Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 september 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1349 1118  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Marilyn, 1993,64x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:14)

1349 1230  Akvarell Britt Roempke. Signerad, bärkorgar, 49x60cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:50)

1349 1180  Akvarell Britt Roempke. Signerad, nypon, 15x23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:19)

1349 1459  Akvarell Carl-Hampus Bergman (1921-1989), Sverige. Komposition, Signerad, daterad -86. Ca 32x25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:50)

1349 1467  Akvarell Ewa Klingspor (f. 1944), Sverige. Hus, Signerad. Bladets mått: 20x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:21)

1349 1515  Akvarell Kina. Signerade, figurer med vattenbuffel, bladets mått: 30x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:57)

1349 1042  Akvarell Margareta Sölveland (f. 1938), Sverige. Signerad. Motivet: 62x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:43)

1349 1462  Akvarell Oidentifierad konstnär. Havsörn. Signerad Peterson. Motivet: 37x30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:48)

1349 1465  Akvarell Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Klippor. Signerad. Motivet: 18x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:30)

1349 1116  Akvareller 10 st, Ove John Mathiesen, Stockholmsmotiv. Signerade. Motivet: 23x34 & 34x23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)

1349 1506  Ampel Empirestil. Diameter: ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:19)

1349 1460  Arkivskåp längd: 42 cm, djup: 69 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:16)

1349 1394  Armband Asien, Sten / metall. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:49)

1349 1479  Armbandsur 18k guld, Herrur, Eterna, armband ej i guld, quartz, gravyr, datum. Längd: 23cm, bruttovikt: 52g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:23)

1349 1344  Armbandsur Herrur, Jaques Lemans, quartz, kronograf, läderband, batteribyte krävs, boettens, diameter: 43 mm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:11)

1349 1124  Armbandsur Omega De Ville, doublé, gravyr, quartz, boettens, diameter: 32 mm, stål, viklås

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:02)

1349 1513  Armring 18k guld, CG Hallberg, 20g ca. Diameter: 67 mm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:46)

1349 1543  Armring silver. Diameter: 8cm, vikt: 30g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:51)

1349 1486  Årsskedar 7 st, silver, Georg Jensen. Längd: 15 cm. Vikt: ca 40 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:17)

1349 1517  Ask 1800-tal, Mässingsbeslag. Längd: 16, djup: 12 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:07)

1349 1133  Assietter 12+ 1st, Upsala Ekeby. Diameter: 20-33cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:27)

1349 1484  Assietter Royal Copenhagen, 4+ 8 st. Diameter: 17-19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:57)

1349 1159  Badkarsoffa Rokokostil. Längd: 154cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:34)

1349 1060  Balansvåg Med vikter, några vikter saknas. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:17)

1349 1045  Banjo Framus. Längd: 88cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:21)

1349 1492  Bänk Chippendalestil. Längd: 118

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:43)

1349 1081  Barnfåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:40)

1349 1257  Barnfåtölj med fotpall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:36)

1349 1137  Barometer & klocka Pilot Marine, Etikettmärkt NK, 20x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:46)

1349 1399  Barstol höjd: 73cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:18)

1349 1103  Barstolar 2 st, Officina, Italien. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:41)

1349 1510  Bestick 12+ 12+ 9, silver, gravyr, Längd: 20-25cm, bruttovikt: 2,3kg

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:44)

1349 1423  Bestick 19 delar, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 17-19cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:40)

1349 1012  Bestick 24 delar, silver, Rosenholm. Längd: 17,5-19,5, bruttovikt: ca 1215 g (varav knivar ca 755 g)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:34)

1349 1111  Bestick nysilver, ca 40 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:52)

1349 1114  Bestick silver, 5+ 1 delar, Samearbete. Höjd: 13-14 cm, bruttovikt: ca 100 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:48)

1349 1169  Biblioteksbord Barockstil, med lådor. Bredd: 174, djup: 83 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:11)

1349 1066  Biblioteksstege höjd: 57cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:42)

1349 1461  Bijouterier längd: 20-55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:49)

1349 6337  Blandteknik Al Wagiella (f. 1939), Integrerad neonbelysning. Signerad, mixed media, 100x110 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:43)

1349 1262  Blandteknik Celso Salgueiro (f. 1927), Sverige. Signerad, daterad -67. Bemålat trä, 54x92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:58)

1349 1454  Blandteknik Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Signerad, i trädgården, 22x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:41)

1349 1569  Blandteknik G Lannman, Rökande kvinna. Signerad, 36x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:57)

1349 1225  Blandteknik Karl Granquist (1921-1994), Finland. Signerad, 1984. Motivet: 13x19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:38)

1349 1561  Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Signerad, daterad 1964,64x97 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:47)

1349 1293  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, hustak, -80, bladets mått: 17x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:01)

1349 1575  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, oramat löst blad, bladets mått: 44x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:53)

1349 1440  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna i stol, 58x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:33)

1349 1546  Blandteknik Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Ishockeyspelare. Signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 29,5x20,5 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:37)

1349 1373  Blandteknik Ralf Wiberg (1935-2015), Sverige. "Motljus Sudret". Signerad, daterad -95. Motivet: 44x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:45)

1349 1252  Blyerts Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Hästar. Signerad, daterad 1942. Motivet: 30,5x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:38)

1349 1210  Bojan Kina. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:55)

1349 1474  Bokhyllor ett par, Ikea of Sweden, Ekolsund. Bredd: 100. Djup: 28 cm. Höjd: 223 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:44)

1349 1365  Bonad 74x95cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:23)

1349 1497  Bordslampa Figural, Porslin. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:46)

1349 1357  Bordslampa höjd: 39cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 1318  Bordslampa höjd: 46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:46)

1349 1285  Bordslampa höjd: 60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:32)

1349 1240  Bordslampa mässing, 1970-tal. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:50)

1349 1317  Bordslampa Rosenthal. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:36)

1349 1235  Bordslampfot Alabaster. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:44)

1349 1079  Bordslampfot höjd: 57cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:13)

1349 1018  Bordslampfot mässing. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:01)

1349 1502  Bordslampfot Porslin. Höjd: ca 30 cm

1349 1131  Bordspendyl 1800-tal. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:40)

1349 1099  Bordsunderlägg 4 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mirakel, 30x40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:41)

1349 1545  Bordsur 2 st, Jaeger-LeCoultre. Höjd: 4-6cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:53)

1349 1046  Bordsur höjd: 43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:27)

1349 1470  Brasskydd Plåt. Höjd: 94cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:47)

1349 1540  Broscher & örhängen Förgyllt silver, 925. Längd: 3-6cm, vikt: 26g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:08)

1349 1236  Butlers tray Längd: 89 + 15 cm. Djup: 59+ 15 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:44)

1349 1294  Byrå 3-låder Bredd: 90 cm. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:28)

1349 1300  Byrå Bemålad. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:13)

1349 1482  Byrå Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 91, djup: 51 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 1346  Byrå Louis XVI-stil. Bredd: 64, djup: 29 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:52)

1349 6389  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 86. Djup: 50 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:33)

1349 1348  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:45)

1349 1493  Byst höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:21)

1349 1327  Byst Konstmassa, Apollo di Belvedere, Höjd: 62cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:33)

1349 1501  Champagnekylare på fot. Metall, nutida, Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:32)

1349 1094  Crèmekoppar 6 st, Royal Worcester, England. Höjd: 9cm med etui

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:40)

1349 1585  Crèmekoppar 8st, A Silender. Ett saknar lock. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:13)

1349 1098  Dockskåp Bemålad, med dörrar. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:16)

1349 1193  Etagebord Idegran. Bredd: 44 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:53)

1349 1413  Etsning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Motivet: 31x38cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:18)

1349 1277  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 13/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:20)

1349 1278  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 39/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:05)

1349 1084  Etsning Jacques Rigaud (1681-1754), Frankrike. Vy över Paris Notre Dame upp till Pont de la Tournelle, 24x48cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:05)

1349 1426  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 23/30, daterad 1971. Motivet: 33x24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:22)

1349 1411  Etsning signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 24x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:08)

1349 1458  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Akropolis. Signerad. Motivet: 33x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:54)

1349 1221  Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Signerad, numrerad 27/65, "avfärd". Motivet: 24x30cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:22)

1349 1223  Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Signerad, numrerad 31/45,1957. Motivet: 24x30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:12)

1349 1425  Etsningar 6 st, Heiner Peter Norberg (f. 1939)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:10)

1349 1208  Fällbord mahogny. Bredd: 48, djup: 48 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:04)

1349 1121  Färgetsning Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Piggsvin. Signerad, numrerad 25/30. Bladets mått: 24x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:35)

1349 6506  Färgetsning Irene Jarz (f. 1952), Sverige. "Åtta och en halv". Signerad, numrerad 85/100. Motivet: 24x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:04)

1349 1402  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Ett-två-tre". Signerad, numrerad 81/160. Motivet: 38x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:30)

1349 6004  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 58/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:07)

1349 1319  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Naken man jordgubbe. Signerad, numrerad 2/7, oramat löst blad. Motivet: ca 49x64 cm, bladets mått: ca 63x78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:29)

1349 1274  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 14/30, oramat löst blad. Bladets mått: 70x85,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:01)

1349 1311  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 6/24, Haskel 285. Oramat löst blad. Motivet: ca 25x39. Bladets mått: ca 39,5x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:16)

1349 1129  Färgetsning Peter Johansson, Rådjur. Signerad, numrerad 14/17, oramat löst blad, 31x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:59)

1349 1264  Färgetsningar 2 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 10/50 respektive 45/50, daterade -81. Handkolorerad etsning. Motivet: ca 11x8 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:38)

1349 1291  Färgetsningar 2 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade, numrerade 12/50, daterade 1981, del av svit. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 50x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:37)

1349 5290  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 59/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:20)

1349 1001  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerade, numrerade 109/150. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:10)

1349 1218  Färglitografi 2 st, Ursula Krause-Oehme (f. 1932), Signerad. Motivet: 42x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:19)

1349 1125  Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. "Man med maskrosor". Signerad, numrerad 286/300, daterad -79. Motivet: 38x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:06)

1349 1566  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 173/38. Motivet: 43x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:11)

1349 1306  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Söder. Signerad, numrerad 47/360, daterad -80. Motivet: 34x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)

1349 6519  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad HC. Motivet: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:25)

1349 1258  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad 91/360, "Hamnen Trosa". Motivet: 38x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:54)

1349 6521  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad EA 5/20, Stockholm. Motivet: 45x56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:28)

1349 1433  Färglitografi Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Fartyg. Signerad, PT. Motivet: 43x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:47)

1349 1047  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 20/24, PT. Motivet: 37x48cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:03)

1349 1126  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Flickor på bänk. Signerad, numrerad EA, bladets mått: 37x47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:35)

1349 1388  Färglitografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. Signerad, numrerad 149/250,40x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:30)

1349 1325  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 111/300. Motivet: 40x54cm

1349 1127  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 242/290. Motivet: 52x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:01)

1349 1128  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 339/360. Motivet: 42x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:53)

1349 6471  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 215/360. Motivet: 44x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:10)

1349 1270  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 29/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:05)

1349 1268  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 5/99, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:20)

1349 1276  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Studio Still Life, 1972. Signerad, numrerad 7/99, oramat löst blad. Bladets mått: 72x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:01)

1349 1565  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 55/350. Motivet: 27x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:53)

1349 1580  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Gata. Signerad, numrerad 8/200, oramat löst blad, bladets mått: 27,5x22 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:29)

1349 1309  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Japan, Handkolorerad. Signerad, numrerad 15/70, daterad 1966. Motivet: 62x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:39)

1349 1144  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 22/150. Motivet: 48x65cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:56)

1349 1289  Färglitografi Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 88/95. Motivet: 47x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:44)

1349 1250  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Diskuskastare. Signerad, 76x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:31)

1349 6474  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 131/310, Trosa. Motivet: 28x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:17)

1349 1197  Färglitografi Richard Davies (f. 1944), Storbritannien. Signerad, numrerad 63/110, "Empire state building". Motivet: 90x66cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:05)

1349 6473  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 169/250. Motivet: 28x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:16)

1349 1263  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 69/300, daterad 1981. Bladets mått: 48x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:15)

1349 1119  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Modell. Signerad, numrerad 283/295, bladets mått: 29x19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:01)

1349 1431  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 7/250, daterad -05. Motivet: 24x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:02)

1349 6266  Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Hötorget respektive Riddarhuset. Signerad, numrerad 304/500, oramade lösa blad. Bladets mått: ca 23x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:52)

1349 1578  Färglitografier 2 st, Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Oramade lösa blad, Signerade, 20x60 & 43x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:31)

1349 6613  Färglitografier 2 st, Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Au revoir le vingtieme siecle". Signerad, numrerad 182/285, oramade lösa blad, 1997, bladets mått: 54x38 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:04)

1349 1056  Färglitografier 2 st, Steffen Kindt (f. 1955), Danmark. Signerad, numrerad 7/50,4/50. Motivet: 28x46-39x32cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:28)

1349 1581  Färglitografier 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Bomans" och "La Coupole". Signerade, numrerade 2/280 respektive 205/295, oramade lösa blad. Bladets mått: 41x28 respektive 33x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:28)

1349 1577  Färglitografier 3 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 2&3/125. Motivet: 54x40 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:17)

1349 1005  Färglitografier 4 st, "Animal Kingdom", Fiskar. Ej signerad. Motivet: 19x11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:08)

1349 1123  Färglitografier 6 st, Åke Westin (f. 1939), Sverige. Signerade. Motivet: 9x7

1349 1279  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 60/75, daterad 1976, oramat löst blad. Bladets mått: 71x56 cm. Bladets mått: 106x79 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:09)

1349 1528  Fat + vas, Uppsala Ekeby & Gustavsberg, diameter: 18-20, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:44)

1349 1518  Fat 2 st, bland annat Usa, Boston, Nysilver / koppar. Längd: 30 Dia: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:31)

1349 1216  Fat 2 st, Royal Copenhagen. Längd: 16-18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:07)

1349 1039  Fat 2 st. Längd: 43cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:11)

1349 6319  Fat Porslin, Tjeckoslovakien, 7+ . Längd: 13x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:05)

1349 1307  Fat Vicky Lindstrand, + skulptur, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Diameter: 30. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:34)

1349 1416  Fat WA Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:01)

1349 1096  Fåtölj B&B Italia

1349 1322  Fåtölj Ekornes

1349 5132  Fåtölj England, Läder

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:32)

1349 5135  Fåtölj England, Läder

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:28)

1349 1337  Fåtöljer 1 par + bord, Rotting. Diameter: 70, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:49)

1349 1339  Fåtöljer 1 par + bord, Rotting. Diameter: 75, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:31)

1349 1542  Fåtöljer Ett par, Dux, omklädda, (ej signerade), omkring 2000, tyg / skinn

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:47)

1349 6458  Fåtöljer Ett par, Ingrid, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:36)

1349 1360  Fåtöljer Ett par, Jugendstil, Giorgetti

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:06)

1349 1176  Fåtöljer ett par, läder

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:12)

1349 1335  Flaskor 4 st. Höjd: 18-23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:48)

1349 1021  Formar & fat 4 delar, bland annat Stig Lindberg. Längd: 15-41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:48)

1349 1553  Fotoram silver, CG Hallberg, 24x18cm, bruttovikt: 484g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:59)

1349 1145  Frimärken 2 album, Sverige, 1951-1975 & 1975-1984

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:01)

1349 1146  Frimärken Album Åland, 1981-89, & Röda Korset

1349 6290  Fruktassietter 12 st, Rosenthal. Diameter: 20 cm

1349 1185  Gitarr Akustisk, Hoyer, 12-strängad. Längd: 105,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:29)

1349 6387  Glas 9+ 6 delar, Frostat glas. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:28)

1349 1031  Glasfrukter 2 st, päron & apelsin. Längd: 10 -15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:18)

1349 1004  Glasservisdelar 21 delar. Höjd: 6,5-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:32)

1349 6367  Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 8-17,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:37)

1349 1064  Glasskulpturer 11st, För WWF, bland annat Paul Hoff, Kosta Boda. Höjd: 6-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:07)

1349 1547  Glasskulpturer 2 st, fågel och näsduksskål, Venini, Murano. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:32)

1349 1071  Glasskulpturer Ett par, äpplen. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:01)

1349 1078  Gnistskydd mässingsplåt. Längd: 50. Djup: 35 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:32)

1349 1082  Golvlampa höjd: 137cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:14)

1349 1330  Golvlampa höjd: 150cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:26)

1349 1017  Golvlampa Lamp Gustaf. Höjd: 153

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:47)

1349 1237  Golvlampa Mae Möller. Höjd: 112cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:49)

1349 1472  Golvlampa mässing. Höjd: 172

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:26)

1349 1525  Golvlampa Uplight. Höjd: 184

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:57)

1349 1231  Golvlampor Ett par, 1960-tal. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:53)

1349 1527  Golvur höjd: 181cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:42)

1349 1398  Golvvaser Ett par. Glas. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:03)

1349 1086  Grafiska blad 4 st, Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerade. Bladets mått: 40x30 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:04)

1349 1065  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, Mor med barn. Motivet: 50x39cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:54)

1349 1085  Grafiskt blad Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad. Motivet: 29x20cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:37)

1349 1538  Hängen 2 st, 18K vitguld, med briljanter. Längd: 2cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 1006  Herrbetjänt för vägg, design: Adam Hoff & Poul Östergaard, Danmark. Längd: 55, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:10)

1349 1292  Herrbetjänt höjd: 97cm

1349 1478  Herrur 18k guld, Eterna, quartz, datum, saknar läderband, gravyr, batteribyte krävs, bruttovikt: 20g. Längd: 30 mm, höjd: 2 mm cm, diameter: 33 mm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:24)

1349 6359  Hörnskåp Allmoge, 1700-/1800-tal. Bemålat. Höjd: 142, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:27)

1349 6217  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 178

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:59)

1349 1519  Jakthorn ACME, England. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:55)

1349 1172  Julgransfot Smide. Diameter: 92cm, höjd: 38cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:44)

1349 1173  Julstjärnor 5 st, Med belysning. Diameter: 37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)

1349 1063  Kaffekoppar 10+ 2 st, Blå Blom, Gustavsberg, med fat

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:53)

1349 5239  Kaffekoppar 2 st, med fat. "Kandinsky design", 1996. Originalaskar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:38)

1349 1483  Kaffekoppar Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark, 8 del 4 assietter. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 1424  Kaffeservis 26 delar, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:35)

1349 1025  Kaffeservis Hackefors, Linnea Borealis, 23 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:09)

1349 1496  Kaffeskedar 12 st, silver i etui, 1917. Längd: 13 cm, Vikt: 100 g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:19)

1349 1214  Kaffeskedar 12st, Rosenholm. Längd: 11cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:49)

1349 1044  Kanna + ishink, Gustavsberg, San plast. Diameter: 10,5-21,5. Höjd: 15-20,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:52)

1349 1162  Kanna Koppar. Signerad, Höjd: 33cm, 1800-ta

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:46)

1349 1524  Käppkryckor 2 st, silver, jugend. Längd: 10-18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:19)

1349 1468  Karaff 13 delar, med glas. Höjd: 12-33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:04)

1349 1340  Karaff 7 delar, med glas. Höjd: 6-20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:14)

1349 1508  Karaff tot 4 delar, + Vindekanterare + drinkblandare, + vintermometer, Höjd: 21-26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:29)

1349 1209  Karaffer och tillbringare, 2+ 2, kristall. Höjd: 25-31cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:01)

1349 6037  Karmstol 50/60-tal, trä/tyg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:08)

1349 1422  Karmstol barnstol, gustaviansk stil.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 6254  Karmstolar Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:38)

1349 6380  Karmstolar ett par, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:16)

1349 6616  Karta Stockholm, Tryckt 1953,70x86 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:29)

1349 1366  Kedja med hänge 18k guld, Cleopatra. Längd: 46cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:34)

1349 1430  Klackring 18k guld, 6 gr, ringmått: 25

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:27)

1349 1165  Klaffbord England. Bredd: 64, djup: 21+ 2x34, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:14)

1349 1403  Kobratelefon höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:05)

1349 1266  Konsolbord Gustaviansk stil. Bredd: 65, djup: 29 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:33)

1349 1298  Konsolbord Smide med stenskiva. Bredd: 66 cm. Djup: 20 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:22)

1349 6170  Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 18-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:25)

1349 1033  Konstglas 4 delar, bland annat Monica Backström. Höjd: 4-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:39)

1349 1287  Korgstolar Ett par

1349 1288  Korgstolar ett par

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:13)

1349 1032  Kudde Kina, Porslin, glaserad. Längd: 36, Katt

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:17)

1349 1138  Kuriosa diverse 6 delar. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:57)

1349 1415  Kuverttallrikar 12st. Nysilver. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:36)

1349 1552  Lackaskar 2 st, Ryssland. Längd: 5-18cm

1349 1109  Lampbord Etikettmärkt NK, 1925. Bredd: 38, djup: 38 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 1062  Lampbord Ett par. Bredd: 54 cm. Djup: 37 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:59)

1349 1222  Lampbord Frankrike. Diameter: 46, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:27)

1349 1170  Lampbord mahogny. Bredd: 51, djup: 51 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:40)

1349 1009  Lampbord Rotting, Dia 33, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:35)

1349 1015  Lampetter Ett par, Lamp Gustaf, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:49)

1349 1331  Leksaksbilar ca 50 delar. Längd: 13-34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:48)

1349 1507  Leksaksbilar Div i delar. Längd: ca 4-35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:05)

1349 1345  Litografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Gamla Hagalund". Signerad, numrerad 30/250, daterad -79. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:50)

1349 1437  Litografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 25/75, daterad -77, sjömän. Motivet: 38x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:10)

1349 4103  Litografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ur Chagall Litographe I 1960. Bladets mått: 32x24 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:59)

1349 1158  Litografi Poul Ströyer (1923-1996), Sverige. PT. Signerad, bladets mått: 61x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:40)

1349 1151  Litografiskt tryck Edvard Munch (1863-1944), "Madonna", ej signerad, munchförlaget. Motivet: 49x30,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:33)

1349 1382  Ljuskrona empirestil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:22)

1349 1192  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:16)

1349 1022  Ljuslyktor + klocka, 3 delar, Kristall, Orrefors. Höjd: 6 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:33)

1349 1211  Ljusplåtar 3 st, mässing. Höjd: 29-50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:46)

1349 1267  Ljusstakar 1 par + 1 par ströare+ bricka, nysilver. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:13)

1349 1261  Ljusstakar 2 par. Höjd: 24-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:31)

1349 1405  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:57)

1349 1448  Ljusstakar 6 st, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing, L-143, Markaryd. Höjd: 5 cm

1349 1485  Ljusstakar 7 delar, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 7,5-24 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:50)

1349 3031  Ljusstakar Ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Trä med mässingsmanschett, Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:04)

1349 1573  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:40)

1349 1073  Ljusstake + 1st strykjärn, Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:17)

1349 1409  Ljusstake + fat, 2 delar, Kristall. Höjd: 15-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:41)

1349 1026  Ljusstake Samearbete, Renhorn. Längd: 49, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:07)

1349 1201  Lyktor 3 st. Höjd: 50-75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:51)

1349 1541  Malteserkors 4 st. Längd: 5-6cm, med etui.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:33)

1349 1350  Manschettknappar 14K, ett par. Diameter: 1,5cm, vikt: 6g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:10)

1349 1347  Manschettknappar silver, 4par. Längd: 1,5cm, vikt: 49g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:26)

1349 1378  Mat / kaffeservis 55 del ca, DL Royal Exclusive

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:12)

1349 1166  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 120, höjd: 74 + 3 iläggx50 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:04)

1349 4258  Matbord mahogny, Carl Johanssons möbleringsaffär, Stockholm. Bredd: 150, djup: 104 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:01)

1349 1351  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:06)

1349 1326  Matsalsstolar 6 st, "THE ONE"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:19)

1349 1136  Matservisdelar 17 delar, Rörstrand, Peru.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:25)

1349 1571  Matservisdelar ca 54 delar, Gustavsberg Inger

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:11)

1349 1428  Matservisdelar Rosenthal, Classic Rose, 13 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)

1349 1572  Matta Indo-Gabbeh, IKEA, 170x240 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:30)

1349 1361  Matta Kasthall, 96x150cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:10)

1349 1112  Matta Kelimmönster, 200x280 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:57)

1349 6591  Matta Kina, 180x273 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:57)

1349 1387  Matta orientalisk, 125x195cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:20)

1349 1480  Matta Orientalisk, 126x160cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:56)

1349 1204  Matta orientalisk, 135x240 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:59)

1349 1113  Matta Orientalisk, 158x220

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:22)

1349 1217  Matta Orientalisk, 182x267cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:14)

1349 1559  Matta orientalisk, 190x101 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:58)

1349 1202  Matta orientalisk, 212x130 cm

1349 1184  Matta orientalisk, 70x128cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:26)

1349 6317  Matta orientalisk, Bönematta, 110x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:56)

1349 1555  Miniatyr 15x11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:42)

1349 1061  Mockaskedar 6 st, silver. Längd: 12cm, gravyr, vikt: 57g, med etui.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:25)

1349 1007  Modellhuvud plast. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:16)

1349 1187  Nattygsbord Ett par, mahogny. Bredd: 32 cm. Djup: 50 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:49)

1349 1077  Oljekanna + 1 Turkiet. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:49)

1349 1134  Oljemålning 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 12x17cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:09)

1349 6511  Oljemålning Alfred Palmer, By. Signerad. Olja på pannå, 35x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:14)

1349 6343  Oljemålning Andreas Hidvegi (f. 1942), Sverige. Signerad. Olja på duk, 110x90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:50)

1349 6127  Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Kust skymning, duk på pannå, 19x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:25)

1349 6223  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Akropolis. Signerad. Olja på duk, 71x100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:31)

1349 1354  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 80, stadsmotiv. Olja på duk, 60x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:17)

1349 1355  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 80, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 66x92 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:21)

1349 1341  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, Stockholm ström. Olja på duk, 62x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:44)

1349 5361  Oljemålning Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 31x38cm

1349 6119  Oljemålning Christer Edwardsson Schmiterlöw (f. 1926), Sverige. "Argentinskt krog", Signerad. Olja på duk, 72x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:54)

1349 6135  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Landskap. Signerad. Olja på duk, 48x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:47)

1349 3061  Oljemålning Emile Tabary (1857-1927), Frankrike. Parkmotiv med herre. Signerad. Olja på pappannå, 81x65 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:21)

1349 6124  Oljemålning Esaias Boursse (efter). Interiör med kvinna. 1700-tal, ej signerad. Olja på duk, 39x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:57)

1349 1342  Oljemålning Frank L Emanuel, Signerad, Camiers Frankrike, Olja på pannå, 24x36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:23)

1349 1227  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. Signerad, 1945, landskap. Olja på duk, 37x45cm

1349 6171  Oljemålning Frey Lindblad (1889-1965), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -17. Olja på duk, 44x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:33)

1349 1177  Oljemålning G. Dou, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 35x30cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:27)

1349 1297  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. "Domsten". Signerad. Olja på duk, 35x80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:20)

1349 1130  Oljemålning Hannes Wagnstedt (1906-1980), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:15)

1349 1305  Oljemålning Hans-Ragnar Berntson, kustlandskap. Signerad, numrerad -81. Olja på duk, 46x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:33)

1349 1371  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Marin, Signerad. Olja på duk, 59x42 cm

1349 6577  Oljemålning Ivar Andersson, Monogramsignerad. Olja på pannå, träd, 32x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:10)

1349 1036  Oljemålning J Bergling. Signerad. Olja på duk, 79x110cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:26)

1349 1153  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar, Signerad. Olja på duk, 57x93 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:34)

1349 1115  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad, daterad -25. Olja på duk, 27x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:16)

1349 6533  Oljemålning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 62x64 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:59)

1349 1010  Oljemålning Josef Lindskog (1885-1964), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 49x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:31)

1349 1557  Oljemålning Josef Wagner. Signerad, hamnmotiv. Olja på duk, 70x108cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:13)

1349 1562  Oljemålning Katrin Kahl (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad 99. Olja på duk, 113x98, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:57)

1349 1410  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 39x48 cm

1349 1390  Oljemålning Mats Sandeberg (f. 1939), Sverige. Stockholm slussen, vinter. Signerad, daterad -94. Olja på pannå, 36x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:54)

1349 1516  Oljemålning Nils Hårde (1888-1962), Sverige. Skånegård, Signerad, 1959. Olja på duk, Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:58)

1349 1535  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "NERO". Ej signerad. Olja på duk, 100x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:54)

1349 1362  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Älvlandskap. Signerad, daterad 1907. Olja på duk, 74x104 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:31)

1349 1396  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, Signerad Dibois. Olja på duk, 40x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:18)

1349 1452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka. Olja på pannå, 60x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:57)

1349 1456  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 25x20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:54)

1349 1080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 31x48cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:45)

1349 1400  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad ALF, -57, "Modell". Olja på duk, 50x65 cm

1349 1156  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Budapest. Olja på pannå, 29x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 1245  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hästekipage. Olja på duk, 45x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:29)

1349 1157  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kanalmotiv. Olja på pannå, 40x29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:35)

1349 6601  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Fiskare. Olja på duk, 67x95 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:08)

1349 1259  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 61x51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:46)

1349 1089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 53x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:29)

1349 1183  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skridskoåkare. Signerad. Olja på duk, 51x59cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:49)

1349 6058  Oljemålning Olle Blomberg (1909-1996), Sverige. Fors. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:25)

1349 6126  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad, "Park Barcelona". Olja på duk, 35x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:22)

1349 1370  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Blomsterstilleben, monogramsignerad. Olja på pannå, 44x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:02)

1349 1290  Oljemålning Paul Rickard. Signerad, fåglar. Olja på duk, 30x100cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 6213  Oljemålning Per Åkered, fåglar. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:54)

1349 1196  Oljemålning Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 46x63cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:51)

1349 1181  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 50x75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:12)

1349 1249  Oljemålning Signerad Boissonnade, skogsmotiv. Olja på pannå, 57x68cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:42)

1349 6578  Oljemålning Signerad, Wahlström, Marin. Olja på pannå, 50x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:09)

1349 1420  Oljemålning Stig Lundqvist (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1973. Olja på pannå, 120x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:03)

1349 1135  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Landskap med hus, Signerad. Olja på pannå, 48x88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:41)

1349 1178  Oljemålning Toranzo C. Signerad, Havanna. Olja på duk, 59x79cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:24)

1349 1048  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, Motivet: 54x82cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:24)

1349 1286  Oljemålning Wiktor Korecki (1890-1980), Polen. Skogslandskap. Signerad. Olja på duk, 60x90cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:33)

1349 1149  Oljemålning Wilhelm Behm (1859-1934), Sverige. Signerad, landskapsmotiv. Olja på duk, 24x36cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:08)

1349 1375  Oljemålningar 2 st, Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Gotlandsmotiv. Signerade. Olja på pannå, Motivet: 18x25 cm

1349 1429  Oljemålningar 2 st, Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerade. Olja på duk, 55x44-72x58cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:01)

1349 1539  Örhängen 18k guld, Ett par, med diamanter, 2xca0,01ct. Vikt: 1g, med etui.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:51)

1349 1536  Örhängen 18k guld, två par. Längd: 3cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:13)

1349 1108  Pall nutida, diameter: 35, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:03)

1349 6083  Pallar 3 st, 1950-tal, galon. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:06)

1349 1450  Paraply/käppställ med 5st käppar, Rotting. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:33)

1349 1381  Pärlcollier 18K lås, defekt, trasigt, bruttovikt: 13g. Längd: 55,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:32)

1349 1148  Parti frimärken Sverige, Japan, 4 album mm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:19)

1349 1182  Pastell Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Signerad, daterad 1941,30x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)

1349 1439  Pastell Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Monogramsignerad 1950,45x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:58)

1349 1372  Piedestal höjd: 80cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:38)

1349 1284  Piedestal Metall. Höjd: 112cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:50)

1349 1383  Piedestal stenskivor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:37)

1349 1367  Plafond Luxus, Luxus, Uno och Östen Kristiansson Diameter: 55cm Diameter: 55cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:33)

1349 1368  Plafond Luxus, Uno och Östen Kristiansson Diameter: 55cm

1349 6082  Plafond Råglas, 1940-tal, diameter: 47. Höjd: 55 cm

1349 1003  Plaketter 6 st, Kina. Diameter: 5,5 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:11)

1349 6405  Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:21)

1349 6115  Porslin 5 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst, + tummelisa. Längd: 7-10 cm, djup: 2,6-10,5 cm, höjd: 1,7-7,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:21)

1349 1363  Positionsstolar 4 st

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:51)

1349 1584  Psalmbokshylla höjd: 77cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:55)

1349 6373  Remmare 14 st. Längd: 5,2-7,5 cm, djup: 5,2-7,5 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:57)

1349 1475  Ring 14K, med vita stenar, storlek: 16, bucklig. Vikt: 2g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:18)

1349 6515  Ring 14k, Ryssland med bärnsten, ringmått: 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:15)

1349 1560  Ring 18 k med briljanter 0,36 ct, 3 g, ringmått 13

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:11)

1349 1404  Ring 18k guld, akvamarin. Vikt: ca 2g, ringmått 5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:07)

1349 1122  Ring 18k guld, Med turkosa stenar, storlek: 19. Vikt: 4g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:25)

1349 1476  Ring 18K vitguld, gravyr, storlek: 18½. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:40)

1349 1164  Rockhängare 4 + 2 + 1 st, Metall. Längd: 11-14 cm, djup: 7,5 cm, höjd: 0,2 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:32)

1349 1254  Rökelsekar brons. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:35)

1349 1500  Röllakan 110x195 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:15)

1349 6287  Ryamatta 1950-tal, 115x162, väggmonterad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:12)

1349 1168  Salongsbord Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900. Etikettmärkt A Kindberg, Stockholm. Bredd: 98 cm. Djup: 54 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:20)

1349 1055  Salongsbord höjd: 71cm. Diameter: 56cm

1349 1514  Salongsbord omkring sekelskiftet 1900, diameter: 60, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:25)

1349 1241  Sängbord Teak, Carlström möbelfabrik. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 1490  Satsbord 3 delar. Bredd: 47,7 cm, bredd: 33,6 cm, höjd: 26-30,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:46)

1349 1101  Sekretär Bemålad. Bredd: 94. Djup: 41 cm, höjd: 96 cm, med nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:04)

1349 6537  Sekretär England, idegran. Bredd: 75. Djup: 45 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 1163  Seltersglas 12 st, Orrefors. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:19)

1349 1038  Servisdelar ca 50 delar, Rörstrand Japan.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:36)

1349 1564  Servisdelar Gustavsberg, Present, 13 del

1349 1333  Sideboard Teak. Längd: 157, djup: 43 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:09)

1349 1554  Sigill & miniatyrer 5 st. Höjd: 5-9cm

1349 5238  Skål "Kandinsky design", 1996. Keramik. Diameter: 32 cm. Höjd: 17 cm. Originallåda

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:36)

1349 1417  Skål Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Rörstrand, 1996. Längd: 32 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:22)

1349 6526  Skål Kina, glaserad stengodslera, reliefdekor, Dia 17. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:38)

1349 1489  Skål med lock, glas. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:35)

1349 1504  Skål Orrefors. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:44)

1349 1323  Skål på fot, Boda Åfors. Höjd: 22. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:49)

1349 1282  Skålar 3st Jan Johansson, Orrefors. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:50)

1349 1283  Skålar 4 st, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Orrefors. Höjd: 6-12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:55)

1349 1037  Skåp mahogny. Bredd: 110 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 115 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:10)

1349 1167  Skåp/byrå Barockstil. Bredd: 89. Djup: 589 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:08)

1349 1027  Skomakarlampa diameter: 26 cm, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:18)

1349 1343  Skulptur + Fiolspelande apa, Schuco. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:19)

1349 1520  Skulptur + stämplar kina. Höjd: 10cm.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:12)

1349 1358  Skulptur bemålad konstmassa. Höjd: 26cm

1349 1220  Skulptur Dark Moul (Star Wars). Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:30)

1349 1281  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 25/25. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:51)

1349 1141  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Björn. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:46)

1349 1002  Skulptur Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:57)

1349 6275  Skulptur Orientalisk, Bemålat trä. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:05)

1349 6093  Skulptur parian, Gustafsberg, Porke & hund. Längd: 18. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:47)

1349 1308  Skulpturer 2 st, Häst & elefant. Längd: 22-24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:27)

1349 1563  Skulpturer 2 st, Konstglas, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Längd: 8-14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:27)

1349 1069  Skulpturer 2 st. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:38)

1349 1219  Skulpturer 3 st, katt och hundar. Längd: 9-17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:23)

1349 1353  Slipshållare 9K. Längd: 5cm, vikt: 8g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:03)

1349 1487  Smörformar 4 st, Tenn. Längd: 4,5-7,5 cm, djup: 4-7,5 cm, höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:56)

1349 1213  Sockerskål silver. Höjd: 5cm, Vikt: 90 g ca.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:14)

1349 1110  Soffbord 1980-tal, på hjul. Diameter: 60, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:18)

1349 1451  Soffbord Butlers tray. Bredd: 90, djup: 65 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:51)

1349 1495  Solfjäder Kina. Längd: 100

1349 1442  Solspegel diameter: 43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:23)

1349 1336  Spegel 135x55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:34)

1349 1256  Spegel 135x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:40)

1349 1377  Spegel 60x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:22)

1349 1117  Spegel Gustaviansk stil, 76x38cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:33)

1349 1008  Spegel Sent 1800-tal, 67x32 cm

1349 1334  Spegelbyrå nyrenässans, senare bemålning. Bredd: 115. Djup: 65 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:51)

1349 1188  Spegelbyrå Nyrokoko. Bredd: 100 cm. Djup: 55 cm, höjd: 171 cm, nyckel

1349 1194  Spelbord 1900-tal, björk, Bredd: 86 cm. Djup: 2x40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:46)

1349 1020  Starkvinsglas 8 st, Helga. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:29)

1349 1499  Stegstol Möbelshopen

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:37)

1349 1570  Stolar 4 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:45)

1349 1239  Stolar 4 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:20)

1349 1100  Stolar 4 st, fläckar.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:15)

1349 1421  Stolar 5 st, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:24)

1349 1229  Stolar 8st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:11)

1349 6208  Stolar 9 st, Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:27)

1349 1097  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:12)

1349 1295  Stolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:16)

1349 1296  Stolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 21:08)

1349 1443  Stolar Ett par, Asien

1349 6597  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:28)

1349 1035  Stolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:03)

1349 1054  Stolar Ett par, rotting.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:14)

1349 1521  Strutsägg 3 st. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:52)

1349 1207  Syltkrukor 2 st. Höjd: 12-16 cm

1349 1189  Takarmatur 1960-tal, plast. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 1251  Takarmatur diameter: 47cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:21)

1349 1558  Takarmatur Ej komplett. Höjd: 36 cm, diameter: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:31)

1349 1191  Takarmatur Firma Svenskt Tenn. Diameter: 48cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:35)

1349 1106  Takarmatur Gustaviansk stil, iläggsskål i glas. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:42)

1349 1070  Takarmatur höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:13)

1349 1074  Takarmatur höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:25)

1349 6371  Takarmatur Industrimodell. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:49)

1349 1075  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:28)

1349 1574  Tallrikar 24 delar, Arabia Anemone. Diameter: 20-26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:18)

1349 1324  Tallrikar 3 st, Kina. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:16)

1349 1275  Tallrikar 5 st, Imaridekor. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:14)

1349 1380  Tamburmajor höjd: 180 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:31)

1349 1512  Tändare Dunhill med etui. Höjd: 6,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:36)

1349 1544  Tång & tårspade silver. Längd: 14-22cm, vikt: 117g.

1349 6107  Tårtspade silver, Göteborg, 1877. Längd: 29 cm. Vikt: 120 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:23)

1349 1179  Tavelramar 3 st, Förgyllda

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:07)

1349 1550  Tavlor 5 st, & Kartor, 25x19-19x30cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 6095  Tekoppar 4 st, omkring 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:48)

1349 1583  Tekoppar 7st med fat, The Botanic garden, Portmeirion

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:34)

1349 1273  Telefoner 2 st, Cobra. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:02)

1349 1029  Terrin Gustavsberg, Bandblå. Längd: 32. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:56)

1349 1395  Textiltavla Jobs, Kurbits, efter Hjelt Per Persson, 106x70 cm

1349 1556  Textiltavla Kina, 62x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:55)

1349 1414  Textiltryck Constantin Andreevitch Terechkovitch. Signerad, No 57, "Le sant de la Riviere", 103x154cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:31)

1349 1140  Tillbringare Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:05)

1349 1272  Torrnålsgravyrer 3 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 2/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad

1349 1265  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer, oramade lösa blad. Signerade, daterade 1978 och 1979, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: ca 79x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:37)

1349 1195  Trädgårdsskulpturer ett par, Hästar. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:18)

1349 1199  Trädgårdssoffa längd: 129 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:46)

1349 1200  Trädgårdssoffa längd: 129 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:23)

1349 1190  Trädgårdsurnor ett par. Diameter: 35. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:02)

1349 1549  Träsnitt 2 st, Japan. Motivet: 22x17-34x19cm. Signerade.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 21:05)

1349 1303  Träsnitt Japan. Motivet: 34x22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:43)

1349 1226  Träsnitt Jerk Werkmäster (1896-1978), Sverige. Signerad, 1919. Motivet: 22x20cm

1349 1091  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 48/360,1975, Stockholmsmotiv. Motivet: 32x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:34)

1349 1076  Tunna Asien. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:21)

1349 1551  Tusch 8st. Signerad Sjösvärd. Motivet: 13x9cm

1349 1530  Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad, 44x30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:11)

1349 1321  Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Malmgran 1982. Färgoffset, bladets mått: 72x60,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:32)

1349 1059  Våg Med vikter och etui. Längd: 9,5 cm, djup: 9,5 cm, höjd: 1,3 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:17)

1349 1244  Vägglyster höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:19)

1349 6392  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:44)

1349 6560  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 70 cm

1349 1446  Väggrelief diameter: 34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:43)

1349 1531  Väggrelief Kvinna, delvis glaserad keramik. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:10)

1349 6139  Väggrelief Oidentifierad konstnär. Terrakotta, modell, 60x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1349 1068  Väggskulptur August Strindberg. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:05)

1349 1364  Väggtextil Adventskalender, Kjoltygets vänner, Solna, Gun Malm, "Alla sova i ensligt gård" 140x140 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:37)

1349 6113  Väggtextilier 2 st, Kjoltygets vänner, Solna, "Porten" 1975, Eva Tunåker, 95x125 & 105x90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:12)

1349 1050  Väggur höjd: 82cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:36)

1349 1386  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:41)

1349 1271  Vas Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:50)

1349 1418  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:50)

1349 1058  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 9cm

1349 6390  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Sjögräs, ej signerad. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:40)

1349 1139  Vas Oidentifierad konstnär. Signerad DÄ. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:11)

1349 6341  Vas Orrefors, Sign Christina Lundh, 1998. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:49)

1349 1488  Vas Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:14)

1349 1471  Vas & skålar 3 delar, bland annat, Kosta Boda. Diameter: 14cm. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:29)

1349 6403  Vaser/skålar Kristall, 5 delar. Höjd: 7-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:18)

1349 1280  Vinglas 10st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:46)

1349 1391  Vinglas 8st, Kosta Boda, "Ekeberga Pärlbård". Höjd: 11cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:48)

1349 1349  Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 60 cm, djup: 33 cm, höjd: 146 cm, nyckel

1349 1385  Vitrinskåp rokokostil, Intarsia. Bredd: 69 d, 33, höjd: 142 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:03)

1349 1104  Vykort ca 800st, i album och låda.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:39)

1349 6398  Vykortsalbum st, ca 330 st

1349 1067  Ytterfoder Ett par, Rörstrand. Diameter: 13cm

1349 1030  Ytterfoder Rörstrand Majolica, omkring 1900. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:06)

1349 1376  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 23cm, diameter: 28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:22)

1349 1374  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 31cm. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:49)