Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 januari 2026 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1753 6678  Akvarell Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad -92, segelbåtar i skärgård. Akvarell, bildmått: 38x58 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:52)

1753 6382  Akvarell Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signerad. Akvarell, bildmått: 24x55 cm, yttermått inklusive ram: 43x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:26)

1753 6303  Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrbro-Stockholm. Akvarell, bildmått: 18x32 cm, yttermått inklusive ram: 46x59

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:57)

1753 7048  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mondäna damtidningen", 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:56)

1753 7104  Allmoge 3 delar, diverse, bland annat gunghäst

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:42)

1753 6701  Appliquer ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. Mässing. Höjd: 30 cm, i originalförpackning

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:25)

1753 6702  Appliquer ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. Mässing. Höjd: 30 cm, i originalförpackning

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:23)

1753 7091  Armband 18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, vikt: 12,9 g.

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:38)

1753 7172  Armband 18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:17)

1753 7123  Ask + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:08)

1753 7043  Askfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 20x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:47)

1753 7161  Assietter 12 st, grönt glas, Frankrike. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:30)

1753 7086  Avspärrningsstolpar 4 st, Metall. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:33)

1753 7087  Avspärrningsstolpar 4 st, Metall. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:44)

1753 7003  Båtmodell Trä. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:57)

1753 7062  Bestick Global, Japan, 43 delar, kromstål

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:31)

1753 7089  Bestick silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vikt: 840 gr Brutto, varav knivar 485 gr

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:22)

1753 7080  Blandteknik 2 st, Indien, Erotiska motiv, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:03)

1753 6613  Bojaner 2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:01)

1753 7005  Bokhylla 11 bokstöd bokhylla, Bookworm, Ron Arad för Kartell, Djup: 20 cm. Bredd: 520 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:34)

1753 7137  Bokhylla 2 sek, 1960-tal, skjutdörrar. Bredd: 100 cm, djup: 42 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:49)

1753 7022  Bokstöd ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:09)

1753 7100  Bokverk 12 st, Viktor Rydberg, Albert Bonniers förlag

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:58)

1753 7156  Bordslampa Sten/metall, Kolonn. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:49)

1753 6471  Bordslampor 4 + 1 st, bland annat Falkenberg, glasfot / mässingsstång. Höjd: 35-41 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:31)

1753 7064  Bordslampskärmar 4 st, Firma Svenskt Tenn, Höjd: 13-32cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:13)

1753 7047  Bordstabletter Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 10 st, 30x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:10)

1753 7182  Brickbord Bengt Hjertén. Diameter: 46 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:26)

1753 7169  Brosch 18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:34)

1753 7165  Brosch 18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:24)

1753 7171  Brosch Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:38)

1753 7119  Byrå "Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustaviansk stil. Mahognybetsad, beslag i mässing. Brännmärkning. Bredd: 93 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:23)

1753 7001  Byrå 1890-tal, valnöt. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:06)

1753 7218  Byrå omkring 1900, björk, bemålad. Bredd: 40 cm, djup: 24 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:03)

1753 7201  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80 cm, djup: 36 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:59)

1753 6764  Byrå sengustaviansk stil, vitmålad, tre lådor, beslag i mässing. Bredd: 90 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:28)

1753 7185  Champagneglas 24 st, "Columbia", Tyskland. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:29)

1753 7217  Chiffonjé 1890-tal. Valnöt, Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:54)

1753 7176  Collier + brosch, 2 delar, granater, modell äldre. Längd: 4-44 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:26)

1753 7049  Dekorelement 4 delar, trä. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:14)

1753 7051  Dekorelement 6 delar, trä. Längd: 14-49cm. Djup: 5,5-11cm, höjd: 4-34cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:55)

1753 7115  Diverse guld Bland annat 1 par hängen med pärla, bruttovikt: 7,6 g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:54)

1753 7075  Dörrklocka mässing, motiv av drake, inskription samt efterarbetat med en logotyp av Mobil Oil. Höjd: 25 cm. Djup: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:29)

1753 6757  Dosa porslin och mässing. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:55)

1753 6374  Dukar 21 st, linne

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:41)

1753 7184  Dukar 8 st, Linne, bland annat Signe Sohlmnan "Drakmönstret", 140x195-270x340 cm ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:26)

1753 6573  Etsning Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, numrerad 49/50, Par. Bildmått: 19,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 38x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:15)

1753 6436  Etsning Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat löst blad. Signerad. Bildmått: 22x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:20)

1753 7072  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. Bildmått: 23x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:37)

1753 6344  Färgetsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". Signerad, numrerad 11/75, daterad -96. Bildmått: 30x23,5, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:55)

1753 7068  Färgetsning Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 11/50, "Ishavsnatt". Bildmått: 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:47)

1753 6448  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numrerad, det blir sommar igen. Färglitografi, bildmått: 61x47 cm, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:13)

1753 7045  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 157/290, mm;21x50 cm, yttermått inklusive ram: 46x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:10)

1753 7044  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 244/260. Färglitografi, bildmått: 39x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:16)

1753 7146  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 314/360, daterad -75. Färglitografi, bildmått: 21x27 cm, yttermått inklusive ram: 37x46

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:30)

1753 7139  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 115/160, kvinna med katt. Färglitografi, bildmått: 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:23)

1753 6223  Färglitografi Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 146/200, "Metamorfors". Färglitografi. Bladets mått: 85x56 cm, löst blad skadad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:58)

1753 7085  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 15/100, daterad -74. Färglitografi, bildmått: 67x58 cm, yttermått inklusive ram: 92x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:31)

1753 7148  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad -88, Stilleben. Färglitografi, bildmått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x56

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:29)

1753 7083  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 77/360, sjöbodar. Färglitografi, bildmått: 24x48 cm, yttermått inklusive ram: 38x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:50)

1753 6721  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Karl XII: S karoliner. Signerad, numrerad, 4/280. Färglitografi, bildmått: 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:42)

1753 7121  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 728/1500, paket. Färglitografi, bildmått: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 70x53 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:25)

1753 6039  Färglitografier 2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 29x41cm- 29x41cm, yttermått inklusive ram: 59x45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:16)

1753 6066  Fat + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 15-32 cm. Höjd: 4-5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:13)

1753 6539  Fat Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:24)

1753 5252  Fåtölj + fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:09)

1753 7135  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, "Solo". AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 21:26)

1753 7136  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Solo" Skadad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:28)

1753 7134  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vår fru, Renoveringsobjekt

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:37)

1753 7173  Fåtölj ljusblå velour, ben med trissor

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:52)

1753 6060  Fåtöljer 3 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:50)

1753 6755  Fåtöljer Ett par, Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Lammhult, "Cinema", kromat underrede, fast stoppad klädsel i vitt skinn, Bredd 56 cm, djup 70 cm, Sitthöjd 42 cm. Höjd 78 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:01)

1753 6017  Fotografisk bild Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fällender Fotografiska 5 years C-print. Special Edition". Bildmått: 31x40, bladets storlek 40x60, oramad, originalmapp medföljer

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:09)

1753 5282  Fotokonst Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmått: 90x134 cm, yttermått inklusive ram: 118x161 cm, inköpt på utställning 2001

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:02)

1753 7174  Frackknappar Ett par, pärla / 18k, 1958. Vikt: 2,7g ca. Längd: ca. 2cm. Höjd: ca 1cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:27)

1753 7214  Frimärksdosa silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: 40g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:05)

1753 7208  Frukostkoppar 2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Italian & Tower. Längd: 17,5- 22,5cm, djup: 14-22cm, Höjd: 4-9cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:54)

1753 7126  Gafflar Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik Adolf Zethelius (Mästare i Stockholm 1803-1841). Längd: 21 cm, Vikt: 420 g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:59)

1753 7204  Glasmålning Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:50)

1753 7157  Glasservis 24 delar, Kosta Sigurd Persson, "Carl Gustaf". Höjd: 15,5-17,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:51)

1753 7155  Glasservis Slipad dekor, 55 del ca. Höjd: 10-17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:09)

1753 7117  Golvur Anno 1807, höjd: 240 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:33)

1753 7094  Granathylsa Bofors emblen. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:15)

1753 6009  Halsband 18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:02)

1753 7114  Hänge guld, ostämplat. Vikt: 4,6 g. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:44)

1753 7106  Herrarmbandsur Certina, 18k guld, med länk i doublé, diameter. 3,5, Bruttovikt: 53,2 g. Diameter: (boetten) 3cm, total längd med armband: 23cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:26)

1753 7108  Herrarmbandsur Certina, doublé, boettens. Diameter: 4cm, total längd m armband: 20,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:50)

1753 6424  Hörnskåp sengustaviansk stil, med vitrin. Höjd: 176 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:54)

1753 6024  Kaffekannor 2 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:26)

1753 7015  Kakelplattor 27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:07)

1753 6681  Kamelpall Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Längd: 70 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:22)

1753 7078  Kandelaber Italien. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:57)

1753 6519  Käppar 4 st, modell äldre. Längd: 79-91cm. Djup: 6-13,5cm, höjd: 1-6cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:55)

1753 7207  Karaffer 2 st, Kristall, omkring 1900. Höjd: 30-31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:42)

1753 7143  Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 21:07)

1753 6697  Karmstol Rokokostil med petit point

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:24)

1753 7131  Karmstolar 3 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:50)

1753 6327  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:55)

1753 7070  Karta Gravyr, Le Duché de Iuliers. Bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:52)

1753 7200  Klaffbord Björk, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 48 cm. Djup: 48 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:07)

1753 6358  Kökshanddukar 30 st, linne, röd, blå bård, monogrambrodyr, olika storlekar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:39)

1753 7103  Korgstolar ett par, vita

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:03)

1753 7186  Kruka med fat, Kina. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:39)

1753 6625  Kryddburkar Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:11)

1753 7191  Kuverttallrikar 19 st. Diameter: 27-30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:44)

1753 7023  Lampbord med låda, Newport. Bredd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:11)

1753 6552  Litografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 49/60, Stilleben. Bildmått: 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 47x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:46)

1753 7183  Litografier 2 st, kolorerade, efter William Henry Margetson, yttermått inklusive ram: . Diameter: 61 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:17)

1753 7025  Litografier 32 st, Ur Svenska fåglar, bladets mått: 39x30, oramade lösa blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:17)

1753 7221  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:18)

1753 6420  Ljuskrona med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:51)

1753 7109  Ljuskrona prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:40)

1753 6377  Ljuskrona Rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:54)

1753 7024  Ljuslykta nysilver och glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:36)

1753 7061  Ljusstakar 2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:33)

1753 7018  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:50)

1753 7127  Ljusstakar Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:25)

1753 7093  Ljusstake Mässing/marmor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:48)

1753 7170  Manschettknappar Ett par, 18k guld, 1946, med monogram. Vikt: 9,6g ca

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:34)

1753 6513  Marionettdocka ”Pelham puppet”, Mimi Pigg. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:49)

1753 7130  Matbord ”Björka” Yngve Ekström, Stolab, + 1 ilägg. Diameter: 115 cm. Höjd: 74 + 1 iläggx49

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:20)

1753 6068  Matbord England, mahogny. Diameter: 120 cm, höjd: 76 + 1 iläggx50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:19)

1753 7192  Matta antik, 128x131, (mycket sliten)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:54)

1753 6015  Matta handvävd, 132x190

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:52)

1753 6084  Matta Kelim Afghan, 144x102 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:46)

1753 6375  Matta Kina, 183x273 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:23)

1753 6432  Matta orientalisk, 127x200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:53)

1753 7133  Matta orientalisk, 140x217

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:51)

1753 7122  Matta orientalisk, Figural, 125x185

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:55)

1753 7007  Mekanisk bil Schuco, Examico 4001, Replica. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:06)

1753 7008  Miniatyrbyrå Björk, 1800-tal. Bredd: 33 cm, djup: 17 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:52)

1753 7211  Miniatyrer ett par, akvareller, silverramar, 1939, yttermått inklusive ram: 8x6

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:24)

1753 7199  Minkpäls Saga Mink, storlek 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:37)

1753 7209  Minnesmedaljer mm 12 st, modell äldre, metall, Sverige & utomländska. Diameter: 2,5-6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:18)

1753 7058  Ölglas 9 st, Orrefors. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:38)

1753 6364  Oljemålning Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a tergo, oramad. Olja på duk, 100x81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:40)

1753 6747  Oljemålning Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad. Olja på duk, 63x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:38)

1753 3029  Oljemålning Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad - 85. Blomsteräng. Olja på duk, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:37)

1753 6732  Oljemålning Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:01)

1753 3025  Oljemålning Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå: 30x26 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:15)

1753 7147  Oljemålning Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

1753 7116  Oljemålning Bo Örn (f. 1949), Sverige. "verkligheten". Signerad. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:08)

1753 6745  Oljemålning Carl Erik Trulsson, Signerad, Tussilago. Olja på duk, 35x35 cm, yttermått inklusive ram: 47x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:35)

1753 6312  Oljemålning Ethel Person, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 59x48cm, yttermått inklusive ram: 72x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:18)

1753 1013  Oljemålning Gérard Eppelé (1929), Frankrike, Figurer. Signerad, "Au Dessus la Cité", daterad 1969. Olja på duk, 86x113 cm, yttermått inklusive ram: 92x119 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:58)

1753 7144  Oljemålning Hennig Poulsson, Signerad, fåglar. Olja på duk, 32x42 cm, yttermått inklusive ram: 49x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:06)

1753 7026  Oljemålning Jan Solovjev. Signerad, daterad 1955. Olja på pannå, 35x49 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:26)

1753 1006  Oljemålning Johann Jacobus Dorner (1741-1813). Signerad, daterad 1773, Pietà. Proveniens Hovpredikant Carl Bergö, Kristinebergs Slott, Olja på pannå, 48x36 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:01)

1753 6426  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, skogslandskap med fåglar. Olja på duk, 34x67 cm, yttermått inklusive ram: 50x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:56)

1753 6720  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Skogsparti med tjäder. Signerad. Olja på duk, 47x66 cm, yttermått inklusive ram: 85x67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:35)

1753 7152  Oljemålning Kristian Krokfors (f. 1952), Finland, Signerad. Olja på pannå, 53x17,5, yttermått inklusive ram: 55x19,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:57)

1753 7190  Oljemålning MajBritt Östergren, "Kvällspromenad i norrsken i Januari" Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:20)

1753 6383  Oljemålning Marcel Cramoysan (1915-2007), Ebb. Signerad. Olja på duk, 31x44 cm, yttermått inklusive ram: 41x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:29)

1753 7079  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Signerad, Kustlandskap. Olja på duk, 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 40x70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:52)

1753 6722  Oljemålning oidentifierad konstnär, Sydländskt gatumotiv. Signerad. Olja på duk, 68x49 cm, yttermått inklusive ram: 85x64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:45)

1753 7205  Oljemålning Oidentifierad konstnär. A. Gd. Rai, Signerad, Ubud, Bali. Olja på duk, 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:48)

1753 6576  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alplandskap, omkring 1900. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:19)

1753 7195  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1980. Olja på duk, 100x50 cm, yttermått inklusive ram: 102x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:04)

1753 7150  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo inkl. Fingeravtryck, Geometrisk komposition. Olja på duk på pannå, yttermått inklusive ram: 58x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:41)

1753 6390  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Katrin, daterad -66, ”Modell”. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:53)

1753 7196  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 60x79 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:03)

1753 7002  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kopia, Water Lilies. Olja på pannå, 110x64, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:46)

1753 6640  Oljemålning Ragnar Falk (1903-1977). Signerad, hamnmotiv. Olja på duk, 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 66,5x85 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:15)

1753 7071  Oljemålning Romain Looymans. Barques sur Chantier. Signerad. Olja på duk, 46x52 cm, yttermått inklusive ram: 58x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:05)

1753 6712  Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Signerad, fiskare. Olja på pannå. 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:17)

1753 7084  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Signerad, vinterlandskap med hus. Olja på duk, 40x70 cm, yttermått inklusive ram: 61x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:13)

1753 6719  Oljemålning Staffan Liljefors (1900-1982), Sverige. Jägare i vinterlandskap. Signerad och daterad -66. Olja på pannå 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:30)

1753 6540  Ordnar och ordensband, diverse

1753 7167  Örhängen Ett par, 18k guld. Vikt: 1,4g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:41)

1753 7017  Paraplyställ Bemålad Plåt, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:57)

1753 7050  Parti dekorelement beslag mm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:12)

1753 7194  Pastell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör, 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 56x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:33)

1753 7166  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 75, kor, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:58)

1753 6485  Pasteller 2 st, Carl Brandt, Signerad, Landskap, 16x48 cm, yttermått inklusive ram: 22x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:24)

1753 7039  Piano/bokhyllelampa Figural. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:40)

1753 7203  Piedestal höjd: 102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:56)

1753 7090  Piedestal stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:49)

1753 7163  Ring 18k guld, 1943, graverad. Vikt: 2,8g ca, ringmått: 22

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:33)

1753 6502  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått: 15,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:15)

1753 7111  Ring 18k guld. Med pärla, bruttovikt: 3 g. Ringmått: 17,2

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:38)

1753 7159  Ring 23k, 1909, graverad. Vikt: 11,5g ca, ringmått: 31

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:09)

1753 6010  Ring med sten 18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:04)

1753 7180  Rödvinsglas + vitvinsglas, 8 + 8 st, 2 olika modeller. Höjd: 12-12,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:08)

1753 7021  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Fåglar", 85x120 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:30)

1753 7175  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 88 cm, djup: 58 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:24)

1753 6787  Servisdelar Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. Djup: 8-24cm. Höjd: 2-9cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:36)

1753 6050  Sideboard Rustikt, trä. Längd: 140 cm, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:48)

1753 7012  Sidobord Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK Nordiska Kompaniet, "Äpplet", ur serien "Paradiset", Triva-serien, teak, brickmärkt. Diameter: 48 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:22)

1753 7019  Siluettavlor 2 st, förgylld ram, yttermått inklusive ram: 22,5x27,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:32)

1753 6413  Skål 5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:40)

1753 6384  Skål Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Längd: 23 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:36)

1753 7095  Skål Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:48)

1753 7097  Skål Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 15 cm, höjd: 4. 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:27)

1753 7187  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diameter, 20. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:47)

1753 7129  Skål Orrefors, Savann, design: Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Diameter: 35,5. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:28)

1753 7164  Skålar 3 st. Lars Larsson, Smide. Diameter: 16-24 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:57)

1753 7009  Skrin Intarsia. Längd: 35 cm, djup: 20 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:47)

1753 7179  Skrin Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1938, reliefdekor med kvinnor. Längd: 13 cm. Djup: 8,5 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:48)

1753 7206  Skulptur Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:15)

1753 7041  Skulptur brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:33)

1753 7057  Skulptur brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:05)

1753 7056  Skulptur brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm

1753 7077  Skulptur I form av ödla, mässing, Längd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:49)

1753 6457  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Johanna" ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:21)

1753 6455  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Pelle" ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:14)

1753 3054  Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, Signerad, konstglas/ metallsockel / glasfot. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:25)

1753 7076  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsberg, "Skäggdopping". Längd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:24)

1753 7042  Skulptur Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signerad. Brons. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:33)

1753 7118  Skulptur Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Red Pumpkin, Naoshima". Objekt i gjuten resin. Form av en pumpa i rött och svart. Multipel. Längd: 14 cm. Djup: 14 cm. Höjd: 9. 5 cm. Utgiven av Benesse Holding Inc, Naoshima, Japan. Originaletui medföljer (lådan mäter 17x17x10. 5 cm)

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:09)

1753 7028  Skulpturer 10 st, Glas, Hadeland, Norge. Höjd: 5-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:08)

1753 7054  Skulpturer 2 st, brons, Carl Einar Borgström/Axel Gute. Höjd: 14,5-18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:49)

1753 6509  Skulpturer 2 st, Hummel. Höjd: 13-34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:39)

1753 6063  Skulpturer 5 st, glaserad keramik. Fåglar & hund, Höjd: 12-28 cm

1753 7073  Slaglåsgevär 2 st, modell äldre. Längd: 125 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:30)

1753 7060  Snapsglas 5 st, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Polka. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:15)

1753 7198  Sockerskål silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:11)

1753 7140  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, OH Sjögren, Tranås. Märkt med bricka. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 195 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:05)

1753 7145  Soffa Dunplymåer. Bredd: 166cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:38)

1753 7105  Soffa Howardmodell. Längd: 210 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:57)

1753 7197  Soffa modell ”Metropolitan”, JIO-möbler. Nyligen omtapetserad med tyg: ”Linara”, ROMO. Trissor i framkant. Dunplymåer, Längd: 195 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:21)

1753 5354  Soffa Torill Slettvoll. Längd: 155 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:10)

1753 7132  Soffbord mahogny, Engelsk stil. Bredd: 120 cm, djup: 58 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:13)

1753 6287  Spegel Empire, provinsarbete, 65x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:24)

1753 7074  Spegel Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:28)

1753 6673  Spegel Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:30)

1753 6668  Spegel Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:01)

1753 6419  Spegel Rokokostil, förgylld, 136x53

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:49)

1753 1003  Spegel Sengustaviansk, 190x88

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:27)

1753 6630  Spegellampett Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:23)

1753 6407  Spiselhundar ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm

1753 7006  Stegpall höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:17)

1753 7142  Stol Dr Åkerblom. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:14)

1753 7220  Stolar 2 st, nyrenässans

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:50)

1753 6042  Stolar 3 st, kromat underrede, sits och ryggbricka i skinn, delvis flätad, sitthöjd 46 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:34)

1753 6070  Stolar 7 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:22)

1753 7096  Stolar ett par, Charles & Ray Eames, Plastic Armchair, Vitra

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:24)

1753 7138  Stolar ett par, Lilla Åland, Stolab, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:09)

1753 6524  Sybord nyrenässans, med utensilier. Bredd: 61 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:59)

1753 7010  Takarmatur 1950-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:47)

1753 6624  Takarmatur Glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:10)

1753 7011  Takarmatur IKEA, PS2014, design: David Wahl. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:57)

1753 6405  Takarmatur med plafond och prismor, mässing förställande blad. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:27)

1753 7223  Takarmatur med prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:37)

1753 7037  Takarmatur Mooi, Random Light medium. Diameter: 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:24)

1753 7013  Takarmatur Saturnusmodell, glas. Diameter: 25. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:28)

1753 7160  Tallrikar 2 st, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29

1753 6016  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:02)

1753 6445  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -66, Katarinahissen. Bildmått: 85x69 cm, yttermått inklusive ram: 87x72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:06)

1753 7202  Trattgrammofon Längd: 70cm. Djup: 50cm. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:12)

1753 7154  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. ”Slas”. Signerad, daterad -68, landskap med får. Bildmått: 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 60x70

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:37)

1753 7168  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 61, Stockholm, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x64

1753 7088  Ugnsform Estrid Ericson och Tore Wretman för Operakällaren, gjutjärn i form av en fisk. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:59)

1753 7098  Väggbonad Egypten, Jaquardvävd, omkring sekelskiftet 1900,190x120 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:30)

1753 7004  Vägghyllor 4 st, 15x35-30x50, djup: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:52)

1753 6653  Väggrelief Kina, 55x30 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:47)

1753 6760  Vas Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, bruntonat glas med luftbubblor. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:11)

1753 6065  Vas Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons, Signerad Hugo Elmqvist. Diameter: 12 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:58)

1753 6530  Vas Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:06)

1753 6466  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:08)

1753 6446  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Längd: 25 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:09)

1753 6547  Vaser 2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 23-28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:37)

1753 7016  Vaser ett par, Adams, England. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 18:09)

1753 7059  Whiskyglas 8 st, Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 20:33)

1753 7014  Ytterfoder nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 januari 2026 19:54)