Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 mars 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1170 9029  Carborundumetsning Antoni Clavé (1913-2005), 83/99, Komposition, bladets mått: 76x57

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:56)

1170 9030  Carborundumetsning Antoni Clavé (1913-2005), komposition, signerad och numrerad 83/99, bladets mått: 78x57

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:53)

1170 9087  Carborundumetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad och numrerad 80/90, bladmått: 75x56 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:40)

1170 9382  Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. 57/99, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:59)

1170 9381  Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. 57x99, bladets mått: 65x49

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:49)

1170 9079  Etsning Åke Johansson, "Gelsominas Trumpet", 1985,51/100, motivet: 21,5x13,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:58)

1170 9145  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. "Fåglar 1", signerad, numrerad 90/260, motivet: 19x18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:15)

1170 9001  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Commedia dell'arte, motivet: 20x24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:40)

1170 9164  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, PT, IV, motivet: 24x21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:50)

1170 7567  Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Stående kvinna vid baljfåtölj, 19x13

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:23)

1170 9197  Etsning Eigil Torell, "Hundarna", 5/70, motivet: 14x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:31)

1170 9200  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), 1965,25/50,20x49

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:49)

1170 9138  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Stora Karlsö gotland, -74,34/100, motivet: 20x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:35)

1170 9046  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. 1929, hustak, 16x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:04)

1170 9058  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. 1936, Ateljen, motivet: 19,5x15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:28)

1170 9185  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Kornhamnstorg, 1924, motivet: 25x31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:41)

1170 9049  Etsning Helmer MasOlle (1884-1969), Sverige. Badande kvinnor, motivet: 22x27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:12)

1170 9125  Etsning Jørgen Boberg (1940-2009), Danmark. "Brev från Wien", 1978, motivet: 31x35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:24)

1170 9083  Etsning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. 1981, bilskrot, signerad och numrerad 45/90,20x25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:26)

1170 9187  Etsning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. EA- 94, motivet: 14x18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:44)

1170 9191  Etsning/akvatint Thomas Franzén (f. 1945), Sverige. "Början eller slutet", signerad och numrerad 10/30, motivet: 37x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:35)

1170 9183  Färgetsning Brita Molin (f. 1919), Sverige. 33/110,1981, motivet: 28x28

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:38)

1170 9175  Färgetsning Cai Selander, 15/75, "Arken", 1985, motivet: 48x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:55)

1170 9009  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 62/100, motivet: 38x49

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:57)

1170 9028  Färgetsning Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Mer Tropical, 26/30, motivet: 48x39

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:20)

1170 9180  Färglitografi A Wallin, "Blå not", signerad, numrerad 283/325, motivet: 26x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:19)

1170 9033  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. EA-upplaga, signerad, motivet: 41x54

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:31)

1170 9131  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition, signerad och numrerad 15/30, motivet: 39x54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:07)

1170 9010  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad och numrerad 39/260, motivet: 37x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:06)

1170 9130  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad och numrerad 7/30, motivet: 40x56 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:56)

1170 4223  Färglitografi Alberto Giacometti (1901-1966), Schweiz. Motivet: 37x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:40)

1170 9118  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "3 kisses", signerad och numrerad 71/100, motivet: 29x23

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:22)

1170 8451  Färglitografi Arnold Hagström (f. 1958), Sverige. Signerad och numrerad 176/230, motivet: 19x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:33)

1170 9027  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Motivet: 70x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:17)

1170 9199  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad och numrerad 26/200, motivet: 28x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:50)

1170 9025  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad och numrerad 79/199, motivet: 75x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:14)

1170 9026  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad och numrerad 87/150, motivet: 70x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:16)

1170 9177  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. 1988, signerad, numrerad 89/260, motivet: 39x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:58)

1170 9102  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Gröna Lund 2000", signerad och numrerad 290/360, motivet: 37x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:33)

1170 9100  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga, Mälardrottningen, motivet: 33x44

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:20)

1170 9101  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga, Skeppsbron, motivet: 33x44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:22)

1170 9169  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen, signerad och numrerad 245/375, motivet: 36x53

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:43)

1170 6541  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad och numrerad 197/360, Gröna Lund, motivet: 56x74

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:28)

1170 9098  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad och numrerad 3/360. Motivet: 34x43

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:31)

1170 9063  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Skärgårdsgubbar, -78, signerad och numrerad 241/360, motivet: 46x38

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:05)

1170 9120  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. "Längtan", EA-upplaga, 65x50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:03)

1170 9078  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad och numrerad 82/150, motivet: 50x70

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:55)

1170 9173  Färglitografi Bo Thorén (1940-2016), Sverige. Signerad och numrerad 9/300, motivet: 45x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:47)

1170 9107  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad och numrerad 15/260. 38x38

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 21:01)

1170 9097  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Kvinna, -98, signerad och numrerad 29/150, motivet: 67x49

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:54)

1170 9022  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad och numrerad 46/360, motivet: 45x55 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:56)

1170 9069  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 249/290, motivet: 29x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:53)

1170 9184  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. PT, Rådjur, motivet: 22x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:41)

1170 9127  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "Sweet Georgia", signerad och numrerad 66/200, motivet: 47x38,1977

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:35)

1170 7564  Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Satelliter, signerad och numrerad 38/50, signerad, motivet: 55x43

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:05)

1170 9108  Färglitografi Helga Wachholz (f. 1936), signerad och numrerad 173/260, "VIPs", 42x35

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 21:01)

1170 7321  Färglitografi Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Signerad och numrerad 42/45,27x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:04)

1170 9114  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 195/290, motivet: 40x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:00)

1170 9113  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 62/290, motivet: 30x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:58)

1170 9158  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Nocturne", signerad, numrerad 16/100, signerad, 1987, motivet: 40x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:44)

1170 9077  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Skidspåret", signerad och numrerad 250/360, motivet: 45x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:53)

1170 9051  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Daterad 1997, signerad och numrerad 4/295,30x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:40)

1170 9193  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Musikstund, signerad, numrerad 148/290, bladets mått: 42x57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:42)

1170 9117  Färglitografi KG (Karl Gustaf) Nilson, 1997, signerad och numrerad 284/295, motivet: 29x29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:17)

1170 9115  Färglitografi Kolorerad, Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Ladugård, motivet: 24x19

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:38)

1170 9050  Färglitografi Kristina Munklinde (f. 1936), Sverige. "Havets vintergata", signerad och numrerad 44/90,42x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:34)

1170 9005  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Komposition, signerad och numrerad 72/78, bladets mått: 80x105

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:38)

1170 9045  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. PT, bladets mått: 19x24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:06)

1170 9086  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad och numrerad 114/310m, motivet: 51x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:44)

1170 9004  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad och numrerad 6/360, motivet: 61x101 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:58)

1170 8450  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad och numrerad 15/250, motivet: 38x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:28)

1170 9084  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. "Från Monets trädgård", signerad och numrerad 185/225. 87x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:15)

1170 9044  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad och numrerad 61/225, motivet: 33x26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:34)

1170 9189  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 171/375. 40x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:17)

1170 9146  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Pensel, signerad och numrerad 22/150, bladets mått: 30x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:17)

1170 9024  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. EA-upplaga, motivet: 38x45

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:12)

1170 9032  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Restauranginteriör, signerad och numrerad 46/380, motivet: 46x55

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:28)

1170 9159  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), 250-upplaga, motivet: 22x17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:45)

1170 9161  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), signerad och numrerad 43/195. 22x17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:48)

1170 9162  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), signerad och numrerad 54/170, motivet: 22x17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:49)

1170 9056  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad och numrerad 1505/5000. 56x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:49)

1170 9048  Färglitografi Mapp, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 5 st, "Från Slottet till Slussen"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:08)

1170 9008  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Signerad och numrerad 33/150, stadsbild, bladets mått: 56x76

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:39)

1170 9011  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Stadsmotiv, signerad och numrerad 47/150, motivet: 49x58

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:11)

1170 9156  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Spårvagnar, signerad, numrerad 41/145, bladets mått: 26x20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:20)

1170 9236  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Liggande naken man, signerad och numrerad 58/90, -70, motivet: 39x55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:34)

1170 9235  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Naken man, signerad och numrerad 77/90, motivet: 38x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:32)

1170 9096  Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Signerad, daterad 1962-68, numrerad 289/300. Löst blad, motivet: 33x17 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:32)

1170 9052  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Daterad -80, signerad och numrerad 54/360. 26x28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:41)

1170 9059  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad och numrerad 103/360, motivet: 48x58

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:21)

1170 9057  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 52/150, daterad 1990, motivet: 43x38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:51)

1170 9128  Färglitografi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Sally, tryckt signatur, motivet: 46x36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:36)

1170 9111  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. "Frö", signerad, numrerad 116/250, bladets mått: 90x63 cm

1170 9195  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Interiör från Tennstopet, signerad och numrerad 172/375, löst blad, bladets mått: 86x58

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:33)

1170 9194  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Interiör från Tennstopet, signerad och numrerad 72/375, Löst blad, bladets mått: 58x86 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:32)

1170 9076  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. PT, fredmans epistel, bladets mått: 29x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:18)

1170 9060  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad och numrerad 228/300, motivet: 39x59

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:57)

1170 9094  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Tennstopet, signerad och numrerad 159/375. Bladets mått: 58x85

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:50)

1170 9103  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. -79, motivet: 24x19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:32)

1170 9123  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad och numrerad 30/100, motivet: 28x50 cm, (bladmått: 37x57 cm)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:22)

1170 9129  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad och numrerad 30/100, motivet: 28x51 cm, (bladmått: 37,5x57,5 cm)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:40)

1170 9082  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerad 244/360, motivet: 32x19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:37)

1170 9064  Färglitografi Richard Lindner (1901-1978), USA. Signerad och numrerad 14/250, bladets mått: 71x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:15)

1170 9065  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Pråmar, dedikerad, signerad, motivet: 27x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:23)

1170 2425  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinter i skärgården, signerad och numrerad 193/310, motivet: 29x47

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:26)

1170 9141  Färglitografi Rosemary Svanberg (f. 1942), Sverige. -71, signerad och numrerad 117/300, löst blad, bladets mått: 61x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:52)

1170 9109  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Ateljébild, signerad, numrerad 91/125, motivet: 39x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:15)

1170 9036  Färglitografi Stig Claeson Slas, Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 295/360, signerad, -81, motivet: 43x54

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:43)

1170 9018  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1976, signerad och numrerad 145/360, motivet: 44x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:31)

1170 9014  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1979, signerad och numrerad 93/270, motivet: 40x50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:28)

1170 9015  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1979, signerad och numrerad 93/270. Motivet: 40x50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:26)

1170 9012  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1980, slussen, motivet: 59x88

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:18)

1170 9013  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1984, signerad och numrerad 9/150, motivet: 43x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:22)

1170 9019  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. HC-upplaga, 7/16, motivet: 43x58 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:32)

1170 9075  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad och numrerad 30/30,39x55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:55)

1170 9020  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad och numrerad HC 7/16, motivet: 43x57 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:34)

1170 9017  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 3/150, motivet: 42x56

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:30)

1170 9016  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 56/150, motivet: 42x56

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:29)

1170 9006  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad och numrerad 181/350, bladets mått: 65x50 cm

1170 9182  Färglitografi Sven Lingardsz (f. 1944), Sverige. Signerad och numrerad 103/280, motivet: 28x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:37)

1170 9147  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Man på stol, signerad och numrerad 38/125, löst blad, bladets mått: 50x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:08)

1170 9176  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 222/280, motivet: 30x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:56)

1170 9066  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Sverige. PT, Bm45x34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:58)

1170 9105  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad och numrerad 1340/1500, motivet: 53x37

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:54)

1170 9106  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 1340/1500. 53x37 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:54)

1170 9031  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad och numrerad 92/250, motivet: 50x50

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:03)

1170 9023  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad och numrerad 92/250, motivet: 50x50 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:57)

1170 9035  Färglitografi Vide Janson (1924-2007), Sverige. Signerad och numrerad 1/10, motivet: 61x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:58)

1170 9143  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga, 9/10, löst blad, bladets mått: 50x65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:32)

1170 9190  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Golfspelare, bladets mått: 64x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:18)

1170 8318  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Ishockeyspelare, bladets mått: 64x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:20)

1170 9405  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket, signerad och numrerad 241/360, ramens innermått: 43x62

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:05)

1170 9406  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket, signerad och numrerad 93/360, ramens innermått: 43x60

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:07)

1170 9112  Färglitografier 2 st. Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Fåglar, numrerade och signerade, motivet: 23x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:52)

1170 4433  Grafiskt blad Erik Berglin (f. 1980), Sverige. Fågel, ABSOLUT ART. Signerad och numrerad 49/130, motivet: ca 40x32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:14)

1170 4435  Grafiskt blad Eva Berendes (f. 1974), Tyskland. "Norma three stars", motivet: 60x50, ABSOLUT ART

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:06)

1170 9091  Gravyr insekt, 19x12 cm. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:04)

1170 9092  Gravyrer 4 st, motiv från haven. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:26)

1170 7368  Kopparstick 6 st, Palmstruch, Svensk botanik, handkolorerade, 1800-talets början, motivet: 19x11

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:41)

1170 7369  Kopparstick 6 st, Palmstruch, Svensk botanik, handkolorerade, 1800-talets början, motivet: 19x11

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:45)

1170 9071  Litografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. -51, signerad och numrerad 88/150, motivet: 33x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:37)

1170 9104  Litografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Ansikte, signerad och daterad 1984, motivet: 48x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:03)

1170 9119  Litografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Kolorerad, signerad och numrerad 50/260, motivet: 29x44cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:42)

1170 9126  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "E=Mickey 2", signerad och numrerad 83/150, motivet: 49x37

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:18)

1170 9110  Litografi Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad och numrerad 147/310, flicka, motivet: 35x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:11)

1170 9093  Litografi Oidentifierad konstnär, signerad och numrerad 68/125

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:10)

1170 9172  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Natthamn", 1949, signerad, numrerad 85/150, motivet: 26x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:38)

1170 9041  Litografi Vladimir Beck (f. 1943), "Betraktande", signerad och numrerad 103/360, motivet: 41x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:19)

1170 9047  Mapp Litografier, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 7 st, Ydrebygden

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:06)

1170 9095  Mapp med etsningar & bok James Coignard (1925-2008), Frankrike. "loeuvre gravé"

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:25)

1170 9040  Offsetlitografi Carouschka Streijffert (f. 1955), Sverige. "Hjärtsyn", signerad och numrerad 103/360, motivet: 50x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:14)

1170 9150  Schatull Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Spindeller". Trämapp med 4 st serigrafier med ramsor av Lars Forsell + Ea 3/10, + grafiska notblagd av Roland Johansson + tillhörande kassett med musik. 75x53 cm. Schatull nr EA III/X

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:52)

1170 9179  Serigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. "Här är ditt liv", signerad, numrerad 57/76, motivet: 34x104 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:17)

1170 9151  Serigrafi Max Book (f. 1953), "Gringo", HC-upplaga, 1990, Löst blad, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:50)

1170 9160  Serigrafi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 90/90, daterad -90, motivet: 42x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:47)

1170 9149  Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. 1991, EA-upplaga, löst blad, bladets mått: 122x102 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:52)

1170 9178  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 94/350, motivet: 48x62

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:05)

1170 9155  Serigrafier 2 st, Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. EA 10 & 16-upplaga, Lösa blad, bladets mått: 72x54 & 77x57

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:00)

1170 9154  Serigrafier 3 st, Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. EA-upplaga, Lösa blad, bladets mått: 70x50 - 39x58

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:01)

1170 9166  Torrnålgravyr Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Litet landskap med stenbro, stämpelsignerad, motivet: 14,5x10

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:53)

1170 9080  Torrnålsgravyr Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. EA-upplaga, 9/10. Självporträtt, 1983, motivet: 24x32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:06)

1170 8293  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Blåklockor", 14x8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:53)

1170 8291  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Sommarbukett", 21x16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:52)

1170 9088  Träsnitt Max Walter Svanberg (1912-1994), pt 8/25, motivet: 46x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:13)

1170 9002  Träsnitt Otte Sköld (1894-1958), Sverige. 11/30,50x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:43)

1170 9174  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 180/360, Glasbruksgatan, motivet: 36x54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:53)

1170 9121  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1974,308/360, Skeppsbron, motivet: 32x44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:39)

1170 9133  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1976, Strandvägen, signerad och numrerad 11/360, motivet: 28x75

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:02)

1170 9062  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1976,157/360, Södermalm, 70x62

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:04)

1170 9061  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1978,354/410, mm;61x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:06)

1170 9188  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Kornhamnstorg, signerad och daterad 1976,181/360, motivet: 35x54

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:57)

1170 9134  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skärgård, PT, motivet: 16x57

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 19:04)

1170 9074  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, 1979. Signerad och numrerad 121/310, motivet: 19,5x59

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 18:25)

1170 9136  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, 246/310, -69, motivet: 58x48

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:30)

1170 9137  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, Klara strand/spårområdet, signerad och numrerad 124/310. 18x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2018 20:32)