Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 augusti 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1268 9134  Akvarell + grafiskt blad. Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Grafiska bladet numrerat 2/50. Motivet: 15x17 cm respektive 18x28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:56)

1268 4110  Akvarell Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Fönster, signerad. 52x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:48)

1268 9015  Akvarell Fernand Truffaut (1866-1955), Frankrike. Rue Royale mot Place de la Concorde, Paris. Signerad. Motivet: 31x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:48)

1268 9085  Akvarell Johan Fredrik Isberg Johannes klockstapel. Monogramsignatur. 16x11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:13)

1268 9205  Akvarell Oidentifierad konstnär. Pojke på mur, 36x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:33)

1268 7050  Akvarell Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, daterad -17, Sjöfåglar, 24x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:30)

1268 9270  Akvareller 15 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:56)

1268 9271  Akvareller 18 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:04)

1268 9227  Arkivhurts längd: 31 cm, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:26)

1268 9067  Armbandsur 18k. Certina. Diameter: 3 cm. Bruttovikt: 27g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:39)

1268 9115  Assietter 5 st, Gefle. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:30)

1268 9056  Balja koppar. Diameter: 44, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:48)

1268 9046  Bänk Längd: 108 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)

1268 9047  Bänk Längd: 149 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)

1268 9048  Bänk Längd: 185 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)

1268 9029  Barnstol trä

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:12)

1268 9280  Båtratt diameter: 103 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)

1268 9385  Bestick silver, diverse, 20 delar, bruttovikt: ca 260 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)

1268 9377  Blyerts Ragnar Kempe, Sjömän, 10x15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:57)

1268 9096  Bokhylla bemålad. Bredd: 94, djup: 32 cm, höjd: 153 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)

1268 9332  Bokhyllor 2 st. Nils Jonsson för Troeds, Bra Bohag. Modell Domimonté. Teak, delbara. Bredd: 127 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 191 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:38)

1268 9346  Bonad 124x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:10)

1268 9109  Bonbonjär + skrin, tenn. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:15)

1268 9194  Bord metall, bemålat. Bredd: 50, djup: 26 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:22)

1268 9241  Bordsfotogenlampa glas och metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:27)

1268 9172  Bordsfotogenlampa höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:36)

1268 9366  Bordslampa Orientalisk stil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)

1268 9163  Bordsstandar nysilver. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:24)

1268 9068  Bordsur porslin. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:42)

1268 9250  Brevschatull Anno 1796, bemålat. Längd: 31, djup: 20 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)

1268 9340  Brickor 2 st, Koppar, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 35-71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:46)

1268 9365  Byrå 2 lådig. Bredd: 41, djup: 32 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:39)

1268 9291  Byst Karl XII. Gips. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:16)

1268 9093  Cake stand England, intarsia. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)

1268 9122  Cremekopp + fat, Wien, 1800-tal. Diameter: 9-14 cm, höjd: 4-11 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:55)

1268 9113  Crèmekoppar 5 st

1268 9062  Dockor 5 st. Modell äldre. Längd: 34 - 66 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:31)

1268 9165  Doktorshatt i originalkartong, Bodecker. Längd: 31 cm, djup: 25 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:46)

1268 9264  Dörröverstycke längd: 90 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:46)

1268 9071  Dräktspänne / delar troligen Ryssland. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:48)

1268 9187  Elljusstake Luma, 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:05)

1268 9025  Espressokoppar 8 st. Porsche Design, Limited Edition. Tyskland. Längd: 8-10 cm, djup: 6-10 cm, höjd: 1,5-5,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)

1268 9020  Etsning Bertil Mauritzon (1940-2012), Sverige. "Berättelse från den fantastiska katedralen". Signerad, daterad -75, numrerad 6/40, ca 54x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:12)

1268 9277  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 180/200. Motivet: 24x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:17)

1268 9308  Etsningar 2 st, 21x33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:10)

1268 9127  Etsningar 4 st. Louis Orr (1876-1966), USA. Ur "Ports of America". New York, Cleveland, New Orleans samt Chicago. Signerade. Motivet: 28x17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:35)

1268 9276  Färglitografi 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 116/190. Motivet: 39x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:15)

1268 9239  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 169/310. Bladets mått: 72x59, löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)

1268 9312  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Timmerflottning. Signerad, numrerad 126/310, ca 52x71 cm

1268 9300  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 129/150. Motivet: 65x52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)

1268 7373  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga, Skärgårdsbröllop, signerad. Motivet: 38x52 cm

1268 9148  Färglitografi Claude Weisbuch (f. 1927), "Don Quixote". Signerad, numrerad 126/250 cm, 54x76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:37)

1268 9305  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 150/300, ca 46x35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:05)

1268 9092  Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Sjö. Signerad, numrerad 322/350. Motivet: 42x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:41)

1268 9301  Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, daterad 76,82/310 "Drömgångaren". Motivet: 43x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:53)

1268 9315  Färglitografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 52/75. Motivet: 56x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:48)

1268 9039  Färglitografi Jens Söndergaard (1895-1957), Signerad, numrerad 173/300. Motivet: 56x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:08)

1268 9311  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 90/385. Motivet: 31x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)

1268 9310  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1985, numrerad 300/320. Motivet: 30x39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)

1268 9235  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 118/260. Motivet: 50x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:15)

1268 9234  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. HC 30. Signerad. Motivet: 50x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)

1268 9303  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 28/260. Motivet: 42x31 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:53)

1268 9219  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 196/310. Motivet: 19x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:00)

1268 9089  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 139/310. Motivet: 22x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:35)

1268 9236  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ej numrerad, signerad. Motivet: 38x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:16)

1268 9023  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 10/260. Motivet: ca 37x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:28)

1268 9088  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 92/360. Motivet: 32x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:30)

1268 9316  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga, 10/36. Signerad. Motivet: 57x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:56)

1268 9156  Fat tenn. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:07)

1268 8293  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:50)

1268 9314  Fåtölj + fotpall, 1950-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:24)

1268 8238  Fåtölj 1880-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)

1268 9233  Fåtölj 1930-tal

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 21:17)

1268 8099  Fåtölj 1950-tal, galon, trä

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:41)

1268 9354  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:01)

1268 9352  Fåtölj Rokokostil, plymå

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:46)

1268 9289  Fåtölj stålrör, 1970-tal, ej märkt

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:32)

1268 9293  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:34)

1268 9169  Fåtöljer ett par, Läder

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:31)

1268 9228  Fåtöljer Ett par, stålrör, 1930-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:30)

1268 9260  Fickur 2 st. Zenith och Sidus. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:05)

1268 9153  Figurin "Ludvig XII". Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:56)

1268 8187  Figuriner 2 st, brons + sigillstamp. Längd: 11-14cm. Höjd: 5-9cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:56)

1268 9252  Figuriner 5 st, Danmark/Spanien, höjd, 10x24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)

1268 9207  Fotografi Gustav V respektive Prins Eugen. Signerat 1943 (Gustav V) respektive 1965 (Prins Eugen). Mått: 9x14 cm (Gustav V) respektive 35x35 cm (Prins Eugen)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:35)

1268 9174  Fotografi Per Forsell (1898-1979), Sverige. Signerad, 1968,59x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:41)

1268 9041  Gitarr Gibson, Epiphone, model ECS-10NA, serial nr: 001223 cm. Längd: 106 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:10)

1268 9042  Gitarr Takamine, "Jasmine". Modell C-22. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:13)

1268 9177  Glas 11 st, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)

1268 9180  Glas 6+ 6 st. Höjd: 22-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)

1268 9108  Glasservis 12 delar. G III-monogram, Boda. 6+ 5+ 1. Höjd: 16,5-22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:11)

1268 9349  Glasservis 32 delar, Nils Landgren, Gothenburg, Orrefors. Höjd: 8 - 19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)

1268 9049  Glasservis 33 delar, Koh-i-Noor, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Höjd: 10 - 16,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:37)

1268 8232  Glasservis ca. 55 delar. Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. "Påfågel", Orrefors. Höjd: (lägsta till högsta) ca 8,5-12,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:25)

1268 9381  Glasservisdelar Boda, 29 delar. Höjd: 6-19 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:12)

1268 9130  Golvlampa Scan-Gifts, Norway, 5-armad, mässing, marmorfot. Höjd: 220 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:41)

1268 9355  Golvlampor Ett par, Fagerhult. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:13)

1268 9272  Golvur William Greaves, Newcastle, England. Sent 1700-tal. Senare bemålat. Höjd: 238 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:59)

1268 9273  Grafiska blad växter, djur mm, ca 31x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:05)

1268 7547  Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Osignerad. Motivet: 37x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)

1268 9103  Gravyr Jean Daullé Catherine Mignard, comtesse de Feuquières (1652 - 1742): Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:56)

1268 9145  Gravyrer 4 st, kolorerade, 21,5x28,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:35)

1268 9369  Hängen 2 st. + 2 ringar + 1 brosch, silver och stenar. Längd: 1-6 cm. Vikt: ca 30 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)

1268 9246  Hattar 3 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:35)

1268 9135  Hög hatt + hattask + plommonstop

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)

1268 9321  Hörnskåp med tallrikshylla, furu, 1800-tal. Bredd: ca 83 cm. Djup: ca 65,5 cm. Höjd: ca 205 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:30)

1268 9268  Ikoner 2 st, 32x27 - 39x27 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:57)

1268 9267  Ikoner 5 st, 18x14-31x24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:57)

1268 9139  Kaffegods 13 delar, Arabia, risporslin, 12+ 1 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:59)

1268 9121  Kaffekoppar 4 st, Meissen. Höjd: 5 cm. Diameter: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:54)

1268 9175  Kaffekoppar 8 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Golden Sun", Bing & Grøndahl. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)

1268 9140  Kaffeservis 10 delar. Arabia, Finland. 5+ 5 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:04)

1268 9141  Kaffeservis 7 delar. Tomtejul, Anna Stenberg, Rörstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:12)

1268 8248  Kälke Längd: 145 cm. Bredd: 61 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:45)

1268 9229  Kamferkista längd: 100 cm, djup: 51 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:33)

1268 9075  Kandelaberdelar 3 delar, empire. Höjd: ca 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:01)

1268 9051  Karaffer Ett par + 5 st punschglas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 5 -30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:49)

1268 9183  Karaffer ett par. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:00)

1268 9313  Karmstol design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:30)

1268 9325  Karmstolar Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:09)

1268 8149  Karmstolar ett par, NK verkstäder. Märkt med bricka

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:27)

1268 9225  Kökspall metall, 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:20)

1268 7588  Kompass AB Lyth, Sweden, fäste och deviationsmagneter (Lyth) medföljer, ca 20x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:05)

1268 8140  Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Gunnel Sahlin och Wilke Andersson, höjd: 7 - 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:32)

1268 9344  Koppar 4 delar. Längd: ca 15-26 cm, höjd: 19-35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:02)

1268 8235  Kornischer 2 par. Längd: ca 160 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:29)

1268 9158  Kornischer 3 st. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)

1268 9022  Kryddhyllor ett par. Trä. Senare beålning. Troligen NK verkstäder, ej märkta. Höjd: 69 cm. Bredd: 36,5. Djup: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:21)

1268 9050  Kuverttallrikar 8 st. Tenn, 1972. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:47)

1268 9257  Lådspegel mahogny, intarsia, 48x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:47)

1268 9095  Lampbord gallerkant. Diameter: 42, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)

1268 9223  Lavoar bemålad. Bredd: 88, djup: 53 cm, höjd: 100 cm

1268 9214  Litografi Ernst Nilsson (1892-1937), Sverige. Uppsala, signerad. Motivet: 22x15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:49)

1268 8011  Ljuskrona Gustaviansk stil, blå skål, skadad. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:37)

1268 9380  Ljuskrona höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:01)

1268 9160  Ljuskrona höjd: ca 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:19)

1268 9159  Ljuskrona rokokostil. Höjd: ca 69 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)

1268 9157  Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. ”Apollo”, Riihimäen Lasi, 1970-tal. Tvådelad. Klart och rött glas. Höjd 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:08)

1268 9338  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 53 cm

1268 9379  Ljusstakar 4 st, mässing, Englesson. Höjd: 4-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:59)

1268 9342  Ljusstakar ett par, Metall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:00)

1268 9054  Ljusstakar Ett par, sengustaviansk stil. Marmor och mässing. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)

1268 9384  Ljusstakar ett par, silver, 1960. Höjd: 15 cm, bruttovikt: ca 430 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:18)

1268 9106  Ljusstakar ett par. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg 1975-1977. Glaserad stengodslera med målad gulddekor. Ej märkta. Höjd: 16 cm

1268 9101  Lockurna + skålfat och vaser, 7 delar, Kina, nutida. Höjd: 7-42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:40)

1268 9282  Luktflaskor Orientaliska, 7 st. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)

1268 8146  Matbord furu. Bredd: 200-310 cm (2 iläggsskivor a 55 cm. Djup: 98 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)

1268 9322  Matbord nyrenässans. Bredd: 148. Djup: 107 cm, höjd: 77 + 2 iläggx56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:33)

1268 9330  Matbord teak, iläggsskiva. Bredd: 120 cm. Djup: 77 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:33)

1268 9358  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 104, höjd: 73 + 1 ilägg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:09)

1268 9164  Matservis Bavaria, ca. 60 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:26)

1268 9117  Matservis ca 40 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:32)

1268 8270  Matservis ca 50 delar, Hutschenreuther dekor med blomster

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:29)

1268 9360  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, 38 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)

1268 8295  Matta Kelim, 112x147 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:55)

1268 9364  Matta Kina, 90x200 cm

1268 8122  Matta orientalisk, 237x300 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:22)

1268 7545  Matta Orientalisk, 288x377 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:46)

1268 8253  Matta orientalisk, 288x380

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:52)

1268 8121  Matta orientalisk, 320x440 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2019 03:06)

1268 9053  Matta Orientalisk, 96x215 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:02)

1268 9309  Matta orientalisk, Afghan, 230x155 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:11)

1268 8244  Matta Orientalisk, antik, figural, 123x156 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:42)

1268 8297  Matta orientalisk, Täbriz, ca 260x350 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:05)

1268 9382  Mockagods Royal Copenhagen, 6+ 1 del + 2 extra fat

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)

1268 9037  Mockakoppar 10 st, Bavaria

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:45)

1268 9221  Mockakoppar 10 st. + gräddkanna, Staffordshire

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)

1268 9383  Mockakoppar Meissen, 6 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:14)

1268 9278  Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 34, djup: 54 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:27)

1268 9328  Nattygsbord marmorskiva. Bredd: 42 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)

1268 9003  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Falu gruva. Signerad A Altzar. Olja på duk, 33x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:20)

1268 9021  Oljemålning Anders Wollin (f. 1973), Sverige. "Hon som sätter guldkant på tillvaron". Signerad, daterad -07. Olja på pannå, 41x34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:17)

1268 9217  Oljemålning Arvid Wallinder (1905-1987), Sverige. "Gotlänningen". Signerad. Olja på pannå, 39x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:55)

1268 9372  Oljemålning Astrid Forselius-Johnson (1913-2003), Sverige. Öregrund. Signerad A Forselius-Johnson. Olja på duk, 38x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)

1268 9302  Oljemålning Bengt Ossler (1932-1998), Sverige. Komposition. Olja på duk, 35x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:52)

1268 9162  Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 72x92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:18)

1268 9240  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Alvikshöjden. Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, ca 46x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:23)

1268 9168  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Motiv från Bohuslän. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:29)

1268 8302  Oljemålning Carl-William Hammar (f. 1918), motiv från Solna. Signerad. Olja på duk, 54x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:37)

1268 7365  Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Figur, 92x73, signerad. Olja på duk

1268 8030  Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, 102x153 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 21:01)

1268 8217  Oljemålning Channa Bankier (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på duk, 70x77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:26)

1268 4482  Oljemålning Fanny Klingbom (1861-1926), Sverige. Danviken. Signerad, daterad 1915. Olja på duk, 55x76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:39)

1268 9209  Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 26x25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:37)

1268 9170  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Fiskeläge, Roslagen, signerad. Olja på duk, 50x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:28)

1268 8218  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:28)

1268 9336  Oljemålning Karl Dahlkvist (1899-1971), Sverige. Signerad, daterad Väddö 1950. Olja på pannå, 50x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:59)

1268 9244  Oljemålning Leo Janis (f. 1922), Lettland. Fontän. Olja på pannå, 73x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:31)

1268 9013  Oljemålning Nils Fredriksson. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:20)

1268 9304  Oljemålning Nils-Folke Knafve (1905-1996), Sverige. Landskap. Olja på pannå, 25x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)

1268 9215  Oljemålning Nils-Folke Knafve (1905-1996), Sverige. Väderkvarnar, signerad. Olja på pannå, 30x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:51)

1268 9008  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Höst. Signerad, daterad EP -34. Olja på duk, 21x28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:55)

1268 9006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad B Reutersvärd COP. Olja på duk, 24x34,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:35)

1268 9027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad M Cederholm 1917. Olja på pannå, 19x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:55)

1268 9010  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Olsson -55. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:09)

1268 9196  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskeläge. Olja på duk, 63x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:21)

1268 9208  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Lindahl, marin. Olja på duk, 30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:36)

1268 8266  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 49x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:17)

1268 8267  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:20)

1268 9007  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sydländsk kust. Signerad. Olja på duk, 29x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:46)

1268 9374  Oljemålning Olle Almgren, Stilleben, signerad. Olja på pannå, 43x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)

1268 9087  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Trafikbild, signerad a tergo. Olja på pannå, 38x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:19)

1268 9242  Oljemålning Paavo Airola (1918-1983), Sverige. Signerad. Olja på duk. 64x80 cm

1268 9098  Oljemålning signerad, 1889, sjö. Olja på pannå, 10x15,5, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:54)

1268 9254  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige, tillskriven. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 90x90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)

1268 9258  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Komposition, signerad. Olja på pannå, 98x90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)

1268 9255  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 29x90 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:49)

1268 9259  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 60x120 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:53)

1268 9256  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Tillskriven, ej Signerad. Olja på pannå, 60x90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)

1268 9378  Oljemålning Valereij Chrirkov, signerad. Olja på pannå, 52x21. Oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)

1268 9216  Oljemålning Wilhelm Matton (1901-1971), Sverige. Motiv från Nordingrå, signerad. Olja på pannå, 31x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:53)

1268 9218  Oljemålningar 2 st. Einar Palme (1901-1993), Sverige. Kust, signerade. Olja på pannå, 26x39 + 20x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:58)

1268 9193  Oljetryck förgylld ram, 94x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:17)

1268 9063  Pall Industrimodell, höj-/sänkbar. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:25)

1268 7246  Pall Källemo, Mattias Ljunggren, Cobra. Bredd: 32cm. Höjd: 65cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)

1268 9124  Pallar 2 st, plast, orange, lackerad glasfiber. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:20)

1268 9251  Paraplyställ Kina. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)

1268 9269  Paraplyställ mässing. Höjd: 80

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:57)

1268 8087  Paraplyställ metall. Längd: 53 cm. Djup: 22 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)

1268 8224  Parasollfot dekor med rosor, gjutjärn. Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)

1268 9076  Parti silver, 10 delar. Vikt: 630g, längd: ca 5-12 cm, höjd: ca 2-14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:07)

1268 9192  Parti klockor diverse väggur och väckarklockor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)

1268 9079  Parti kristall 10 delar, för toilettebord. Höjd: 11 - 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:31)

1268 9201  Parti linne

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:28)

1268 9202  Parti linne

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:33)

1268 9203  Parti linne

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:30)

1268 9298  Parti linne

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:32)

1268 9082  Pastell porträtt, signerad, 1936,44x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)

1268 8105  Piedestal stenskivor. Höjd: 66 cm

1268 9290  Piedestal Trä, marmorerad. Höjd: 138 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:12)

1268 9356  Piedestaler Ett par, trä, bemålade. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:04)

1268 9351  Pläd ABC Collection, 170x135 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:40)

1268 9080  Pokalglas Remmare. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:43)

1268 9081  Porslin + cloissonné, 4 delar, Asien. Höjd: 8 - 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:51)

1268 9078  Porslin 2 delar, Meissen, bland annat kopp med fat. Längd: 10 - 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)

1268 7592  Prydnadskanoner 4 delar, 3 st kanoner + våg. Längd: ca 10-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:27)

1268 9072  Ramar 3 st. Ramens innermått: 30x25 - 36x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:53)

1268 9065  Ramar 5 st. Mässing, bland annat 1800-tal. Höjd: 8 - 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:32)

1268 9341  Remmare 8+ 6 st. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:48)

1268 9249  Reseur Jaeger. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)

1268 9368  Ringar 2 st. 18k. Med stenar, ringmått: 15,25-19,75 mm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)

1268 9274  Ritningar Förslag till ritningar Bla Riksdagshuset, 57x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:13)

1268 8123  Röllakan 160x250 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:25)

1268 7416  Ryamatta Kehrä Trissa, design: Leena-Kaisa Halme, Finland, 1970-tal, 120x170 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:48)

1268 9333  Ryamattor 2 st. 98x170cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:45)

1268 9150  Sabel med portepé. Balja i metall samt skinnfodral. Klingan med förgylld dekor "Konungen och Fosterlandet". Längd: 90 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:48)

1268 9367  Saigkorg längd: 37 cm, djup: 28 cm, höjd: 40 cm

1268 9279  Salongsbord ny louis-seize. Intarsia. Bredd: 128. Djup: 74 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:14)

1268 9038  Samlartallrikar 8 st. Paul Hoff (f. 1945), Sverige. "Arter i fara", Gustavsberg. Diameter: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)

1268 9052  Såskanna Firma Svenskt Tenn, 1950. Längd: 20 + karott WMF, med glasinsats, längd: 27 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:03)

1268 9179  Schablontryck 100 st. Kina, i etui, Etuiets mått, 25x20. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)

1268 9284  Serveringsvagn mässing/ glas. Längd: 80, djup: 44 cm, höjd: 64 cm

1268 9181  Servisdelar 4 delar, Rörstrand, Tuna

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:57)

1268 9297  Servisdelar Rosenthal, Maria, ca 40 del

1268 9036  Sherryglas 8 st glas. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:44)

1268 9151  Skål på fot, Arabia Ateljé, Finland. Höjd: 15 cm. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:52)

1268 9077  Skål på fot silver / glas, England. Höjd: 116 cm, Vikt: 235 g

1268 9220  Skålfat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymölle, Danmark. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:01)

1268 9200  Skänk Gustaviansk stil. Bredd: 127. Djup: 52 cm, höjd: 101 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:29)

1268 9197  Skåp 1940-tal. Bredd: 78, djup: 48 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:23)

1268 9224  Skåp med låda, valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 68, djup: 34 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)

1268 9329  Skrivbord Bredd: 135 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:25)

1268 9323  Skrivbord Ek. Bredd: 149, djup: 83 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:39)

1268 9362  Skrivbord nyrenässans, valnöt, lådor på båda sidorna, nyckel. Bredd: 121. Djup: 80 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:26)

1268 9327  Skrivbordslampa Louis Poulsen, "IT". Ställbar stomme av lackerad metall. Bordsfäste medföljer. Etikettmärkt Louis Poulsen. Längd: ca 117 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:16)

1268 9112  Skulptur Ängel, trä, med upphängningskrok. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:38)

1268 8050  Skulptur efter Milo, konstmassa. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:42)

1268 9347  Skulptur Hasselberg. Parian. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:26)

1268 9069  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:44)

1268 8055  Skulptur Oidentifierad konstnär, Estland. Signerad, daterad 2010, keramik. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:03)

1268 9019  Skulptur Oidentifierad konstnär. "Framåt". Signerad, daterad 1911. Gjutarstämpel: Herman Bergman fud. Patinerad brons. Höjd: 37,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:10)

1268 9261  Skulptur Parian, Rosenthal, kvinna. Signerad F. Klimsch, Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)

1268 9018  Skulptur Pärlhöna. Keramik. Längd: 30 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:07)

1268 9337  Skulptur Porslin, Kvinna till häst. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:21)

1268 9173  Skulptur Walter Bosse (1904-1979), Sverige. Igelkott. Askfat. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:37)

1268 9191  Slagbord Furu. Bredd: 42+ 2x60, djup: 77 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:15)

1268 9167  Slagbord ur IKEA: s 1700-talsserie, "Bergslagen". Bredd: 22+ 2x70, djup: 117 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)

1268 9204  Snedklaffsekretär avlutad furu, 1700-/1800-tal. Bredd: 104. Djup: 53 cm. Höjd: 104 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:29)

1268 8285  Soffbord 120x57 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:26)

1268 9186  Soffbord Hunters table, NK. Bredd: 152, djup: 42+ 2x24, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:00)

1268 9345  Spegel 172x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:08)

1268 9185  Spegel 1930-tal, bemålad, 81x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:03)

1268 8296  Spegel 48x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:52)

1268 8057  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:12)

1268 9161  Spegel nutida. Bredd: 73 cm. Höjd: 161 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:18)

1268 9057  Spegellampett valnöt, sent 1800-tal, 57x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)

1268 8259  Spegeltrymå Bredd: 77cm (spegeln). Höjd: 185 cm (spegeln). Bredd: 69cm (konsolbord). Höjd: 39 cm (konsolbord)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:57)

1268 9319  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 87, djup: 2x44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)

1268 9176  Spritskåp 1800-tal, Bemålad. Bredd: 40. Djup: 24 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)

1268 9232  Stafflier 2 st. Höjd: 116 - 196 cm

1268 9182  Stekfat England, 55x41 cm

1268 8203  Stol

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:03)

1268 9231  Stol Industri, trä

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:39)

1268 8098  Stol snurrbar, galon och trä

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:36)

1268 9326  Stolar 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkta CM

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:11)

1268 9055  Stolar 3 st. Gustaviansk stil, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:34)

1268 8077  Stolar 4 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:54)

1268 9248  Stolar 4 st

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)

1268 9286  Stolar 4 st. Empirestil, bemålade

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:53)

1268 9285  Stolar 4 st. Gustaviansk stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:42)

1268 8153  Stolar 6 st, Kusch co, metallrör och böjträ

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)

1268 9275  Stolar 6 st. Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:09)

1268 9060  Stolar 6 st. Gustaviansk stil, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:18)

1268 9363  Stolar Ett par, teak, Danmark. Höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:27)

1268 9226  Stringhylla 2 gavlar + 3 hyllplan. Längd: 78 + h 78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)

1268 9243  Stringhylla 2 gavlar, 4 hyllplan. Höjd: 51 + längd: 58 cm

1268 9074  Ströare + saltkar, 3 delar, silver. Höjd: 5 - 16 cm, Vikt: 285 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:58)

1268 9306  Supkoppar 9 st, silver. Höjd: 4 cm, Vikt: 235 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:03)

1268 9012  Takarmatur 1930-tal. Höjd: 72 cm

1268 5151  Takarmatur Art Déco-stil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)

1268 9146  Takarmatur smide. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:33)

1268 9353  Takarmaturer 2 st. Prismor. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:59)

1268 9114  Tallrikar 2 st + skål, Kina. Diameter: 23-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:28)

1268 9100  Tallrikar 5 st + burk (sakar lock). Kina, 1700-tal. Diameter: 10-22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:45)

1268 9110  Tallrikar 6+ 1 delar, Höganäs. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:23)

1268 9178  Teglas 6 st. Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:49)

1268 9350  Tekanna + gräddkanna, Carsten Jörgensen, Bodum, rostfritt. Höjd: 9 - 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:22)

1268 9154  Tekanna med rechaud, tenn, Sheffield, 1800-tal. Längd: 28 cm, djup: 25 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:58)

1268 9253  Tennstop Santesson. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)

1268 9032  Textil Gröna Fåglar, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 62x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:21)

1268 9033  Textil Gröna Fåglar, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 91x130 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:22)

1268 8199  Tidningsställ 2 st, fällbara. Längd: 45cm. Djup: 33cm. Höjd: 34cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:57)

1268 9011  Tidskriftshylla Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. "Zink", Källemo AB, Värnamo. Svärtade hyllplan på betongfundament. Längd: 33 cm. Bredd: 28 cm. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:13)

1268 9137  Tillbringare Reijmyre Glasbruk. Blått glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:41)

1268 9073  Toastställ England. Längd: 15, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:56)

1268 9086  Tusch Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Venetiansk Trias, signerad. Motivet: 8x20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:15)

1268 8110  Tvättservis 3 delar, Gefle. Höjd: 25 cm. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)

1268 8120  Väggpendyl Gustaviansk stil. Längd: 50 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:16)

1268 8035  Väggskulptur Börje Wahlström (1938-2016), Sverige. "Skräpfisk", 94x104 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:54)

1268 9348  Väggtallrik Rörstrand, Bemålad. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:40)

1268 8115  Väggur 1880-tal, 42x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:04)

1268 7396  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:30)

1268 9111  Vas Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Ego Stengods Lidköping. Märkt EGO Stengods Ateljé BK. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:24)

1268 9014  Vas cloissonné. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:47)

1268 9245  Vas glas, Italien. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:32)

1268 9083  Vas höjd. 18 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:13)

1268 9001  Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. "Äpplet", Orrefors, Designad 1957, transparent. Höjd: 41 cm. II-sortering. Ej signerad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:17)

1268 9281  Vas Kina. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)

1268 9247  Vas kristall, Olle Alberius (1926-1993), Orrefors, Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)

1268 9017  Vas Svan, metall. Längd: 30 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:12)

1268 8193  Vaser 3 st, Böhmen, glas, förgylld dekor. Höjd: 20,5-33,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:47)

1268 9339  Vaxstapelställ 2 st. Smidesjärn, 1900-tal. Höjd: 14-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)

1268 8178  Vitrinskåp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Undantaget. Bredd: 96, djup: 33 cm, höjd: 176 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)

1268 9359  Vitrinskåp Lois XV-stil. Bredd: 67. Djup: 40 cm, höjd: 151 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:12)