Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 maj 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1398 9263  Affisch Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 120/360. Motivet: 63x46, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:15)

1398 9037  Affisch Marc Chagall på Moderna Museet, Stockholm. Yttermått inklusive ram: 104x71cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:08)

1398 9181  Äggkoppar 6 st, Rörstrand, "Primeur", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:21)

1398 9053  Akryl Olle Idewall (f. 1928), Sverige. 44x63cm, yttermått inklusive ram: 47x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:19)

1398 9055  Akvarell Karl Hagedorn (1889-1969), Tyskland. Signerad, akvarell. Motivet: 31x47cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:16)

1398 9301  Armbandsur Herrur, länk i 18k guld, boett i 14 k guld. Certina New Art, manuell, med etui. Bruttovikt: ca 60g. Diameter: 35 mm (boetten), längd: 17 cm (total)

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:04)

1398 7535  Badkarssoffa 1800-tal. Längd: 180cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:38)

1398 8054  Bålskål + koppar, 7 delar, omkring 1900, Lysterglas. Längd: 9-30 cm, djup: 12-30 cm, höjd: 5,5-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:00)

1398 9340  Bänk Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 90cm, höjd: 44cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:11)

1398 9119  Bänk/soffbord Längd: 100 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:35)

1398 9326  Bankett Längd: 94cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:44)

1398 9112  Barnsäng Allmoge. Längd: 110cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:09)

1398 9477  Bestick 21 delar, Gense, rostfritt stål

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:22)

1398 9479  Bestick 23 delar, nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:41)

1398 9261  Bestick 4 delar, silver, bland annat sockertång. Längd: 14-21. Vikt: ca 205g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:59)

1398 9266  Bestick Nysilver, "Hasselbacken", bland annat fiskbestick

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:38)

1398 9201  Bestick silver. Längd: bruttovikt: 1013g. Längd: 10-20cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:31)

1398 9482  Bestickuppsättning 80 del ca, nysilver, Svensk spets. Längd: 13-33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:06)

1398 8053  Bestickuppsättning Nysilver, ca 70 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:57)

1398 9423  Biblioteksur Polhem. Längd: 20, djup: 10 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:36)

1398 9279  Blandteknik 3 st, Louis Del Pizzo. Signerad, daterad 53. Motivet: 17x13cm. Bladets mått: 40x30cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:05)

1398 8196  Blandteknik 9 st, Asien, Tidigt 1900-tal. Signerade. Motivet: 20x15, yttermått inklusive ram: 25x21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:21)

1398 9413  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Bernard, Paris, 40x30, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:57)

1398 9084  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Flicka med älgkalv. Signerad, 22x30, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:04)

1398 9452  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Rökaren. Signerad. Motivet: 29x19, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:22)

1398 9090  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll. Signerad. Motivet: 26x34, yttermått inklusive ram: 33x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:39)

1398 9239  Bokhylla 1930-tal, björk. Bredd: 83, djup: 26 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:58)

1398 9347  Bokhylla Norrgavel, Design: Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Bredd: 55. Djup: 26 cm, höjd: 73 cm, brännstämplad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:11)

1398 8272  Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 220 cm. Djup: 110 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:33)

1398 9152  Bord mahogny. Mässingsbeslag. Bredd: 69 cm. Djup: 38 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:11)

1398 9361  Bord med klaff Bemålad. Längd: 77 cm. Djup: 47,2x20cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:10)

1398 9191  Bordsfotogenlampa mässing, glaskupa. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:10)

1398 9380  Bordslampa höjd: 31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:33)

1398 9397  Bordslampa mässing och glas. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:43)

1398 9014  Bordslampa mässing. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:32)

1398 8321  Bordslampa Metall. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:49)

1398 9243  Bordslampfot 1940-tal, trä / mässing / glas. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:13)

1398 9028  Bordslampor Ett par, Kina. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:13)

1398 9446  Bordsskyffel + borste, mässing, New York. Längd: 22-28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:36)

1398 9461  Bordsur Nyrokoko, mässing. Höjd: höjd. 41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:18)

1398 9411  Brickor 2 st, med gallerkant, nysilver, Längd: 36-37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:31)

1398 9233  Brosch & hänge silver. Ryssland. Längd: 2-4 cm. Vikt: ca 8 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:35)

1398 9476  Burkar & skål Bland annat Rörstrand. Höjd: 7-17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:59)

1398 9316  Byrå Bemålad. Bredd: 83 cm. Djup: 44 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:46)

1398 9018  Byrå Intarsia. Bredd: 130 cm. Djup: 52 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:21)

1398 9328  Byrå Längd: 65 cm. Djup: 32 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:51)

1398 9129  Byrå Längd: 79 cm. Djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:54)

1398 9325  Byrå Längd: 83 cm. Djup: 40 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:48)

1398 9264  Byrå rokokostil, bemålad. Bredd: 87, djup: 42 cm, höjd: 144 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:53)

1398 9198  Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 102 cm. Djup: 46 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:39)

1398 9255  Cafébord Gjutjärnsfot / stenskiva, 60, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:42)

1398 9426  Clubfåtöljer Ett par, skinn, England.

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:29)

1398 9118  Däcksstol teak, beslag i mässing

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:56)

1398 8398  Dalahästar 2 st. Höjd: 10-18cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:49)

1398 9408  Dosa + fat + figurin, 3 delar, Herend. Längd: 10-13, höjd: 3-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:51)

1398 9345  Dosor / smöraskar 11 st, bland annat Svepaskar, trä. Höjd: 4-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:21)

1398 9430  Eldset + eldhund, metall. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:50)

1398 9256  Etsning Björn Forsman (1917-1990), Sverige. Signerad. Motivet: 13x18cm, yttermått inklusive ram: 32x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:55)

1398 9254  Etsning Dag Hedberg. Signerad. Motivet: 18x25cm, yttermått inklusive ram: 37x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:21)

1398 9171  Etsning efter Rembrant, Landskap med väderkvarnar. Ej signerad. Motivet: 19x22, yttermått inklusive ram: 37x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:54)

1398 9002  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 91/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:48)

1398 6478  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 53/100 respektive 22/100, oramat löst blad. Motivet: ca 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:11)

1398 8147  Fällbord 1800-tal, senare bemålning. Bredd: 58,5cm. Djup: 57,5cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:41)

1398 8140  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Flip-Flap". Signerad, numrerad 21/175. Handkolorerad etsning. Motivet: 30x21 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 59x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:18)

1398 8139  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Froggie". Signerad, numrerad 61/160, daterad 1978. Handkolorerad etsning. Motivet: 36x25 cm, oramat löst blad, bladets mått: 60x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:19)

1398 9060  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Motivet: 15x19cm, yttermått inklusive ram: 27x30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:04)

1398 9433  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 211/300. Motivet: 20x12cm, yttermått inklusive ram: 32x23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:30)

1398 9421  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 179/375, kvinna. Motivet: 42x28, yttermått inklusive ram: 56x41 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:26)

1398 9247  Färglitografi Gösta Backlund (f. 1930), Sverige. Signerad, 1996. Motivet: 20x23cm, yttermått inklusive ram: 29x33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:27)

1398 9085  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 148/260,1972. Motivet: 48x39cm, yttermått inklusive ram: 55x47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:44)

1398 8169  Färglitografi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Husfasad. Signerad, numrerad 12/115, daterad -86. Oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:47)

1398 9285  Färglitografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 12/350. Motivet: 32x40, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:11)

1398 9251  Färglitografi Ingrid Eriksson. Signerad, daterad 79. Motivet: 26x20cm, yttermått inklusive ram: 41x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:47)

1398 8135  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Slussenmotiv. Signerad, numrerad 114/290. Motivet: ca 36x68 cm, oramat löst blad, bladets mått: 51x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:03)

1398 8138  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Låda med äpplen. Signerad, numrerad 105/290, oramat löst blad. Motivet: 38x41 cm, oramat löst blad, bladets mått: 45x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:12)

1398 8009  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Tunnan". Signerad, numrerad 118/250, oramat löst blad, 43x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:35)

1398 7511  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad. Bladets mått: 31x50cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:32)

1398 9451  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Affischeraren. Signerad, numrerad 132/280. Motivet: 48x27, yttermått inklusive ram: 70x47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:29)

1398 9358  Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 75/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 8423  Färglitografi Mark Bodé (f. 1963), USA. "Bodé Stockholm Tribute". Signerad, numrerad 11/100. Motivet: 20x21, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:45)

1398 8189  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Leksaker. Signerad, numrerad 52/190, oramat löst blad. Bladets mått: 63x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:17)

1398 9036  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 16/200, daterad 1988. Motivet: 36x31cm, yttermått inklusive ram: 51x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:59)

1398 8081  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Flicka med fruktkorg. Signerad, numrerad 60/360, saknar glas. Motivet: 65x44, yttermått inklusive ram: 84x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:35)

1398 9246  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 55/460. Motivet: 22x32cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:05)

1398 9410  Faskinkniv Walén, R8 I5 No25. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:11)

1398 9156  Fat 2 st, Rörstrand, City. Längd: 34-39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:34)

1398 9442  Fat 4 st, Diameter: 20-33cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:29)

1398 9041  Fat 5 st, Kina, 1900-tal. Diameter: 41cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:45)

1398 9391  Fat Diameter: 33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:53)

1398 9098  Fat i form av löv, koppar, "Bellmansro", HK Hammar. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:41)

1398 9337  Fat Kina. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:13)

1398 9299  Fat silver och bakelit. Diameter: 12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:45)

1398 8111  Fat silver och bakelit. GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1953. Mytologisk dekor, Poseidon och Aeolos i relief. Diameter: 12 cm. VB: 110g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:13)

1398 9206  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:47)

1398 9190  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Model Eva.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:30)

1398 8309  Fåtölj Med fotpall. Howardmodell, Ascensión Latorre, Spanien

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 8413  Fåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:16)

1398 8349  Fickur 14k, med kedja i doublé, 4,5x3,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:34)

1398 9100  Fiskbestick 26 delar, 13 + 13 delar, nysilver, Modell Rådhus. Längd: 18,5-22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:55)

1398 8131  Fonduegryta Schweiz. Koppar, järn och glas. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:52)

1398 9258  Gafflar + sked, 6 delar, silver (4 + 1 + 1). Längd: 18-21. Vikt: 400g ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:56)

1398 9187  Garderobsskåp Jugend. Bredd: 77 cm. Djup: 48 cm, höjd: 193 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:21)

1398 9154  Gitarr Eagle, akustisk, modell: CC-1. Längd: 98cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:34)

1398 9172  Glas 3 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Strik. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:03)

1398 9436  Glas 4 st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:08)

1398 8098  Glasservisdelar 32 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. 2+ 8+ 10+ 12 st. Höjd: 10-13,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:08)

1398 9327  Golvlampa höj- och sänkbar. Höjd: 119cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:45)

1398 9394  Golvlampa höjd: 144cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:56)

1398 9393  Golvlampa höjd: 146cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:26)

1398 9323  Golvlampa höjd: 147cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:39)

1398 9238  Golvlampa mässing. Höjd: 134cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:50)

1398 9123  Golvlampa mässing. Höjd: 138cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:24)

1398 8217  Gouache Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:57)

1398 8010  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad 41/60, oramat löst blad, 40x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:35)

1398 3043  Grafiskt blad Gicléetryck, Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Krukor". Signerad, numrerad 69/100, oramat löst blad. Bladets mått: 37x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:35)

1398 8008  Grafiskt blad Gicléetryck, Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Österlen". Signerad, numrerad 3/30, oramat löst blad, 40x45 cm

1398 4010  Grafiskt blad Gicléetryck, Veronica Sofie, "Lights". Signerad, numrerad 19/40, oramat löst blad, 38x28 cm

1398 9369  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza evening". Signerad, numrerad 22/50. Bladets mått: 60x88 cm, oramat löst blad

1398 9457  Grafiskt blad Karl Gabor (f. 1947), Sverige. "Ada" (Ada Byron Lovelace). Signerad, daterad -00. Motivet: 19x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:52)

1398 8006  Grafiskt blad Rikke Darling (f. 1975), Danmark. "Bubbles". Signerad, numrerad 2/100, giclée på duk, 50x40 cm, oramad

1398 9043  Grogglas 8st. Dekor med meanderslinga, Höjd: 9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:54)

1398 8371  Gunghäst Gemla, omkring 1900, brickmärkt. Längd: 98 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:58)

1398 9044  Hackknivar 4 st, 1700-/1800-tal. Höjd: 29x36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:34)

1398 9194  Herrbetjänt Italien. Höjd: 105cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:48)

1398 8278  Hörnskåp Tidigt 1900-tal, med benställning. Bredd: 84 cm. Djup: 57 cm, höjd: 232 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:26)

1398 9093  Ikon 1900-tal. Ej signerad. Olja på pannå, Grekland, 21x15 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:21)

1398 9441  Jardiniere Upsala Ekeby. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:45)

1398 9443  Kaffekoppar Med fat, Nittsjö

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:47)

1398 9091  Kaffeservis ca 20 delar, Bing & Grøndahl, Stoneware.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:30)

1398 9268  Kaffeskedar 12 st, silver. Vikt: ca 150g. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:07)

1398 9005  Kagge 1800-tal, trä. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:08)

1398 9428  Kanapé Nyrokoko. Längd: 160cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:07)

1398 9143  Kandelabrar Ett par, Gusum, mässing. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:24)

1398 9047  Kandelabrar Nysilver, Ett par. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:17)

1398 9356  Kanna + 2 delar. Längd: 21-51ccm, höjd: 28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:59)

1398 9169  Kanna tv-kanna termoverken. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:07)

1398 9435  Käpp med silverkrycka. Höjd: 92 cm. Bruttovikt: ca 570 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:58)

1398 9388  Kapsylöppnare mässing. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:14)

1398 9342  Karmstol England, mahogny, intarsia

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:57)

1398 9140  Karmstol Frej Nesto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:59)

1398 9015  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:14)

1398 9368  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:49)

1398 9387  Karmstolar Ett par, Karin Mobring, modell: Diana, Ikea, 1900-talets andra hälft

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:28)

1398 9260  Karta Paris, yttermått inklusive ram: 50x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:26)

1398 9439  Karta Stockholm, yttermått inklusive ram: 69x85cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 9257  Kartor 4 st, Frankrike, vindistrikt, yttermått inklusive ram: 41x55cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:31)

1398 9424  Kista på benställning "1773", bemålat. Bredd: 42, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:53)

1398 9302  Klackring skena i 23 k guld. Gravyr. Bruttovikt: ca 8,9 g. Längd: 27 mm. Djup: 25 mm, höjd: 17 mm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:59)

1398 8231  Klädskåp Sent 1800-tal. Bredd: 123 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 198 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:20)

1398 9038  Klaffbord Empire, Johan Öman, Stockholm. Bredd: 95,27x2 cm. Djup: 69 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:58)

1398 9307  Klaffbord mahogny, Intarsia. Bredd: 16,30x2 cm. Djup: 61 cm, höjd: 59 cm

1398 9346  Knivar 17 st, ns / benskaft, Stålfors. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:15)

1398 8243  Kolhämtare Koppar. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:51)

1398 9127  Konstglas Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Signerad. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:34)

1398 9050  Kopparfat 3 delar, 1800-tal. Diameter: 20-32cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:19)

1398 9486  Kopparföremål 7 delar, bland annat Kåsor & Kanna. Diameter: 13-24 cm. Höjd: 7-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:05)

1398 9376  Krocketspel Med låda. Låda l: 99,5 cm, djup: 26,5 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:39)

1398 9029  Krukor Ett par, Kina. Höjd: 26c. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:20)

1398 8258  Kuverttallrikar 6 st, "Pareek", Johnson Bros, England, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:44)

1398 9144  Lackaskar Ryssland. Längd: 10-14cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:21)

1398 9132  Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 48 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:36)

1398 8426  Lampetter Ett par, "SCE", France, mässing. Längd: 39, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:51)

1398 9020  Lampetter Ett par, glas och mässing. Längd: 4 cm, djup: 9,5 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:38)

1398 9032  Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:04)

1398 9067  Lampetter Ett par. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:58)

1398 9444  Lampetter mässing. Längd: 26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:54)

1398 9343  Lampkonsoler 4 st, gjutjärn, "Kulturjern". Djup: 26-30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:09)

1398 9312  Litografi Hans Johansson (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad 31, Slussen. Motivet: 29x35cm, yttermått inklusive ram: 49x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:24)

1398 9231  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:57)

1398 9245  Ljuskrona rokokostil, (nydragen el). Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:14)

1398 9008  Ljusstakar + skål, 3 delar, Tenn. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:16)

1398 9225  Ljusstakar 2 st, Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:59)

1398 9031  Ljusstakar 4 st, glas. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:25)

1398 9330  Ljusstakar ett par, 1800-tal. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:29)

1398 9335  Ljusstakar Ett par, malm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:14)

1398 9164  Ljusstakar Ett par, Rörstrand, Tiara. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:57)

1398 9450  Ljusstakar Ett par, silver, Gustaf Folcker, Empire, Stockholm, 1835. Höjd: 18cm. Vikt: 340g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:16)

1398 9481  Ljusstakar Ett par, silver, K&Rc, 1964. Höjd: 14 cm. Bruttovikt: ca 335 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:45)

1398 9208  Ljusstake Georg Jensen Danmark. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:18)

1398 9339  Mahjongspel Längd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:25)

1398 2045  Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Björk / björkrot, Etikettmärk: Bruno Mathsson International. Bredd: 200. Djup: 100 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:26)

1398 9371  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 115 cm. Djup: 49 cm, höjd: 171 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:31)

1398 9204  Matservis ca 60 delar, Arctica, Arabia

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:49)

1398 9200  Matservisdelar 36delar, Churchill England/Ikea. Diameter: 20-24cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:18)

1398 9027  Matservisdelar ca 40 delar, Hackesfors

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:41)

1398 9467  Matservisdelar ca 50 delar, Royal Copenhagen, Danmark, Brun Iris

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:10)

1398 9270  Matskedar + uppläggningssked, 3 delar, silver. Längd: 18-22 cm. Vikt: ca 140g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:47)

1398 9259  Matskedar 5 st, silver, Franska liljan. Längd: 21-23. Vikt: ca 260g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:58)

1398 9470  Matta Gabbeh, 124x229 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:53)

1398 9016  Matta Orientalisk, 109x158cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:23)

1398 9434  Matta Orientalisk, 123x178cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:12)

1398 9364  Matta orientalisk, 170x228 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:10)

1398 9286  Matta Orientalisk, 193x293cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 9341  Matta Orientalisk, 302x413cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:43)

1398 9402  Matta Orientalisk, 66x66cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:42)

1398 8214  Matta Orientalisk, galleri, 495x86

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:57)

1398 9463  Matta orientalisk, Hamadan, antik, 128x2542 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:58)

1398 9427  Matta Orientalisk, kashmir, 186x257cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:29)

1398 9331  Mattallrikar 26 delar, Rörstrand Lidabruk. Diameter: 18-24cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:52)

1398 9147  Miniatyrer 6 st, 9x8cm-15x12cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:32)

1398 9161  Mockaskedar silver, 11st. Längd: 10cm. Vikt: 84,3g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:55)

1398 8105  Modellskepp Segelfartyg. Längd: 60 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:47)

1398 9284  Mortel med stöt Marmor. Längd: 27. Diameter: 21 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:21)

1398 8063  Muggar 4 st, Mumin, Arabia. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:08)

1398 9048  Nattljusstakar 4 st, Skultuna, mässing. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:07)

1398 9224  Nattygsbord Bemålad, Bredd: 39 cm. Djup: 30 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:37)

1398 9226  Nattygsbord Ett par, Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Norrgavel. Bredd: 26 cm. Djup: 25 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:20)

1398 9322  Nattygsbord Ett par. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:56)

1398 9223  Nattygsbord Längd: 36 cm. Djup: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:57)

1398 9363  Nattygsbord Teak. Bredd: 58 cm. Djup: 29 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:35)

1398 9103  Oljemålning 1800-tal, E Cole. Signerad. Olja på duk, 39x59, yttermått inklusive ram: 63x84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:46)

1398 9052  Oljemålning Albert Abbe (1889-1966), Sverige. Signerad. Olja på duk, 39x52cm, yttermått inklusive ram: 49x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:39)

1398 8082  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskap med stugor. Signerad, daterad -29. Olja på duk, 65x80, yttermått inklusive ram: 80x96 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:25)

1398 9168  Oljemålning Arthur Alin (1891-1977), Sverige. Vinterlandskap. Tidigt 1900-tal. Signerad Alin. Olja på duk, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:46)

1398 9082  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Strandmotiv med par. Signerad. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 29x34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:16)

1398 9484  Oljemålning C Åkerstad. Signerad, daterad 35, porträtt. Olja på duk, 39x29cm, yttermått inklusive ram: 51x41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:36)

1398 9170  Oljemålning Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1926. Olja på pannå, 30x35, yttermått inklusive ram: 44x50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:20)

1398 9176  Oljemålning Erik Abrahamsson, vinterlandskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 22x31, yttermått inklusive ram: 37x46:

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:38)

1398 7679  Oljemålning Gust Johansson, Kustlandskap. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 83x126, yttermått inklusive ram: 101x145 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:12)

1398 9071  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Vinterlandskap med gård. Signerad. Olja på pannå, 28x24, yttermått inklusive ram: 36x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:18)

1398 9209  Oljemålning J Söderström, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 21x18cm, yttermått inklusive ram: 28x25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:05)

1398 9212  Oljemålning J Söderström, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 42x33cm, yttermått inklusive ram: 54x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:57)

1398 9275  Oljemålning John Ivar Berg (1916-2003), Sverige. "Vintertankar". Signerad, daterad -68. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:55)

1398 9431  Oljemålning Lars Wager (1896-1986), Finland. Signerad, daterad 1914. Olja på duk, 63x50cm, yttermått inklusive ram: 76x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:23)

1398 9432  Oljemålning Lars Wager (1896-1986), Finland. Signerad. Olja på duk, 64x52cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:40)

1398 9205  Oljemålning Nils Björklund (1912-2005), Sverige. "Hagastaden". Signerad. Olja på pannå, 34x45cm, yttermått inklusive ram: 45x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:30)

1398 9197  Oljemålning Nils Björklund (1912-2005), Sverige. "Pelargonian", blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 50x35cm, yttermått inklusive ram: 60x46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:23)

1398 9070  Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Vårvinter. Signerad. Olja på duk, 48x67, yttermått inklusive ram: 60x78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 9253  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på pannå, 51x61cm, yttermått inklusive ram: 71x81cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:20)

1398 9089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition, ej signerad. Olja på duk, 40x40 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:26)

1398 9077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad HA, -75. Olja på pannå, figur, 61x43 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:40)

1398 9092  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, stadsbild. Olja på pannå, 39x28, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:28)

1398 9289  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900. Väggdekor till café. Ej signerad. Olja på pannå, 106x95 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:16)

1398 8049  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Myra, solande kvinna, 2000. Olja på duk, 73x100 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:04)

1398 9035  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 60x50cm, yttermått inklusive ram: 70x60cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:56)

1398 9141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sjöbod. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 57x67cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:21)

1398 9102  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vinterlandskap. Olja på duk, 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 46x58

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:41)

1398 9186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterstad. Signerad, numrerad -37. Olja på pannå, daterad 36x48, yttermått inklusive ram: 43x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:09)

1398 9054  Oljemålning Pierre Mas (f. 1933), Frankrike. Signerad. Olja på pannå, 39x34cm, yttermått inklusive ram: 40x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:25)

1398 9051  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x65cm, yttermått inklusive ram: 70x80cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:06)

1398 9459  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Hamn. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 64x53, yttermått inklusive ram: 81x70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:47)

1398 8348  Örhängen Ett par, 14k, med sten

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:31)

1398 9235  Örhängen Ett par, doublé, syntetiska stenar. Ryssland. Längd: 3cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:49)

1398 9222  Pall Furu. 33x33cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:39)

1398 9219  Pall höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:51)

1398 9362  Pall Med lucka. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:09)

1398 9320  Pallar 2 st, furu. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:44)

1398 9314  Parti bijouterier diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:20)

1398 9295  Parti silver 5 delar, silver. Vikt: ca 149g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:11)

1398 9218  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 65,21x26cm, yttermått inklusive ram: 41x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:41)

1398 9334  Penselvaser Ett par, Kina. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:03)

1398 9042  Picknickkorg Med bestick & glas. Längd: 47 cm, djup: 33 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 9317  Piedestal Bemålad. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:22)

1398 9030  Pläd Tidstrand, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Ca 160x140 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:52)

1398 9329  Plädar 2 st, 140x190cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:53)

1398 9262  Plansch Le vin, 62x48cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:42)

1398 8254  Pokalglas Ett par, Kristall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:36)

1398 9292  Ram ramens innermått: 53x40cm, yttermått inklusive ram: 64x51cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:34)

1398 9148  Ramar 3 st, mässing. Höjd: 11-15cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:48)

1398 9166  Ring 18k guld, Med rubiner & diamanter, 8xca0,001ct, stl: 17, Vikt: 1,7g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:49)

1398 7323  Ringar 2 st, 18k guld, vitguld, med diamanter, 1x0,05ct, 3xca0,01ct, vikt¨

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:21)

1398 9306  Ringar 2 st. 18k guld, defekt/skrot, bruttovikt: ca 10g. Ringmått: ca 19

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:06)

1398 9182  Rödvinsglas 10 st, "Chateau", Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:14)

1398 9310  Samling mynt & sedlar Diverse i pärmar

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:57)

1398 9012  Schackspel Med stenskiva, 45x45cm, på benställning

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:53)

1398 9220  Sekretär Bemålad. Bredd: 104 cm. Djup: 50 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:01)

1398 9324  Seltersglas 6 st. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:06)

1398 9183  Sideboard Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare nyckel". Längd: 161, djup: 44 cm, höjd: 86 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:46)

1398 9355  Sifoner 3 st. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:13)

1398 9215  Skål Lars Hallstam, 1978. Diameter: 49cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:45)

1398 8399  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 30cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:57)

1398 9097  Skål Sterlingsilver, Borgila, graverad, 1997. Diameter: 12, höjd: 6 cm, vikt: ca 210g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:08)

1398 9453  Skål & vas Med genombruten dekor, Herend, Ungern. Höjd: 14cm. Längd: 32cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:23)

1398 9033  Skål med lock höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:11)

1398 9126  Skål med lock Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Längd: 23 cm, djup: 23cm, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:40)

1398 9177  Skålar 2 st + fat, slipad kristall, Böhmen. 3 delar. Längd: 34 cm. Diameter: 16-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:41)

1398 9396  Skålar 2 st, Bland annat Boda. Höjd: 9-15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:24)

1398 9128  Skålar 3 delar, Bland annat, Kosta. Höjd: 8-11cm

1398 8286  Skålar 3 delar, Glas, bland annat Orrefors. Diameter: 18-23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:49)

1398 9185  Skålar 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså & Marianne Westman Picknick. Längd: 12,5-17 cm, djup: 12,5-22 cm, höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:22)

1398 9357  Skålar 3 delar, Tenn, Jugend. Höjd: 11-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:10)

1398 8400  Skålar 3 st, Orrefors. Höjd: 8,5-13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:50)

1398 9300  Skålar 5 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:55)

1398 9227  Skåp 2 st, bemålade. Bredd: 52 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:37)

1398 9121  Skåp Bemålad furu, nutida. Bredd: 51, djup: 40 cm, höjd: 212 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:06)

1398 9099  Sked Sterlingsilver, Absolut Vodka. Längd: 16. Vikt: ca 120g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:05)

1398 9202  Skedar 12st, silver. Längd: 10cm vikt: 125,8g. Med etui

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:37)

1398 9384  Skrivbordsstol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:54)

1398 9294  Skrivbordsuppsats 3 delar. Jugend, märkt WMF, Längd: 14-22cm. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:51)

1398 9179  Skulptur byst, "David" (efter), Betong. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:57)

1398 9178  Skulptur efter antiken, konstmassa, bemålad. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:25)

1398 9163  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fisk, Rörstrand. Höjd: 15cm

1398 9006  Skulptur höjd: 32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:30)

1398 9390  Skulptur i form av ägg, keramik, Eva Paradis, Paradisverkstaden, Öland. Längd: 13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:23)

1398 9115  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Höjd: 10cm

1398 9188  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Rörstrand, Tröja, stämplat. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:41)

1398 9165  Skulptur Rörstrand. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:45)

1398 9113  Skulptur Upsala Ekeby, tjur. Höjd: 14cm

1398 9412  Skulpturer 2 st, Goebel. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:16)

1398 9405  Skulpturer 2 st. Brons på stensockel. Höjd: 8-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:15)

1398 9403  Skulpturer 2 st. Signerade Merlé. 1800-tal, brons på stensockel. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:54)

1398 9338  Skulpturer 4 st, Kina. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:54)

1398 9448  Skulpturer Ett par, Herend. Höjd: 13-15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:24)

1398 9267  Slagbord 1800-tal. Höjd: 75 cm. Bredd: 45-117 cm. Bredd: 94 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:00)

1398 9333  Sminkdosor Emalj. Diameter: 5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:58)

1398 9017  Smycken silver, diverse. Vikt: 30,8g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:36)

1398 9013  Smyckesgarnityr silver, Alton, med vita stenar. Vikt: 46,3g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:29)

1398 9475  Smyckesgarnityr sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1991. Vikt: 114g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:36)

1398 9162  Snapsglas 2 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. "Djävul", Höjd: 16,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:08)

1398 9131  Soffa klädsel i JP Baker "Lotus". Längd: 196cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:13)

1398 9189  Soffbord 1920-/30-tal. Diameter: 67cm, höjd: 64cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:18)

1398 9133  Soffbord Butlers tray. Bredd: 91 cm. Djup: 66 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:11)

1398 9315  Soffbord Längd: 135 cm. Djup: 54 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:56)

1398 9120  Soffbord nutida, 1950-tals stil. Bredd: 155, djup: 55 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:01)

1398 9377  Solstolar Ett par

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:23)

1398 8112  Soppslev silver, 1867. Träskaft med benknopp. Bruttovikt: 105g. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:14)

1398 9180  Spegel + konsolbord, 1880-tal. Spegel: Höjd 202 cm, Längd: 98, Konsolbord. Höjd 57 cm, Djup: 34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:33)

1398 9485  Spegel 139x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:33)

1398 9023  Spegel 31x25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:40)

1398 9311  Spegel 64x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:22)

1398 9308  Spegel Gustaviansk stil, 69x33cm

1398 9303  Spegel Nyrokoko, 102x46cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 maj 2021 07:56)

1398 9150  Spegel på Stensockel. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:12)

1398 9234  Spegelbyrå empirestil, bemålad. Bredd: 114, djup: 44 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:18)

1398 9026  Spegellampetter Ett par. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:12)

1398 9221  Stolar 1880-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:20)

1398 9271  Stolar 2 st, sitthöjd ca 45 cm. Höjd: 82 cm inkl rygg saknas allmoge 1800-tal (sprickor )

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:07)

1398 9124  Stolar 4 st, 1970-tal, betsade, slitage

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:10)

1398 9087  Stolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:44)

1398 8242  Stolar 4 st, nyrokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:49)

1398 9230  Stolar 4 st, Rokokostil.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:57)

1398 9280  Stolar 5 st, Thonetmodell, ZPM Radomsko

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:40)

1398 9366  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:29)

1398 9116  Stolar Ett par, rokokostil.

1398 9291  Stolar Ett par, Tapetserarmodell, 1880-tal, Schagg-tyg

1398 9351  Ströare + dosa, 2 delar, silver. Längd: 4,5. Höjd: 10,5 cm, vikt: ca 45g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:20)

1398 9237  Sybord 1800-tal, lyrformad fot. Bredd: 67. Djup: 37 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:32)

1398 9236  Sybord Björk, 1920-tal. Bredd: 50, djup: 39 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:25)

1398 9319  Sybord Längd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm

1398 9232  Taburett omkring 1900, bambu, bemålad. Längd: 63 cm, djup: 42 cm, höjd: 61,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:00)

1398 9460  Takarmatur 1960-tal, mässing / glaskupor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 21:04)

1398 8409  Takarmatur höjd: 36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:02)

1398 8206  Takarmatur omkring 1900, mässing, fd gas. Höjd: 105

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:23)

1398 9064  Takarmatur Plåt. Diameter: 65cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:35)

1398 9353  Takarmatur tidigt 1900-tal, Koppar / glaskupa, diameter: 29, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:11)

1398 9276  Takarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:58)

1398 9273  Takarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:10)

1398 9274  Takarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:01)

1398 8193  Tallrikar 12 st, Kina, porslin, 1900-tal, diameter: 9-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:21)

1398 9298  Tallrikar 14 delar, Tyskland, Dresden. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:54)

1398 9360  Tallrikar 6 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:38)

1398 9249  Te / kaffekoppar + sockerskål & gräddkanna, 16 delar, Alessi, 8 + 6 + 2 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:54)

1398 8395  Teglas 12 st, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:30)

1398 9296  Tekanna höjd: 15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:55)

1398 9203  Tekanna Tupp, keramik. Signerad. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:38)

1398 9313  Tekoppar 11 st koppar med fat, Alp Lidköping Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:23)

1398 9297  Tekoppar 7 delar med fat, Rörstrand. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:30)

1398 9350  Terrin omkring 1900, fajans. Längd: 29, Löfsta Bruk, Wanås

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:18)

1398 9374  Textil "Ralph Lauren Home", längd: ca 16 m

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:33)

1398 9321  Tidningsställ 2 st, rotting och glas. Höjd: 54-56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:29)

1398 9139  Tidningsställ höjd: 50cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:37)

1398 9487  Toilettbordsgarnityr silver, 7 delar. Höjd: 7-30cm, bruttovikt: 1135g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:10)

1398 9149  Trädgårdsgrupp 3 delar, bemålad aluminium. Diameter: 68 cm, sitthöjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:12)

1398 9207  Trädgårdsmöbler 3 delar. Diameter: 60cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 21:00)

1398 9375  Trädgårdsstolar 3 st

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:25)

1398 9142  Traktörpannor ca 10 st. Längd: 14,5-43 cm. Djup: 6,5-25 cm, höjd: 2-5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:22)

1398 8234  Tvättkärl Gjutjärn. "Seto", 70 L, Skoglund & Olson, Gefle, Diameter: 72cm. Höjd: 69cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:42)

1398 9095  Väggarmatur 1970-tal, "Skellefteå BJS", metall. Längd: 14,5 cm, djup: 11,5 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:12)

1398 9437  Väggarmatur höjd: 60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:23)

1398 9069  Väggarmatur Ledungs. Längd: 110cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:53)

1398 9277  Väggarmaturer Ett par, mässing med glaskupa. Längd: 23cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:20)

1398 8424  Väggarmaturer Ett par, mässing, Glaskupor EWÅ. Längd: 14cm. Djup: 20 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:47)

1398 9065  Väggarmaturer Ett par. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:09)

1398 9352  Väggbonad "JP Paris", panneaux gobelins, 92x190 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:22)

1398 9385  Vägghyllor 2 st, Palaset, Finland. Bredd: 33 cm. Djup: 11 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:06)

1398 9401  Väggplatta Järn, 35x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:23)

1398 8282  Väggrelief Brons/keramik, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signerad, 18x9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:45)

1398 9155  Väggrelief Val, stengods. Längd: 39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:22)

1398 9135  Väggur höjd: 53cm

1398 9193  Vas Anders Widjedal (f. 1964), Sverige. Signerad, daterad -87. Glaserad keramik. Höjd: 13cm. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2021 02:47)

1398 9114  Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 12 cm

1398 9122  Vas Kosta Boda. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:10)

1398 9480  Vas Kristall, slipad. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:33)

1398 9474  Vas Lis Lundqvist Husberg, Rörstrand, med reliefdekor. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:40)

1398 9195  Vas Mia Norén, keramik. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:15)

1398 9336  Vas Orientalisk. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:54)

1398 9445  Vas Persien. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:41)

1398 9409  Vas Szilasi, "Wisby". Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:25)

1398 9344  Vas tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Mässingslist, 1938. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:42)

1398 9418  Vas Tord Wrengler, Keramik, Kao-lin. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:43)

1398 8403  Vas & ljusstake Orrefors. Höjd: 20-25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:57)

1398 9449  Vas & skålar 3 delar, Herend, Ungern. Höjd: 7-19cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:15)

1398 9125  Vaser 2 st. Signerade, glas. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:59)

1398 9159  Vaser 3 delar, Rörstrand, Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Höjd: 10-14cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:36)

1398 9007  Vaser 3 st, cloissonné, 1800-tal. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:33)

1398 9440  Vaser Bland annat Upsala Ekeby. Höjd: 8-23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:23)

1398 9438  Väska Längd: 46cm

1398 9447  Vinkylare nysilver. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 19:08)

1398 9173  Ytter / innerdörrar Ett par, glasbågar, omkring 1900. Höjd: 242. Bredd: 57 + 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:20)

1398 8221  Ytterfoder 6 st, Gabriel och Bo Fajans, bland annat Ewald Dahlskog(Tellus). Höjd: 6-13 cm. Diameter: 8-16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 18:14)

1398 9395  Ytterfoder Ett par. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:31)

1398 9229  Ytterfoder Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Oktavius, Gustavsberg. Diameter: 29cm, höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2021 20:40)