Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 februari 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

742 8035  Akvarell Einar Jolin (1890-1976), signerad Åre 1932, motivets mått: 23x30

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 9040  Akvarell Tom Clough, Engelskt kustlandskap, sign. 1913. motivets mått: 43x63

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 4177  Bokhylleskåp 1930-tal, intarsia, tusen & en natt, längd: 203, djup: 31, höjd: 76

S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8082  Bonad Märta Måås Fjetterström, ihopsydd dubbelt, 121x261

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8019  Bordspendyl Sent 1800-tal, Brons/marmor, Urtavla märkt Robert Engström, Stockholm, import, höjd: 37, längd: 33

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8048  Byrå Sengustaviansk, Mahogny, Huggen skiva, längd: 60, djup: 43, höjd: 74

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8015  Cigarettburk Firma Svenskt Tenn, 1930, Handtag av Japanskt svärdfäste, höjd: 10 Dia10

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8044  Fällbord omkring 1800, Alrotsfanér, Dia46, höjd: 72

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8079  Fat 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1944, längd: 25

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8037  Fåtölj Hans Wegner, (1914-2007), Getama, modell: GE 290

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8088  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), "Stora Eva"

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8017  Glas 1700-/1800-tal, höjd: 10, 5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8056  Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), Kvinna, signerad. 16 x 22

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8012  Grötterrin 1700-tal, tenn, Dia29, höjd: 22

742 8033  Karmstol 1800-tal, Gripsholms modell

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8008  Karmstolar 4 st, 'sjuan', design Arne Jacobsen, Fritz Hansen, svart läder

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8047  Karmstolar Ett par, Rokoko

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8046  Konsolbord Gustavianskt, längd: 84, djup: 44, höjd: 82, Huggen skiva, Halvmåneformat, dekor med urna och blomfestonger

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 9095  Konsolbord Sengustavianskt, längd: 84, djup: 42, höjd: 76

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 4055  Ljuskrona Design Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höjd: 48

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 9080  Ljuskrona Empirestil, höjd: 110

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8066  Matsalsbord 1800-tal, Mahogny, Dia158, längd: 158 + 6x60 (6 st ilägg)

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8040  Matsalsbord Senempire, Mahogny, Dia 127, höjd: 74, 4 st iläggsskivor totallängd 355, Infällda stödben (svarvade och fanérade)

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8091  Matservis ca 43 del, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 9251  Oljemålning Akseli Gallen-Kallela (1865-1931). tillskriven, Nordafrikan. Inköpt på Galleri Hörhammer under 1960-talet. Duk 26x19 Spännram saknas

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8075  Oljemålning Albin Amelin (1902-1975), "Hällar i Strömstad", signerad, pannå, 38x46

742 9079  Oljemålning Alvar Jansson, (1922-1990), Stilleben, 105x133

742 8085  Oljemålning Axel Törneman (1880-1925), damporträtt, signerad, pannå 32x29

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8053  Oljemålning Eric Hallström (1893-1946), stadsmotiv, signerad, ramens innermått: 18x24

S�ldes f�r 8.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8007  Oljemålning Georg Nordensvan, Slottsinteriör, Gripsholm, sign. 1879. duk 45x54

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 6021  Oljemålning George Clausen (1852-1944), 'Arkitekten', signerad. 40x60

742 8062  Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), "Två Indiskor", 45 x 37

742 5423  Oljemålning Mollie Faustman (1883-1966), Stilleben, sign MF, ramens innermått: 62x48

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8065  Oljemålning Okänd konstnär. Tidigt 1900-tal, Läsande kvinna på Café, signerad. 38 x 28

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8093  Oljemålning Olle Nyman (1909-1999), Trädgårdsmotiv "Saltsjö Duvnäs, vika", 22 x 30

742 8006  Oljemålning Otto Holmström (1866-1915), Stadsmotiv, signerad. 1890. 19x31

742 8005  Oljemålning Otto Strandman (1871-1970), Motiv från Ateljén. Sign. 1939. 34x21

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8083  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), kvinna i hatt, signerad Pelle Åberg, pannå 27x22

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8020  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Kvinnostudie, signerad: Ryno, -43, ramens innermått: 32x45

742 8032  Oljemålning Sign EÄ, tillskriven Erling Ärlingsson, stilleben, 62 x 50 cm

742 8023  Oljemålning Spence Smith, skogsglänta med häst och kvinna, signerad Spence Smith, ramens innermått: 92x72

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2012 09:32)

742 8087  Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), komposition, signerad SM, pannå 45x37

S�ldes f�r 15.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8084  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), interiör mekrossla, signed, pannå 46x56,

742 8026  Pall Josef Frank, Svenskt Tenn, modell: P 1063, längd: 52, djup: 42, höjd: 38

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8090  Resekoffert Louis Vuitton

742 8081  Rölakan Britta Grahn, signerad BG, påsydda fransar, 190x250

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 9219  Ryamatta Finland, 1800-tal, Dubbelvävd, 153x190

742 8078  Sekretär sengustaviansk, längd: 92, djup: 47, höjd: 122

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 6169  Skåp Barockstil, delvis 1700-tal, längd: 107, djup: 39, höjd: 156

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8049  Skulptur Antik, Trä, Jesus, höjd: 74

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8031  Smörask sten, empire. , diameter: 12, höjd: 11

742 8029  Smörask med lock Porfyr, Empire, brännförgylld knopp, dia 13, höjd: 10

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8036  Soffa Hans Wegner, (1914-2007), Getama, Modell: GE-290, längd: 182

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8067  Soffa Sengustaviansk, bemålad, originaltyg, provinsiell, längd: 157

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8045  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, Gouache fält, höjd: 110

742 8003  Spegel Sengustaviansk, 1800-tal, höjd: 147

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8002  Stolar 1 par, Gustavianska, Stockholmsarbeten, båda märkta med Stockholms stolmakarämbets sigill, varav en märkt Erik Öhrmark

742 8069  Stolar 4 st, Gustavianska, provinsarbeten

742 8073  Sybord Hans Wegner, solid teak

742 5332  Taburett Gustaviansk, provinsiell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 5291  Trädgårdsbänk Folke Bensow (1886-1971), Näfveqvarn, gjutjärn/trä, längd: 65, höjd: 50

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8057  Trädgårdsurnor 1 par, Brons, omkring 1900, höjd: 53, längd: 65

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8086  Tusch Axel Törneman (1880-1925), servitris, signerad, motivets mått: 37x44

742 8038  Vas Bruno Riedel, Steinschönau, unikat, 40-tal, translucide emalj, höjd: 39

742 8024  Vas Kraka, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, blå, höjd: 24

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8025  Vas Kraka, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, höjd: 20 cm, signerad: ”Orrefors, Kraka nr 411, Sven Palmqvist”

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8016  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, Grönblå glasyr, reliefmönster, höjd: 31

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 16:00)

742 8059  Vaxkrita  Pierre Olofsson (1921-1996), "Komposition", 35x41

742 8039  Vitrnskåp Rokoko, Kompletterat, originalglas, längd: 113, djup: 43, höjd: 205

S�ldes f�r 24.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2012 17:00)