1527 5111 Akvarell Ivan Stern (f. 1977), Ryssland. Hus. Signerad, akvarell. Bladets mått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:48)
1527 5273 Akvarell Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, akvarell. Signerad, 48x26 cm, yttermått inklusive ram: 61x38 cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:07)
1527 5275 Armband 18k guld. X-länk. Vikt: 13 g. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:56)
1527 5276 Armband 18k guld. X-länk. Vikt: 9,5 g. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:34)
1527 5274 Armband med berlocker, 18k guld. + 2 lösa berlocker. Vikt: 18,1 g. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:55)
1527 5145 Armring silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1958. Vikt: 14 g. Diameter: 6 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:13)
1527 5286 Armringar 2 st. Sterlingsilver. Diameter: 6-7 cm. Vikt: 56 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:48)
1527 5207 Bägare silver, Norge, graverad. Höjd: 25 cm, vikt: 550g brutto
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:15)
1527 5236 Bajonetter 5 st. Längd: 37-66 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:44)
1527 5018 Bestick + cigarettetui, silver, 6 delar, silver. Längd: 14-22. Vikt: 300g brutto
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:49)
1527 5215 Bestick 18 delar, silver, udda. Längd: 10-15, vikt: 230g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:38)
1527 5016 Bestickuppsättning 44 delar, silver, bruttovikt: 1750g (varav knivar 770g)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:09)
1527 5287 Bijouterier fickur med mera. Längd: 2-6 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:55)
1527 5004 Blandteknik 2 st, Gert Aspelin (f. 1944), Sverige. 1 signerad, blandteknik, 1961 cm, yttermått inklusive ram: 31x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:24)
1527 5088 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad MSE 1985, "Naturen börar somna" pannå, 68x48 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 78x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:29)
1527 5061 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Pihlblad, landskap. Blandteknik, bildmått: 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 68x81 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:43)
1527 1014 Blandteknik Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 1937,66x60 cm, yttermått inklusive ram: 90x83 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:34)
1527 5288 Blandteknik på tyg, Japan, 25x49 cm, yttermått inklusive ram: 37x60 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:35)
1527 4369 Blomsterbord Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, Norge, mahogny, etikettmärkt. Bredd: 120 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:28)
1527 5166 Blyinfattade fönster 2 st, flerfärgat glas, 89x35 cm, 79x56 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:03)
1527 5046 Bokhylla England, mahogny. Bredd: 136 cm. Djup: 32 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:23)
1527 5316 Bokhyllor Ett par, Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Norrgavel, 19/2000-tal, Bredd: 55. Djup: 26 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:44)
1527 5096 Bokhyllor ett par. Bredd: 70,5 cm, djup: 20 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:01)
1527 4086 Bokverk "Svenskt Pantheon", F-U Wrangel, 1906, Helfranskt band, utvikbara bilder
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:22)
1527 5103 Bokverk 21 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. Samlade berättelser, helfranska band
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:38)
1527 5069 Bordslampa "Satellite" 1900-tal, Rydéns. Höjd: 66 cm. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:48)
1527 5260 Bordslampa Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, mässing. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:41)
1527 5258 Bordslampa Markslöjd. Böjbar, krom. Höjd: 65 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:52)
1527 5078 Burk med lock Gefle, grön glasyr. Höjd: 15. 5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:45)
1527 5120 Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil, intarsia. Bredd: 86 cm, djup, 44 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:03)
1527 5322 Byrå Med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 73 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:58)
1527 5312 Byst Gips. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:33)
1527 5105 Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 27/125. Bladets mått: 30x45 cm, yttermått inklusive ram: 47,5x61,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:45)
1527 5106 Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 27/125. Bladets mått: 30x45 cm, yttermått inklusive ram: 47,5x61,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:04)
1527 3301 Ceremoniåror ett par, Afrikana, längt 150 cm. Längd: 150 cm, höjd: 3-14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:05)
1527 5140 Cigarettskrin silver, 1925, graverad. Längd: 14,5. Djup: 9,5 cm. Höjd: 6 cm, bruttovikt: 275 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:56)
1527 4147 Collage Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Palett. Signerad, duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 81x71 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:53)
1527 4405 Damarmbandsur Certina Incabloc, 14k guld, bismarklänk 18k, bruttovikt: 22,38g, boettens, diameter: 2 cm. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:47)
1527 5282 Damarmbandsur Certina. Diameter: 1,8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:08)
1527 4381 Docka "Hemulen", Atelier Fauni. Höjd: 17 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:05)
1527 5084 Dockskåp Längd: 76 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 114 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:27)
1527 4174 Dockskåpsmöbler + dockor, modell äldre
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:25)
1527 5342 Doktorshatt NK. I ask. Längd: 31 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:18)
1527 5211 Efterrättsskedar 6 st, silver, Norge. Längd: 17 cm. Vikt: 165g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:13)
1527 5199 Etsning Artur Bengtson. Hamnmotiv Stockholm, 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm. Signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:23)
1527 5197 Etsning Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Näsflöjt". Signerad, numrerad 72/210,20x24 cm, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:24)
1527 5002 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Klara Sjö, Byggandet av stadshuset. Signerad, daterad -18. Bildmått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:55)
1527 5001 Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 258/260, daterad -82. Bildmått: 26x22 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:20)
1527 5080 Etsning Rachelle Puryear (f. 1947), Sverige. "Bladen" sign, PT- upplaga. Kolorerad etsning, 9x10 cm. Yttermått inklusive ram: 32,5x24,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:14)
1527 5055 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. D Antibes. Signerad, numrerad 32/210. Färglitografi, bildmått: 37x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:16)
1527 5334 Färglitografi Björn Carlén (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 18/160, daterad -89. Färglitografi, bildmått: 20x13 cm, yttermått inklusive ram: 32x23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:59)
1527 5041 Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. "Vid älven, V". Signerad, numrerad 154/240, daterad -96. Bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x44cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:28)
1527 5040 Färglitografi Karin Wennström, hoppande barn. Signerad, numrerad 11/20. Färglitografi, bildmått: 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:05)
1527 5043 Färglitografi Magdolna Szabo (f. 1958), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 124/240. Färglitografi, bildmått: 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:29)
1527 4180 Färglitografi Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Stockholmsmotiv, Waxholmsbåtar, oramat löst blad. Signerad, numrerad 89/90. Färglitografi. Bladets mått: 61x66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:01)
1527 5045 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 39/50, daterad 1987. Bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:15)
1527 5331 Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. "Farmors hus". Signerad, EA-upplaga. Färglitografi, oramat löst blad. Bladets mått: 38x32 mm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:45)
1527 4178 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv med jägare. Signerad, numrerad 305/350. Färglitografi, bildmått: 28x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x36
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:57)
1527 5116 Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 35/125. Färglitografi, bildmått: 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 62x51 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:29)
1527 5163 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kungsgatan. Signerad, numrerad 79/150. Färglitografi, bildmått: 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:09)
1527 5033 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Gripsholms Värdshus & Hotell. Signerad, numrerad 255/290. Färglitografi, bildmått: 29x15 cm, yttermått inklusive ram: 56x41 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:49)
1527 5042 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Restauranginteriör. Signerad, numrerad 93/270. Färglitografi, bildmått: 40x25 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 21:13)
1527 4081 Färglitografier 2 st, Bengt Wallberg (1931-2004), Sverige. Barndomen. Signerad, numrerad 71/190, daterad -02. Färglitografi, bildmått: 17x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:05)
1527 5036 Färglitografier 3 st, Bo Olsson, Motiv från Simrishamn. Signerade & numrerade, yttermått inklusive ram: 34x27 - 41x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:31)
1527 5268 Fat + skål, Kina. Diameter: 8-27,5 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:38)
1527 5024 Fat Firma Svenskt Tenn, glasassiett, Löv. Reijmyre Glasbruk, Längd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:50)
1527 5195 Fat Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing, löv, 22x18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:01)
1527 5248 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Lilla Adam", Paradis Trivaserien. Höjd: 74 cm, sitthöjd. 36 cm. Bredd: 73 cm, sittdjup. 48 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:30)
1527 5315 Fåtölj med fotpall, Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. "länstol", Norrgavel, 19/2000-tal, klädsel i linne, Höjd: 106 cm, Sitthöjd: 36 cm, bredd 80 cm. Djup: 74 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:05)
1527 5313 Fåtölj med fotpall, Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. "länstol". Norrgavel, 19/2000-tal, klädsel i linne, Höjd: 106 cm, Sitthöjd: 36 cm, bredd 80 cm. Djup: 74 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:50)
1527 5072 Fåtölj nutida. Höjd: 88 cm, sitthöjd 48 cm, bredd 90 cm, djup 111 cm, fotpall Höjd: 32 cm. Bredd: 73 cm. 53 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:52)
1527 5320 Fåtöljer ett par, Gärsnäs, brännmärkt Gärsnäs 2007. Bredd: 60 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:25)
1527 5339 Fickur 14k guld, 70 gr brutto ca. Diameter: 5 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:28)
1527 5340 Fickur 14k guld, 88 gr brutto. Diameter: 5 ca cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:13)
1527 5338 Fickur 18k guld, ca 100 gr brutto. Diameter: 5,5 cm, höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:56)
1527 4107 Fickur 1960-tal, Atlantic, Antimagnetic, + doublékedja. Diameter: 5 cm, längd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:26)
1527 5200 Figurin Dahl-Jensen, Danmark, piga med kultingar, porslin. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:58)
1527 5177 Figurin rokokodam. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:45)
1527 5201 Figuriner 3 st, fåglar, bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:23)
1527 5233 Fiol med stråke, tidigt 1900-tal, i väska. Längd: ca 60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:03)
1527 5015 Fiskbestick 12 delar, silver, 6 + 6 st, K Anderson, 1936. Längd: 17,5-21, vikt: 630g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:53)
1527 5172 Fonduegryta gjutjärn. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:37)
1527 5218 Formar + kanna & karotter, 6 delar, "Plommon", Rörstrand. Längd: 22-30. Diameter: 15-20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:03)
1527 5075 Gardinomtag + draperiomtag, 1800-tal, mässing
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:38)
1527 5132 Glas 9 st. Bengt Orup (1916-1996), Sverige. "Strikt", Johansfors Glasbruk. Handmålad dekor av ränder. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:50)
1527 5309 Glasögonbågar Morgenthal Frederic i fodral + fodral Oliver People. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:27)
1527 5182 Glasservisdelar 18 delar, 6 + 6 + 6 st, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Karolina". Höjd: 8-14 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:03)
1527 4392 Glasservisdelar 33 delar, "Lovisa", Duka, slipat mönster, 10 champagneglas 23 cm, 11 st vitvinsglas 19 cm, 5 st rödvinsglas 21 cm 7 st seltersglas 10,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:05)
1527 4371 Golvlampa Hemi, Klot I. Höjd: 135 cm, två ljuspunkter
1527 5104 Gouache Mats Heidvall (f. 1949), Sverige. Komposition. Signerad. Bladets mått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:45)
1527 5168 Grogglas 6 st, Iittala, Finland. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:22)
1527 5284 Halskedja sterlingsilver. Längd: 44 cm, vikt: 24. 5 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:04)
1527 5141 Handspegel + borste. Silver, Tyskland. Längd: 26-28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:47)
1527 5170 Hatt i hattask, Dunn & Co, England. Längd: 30 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:07)
1527 5250 Herrbetjänt Rödbetsad, Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 104 cm. Bredd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:28)
1527 4057 Hörnskåp Art Déco, mörkbetsad björk. Bredd: 88 cm, djup: 62 cm, höjd: 160 cm, nyckel
1527 5083 Industrilampor 2 st, för vägg. Höjd: ca 105 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:51)
1527 3195 Jalusiskrivbord Ek, Sekelskifte + skrivbordsstol. Bredd: 130 cm, djup: 76 cm, höjd: 118 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:35)
1527 5067 Jardiniere nutida, porslin. Längd: 30 cm, djup: 20 cm, höjd: 12. 5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:27)
1527 5305 Jordglob + flöjel. Höjd: 22-25 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:12)
1527 4067 Kaffe & tegods 14 delar, Arabia, Arctica blå. Längd: 10-14 cm. Djup: 6-14 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:42)
1527 4109 Kaffe-/ teservis 35 del ca, Bavaria, China Blue
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:49)
1527 5216 Kaffegods 25 delar ca, Porsgrund, Norge
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:34)
1527 4218 Kaffekanna + gräddkanna, 2 delar, Nysilver, rokokostil. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:36)
1527 4330 Kaffekannor 2 st, emaljerad metall och beslag av teak, den större märkt Dansk Designs International IHQ/JAPAN. Höjd: 18-24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:54)
1527 5139 Kaffekoppar + assietter, 5+ 5 st, "Sotka". Arabia. Djup: 17,5 cm (assiett)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:41)
1527 5254 Kaffeservis 11 delar, Japan, 11 koppar, en kaffekanna, en gräddkanna, en sockerskål. Höjd: 6 - 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:38)
1527 4190 Kaffeservis 33 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:07)
1527 5238 Kaffeskedar + tårtspade, bland annat sameskedar, 6+ 1. Längd: 11,5 - 22
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:31)
1527 5259 Kaffeskedar 11 st, silver, 6+ 5 st. Vikt: 136g. Längd: 11-12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:21)
1527 5214 Kaffeskedar 6 st, silver, modell Olga. Längd: 12 cm. Vikt: ca 90g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:20)
1527 5191 Kakelplatta fajans, Holland, 1700-tal, 13x13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:07)
1527 5317 Karmstol på hjul, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Sjuan" Fritz Hansen, modell 3217, helklädd i läder, stomme i krom, höj och sänkbar
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 21:12)
1527 9198 Kista på benställning, 1700-tal,
Intarsia. Bredd: 56 cm. Djup: 40 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:47)
1527 5337 Klockkedja 18k guld, 19,3 g. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:29)
1527 5235 Knivar 4 st. Bland annat WKC 70, US Camillus och R Cooper. Längd: 30-34 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:49)
1527 5150 Kolonnljusstakar ett par + 1, tenn. Höjd: 16,5 - 17-5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:13)
1527 5310 Konsol Gips. Längd: 55 cm, djup: 29 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:46)
1527 5110 Koppar + fat & vas, 6 delar, Kina / Japan. Höjd: 4-12 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:04)
1527 5292 Krus + kruka, Glaserat. Höjd: 18-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:29)
1527 5130 Ljuskrona empirestil. Höjd: 90 cm ca. Bredd: 70 cm ca
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:40)
1527 4353 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:26)
1527 5010 Ljuslyktor 12 st, "Kivi", Iittala. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:11)
1527 5066 Ljuslyktor Göran Wärff (1933-2022), Sverige. 3 st, "Sunflower", Kosta Boda. Höjd: 9-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:48)
1527 5074 Ljusplåtar Ett par, 1800-tal, mässing, två ljusarmar. Höjd: 52 cm. Bredd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:13)
1527 5217 Ljusstakar 3 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Gense, "Saturnus". Formgivna 1979. Höjd: 21-34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:44)
1527 5070 Ljusstakar ett par, barockstil, nysilver. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:09)
1527 5143 Ljusstakar ett par, silver, MG AB, 1961. Höjd: 13 cm, bruttovikt: 490 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:35)
1527 5029 Ljusstakar Ett par, silver, Norge, Importstämplar. Höjd: 8 cm, vikt: 311g brutto
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:46)
1527 5208 Ljusstakar Ett par, silver, Norge. Höjd: 7 cm, vikt: 270g brutto
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:06)
1527 5206 Ljusstakar Ett par, silver, Norge. Höjd: 8,5 cm, vikt: 370g brutto
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:23)
1527 5293 Lockurna Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:38)
1527 5181 Lockurnor Ett par, Delft. Höjd: 29 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:11)
1527 4142 Mapp med litografier Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), "Tio Guds bud", 10 st. Signerad, numrerad 260/300, oramade lösa blad. Bladets mått: 63x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:41)
1527 4201 Mat / kaffeservis 50 del ca, "Noblesse", Huschenrether
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:03)
1527 5239 Matservis 56 delar, Rörstrand, Sverige, blomstermotiv
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:16)
1527 5089 Matservisdelar 29 delar, Villeroy & Boch, "Jamaica"
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:22)
1527 5210 Matskedar 6 st, silver, monogram, Leif Neerbye, Norge. Längd: 18. Vikt: 180g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:38)
1527 4302 Matta Kina, 180x280 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:12)
1527 4309 Matta Kina, 200x255 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:37)
1527 4377 Matta orientalisk, 106x165 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:40)
1527 5038 Matta Orientalisk, 124x170 cm
1527 5039 Matta Orientalisk, 80x120 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:15)
1527 4376 Matta Orientalisk, figural, 114x146 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:40)
1527 5124 Matta Orientalisk, Galleri, 62x184 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:22)
1527 5035 Matta Orientalisk, Hamadan, 74x300 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:42)
1527 5012 Matta Orientalisk, Karachi, 127x177 cm
1527 3249 Matta Orientalisk, Keshan, 220x323 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:52)
1527 5014 Matta Orientalisk, Pakistansk Kashmir, 156x229 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:23)
1527 5122 Matta Orientalisk, Täbriz, 198x305 ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:56)
1527 4306 Mattor 2 st, Kina, 77x123 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:20)
1527 5019 Mattor 2 st, Orientaliska, 78x115 - 80x121 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:48)
1527 5308 Memorabilia 7 delar, Glas, Apollo 11,12,13, samt Rymdfärjamodell. Höjd: 10,5-20, längd: 36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:58)
1527 5213 Mocka/kaffeskedar mm 17 st, silver, olika modeller. Längd: 10-19. Vikt: ca 225g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:13)
1527 5017 Mockaskedar 12 st, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 10,5 cm, vikt: 145g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:54)
1527 5303 Modell FX Models, Ubåt, "Ohio class submarine", på träsockel. Längd: 47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:25)
1527 5306 Modellsatser flyg div. Längd: 18-33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:36)
1527 5131 Modellskepp + 3 st flaskskepp. Längd: 5-38 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:54)
1527 5090 Modellskepp 2 st. Längd: 40- 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:33)
1527 5237 Morgonstjärna troligen tidigt 1900-tal, ett par. Längd: ca 35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:41)
1527 5164 Musikelektronik 6 delar, B&O Bang & Olufsen. Beomaster 4500 + Beogram CD 4500 + Beogram 5500 + Beovord 4500 samt ett par högtalare Beovox CX50
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:13)
1527 5159 Mynt 50 st, silver, i låda. Vikt: 225 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:24)
1527 5158 Nattygsbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bredd: 39 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:52)
1527 5044 Offsettryck Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 110/300, daterad -76. Bildmått: 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:16)
1527 5027 Oljemålning Alexander Tökes "Sandor" (1882-1950), Sjön Balaton (Ungern). Signerad, 49x40 cm, yttermått inklusive ram: 63x55 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:08)
1527 4286 Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Interiör med man på soffa. Signerad a tergo. Olja på duk, 51x70cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:37)
1527 5148 Oljemålning Arne Lindblom, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 34x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:27)
1527 5185 Oljemålning Asbjørn Gullerud, Hundar. Signerad, Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:01)
1527 5188 Oljemålning Asbjørn Gullerud, Vintervik. Signerad. Olja på duk, 50x72 cm, yttermått inklusive ram: 63x85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:12)
1527 9415 Oljemålning Bergliot von Dellwig. Signerad Bergliot Bojesen, Arild 1909, läsande man. Olja på duk på pannå, ca 60x50, oramad slitage
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:03)
1527 5087 Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, gårdsmiljö. Olja på duk, 47x68 cm, yttermått inklusive ram: 60x81
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:47)
1527 5329 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Nybroviken mot Strandvägen. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:10)
1527 5160 Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -82. Olja på pannå, 68x49 cm, yttermått inklusive ram: 77x57
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:41)
1527 5058 Oljemålning Gunnar Hallerdal, Stilleben med rosor. Signerad, daterad -54. Olja på pannå, 20x39 cm, yttermått inklusive ram: 26x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:15)
1527 5272 Oljemålning Hans Tombrock (1895-1966), Tyskland. Kvällsmåltid. Signerad. Olja på pannå, 49x32 cm, yttermått inklusive ram: 60x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:34)
1527 3018 Oljemålning Ivar Naumann (1851-1906), Signerad, daterad 1885, landskap. Olja på duk, 31x46, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:26)
1527 5112 Oljemålning Jan Liljeqvist (1932-2003), Sverige. Komposition. Signerad, Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:43)
1527 5153 Oljemålning Karl Vilhelm Anstensen (1913-2001), Norge. "Hållö, Smögen". Signerad. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:47)
1527 5297 Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. "Abisko". Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:40)
1527 5205 Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Solvaer Lofoten. Signerad. Olja på duk, 83x77 cm, yttermått inklusive ram: 107x101 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:40)
1527 5232 Oljemålning Lennart Liljeroos, Domkyrkan i Borgå Finland. Signerad, daterad 1948. Olja på duk, 35x49 cm, yttermått inklusive ram: 47x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:51)
1527 5059 Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 80x127 cm, yttermått inklusive ram: 87x133 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:03)
1527 4148 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 103x73 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 21:11)
1527 5186 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Albert Z, Garmich. Signerad. Olja på duk, 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm
1527 5157 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, modell. Olja på pannå, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:08)
1527 5023 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna på åsna. Signerad. Olja på duk, 53x43 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:18)
1527 5230 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskapsmotiv. Signerad Nyberg, daterad 1931. Olja på duk, 56x81 cm, yttermått inklusive ram: 68x93 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:46)
1527 5034 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ulf A-son, Stadsbild. Olja på duk, 88x90 cm, yttermått inklusive ram: 99x100 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:06)
1527 4103 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, ej signerad. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:11)
1527 5022 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Trädgård. Signerad. Olja på duk, 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:24)
1527 5005 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap. Ej signerad. Olja på pannå, 18x28 cm, yttermått. Inklusive ram: 25x35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:37)
1527 4150 Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), "Ingen dans på rosor". Signerad, oramad. Olja på duk, 90x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:01)
1527 5299 Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Fåglar. Signerad. Olja på duk, 13x13 cm, yttermått inklusive ram: 34x34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:29)
1527 5127 Oljemålning Ulf Granlund (1947-1987), Sverige. Tivoli, Köpenhamn. Monogramsignerad samt signerad och daterad a tergo -73. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:45)
1527 5335 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 1963, stilleben. Olja på duk, 100x64 cm, yttermått inklusive ram: 115x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:26)
1527 5161 Oljetryck Martin Kalhöj, Numrerat tryck på duk, 28/1000 cm, yttermått inklusive ram: 74x55
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:11)
1527 5162 Oljetryck Martin Kalhöj, Numrerat tryck på duk, 33/100 cm, yttermått inklusive ram: 74x74
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:43)
1527 4166 Örhängen + hänge, 18k guld. Vikt: 2,5g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:37)
1527 4314 Pallar ett par, modell barstol, märkt Östen Kristansson AB, 31,5x31x5. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:07)
1527 5296 Parti mortlar ca 30 delar. Höjd: 5-13 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:30)
1527 5224 Parti silver silver, udda, 34 delar. Norge, Längd: 11-27. Vikt: 660 gr
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:09)
1527 5094 Piedestal 2 stenskivor. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:02)
1527 5098 Piedestal barockstil, mörkbetsad. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:02)
1527 5099 Piedestal med stenskiva. Höjd: 101 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:30)
1527 5174 Pilgrimsflaska Kina, dekor av drakar och blomster. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:46)
1527 5307 Pipor 9 st. Längd: 5-11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:30)
1527 4084 Ragusked + tårtspade + handspegel & borste, 4 delar, silver. Längd: 25-30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:16)
1527 5031 Relieftavlor 3 st, Masker, ej signerade, yttermått inklusive ram: 20x15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:24)
1527 3160 Ring 18k guld, Med lila sten, storlek: 18. Vikt: 6,1g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:18)
1527 5280 Ring 18k guld. Med blå sten. Vikt: 1,5g. Ringstorlek: 17,2
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:12)
1527 5281 Ring 18k guld. Med blå sten. Vikt: 3,6 g. Storlek: 18,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:29)
1527 5279 Ring 18k guld. Med gröna stenar, vikt2,8 g. Storlek: 18,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:03)
1527 5113 Robot Radiostyrd. Höjd: ca 55 cm, ej funktionstestad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:19)
1527 4130 Rökelsekar Kina, brons. Längd: 23 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:17)
1527 5332 Salt- och pepparkar + senapskanna. 3 delar, silver, Birmingham. Med blå glasinsatser. Höjd: 3-4,5 cm. Nettovikt: 36g (exklusive blå iläggsskål)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:28)
1527 5171 Samlartallrikar 9 st, Rörstrand. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:28)
1527 5223 Sängbord ett par. Bredd: 52 cm, bredd: 42 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:06)
1527 5093 Satsbord 1940-tal, glas och trä. Bredd: 40-48 cm, djup: 30-33 cm, höjd: 45-50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:42)
1527 4321 Satsbord 3 delar, England. Bredd: 38-53, höjd: 46-52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:45)
1527 5261 Serigrafier 2 st, STURE JOHANNESSON (1935-2018) / STEN KALLIN (F. 1928). Computer screen printing, Intra Secus, för IBM. Bildmått: ca 27x36, respektive 36x27 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:07)
1527 5134 Serveringsvagn intarsia, metallkant, fällbara sidoklaffar. Längd: 75 cm. Bredd: 41 cm + 2x17 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:33)
1527 5343 Servettringar 12 st, silver. Diameter: 2,3 cm, Vikt: 65 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:51)
1527 5007 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 36 delar, Arabia, Arctica
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:42)
1527 5295 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 168 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:37)
1527 5262 Sjökort diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:27)
1527 5142 Skål + bläckställ, 2 delar, silver. Diameter: 11-16. Höjd: 7-8. 5, Vikt: 590 g brutto
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:41)
1527 5051 Skål + fat, 2 delar, Kina. Diameter: 11-16, höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:40)
1527 5193 Skål + fat, 3 delar, Arabia & Porsgrund. Längd: 22 cm, diameter: 14, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:04)
1527 5144 Skål + soppslev + sockerströare. Längd: 17- 40 cm, vikt: 290 g brutto
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:58)
1527 5194 Skål + vas + burk med lock. Längd: 20 cm. Diameter: 8 cm, höjd: 8-18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:11)
1527 5269 Skål Kina. Diameter: 16 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:37)
1527 5192 Skål på fot Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 25,21
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:36)
1527 5220 Skål på fot Royal Copenhagen, fajans. Diameter: 37,5 cm. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:35)
1527 4280 Skålar 3 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Längd: 22-26. Höjd: 12-14 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:26)
1527 5052 Skåp Barockstil, 1800-tal. Bredd: 95 cm, djup: 43,5 cm, höjd: 166 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:22)
1527 5326 Skåp Teak. Bredd: 150 cm, djup: 43 cm, höjd: 120 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:56)
1527 5212 Skedar 4 st, silver. Längd: 16-22,5, vikt: 195g ca
1527 5311 Skulptur efter antiken, lergods. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:58)
1527 5304 Skulptur Gips, manshuvud. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:04)
1527 4226 Skulptur Goldscheider, Hästar. Längd: 39 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:53)
1527 5136 Skulptur höjd: 40 cm, föredetta lampfot
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:54)
1527 5107 Skulptur precolumbiansk, lergods, erotiskt motiv. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:31)
1527 4367 Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Sjölejon. Längd: 21 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:32)
1527 4393 Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Syende flicka, bemålat lergods. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:11)
1527 4002 Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. Höjd: 11 cm. Längd: 18 cm
1527 5270 Snurrstolar 4 st, Rail Conference stol, design: Sören Nielsen & Thore Lassen, Radius
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:06)
1527 3329 Soffa "Ulla", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stomme i björk med spjälrygg, stoppad rygg. Brännstämplad. Längd: 175 cm, djup 65 cm, sitthöjd 45 cm, höjd 78 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:21)
1527 5242 Soffa Nyrokoko, omtapitserad. Längd: 165 cm. Djup: ca 90 cm. Höjd: 97 cm, sitthöjd ca 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:25)
1527 5149 Soffbord Mahogny och mahognyfanér. Kvadratisk skiva med kantsarg. Oidentifierad snickare. Bredd: 98 cm. Djup: 98 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:09)
1527 5328 Soffbord med tidningshylla, Teak. Bredd: 137 cm, djup: 65 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:51)
1527 5290 Spegel förgylld, 43x38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:36)
1527 5095 Spegel Gustaviansk stil, dekor av rosett. Längd: 72 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 mars 2023 03:42)
1527 5184 Spegel Karl Johanstil, 1920-tal, intarsia, 120x51 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:58)
1527 5336 Spegel Rokokostil, 98x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:05)
1527 4122 Spegel Sent 1800-tal, bemålad, 73x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:56)
1527 5298 Stol för väggmontering
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:59)
1527 4240 Stol Lievore Altherr Molina, "Catifa 46", för Arper, formpressad plast / kromunderrede
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:38)
1527 5222 Stolar 8 st, genombruten rygg med spjälor, rödbetsade
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:53)
1527 4088 Stolar Ett par, Cafémodell, rottingsits
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:33)
1527 5102 Stolar ett par. Ek, nyrenässans, röd klädsel med snidad rygg
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:21)
1527 5065 Syltkrukor 4 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 10. 5-21. Diameter: 10-21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:08)
1527 4216 Taburett Lindomestil, 42x42. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:33)
1527 5048 Tågset Märklin, ett lok, sju vagnar, en stationsbyggnad, en övergång, ca 65 delar blandat räls och växlar. Längd: 8-22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:34)
1527 5267 Tågvagn Tyskland. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:48)
1527 5246 Takarmatur bemålad plåt, mässing. Diameter: 50 cm, höjd 70 cm
1527 4008 Takarmatur Maria Theresia. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:45)
1527 5321 Takarmatur med prismor. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:33)
1527 4360 Tavelram trä, yttermått 132x132 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:47)
1527 5202 Teckning Karl Nordström (1855-1923), Sverige. Gröndal, Stockholm. Signerad 1919. Kol på papper, oramat löst blad, ca 40x23 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:46)
1527 5077 Tekoppar 8 st, Rörstrand, "Swedish Grace", 2010-tal. Höjd: cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:08)
1527 5291 Terrin + vas. Längd: 28 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:15)
1527 5156 Teskedar silver (G8. Längd: 13 cm, Vikt: 90 g. Ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:53)
1527 5154 Teskedar silver. Längd: 12 cm, Vikt; 96 g, ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:54)
1527 5030 Teskedar mm 20 st, silver, 1800 / 1900-tal. Längd: 11-14, vikt: 270g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:57)
1527 5026 Textil Firma Svenskt Tenn, "Ruta", design: : Evelina Kroon, 170x350cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:48)
1527 5025 Textil Löpare, Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Celotocaulis", Firma Svenskt Tenn, 46x180 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:44)
1527 5100 Toilettebord + stol, rokokostil, bordet med Bredd: 98 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 136 cm, stol i gustaviansk stil med höjd 82 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:28)
1527 5091 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Blåsippor och tussilago, Bladets mått: 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 st
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:15)
1527 5056 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -79, dedikation, Värtahamnen, 39x53 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:06)
1527 5117 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -79, HC upplaga, Skärgårdsklippor, Bildmått: 60x57cm, yttermått inklusive ram: 80x76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:57)
1527 5314 Trumma USA. Diameter: 41 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:34)
1527 5115 Tyg Maria Åström, "Rosa Centifolia", gu. Längd: 250 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:19)
1527 5209 Uppläggningsbestick mm 7 delar, silver. Längd: 17-21, vikt: 300g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:55)
1527 5167 Urnor ett par, nutida. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:29)
1527 5037 Väggskulpturer 3 st, Ägg, trä / keramik / spegelglas, yttermått inklusive ram: 24x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:06)
1527 1013 Väggur sengustavianskt. Höjd: 84 cm. Djup: 47 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:37)
1527 5009 Väggvitrinskåp blyglas. Bredd: 46 cm. Djup: 20 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:32)
1527 5253 Vällingklocka med väggfäste, mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:33)
1527 4389 Vas Gustavsberg, ej signerad. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:00)
1527 5011 Vas Helena Tynell (1918-2016), Finland. Solflaskan, Riihimäen Lasi Oy. Fast formblåst glas. Etikettmärkt. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:28)
1527 5175 Vas keramik, blomster. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:54)
1527 5294 Vas med lock, Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:23)
1527 5265 Vas sannolikt Bengt Orup, Johansfors glasbruk, 1950-tal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:58)
1527 5173 Vas Satsuma, Japan, 1930-tal. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:25)
1527 5081 Vas Simon Gate (1883-1945), Orrefors, Sverige. "Tusen fönster". Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:53)
1527 5008 Vas Steninge Slott, 2002. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:50)
1527 5082 Väskor 2 st, läder. Längd: ca 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:07)
1527 5278 Vigselring + ring med stenar, 18k guld. Vikt: 3,7 g. Ringstorlek: 16,5-18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:03)
1527 5277 Vigselringar 4 st. 20k. Vikt: 14,1, storlek: 17,2- 20,1
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:21)
1527 5169 Vinglas 12 + 12 st, Orrefors. Höjd: 16-18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 19:03)
1527 5071 Vinglas flerfärgat glas. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 18:26)
1527 5241 Vykortsalbum med 154 st vykort, diverse
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:46)
1527 5133 Ytterfoder Jugend, dekor av bladverk. Höjd: 16 cm, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2023 20:50)