Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 november 2025 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1741 2106  Akvatint Carl Magnus (f. 1943), Signerad, numrerad 31/100, daterad -78. Bildmått: 34x52 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:27)

1741 2118  Akvatintetsning Lena Cronqvist (1938-2025), Sverige. Signerad, numrerad 46/64, "stående klänning" ur serien Flickor i glaskärl, oramat löst blad, 48x39

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:32)

1741 2013  Bok i kassett Björn Jonson (1903-1991), Sverige. "Landet bortom Flottbron", Numrerad bibliofilupplaga med signerad litografi. Signerad, numrerad 35/200,1978, Litteraturfrämjandet; längd: 22,5cm. Djup: 2cm, höjd: 31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:55)

1741 2014  Bok i kassett Roland Kempe (1907-1991), Sverige. "mellan början och slutet". Signerad, numrerad 380/500, Nordisk Rotogravyr, Bibliofili, 1956, med löst signerat blad. Längd: 39cm, djup: 2cm, höjd: 29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:27)

1741 2012  Bok i kassett Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. "Skrotbilar", 1981, med två grafiska blad, "Skrotbilar" & "Konfrontation". Signerad, numrerad 113/250 cm. Längd: 22,5cm, djup: 2cm, höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:59)

1741 2008  Bokverk 8 st, Hommage A Picasso, Max Ernst (1891-1976), Tyskland. Chagall, Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. Maurice Esteve, Alexander Calder och Joan Miro, med grafiska osignerade blad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:15)

1741 2124  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Kajuta. Signerad, plåtens mått: 29,6x 19,6. Hjert&Hjert 284, Asplund 279

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:35)

1741 2105  Etsning John E Franzén. Signerad, numrerad 12/70, daterad 1978, Självporträtt. Bildmått: 35x31 cm, yttermått inklusive ram: 60x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:17)

1741 2111  Etsning Maria Hordyj (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 200/320, -95, "“A Life Not For Comprehending”. Bildmått: 50x32 cm, yttermått inklusive ram: 66x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:16)

1741 2072  Etsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, daterad 1999, Kolorerad, 15,5x11 cm, yttermått inklusive ram: 49x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:41)

1741 2040  Etsning Ulf Lundkvist (f. 1952), Sverige. "Mannen av folket och kvinnan av börd". Signerad, numrerad 71/100, daterad -80. Bildmått: 17x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:14)

1741 2102  Etsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 16/50, "Grottan". Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 57x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:45)

1741 2010  Färgetsning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 41/90. Bildmått: 93xc68 cm, yttermått inklusive ram: 102x79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:53)

1741 2088  Färgetsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Anfall", oramat löst blad. Signerad, numrerad EA, bladets mått: 67x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:57)

1741 2108  Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 43/90, daterad -72, "grönt landskap". Bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 74x81 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:55)

1741 2103  Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 53/60, "Röd Allé". Bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 68x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:48)

1741 2048  Färglitografi Alekos Fassianos (1935-2022), Grekland. Signerad, numrerad 87/90. Färglitografi. Bladets mått: 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:44)

1741 2067  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 44x30cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:39)

1741 2066  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 61x24cm, yttermått inklusive ram: 73x36cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:16)

1741 2046  Färglitografi Artur Percy, "Ingrid". Signerad, daterad 1924. Färglitografi, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:59)

1741 2020  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 21/60, daterad -75. Färglitografi, bildmått: 42x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:49)

1741 2056  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad EA, Waxholmsbåtar, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:20)

1741 2057  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad EA, Waxholmsbåtar, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:45)

1741 2030  Färglitografi Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Kor. Signerad, färglitografi, numrerad 91/260. Yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:22)

1741 2090  Färglitografi Bertil Berg (f. 1935), Sverige. Komposition, oramat löst blad. Signerad, numrerad Pt -75. Färglitografi. Bladets mått: 90x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:54)

1741 2071  Färglitografi Björn Wessman (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 42/125. Färglitografi. Bladets mått: 76x56cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:43)

1741 2052  Färglitografi Cajsa Holmstrand (1951-2025), Sverige. Kuber. Signerad, numrerad 10/13, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 33x30 cm, yttermått inklusive ram: 64x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:11)

1741 2117  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. "Blecktornsgränd". Signerad, numrerad 49/220, daterad -82. Färglitografi, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:51)

1741 2109  Färglitografi Carl Magnus (f. 1943), Signerad, numrerad 30/50, daterad -84. Färglitografi. Bladets mått: 75x51 cm, yttermått inklusive ram: 79x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:41)

1741 2081  Färglitografi Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Grisar, oramat löst blad. Signerad, daterad -84. Färglitografi. Bladets mått: 50x59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:31)

1741 2079  Färglitografi Georg Nilsson (1908-1988), Dansör. Signerad, numrerad 11/20. Färglitografi, bildmått: 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:36)

1741 2044  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 37/290, "Skärgårdsromantik på Dalarö". Färglitografi, bildmått: 28x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:27)

1741 2110  Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 145/160, "Stora teatern". Färglitografi, bildmått: 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 70x78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:58)

1741 2009  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 132/170, Ägget. Färglitografi, bildmått: 65x65 cm, yttermått inklusive ram: 88x86 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:30)

1741 2051  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Flora. Signerad, numrerad 248/385. Färglitografi, daterad bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:44)

1741 2076  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 265/385, daterad -86. Färglitografi, bildmått: 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 46x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:15)

1741 2059  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Efter stängning". Signerad, numrerad 165/385. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 66x72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1741 2049  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 278/380, i trädgården. Färglitografi. Bladets mått: 55x73 cm, yttermått inklusive ram: 60x76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:59)

1741 2068  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 207/275. Färglitografi, bildmått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 52x43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:43)

1741 2069  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 224/225. Färglitografi, bildmått: 21x16cm, yttermått inklusive ram: 33x24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:17)

1741 2042  Färglitografi Maciej Modzelewski. Signerad, numrerad 3/12 - 70, "Adam, Eva II". Färglitografi. Bladets mått: 63x47 cm, yttermått inklusive ram: 82x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:14)

1741 2016  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3691/5000. Färglitografi, bildmått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x61

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:26)

1741 2017  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3691/5000. Färglitografi, bildmått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x61 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:06)

1741 2018  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3691/5000. Färglitografi, bildmått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x61 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:16)

1741 2022  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Jonas II. Signerad, numrerad 18/50. Färglitografi, bildmått: 33x26 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)

1741 2054  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, numrerad PT, vindruvor. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:33)

1741 2083  Färglitografi Martin Ålund (f. 1967), Sverige. Signerad, numrerad 148/150, oramat löst blad, Landskap. Färglitografi. Bladets mått: 28x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:22)

1741 2045  Färglitografi Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 48/90. Färglitografi. Bladets mått: 87x60 cm, yttermått inklusive ram: 106x80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:49)

1741 2116  Färglitografi Milvia Maglione (1934-2010), Frankrike. Signerad, numrerad 55/75. Färglitografi, bildmått: 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:28)

1741 2099  Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 205/360, Confidencen. Färglitografi, bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 70x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:59)

1741 2028  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Interiör från Restaurang Prinsen". Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 58x86 cm, yttermått inklusive ram: 80x107 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:11)

1741 2029  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Utsikt från konstnärens ateljé i Gröndal". Signerad, numrerad 238/260, daterad -76. Färglitografi, bildmått: 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:54)

1741 2047  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 55x34 cm, yttermått inklusive ram: 72x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:55)

1741 2041  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Potatis. Signerad, numrerad 130/180, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:21)

1741 2092  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 191/360. Färglitografi, bildmått: 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:56)

1741 2060  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Den gamla ångbåten. Signerad, numrerad 267/360. Färglitografi, bildmått: 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:21)

1741 2055  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 159/250 "stuga med grind". Färglitografi, bildmått: 48x35 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:06)

1741 2098  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 22/350, daterad - 83, "Vinter i Sandhamnshålet". Färglitografi, bildmått: 31x47 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:19)

1741 2073  Färglitografi San Lundberg (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 173/175. Färglitografi. Bladets mått: 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 46x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:19)

1741 2075  Färglitografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, numrerad 91/440, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:14)

1741 2031  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Katarinahissen. Signerad, numrerad 164/350. Färglitografi, bildmått: 48x24 cm, yttermått inklusive ram: 68x48 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:45)

1741 2002  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad, 206/350. Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:08)

1741 2003  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad, 206/359. Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:47)

1741 2038  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 163/1500. Färglitografi, bildmått: 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 46x63 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:32)

1741 2019  Färglitografier 3 st, Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerade, numrerade 265/325, Stockholmsmotiv, Nybrokajen, Grand Hotel och Franska Matsalen på Blasierholmen, färglitografi, yttermått inklusive ram: 76x85,74x85,84x74 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:38)

1741 2122  Färglitografier 6 st, Francoise Deberdt (f. 1934), Frankrike. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 71/500. Färglitografi. Bladets mått: 22,5x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:36)

1741 2121  Färglitografier 6 st, Jeppe Eisner (f. 1952), Signerad, daterad 1976, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 23x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:29)

1741 2119  Färglitografier 6 st, Yves Ganne (1931-2019), oramade lösa blad. Signerad, färglitografi, numrerad 64/500, bm26,5x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:09)

1741 2034  Färgserigrafi Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige, Ansikte. Signerad, numrerad 146/200. Bildmått: 84x55 cm, yttermått inklusive ram: 102x72 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:37)

1741 2053  Konkret realism Utställningskatalog med lösa blad. Konkret Realism. Baertling, Jacobsen, Mortensen. Med 6 serigrafier, 2 av vardera konstnär, Stockholm, Åke Nyblom & Co Boktryckeri AB, 1956. Utställningskatalog från Liljevalchs konsthall i Stockholm mars - april 1956, i samarbete med Galerie Denise Renè, Paris längd: 15-21cm. Djup: 1cm, Längd: 19-28cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:31)

1741 2084  Litografi Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Samspel, oramat löst blad. Signerad, daterad -82, bladets mått: 30x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 19:53)

1741 2036  Litografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gröna Lund". Signerad. Bildmått: 30,5x20,5, yttermått inklusive ram: 49x38

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:26)

1741 2026  Serigrafi Corneille (1922-2010), Belgien. Ur serien Drömbilder. Signerad, Silkscreen, numrerad 89/200, daterad -94. Silkscreen. Bladets mått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 49x39 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:32)

1741 2061  Serigrafi David Larsson. Signerad, numrerad 111/250, "Abstract 2", bladets mått: 27x102, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:58)

1741 2062  Serigrafi David Larsson. Signerad, Silkscreen, numrerad 126/250, "Abstract 4". Silkscreen. Bladets mått: 72x72, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:24)

1741 2006  Serigrafi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. "Konstruktivistisk punkt. Signerad, numrerad 50/110, daterad -91, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 58x56 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:10)

1741 2086  Torrnål Caisa Rodén, Katt, oramat löst blad. Signerad, numrerad 3/10, daterad -82, bladets mått: 42x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 18:01)

1741 2065  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 87/360. Bildmått: 32x44cm, yttermått inklusive ram: 55x65cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 november 2025 20:29)