Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 augusti 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1559 7286  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 16x21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:16)

1559 7280  Armband 18k guld, Dubbelradigt. Längd: 21 cm, vikt: 7,3g ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:21)

1559 7044  Armband 18k guld, fyrradigt, pansar. Längd: 20cm, med gravyr/inskription. Vikt: 18,4g

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:54)

1559 7043  Armband 18k guld. Längd: 20cm, vikt: 24,3g

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:43)

1559 7384  Armbandsur Certina, Boett i 14 k guld, bruttovikt: 21 g, boettens, diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:09)

1559 7231  Armbandsur Omega. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:35)

1559 7303  Armbandsur Seiko Quartz, Chronograph, Sports 150. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:20)

1559 7259  Assietter 8 st, Glas. Diameter: 21,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:22)

1559 7240  Bankett Sengustaviansk. Bredd: 56 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:15)

1559 7197  Bestick 11 delar, silver, diverse. Längd: 10-21, vikt: 330g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:25)

1559 7372  Bestick 12 gafflar+ 12 knivar, silver, Snarlika. Längd: 20-24 ca. Vikt: 1,5 kg brutto (varav knivar ca 1080 g)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:31)

1559 5241  Bestickuppsättning nysilver. Längd: 12-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:59)

1559 7086  Blandteknik Hans Walter Sundberg (f. 1922), monogramsignerad, "spindelnät". Blandteknik, bildmått: 26x22cm, yttermått inklusive ram: 39x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:34)

1559 7237  Blomlådehållare Smide, 4 st. Höjd: 46-51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)

1559 7239  Blomlådor 2 st. Metall. Längd: 59 cm, djup: 21 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:36)

1559 7103  Bokverk 3 st, Antika

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:46)

1559 7289  Bokverk 8 band, Mästarteckningar genom tiderna, Allhems förlag, 1962, komplett

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:47)

1559 7107  Bonsaiträd 2 st. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:21)

1559 7134  Bord med lådor, 1800-tal. Bredd: 79 cm, djup: 49 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:27)

1559 7296  Bord med stenskiva, Kina. Bredd: 72 cm, djup: 72 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:05)

1559 7341  Bord med uppsats, mahogny, England. Bredd: 68 cm, djup: 42 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:53)

1559 7168  Bordsdekoration porslin. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:14)

1559 7345  Bordslampa Jugend, med dekor av björkhängen och kottar, skärm i glas, i gjutjärn. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:51)

1559 7310  Bordslampa mässing, Enco. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:07)

1559 5096  Bordslampa porslin, motiv av getter. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:29)

1559 7246  Bordslampfötter ett par, Färgat glas. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:19)

1559 7228  Bordsram Jugend. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:51)

1559 5196  Bordstabletter 4 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 30x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:44)

1559 7014  Bordsvikskärm Kina, 6 delar. Längd: 6x6,5, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:30)

1559 7213  Bosch 18k guld. Med mormorsur 14 k. Bruttovikt: 29,8 g. Längd: 5 resp. Diameter: 3 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:29)

1559 5190  Brickbord Björk. Bredd: 81 cm, djup: 56 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:34)

1559 7385  Brickor 3 st, nysilver. Längd: 41-63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:40)

1559 7220  Byrå Björk, Bredd: 108 cm. Djup: 45 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:12)

1559 7118  Byrå Furu. Bredd: 50 cm, djup: 38 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:45)

1559 7116  Byrå Intarsia, med stenskiva. Bredd: 63 cm, djup: 36 cm, höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)

1559 7321  Byrå Mahogny och valnöt. Bredd: 78 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:13)

1559 7177  Byrå med stenskiva, halvmåneformad, intarsia. Bredd: 63 cm, bredd: 36,5 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:31)

1559 5053  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90 cm, djup: 80 cm, höjd: 50 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 21:09)

1559 7202  Byrå sengustaviansk stil, mahogny, med stenskiva. Bredd: 85 cm, djup: 49 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:56)

1559 7316  Byrå Teak. Bredd: 75 cm, djup: 37 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:20)

1559 7268  Champagneglas 12 st, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. "Tosca", Reijmyre glasbruk. Rött glas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:39)

1559 7350  Champagneglas 8 st. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:57)

1559 7217  Clubfåtölj Skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:04)

1559 7045  Collier silver, Annie Jägbeck. Längd: 33cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:59)

1559 7046  Collier & ring Silver/förgyllt, design: Glenn Roll. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:16)

1559 7234  Crèmekoppar 1 par+ liten gallerskål, Herend. Höjd: 8 resp. Längd: 8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:17)

1559 7108  Damarmbandsur armband 18 k guld, ur ej guld. Movado. Diameter: 2 cm. Längd: 18 cm, Bruttovikt: 21,2 g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:26)

1559 7337  Damarmbandsur Omega Seamaster, Serie nr: 45714680, Originallänk. Längd: 19 cm, i etui

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:53)

1559 5001  Fällbord England. Bredd: 135 cm, djup: 109 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:32)

1559 5002  Fällbord Intarsia. Bredd: 71 cm, djup: 50 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:33)

1559 7034  Färgetsning Carl Palme (1879-1960), Signerad. Bildmått: 20x25cm, yttermått inklusive ram: 35x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:12)

1559 7050  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 252/260 mm: 21x65cm, yttermått inklusive ram: 37x79cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:59)

1559 5015  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 88/125, daterad 1993. Färglitografi, bildmått: 34x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:28)

1559 7082  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 35/360, "kräftpremiär". Färglitografi, bildmått: 39x54cm, yttermått inklusive ram: 62x73cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:07)

1559 7028  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:09)

1559 7083  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 30x40cm, yttermått inklusive ram: 47x58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:39)

1559 5006  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. "Elevateljén". Signerad, färglitografi, daterad 1974. Bladstorlek 47,5x63 cm. Yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:09)

1559 7099  Fat bemålad majolica, Sydeuropa. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:07)

1559 7221  Fåtölj Björk, velourklädsel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:53)

1559 7222  Fåtölj Chippendalestil, björk

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:22)

1559 7020  Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:29)

1559 7216  Fickur 14k guld. Bruttovikt: 37,2 g. Diameter: 3,4 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:08)

1559 7271  Figuriner 6 delar, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:02)

1559 7087  Fiskbestick 12st, nysilver, Sheffield, träschatull, Längd: 18-21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:44)

1559 7170  Fiskbestick 24 delar, nysilver, Svensk modell. Längd: 18-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:30)

1559 7312  Förstadagsbrev 4 pärmar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:17)

1559 7199  Fotogenlampa mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:29)

1559 7315  Frimärken 4 album, Europa

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:23)

1559 7314  Frimärken 9 Pärmar, Sverige & världen

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:19)

1559 7064  Frimärken diverse, 8 pärmar.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:46)

1559 7313  Frimärken WWF, 2 pärmar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:02)

1559 7089  Fruktfat "Indigo", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås, diameter: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:07)

1559 7163  Gallerfat Meissen, II-sortering. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:25)

1559 7301  Glasservis 20 del + karaff. Höjd: 6,5-17,5-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:09)

1559 7141  Golvlampa höjd: 162 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:39)

1559 7140  Golvlampa Krom. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:56)

1559 7139  Golvlampa mässing. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:10)

1559 7143  Golvlampa smide. Höjd: 129-159 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:27)

1559 7138  Golvlampa trä och metall. Höjd: 171 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:47)

1559 7375  Golvlampa två ljusarmar. Höjd: 141 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:09)

1559 7374  Golvlampfot Belid. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:56)

1559 7091  Gouache Otto Strandman (1871-1960), Sverige. Körsbär. Gouache. Signerad, daterad 1885. Bildmått: 17x17 cm, yttermått inklusive ram: 26x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:53)

1559 7098  Halsband med orientaliska stenar. Längd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:41)

1559 7328  Hatt med ask, A-F Bodecker, storlek: 4 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:50)

1559 3132  Hörnskåp Empire, 1800-tal. Bredd: 52 cm, djup: 37 cm. Höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:50)

1559 7236  Hylla Teak. Bredd: 60 cm, djup: 10 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:35)

1559 7348  Kaffegods Royal Copenhagen, 12+ 6+ 1 del + 1 extra fat

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:10)

1559 7204  Kaffekoppar med fat, 6 st, "Tulipa", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 7 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:56)

1559 4057  Kaffeservis 14 delar, Princess, Royal Copenhagen, 6 kaffekoppar med fat, sockerskål, gräddkanna, kaffekanna. Höjd: 6-25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:16)

1559 7226  Kaffeservis Tyskland, 23 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:59)

1559 7248  Kandelaber nysilver. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:06)

1559 7018  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:23)

1559 7339  Karmstol mahogny, omkring 1900

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)

1559 7008  Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese, Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:22)

1559 7128  Klaffbord Teak. Bredd: 69+ 2x39, djup: 89 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:47)

1559 7297  Kockknivset Sabatier Trompette

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)

1559 7195  Kolonnljusstakar Ett par, sengustaviansk stil. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:37)

1559 7102  Konstglas 3 delar, Dia 17,5, höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:59)

1559 7381  Konstglas 4 delar, bland annat Sarpaneva/Höglund/Sigurd Person. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:22)

1559 7030  Kopparstick Bassano Pinx, Pastoralt landskap. Bildmått: 25x30 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:29)

1559 7189  Leksak Häst, omkring 1900-tal, på träplatta med trähjul. Längd: 45 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:27)

1559 7191  Leksak Häst, omkring 1900-tal, på träplatta med trähjul. Längd: 50 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:35)

1559 7147  Lifografisk affisch Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "Bukett av fred". Signerad i trycket, 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:23)

1559 7027  Litografi Picasso, ej signerad, Numrerad, 532/2000, Europa & tjuren. Bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:42)

1559 7056  Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 113/160, daterad 81, bilar. Bildmått: 36x26cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:47)

1559 5098  Ljuskrona empirestil. Höjd: 80 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:47)

1559 3220  Ljuskrona Hagamodell. Bredd: 66 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:42)

1559 7054  Ljuskrona höjd: 46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:47)

1559 7052  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:16)

1559 7333  Ljuslykta Glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:52)

1559 7266  Ljuslyktor 4 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. "Sunflower", Kosta Boda. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:30)

1559 7270  Ljusstakar 5 st, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 12-33 cm

1559 7200  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:59)

1559 7253  Ljusstakar ett par, Tenn, 1931. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:56)

1559 7097  Ljusstake mässing, 1800-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:33)

1559 5082  Massagefåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:03)

1559 7121  Matsalsgrupp 5 delar, Teak. Diameter: 108 cm, höjd: 73 + 2iläägx40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:54)

1559 7373  Matsalsgrupp 7 delar, bord, diameter: 110. Höjd: 73 cm, 1 iläggsskiva om 46 v

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:34)

1559 7169  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 104 cm, djup, 42 cm. Höjd: 130 cm, nyckel

1559 5143  Matservis Bing & Grøndahl, Måsen, ca 30 delar, 18 kaffekoppar, höjd: 6,5 cm, 6 st tekoppar, höjd: 7 cm, gräddkanna, sockerskål, fingerborg, 2 äggkoppar, 2 fat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:33)

1559 7329  Matservis Kpm, ca 50 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:54)

1559 7182  Matservis Villeroy & Boch, Riviera, 34 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:17)

1559 7279  Matta Orientalisk, 113x147 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:25)

1559 5164  Matta orientalisk, 151x234 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:31)

1559 7113  Matta orientalisk, Pakistan, 78x127 cm

1559 7022  Matta Orientalisk, Shiraz, 163x240 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:22)

1559 7077  Matta Orientalisk, Täbriz, 140x210 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:43)

1559 7309  Matta Röllakan, 175x222 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:56)

1559 7023  Matta Rosenkelim, 193x300 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:23)

1559 7019  Matta Rosenkelim, 200x310 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:28)

1559 7192  Mockaskedar + teskedar, 12 + 5 st, silver. Längd: 10,5-14, vikt: 240g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:26)

1559 7338  Modellbåt längd: 63 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:59)

1559 7092  Ölglas 6 st. Kristall. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:42)

1559 7006  Olja / collage Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:40)

1559 7215  Oljemålning Conrad Selmyhr (1877-1944), Norge. "Arnafjord". Signerad. Olja på duk, 50x74 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:56)

1559 7074  Oljemålning ej signerad, landskap. Olja på pannå, 20x34cm, yttermått inklusive ram: 36x50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:39)

1559 7209  Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:36)

1559 7073  Oljemålning Hella Pruun. Signerad, daterad 1949, Värmland. Olja på duk, 37x46cm, yttermått inklusive ram: 43x52cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:54)

1559 7173  Oljemålning Hjalmar Olsson (1886-1966), Sverige. Signerad, daterad 1919. Olja på duk, 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:41)

1559 7190  Oljemålning Karl Bergman (1891-1965), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på pannå, 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:06)

1559 5049  Oljemålning Kina, på trä, 43x206, oramad. Ej signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:45)

1559 7072  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 45x57cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm

1559 7291  Oljemålning Kopia, Signerad, droska på landsväg. Olja på duk, 44x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:07)

1559 7354  Oljemålning Lars Frick, Marocco 1962, Signerad och daterad 1962. Olja på pannå, 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:10)

1559 7009  Oljemålning Lill Kihlström, Landskap. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 30x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:19)

1559 5131  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Jordgubbsplockare. Signerad och daterad 1972. Olja på duk. Yttermått inklusive ram: 47,5x61,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:22)

1559 7010  Oljemålning Nils Gunnar Larsson, Öresundsparken / Malmö. Signerad. Olja på duk, 39x52 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:36)

1559 7184  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 45x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:36)

1559 7367  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Braitenberg, Landskap. Signerad. Olja på duk, 60x91 cm, yttermått inklusive ram: 88x121 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:15)

1559 7359  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Trankell -07, olja på textil, 86x56 cm, yttermått inklusive ram: 94x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:25)

1559 7352  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 67, armada. Olja på pannå, 27x47 cm, yttermått inklusive ram: 30x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:48)

1559 7368  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, HJ Andersson, Stilleben. Olja på duk, 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:15)

1559 7214  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på pannå, 57x45 cm, yttermått inklusive ram: 72x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:32)

1559 7149  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 80x39, yttermått inklusive ram: 94x51 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:15)

1559 7011  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 79x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:52)

1559 7036  Oljemålning Richard Krantz. Signerad, daterad 1969, Kolonilotter. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 68x56cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:40)

1559 7335  Oljemålning Sven Ekstedt (1894-1950), Sverige. Signerad, daterad 44, Stilleben. Olja på pannå, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:21)

1559 7281  Oljemålningar 2 st, Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Italien. Signerade. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 54x61 cm och 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 59x51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:08)

1559 7282  Oljemålningar 2 st, Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 41x30 cm, yttermått inklusive ram: 53x44 cm, och 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:16)

1559 7277  Örhängen Ett par, 18k guld. Vikt: 2,2g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:09)

1559 7212  Pall längd: 62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:32)

1559 7250  Parti bijouterier

1559 7273  Parti keramik Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 12-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:31)

1559 7172  Pastell Carl Brandt. Signerad, daterad 99, Segelbåtar, 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 41x59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:30)

1559 7211  Piedestal mahogny. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:41)

1559 7344  Piedestal med 2 st stenskivor, 25x25. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:14)

1559 5004  Porslin diverse, Royal Copenhagen, ca 20 delar, udda

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:53)

1559 7349  Porslin Royal Copenhagen, 9 delar. Längd: 23 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:14)

1559 7104  Porthandtag Järn. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:07)

1559 7203  Rökbord mahogny, med mässingsskiva. Diameter: 70 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:05)

1559 7058  Rökelsekar Kina. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:02)

1559 7124  Röllakan 143x193 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:30)

1559 7174  Salongsgrupp 3 delar, 2 fåtöljer, bord med stenskiva. Längd: 72 cm, bredd, 52 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:06)

1559 5234  Sängram Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännstämplad, innermått 200x90, cm yttermått 200x 100 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:46)

1559 7111  Sejdlar 4 st, Glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:16)

1559 7274  Seltersglas + snapsglas, 10+ 13, rött glas. Höjd: 7,5-8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:06)

1559 7176  Serveringsvagn 1900-tal, med intarsia, mässing. Bredd: 77 cm, djup: 45 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:23)

1559 7376  Serveringsvagn Björk. Längd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:53)

1559 7122  Sideboard 1940-tal. Längd: 137 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:09)

1559 7164  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 166 cm, djup: 43 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:32)

1559 7225  Silvermynt diverse, Sverige

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:15)

1559 7227  Skål keramik, Gustavsberg, Signerad. Östman. Diameter: 19,5 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:28)

1559 7171  Skål Kina. Diameter: 19. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:55)

1559 7233  Skål silver, E Löfman, Mema, 1994. Diameter: 16 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 270 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:11)

1559 7187  Skålar + bägare, 3 delar, silver, Lisa Andersson, Arboga. Diameter: 9-11,5, höjd: 6-10 cm, vikt: 238g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:34)

1559 7258  Skålar 2 st, Orrefors, Maja. Diameter: 13-18, höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:05)

1559 7094  Skaldjursgafflar 14 st, nysilver. Längd: 15,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:41)

1559 7295  Skänk altarskåp, Kina. Bredd: 188 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:33)

1559 7325  Skänk mahogny, 1800-tal. Bredd: 178 cm, djup: 62 cm, höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:59)

1559 7002  Skåp Allmoge. Bredd: 91 cm, djup: 51 cm, höjd: 177 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)

1559 7155  Skärmaskiner diverse äldre

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:07)

1559 7302  Skedar 6 st, silver, 1951. Längd: 17,5 cm. Vikt: 290 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:42)

1559 7219  Skrivbord + ett par stolar, Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, på trissor, märkt i lådkant. Bredd: 138 cm. Djup: 62 cm, Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:05)

1559 7284  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple. Signerad, på träsockel. Höjd: 24,5 inkl sockel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:46)

1559 7346  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst, tenn. Längd: 13. Höjd: 8 cm. Signerad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:57)

1559 5144  Skulptur Henri Chapu, efter, Gustavsberg. "Orelansk jungfru". Parian, stämplad RS. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:46)

1559 7332  Skulptur mässing, Hjort. Längd: 33 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:17)

1559 7382  Skulptur Royal Copenhagen, Faun. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:43)

1559 7331  Skulptur trä. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:40)

1559 7244  Skulptur Walter Schott, Meissen, II-sortering. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:44)

1559 7340  Skulptur Wive Larsson (1925-2007), Sverige. Signerad, numrerad 6/50, terrakotta. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:34)

1559 7067  Skulpturer 2 st, + fat, Kina. Höjd: 13-22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:14)

1559 7061  Skulpturer Ett par, Kina, sten, + dosa. Höjd: 5-28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:02)

1559 7343  Slagbord omkring 1900. Furu. Bredd: 32 cm, 2 uppfällbara skivor om 63,5 c, djup: 81 cm. Höjd: 74,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:15)

1559 7133  Snörstol 1800-tal, bemålad

1559 7323  Soffbord England. Bredd: 147 cm, djup: 57 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:20)

1559 7003  Soffbord Glas. Bredd: 120 cm, djup: 102 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:33)

1559 7308  Soffbord med klaffar, mahogny. Bredd: 110 + 2x24, djup: 60 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:32)

1559 5079  Soffbord med tidningshylla, 1950-tal, teak. Bredd: 75 + 2 uppfällbara klaffar om 18 cm. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:45)

1559 7305  Soffbord Travertin, ben i metall. Bredd: 155 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:55)

1559 7183  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 115 cm. Bredd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:59)

1559 7012  Spegel Nyrokoko, 90x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:58)

1559 7365  Spegel rokokostil, 120x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:31)

1559 7180  Spegel Rokokostil. Höjd: 100 cm, bredd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:39)

1559 7342  Spegel teak, 99x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:59)

1559 7101  Spiselhundar ett par, England, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:39)

1559 7383  Stengods/porslin 5 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 5-19 cm

1559 7362  Stolar 4 st, stoppade, med pikering och nitar i rygg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:34)

1559 7319  Stolar 8 st, mahogny, Senempire

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:25)

1559 7047  Stolar Ett par

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:23)

1559 7119  Stolar ett par, Stämplade n. 1996, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

1559 7160  Takarmatur Bonderup & Thorup, "Semipendel", Fog & Mørup, Danmark. Lackerad plåt. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:32)

1559 7161  Takarmatur Bonderup & Thorup, "Semipendel", Fog & Mørup, Danmark. Lackerad plåt. Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:52)

1559 5058  Takarmatur Enigma 825, Shoichi Uchiyama för Louis Poulsen, 7 st skärmar i akryl, upphängningsanordning i aluminium, etikettmärkt "Louis Poulsen. Diameter: 82,5 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:54)

1559 7053  Takarmatur höjd: 72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:18)

1559 7159  Takarmatur med glaskupor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:22)

1559 7241  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:50)

1559 7007  Takarmatur PH5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:01)

1559 7109  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 22-30 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:45)

1559 7031  Tavla Marilyn, Signerad, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:52)

1559 7285  Teckning Tusch, Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Monogramsignerad 67,11x12 cm, yttermått inklusive ram: 22x21

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:41)

1559 7132  Terrin med lock, Glaserat lergods. Längd: 33 cm

1559 7283  Terrin med lock Ko, porslin. "Ital"y, Längd: 57 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:53)

1559 7307  Toilettebord + pall, rokokostil. Bredd: 114 cm. Djup: 41 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:03)

1559 7230  Tomte glaserat lergods. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:04)

1559 7238  Trädgårdsbord Metall. Diameter: 60 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:33)

1559 7330  Träsnitt Japan, Geisha. Bildmått: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:14)

1559 7029  Tusch Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. "Smekmånad da capo". Signerad, bladets mått: 16x25 cm, yttermått inklusive ram: 27x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:33)

1559 7095  Underlägg metall, 3 delar. Längd: 16 cm, djup: 29 cm, höjd: 11 cm

1559 7386  Utomhusbelysning ett par. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:40)

1559 7126  Väggarmatur Ledad. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:44)

1559 7129  Vägghörnskåp 1800-tal, senare bemålning. Höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:43)

1559 5054  Vägglystrar ett par. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:00)

1559 7262  Väggplaketter 3 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Parian. Diameter: 14,5-15,5 cm

1559 7247  Väggplatta Glaserat lergods, Fisk, 31x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:45)

1559 7263  Väggplatta Tettau, Porslin, 32x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:15)

1559 7068  Väggrelief Gustavsberg, ej signerad, 33x37cm

1559 7336  Värmeljusstake Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:27)

1559 5168  Vas + två skålar, 3 delar, bland annat Erika Lagerbielke, "Confetti", Orrefors. Signerad och daterad -86. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:17)

1559 7069  Vas Astrid Gate (f. 1956), "Lava", Sverige. Johansfors Glasbruk, glas. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:28)

1559 7207  Vas Bertil Wallien, Kosta Boda, glas. Signerad, märkt 48137. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:59)

1559 7100  Vas fajans. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:33)

1559 7364  Vas glaserad keramik, Grenzhausen. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:05)

1559 7256  Vas Gustavsberg, Lagun. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:08)

1559 7232  Vas jugend, porslin, Rörstrand. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:35)

1559 7024  Vas jugend. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:18)

1559 7264  Vas Konstglas. Höjd: 26 cm

1559 7265  Vas nysilver. Höjd: 21 cm

1559 7317  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Märkt 3306. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:40)

1559 7063  Vas & skål Kina. Höjd: 7-22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:15)

1559 7066  Vaser 2 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Signerade. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Höjd: 14-21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:16)

1559 5141  Vaser 2 st. Bland annat Nils Landberg, Orrefors. Höjd: 24-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:53)

1559 7060  Vaser 3 delar, Kina. Höjd: 11-29cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:33)

1559 7370  Vaser 3 st, Bla, Rörstrand Triangla. Höjd: 12,5-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:10)

1559 7269  Vaser 4 st, Huvuden, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:07)

1559 7272  Vaser/skålar 5 delar, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:11)

1559 7106  Verktygslåda plåt. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:21)

1559 7001  Vilfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla 3"

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:13)

1559 7201  Vinglas 7 st, Reijmyre Glasbruk, "Antik". Klarglas med slipad dekor. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:13)

1559 7114  Vinkannor Ett par, omkring 1900, kristall och nysilver. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:45)

1559 7298  Vinkylare 2 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:31)

1559 7299  Vinkylare 2 st. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:40)

1559 7005  Vira-spelet i kopparask, tidigt 1900-tal. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:58)

1559 7275  Vitvinsglas slipad dekor. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:53)

1559 7065  Vykort diverse, 3 lådor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:22)

1559 7242  Vykortsalbum 2 st

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:18)

1559 7015  Ytterfoder + skål, 2 delar, Waldemarsudde & Rörstrand. Längd: 19 cm, höjd: 7-13 cm, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:08)

1559 7371  Ytterfoder 3 + 1 st, Gustavsberg Empire & Gunnebo. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:33)

1559 7167  Ytterfoder Dresden. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 19:32)

1559 7252  Ytterfoder Ett par, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. 1930-tal, Pressglas, "Orrefors SP 14", Diameter: 19 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 18:17)

1559 7369  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Lidköping, blåglaserat stengods. Höjd: 15 cm (storlek 2)

1559 7257  Ytterfoder jugend. Diameter: 26 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 augusti 2023 20:43)

1559 7039  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16cm