1268 9134 Akvarell + grafiskt blad. Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Grafiska bladet numrerat 2/50. Motivet: 15x17 cm respektive 18x28 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:56)
1268 4110 Akvarell Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Fönster, signerad. 52x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:48)
1268 9015 Akvarell Fernand Truffaut (1866-1955), Frankrike. Rue Royale mot Place de la Concorde, Paris. Signerad. Motivet: 31x48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:48)
1268 9085 Akvarell Johan Fredrik Isberg Johannes klockstapel. Monogramsignatur. 16x11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:13)
1268 9205 Akvarell Oidentifierad konstnär. Pojke på mur, 36x31 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:33)
1268 7050 Akvarell Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, daterad -17, Sjöfåglar, 24x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:30)
1268 9270 Akvareller 15 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:56)
1268 9271 Akvareller 18 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:04)
1268 9227 Arkivhurts längd: 31 cm, djup: 43 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:26)
1268 9067 Armbandsur 18k. Certina. Diameter: 3 cm. Bruttovikt: 27g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:39)
1268 9115 Assietter 5 st, Gefle. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:30)
1268 9056 Balja koppar. Diameter: 44, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:48)
1268 9046 Bänk Längd: 108 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)
1268 9047 Bänk Längd: 149 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)
1268 9048 Bänk Längd: 185 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)
1268 9029 Barnstol trä
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:12)
1268 9280 Båtratt diameter: 103 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)
1268 9385 Bestick silver, diverse, 20 delar, bruttovikt: ca 260 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)
1268 9377 Blyerts Ragnar Kempe, Sjömän, 10x15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:57)
1268 9096 Bokhylla bemålad. Bredd: 94, djup: 32 cm, höjd: 153 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)
1268 9332 Bokhyllor 2 st. Nils Jonsson för Troeds, Bra Bohag. Modell Domimonté. Teak, delbara. Bredd: 127 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 191 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:38)
1268 9346 Bonad 124x190 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:10)
1268 9109 Bonbonjär + skrin, tenn. Höjd: 6-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:15)
1268 9194 Bord metall, bemålat. Bredd: 50, djup: 26 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:22)
1268 9241 Bordsfotogenlampa glas och metall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:27)
1268 9172 Bordsfotogenlampa höjd: 57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:36)
1268 9366 Bordslampa Orientalisk stil. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)
1268 9163 Bordsstandar nysilver. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:24)
1268 9068 Bordsur porslin. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:42)
1268 9250 Brevschatull Anno 1796, bemålat. Längd: 31, djup: 20 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)
1268 9340 Brickor 2 st, Koppar, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 35-71 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:46)
1268 9365 Byrå 2 lådig. Bredd: 41, djup: 32 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:39)
1268 9291 Byst Karl XII. Gips. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:16)
1268 9093 Cake stand England, intarsia. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)
1268 9122 Cremekopp + fat, Wien, 1800-tal. Diameter: 9-14 cm, höjd: 4-11 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:55)
1268 9113 Crèmekoppar 5 st
1268 9062 Dockor 5 st. Modell äldre. Längd: 34 - 66 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:31)
1268 9165 Doktorshatt i originalkartong, Bodecker. Längd: 31 cm, djup: 25 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:46)
1268 9264 Dörröverstycke längd: 90 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:46)
1268 9071 Dräktspänne / delar troligen Ryssland. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:48)
1268 9187 Elljusstake Luma, 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:05)
1268 9025 Espressokoppar 8 st. Porsche Design, Limited Edition. Tyskland. Längd: 8-10 cm, djup: 6-10 cm, höjd: 1,5-5,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)
1268 9020 Etsning Bertil Mauritzon (1940-2012), Sverige. "Berättelse från den fantastiska katedralen". Signerad, daterad -75, numrerad 6/40, ca 54x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:12)
1268 9277 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 180/200. Motivet: 24x31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:17)
1268 9308 Etsningar 2 st, 21x33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:10)
1268 9127 Etsningar 4 st. Louis Orr (1876-1966), USA. Ur "Ports of America". New York, Cleveland, New Orleans samt Chicago. Signerade. Motivet: 28x17 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:35)
1268 9276 Färglitografi 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 116/190. Motivet: 39x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:15)
1268 9239 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 169/310. Bladets mått: 72x59, löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)
1268 9312 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Timmerflottning. Signerad, numrerad 126/310, ca 52x71 cm
1268 9300 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 129/150. Motivet: 65x52 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)
1268 7373 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga, Skärgårdsbröllop, signerad. Motivet: 38x52 cm
1268 9148 Färglitografi Claude Weisbuch (f. 1927), "Don Quixote". Signerad, numrerad 126/250 cm, 54x76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:37)
1268 9305 Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 150/300, ca 46x35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:05)
1268 9092 Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Sjö. Signerad, numrerad 322/350. Motivet: 42x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:41)
1268 9301 Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, daterad 76,82/310 "Drömgångaren". Motivet: 43x55 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:53)
1268 9315 Färglitografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 52/75. Motivet: 56x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:48)
1268 9039 Färglitografi Jens Söndergaard (1895-1957), Signerad, numrerad 173/300. Motivet: 56x74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:08)
1268 9311 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 90/385. Motivet: 31x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)
1268 9310 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1985, numrerad 300/320. Motivet: 30x39 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)
1268 9235 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 118/260. Motivet: 50x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:15)
1268 9234 Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. HC 30. Signerad. Motivet: 50x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)
1268 9303 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 28/260. Motivet: 42x31 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:53)
1268 9219 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 196/310. Motivet: 19x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:00)
1268 9089 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 139/310. Motivet: 22x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:35)
1268 9236 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ej numrerad, signerad. Motivet: 38x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:16)
1268 9023 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 10/260. Motivet: ca 37x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:28)
1268 9088 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 92/360. Motivet: 32x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:30)
1268 9316 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga, 10/36. Signerad. Motivet: 57x39 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:56)
1268 9156 Fat tenn. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:07)
1268 8293 Fåtölj + fotpall
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:50)
1268 9314 Fåtölj + fotpall, 1950-tal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:24)
1268 8238 Fåtölj 1880-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:34)
1268 9233 Fåtölj 1930-tal
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 21:17)
1268 8099 Fåtölj 1950-tal, galon, trä
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:41)
1268 9354 Fåtölj Rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:01)
1268 9352 Fåtölj Rokokostil, plymå
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:46)
1268 9289 Fåtölj stålrör, 1970-tal, ej märkt
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:32)
1268 9293 Fåtöljer ett par
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:34)
1268 9169 Fåtöljer ett par, Läder
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:31)
1268 9228 Fåtöljer Ett par, stålrör, 1930-tal
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:30)
1268 9260 Fickur 2 st. Zenith och Sidus. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:05)
1268 9153 Figurin "Ludvig XII". Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:56)
1268 8187 Figuriner 2 st, brons + sigillstamp. Längd: 11-14cm. Höjd: 5-9cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:56)
1268 9252 Figuriner 5 st, Danmark/Spanien, höjd, 10x24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)
1268 9207 Fotografi Gustav V respektive Prins Eugen. Signerat 1943 (Gustav V) respektive 1965 (Prins Eugen). Mått: 9x14 cm (Gustav V) respektive 35x35 cm (Prins Eugen)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:35)
1268 9174 Fotografi Per Forsell (1898-1979), Sverige. Signerad, 1968,59x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:41)
1268 9041 Gitarr Gibson, Epiphone, model ECS-10NA, serial nr: 001223 cm. Längd: 106 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:10)
1268 9042 Gitarr Takamine, "Jasmine". Modell C-22. Längd: 100 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:13)
1268 9177 Glas 11 st, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Cylinderformade glas med luftbubbla. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)
1268 9180 Glas 6+ 6 st. Höjd: 22-23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)
1268 9108 Glasservis 12 delar. G III-monogram, Boda. 6+ 5+ 1. Höjd: 16,5-22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:11)
1268 9349 Glasservis 32 delar, Nils Landgren, Gothenburg, Orrefors. Höjd: 8 - 19 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)
1268 9049 Glasservis 33 delar, Koh-i-Noor, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Höjd: 10 - 16,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:37)
1268 8232 Glasservis ca. 55 delar. Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. "Påfågel", Orrefors. Höjd: (lägsta till högsta) ca 8,5-12,5cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:25)
1268 9381 Glasservisdelar Boda, 29 delar. Höjd: 6-19 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:12)
1268 9130 Golvlampa Scan-Gifts, Norway, 5-armad, mässing, marmorfot. Höjd: 220 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:41)
1268 9355 Golvlampor Ett par, Fagerhult. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:13)
1268 9272 Golvur William Greaves, Newcastle, England. Sent 1700-tal. Senare bemålat. Höjd: 238 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:59)
1268 9273 Grafiska blad växter, djur mm, ca 31x21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:05)
1268 7547 Grafiskt blad Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Osignerad. Motivet: 37x27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)
1268 9103 Gravyr Jean Daullé Catherine Mignard, comtesse de Feuquières (1652 - 1742): Motivet: 40x30 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:56)
1268 9145 Gravyrer 4 st, kolorerade, 21,5x28,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:35)
1268 9369 Hängen 2 st. + 2 ringar + 1 brosch, silver och stenar. Längd: 1-6 cm. Vikt: ca 30 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)
1268 9246 Hattar 3 st
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:35)
1268 9135 Hög hatt + hattask + plommonstop
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)
1268 9321 Hörnskåp med tallrikshylla, furu, 1800-tal. Bredd: ca 83 cm. Djup: ca 65,5 cm. Höjd: ca 205 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:30)
1268 9268 Ikoner 2 st, 32x27 - 39x27 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:57)
1268 9267 Ikoner 5 st, 18x14-31x24 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:57)
1268 9139 Kaffegods 13 delar, Arabia, risporslin, 12+ 1 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:59)
1268 9121 Kaffekoppar 4 st, Meissen. Höjd: 5 cm. Diameter: ca 6,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:54)
1268 9175 Kaffekoppar 8 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Golden Sun", Bing & Grøndahl. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)
1268 9140 Kaffeservis 10 delar. Arabia, Finland. 5+ 5 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:04)
1268 9141 Kaffeservis 7 delar. Tomtejul, Anna Stenberg, Rörstrand
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:12)
1268 8248 Kälke Längd: 145 cm. Bredd: 61 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:45)
1268 9229 Kamferkista längd: 100 cm, djup: 51 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:33)
1268 9075 Kandelaberdelar 3 delar, empire. Höjd: ca 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:01)
1268 9051 Karaffer Ett par + 5 st punschglas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 5 -30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:49)
1268 9183 Karaffer ett par. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:00)
1268 9313 Karmstol design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:30)
1268 9325 Karmstolar Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:09)
1268 8149 Karmstolar ett par, NK verkstäder. Märkt med bricka
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:27)
1268 9225 Kökspall metall, 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:20)
1268 7588 Kompass AB Lyth, Sweden, fäste och deviationsmagneter (Lyth) medföljer, ca 20x18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:05)
1268 8140 Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Gunnel Sahlin och Wilke Andersson, höjd: 7 - 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:32)
1268 9344 Koppar 4 delar. Längd: ca 15-26 cm, höjd: 19-35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:02)
1268 8235 Kornischer 2 par. Längd: ca 160 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:29)
1268 9158 Kornischer 3 st. Längd: 150 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)
1268 9022 Kryddhyllor ett par. Trä. Senare beålning. Troligen NK verkstäder, ej märkta. Höjd: 69 cm. Bredd: 36,5. Djup: 16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:21)
1268 9050 Kuverttallrikar 8 st. Tenn, 1972. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:47)
1268 9257 Lådspegel mahogny, intarsia, 48x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:47)
1268 9095 Lampbord gallerkant. Diameter: 42, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)
1268 9223 Lavoar bemålad. Bredd: 88, djup: 53 cm, höjd: 100 cm
1268 9214 Litografi Ernst Nilsson (1892-1937), Sverige. Uppsala, signerad. Motivet: 22x15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:49)
1268 8011 Ljuskrona Gustaviansk stil, blå skål, skadad. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:37)
1268 9380 Ljuskrona höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:01)
1268 9160 Ljuskrona höjd: ca 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:19)
1268 9159 Ljuskrona rokokostil. Höjd: ca 69 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)
1268 9157 Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. ”Apollo”, Riihimäen Lasi, 1970-tal. Tvådelad. Klart och rött glas. Höjd 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:08)
1268 9338 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 53 cm
1268 9379 Ljusstakar 4 st, mässing, Englesson. Höjd: 4-19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:59)
1268 9342 Ljusstakar ett par, Metall. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:00)
1268 9054 Ljusstakar Ett par, sengustaviansk stil. Marmor och mässing. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)
1268 9384 Ljusstakar ett par, silver, 1960. Höjd: 15 cm, bruttovikt: ca 430 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:18)
1268 9106 Ljusstakar ett par. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg 1975-1977. Glaserad stengodslera med målad gulddekor. Ej märkta. Höjd: 16 cm
1268 9101 Lockurna + skålfat och vaser, 7 delar, Kina, nutida. Höjd: 7-42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:40)
1268 9282 Luktflaskor Orientaliska, 7 st. Höjd: ca 7 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)
1268 8146 Matbord furu. Bredd: 200-310 cm (2 iläggsskivor a 55 cm. Djup: 98 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)
1268 9322 Matbord nyrenässans. Bredd: 148. Djup: 107 cm, höjd: 77 + 2 iläggx56 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:33)
1268 9330 Matbord teak, iläggsskiva. Bredd: 120 cm. Djup: 77 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:33)
1268 9358 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 104, höjd: 73 + 1 ilägg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:09)
1268 9164 Matservis Bavaria, ca. 60 del
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:26)
1268 9117 Matservis ca 40 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:32)
1268 8270 Matservis ca 50 delar, Hutschenreuther dekor med blomster
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:29)
1268 9360 Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, 38 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:14)
1268 8295 Matta Kelim, 112x147 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:55)
1268 9364 Matta Kina, 90x200 cm
1268 8122 Matta orientalisk, 237x300 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:22)
1268 7545 Matta Orientalisk, 288x377 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:46)
1268 8253 Matta orientalisk, 288x380
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:52)
1268 8121 Matta orientalisk, 320x440 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2019 03:06)
1268 9053 Matta Orientalisk, 96x215 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:02)
1268 9309 Matta orientalisk, Afghan, 230x155 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:11)
1268 8244 Matta Orientalisk, antik, figural, 123x156 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:42)
1268 8297 Matta orientalisk, Täbriz, ca 260x350 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:05)
1268 9382 Mockagods Royal Copenhagen, 6+ 1 del + 2 extra fat
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)
1268 9037 Mockakoppar 10 st, Bavaria
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:45)
1268 9221 Mockakoppar 10 st. + gräddkanna, Staffordshire
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)
1268 9383 Mockakoppar Meissen, 6 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:14)
1268 9278 Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 34, djup: 54 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:27)
1268 9328 Nattygsbord marmorskiva. Bredd: 42 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)
1268 9003 Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Falu gruva. Signerad A Altzar. Olja på duk, 33x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:20)
1268 9021 Oljemålning Anders Wollin (f. 1973), Sverige. "Hon som sätter guldkant på tillvaron". Signerad, daterad -07. Olja på pannå, 41x34 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:17)
1268 9217 Oljemålning Arvid Wallinder (1905-1987), Sverige. "Gotlänningen". Signerad. Olja på pannå, 39x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:55)
1268 9372 Oljemålning Astrid Forselius-Johnson (1913-2003), Sverige. Öregrund. Signerad A Forselius-Johnson. Olja på duk, 38x55 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)
1268 9302 Oljemålning Bengt Ossler (1932-1998), Sverige. Komposition. Olja på duk, 35x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:52)
1268 9162 Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Marin. Signerad. Olja på duk, 72x92 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:18)
1268 9240 Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Alvikshöjden. Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, ca 46x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:23)
1268 9168 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Motiv från Bohuslän. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:29)
1268 8302 Oljemålning Carl-William Hammar (f. 1918), motiv från Solna. Signerad. Olja på duk, 54x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:37)
1268 7365 Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Figur, 92x73, signerad. Olja på duk
1268 8030 Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, 102x153 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 21:01)
1268 8217 Oljemålning Channa Bankier (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på duk, 70x77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:26)
1268 4482 Oljemålning Fanny Klingbom (1861-1926), Sverige. Danviken. Signerad, daterad 1915. Olja på duk, 55x76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:39)
1268 9209 Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 26x25 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:37)
1268 9170 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Fiskeläge, Roslagen, signerad. Olja på duk, 50x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:28)
1268 8218 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:28)
1268 9336 Oljemålning Karl Dahlkvist (1899-1971), Sverige. Signerad, daterad Väddö 1950. Olja på pannå, 50x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:59)
1268 9244 Oljemålning Leo Janis (f. 1922), Lettland. Fontän. Olja på pannå, 73x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:31)
1268 9013 Oljemålning Nils Fredriksson. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:20)
1268 9304 Oljemålning Nils-Folke Knafve (1905-1996), Sverige. Landskap. Olja på pannå, 25x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)
1268 9215 Oljemålning Nils-Folke Knafve (1905-1996), Sverige. Väderkvarnar, signerad. Olja på pannå, 30x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:51)
1268 9008 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Höst. Signerad, daterad EP -34. Olja på duk, 21x28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:55)
1268 9006 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad B Reutersvärd COP. Olja på duk, 24x34,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:35)
1268 9027 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad M Cederholm 1917. Olja på pannå, 19x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:55)
1268 9010 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Olsson -55. Olja på duk, 45x54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:09)
1268 9196 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskeläge. Olja på duk, 63x88 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:21)
1268 9208 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Lindahl, marin. Olja på duk, 30x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:36)
1268 8266 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 49x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:17)
1268 8267 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:20)
1268 9007 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sydländsk kust. Signerad. Olja på duk, 29x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:46)
1268 9374 Oljemålning Olle Almgren, Stilleben, signerad. Olja på pannå, 43x36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)
1268 9087 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Trafikbild, signerad a tergo. Olja på pannå, 38x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:19)
1268 9242 Oljemålning Paavo Airola (1918-1983), Sverige. Signerad. Olja på duk. 64x80 cm
1268 9098 Oljemålning signerad, 1889, sjö. Olja på pannå, 10x15,5, oramad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:54)
1268 9254 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige, tillskriven. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 90x90 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)
1268 9258 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Komposition, signerad. Olja på pannå, 98x90 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)
1268 9255 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 29x90 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:49)
1268 9259 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 60x120 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:53)
1268 9256 Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Tillskriven, ej Signerad. Olja på pannå, 60x90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:51)
1268 9378 Oljemålning Valereij Chrirkov, signerad. Olja på pannå, 52x21. Oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)
1268 9216 Oljemålning Wilhelm Matton (1901-1971), Sverige. Motiv från Nordingrå, signerad. Olja på pannå, 31x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:53)
1268 9218 Oljemålningar 2 st. Einar Palme (1901-1993), Sverige. Kust, signerade. Olja på pannå, 26x39 + 20x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:58)
1268 9193 Oljetryck förgylld ram, 94x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:17)
1268 9063 Pall Industrimodell, höj-/sänkbar. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:25)
1268 7246 Pall Källemo, Mattias Ljunggren, Cobra. Bredd: 32cm. Höjd: 65cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)
1268 9124 Pallar 2 st, plast, orange, lackerad glasfiber. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:20)
1268 9251 Paraplyställ Kina. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)
1268 9269 Paraplyställ mässing. Höjd: 80
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:57)
1268 8087 Paraplyställ metall. Längd: 53 cm. Djup: 22 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)
1268 8224 Parasollfot dekor med rosor, gjutjärn. Diameter: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)
1268 9076 Parti silver, 10 delar. Vikt: 630g, längd: ca 5-12 cm, höjd: ca 2-14 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:07)
1268 9192 Parti klockor diverse väggur och väckarklockor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)
1268 9079 Parti kristall 10 delar, för toilettebord. Höjd: 11 - 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:31)
1268 9201 Parti linne
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:28)
1268 9202 Parti linne
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:33)
1268 9203 Parti linne
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:30)
1268 9298 Parti linne
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:32)
1268 9082 Pastell porträtt, signerad, 1936,44x37 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:55)
1268 8105 Piedestal stenskivor. Höjd: 66 cm
1268 9290 Piedestal Trä, marmorerad. Höjd: 138 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:12)
1268 9356 Piedestaler Ett par, trä, bemålade. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:04)
1268 9351 Pläd ABC Collection, 170x135 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:40)
1268 9080 Pokalglas Remmare. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:43)
1268 9081 Porslin + cloissonné, 4 delar, Asien. Höjd: 8 - 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:51)
1268 9078 Porslin 2 delar, Meissen, bland annat kopp med fat. Längd: 10 - 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)
1268 7592 Prydnadskanoner 4 delar, 3 st kanoner + våg. Längd: ca 10-20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:27)
1268 9072 Ramar 3 st. Ramens innermått: 30x25 - 36x44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:53)
1268 9065 Ramar 5 st. Mässing, bland annat 1800-tal. Höjd: 8 - 19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:32)
1268 9341 Remmare 8+ 6 st. Höjd: 15-17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:48)
1268 9249 Reseur Jaeger. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)
1268 9368 Ringar 2 st. 18k. Med stenar, ringmått: 15,25-19,75 mm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:42)
1268 9274 Ritningar Förslag till ritningar Bla Riksdagshuset, 57x39 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:13)
1268 8123 Röllakan 160x250 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:25)
1268 7416 Ryamatta Kehrä Trissa, design: Leena-Kaisa Halme, Finland, 1970-tal, 120x170 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:48)
1268 9333 Ryamattor 2 st. 98x170cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:45)
1268 9150 Sabel med portepé. Balja i metall samt skinnfodral. Klingan med förgylld dekor "Konungen och Fosterlandet". Längd: 90 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:48)
1268 9367 Saigkorg längd: 37 cm, djup: 28 cm, höjd: 40 cm
1268 9279 Salongsbord ny louis-seize. Intarsia. Bredd: 128. Djup: 74 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:14)
1268 9038 Samlartallrikar 8 st. Paul Hoff (f. 1945), Sverige. "Arter i fara", Gustavsberg. Diameter: 24,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)
1268 9052 Såskanna Firma Svenskt Tenn, 1950. Längd: 20 + karott WMF, med glasinsats, längd: 27 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:03)
1268 9179 Schablontryck 100 st. Kina, i etui, Etuiets mått, 25x20. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)
1268 9284 Serveringsvagn mässing/ glas. Längd: 80, djup: 44 cm, höjd: 64 cm
1268 9181 Servisdelar 4 delar, Rörstrand, Tuna
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:57)
1268 9297 Servisdelar Rosenthal, Maria, ca 40 del
1268 9036 Sherryglas 8 st glas. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:44)
1268 9151 Skål på fot, Arabia Ateljé, Finland. Höjd: 15 cm. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:52)
1268 9077 Skål på fot silver / glas, England. Höjd: 116 cm, Vikt: 235 g
1268 9220 Skålfat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymölle, Danmark. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:01)
1268 9200 Skänk Gustaviansk stil. Bredd: 127. Djup: 52 cm, höjd: 101 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:29)
1268 9197 Skåp 1940-tal. Bredd: 78, djup: 48 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:23)
1268 9224 Skåp med låda, valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 68, djup: 34 cm, höjd: 82 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)
1268 9329 Skrivbord Bredd: 135 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:25)
1268 9323 Skrivbord Ek. Bredd: 149, djup: 83 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:39)
1268 9362 Skrivbord nyrenässans, valnöt, lådor på båda sidorna, nyckel. Bredd: 121. Djup: 80 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:26)
1268 9327 Skrivbordslampa Louis Poulsen, "IT". Ställbar stomme av lackerad metall. Bordsfäste medföljer. Etikettmärkt Louis Poulsen. Längd: ca 117 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:16)
1268 9112 Skulptur Ängel, trä, med upphängningskrok. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:38)
1268 8050 Skulptur efter Milo, konstmassa. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:42)
1268 9347 Skulptur Hasselberg. Parian. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:26)
1268 9069 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:44)
1268 8055 Skulptur Oidentifierad konstnär, Estland. Signerad, daterad 2010, keramik. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:03)
1268 9019 Skulptur Oidentifierad konstnär. "Framåt". Signerad, daterad 1911. Gjutarstämpel: Herman Bergman fud. Patinerad brons. Höjd: 37,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:10)
1268 9261 Skulptur Parian, Rosenthal, kvinna. Signerad F. Klimsch, Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:16)
1268 9018 Skulptur Pärlhöna. Keramik. Längd: 30 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:07)
1268 9337 Skulptur Porslin, Kvinna till häst. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:21)
1268 9173 Skulptur Walter Bosse (1904-1979), Sverige. Igelkott. Askfat. Längd: 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:37)
1268 9191 Slagbord Furu. Bredd: 42+ 2x60, djup: 77 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:15)
1268 9167 Slagbord ur IKEA: s 1700-talsserie, "Bergslagen". Bredd: 22+ 2x70, djup: 117 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:22)
1268 9204 Snedklaffsekretär avlutad furu, 1700-/1800-tal. Bredd: 104. Djup: 53 cm. Höjd: 104 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:29)
1268 8285 Soffbord 120x57 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:26)
1268 9186 Soffbord Hunters table, NK. Bredd: 152, djup: 42+ 2x24, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:00)
1268 9345 Spegel 172x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:08)
1268 9185 Spegel 1930-tal, bemålad, 81x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:03)
1268 8296 Spegel 48x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:52)
1268 8057 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 93 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:12)
1268 9161 Spegel nutida. Bredd: 73 cm. Höjd: 161 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:18)
1268 9057 Spegellampett valnöt, sent 1800-tal, 57x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)
1268 8259 Spegeltrymå Bredd: 77cm (spegeln). Höjd: 185 cm (spegeln). Bredd: 69cm (konsolbord). Höjd: 39 cm (konsolbord)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:57)
1268 9319 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 87, djup: 2x44 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)
1268 9176 Spritskåp 1800-tal, Bemålad. Bredd: 40. Djup: 24 cm, höjd: 60 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:43)
1268 9232 Stafflier 2 st. Höjd: 116 - 196 cm
1268 9182 Stekfat England, 55x41 cm
1268 8203 Stol
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:03)
1268 9231 Stol Industri, trä
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:39)
1268 8098 Stol snurrbar, galon och trä
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:36)
1268 9326 Stolar 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkta CM
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:11)
1268 9055 Stolar 3 st. Gustaviansk stil, bemålade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:34)
1268 8077 Stolar 4 st
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:54)
1268 9248 Stolar 4 st
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:38)
1268 9286 Stolar 4 st. Empirestil, bemålade
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:53)
1268 9285 Stolar 4 st. Gustaviansk stil
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:42)
1268 8153 Stolar 6 st, Kusch co, metallrör och böjträ
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:03)
1268 9275 Stolar 6 st. Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:09)
1268 9060 Stolar 6 st. Gustaviansk stil, bemålade
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:18)
1268 9363 Stolar Ett par, teak, Danmark. Höjd: 115 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:27)
1268 9226 Stringhylla 2 gavlar + 3 hyllplan. Längd: 78 + h 78 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:23)
1268 9243 Stringhylla 2 gavlar, 4 hyllplan. Höjd: 51 + längd: 58 cm
1268 9074 Ströare + saltkar, 3 delar, silver. Höjd: 5 - 16 cm, Vikt: 285 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:58)
1268 9306 Supkoppar 9 st, silver. Höjd: 4 cm, Vikt: 235 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:03)
1268 9012 Takarmatur 1930-tal. Höjd: 72 cm
1268 5151 Takarmatur Art Déco-stil. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)
1268 9146 Takarmatur smide. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:33)
1268 9353 Takarmaturer 2 st. Prismor. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:59)
1268 9114 Tallrikar 2 st + skål, Kina. Diameter: 23-24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:28)
1268 9100 Tallrikar 5 st + burk (sakar lock). Kina, 1700-tal. Diameter: 10-22 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:45)
1268 9110 Tallrikar 6+ 1 delar, Höganäs. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:23)
1268 9178 Teglas 6 st. Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:49)
1268 9350 Tekanna + gräddkanna, Carsten Jörgensen, Bodum, rostfritt. Höjd: 9 - 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:22)
1268 9154 Tekanna med rechaud, tenn, Sheffield, 1800-tal. Längd: 28 cm, djup: 25 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:58)
1268 9253 Tennstop Santesson. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)
1268 9032 Textil Gröna Fåglar, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 62x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:21)
1268 9033 Textil Gröna Fåglar, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 91x130 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:22)
1268 8199 Tidningsställ 2 st, fällbara. Längd: 45cm. Djup: 33cm. Höjd: 34cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:57)
1268 9011 Tidskriftshylla Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. "Zink", Källemo AB, Värnamo. Svärtade hyllplan på betongfundament. Längd: 33 cm. Bredd: 28 cm. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:13)
1268 9137 Tillbringare Reijmyre Glasbruk. Blått glas. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:41)
1268 9073 Toastställ England. Längd: 15, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:56)
1268 9086 Tusch Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Venetiansk Trias, signerad. Motivet: 8x20
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:15)
1268 8110 Tvättservis 3 delar, Gefle. Höjd: 25 cm. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:58)
1268 8120 Väggpendyl Gustaviansk stil. Längd: 50 cm. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:16)
1268 8035 Väggskulptur Börje Wahlström (1938-2016), Sverige. "Skräpfisk", 94x104 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:54)
1268 9348 Väggtallrik Rörstrand, Bemålad. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:40)
1268 8115 Väggur 1880-tal, 42x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:04)
1268 7396 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:30)
1268 9111 Vas Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Ego Stengods Lidköping. Märkt EGO Stengods Ateljé BK. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:24)
1268 9014 Vas cloissonné. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:47)
1268 9245 Vas glas, Italien. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:32)
1268 9083 Vas höjd. 18 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:13)
1268 9001 Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. "Äpplet", Orrefors, Designad 1957, transparent. Höjd: 41 cm. II-sortering. Ej signerad
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:17)
1268 9281 Vas Kina. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 19:21)
1268 9247 Vas kristall, Olle Alberius (1926-1993), Orrefors, Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:50)
1268 9017 Vas Svan, metall. Längd: 30 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:12)
1268 8193 Vaser 3 st, Böhmen, glas, förgylld dekor. Höjd: 20,5-33,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:47)
1268 9339 Vaxstapelställ 2 st. Smidesjärn, 1900-tal. Höjd: 14-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:44)
1268 8178 Vitrinskåp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Undantaget. Bredd: 96, djup: 33 cm, höjd: 176 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 18:13)
1268 9359 Vitrinskåp Lois XV-stil. Bredd: 67. Djup: 40 cm, höjd: 151 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 augusti 2019 20:12)