1364 7014 Asmalyk Antik Yomud, 116x68 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)
1364 7024 Blandteknik Kolorerad etsning, Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Signerad, 2/9,26/55, Motivet: 29x29cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)
1364 7003 Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Smycket", modell 2483. Mässing, två svängda ljusarmar, Höjd: ca 32 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:14)
1364 6367 Burk med lock Firma Svenskt Tenn, 1980, Mässingsdekor. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1364 7043 Byrå 1700-tal, Frankrike. Bredd: 130, djup: 60 cm, höjd: 102 cm, nyckel
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)
1364 4261 Byrå Rokoko. Bredd: 119 cm. Djup: 67 cm. Höjd: 87 cm, nyckel
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:19)
1364 7042 Byrå senbarock, Ek. Bredd: 107. Djup: 60 cm, höjd: 82-97 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1364 7007 Byrå Sengustaviansk, med stenskiva. Bredd: 92, djup: 50 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:14)
1364 7028 Etsning Lars Lerin (f. 1954), Handkolorerad, Sverige. Signerad, numrerad 8/10, Daterad 2004, "YAZD". Motivet: 20x39cm
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:45)
1364 7036 Färglitografi Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Monogram. Signerad, numrerad 228/300, skridskoåkare. Motivet: 20x29cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)
1364 7031 Fat Oscar II & Sofia, Silverbröllopsservisen (1857-1882), En av de två som finns kvar då servisen krossades på uppmaning av Drottning Louise, Rörstrand 1882. Diameter: 24,5, monogram, Proveniens Kammartjänare Knut Lindell (Gustaf VI Adolf)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)
1364 7005 Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Den lilla kamelen", modellnr 2568. Mässing, höj- och sänkbar. Höjd: ca 150-168 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:39)
1364 7002 Golvvas Kina, 1800-tal, porslin. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1364 7038 Kaffe-/ teservis 13 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)
1364 7037 Kaffekoppar + assietter, 23 delar, Blå Aster, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:52)
1364 7010 Karmstol Gustaviansk, Stockholms Stolmakarämbetes sigill
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1364 7045 Karmstol Rastad & Relling, Norge
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)
1364 7006 Konsolbord Empire. Bredd: 94, djup: 40 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 29.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:03)
1364 4384 Ljuskrona Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing, 1900-talets senare hälft. Diameter: 49cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:45)
1364 7019 Ljusstakar Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drakar, Gustavsberg. Höjd: 10,5
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)
1364 6322 Matservisdelar 39 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:50)
1364 7016 Matta orientalisk, Ghom, semiantik/antik, 140x206 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1364 7015 Matta orientalisk, Senneh, Antik, Silkevarp, 131x207 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:10)
1364 7027 Mattallrikar 13 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, blond. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1364 7025 Mattallrikar 14 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, blond, djupa. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)
1364 7026 Mattallrikar 15 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, blond. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)
1364 7069 Oljemålning 1700-/1800-tal, Batalj, främre orienten, ej signerad, 37x38 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)
1364 7068 Oljemålning Allan Egnell (1884-1960), Sverige. Kvinna på servering. Signerad 25/6 1928. Olja på duk, 32x19 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)
1364 7058 Oljemålning Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. Skärgård. Signerad, daterad 1898, bär dedikation. Olja på pannå, 30x41 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)
1364 7023 Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. "Spansk Husgrupp III". Signerad, daterad -52, duk. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)
1364 7064 Oljemålning Eglon Hendryk van der Neer, (hans art), 1600-/1700-tal, damporträtt, ej signerad. Olja på pannå, 28x22 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1364 7022 Oljemålning Eléna Michéew (1899-1972), Sverige. Näckrosor. Signerad E Michéew -42. Olja på duk, 120x140 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:29)
1364 7049 Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Norrländskt landskap. Signerad, ngt otydlig signatur. Olja på papp, uppklistrad på pannå, ca 34x44,5 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:01)
1364 7073 Oljemålning Ida Gisiko-Spärck (1859-1940), "Från Stockholms skärgård". Signerad, daterad 1899. Olja på duk, 31x55 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:24)
1364 7076 Oljemålning Jan Michiel Ruyten (1813-1881), Kustmotiv med fiskare. Signerad, daterad 1834, ej ram. Olja på pannå, 31x37 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:46)
1364 7057 Oljemålning Julius Granberg (1859-1936), Sverige. "Lilla Belgviken" (Eskilstuna). Signerad. 1898. Olja på duk, 31x44 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)
1364 7011 Oljemålning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, daterad -18, Pansarkryssare, Stockholm. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1364 7072 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka på taburett. Sent 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 44x31 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:06)
1364 7074 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med väg. 1800-tal, Ryssland. Signerad. Olja på pannå, 23x16 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)
1364 6727 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Mansporträtt. Bär påskrift a tergo, 1833. Olja på pannå, 18x15 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)
1364 7071 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin, Monogramsignerad AS, 1867. Olja på duk, 29x39 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:51)
1364 7066 Oljemålning Robert Thegerström (1857-1919), Sverige. Gustav II Paviljong Haga Slott. Signerad, Duk uppfodrad på pannå, 28x22
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:39)
1364 7060 Oljemålning Robert Wilhelm Ekman (1808-1873), Porträtt av konstnären Carl-Johan Sjöstrand. Signerad, med dedikation, uppfodrad duk, 57x48 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)
1364 7030 Ring 18K vitguld, med diamanter & blåa safirer, 7xca0,01ct, storlek: 16½. Vikt: 6g. Med etui
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:25)
1364 7051 Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors, S-Graal. Diameter: 21cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)
1364 7040 Skåp Barock, 1700-tal. Bredd: 150, djup: 53 cm, höjd: 243 cm, nyckel
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1364 7033 Skrin med lock Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Firma Svenskt Tenn, år 1928, mässingsdetaljer. Längd: 12,5cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)
1364 7054 Skulptur 1800-tal, Munk, Bemålad, på träsockel. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)
1364 7021 Skulptur Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drake, Gustavsberg. Längd: 11,5. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:45)
1364 7034 Spegel Gustaviansk, 96x43cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:41)
1364 7009 Stolar ett par, Gustavianska provinsarbeten
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)
1364 7048 Te/kaffekoppar 10 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1364 7013 Urna på sockel 2 delar, 1840-tal. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:25)
1364 7018 Urnor ett par, Kina, Kang Xi. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)
1364 6320 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 7,5
1364 7052 Vas Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Starkeldsfajans, glaserat i rött och grönt. Signerad. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)