavianskt. Längd: 54. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)
1359 2389 Dödsmask Karl XII, brons. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)
1359 2734 Dosor Motivet, 14 delar. Längd: 4,5-14 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)
1359 2594 Eldset mässing. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:20)
1359 2543 Etagehylla med låda. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)
1359 2084 Etsning Jacob Folkema (1692-1767), Holland. Signerad. Motivet: 19x15cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)
1359 2477 Etsning karta, Posnania. Signerad. Motivet: 25x32cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 2293 Etsning Torsten Billman (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 37/300. Motivet: 13x16cm
1359 2613 Fajansfat Rörstrand, 1773 och 1769. Diameter: 37cm
1359 2566 Färglitografi . Signerad, numrerad 3/200. Motivet: 30x47cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)
1359 2163 Färglitografi 2 st, Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Signerad. Motivet: 63x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)
1359 2295 Färglitografi 2 st, Willy Thessing (f. 1939), Sverige. Signerad, 360-upplaga, tupp. Motivet: 46x33cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:59)
1359 1443 Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad, numrerad HC 15/30. Motivet: 51x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)
1359 2272 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 257/300. Motivet: 77x57cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)
1359 2480 Färglitografi Arvo Luik (f. 1949), Estland. Jordgubbar. Signerad, numrerad 56/200. Motivet: 34x52cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)
1359 2523 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 203/260. Motivet: 47x65cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2530 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 203/250, bladets mått: 52x61cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:46)
1359 1661 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 155/250. Motivet: 48x62cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)
1359 2273 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 262/290. Motivet: 33x45 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:42)
1359 2511 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 46x62cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 2300 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiör. Signerad, daterad -76, provtryck. Motivet: 50x67cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:17)
1359 2134 Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 22/70. Motivet: 56x41cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2528 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 149/300. Bladets mått: 46x61cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)
1359 2043 Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, numrerad 16/300. Motivet: 50x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)
1359 2149 Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Gravänder, EA-upplaga (konstnärens exemplar). Signerad. Bladets mått: 58x86 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:43)
1359 2066 Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, 60x84cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:56)
1359 2568 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 5/230. Motivet: 62x46cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)
1359 2268 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 143/275. Motivet: 30x20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)
1359 2427 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 147/360. Motivet: 54x45cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:32)
1359 2199 Färglitografi Peter Frie (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 152/170. Motivet: 59x70cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)
1359 2153 Färglitografi Signerad Krallis. Motivet: 50x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:47)
1359 2162 Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 313/360, Fågelliv strömmen. Motivet: 61x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:10)
1359 2270 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 255/290. Motivet: 30x15 cm
1359 2132 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Katarinahissen. Signerad. Motivet: 50x26cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:27)
1359 2646 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Roddbåt. Signerad, numrerad 21/50. Motivet: 29x41 cm
1359 2527 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad, 44x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)
1359 2133 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 35x45cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 2087 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 1000/1500, bladets mått: 60x43cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)
1359 2048 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 351/380. Motivet: 28x31 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:57)
1359 2701 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Ej signerad. Motivet: 43x31cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)
1359 2138 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 31/125. Motivet: 55x49cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:14)
1359 2323 Färglitografier 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 677/1500. Motivet: 57x41cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 2682 Färglitografier 2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 21//99 respektive 41/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)
1359 2626 Färglitografier 3 st, Journal de Demoiselles. Signerad. Motivet: 25x17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)
1359 1255 Färgserigrafi Enzo Ellero (f. 1933), Italien. Flickor. Signerad, numrerad 253/320, motivet: 59x48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:31)
1359 2678 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 59/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: ca 73x51 cm. Bladets mått: 106x79 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)
1359 2666 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 57/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:53)
1359 2267 Fat 12st. Kina, 1800-tal. Diameter: 15cm, + vas 1900-tal. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:38)
1359 2614 Fat 2 st, Kina, 1800-tal. Diameter: 31cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)
1359 2226 Fat 2 st, mässing, Orientaliska. Diameter: 35-43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)
1359 2124 Fat Firma Svenskt Tenn. Diameter: 18cm, 1930
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)
1359 2040 Fat Keramik, Danmark. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)
1359 2191 Fat Kosta Boda. Glas. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)
1359 2408 Fat malakit. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)
1359 2696 Fat med skulptur. Art Déco. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)
1359 2034 Fat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)
1359 2714 Fat Upsala Ekeby. Diameter: 27cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)
1359 2352 Fat Upsala-Ekeby, 1920-tal. Diameter: 18cm
1359 2170 Fåtölj
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)
1359 2421 Fåtölj mörkblå velourklädsel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)
1359 1480 Fåtölj Plysch
1359 1216 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)
1359 2308 Fåtöljer Ett par, 1940-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:41)
1359 2522 Fåtöljer Ett par, mahogny, Gripsholms tyg
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:17)
1359 2328 Fåtöljer ett par, Mahogny/skinn
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)
1359 2369 Fickur 4 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:43)
1359 2347 Figurin Elefant. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)
1359 2006 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Fågel. Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 11,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:20)
1359 2008 Figurin Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Säl. Signerad -98. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:34)
1359 2035 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, fåglar. Höjd: 5-8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:22)
1359 1082 Figuriner 2 st, Kina. Höjd: 21-23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:26)
1359 2009 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: 6,5-9,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:41)
1359 2012 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)
1359 2263 Figuriner 2 st, Ugglor, Stengods, Edward Lindahl (1907-1986), Signerade E L, Gustavsberg. Höjd: 4-6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:26)
1359 2496 Figuriner 3 st, Bland annat Royal Copenhagen, höjd: 6,5-16 cm, längd: 8-17 cm, djup: 6-9,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:22)
1359 2010 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: 7-11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:48)
1359 2007 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Småtomtar på snöbollar. Höjd: ca 11 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)
1359 2014 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 17-25 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:25)
1359 2015 Figuriner 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:33)
1359 2111 Figuriner 4 st, Royal Copenhagen. Höjd: 5-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)
1359 2051 Figuriner 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Målade och delvis glaserade ljusstakar av stengodslera. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2342 Figuriner sk Ljustomtar, 1950-tal. Höjd: 5-11cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:55)
1359 2202 Fladdermusfåtöljer Ett par
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 2020 Förrättstallrikar "Diné", Rörstrand. Benporslin. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 2711 Fot till brasskärm rokokostil, 1800-tal, kompletterad. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)
1359 2233 Fotokonst 5 st, Sven Hörnell (1919-1992), Sverige. Signerade. Motivet: 43x71cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:08)
1359 2249 Fruktskål + vas + karaff. Höjd: 21-24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2586 Gardiner 2 st, Göta Trägårdh Stobo, ca 124x150cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:39)
1359 2587 Gardiner 2 st, Versailles, ca 180x228cm
1359 2128 Gardiner 2+ 2, Firma Svenskt Tenn, 133x120cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)
1359 2630 Gardinomtag 4 st, mässing. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2538 Gitarr Akustisk, i fodral, Levin, längd: 98 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:40)
1359 1305 Glas 12st, Kosta Vicke Lindstrand. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:56)
1359 2082 Glas 13st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7-8cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)
1359 2590 Glas 3st + skål, Kosta Boda. Höjd: 6-12cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:52)
1359 2069 Glas 5 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman. Höjd: 22-25cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)
1359 2446 Glas 6 st, med tennmontering. Höjd: 10cm
1359 2444 Glas 7+ 7st. Höjd: 8-9cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)
1359 2224 Glas 8+ 5 st, höjd: 11-12 cm. Diameter: 4,5-6 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:57)
1359 2500 Glas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)
1359 2318 Glasservisdelar 18 delar, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja. Höjd: 15-22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 2481 Glasservisdelar 22 delar. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 1317 Glasservisdelar 7 dela, r Pukeberg. Höjd: 22-26cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)
1359 2442 Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 7-11cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:30)
1359 2164 Glasservisdelar Kosta Boda, 16+ 13 st. Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)
1359 2235 Glöggryta Koppar, "Nu är det jul igen". Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:30)
1359 2504 Golvlampa 3-armad, mässing. Höjd: 150 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2254 Golvlampa EAE, 1960-tal. Höjd: 137
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)
1359 2060 Golvlampa Eskilstuna. Höjd: 132
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)
1359 2137 Golvlampa höjd: 148cm, Eskiltuna Elektro fabriks AB
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:50)
1359 2166 Golvlampa mässing. Höjd: 147
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)
1359 2177 Golvlampa mässing. Höjd: 153
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)
1359 2330 Golvlampa mässing. Höjd: 162
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:19)
1359 2495 Golvlampbord med stenskiva. Höjd: ca 155
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:16)
1359 2058 Golvlampfötter ett par, Luxus. Höjd: 138
1359 2374 Golvlampor Ett par, Italien, nutida. Höjd: 161cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:30)
1359 2394 Golvur Tidigt 1900-tal. Höjd: 212, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)
1359 2382 Golvurna Kina, nutida. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)
1359 2281 Golvvas Kina, nutida. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:19)
1359 2309 Golvvas Kina. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)
1359 2430 Golvvas porslin. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)
1359 2105 Gräddkanna + sockerskål på bricka + tång, silver. Längd: 21 cm. Vikt: ca 390g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 1211 Grafiska blad 2 st, BECK & JUNG samt Johannes Olsson, Sverige. Signerad, numrerad 83/360, daterad 1979. Bladets mått: 76x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)
1359 2610 Gravyrer 2 st, Pehr Floding och badande pojkar, 26x38cm
1359 2733 Halsband med hänge silver. Längd: 42 cm, vikt: ca 20 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:43)
1359 2288 Halskedja 18k guld + hänge 14k guld. Vikt: 4 g. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2561 Halvmånebord glas och mässing. Bredd: 60 cm. Djup: 31 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)
1359 1531 Hängen 2 st, 18k guld, med citrin och bärnsten. Längd: 3-3,5cm, vikt: 4g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 2151 Hattar 2 st, Hög hatt + Stetson
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)
1359 2377 Hatthylla metall. Bredd: 60cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)
1359 2172 Högtalare ett par, Sonab V-1. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:46)
1359 2690 Hörnbord Orientalisk stil. Bredd: 54, djup: 35 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:36)
1359 2306 Hörnskåp Längd: 95 cm. Djup: 62 cm, höjd: 204cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)
1359 2231 Jordglob höjd: 53cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)
1359 2434 Jordglob med belysning. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)
1359 1202 Juldekorationer 3 st + sedelklämma + fotoram. Georg Jensen, Danmark. 5 delar. Längd: ca 5,5-15,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:29)
1359 2185 Kaffegods 8 delar, Blå Blomst.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:14)
1359 2211 Kaffekoppar 6 st, med fat, + fat + väggrelief, Rosenthal. Diameter: 15-25cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)
1359 2077 Kaffekoppar 6 st, Rörstrand, Filippa K. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:27)
1359 2219 Kaffeservis 13 delar, Beyer & Bock. Höjd: 10-20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:04)
1359 2585 Kaffeservis Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 21 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:39)
1359 2198 Kaffeservis ca 29 delar, Lyngby
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 2436 Kaffeservisdelar Blå Blom, 8 delar. Höjd: 8-24cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)
1359 2167 Kaffeskedar 12 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12 cm. Vikt: ca 150g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:10)
1359 2039 Kaffeskedar silver, 12 st. Längd: 10,5 cm. Vikt: ca 150g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)
1359 2381 Kakfat på fot kristall och nysilver, "Plewkiewicz", omkring 1900. Höjd: 35 cm. Djup: 35 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2251 Kandelaber sjuarmad, menora, mässing. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:04)
1359 2569 Kandelabrar Ett par, Japan. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)
1359 1303 Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)
1359 2575 Kanna + bulkruka, Koppar. Höjd: 22-28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)
1359 2053 Kanna + Vas. Höjd: 23-29cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2479 Karaff + 5 glas, Böhmen. Höjd: 13-26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:30)
1359 2570 Karaffer 5 st. Höjd: 22-30 cm
1359 2412 Karmstol 1930-tal, skinn/rotting
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:27)
1359 2536 Karmstol Karl Johanstil, björk
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)
1359 2332 Karmstolar 4 st, Louis XV-stil, bronserade
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)
1359 2526 Karta Delaware. Motivet: 41x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)
1359 2370 Karta Norden. Motivet: 35x46cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)
1359 2402 Karusellbokhylla Intarsia. Bredd: 47. Djup: 47 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)
1359 2307 Kedja & ring 18k guld. Längd: 52cm, storlek: 18½, vikt: 10g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)
1359 2426 Kista 1800-tal. Bredd: 66, djup: 46 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 1552 Kista Bemålad. Bredd: 114, djup: 60 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)
1359 1505 Klädborstar 3 st, silver, England & Sverige, bland annat London Art deco. Längd: 16-25 cm, bruttovikt: ca 380g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:49)
1359 2440 Kolteckning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Flickporträtt. Signerad, 62x42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 2331 Konsolbord Barockstil, med träskiva. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:56)
1359 2727 Konsolbord Med senare stenskiva. Rokokostil, 1700-/1800-tal, omarbetat. Bredd: 70 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)
1359 1691 Konstglas 3 delar, (skål+ 2 vaser), bland annat Murano. Diameter: 29 cm respektive Höjd: 17 cm respektive 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)
1359 1690 Konstglas 3 delar, Murano, skål+ 1 par ljusstakar, glas. Höjd: 25, skålens, diameter: 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)
1359 2036 Konstglas 4 delar, Kosta Boda. Höjd: 5-17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 2390 Konstglas 5 delar, bland annat Iittala, Orrefors & Kosta, höjd: 5-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:39)
1359 2457 Koppardelar 6 delar. Längd: 17-24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2483 Kopparstick La Toilette, L´Occupation. Motivet: 32x22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)
1359 2085 Kopparstick Pallas Athena. Diameter: 36cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)
1359 2695 Koppsarstick 3 st, Jakobsdahl, ur Suecia antiqua et Hodierna, oramade lösa blad, längd: 36,5-41 cm, djup: 30,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:16)
1359 2247 Korgar 5 st, Flätade, längd: 36-48 cm, djup: 22,5-42 cm, höjd: 20-53 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:14)
1359 2418 Kuvertbord Rokokostil. Bredd: 58, djup: 58 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)
1359 2155 Kuverttallrikar Teak, 12 st. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:43)
1359 2399 Lampbord 1950-tal, mahogny, metallben. Bredd: 59, djup: 38 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)
1359 2502 Lampbord Längd: 49 cm. Djup: 31 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:59)
1359 2207 Lampetter ett par, med prismor. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)
1359 2064 Leksaker 4 delar, Plåt. Höjd: 13-24 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2065 Leksaker 4 delar. Höjd: 13-29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:41)
1359 2062 Leksaksbilar 4 st. Längd: 14-28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:08)
1359 2478 Likörkaraffer 3 st + 5+ 3 glas, höjd: 9-24 cm. Diameter: 6-10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)
1359 2275 Litografi David Ljungdahl (1870-1940), Sverige. Signerad, 46x71cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)
1359 1021 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 83x39 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)
1359 2470 Litografi Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 34x51cm
1359 2524 Litografier 3 st, 1800-tal, Porträtt, 24x18 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)
1359 1447 Litografisk affisch Galleri Maeght, Steinberg. Ej signerad. Motivet: 78x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 2721 Ljuskrona 1900-tal, Prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2397 Ljuskrona empirestil. Höjd: 90,8-armad
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:07)
1359 8145 Ljuskrona Gustaviansk stil, med blå glasskål. Höjd: ca 75 cm, längd: 32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)
1359 1575 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)
1359 1355 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 88cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:52)
1359 2225 Ljuskrona Oscariansk, mässing. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2506 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:30)
1359 2505 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)
1359 2187 Ljuslyktor Ett par, Karlskrona, mässing och glas. Höjd: 34cm
1359 2180 Ljusstakar 3 delar, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-18cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:22)
1359 2620 Ljusstakar 3 st, Inga Björnsson, mässing. Höjd: 9-13cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)
1359 2016 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 2017 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:39)
1359 2491 Ljusstakar 6 st, mässing. Höjd: 12-30cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)
1359 2119 Ljusstakar Ett par, barockstil. Höjd: 23cm, bruttovikt: 688g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:19)
1359 2179 Ljusstakar Ett par, Märkta Svenskt Tenn, Stockholm, B8. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:00)
1359 2703 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 14,5cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)
1359 2118 Ljusstakar ett par, Meissen. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)
1359 2115 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 7,5cm, vikt: 156g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2702 Ljusstakar Ett par. "Twilight", Stelton. Höjd: 17-20cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:22)
1359 2262 Ljusstakar silver, Ett par, 1961. Höjd: 14cm, bruttovikt: 474g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)
1359 2186 Ljusstake 3-armad, Jugend. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:13)
1359 1574 Ljusstake 5-armad. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:51)
1359 2428 Ljusstake El, Philips. Längd: 50, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:31)
1359 2178 Ljusstake Georg Jensen. Season, design: Maria Berntsen. Adventsljusstake. Förgyllt stål. Diameter: 26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)
1359 2005 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studion). Änglar, för två ljus. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:17)
1359 2013 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:21)
1359 2654 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 2297 Ljusstake mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:52)
1359 2730 Ljusstake silver, Elkington & Co, Birmingham, 295g ca, modell 5642. Höjd: 8,5 cm, vikt: ca 290 g
1359 2673 Lockdosa Capodimonte. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)
1359 2617 Lockurnor ett par, Kina. Höjd: 25 cm, djup: 10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)
1359 2216 Malmkrona höjd: 33cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)
1359 1585 Månbord 2 delar, rokokostil, Björk. Diameter: 112. Höjd: 74 cm, 2 st ilägg a 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2689 Månskensampel Sent 1800-tal, glaskupa / mässing. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:08)
1359 1121 Mappar 2 st, Harry Moberg och Sten Dunér, Signerad, 52x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2404 Matbord + 4 st stolar, + 4 st stolar, 1880-tal, ek / skinn l: 115 cm, djup: 138 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)
1359 1395 Matbord Gustaviansk stil, Bemålat. Diameter: 110, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 1464 Matbord Sent 1800-tal, ek. Bredd: 150, djup: 102 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)
1359 2344 Matsalsgrupp 19 delar, Bord + 18 stolar, mahogny, Jugend, Intarsia. Längd: 168+ 2x79. Djup: 130 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)
1359 2552 Matservisdelar 29 delar, Rosenthal, "Hortense"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:15)
1359 2713 Matservisdelar 32 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst.
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 2465 Matservisdelar 37 delar, Noritake, Japan. Diameter: 19-25cm.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:13)
1359 2572 Matservisdelar Palissy ware, Dutch Windmill, ca 70 del
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)
1359 2214 Matta 175x240 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:08)
1359 2717 Matta kaukasisk, 135x203 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)
1359 2688 Matta Kina, 149x245cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)
1359 2516 Matta Kina, 70x138 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)
1359 2515 Matta Kina, 92x152 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:08)
1359 8659 Matta Orientalisk, 120x175cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 2378 Matta orientalisk, 45x42cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 1388 Matta orientalisk, 54x83 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 8661 Matta Orientalisk, 98x140cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)
1359 2687 Matta orientalisk, Antik, Malayer, 210x470 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:08)
1359 2719 Matta orientalisk, Bochara, 127x185 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)
1359 2257 Matta Orientalisk, galleri, 81x285cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2358 Matta orientalisk, Kashan, 420x286cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2355 Matta Orientalisk, Kashan, 432x294cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:14)
1359 2685 Matta orientalisk, Keyseri, Antik, bönematta, 115x174 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)
1359 2360 Matta Orientalisk, patchwork, 200x150cm
1359 2684 Matta Orientalisk, Semiantik / antik, Senneh, 138x201 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)
1359 2356 Matta orientalisk, Täbriz, 385x302cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:10)
1359 2359 Matta Orientalisk, Täbriz, 387x310cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)
1359 2379 Matta Röllakan, galleri, 81x384 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:38)
1359 2019 Mattallrikar 24 delar, Langenthal, porslin, 17+ 7 st. Diameter: 25-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:50)
1359 2455 Miniatyrer 3 st, 12x10-15x13cm
1359 2557 Minkpäls storlek: 38-40 ca, Körsnär Brundins, Stockholm
1359 2551 Mjölkkanna Rostfritt. Höjd: 38 cm
1359 2175 Möbeltyg kretong, bland annat 2 bitar "Nympheus", Baker; 65x132 cm respektive 216x132 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)
1359 2489 Mockaservis Hackefors, ca 20 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2126 Mockaskedar 18st, silver. Längd: 10cm. Vikt: 153g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:46)
1359 2637 Nattljusstake koppar och mässing. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)
1359 2559 Nattygsbord Ett par, mässing och glas. Bredd: 44 cm. Djup: 36 cm, höjd: 51 cm
1359 2125 Olivpinnar 18 delar, silver, med ask, bruttovikt: 264 g, längd: 8 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:25)
1359 1616 Oljemålning 2 st, Sören Viberg. Signerad. Olja på pannå, 34x23-35x44cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:04)
1359 2581 Oljemålning Allan Andersson (1904-1979), Sverige. Signerad, Pilgrimsfalk. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:07)
1359 2055 Oljemålning Arthur Gordon. Signerad. Olja på duk, 29x39cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2303 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, måsar. Olja på duk, 47x54cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)
1359 2462 Oljemålning Cai Selander (1930-2010), Sverige. Bränningar. Signerad, daterad -78. Olja på duk, 77x120 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:40)
1359 2322 Oljemålning Charles Kensington, Signerad, SS Gustafsberg, Olja på duk, 50x74cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)
1359 2448 Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Vinter. Signerad. Olja på pannå, 44x53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 2232 Oljemålning Edith Gert (1906-1983), Sverige. Interiör med kvinna. Signerad. Olja på duk, 62x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:00)
1359 2241 Oljemålning Efter Jean Haagen. Olja på duk, ej signerad, 61x48cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)
1359 2458 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Strandråg". Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 52x63 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:39)
1359 2387 Oljemålning Elvi Tondén (1886-1971), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 20x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)
1359 2302 Oljemålning Emil Hagström (1892-1952), Sverige. Signerad, Öland, 1949. Olja på pannå, 36x45cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)
1359 1463 Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på duk, 97x77cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:34)
1359 2439 Oljemålning Erik Boëthius (1897-1970), Sverige. Flickporträtt. Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 45x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)
1359 2373 Oljemålning Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Monogramsignerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 54x37cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2278 Oljemålning Humberto Couet. Signerad. Olja på pannå, 23x31,5cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2509 Oljemålning Johnny Acosta. Signerad, Kvinnoansikte. Olja på duk, 76x100cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:17)
1359 2279 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. S: t Eriksbron. Signerad. Olja på duk, 54x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:50)
1359 2579 Oljemålning Lars Kåge. Signerad, daterad -84, "Nice, Baie des anges". Olja på duk, 91x73 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)
1359 1014 Oljemålning Lennart Alexandrie (1930-2019), Sverige. "Afton vid Stranden". Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 53x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 2299 Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, familj. Olja på pannå, 96x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)
1359 1353 Oljemålning Matsola Burman (1925-2008), Sverige. Signerad a tergo, "Sandsaga". Olja på duk, 65x64cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)
1359 1339 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 49x34cm
1359 2460 Oljemålning Nils Immonen, Signerad, Skogsväg. Olja på duk, 94x94 cm
1359 2161 Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. "Waiting". Signerad. Olja på duk, 90x40 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)
1359 2285 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på pannå, 26x20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)
1359 1172 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J A Daniel, "Falls on the Conway". Signerad. Olja på duk, 51x76 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)
1359 2437 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Skule, fors. Olja på pannå, 25x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2441 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1947. Olja på duk, 41x30 cm
1359 1232 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt kustmotiv. Olja på duk, 29x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:33)
1359 2456 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Motivet: 26x27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:01)
1359 2056 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stormnatt. Olja på duk, 60x77cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:56)
1359 2276 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2325 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x66cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:43)
1359 2045 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 66x66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)
1359 2061 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 40x60cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:24)
1359 2210 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vintermotiv. Signerad C B Larsson. Olja på duk, 58x94 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:27)
1359 2298 Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x68cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)
1359 2549 Oljemålning Oskar Lycke. Signerad, vinterlandskap i norrland. Olja på duk, 52x75cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:59)
1359 1492 Oljemålning Per Collijn (1878-1961), Sverige. Nyhavn, Köpenhamn. Signerad. Olja på pannå, 32x39cm
1359 2046 Oljemålning Rita Hansen, Signerad, Fiskare. Olja på duk, 45x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)
1359 2576 Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2452 Oljemålning S Sjögren, Signerad, Gullvivor. Signerad. Olja på duk, 22x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:55)
1359 2725 Oljemålning Signerad CW, 1908. Olja på duk, 32x75cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)
1359 2286 Oljemålning Signerad, porträtt. Olja på pannå, 83x62cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)
1359 2450 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 44x49 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:37)
1359 1219 Oljemålning Sten Birger Rudnäs (f. 1932), Sverige. "Saluhall i Lagos". Signerad. Olja på duk, 45x65cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)
1359 2443 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1972, "Höstdag, Lugano". Olja på pannå, 59x72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2438 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Triumfbågen, Paris. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 32x40 cm
1359 2063 Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 58x98cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:08)
1359 1133 Oljemålning Tyko Landberg, "Drottningholm", etikettmärkt. Olja på duk, 61x80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:15)
1359 2445 Oljemålning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. "Råstojaure, Lappland". Signerad, daterad -51. Olja på duk, 46x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2324 Oljemålning Walter Lewino. Signerad, Olja på duk, 58x71cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)
1359 2261 Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, ca 40x37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)
1359 2274 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 20x24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)
1359 1015 Oljemålningar 6 st, Oidentifierad konstnär. Signerade H-son, Stadsmotiv, bland annat Stockholms slott & Stadshuset. Olja på pannå, 8x10,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:21)
1359 2625 Oljemålningar Ett par, 1800-tals ram, ramens innermått: 16x21cm. Ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)
1359 2338 Ostkupa glas och nysilver. Diameter: 16 cm. Höjd: 14 cm
1359 2609 Pall höjd: 50cm
1359 2400 Pall Sadelgjord, nutida, längd: 37 cm, djup: 37 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:04)
1359 2337 Pelarbord 1800-tal, mahogny. Diameter: 36. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:57)
1359 2709 Pelarbord Valnöt. Bredd: 51, djup: 51 cm, höjd: 50 cm
1359 2467 Piedestal höjd: 111cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:28)
1359 2416 Piedestal Kolonn. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:44)
1359 2245 Plafond Glas. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:42)
1359 2474 Plakett silver, Israel. Diameter: 6,5 cm. Vikt: 170g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)
1359 2259 Plunta Samearbete, + kniv. Längd: 16cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)
1359 2081 Pluntor + snapsglas, totalt 14 delar. Höjd: 9-22cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)
1359 2236 Pluntor ett par, Holmegaard. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)
1359 2564 Pokaler med lock 2 st. Höjd: 28-33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)
1359 2117 Porslin 3 delar, Wien. Höjd: 6-15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:21)
1359 2705 Porslin 6 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst, bland annat skålar med lock. Diameter: 9-21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:38)
1359 2650 Porslin Orientaliskt, 5 delar, längd: 9-27 cm, djup: 9-26,5 cm, höjd: 1,5-29 cm
1359 2546 Ram innermått: 86x66cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)
1359 2223 Remmare 12 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:26)
1359 1246 Remmare 9st. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 1681 Resegarderob läder, 40x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:31)
1359 2539 Saftservis Tillbringare+ 5 glas. Höjd: 13-27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)
1359 2704 Samlartallrikar 12st, Ryssland. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)
1359 2629 Sänghimmel 1800-tal. Längd: 76 ca
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:01)
1359 2520 Sängram Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 200x106 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)
1359 2106 Såssnipor med bricka + ströare med fat, silver. Vikt: 344 g, längd: 3,5-12 cm, djup: 3,5-20 cm, höjd: 1-7 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:50)
1359 2699 Scarf Hermès, silke, 90x90 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2301 Sekretär Björkrotsfanér. Bredd: 89. Djup: 41 cm, höjd: 105 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)
1359 2508 Serigrafi 3 st, Johnny Acosta. Signerad, numrerad 64/250. Motivet: 89x53cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 1254 Serveringsvagn Björk, med klaff. Längd: 80-120 cm. Djup: 55 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:41)
1359 2401 Serveringsvagn Krom / glas, nutida, 62, djup: 45 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)
1359 2204 Serveringsvagn Längd: 69 cm. Djup: 41 cm, höjd: cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:26)
1359 2589 Servettring silver, + sked+ äggkopp. Längd: 4-13cm, vikt: 80g. Med etui.
1359 2584 Servisdelar Arabia, Kosmos, ca 35 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)
1359 2141 Servisdelar ca 35 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Viking, Rörstrand
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:25)
1359 2068 Sextant Cassen & Plath, i väska, längd: 21,5 cm, djup: 27,5 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:34)
1359 1631 Sideboard England, Idegran. Längd: 150, djup: 40 cm, höjd: 86 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:57)
1359 2168 Sideboard England. Längd: 138. Djup: 51, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)
1359 1260 Sideboard Längd: 117 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)
1359 2108 Silver diverse, 4 delar. Vikt: ca 240 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:14)
1359 2503 Silver Kuriosa, 9 delar, bruttovikt: ca 260 g, djup: 2-5 cm, höjd: 4,5-8,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:32)
1359 2192 Skål Glas, Hadeland, Norge. Diameter: 23, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:10)
1359 2392 Skål Konstglas, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Diameter: 15 cm
1359 2712 Skål Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 14,5cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)
1359 2476 Skål silver, Sterling, Gustaf Janson, 1957. Längd: 12 cm. Höjd: 6 cm, vikt: 100g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)
1359 2129 Skål Silver/keramik, MEMA, 1975. Diameter: 14 cm. Vikt: ca 510 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)
1359 2670 Skål med lock Kina, 1900-tal. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:44)
1359 2558 Skål på fot + skålar, 4 delar, Kristall, omkring 1900. Diameter: 2. Längd: 18-21, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:46)
1359 2197 Skål på fot kristall, rutslipad dekor, omkring 1900. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:43)
1359 2113 Skålar + såsslev, + druvsax. Längd: 13-32cm, gravyr, vikt: 446g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2565 Skålar 11 st, pressad dekor, diameter: 12, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:01)
1359 1477 Skålar 2 st, Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. -55. Höjd: 7-19. Längd: 19-30 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)
1359 2093 Skålar 2 st, Orrefors. Diameter: 12-20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:13)
1359 2628 Skålar 2 st, silver, 1800-tal. Diameter: 10 cm. Vikt: ca 165 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:27)
1359 2665 Skålar ett par, cloissonné. Diameter: 23 cm
1359 2664 Skålar ett par, Orientaliska. Diameter: 18 cm
1359 1689 Skålar ett par, porslin, Frankrike, 1830/40-tal, handmålad dekor. Höjd: 9. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:56)
1359 2320 Skålfat Kina. Längd: 26,5 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:49)
1359 2612 Skålfat med silvermontering. Diameter: 18cm
1359 2148 Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 18 cm
1359 2432 Skålfat Rörstrand, Zenit. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 1545 Skänkskåp Jugend, Ek. Bredd: 109, djup: 48 cm, höjd: 190 cm
1359 2739 Skåp 1900-talet första hälft. Bredd: 89 cm. Djup: 40 cm, höjd: 110 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)
1359 6630 Skåp allmoge, 1808. Originallås och nyckel. Höjd: 200 cm. Bredd: 97. Djup: 42 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:50)
1359 2464 Skåp Jugend, Ek. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 2680 Skärmar 2 st, Orientaliska. Längd: 86. Höjd: 190 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:32)
1359 2103 Skedar 13 delar, silver. Vikt: 840 g, längd: 21,5 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 2595 Skrivbordslampa England. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)
1359 2596 Skrivbordslampa England. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2123 Skrivschatull 1700-1800-tal, 27x30cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:56)
1359 2079 Skulptur brons. Höjd: 15cm
1359 2349 Skulptur Buddha. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)
1359 2140 Skulptur Gunnar Nordborg (1904-1945), Sverige. Kvinna. Brons. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:30)
1359 2033 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Iller. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:44)
1359 1137 Skulptur Kina, delvis emaljerad. Höjd: 27 cm, längd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)
1359 2623 Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)
1359 2030 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Kalle. Höjd: 19
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)
1359 2032 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)
1359 2136 Skulptur Miklos Bercsényí. Längd: 24cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)
1359 1110 Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Solur. Glaserad chamottlera, visare av trä. Höjd: ca 19 cm. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:55)
1359 1520 Skulptur patinerad Zink. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)
1359 2135 Skulptur Signerad M Reuterswärd, 2001, spädbarn. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)
1359 2486 Skulptur Silver/sten, Same. Höjd: 5,5 cm, bruttovikt: 160 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:25)
1359 2196 Skulptur i glas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Längd: 11cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:39)
1359 2173 Skulpturer 2 st, Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)
1359 2004 Skulpturer 2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjöfåglar. Längd: 21 cm. Höjd: ca 10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 2642 Skulpturer 2 st, Porslin. Höjd: 23-24 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:04)
1359 2346 Skulpturer 3 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bland annat "open mind". Höjd: 9-10cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)
1359 2632 Skulpturer 4 st, Soldater, Italien. Höjd: 35 cm
1359 2099 Skyslev silver, med träskaft. Längd: 19 cm. Vikt: ca 40g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)
1359 2037 Sockerskål på fot + gräddkanna, silver. Längd: 20 cm. Vikt: ca 220 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:25)
1359 2107 Sockerströare silver, England. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 160 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)
1359 2396 Soffa Chesterfield, Proveniens Hotell Diplomat, Tidigt 1900-tal, omklädd, skinn. Längd: 190
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)
1359 2333 Soffa Louis XV-stil. Längd: 152
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)
1359 2100 Soppslev silver, med träskaft, 1846. Längd: 44 cm, bruttovikt: ca 130g
1359 1567 Spegel + konsol, Teak. Höjd: 100+ 15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)
1359 1261 Spegel 1800-tal, mahogny, 141x67cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)
1359 2507 Spegel 1930-tal, 156x54 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 2640 Spegel 3 delad, Orientalisk. Höjd: 35 längd: 67 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)
1359 2088 Spegel 46x26cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)
1359 2044 Spegel 64x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)
1359 2469 Spegel 65x31cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:01)
1359 2603 Spegel Firma Svenskt Tenn, tillskriven Estrid Ericson, 58,4x58,4cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)
1359 2732 Spegel Furu. Diameter: 100
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)
1359 1546 Spegel Karl Johan, mahogny, tvådelat glas, 131x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:48)
1359 2672 Spegel metall, Kina. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:22)
1359 2535 Spegel Nyrokoko, 135x85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:21)
1359 1111 Spegel nyrokoko, 92x80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)
1359 2190 Spegel Rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 2393 Spegel Slipat glas, nutida, 165x75 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:22)
1359 2398 Spinnrock Stående, 1800-tal, bemålad. Höjd: 100
1359 2183 Ställning för tex juldekorationer, Illums Bolighus. Metallställning i form av en gran. Höjd: 149cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)
1359 2240 Stenskiva längd: 90 cm, djup: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:04)
1359 2468 Stolar 1800-tal, rotting.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)
1359 2243 Stolar 4 st Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Charlotte", för Asko
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:02)
1359 2101 Ströare 3 delar, silver. Höjd: 8-13 cm, vikt: 220g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:16)
1359 2521 Ströare silver (830). Höjd: 16cm, vikt: 89g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:59)
1359 1560 Sybord lyrformad fot. Bredd: 62 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)
1359 2693 Taburett 1800-tal. Höjd: 47
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:35)
1359 2246 Takarmatur 1960-tal. Diameter: 35 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)
1359 2341 Takarmatur 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Höjd: 33-38cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:27)
1359 2720 Takarmatur Art Déco. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:30)
1359 2071 Takarmatur Diameter: 23cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)
1359 1280 Takarmatur Koppar. Höjd: ca 30 cm
1359 2604 Takarmatur Lykta, 20-tal. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:50)
1359 2653 Takarmatur lykta, mässing och glas. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)
1359 2655 Takarmatur Lykta, mässing och glas. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)
1359 2334 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:53)
1359 2599 Takarmatur med prismor. Diameter: 40cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)
1359 1634 Takarmatur Prismor. Diameter: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 2244 Takarmatur Prismor. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:20)
1359 2638 Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:50)
1359 2644 Tallrikar 3 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 28,5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)
1359 2312 Tallrikar 4 st, Kina, Ostindiskt porslin, diameter: 21-23 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:05)
1359 2635 Tallrikar 6 st, Kina. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:24)
1359 2092 Tårtspade silver. Längd: 23,5cm, vikt: 57g
1359 2517 Tavla broderad, "Stokholmia". Motivet: 36x110 cm
1359 2731 Tavla Kalorier, 32x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)
1359 2471 Tavla Signerad, Hästklädsel. Motivet: 23x23cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:37)
1359 1578 Tavla Sophia Hiessleiter, bemålad textil, 1800-tal, 19x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:53)
1359 2490 Te- /kaffeservis Hackefors, ca 35 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 2174 Teckningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, 18x24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:23)
1359 2573 Tegods ca 50 delar, Palissy ware, Dutch Windmill
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:23)
1359 2343 Tekanna 2 st, Kina. Höjd: 13-14cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 2203 Tekopp med fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, + kaffekopp med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)
1359 2130 Tekoppar 7st med fat, Royal Tuscan
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2080 Tempelhundar ett par, patinerad brons, Kina. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:20)
1359 2121 Tennfat + skål. Diameter: 16-42cm
1359 2647 Termometer empirestil. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)
1359 2147 Terrin Royal Copenhagen. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)
1359 2710 Terrin Royal Worcester, "Evensham", diameter: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:09)
1359 2294 Toilettbordsgarnityr 6 delar, Kristall. Diameter: 9, höjd: 5-15. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:08)
1359 2213 Toilettebord Längd: 115 cm. Djup: 45 cm, höjd: 191 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)
1359 2540 Traktorleksak John Deere. Längd: 36cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)
1359 2548 Traktörpannor 4 delar, Koppar, djup: 16,5-24,5 cm, höjd: 5,5-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)
1359 2537 Träsnitt Japan. Ej signerad. Motivet: 35x23cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)
1359 2493 Träsnitt Japan. Motivet: 38x25 cm
1359 2501 Tv-kopp 5 delar, Crown Devon. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:32)
1359 2736 Tyg 118x328cm, Schultz textil.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:10)
1359 2127 Underlägg 4 + bricka, Firma Svenskt Tenn, Tulpan, längd: 29,5 cm, djup: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:26)
1359 2171 Uppläggningsfat diverse, JIE, 13 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)
1359 2726 Urna med lock höjd: 90cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)
1359 2221 Utställningsaffisch Chillida. Motivet: 68x48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)
1359 2220 Utställningsaffisch Litografisk, Kandinsky, bladets mått: 63x44 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)
1359 2215 Våg höjd: 33cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)
1359 2122 Väggarmatur mässing. Höjd: 58cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)
1359 2217 Väggdekoration 6 st, mässing, fåglar. Höjd: 9-20cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)
1359 2691 Vägglykta mässing. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)
1359 1271 Vägglyster prismor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)
1359 2597 Vägglystrar 3 st, med prismor. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:07)
1359 1301 Vägglystrar Ett par, prismor/mässing. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:46)
1359 2206 Vägglystrar ett par. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:42)
1359 2395 Väggur 1890-tal. Höjd: 118
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)
1359 2208 Väggur höjd: 58cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)
1359 2114 Vas + 2 fat, Royal Copenhagen. Höjd: 15 cm
1359 1348 Vas + 2 skålar, Kristall, Böhmen. Höjd: 6-30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:57)
1359 1141 Vas + 2 st lockurnor, Kina, bemålad metall, nutida. Höjd: 25-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)
1359 2512 Vas + glas, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bland annat "Open mind". Höjd: 20-27 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)
1359 2560 Vas + skål, 2 delar, Palmquist Orrefors, samt Edenfalk kosta, diameter: 18, höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)
1359 2116 Vas + skål, Meissen. Längd: 14, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:40)
1359 1651 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)
1359 2313 Vas Bing & Grøndahl, Lilli Negithon, "Unique". Höjd: 24,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)
1359 2514 Vas Druva, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)
1359 2484 Vas Glas, Helena Tynell (1918-2016), Finland. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)
1359 1140 Vas Kina, nutida. Höjd: 29,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:59)
1359 2674 Vas Kina. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)
1359 2228 Vas Orientalisk. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:41)
1359 2078 Vas Orrefors, Circel. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)
1359 2189 Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:33)
1359 1650 Vas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)
1359 2112 Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)
1359 2041 Vas Rörstrand. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)
1359 1659 Vas Rörstrand. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:28)
1359 2563 Vas Rosenthal. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:05)
1359 2329 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)
1359 1550 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)
1359 9027 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Guld Surrea". Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)
1359 2348 Vaser 2 st, Danmark. Höjd: 15-20cm
1359 2676 Vaser 2 st, Kina. Höjd: 29-27,5
1359 2319 Vaser 2 st, mässing, Oscar & Clothilde. Höjd: 25,5 cm. Diameter: ca 12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)
1359 2391 Vaser 3 st, nutida. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 1326 Vaser 4 st, Bland annat Rörstrand. Höjd: 11-25cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:31)
1359 2311 Vaser 5 st, bland annat Böhmen & Vicke Lindstrand. Höjd: 18-29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:42)
1359 1371 Vaser Ett par, Japan, Tidigt 1900-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:42)
1359 2660 Vaser ett par, Orientaliska. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:17)
1359 2222 Vaser/lockurna 3 delar, Delft. Höjd: 17-21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)
1359 2076 Väska design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpaner. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)
1359 2601 Vattenspruta Koppar. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)
1359 2321 Vattentunna Koppar. Höjd: 60cm
1359 1240 Vävnad Blekinge Hemslöjd Vävd av M Sperens, 40x40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)
1359 2694 Vedspis längd: 50 cm, djup: 46 cm, höjd: 27 cm
1359 2364 Vikskärm Bemålad, Längd: 177cm. Höjd: 164cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:35)
1359 2403 Vikskärm tyg. Höjd: 170, bredd, 3x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:44)
1359 2431 Vinglas 6 st, Nude. Höjd: 20 cm
1359 2498 Vinglas 7st. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)
1359 2052 Vinprovarglas Orrefors. Höjd: 13-18cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)
1359 2409 Vitrinskåp 2-delat, bemålat, omarbetat. Bredd:, 160, djup: 53 cm, höjd: 217 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)
1359 2212 Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm, höjd: 191 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)
1359 2453 Vykort ca 450 st, Sverige.
1359 2146 Whiskyglas 4 st, + Karaff, Orrefors, Erik. Höjd: 7-24 cm
1359 2433 Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Diameter: 18-20, höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)
1359 2152 Ytterfoder 2 st, Stockholm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)
1359 2184 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 21cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)
1359 2488 Ytterfoder 2 st. Diameter: 23-29cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)
1359 2386 Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)
1359 2248 Ytterfoder 5 st. Höjd: 16-20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:15)
1359 2615 Ytterfoder ett par, Kina, nutida. Längd: 24cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:57)
1359 2728 Ytterfoder Herend. Diameter: 15, höjd: 9,5 cm
1359 2193 Ytterfoder Jugend, Gustavsberg. Diameter: 20,5cm.
1359 2227 Ytterfoder mässing, Orientaliskt. Höjd: 33. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)
1359 2485 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:28)
1359 1074 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)
1359 2541 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)
1359 2351 Ytterfoder Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15cm. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:02)
1359 2028 Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm
1359 2024 Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm
1359 2143 Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:04)
1359 2022 Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 9,5 cm. Diameter: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)
1359 2026 Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Rödbrun dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:38)
1359 2142 Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm
1359 2025 Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)
1359 2144 Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 8 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)
1359 2027 Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Rödbrun dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)
1359 2023 Ytterfoder/skålar 6 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)
1359 2021 Ytterfoder/skålar 6 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 9,5 cm. Diameter: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:04)