Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 november 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1293 1023  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Arbetare i alla länder förenen er!". Serigrafi, oramad. Bladets mått: 71x51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:59)

1293 1021  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Cuba Libre". Serigrafi, oramad, bladets mått: 71x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:03)

1293 1019  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Cuba Libre". Serigrafi, oramad, bladets mått: 71x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:50)

1293 1013  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "För en progressiv kultur". Serigrafi, oramad, bladets mått: 75x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:38)

1293 1030  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Grekland". Serigrafi, oramad, bladets mått: 72x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:10)

1293 1031  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Grekland". Serigrafi, oramad, bladets mått: 72x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:35)

1293 1001  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Ho Che Minh". Signerad. Serigrafi. Bladets mått: 70x44 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:02)

1293 1032  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Leve segern i Folkkriget". Serigrafi, oramad, bladets mått: 75x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:12)

1293 1015  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Marx och Marcus", 1967. Serigrafi, oramad, bladets mått: 75x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:42)

1293 1035  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Pariskommunen 1871-1971". Serigrafi, oramad, bladets mått: 75x53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:29)

1293 1042  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Röda Armén". Serigrafi, oramad, bladets mått: 74x53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:46)

1293 1043  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Röda Armén". Serigrafi, oramad, bladets mått: 74x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:48)

1293 1014  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Staten har framgått ur samhället. ". Serigrafi, oramad, bladets mått: 71x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:40)

1293 1016  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Till förmån för barn, gamla och andra". Lyndon B Johnson och Erlander, 1968. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 70x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:44)

1293 1024  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Uncle Sam". Serigrafi, oramad, bladets mått: 71x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:57)

1293 1041  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ur Indokina". Serigrafi, oramad, bladets mått: 74x52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:43)

1293 1027  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ut ur Latinamerika", 1968. Serigrafi, oramad, bladets mått: 73x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:11)

1293 1029  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "USA ut ur Latinamerika". Serigrafi, oramad, bladets mått: 73x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:44)

1293 1006  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Fickteatern "Gräddvargen". Serigrafi. Signerad, bladets mått: 71x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:17)

1293 1007  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Fickteatern "Motborgarna". Affisch inför pjäs av Suzanne Osten. Signerad. Serigrafi. Bladets mått: 75x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:16)

1293 1034  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Monopolkapitalet. Serigrafi, oramad, bladets mått: 75x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:16)

1293 1040  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Rosa Luxenburg. Serigrafi, oramad, bladets mått: 48x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:43)

1293 1038  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Utställningsaffisch Håkan Nyberg på Galleri Oktober. Serigrafi, oramad, bladets mått: 62x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:33)

1293 1053  Akvarell Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. På flygplatsen. Monogramsignerad -03, akvarell, 13x17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:42)

1293 1012  Blandteknik Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Inför demonstrationen. Monogramsignerad, daterad -77, mixed media, 32x27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:44)

1293 1046  Grafiska blad Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Grafiska blad, diverse, oramade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:52)

1293 1026  Grafiskt blad Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Älskade kamrat, låt dig aldrig brytas". Grafiskt blad, oramad, 62x45 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:05)

1293 1036  Grafiskt blad Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Spionen lägger pussel", grafiskt blad, oramad, bladets mått: 65x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:27)

1293 1033  Grafiskt blad Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Grafiskt blad, oramad, bladets mått: 75x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:14)

1293 1047  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Hoppfalleralla". Monogramsignerad, olja på duk, 102x131 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:23)

1293 1056  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Polisspåret". Monogramsignerad -95. Ej ram, olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:36)

1293 1051  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Syndafallet". Monomgramsignerad -90, olja på duk, 100x130 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:29)

1293 1048  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Betongkoloss vid vatten. Monogramsignerad, olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:21)

1293 1050  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Handskar. Monogramsignerad HN 95. Olja på duk, 100x130 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:28)

1293 1077  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Änder och måsar", Signerad, numrerad 8/20, daterad 2010. Serigrafi, oramad, bladets mått: 44x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:40)

1293 1066  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Bjäregård". Signerad, numrerad 6/20, daterad -12. Serigrafi, oramat löst blad, 42x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:06)

1293 1075  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Blåklockor". Ej signerad. Serigrafi, oramad, bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:25)

1293 1081  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Cyklister". Numrerad 15/20, ej signerad. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 43x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:22)

1293 1069  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Damen i rött". Signerad, numrerad 5/20, daterad -06. Serigrafi, oramat löst blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:12)

1293 1017  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Dansen, Tage Erlander/Wallenberg". Signerad, daterad -68. Silkscreen, oramad. Bladets mått: 75x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:46)

1293 1073  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Den blå hästen". Signerad, numrerad 5/20, daterad -09. Serigrafi, oramad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:23)

1293 1072  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Gården på slätten". Signerad, numrerad 5/20, daterad -07. Serigrafi, oramad, 42x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:21)

1293 1068  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Hembränt". Signerad, numrerad 5/20, daterad -06. Serigrafi, oramat löst blad, 59x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:14)

1293 1079  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Hus", ej signerad. Serigrafi, oramad, bladets mått: 33x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:36)

1293 1078  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Jordbruk". Signerad, numrerad 6/20, daterad -99. Serigrafi, oramad. Bladets mått: 44x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:33)

1293 1064  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Mot djupare vatten". Signerad, numrerad 4/20, daterad -12. Serigrafi, daterad oramad. Bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:59)

1293 1065  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Mot djupare vatten". Signerad, numrerad 5/20, daterad -12. Serigrafi, oramad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:01)

1293 1044  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Om nödvändigheten". Signerad, daterad -74, serigrafi, oramad, bladets mått: 76x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:21)

1293 1061  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Potatis". Signerad, numrerad 4/20, daterad -09. Serigrafi, oramat löst blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:04)

1293 1060  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Potatislår". Ej signerad. Serigrafi, oramat blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:53)

1293 1057  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Röda äpplen". Signerad, numrerad 10/20, daterad -05. Serigrafi, oramat blad. Bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:51)

1293 1058  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Röda äpplen". Signerad, numrerad 6/20, daterad -05. Serigrafi, oramat löst blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:10)

1293 1080  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Skolgården". Signerad, numrerad 388/400, daterad -01. Serigrafi, oramad, bladets mått: 45x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:20)

1293 1071  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Stenbäcken", Signerad, numrerad -14/20, daterad -09. Serigrafi, oramad, bladets mått: 42x59 cm

1293 1062  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Traktorn". Signerad, numrerad 5/20. Serigrafi, oramat blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:55)

1293 1063  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Traktorn". Signerad, numrerad 7/20. Serigrafi, oramat blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:57)

1293 1067  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Utflykt till havet". Signerad, numrerad 13/20, daterad -09. Serigrafi, oramat löst blad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:08)

1293 1076  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Vid badplatsen". Signerad, numrerad 1/20, daterad -09. Serigrafi, oramad, bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:29)

1293 1059  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Vinter vid bäcken". Signerad, numrerad 19/20. Serigrafi, oramat blad, bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:51)

1293 1074  Serigrafi Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Vinterstorm". Signerad, numrerad 8/15, daterad -07. Serigrafi, oramad, bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:27)

1293 1018  Silkscreen Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. "Olof Palme/Marcus Wallenberg", ej signerad. Silkscreen, oramad. Bladets mått: 75x53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 19:48)

1293 1011  Teckning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Demonstration. Signerad, daterad -66. Akvarell/blyerts, ca 32x24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:42)

1293 1055  Teckning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -66. Teckning/tusch, 34x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:46)

1293 1010  Teckning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Polis/demonstranter. Signerad, daterad -68, blyerts, 40x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:45)

1293 1045  Teckning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Signerad, daterad -78. Tusch, oramad. Bladets mått: 45x31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:50)

1293 1054  Teckning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Vilande man. Signerad, daterad -79, blyerts, 33x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 18:38)

1293 1037  Teckningar Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Serieteckningar, 9 st. Tusch och blyerts, ca 40x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:33)

1293 1039  Tusch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Serieteckningar, 12 st, tusch, olika storlekar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2019 20:40)