Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 augusti 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

908 7049  Akvarell Mårten Eskil Winge (1825-1896), Flicka vid strand, Sign 1892, 22 x 31, studie

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:41)

908 7016  Akvarell Wladyslav Chmielinski, "Sigismundstatyn", 23x33

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:52)

908 7037  Bestick 73 del, Silver, Chippendale

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:12)

908 7002  Blandteknik Bengt Lindström (1925-2008), Modell, motivet: 29x23

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:46)

908 7050  Blandteknik Jeanna Strömbom, 1800-tal, "Celadon et Amelie", 32 x 37

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:43)

908 7048  Blyerts Sign Wilhelm Wallander, 1840, Skulpturstudie, motivet: 44 x 30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:52)

908 7023  Bord superellips, Piet Hein & Bruno Mathsson, längd: 150 cm, djup: 100 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:58)

908 7009  Emaljtavla Endré Nemes, Sign 1960, Komposition, 37 x 66

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:29)

908 7004  Kaffeservis 3 delar, Silver, Jugend, 1904-1932

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:24)

908 5474  Kassetter 2 st, med etsningar James Coignard (2+ 2 st)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:26)

908 7027  Lampbord Alvar Aalto (1898-1976), Fan Leg Side Table, Artek, Finland, Design 1954

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:20)

908 7017  Oljemålning A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:21)

908 6001  Oljemålning A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:22)

908 7053  Oljemålning Agnes Börjesson, 'Firenza' Vigvattenskål, monogramsignerad A-B-n, 23 x 14

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:33)

908 6455  Oljemålning Agnes Börjesson, Bedjande munk, signerad a-B-n 1861 41 x 35

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:00)

908 5392  Oljemålning Elias Martin (1739-1818), Parklandskap med får, signerad, 20x26. Proveniens Egron Lundgren enligt påskrift à tergo

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:27)

908 7021  Oljemålning  Frank Will, Paris, 65x91

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:41)

908 7038  Oljemålning  Harry Booström (1917-1996), "Nattskuggor, vinter", 1960, 120 x 140

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:01)

908 7039  Oljemålning Ivan Velts, Signerad, 1912, Björkskog, 45x37

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:45)

908 5151  Oljemålning  James Coignard (1925-2008), 'Agression', signerad, duk, 65x54

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:44)

908 7034  Oljemålning  Jerzy Potrzebowski (1921-1974), hästdroska, signerad, 40x60

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:16)

908 7046  Oljemålning Johan Christoffer Boklund, Tillskriven, Intygas a tergo av Annabelle Malmborg född Boklund, Stilleben med byst, 26 x 19

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:37)

908 7029  Oljemålning  Lennart Jirlow (f. 1936), Sjöman med glädjeflicka, signerad, duk 33x24

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:05)

908 5037  Oljemålning  Marinus de Jongere, Hamnmotiv, signerad, 39x58

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:18)

908 7001  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, porträtt, olja på duk, 56x48 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:47)

908 7020  Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), Knuttimrad stuga på sommaräng, Monogramsignerad, 24x33

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:52)

908 7015  Oljemålning  Thure Wallner (1888-1965), fågel, 24x15

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:06)

908 7013  Oljemålning  Thure Wallner (1888-1965), Katt, 32x23

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:03)

908 7014  Oljemålning  Thure Wallner (1888-1965), Rådjur, 33x23

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:04)

908 6446  Oljemålningar Oidentifierad konstnär, 2 st, 1800-tal, katakomber, målade på kopparplatta

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:27)

908 7022  Spegel + Konsol, nyrokoko, (renoverad/kompleterad), träskuren dekor, höjd: 17890 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:50)

908 7018  Spegel Rokoko, höjd: 105, kompletterad, senare glas, skadat

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:23)

908 7026  Stolar 2 st, Design Hans J Wegner för Carl Hansen & Son, Y-stolen

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:00)

908 5330  Stolar 3 st, Gustavianska, 2 med Stockholms stolmakarämbetes sigill

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:11)

908 7025  Stolar 3 st, Sjuan, Design: Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, svarta

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:00)

908 7024  Stolar 4 st, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen (olikfärgade)

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:04)

908 7033  Väggskulptur Corneille (1922-2010), Katt, bemålad, 57/i99, signerad, längd: 72 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:30)