742 8035 Akvarell Einar Jolin (1890-1976), signerad Åre 1932, motivets mått: 23x30
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 9040 Akvarell Tom Clough, Engelskt kustlandskap, sign. 1913. motivets mått: 43x63
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 4177 Bokhylleskåp 1930-tal, intarsia, tusen & en natt, längd: 203, djup: 31, höjd: 76
S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8082 Bonad Märta Måås Fjetterström, ihopsydd dubbelt, 121x261
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8019 Bordspendyl Sent 1800-tal, Brons/marmor, Urtavla märkt Robert Engström, Stockholm, import, höjd: 37, längd: 33
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8048 Byrå Sengustaviansk, Mahogny, Huggen skiva, längd: 60, djup: 43, höjd: 74
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8015 Cigarettburk Firma Svenskt Tenn, 1930, Handtag av Japanskt svärdfäste, höjd: 10 Dia10
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8044 Fällbord omkring 1800, Alrotsfanér, Dia46, höjd: 72
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8079 Fat 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1944, längd: 25
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8037 Fåtölj Hans Wegner, (1914-2007), Getama, modell: GE 290
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8088 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), "Stora Eva"
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8017 Glas 1700-/1800-tal, höjd: 10, 5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8056 Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), Kvinna, signerad. 16 x 22
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8012 Grötterrin 1700-tal, tenn, Dia29, höjd: 22
742 8033 Karmstol 1800-tal, Gripsholms modell
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8008 Karmstolar 4 st, 'sjuan', design Arne Jacobsen, Fritz Hansen, svart läder
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8047 Karmstolar Ett par, Rokoko
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8046 Konsolbord Gustavianskt, längd: 84, djup: 44, höjd: 82, Huggen skiva, Halvmåneformat, dekor med urna och blomfestonger
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 9095 Konsolbord Sengustavianskt, längd: 84, djup: 42, höjd: 76
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 4055 Ljuskrona Design Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höjd: 48
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 9080 Ljuskrona Empirestil, höjd: 110
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8066 Matsalsbord 1800-tal, Mahogny, Dia158, längd: 158 + 6x60 (6 st ilägg)
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8040 Matsalsbord Senempire, Mahogny, Dia 127, höjd: 74, 4 st iläggsskivor totallängd 355, Infällda stödben (svarvade och fanérade)
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8091 Matservis ca 43 del, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 9251 Oljemålning Akseli Gallen-Kallela (1865-1931). tillskriven, Nordafrikan. Inköpt på Galleri Hörhammer under 1960-talet. Duk 26x19 Spännram saknas
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8075 Oljemålning Albin Amelin (1902-1975), "Hällar i Strömstad", signerad, pannå, 38x46
742 9079 Oljemålning Alvar Jansson, (1922-1990), Stilleben, 105x133
742 8085 Oljemålning Axel Törneman (1880-1925), damporträtt, signerad, pannå 32x29
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8053 Oljemålning Eric Hallström (1893-1946), stadsmotiv, signerad, ramens innermått: 18x24
S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8007 Oljemålning Georg Nordensvan, Slottsinteriör, Gripsholm, sign. 1879. duk 45x54
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 6021 Oljemålning George Clausen (1852-1944), 'Arkitekten', signerad. 40x60
742 8062 Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), "Två Indiskor", 45 x 37
742 5423 Oljemålning Mollie Faustman (1883-1966), Stilleben, sign MF, ramens innermått: 62x48
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8065 Oljemålning Okänd konstnär. Tidigt 1900-tal, Läsande kvinna på Café, signerad. 38 x 28
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8093 Oljemålning Olle Nyman (1909-1999), Trädgårdsmotiv "Saltsjö Duvnäs, vika", 22 x 30
742 8006 Oljemålning Otto Holmström (1866-1915), Stadsmotiv, signerad. 1890. 19x31
742 8005 Oljemålning Otto Strandman (1871-1970), Motiv från Ateljén. Sign. 1939. 34x21
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8083 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), kvinna i hatt, signerad Pelle Åberg, pannå 27x22
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8020 Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Kvinnostudie, signerad: Ryno, -43, ramens innermått: 32x45
742 8032 Oljemålning Sign EÄ, tillskriven Erling Ärlingsson, stilleben, 62 x 50 cm
742 8023 Oljemålning Spence Smith, skogsglänta med häst och kvinna, signerad Spence Smith, ramens innermått: 92x72
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2012 09:32)
742 8087 Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), komposition, signerad SM, pannå 45x37
S�ldes f�r 15.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8084 Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), interiör mekrossla, signed, pannå 46x56,
742 8026 Pall Josef Frank, Svenskt Tenn, modell: P 1063, längd: 52, djup: 42, höjd: 38
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8090 Resekoffert Louis Vuitton
742 8081 Rölakan Britta Grahn, signerad BG, påsydda fransar, 190x250
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 9219 Ryamatta Finland, 1800-tal, Dubbelvävd, 153x190
742 8078 Sekretär sengustaviansk, längd: 92, djup: 47, höjd: 122
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 6169 Skåp Barockstil, delvis 1700-tal, längd: 107, djup: 39, höjd: 156
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8049 Skulptur Antik, Trä, Jesus, höjd: 74
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8031 Smörask sten, empire. , diameter: 12, höjd: 11
742 8029 Smörask med lock Porfyr, Empire, brännförgylld knopp, dia 13, höjd: 10
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8036 Soffa Hans Wegner, (1914-2007), Getama, Modell: GE-290, längd: 182
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8067 Soffa Sengustaviansk, bemålad, originaltyg, provinsiell, längd: 157
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8045 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, Gouache fält, höjd: 110
742 8003 Spegel Sengustaviansk, 1800-tal, höjd: 147
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8002 Stolar 1 par, Gustavianska, Stockholmsarbeten, båda märkta med Stockholms stolmakarämbets sigill, varav en märkt Erik Öhrmark
742 8069 Stolar 4 st, Gustavianska, provinsarbeten
742 8073 Sybord Hans Wegner, solid teak
742 5332 Taburett Gustaviansk, provinsiell
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 5291 Trädgårdsbänk Folke Bensow (1886-1971), Näfveqvarn, gjutjärn/trä, längd: 65, höjd: 50
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8057 Trädgårdsurnor 1 par, Brons, omkring 1900, höjd: 53, längd: 65
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8086 Tusch Axel Törneman (1880-1925), servitris, signerad, motivets mått: 37x44
742 8038 Vas Bruno Riedel, Steinschönau, unikat, 40-tal, translucide emalj, höjd: 39
742 8024 Vas Kraka, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, blå, höjd: 24
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8025 Vas Kraka, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, höjd: 20 cm, signerad: ”Orrefors, Kraka nr 411, Sven Palmqvist”
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8016 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, Grönblå glasyr, reliefmönster, höjd: 31
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)
742 8059 Vaxkrita Pierre Olofsson (1921-1996), "Komposition", 35x41
742 8039 Vitrnskåp Rokoko, Kompletterat, originalglas, längd: 113, djup: 43, höjd: 205
S�ldes f�r 24.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:00)