Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 9 november 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1359 2250  Adventsljusstakar ett par, Gnosjö. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)

1359 2384  Akryl Oidentifierad konstnär, abstrakt komposition. Signerad, 29x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)

1359 2289  Akvarell Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Signerad, porträtt. Motivet: 26x21,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)

1359 2291  Akvarell Elisabeth Östlund. Signerad. Motivet: 19x29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:46)

1359 2708  Akvarell Harald Garmland (1904-1985), Sverige. Komposition, Signerad. Motivet: 27x19,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)

1359 2159  Akvarell Heiner Peter Norberg (f. 1939), Sverige. Trädgårdsmästare. Signerad, daterad 1975,38x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)

1359 2636  Akvarell Ingvar Elén (f. 1915), Sverige. Sydländsk bygata. Signerad. Motivet: 21x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:36)

1359 2277  Akvarell Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. Akvarell, 70x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 2371  Akvarell Rosa Liksom (f. 1958), Finland. Signerad, daterad 2000. Akvarell, 30x40cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)

1359 2700  Akvarell Sven Nyström (1902-1932), Finland. Signerad. Motivet: 15x14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 2571  Akvareller 2 st, SS Chichamaqa Cap: J Nicolson 1864", Albert capt a Blohm Naples, 29x38-31x41cm. Signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)

1359 2656  Akvareller 6 st, Stockholmsmotiv, bland annat Lindström. Signerad. Motivet: ca 15x20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2718  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)

1359 2588  Appliquer 2 par, mässing. Höjd: 30-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:20)

1359 2663  Appliquer 3 st. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)

1359 1145  Appliquer ett par, koppar och mässing. Höjd: ca 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)

1359 2494  Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:30)

1359 2600  Appliquer Ett par. Höjd: ca 60cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:15)

1359 2583  Arbetsstol Kinnarps, läder

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)

1359 9022  Armbandsur Herrur, Longines, Type A-7 1935 Avigation, modellnummer: L2. 812. 4. 23. 2, serienr: 45189743, automatisk, kronograf. Diameter: 42mm. Med box och certifikat.

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 9013  Armbandsur Must De Cartier, quartz. Diameter: 24mm, boett i förgyllt silver, serienr: 132726, läderband, med certifikat och etui. Vikt: 15 g

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)

1359 9014  Armbandsur Omega Seamaster 30, Manuell uppvridning. Cal. 269, flexband, stål. Diameter: 35mm, repigt glas

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)

1359 2109  Askar 2 st, silver, gravyr. Längd: 14-18cm, bruttovikt: 696

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)

1359 2316  Assietter 11+ 11, Gefle, röd rubin. Diameter:

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)

1359 2181  Bägare + sockerskål + gräddkanna. 3 delar, silver, 1954. Vikt: 169g, höjd: 5-6 cm. Diameter: 5,5-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2380  Bänkar ett par, furu. Längd: 90 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:48)

1359 1069  Barnstol pottstol, 1800-tal. Bredd: 30,5 cm, djup: 25 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)

1359 2411  Barskåp Funkis, betsad björk. Bredd: 70, djup: 40 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:38)

1359 2335  Barskåp Kinesiserande stil. Bredd: 105, djup: 40 cm, höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)

1359 2550  Bestick 66 delar, nysilver, "Ulriksdals Wärdshus", GAB Guldsmedsaktiebolaget, Olga. Längd: 17-18, skedar & Gafflar, 48 + 18 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)

1359 2102  Bestickdelar silver, 14st. Längd: 15-23cm, bruttovikt: 689g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)

1359 8256  Bestickuppsättning nysilver, Svensk spets

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:40)

1359 2049  Blandteknik 2 st, Orientaliska, 43x32 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:50)

1359 9018  Blandteknik Eduardo Arranz-Bravo (f. 1941), Spanien. Komposition. Signerad, daterad -71, oramat löst blad. Mixed media, collage, ca 51x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 2290  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Indonesien. Ej signerad. Motivet: 15x11-29x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:27)

1359 2287  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Indonesien. Ej signerad. Motivet: 25x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:34)

1359 2513  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Motivet: 107x78cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)

1359 2160  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 23x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)

1359 2706  Blåslampa Optimus, No 5237. Höjd: 31 längd: 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)

1359 2525  Blyerts Arvid Knöppel (1892-1970), Sverige. Signerad, numrerad 90/150. Motivet: 47x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:07)

1359 2454  Blyerts Carl Johansson. Signerad, daterad 1886, Resele. Motivet: 19x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)

1359 2619  Bojan 1800-tal, Kina. Dekor med tempelhundar. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:23)

1359 2280  Bojan Kina, dekor med karpar. Höjd: 23 cm. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2534  Bokhylla 1950/60-tal. Höjd: 180

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)

1359 2417  Bokhylla Chippendalestil. Bredd: 126, djup: 30 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)

1359 2414  Bokhylla Teak. Bredd: 100, djup: 19 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:47)

1359 2420  Bokhylleskåp Björk. Bredd: 120, djup: 33 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)

1359 1684  Bord furu, med två lådor i sargen, märkt A/S Lamn, Denmark, 138x79 cm. Höjd: 60 cm

1359 2648  Bordsfotogenlampfot höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:15)

1359 2310  Bordsfotogenlampor Ett par, mässing, Köpenhamn. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)

1359 2405  Bordslampa Bergbom. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)

1359 2074  Bordslampa Bergboms. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)

1359 2156  Bordslampa Bouillottemodell. Mässing, skärm i grönpatinerad plåt, tre ljuspunkter. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)

1359 2376  Bordslampa glas och mässing, Asea. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)

1359 2073  Bordslampa Glas. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)

1359 1291  Bordslampa höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)

1359 2266  Bordslampa höjd: 53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)

1359 2176  Bordslampa höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:43)

1359 2158  Bordslampa mässing. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2072  Bordslampa Teak. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)

1359 2097  Bordslampfot Bergboms. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:34)

1359 2157  Bordslampfot Glas. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)

1359 2592  Bordslampfot höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2499  Bordslampfot Kina. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:33)

1359 1085  Bordslampfot Målerås. Glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)

1359 2622  Bordslampfötter Ett par, brons/marmor, skulpturala. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:35)

1359 2621  Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:02)

1359 2385  Bordslampor 3 st, glaskupor. Nutida. Höjd: 30-35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:39)

1359 2383  Bordslampor Ett par, mässing / glaskupor. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)

1359 2607  Bordslampor omgjorda urnor, Ett par, Kina. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)

1359 2602  Bordsur Rokokostil, Engströms Stockholm. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)

1359 2624  Bordsur tidig 1900-tal, Intarsia. Längd: 32cm, höjd: 26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:22)

1359 2205  Brasset 6 delar. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:16)

1359 2314  Bricka + skål, nysilver, gallerkant. Längd: 17,5-38,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)

1359 2410  Bricka 1800-tal, inglasat asiatiskt tyg, 60x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:30)

1359 2531  Brickor 2 st. Längd: 50-59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2292  Broscher 2 st, 18k guld. Längd: 4cm. Vikt: ca 8. 5g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:33)

1359 2234  Broscher med mera, 5 delar, silver. Bredd: 2,5-4 cm, höjd: 3,5-6,5 cm, vikt: ca 15 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)

1359 2368  Buljongkoppar med fat, 11 delar, Thomas, Bavaria. Diameter: 18 cm. Längd: 16,5 cm, djup: 12,5 cm, g. 5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)

1359 2661  Burkar med lock, ett par, Porslin, Orientaliska. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:27)

1359 2413  Byrå Björk, 1940-tal. Bredd: 76, djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)

1359 2424  Byrå Furu. Bredd: 85, djup: 38 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)

1359 1612  Byrå Gustaviansk stil, intarsia, Stenskiva. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)

1359 1479  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 108, djup: 46 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)

1359 2423  Byrå Jugend, Bemålad. Bredd: 65, djup: 41 cm, höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)

1359 2415  Byrå längd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)

1359 2265  Byrå mahogny. Bredd: 73 cm. Djup: 47 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)

1359 2466  Byrå nyrenässans, mahogny. Bredd: 102. Djup: 54 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2422  Byrå Teak. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)

1359 2567  Cabaretfat 8 st, NK-Import. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)

1359 2091  Champagne coasters ett par, Nysilver, England. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)

1359 2218  Cylinderhatt A. Ericsson. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)

1359 2095  Dalahäst höjd: 32cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2669  Dekorelement ett par, Kina. 91x30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:21)

1359 2645  Dekorelement sänghimmel, gustavianskt. Längd: 54. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)

1359 2389  Dödsmask Karl XII, brons. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)

1359 2734  Dosor Motivet, 14 delar. Längd: 4,5-14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)

1359 2594  Eldset mässing. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:20)

1359 2543  Etagehylla med låda. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)

1359 2084  Etsning Jacob Folkema (1692-1767), Holland. Signerad. Motivet: 19x15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)

1359 2477  Etsning karta, Posnania. Signerad. Motivet: 25x32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 2293  Etsning Torsten Billman (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 37/300. Motivet: 13x16cm

1359 2613  Fajansfat Rörstrand, 1773 och 1769. Diameter: 37cm

1359 2566  Färglitografi . Signerad, numrerad 3/200. Motivet: 30x47cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)

1359 2163  Färglitografi 2 st, Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Signerad. Motivet: 63x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)

1359 2295  Färglitografi 2 st, Willy Thessing (f. 1939), Sverige. Signerad, 360-upplaga, tupp. Motivet: 46x33cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:59)

1359 1443  Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad, numrerad HC 15/30. Motivet: 51x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)

1359 2272  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 257/300. Motivet: 77x57cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)

1359 2480  Färglitografi Arvo Luik (f. 1949), Estland. Jordgubbar. Signerad, numrerad 56/200. Motivet: 34x52cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)

1359 2523  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 203/260. Motivet: 47x65cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2530  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 203/250, bladets mått: 52x61cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:46)

1359 1661  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 155/250. Motivet: 48x62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)

1359 2273  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 262/290. Motivet: 33x45 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:42)

1359 2511  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 46x62cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 2300  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiör. Signerad, daterad -76, provtryck. Motivet: 50x67cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:17)

1359 2134  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 22/70. Motivet: 56x41cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2528  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 149/300. Bladets mått: 46x61cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)

1359 2043  Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, numrerad 16/300. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)

1359 2149  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Gravänder, EA-upplaga (konstnärens exemplar). Signerad. Bladets mått: 58x86 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:43)

1359 2066  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, 60x84cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:56)

1359 2568  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 5/230. Motivet: 62x46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)

1359 2268  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 143/275. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)

1359 2427  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 147/360. Motivet: 54x45cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:32)

1359 2199  Färglitografi Peter Frie (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 152/170. Motivet: 59x70cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)

1359 2153  Färglitografi Signerad Krallis. Motivet: 50x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:47)

1359 2162  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 313/360, Fågelliv strömmen. Motivet: 61x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:10)

1359 2270  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 255/290. Motivet: 30x15 cm

1359 2132  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Katarinahissen. Signerad. Motivet: 50x26cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:27)

1359 2646  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Roddbåt. Signerad, numrerad 21/50. Motivet: 29x41 cm

1359 2527  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad, 44x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)

1359 2133  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 35x45cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 2087  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 1000/1500, bladets mått: 60x43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)

1359 2048  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 351/380. Motivet: 28x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:57)

1359 2701  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Ej signerad. Motivet: 43x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)

1359 2138  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 31/125. Motivet: 55x49cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:14)

1359 2323  Färglitografier 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 677/1500. Motivet: 57x41cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 2682  Färglitografier 2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 21//99 respektive 41/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)

1359 2626  Färglitografier 3 st, Journal de Demoiselles. Signerad. Motivet: 25x17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)

1359 1255  Färgserigrafi Enzo Ellero (f. 1933), Italien. Flickor. Signerad, numrerad 253/320, motivet: 59x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:31)

1359 2678  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 59/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: ca 73x51 cm. Bladets mått: 106x79 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)

1359 2666  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 57/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:53)

1359 2267  Fat 12st. Kina, 1800-tal. Diameter: 15cm, + vas 1900-tal. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:38)

1359 2614  Fat 2 st, Kina, 1800-tal. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)

1359 2226  Fat 2 st, mässing, Orientaliska. Diameter: 35-43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)

1359 2124  Fat Firma Svenskt Tenn. Diameter: 18cm, 1930

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)

1359 2040  Fat Keramik, Danmark. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)

1359 2191  Fat Kosta Boda. Glas. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)

1359 2408  Fat malakit. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)

1359 2696  Fat med skulptur. Art Déco. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)

1359 2034  Fat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)

1359 2714  Fat Upsala Ekeby. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)

1359 2352  Fat Upsala-Ekeby, 1920-tal. Diameter: 18cm

1359 2170  Fåtölj

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)

1359 2421  Fåtölj mörkblå velourklädsel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)

1359 1480  Fåtölj Plysch

1359 1216  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)

1359 2308  Fåtöljer Ett par, 1940-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:41)

1359 2522  Fåtöljer Ett par, mahogny, Gripsholms tyg

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:17)

1359 2328  Fåtöljer ett par, Mahogny/skinn

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)

1359 2369  Fickur 4 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:43)

1359 2347  Figurin Elefant. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)

1359 2006  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Fågel. Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 11,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:20)

1359 2008  Figurin Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Säl. Signerad -98. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:34)

1359 2035  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, fåglar. Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:22)

1359 1082  Figuriner 2 st, Kina. Höjd: 21-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:26)

1359 2009  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: 6,5-9,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:41)

1359 2012  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)

1359 2263  Figuriner 2 st, Ugglor, Stengods, Edward Lindahl (1907-1986), Signerade E L, Gustavsberg. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:26)

1359 2496  Figuriner 3 st, Bland annat Royal Copenhagen, höjd: 6,5-16 cm, längd: 8-17 cm, djup: 6-9,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:22)

1359 2010  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:48)

1359 2007  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Småtomtar på snöbollar. Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)

1359 2014  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:25)

1359 2015  Figuriner 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:33)

1359 2111  Figuriner 4 st, Royal Copenhagen. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)

1359 2051  Figuriner 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Målade och delvis glaserade ljusstakar av stengodslera. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2342  Figuriner sk Ljustomtar, 1950-tal. Höjd: 5-11cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:55)

1359 2202  Fladdermusfåtöljer Ett par

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 2020  Förrättstallrikar "Diné", Rörstrand. Benporslin. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 2711  Fot till brasskärm rokokostil, 1800-tal, kompletterad. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)

1359 2233  Fotokonst 5 st, Sven Hörnell (1919-1992), Sverige. Signerade. Motivet: 43x71cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:08)

1359 2249  Fruktskål + vas + karaff. Höjd: 21-24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2586  Gardiner 2 st, Göta Trägårdh Stobo, ca 124x150cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:39)

1359 2587  Gardiner 2 st, Versailles, ca 180x228cm

1359 2128  Gardiner 2+ 2, Firma Svenskt Tenn, 133x120cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)

1359 2630  Gardinomtag 4 st, mässing. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2538  Gitarr Akustisk, i fodral, Levin, längd: 98 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:40)

1359 1305  Glas 12st, Kosta Vicke Lindstrand. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:56)

1359 2082  Glas 13st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 7-8cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)

1359 2590  Glas 3st + skål, Kosta Boda. Höjd: 6-12cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:52)

1359 2069  Glas 5 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman. Höjd: 22-25cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)

1359 2446  Glas 6 st, med tennmontering. Höjd: 10cm

1359 2444  Glas 7+ 7st. Höjd: 8-9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)

1359 2224  Glas 8+ 5 st, höjd: 11-12 cm. Diameter: 4,5-6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:57)

1359 2500  Glas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)

1359 2318  Glasservisdelar 18 delar, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja. Höjd: 15-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 2481  Glasservisdelar 22 delar. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 1317  Glasservisdelar 7 dela, r Pukeberg. Höjd: 22-26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)

1359 2442  Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 7-11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:30)

1359 2164  Glasservisdelar Kosta Boda, 16+ 13 st. Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)

1359 2235  Glöggryta Koppar, "Nu är det jul igen". Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:30)

1359 2504  Golvlampa 3-armad, mässing. Höjd: 150 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2254  Golvlampa EAE, 1960-tal. Höjd: 137

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)

1359 2060  Golvlampa Eskilstuna. Höjd: 132

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)

1359 2137  Golvlampa höjd: 148cm, Eskiltuna Elektro fabriks AB

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:50)

1359 2166  Golvlampa mässing. Höjd: 147

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)

1359 2177  Golvlampa mässing. Höjd: 153

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)

1359 2330  Golvlampa mässing. Höjd: 162

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:19)

1359 2495  Golvlampbord med stenskiva. Höjd: ca 155

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:16)

1359 2058  Golvlampfötter ett par, Luxus. Höjd: 138

1359 2374  Golvlampor Ett par, Italien, nutida. Höjd: 161cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:30)

1359 2394  Golvur Tidigt 1900-tal. Höjd: 212, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)

1359 2382  Golvurna Kina, nutida. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)

1359 2281  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:19)

1359 2309  Golvvas Kina. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)

1359 2430  Golvvas porslin. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)

1359 2105  Gräddkanna + sockerskål på bricka + tång, silver. Längd: 21 cm. Vikt: ca 390g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 1211  Grafiska blad 2 st, BECK & JUNG samt Johannes Olsson, Sverige. Signerad, numrerad 83/360, daterad 1979. Bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)

1359 2610  Gravyrer 2 st, Pehr Floding och badande pojkar, 26x38cm

1359 2733  Halsband med hänge silver. Längd: 42 cm, vikt: ca 20 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:43)

1359 2288  Halskedja 18k guld + hänge 14k guld. Vikt: 4 g. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2561  Halvmånebord glas och mässing. Bredd: 60 cm. Djup: 31 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:03)

1359 1531  Hängen 2 st, 18k guld, med citrin och bärnsten. Längd: 3-3,5cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 2151  Hattar 2 st, Hög hatt + Stetson

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)

1359 2377  Hatthylla metall. Bredd: 60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)

1359 2172  Högtalare ett par, Sonab V-1. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:46)

1359 2690  Hörnbord Orientalisk stil. Bredd: 54, djup: 35 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:36)

1359 2306  Hörnskåp Längd: 95 cm. Djup: 62 cm, höjd: 204cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)

1359 2231  Jordglob höjd: 53cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)

1359 2434  Jordglob med belysning. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)

1359 1202  Juldekorationer 3 st + sedelklämma + fotoram. Georg Jensen, Danmark. 5 delar. Längd: ca 5,5-15,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:29)

1359 2185  Kaffegods 8 delar, Blå Blomst.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:14)

1359 2211  Kaffekoppar 6 st, med fat, + fat + väggrelief, Rosenthal. Diameter: 15-25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)

1359 2077  Kaffekoppar 6 st, Rörstrand, Filippa K. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:27)

1359 2219  Kaffeservis 13 delar, Beyer & Bock. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:04)

1359 2585  Kaffeservis Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 21 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:39)

1359 2198  Kaffeservis ca 29 delar, Lyngby

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 2436  Kaffeservisdelar Blå Blom, 8 delar. Höjd: 8-24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)

1359 2167  Kaffeskedar 12 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12 cm. Vikt: ca 150g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:10)

1359 2039  Kaffeskedar silver, 12 st. Längd: 10,5 cm. Vikt: ca 150g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)

1359 2381  Kakfat på fot kristall och nysilver, "Plewkiewicz", omkring 1900. Höjd: 35 cm. Djup: 35 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2251  Kandelaber sjuarmad, menora, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:04)

1359 2569  Kandelabrar Ett par, Japan. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)

1359 1303  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)

1359 2575  Kanna + bulkruka, Koppar. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)

1359 2053  Kanna + Vas. Höjd: 23-29cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2479  Karaff + 5 glas, Böhmen. Höjd: 13-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:30)

1359 2570  Karaffer 5 st. Höjd: 22-30 cm

1359 2412  Karmstol 1930-tal, skinn/rotting

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:27)

1359 2536  Karmstol Karl Johanstil, björk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)

1359 2332  Karmstolar 4 st, Louis XV-stil, bronserade

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)

1359 2526  Karta Delaware. Motivet: 41x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)

1359 2370  Karta Norden. Motivet: 35x46cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)

1359 2402  Karusellbokhylla Intarsia. Bredd: 47. Djup: 47 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:52)

1359 2307  Kedja & ring 18k guld. Längd: 52cm, storlek: 18½, vikt: 10g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)

1359 2426  Kista 1800-tal. Bredd: 66, djup: 46 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 1552  Kista Bemålad. Bredd: 114, djup: 60 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)

1359 1505  Klädborstar 3 st, silver, England & Sverige, bland annat London Art deco. Längd: 16-25 cm, bruttovikt: ca 380g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:49)

1359 2440  Kolteckning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Flickporträtt. Signerad, 62x42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 2331  Konsolbord Barockstil, med träskiva. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:56)

1359 2727  Konsolbord Med senare stenskiva. Rokokostil, 1700-/1800-tal, omarbetat. Bredd: 70 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)

1359 1691  Konstglas 3 delar, (skål+ 2 vaser), bland annat Murano. Diameter: 29 cm respektive Höjd: 17 cm respektive 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)

1359 1690  Konstglas 3 delar, Murano, skål+ 1 par ljusstakar, glas. Höjd: 25, skålens, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:11)

1359 2036  Konstglas 4 delar, Kosta Boda. Höjd: 5-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 2390  Konstglas 5 delar, bland annat Iittala, Orrefors & Kosta, höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:39)

1359 2457  Koppardelar 6 delar. Längd: 17-24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2483  Kopparstick La Toilette, L´Occupation. Motivet: 32x22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)

1359 2085  Kopparstick Pallas Athena. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)

1359 2695  Koppsarstick 3 st, Jakobsdahl, ur Suecia antiqua et Hodierna, oramade lösa blad, längd: 36,5-41 cm, djup: 30,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:16)

1359 2247  Korgar 5 st, Flätade, längd: 36-48 cm, djup: 22,5-42 cm, höjd: 20-53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:14)

1359 2418  Kuvertbord Rokokostil. Bredd: 58, djup: 58 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)

1359 2155  Kuverttallrikar Teak, 12 st. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:43)

1359 2399  Lampbord 1950-tal, mahogny, metallben. Bredd: 59, djup: 38 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)

1359 2502  Lampbord Längd: 49 cm. Djup: 31 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:59)

1359 2207  Lampetter ett par, med prismor. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)

1359 2064  Leksaker 4 delar, Plåt. Höjd: 13-24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2065  Leksaker 4 delar. Höjd: 13-29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:41)

1359 2062  Leksaksbilar 4 st. Längd: 14-28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:08)

1359 2478  Likörkaraffer 3 st + 5+ 3 glas, höjd: 9-24 cm. Diameter: 6-10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)

1359 2275  Litografi David Ljungdahl (1870-1940), Sverige. Signerad, 46x71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)

1359 1021  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 83x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)

1359 2470  Litografi Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 34x51cm

1359 2524  Litografier 3 st, 1800-tal, Porträtt, 24x18 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)

1359 1447  Litografisk affisch Galleri Maeght, Steinberg. Ej signerad. Motivet: 78x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 2721  Ljuskrona 1900-tal, Prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2397  Ljuskrona empirestil. Höjd: 90,8-armad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:07)

1359 8145  Ljuskrona Gustaviansk stil, med blå glasskål. Höjd: ca 75 cm, längd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)

1359 1575  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)

1359 1355  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 88cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:52)

1359 2225  Ljuskrona Oscariansk, mässing. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2506  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:30)

1359 2505  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)

1359 2187  Ljuslyktor Ett par, Karlskrona, mässing och glas. Höjd: 34cm

1359 2180  Ljusstakar 3 delar, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:22)

1359 2620  Ljusstakar 3 st, Inga Björnsson, mässing. Höjd: 9-13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)

1359 2016  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 2017  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:39)

1359 2491  Ljusstakar 6 st, mässing. Höjd: 12-30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)

1359 2119  Ljusstakar Ett par, barockstil. Höjd: 23cm, bruttovikt: 688g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:19)

1359 2179  Ljusstakar Ett par, Märkta Svenskt Tenn, Stockholm, B8. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:00)

1359 2703  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)

1359 2118  Ljusstakar ett par, Meissen. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:20)

1359 2115  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 7,5cm, vikt: 156g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2702  Ljusstakar Ett par. "Twilight", Stelton. Höjd: 17-20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:22)

1359 2262  Ljusstakar silver, Ett par, 1961. Höjd: 14cm, bruttovikt: 474g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)

1359 2186  Ljusstake 3-armad, Jugend. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:13)

1359 1574  Ljusstake 5-armad. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:51)

1359 2428  Ljusstake El, Philips. Längd: 50, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:31)

1359 2178  Ljusstake Georg Jensen. Season, design: Maria Berntsen. Adventsljusstake. Förgyllt stål. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)

1359 2005  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studion). Änglar, för två ljus. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:17)

1359 2013  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:21)

1359 2654  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 2297  Ljusstake mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:52)

1359 2730  Ljusstake silver, Elkington & Co, Birmingham, 295g ca, modell 5642. Höjd: 8,5 cm, vikt: ca 290 g

1359 2673  Lockdosa Capodimonte. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)

1359 2617  Lockurnor ett par, Kina. Höjd: 25 cm, djup: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)

1359 2216  Malmkrona höjd: 33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)

1359 1585  Månbord 2 delar, rokokostil, Björk. Diameter: 112. Höjd: 74 cm, 2 st ilägg a 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2689  Månskensampel Sent 1800-tal, glaskupa / mässing. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:08)

1359 1121  Mappar 2 st, Harry Moberg och Sten Dunér, Signerad, 52x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2404  Matbord + 4 st stolar, + 4 st stolar, 1880-tal, ek / skinn l: 115 cm, djup: 138 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)

1359 1395  Matbord Gustaviansk stil, Bemålat. Diameter: 110, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 1464  Matbord Sent 1800-tal, ek. Bredd: 150, djup: 102 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)

1359 2344  Matsalsgrupp 19 delar, Bord + 18 stolar, mahogny, Jugend, Intarsia. Längd: 168+ 2x79. Djup: 130 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)

1359 2552  Matservisdelar 29 delar, Rosenthal, "Hortense"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:15)

1359 2713  Matservisdelar 32 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst.

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 2465  Matservisdelar 37 delar, Noritake, Japan. Diameter: 19-25cm.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:13)

1359 2572  Matservisdelar Palissy ware, Dutch Windmill, ca 70 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)

1359 2214  Matta 175x240 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:08)

1359 2717  Matta kaukasisk, 135x203 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)

1359 2688  Matta Kina, 149x245cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)

1359 2516  Matta Kina, 70x138 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)

1359 2515  Matta Kina, 92x152 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:08)

1359 8659  Matta Orientalisk, 120x175cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 2378  Matta orientalisk, 45x42cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 1388  Matta orientalisk, 54x83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 8661  Matta Orientalisk, 98x140cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)

1359 2687  Matta orientalisk, Antik, Malayer, 210x470 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:08)

1359 2719  Matta orientalisk, Bochara, 127x185 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)

1359 2257  Matta Orientalisk, galleri, 81x285cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2358  Matta orientalisk, Kashan, 420x286cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2355  Matta Orientalisk, Kashan, 432x294cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:14)

1359 2685  Matta orientalisk, Keyseri, Antik, bönematta, 115x174 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:21)

1359 2360  Matta Orientalisk, patchwork, 200x150cm

1359 2684  Matta Orientalisk, Semiantik / antik, Senneh, 138x201 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)

1359 2356  Matta orientalisk, Täbriz, 385x302cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:10)

1359 2359  Matta Orientalisk, Täbriz, 387x310cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)

1359 2379  Matta Röllakan, galleri, 81x384 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:38)

1359 2019  Mattallrikar 24 delar, Langenthal, porslin, 17+ 7 st. Diameter: 25-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:50)

1359 2455  Miniatyrer 3 st, 12x10-15x13cm

1359 2557  Minkpäls storlek: 38-40 ca, Körsnär Brundins, Stockholm

1359 2551  Mjölkkanna Rostfritt. Höjd: 38 cm

1359 2175  Möbeltyg kretong, bland annat 2 bitar "Nympheus", Baker; 65x132 cm respektive 216x132 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:23)

1359 2489  Mockaservis Hackefors, ca 20 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2126  Mockaskedar 18st, silver. Längd: 10cm. Vikt: 153g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:46)

1359 2637  Nattljusstake koppar och mässing. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)

1359 2559  Nattygsbord Ett par, mässing och glas. Bredd: 44 cm. Djup: 36 cm, höjd: 51 cm

1359 2125  Olivpinnar 18 delar, silver, med ask, bruttovikt: 264 g, längd: 8 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:25)

1359 1616  Oljemålning 2 st, Sören Viberg. Signerad. Olja på pannå, 34x23-35x44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:04)

1359 2581  Oljemålning Allan Andersson (1904-1979), Sverige. Signerad, Pilgrimsfalk. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:07)

1359 2055  Oljemålning Arthur Gordon. Signerad. Olja på duk, 29x39cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2303  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, måsar. Olja på duk, 47x54cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:12)

1359 2462  Oljemålning Cai Selander (1930-2010), Sverige. Bränningar. Signerad, daterad -78. Olja på duk, 77x120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:40)

1359 2322  Oljemålning Charles Kensington, Signerad, SS Gustafsberg, Olja på duk, 50x74cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:34)

1359 2448  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Vinter. Signerad. Olja på pannå, 44x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 2232  Oljemålning Edith Gert (1906-1983), Sverige. Interiör med kvinna. Signerad. Olja på duk, 62x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:00)

1359 2241  Oljemålning Efter Jean Haagen. Olja på duk, ej signerad, 61x48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:24)

1359 2458  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Strandråg". Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 52x63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:39)

1359 2387  Oljemålning Elvi Tondén (1886-1971), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 20x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)

1359 2302  Oljemålning Emil Hagström (1892-1952), Sverige. Signerad, Öland, 1949. Olja på pannå, 36x45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)

1359 1463  Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, porträtt. Olja på duk, 97x77cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:34)

1359 2439  Oljemålning Erik Boëthius (1897-1970), Sverige. Flickporträtt. Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)

1359 2373  Oljemålning Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Monogramsignerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 54x37cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2278  Oljemålning Humberto Couet. Signerad. Olja på pannå, 23x31,5cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2509  Oljemålning Johnny Acosta. Signerad, Kvinnoansikte. Olja på duk, 76x100cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:17)

1359 2279  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. S: t Eriksbron. Signerad. Olja på duk, 54x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:50)

1359 2579  Oljemålning Lars Kåge. Signerad, daterad -84, "Nice, Baie des anges". Olja på duk, 91x73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)

1359 1014  Oljemålning Lennart Alexandrie (1930-2019), Sverige. "Afton vid Stranden". Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 53x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 2299  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, familj. Olja på pannå, 96x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)

1359 1353  Oljemålning Matsola Burman (1925-2008), Sverige. Signerad a tergo, "Sandsaga". Olja på duk, 65x64cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:24)

1359 1339  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 49x34cm

1359 2460  Oljemålning Nils Immonen, Signerad, Skogsväg. Olja på duk, 94x94 cm

1359 2161  Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. "Waiting". Signerad. Olja på duk, 90x40 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)

1359 2285  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på pannå, 26x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)

1359 1172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J A Daniel, "Falls on the Conway". Signerad. Olja på duk, 51x76 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)

1359 2437  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Skule, fors. Olja på pannå, 25x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2441  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1947. Olja på duk, 41x30 cm

1359 1232  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt kustmotiv. Olja på duk, 29x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:33)

1359 2456  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Motivet: 26x27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:01)

1359 2056  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stormnatt. Olja på duk, 60x77cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:56)

1359 2276  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2325  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x66cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:43)

1359 2045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 66x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)

1359 2061  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 40x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:24)

1359 2210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vintermotiv. Signerad C B Larsson. Olja på duk, 58x94 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:27)

1359 2298  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x68cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)

1359 2549  Oljemålning Oskar Lycke. Signerad, vinterlandskap i norrland. Olja på duk, 52x75cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:59)

1359 1492  Oljemålning Per Collijn (1878-1961), Sverige. Nyhavn, Köpenhamn. Signerad. Olja på pannå, 32x39cm

1359 2046  Oljemålning Rita Hansen, Signerad, Fiskare. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)

1359 2576  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2452  Oljemålning S Sjögren, Signerad, Gullvivor. Signerad. Olja på duk, 22x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:55)

1359 2725  Oljemålning Signerad CW, 1908. Olja på duk, 32x75cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)

1359 2286  Oljemålning Signerad, porträtt. Olja på pannå, 83x62cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)

1359 2450  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 44x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:37)

1359 1219  Oljemålning Sten Birger Rudnäs (f. 1932), Sverige. "Saluhall i Lagos". Signerad. Olja på duk, 45x65cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)

1359 2443  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1972, "Höstdag, Lugano". Olja på pannå, 59x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2438  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Triumfbågen, Paris. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 32x40 cm

1359 2063  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 58x98cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:08)

1359 1133  Oljemålning Tyko Landberg, "Drottningholm", etikettmärkt. Olja på duk, 61x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:15)

1359 2445  Oljemålning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. "Råstojaure, Lappland". Signerad, daterad -51. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2324  Oljemålning Walter Lewino. Signerad, Olja på duk, 58x71cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)

1359 2261  Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, ca 40x37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)

1359 2274  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 20x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)

1359 1015  Oljemålningar 6 st, Oidentifierad konstnär. Signerade H-son, Stadsmotiv, bland annat Stockholms slott & Stadshuset. Olja på pannå, 8x10,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:21)

1359 2625  Oljemålningar Ett par, 1800-tals ram, ramens innermått: 16x21cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)

1359 2338  Ostkupa glas och nysilver. Diameter: 16 cm. Höjd: 14 cm

1359 2609  Pall höjd: 50cm

1359 2400  Pall Sadelgjord, nutida, längd: 37 cm, djup: 37 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:04)

1359 2337  Pelarbord 1800-tal, mahogny. Diameter: 36. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:57)

1359 2709  Pelarbord Valnöt. Bredd: 51, djup: 51 cm, höjd: 50 cm

1359 2467  Piedestal höjd: 111cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:28)

1359 2416  Piedestal Kolonn. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:44)

1359 2245  Plafond Glas. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:42)

1359 2474  Plakett silver, Israel. Diameter: 6,5 cm. Vikt: 170g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:06)

1359 2259  Plunta Samearbete, + kniv. Längd: 16cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:05)

1359 2081  Pluntor + snapsglas, totalt 14 delar. Höjd: 9-22cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)

1359 2236  Pluntor ett par, Holmegaard. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)

1359 2564  Pokaler med lock 2 st. Höjd: 28-33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)

1359 2117  Porslin 3 delar, Wien. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:21)

1359 2705  Porslin 6 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst, bland annat skålar med lock. Diameter: 9-21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:38)

1359 2650  Porslin Orientaliskt, 5 delar, längd: 9-27 cm, djup: 9-26,5 cm, höjd: 1,5-29 cm

1359 2546  Ram innermått: 86x66cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)

1359 2223  Remmare 12 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:26)

1359 1246  Remmare 9st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 1681  Resegarderob läder, 40x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:31)

1359 2539  Saftservis Tillbringare+ 5 glas. Höjd: 13-27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:54)

1359 2704  Samlartallrikar 12st, Ryssland. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:45)

1359 2629  Sänghimmel 1800-tal. Längd: 76 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:01)

1359 2520  Sängram Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 200x106 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:53)

1359 2106  Såssnipor med bricka + ströare med fat, silver. Vikt: 344 g, längd: 3,5-12 cm, djup: 3,5-20 cm, höjd: 1-7 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:50)

1359 2699  Scarf Hermès, silke, 90x90 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2301  Sekretär Björkrotsfanér. Bredd: 89. Djup: 41 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:42)

1359 2508  Serigrafi 3 st, Johnny Acosta. Signerad, numrerad 64/250. Motivet: 89x53cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 1254  Serveringsvagn Björk, med klaff. Längd: 80-120 cm. Djup: 55 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:41)

1359 2401  Serveringsvagn Krom / glas, nutida, 62, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)

1359 2204  Serveringsvagn Längd: 69 cm. Djup: 41 cm, höjd: cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:26)

1359 2589  Servettring silver, + sked+ äggkopp. Längd: 4-13cm, vikt: 80g. Med etui.

1359 2584  Servisdelar Arabia, Kosmos, ca 35 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)

1359 2141  Servisdelar ca 35 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Viking, Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:25)

1359 2068  Sextant Cassen & Plath, i väska, längd: 21,5 cm, djup: 27,5 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:34)

1359 1631  Sideboard England, Idegran. Längd: 150, djup: 40 cm, höjd: 86 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:57)

1359 2168  Sideboard England. Längd: 138. Djup: 51, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)

1359 1260  Sideboard Längd: 117 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)

1359 2108  Silver diverse, 4 delar. Vikt: ca 240 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:14)

1359 2503  Silver Kuriosa, 9 delar, bruttovikt: ca 260 g, djup: 2-5 cm, höjd: 4,5-8,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:32)

1359 2192  Skål Glas, Hadeland, Norge. Diameter: 23, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:10)

1359 2392  Skål Konstglas, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Diameter: 15 cm

1359 2712  Skål Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)

1359 2476  Skål silver, Sterling, Gustaf Janson, 1957. Längd: 12 cm. Höjd: 6 cm, vikt: 100g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)

1359 2129  Skål Silver/keramik, MEMA, 1975. Diameter: 14 cm. Vikt: ca 510 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)

1359 2670  Skål med lock Kina, 1900-tal. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:44)

1359 2558  Skål på fot + skålar, 4 delar, Kristall, omkring 1900. Diameter: 2. Längd: 18-21, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:46)

1359 2197  Skål på fot kristall, rutslipad dekor, omkring 1900. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:43)

1359 2113  Skålar + såsslev, + druvsax. Längd: 13-32cm, gravyr, vikt: 446g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2565  Skålar 11 st, pressad dekor, diameter: 12, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:01)

1359 1477  Skålar 2 st, Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. -55. Höjd: 7-19. Längd: 19-30 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)

1359 2093  Skålar 2 st, Orrefors. Diameter: 12-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:13)

1359 2628  Skålar 2 st, silver, 1800-tal. Diameter: 10 cm. Vikt: ca 165 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:27)

1359 2665  Skålar ett par, cloissonné. Diameter: 23 cm

1359 2664  Skålar ett par, Orientaliska. Diameter: 18 cm

1359 1689  Skålar ett par, porslin, Frankrike, 1830/40-tal, handmålad dekor. Höjd: 9. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:56)

1359 2320  Skålfat Kina. Längd: 26,5 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:49)

1359 2612  Skålfat med silvermontering. Diameter: 18cm

1359 2148  Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 18 cm

1359 2432  Skålfat Rörstrand, Zenit. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 1545  Skänkskåp Jugend, Ek. Bredd: 109, djup: 48 cm, höjd: 190 cm

1359 2739  Skåp 1900-talet första hälft. Bredd: 89 cm. Djup: 40 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:09)

1359 6630  Skåp allmoge, 1808. Originallås och nyckel. Höjd: 200 cm. Bredd: 97. Djup: 42 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:50)

1359 2464  Skåp Jugend, Ek. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 2680  Skärmar 2 st, Orientaliska. Längd: 86. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:32)

1359 2103  Skedar 13 delar, silver. Vikt: 840 g, längd: 21,5 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 2595  Skrivbordslampa England. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:18)

1359 2596  Skrivbordslampa England. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2123  Skrivschatull 1700-1800-tal, 27x30cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:56)

1359 2079  Skulptur brons. Höjd: 15cm

1359 2349  Skulptur Buddha. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)

1359 2140  Skulptur Gunnar Nordborg (1904-1945), Sverige. Kvinna. Brons. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:30)

1359 2033  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Iller. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:44)

1359 1137  Skulptur Kina, delvis emaljerad. Höjd: 27 cm, längd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:54)

1359 2623  Skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)

1359 2030  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Kalle. Höjd: 19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:54)

1359 2032  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)

1359 2136  Skulptur Miklos Bercsényí. Längd: 24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)

1359 1110  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Solur. Glaserad chamottlera, visare av trä. Höjd: ca 19 cm. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:55)

1359 1520  Skulptur patinerad Zink. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)

1359 2135  Skulptur Signerad M Reuterswärd, 2001, spädbarn. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)

1359 2486  Skulptur Silver/sten, Same. Höjd: 5,5 cm, bruttovikt: 160 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:25)

1359 2196  Skulptur i glas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Längd: 11cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:39)

1359 2173  Skulpturer 2 st, Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:58)

1359 2004  Skulpturer 2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjöfåglar. Längd: 21 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 2642  Skulpturer 2 st, Porslin. Höjd: 23-24 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:04)

1359 2346  Skulpturer 3 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bland annat "open mind". Höjd: 9-10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:03)

1359 2632  Skulpturer 4 st, Soldater, Italien. Höjd: 35 cm

1359 2099  Skyslev silver, med träskaft. Längd: 19 cm. Vikt: ca 40g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:23)

1359 2037  Sockerskål på fot + gräddkanna, silver. Längd: 20 cm. Vikt: ca 220 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:25)

1359 2107  Sockerströare silver, England. Höjd: 16 cm. Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)

1359 2396  Soffa Chesterfield, Proveniens Hotell Diplomat, Tidigt 1900-tal, omklädd, skinn. Längd: 190

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:16)

1359 2333  Soffa Louis XV-stil. Längd: 152

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)

1359 2100  Soppslev silver, med träskaft, 1846. Längd: 44 cm, bruttovikt: ca 130g

1359 1567  Spegel + konsol, Teak. Höjd: 100+ 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)

1359 1261  Spegel 1800-tal, mahogny, 141x67cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:52)

1359 2507  Spegel 1930-tal, 156x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 2640  Spegel 3 delad, Orientalisk. Höjd: 35 längd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)

1359 2088  Spegel 46x26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:53)

1359 2044  Spegel 64x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:05)

1359 2469  Spegel 65x31cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:01)

1359 2603  Spegel Firma Svenskt Tenn, tillskriven Estrid Ericson, 58,4x58,4cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)

1359 2732  Spegel Furu. Diameter: 100

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)

1359 1546  Spegel Karl Johan, mahogny, tvådelat glas, 131x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:48)

1359 2672  Spegel metall, Kina. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:22)

1359 2535  Spegel Nyrokoko, 135x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:21)

1359 1111  Spegel nyrokoko, 92x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)

1359 2190  Spegel Rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 2393  Spegel Slipat glas, nutida, 165x75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:22)

1359 2398  Spinnrock Stående, 1800-tal, bemålad. Höjd: 100

1359 2183  Ställning för tex juldekorationer, Illums Bolighus. Metallställning i form av en gran. Höjd: 149cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)

1359 2240  Stenskiva längd: 90 cm, djup: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:04)

1359 2468  Stolar 1800-tal, rotting.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:01)

1359 2243  Stolar 4 st Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Charlotte", för Asko

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:02)

1359 2101  Ströare 3 delar, silver. Höjd: 8-13 cm, vikt: 220g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:16)

1359 2521  Ströare silver (830). Höjd: 16cm, vikt: 89g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:59)

1359 1560  Sybord lyrformad fot. Bredd: 62 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)

1359 2693  Taburett 1800-tal. Höjd: 47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:35)

1359 2246  Takarmatur 1960-tal. Diameter: 35 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)

1359 2341  Takarmatur 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Höjd: 33-38cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:27)

1359 2720  Takarmatur Art Déco. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:30)

1359 2071  Takarmatur Diameter: 23cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:02)

1359 1280  Takarmatur Koppar. Höjd: ca 30 cm

1359 2604  Takarmatur Lykta, 20-tal. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:50)

1359 2653  Takarmatur lykta, mässing och glas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:12)

1359 2655  Takarmatur Lykta, mässing och glas. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:45)

1359 2334  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:53)

1359 2599  Takarmatur med prismor. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)

1359 1634  Takarmatur Prismor. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 2244  Takarmatur Prismor. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:20)

1359 2638  Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:50)

1359 2644  Tallrikar 3 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 28,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:55)

1359 2312  Tallrikar 4 st, Kina, Ostindiskt porslin, diameter: 21-23 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:05)

1359 2635  Tallrikar 6 st, Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:24)

1359 2092  Tårtspade silver. Längd: 23,5cm, vikt: 57g

1359 2517  Tavla broderad, "Stokholmia". Motivet: 36x110 cm

1359 2731  Tavla Kalorier, 32x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)

1359 2471  Tavla Signerad, Hästklädsel. Motivet: 23x23cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:37)

1359 1578  Tavla Sophia Hiessleiter, bemålad textil, 1800-tal, 19x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:53)

1359 2490  Te- /kaffeservis Hackefors, ca 35 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 2174  Teckningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, 18x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:23)

1359 2573  Tegods ca 50 delar, Palissy ware, Dutch Windmill

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:23)

1359 2343  Tekanna 2 st, Kina. Höjd: 13-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 2203  Tekopp med fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, + kaffekopp med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)

1359 2130  Tekoppar 7st med fat, Royal Tuscan

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2080  Tempelhundar ett par, patinerad brons, Kina. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:20)

1359 2121  Tennfat + skål. Diameter: 16-42cm

1359 2647  Termometer empirestil. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:47)

1359 2147  Terrin Royal Copenhagen. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:06)

1359 2710  Terrin Royal Worcester, "Evensham", diameter: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:09)

1359 2294  Toilettbordsgarnityr 6 delar, Kristall. Diameter: 9, höjd: 5-15. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:08)

1359 2213  Toilettebord Längd: 115 cm. Djup: 45 cm, höjd: 191 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)

1359 2540  Traktorleksak John Deere. Längd: 36cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:18)

1359 2548  Traktörpannor 4 delar, Koppar, djup: 16,5-24,5 cm, höjd: 5,5-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:31)

1359 2537  Träsnitt Japan. Ej signerad. Motivet: 35x23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:47)

1359 2493  Träsnitt Japan. Motivet: 38x25 cm

1359 2501  Tv-kopp 5 delar, Crown Devon. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:32)

1359 2736  Tyg 118x328cm, Schultz textil.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:10)

1359 2127  Underlägg 4 + bricka, Firma Svenskt Tenn, Tulpan, längd: 29,5 cm, djup: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:26)

1359 2171  Uppläggningsfat diverse, JIE, 13 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:40)

1359 2726  Urna med lock höjd: 90cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:51)

1359 2221  Utställningsaffisch Chillida. Motivet: 68x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)

1359 2220  Utställningsaffisch Litografisk, Kandinsky, bladets mått: 63x44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:28)

1359 2215  Våg höjd: 33cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:44)

1359 2122  Väggarmatur mässing. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)

1359 2217  Väggdekoration 6 st, mässing, fåglar. Höjd: 9-20cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:29)

1359 2691  Vägglykta mässing. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:38)

1359 1271  Vägglyster prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:49)

1359 2597  Vägglystrar 3 st, med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:07)

1359 1301  Vägglystrar Ett par, prismor/mässing. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:46)

1359 2206  Vägglystrar ett par. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:42)

1359 2395  Väggur 1890-tal. Höjd: 118

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)

1359 2208  Väggur höjd: 58cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)

1359 2114  Vas + 2 fat, Royal Copenhagen. Höjd: 15 cm

1359 1348  Vas + 2 skålar, Kristall, Böhmen. Höjd: 6-30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:57)

1359 1141  Vas + 2 st lockurnor, Kina, bemålad metall, nutida. Höjd: 25-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)

1359 2512  Vas + glas, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bland annat "Open mind". Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:00)

1359 2560  Vas + skål, 2 delar, Palmquist Orrefors, samt Edenfalk kosta, diameter: 18, höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)

1359 2116  Vas + skål, Meissen. Längd: 14, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:40)

1359 1651  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)

1359 2313  Vas Bing & Grøndahl, Lilli Negithon, "Unique". Höjd: 24,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:37)

1359 2514  Vas Druva, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:59)

1359 2484  Vas Glas, Helena Tynell (1918-2016), Finland. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:06)

1359 1140  Vas Kina, nutida. Höjd: 29,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:59)

1359 2674  Vas Kina. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)

1359 2228  Vas Orientalisk. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:41)

1359 2078  Vas Orrefors, Circel. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:09)

1359 2189  Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:33)

1359 1650  Vas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:02)

1359 2112  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:51)

1359 2041  Vas Rörstrand. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)

1359 1659  Vas Rörstrand. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:28)

1359 2563  Vas Rosenthal. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:05)

1359 2329  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:55)

1359 1550  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:58)

1359 9027  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Guld Surrea". Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:56)

1359 2348  Vaser 2 st, Danmark. Höjd: 15-20cm

1359 2676  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 29-27,5

1359 2319  Vaser 2 st, mässing, Oscar & Clothilde. Höjd: 25,5 cm. Diameter: ca 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:58)

1359 2391  Vaser 3 st, nutida. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 1326  Vaser 4 st, Bland annat Rörstrand. Höjd: 11-25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:31)

1359 2311  Vaser 5 st, bland annat Böhmen & Vicke Lindstrand. Höjd: 18-29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:42)

1359 1371  Vaser Ett par, Japan, Tidigt 1900-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:42)

1359 2660  Vaser ett par, Orientaliska. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:17)

1359 2222  Vaser/lockurna 3 delar, Delft. Höjd: 17-21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)

1359 2076  Väska design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpaner. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:17)

1359 2601  Vattenspruta Koppar. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:46)

1359 2321  Vattentunna Koppar. Höjd: 60cm

1359 1240  Vävnad Blekinge Hemslöjd Vävd av M Sperens, 40x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:03)

1359 2694  Vedspis längd: 50 cm, djup: 46 cm, höjd: 27 cm

1359 2364  Vikskärm Bemålad, Längd: 177cm. Höjd: 164cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:35)

1359 2403  Vikskärm tyg. Höjd: 170, bredd, 3x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:44)

1359 2431  Vinglas 6 st, Nude. Höjd: 20 cm

1359 2498  Vinglas 7st. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:29)

1359 2052  Vinprovarglas Orrefors. Höjd: 13-18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:36)

1359 2409  Vitrinskåp 2-delat, bemålat, omarbetat. Bredd:, 160, djup: 53 cm, höjd: 217 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:19)

1359 2212  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm, höjd: 191 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:48)

1359 2453  Vykort ca 450 st, Sverige.

1359 2146  Whiskyglas 4 st, + Karaff, Orrefors, Erik. Höjd: 7-24 cm

1359 2433  Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Diameter: 18-20, höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:13)

1359 2152  Ytterfoder 2 st, Stockholm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:15)

1359 2184  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:48)

1359 2488  Ytterfoder 2 st. Diameter: 23-29cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:28)

1359 2386  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:25)

1359 2248  Ytterfoder 5 st. Höjd: 16-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:15)

1359 2615  Ytterfoder ett par, Kina, nutida. Längd: 24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:57)

1359 2728  Ytterfoder Herend. Diameter: 15, höjd: 9,5 cm

1359 2193  Ytterfoder Jugend, Gustavsberg. Diameter: 20,5cm.

1359 2227  Ytterfoder mässing, Orientaliskt. Höjd: 33. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:37)

1359 2485  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:28)

1359 1074  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:13)

1359 2541  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)

1359 2351  Ytterfoder Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15cm. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 21:02)

1359 2028  Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm

1359 2024  Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm

1359 2143  Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 19:04)

1359 2022  Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 9,5 cm. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:11)

1359 2026  Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Rödbrun dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:38)

1359 2142  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm

1359 2025  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:32)

1359 2144  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 18:11)

1359 2027  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Rödbrun dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:45)

1359 2023  Ytterfoder/skålar 6 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:18)

1359 2021  Ytterfoder/skålar 6 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 9,5 cm. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 november 2020 20:04)