Auktionshuset Metropol AB

 Kommande auktion den 29 april 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1252 5531  Akvarell Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Signerad, Lapp-Thomas. Akvarell på papper, Motivet: 56x29

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:03)

1252 2048  Akvarell Lennart Segerstråle (1892-1975), Finland, vid sängen. Signerad, daterad 1946,44x63

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:46)

1252 2049  Armband Länk, 18k, SMH, 1971. Vikt: ca 45g. Längd: 19 cm

Just nu: 10.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:50)

1252 2006  Blandteknik Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Bottenmelodi". Signerad, daterad -55. Motivet: 19,5x12

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:22)

1252 2051  Bokskåp NK, Margareta 1915, Längd: 135 cm. Djup: 51cm. Höjd: 199 cm, nyckel

Just nu: 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:34)

1252 2069  Byrå Gustaviansk, Bemålad. Längd: 115, djup: 55 cm, höjd: 80 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:08)

1252 2053  Byrå Rokoko, Kompletterad, Stenskiva. Längd: 64 DE. 39, höjd: 78 cm

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:39)

1252 2027  Byrå Sengustaviansk, mahogny, med marmorskiva. Längd: 89, djup: 45 cm, höjd: 82 cm

Just nu: 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:29)

1252 2068  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux, stomme av kromad metall

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1252 8481  Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, löst blad. Inköpt direkt av fotografen

Just nu: 15.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1252 2036  Glasservis 70 del ca, Orrefors. Höjd: 7,5-12 cm

Just nu: 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:39)

1252 7600  Golvvas Jugend, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, signerad, vitmetall, Dekor med kvinna, Höjd: 56

Just nu: 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:19)

1252 2031  Kaffeskedar + sockertång + sked, silver, Samearbeten, 14 delar

Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:20)

1252 2030  Kandelabrar Ett par, empirestil, 1800-tal, kompletterade, Höjd: 51

Just nu: 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:56)

1252 9005  Konsolbord senempire. Längd: 94cm. Djup: 50 cm. Höjd: 82cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:41)

1252 2033  Ljusstake 1700-tal, mässing. Höjd: 10

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:19)

1252 8299  Mat / teservis 30 delar, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia

Just nu: 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:17)

1252 2067  Matta orientalisk, Täbriz, silke, tidigt 1900-tal, 136x192

Just nu: 7.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:46)

1252 2020  Minnesmedalj 18 k. Vikt: 70 gr. Carl XVI Gustaf 1973, numrerad 473/600, certifikat medföljer

Just nu: 17.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:30)

1252 8224  Oljemålning Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Gathörn Paris. Signerad, daterad 1938. Olja på duk, 32x40 cm

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:24)

1252 2074  Oljemålning Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid vattendrag, signerad. Olja på duk, 65x81

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:02)

1252 2004  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "Hven Landskap". Signerad Rudberg. Olja på duk, 63x68 cm

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:42)

1252 2003  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "På väg till Hven". Signerad Rudberg. Olja på pannå, 50x65

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)

1252 2007  Oljemålning Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Orangekroka", signerad. Olja på duk, 39x47 cm

Just nu: 8.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:06)

1252 2018  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Terassen". Signerad. Olja på duk, 66x50 cm

Just nu: 19.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:56)

1252 2011  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Olja på duk, signerad. 45x36

Just nu: 4.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:13)

1252 2043  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1938, Landskap med träd. Olja på duk, 47x60

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:56)

1252 2065  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, "Fyren". Olja på pannå, 21x27. Proveniens konstnärens familj

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:54)

1252 2064  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Havslandskap med träd. Olja på pannå, 21x26. Proveniens konstnärens familj

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:49)

1252 2066  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Husfasad med i förgrunden simmande svanar. Olja på duk, 82x58. Proveniens konstnärens familj

Just nu: 5.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:58)

1252 2062  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Sjölandskap med segelbåt samt à tergo Landskap i solnedgång. Olja på pannå, 21,5x17. Proveniens konstnärens familj

Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:21)

1252 2063  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Utsikt mot havet. Olja på pannå, 34x27. Proveniens konstnärens familj

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:47)

1252 2005  Oljemålning Rudolf Plessner (1889-1977), signerad, Potsdamer Platz, Berlin, Olja på duk, 46x67

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:56)

1252 5391  Oljemålningar 2 st, Carl Wilhelm Nordgren (1804-1857), Sverige. 1 signerad 1841 Porträtt av Juvelerare Carl Fredrik Hultbom och hans Hustru, Olja på duk, 26x20

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:27)

1252 2032  Pokal 1771, Melchior Leffler, Visby. Höjd: 15

Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:03)

1252 2050  Skrivskåp NK, Margareta 1915, björk, Längd: 100 cm. Djup: 50cm, höjd: 124 cm, nyckel

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:27)

1252 2038  Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Brons på onyxsockel, Dansande kvinna. Höjd: 66

Just nu: 5.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:28)

1252 2041  Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Brons, på onyxsockel. Höjd: 32

Just nu: 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:42)

1252 7622  Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Dansande kvinna, brons, onyxsockel. Höjd: 33,5

Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:59)

1252 2042  Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Danserska, Brons på onyxsockel. Höjd: 21

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:49)

1252 2044  Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Försilvrad mässing, på träsockel. Höjd: 30

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:01)

1252 4017  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stina med katt, ej signerad förlaga i chamottelera, Gustavsberg 1950-tal. Delvis målad och glaserad chamottelera. Höjd: 24 cm

Just nu: 14.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:31)

1252 2040  Skulptur Stephan Dakon (1904-1997), Österrike. Brons, på onyxsockel. Höjd: 30 cm

Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:39)

1252 2046  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Mannen med masken" ur serien Figurin, Gustavsbergs Studio. Parian. Höjd: 24 cm

Just nu: 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)

1252 2013  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Chamotterat stengods, glaserad i olika färger. Ej signerad. Höjd: 16 cm. Längd: 16 cm

Just nu: 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:17)

1252 2039  Skulptur William Reid Dick, brons, pojke med slangbella. Höjd: 39

Just nu: 7.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:33)

1252 2028  Sminkbord Sengustavianskt. Fd spelbord, laserat. Längd: 88 cm. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:35)

1252 2002  Spelbord mahogny, 1700-tal, rokoko, låda i sargen. Längd: 86 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm

Just nu: 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:46)

1252 2029  Stol Gustaviansk, Signerad, Carl Johan Wadström, Stockholms stolmakarämbetets sigill

Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1252 9148  Stolar ett par, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Y-stolen, Carl Hansen & Son, Danmark. Flätad sits, etikettmärkta

Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:47)

1252 7115  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 22

Just nu: 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:53)

1252 2034  Vas trä, Kina / Japan, de sju Sjögudarna. Höjd: 67

Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:05)

1252 2023  Vitrinskåp med Sekretärdel, 1800-tal, England, intarsia. Längd: 88, djup: 46 cm, höjd: 210 ca, nyckel

Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:58)