400 2660 Affischtavla Picasso, 45x28
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3062 Afrikana 30/50-tal m.m
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3021 Aftonväskor 5 st, m.ä
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2146 Akvarell Musikanter, Constantinopel, 26 x 19
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3400 Akvarell Ryssland, 20, 5 x 13, 5
400 2756 Akvarell Sign, Villaområde, 50 x 35
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3141 Akvarell SignAllcot, 1902, " C.B.Pedersen", 21 x 30
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3244 Akvarell Wilhelm Gernandt, Stockholmsmotiv, 24 x 21
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3408 Akvareller 2 st, Löwenhjelm
400 3098 Ampel Empirestil, dia:60
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3389 Armband 18 k, 17, 8 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3589 Armband 2 st, 18 k, 19, 7 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3090 Armband siver/guld + dosa + aftonväska silver + penna New York (utdragbar)
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3091 Armbandsur Tissot, guld
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2416 Armlänk 18k 90, 2g
S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3068 Armlänk 18k, 10, 8 gr
400 3630 Bägare 24 st + schatull med 7 del, nysilver
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3328 Bankett Romersk-stil
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3680 Barnstol Empire-stil, 1800-tal
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3544 Bestick 7st
400 3118 Bestick diverse ns, + bricka
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3670 Bestick diverse nysilver
400 3631 Bestick etc Nysilver silver
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2657 Biblioteksbord ek
400 3008 Blandteknik Alexandro Rhodin, Jerusalem 1930, 64x75
400 2295 Blandteknik Beck & Jung, 1980, 20 x 22
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3493 Blandteknik Maja Synnergren, 27x19
400 3402 Blandteknik osignerad. "Man" 25x20
400 3005 Blandteknik Sign I S E, Paris -46, stilleben, 40x32
400 3603 Blombord Vitlack, längd: 127, djup: 40, höjd: 65
400 3193 Blomsterurna Gjutjärn, höjd: 77
400 3303 Böcker 3 st + diverse skrifter. Böcker: "Riksdags besluth II del" + "Riksdags besluths III del" samt "Alla riksdagars och mötens beslut från år 1521 till 1732" + skrifter, bla. "Kongl. maj:ts nådiga reglemente " ...
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3562 Böcker Med japanska träsnitt 8 st
400 3565 Bok med akvareller, Japan, i träpärm
400 3204 Bokhylla 30-tal, Björk, längd: 80, djup: 27, höjd: 76
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3165 Bokhylla Björk, 1930-tal,
400 3454 Bokhylla Furu, höjd: 165
400 3166 Bokhylla med lådor, England, längd: 75, djup: 28, höjd: 76
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3370 Bokhylla Rosenträ, längd: 86, djup: 39, höjd: 120
400 3371 Bokhylleskåp 20/30-tal, längd: 120, djup: 28, höjd: 92
400 3307 Bokhylleskåp Jugend, Mahogny, längd: 115, djup: 34, höjd: 170, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3644 Bokskåp 1800-tal, valnöt, 102x42x220
S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3181 Bokskåp Ek, längd: 95, djup: 50, höjd: 235
400 3075 Boksnurra Mahogny
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3024 Bonbonjär + kanna + nattljusstake + tvålkopp, Bla Rosenthal
400 1195 Bord Empirestil, mahogny, dia:85, höjd: 78
400 3300 Bord Gustaviansk stil, mahogny, längd: 94, djup: 36, höjd: 60
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3525 Bord med låda, Barockstil,
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2621 Bord med låda, ek, längd: 75, djup: 58, höjd: 63
400 3574 Bord mosaik, 50-tal, L.50, djup: 50, höjd: 49
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3167 Bord Rokokostil, höjd: 63
400 3439 Bord Rokokostil, sekelskifte 1900. höjd: 68
400 3529 Bord Sekelskifte [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 2623 Bordsgarnityr 3 del
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3234 Bordslampa 1940-tal
400 3576 Bordslampa alabaster
400 3697 Bordslampa Firma Svenskt tenn, 1935, H ca 60
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3526 Bordslampa Jugend, H 47 cm, pat. zink
400 2067 Bordslampa skulpt trä/mässing
400 3113 Bordslampfot
400 3235 Bordslampfot 1920-tal,
400 3465 Bordslampfötter 2 st
400 3538 Bordslampor 1 par, Orientaliska
400 3061 Bordslampor 3st + 3st skärmar
400 3320 Bordslampor Ett par, Ns, elefanter
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3319 Bordslampor Ett par, Nysilver
400 3343 Bordslampor Ett par, Orrefors
400 3647 Bordslyster Gustaviansk stil, höjd: 44, 3-armad
400 2116 Bordsspegel gjutjärn, höjd: 51 , 1900 ca
400 3284 Bordstelefon L.M. Ericsson, "Taxen"
S�ldes f�r 12.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3614 Bordsur 1 par, plåt varav 1 ej komplett, Hultmans Kakfabrik, höjd: 49
400 3216 Bordsur Funkis
400 3248 Brevåg
400 3591 Bricka Koppar, Dia81
400 3014 Bricka + skål på fot Sekelskifte 1900
400 3596 Brickbord längd: 78 d 51, höjd: 71, (torrspricka)
400 3297 Brickbord mahogny, längd: 70, djup: 46, höjd: 78
400 2059 Brickor 2 st svart plåt 1800-tal, längd: 67
400 3414 Brickor 5 st, Silver
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3348 Broderad tavla 50x70
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3396 Brosch+ hänge, 18 k, 10, 9 g
400 3025 Buljonkoppar 12 del, Karlskrona
400 3423 Burk med lock, Svensk Tenn+ kanna ns
400 3035 Burkar 3 st, Glas
400 8489 Byrå 1800-tal, längd: 108, djup: 48, höjd: 99
400 3356 Byrå 4-lådig, längd: 53, djup: 33, höjd: 82
400 3620 Byrå bemålad, 85x40x69
400 3308 Byrå Mahogny, längd: 81, djup: 48, höjd: 79
400 3610 Byrå Rokokostil, stenskiva, 89x54x80
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2647 Byrå Sekelskifte 1900, marmoreringsmålad, längd: 90, djup: 48, höjd: 88
400 2346 Byrå Sengustaviansk stil, 1800-tal, längd: 98, djup: 46, höjd: 82
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3608 Byrå Stenskiva, 62x33x68
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3174 Byrå Valnöt, Barockstil, längd: 95, djup: 49, höjd: 96
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3322 Cafébord Ett par, metall, höjd: 71, (nyprod)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3598 Chiffonjé 1800-tal, längd: 100, djup: 49, höjd: 130 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3105 Chiffonjé 1800-tal, längd: 122, djup: 49, höjd: 126
400 3612 Chiffonjé björk 1800-tal, 107x47x130
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3701 Chiffonjé Karl Johan, Mahogny, längd: 110, djup: 52, höjd: 135
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2510 Chiffonjé Valnöt, 1800-tal, längd: 102, djup: 47, höjd: 141
400 3406 Collage på träpannå, osignerad. 45x31
400 3666 Cremekoppar 1 par Herend + 2 st bonbonjärer Rosenthal/Gefle
400 3296 Dalahästar 7 st, (1 skadad)
400 3044 Dalalagen tagen ur band 1676 + bok med kommentarer
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3083 Dalmaskostym för gosse, Tidigt 1900-tal
400 3429 Damskrivbord längd: 90, djup: 465, höjd: 98 (nyprod.)
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3657 Damskrivbord 90x58x76
400 3522 Damskrivbord Gustavianskt, längd: 87, djup: 45, höjd: 67
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3473 Deco Hälsingborg 3 del, keramik 1950-tal
400 3023 Diverse Bla Jugendstämpel
400 3200 Docka till dockteater
400 2593 Dockor 3 st, 50-tal + kläder
400 3311 Dokumentskåp Ek, längd: 50, djup: 73, höjd: 135
400 3199 Dolkar 3 st, Bla silver
400 3548 Dopset 3-del i etui, K.Andersson, graverat
400 2177 Elgitarr med förstärkare, Gardisten, (nya)
400 3703 Emmafåtöljer 1 par, Nyrokoko
400 3456 Etagebord 1800-tal, längd: 52, djup: 37, höjd: 48
400 3342 Étagère 1800-tal, höjd: 147
400 3169 Étagère 1890-tal, höjd: 77
400 3403 Etsning "Vilande man" 11x16
400 3600 Etsning Emil Åberg, "Lappar som rådslår", 32x44
400 3206 Etsning Eric Grate, 9/30, 32x13
400 3117 Etsning J.F Martin, 33x93
400 3071 Etsningar 2st, Axel Tallberg, 17x23 + 18x14
400 2486 Etsningar 4st
400 3285 Fälttelefon m.ä
400 3462 Färgat Glas, Div
400 1067 Färgetsning Max Brüning, kvinnoansikte, 20x28
400 3632 Färglitografi Amelin, 197x310, 57x70
400 3249 Färglitografi B Abrahamsson, vinterdag, 38 x 50
400 3590 Färglitografi Göran Hahne, 26 x 36, 260/360
400 3700 Färglitografi Gösta Werner, "håvbåt", 42x29
400 3038 Färglitografi Jan Lundquist, Stureplan, 42x55
400 3665 Färglitografi Lyth, 71/290, 45X35
400 2552 Färglitografi Margareta Sjödin, 2/20, 41x53
400 2125 Färglitografi Pierre Olofsson, 90/210, 45x55
400 3489 Färglitografi R Mortensen, 108/300, 65x50
400 3162 Färglitografi Roland Svensson, 283/360, 20x42
400 3658 Färglitografi Roland Svensson, 67/225, 34x43
400 3070 Färglitografi Roland Svensson, p.t 1942, 15x32
400 3271 Färglitografi signerad, 42/80, 48x53
400 3134 Fat 2 st , sign Geyer, dia 40/44
400 2234 Fat 2 st, Argenta & Josef Ekberg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3312 Fat Arabia, Dia. 33
400 3686 Fat Gefle, Vinranka, Dia. 36
400 3327 Fat Imari, Dia60
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3474 Fat JIE Gantofta, Anita Nylund
400 1144 Fat Kina, Dia 35
400 3696 Fat Rörstrand, Jugend, med blommor i relief, längd: 60
400 3688 Fat Rosenthal, Studio line, Björn Wiinbladh, 29x29
400 3318 Fat på fot Keramik/metall, höjd: 33, (nyprod)
400 2766 Fåtölj 'Fladdermus'
400 3449 Fåtölj Carl malmsten "Farmor"
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3450 Fåtölj Carl malmsten [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3523 Fåtölj sent 1800-tal
400 3602 Fåtöljer 1 par, Nyrokokostil
400 3633 Fickur 2 st bla. 14k o silver + armbamdsur
400 2154 Figurin Dresden, höjd: 15, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3001 Figurin Lisa Larson, Gustafsberg studio, Lejonpar, längd: 43, höjd: 21
400 2238 Figurin Rosenthal, dam, höjd: 17
400 2438 Figurin Royal Dux, höjd: 24
400 3036 Figurin Sign Torolf E 1959
400 3063 Figurin Spanien, höjd: 28
400 2654 Figurin stengods, "Gunnar Sträng" Lisa Larson, höjd: 16
400 3130 Figuriner 1st Bing & Grøndahl + Kunglig Dansk
400 3019 Figuriner 2 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 2236 Figuriner 2 st, Fisk+ejder, Bla Gustavsberg
400 3003 Figuriner 6 del, Katter,
400 2413 Flagga Sverige, tyg
400 3013 Formar 2 st, Pyro Gustavsberg
400 3146 Fotoram metall, höjd: 60
400 3147 Fotoramar 2 st, metall
400 3381 Fotoramar 5st, med bemålade fotografier
400 3519 Fotpall
400 3077 Fotpall Broderad, 1800-tal
400 3377 Fruktfat 2st, kristall/N.S + kristallskål Orrefors, längd: 31, dia:27 + 24
400 3395 Fruktfat Upsala-Ekeby, dia:37 (spricka)
400 3466 Gardiner kappor 2 st+ längder
400 3500 Glasmästarspegel 1800-tal, höjd: 56
400 3247 Glasservisdelar 18 del, iittala
400 3502 Glasservisdelar ca 30 del
400 3413 Glasservisdelar ca 35 del
400 3378 Glassewrvisdelar 11+7, Gullaskrufs glasbruk
400 3698 Golvlampa brons
400 3507 Golvlampa Mässing
400 3076 Golvlampa Mässing
400 3444 Golvlampbord NK, Funkis, björk, Etikettmärkt NK
400 3398 Golvlampor 1 par
400 2302 Golvur 1848, Nytt urverk, höjd: 182
400 8126 Golvur Gråmålat, 1800-tal
400 3078 Golvvas Upsala-Ekeby, zinkinsats, höjd: 67 (nagg)
400 3317 Golvvaser Ett par, höjd: 61
400 2091 Gossporträtt sign -49, 30x23
400 2476 Gouache Eric Heinertz, "Ansikten" 46x36
400 3394 Gräddkanna Silver, 1862
400 3601 Grafiska blad 4 st, Wingåker, RW Ekman, ur "svenska nationaldräkter" 1845
400 3152 Grafiskt blad Alperna, 20x14
400 3570 Gravyr "Jesus nedtagning från korset", 55x66
400 3572 Gravyr "Tom Jones", 1800-tal, 46x35
400 3573 Gravyr 'The Indian Emperor', 45x63
400 3567 Gravyr Carl XIV Johan, 47x33 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3292 Gravyr Gripsholms slott, 37x53
400 3571 Gravyr Royal Masquerade, Somerset House, 45x57
400 3568 Gravyr+ tryck sign
400 3569 Gravyrer 3 st, Shakspeare, 1800-tal
400 3124 Grötskål Gefle "Tomtemotiv" dia:21
400 3186 Hallampa Glas, Smide, Sekelskifte
400 3635 Hallampa glas/pärlfrans, dia20, några lösa pärlfransar
400 3178 Hallbyrå Ek, längd: 60, djup: 35, höjd: 65
400 3588 Halsband/armband 5 st, 18 k, 18, 7 g + 1 silver
400 3069 Halskedja 18k, 29, 6 gr
400 3531 Halvmånebord sent 1800-tal, längd: 100
400 3487 Hängskåp Bemålat, Lisselotte & Peter malmsten, 1981, "Oktoberdröm", längd: 65, djup: 25, höjd: 81
S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3103 Hink med lock, trä, Bemålad
400 3101 Hörnhylla Bemålad
400 3263 Hörnskåp bemålat, höjd: 176
400 3376 Hörnskåp Gust.stil, längd: 88, djup: 53, höjd: 183 (slitage)
400 3345 Järngryta [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3112 Jordglob med belysning
400 3268 Kaffegods 10-del
400 3480 Kaffegods 9st koppar + 9st fat snarlika + 2st asietter, Kunglig Dansk, "Musselmalet" sekelskifte 1900
400 3295 Kaffegods Fasan, Gustafsberg
400 3477 Kaffekanna Alessi, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3027 Kaffekoppar 12 del, England, Shelley, Georgian
400 1452 Kaffekvarn m ä, "Nolma" hand- och eldrift, höjd: 80
400 3095 Kaffeservis 13-del, 'Altrohlau", Tjeckien
400 3094 Kaffeservis 23-del, "Altrohlau" Tjeckien
400 3503 Kaffeservis 3 del+kakfat nickel
400 3695 Kaffeservis 3 del, Ns, GAB, Gustaviansk stil
400 3238 Kaffeservisdelar Hackefors, ca 25 del
400 3490 Kakelugn Meissen, i 6st kartonger , höjd: 220-240 (nagg)
400 3188 Kakelugnsskåp Bemålat, nyprod, längd: 93, djup: 50, höjd: 228
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3225 Kamera + diverse kameradelar
400 3427 Kanna + grötskålslock, Göteborg
400 3676 Kanna +div NS
400 3037 Kanna Ns, England
400 2750 Kanna+ vas, glas/ns
400 3344 Karmstol 1700-tal
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3534 Karmstol 1890-tal
400 3491 Karmstol 1940-tal
400 3153 Karmstol Chippendalestil
400 8607 Karmstolar 1 par
400 3524 Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3428 Karmstolar 1-par, Gust.stil
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3431 Karmstolar 1-par, Gust.stil (nyprod.)
400 3064 Karmstolar 1-par, Jugend, ek
400 3335 Karmstolar Ett par, rokokostil
400 3421 Keramik diverse 6 del
400 3136 Keramik diverse blått, sign Geyer
400 3109 Kinatmatta A.F, 168x229
400 2199 Kista 17/1800-tal, Allmogemålad
400 3452 Kista 1700-tal, längd: 87
400 2290 Kista på benställning, 1800-tal, bemålad
400 2539 Klädhängare + 5 st galgar, Design Olsson & Dåm
400 3227 Klocka Malm, höjd: 13
400 3391 Klockkedja 18 k, 14, 5 g
400 3212 Kniv orientalisk
400 3664 Kobratelefon
400 3246 Konjakskupor 9 st, etsad dekor
400 3407 Konsolbord Barockstil, längd: 92, djup: 35, höjd: 45
400 2288 Konsolbord Karl Johan-stil, 1800-tal, Dubbelpelare, mahogny, längd: 84, djup: 41, höjd: 75
400 3315 Konsoler Ett par, Putti, höjd: 38, (nyprod)
400 3088 Konstglas 4-del Rejmyre + vas Boda
400 3441 Kont + div
400 3020 Koppar + lockurna Kina, 3 del
400 3663 Kristall 4 del
400 3066 Kristallvas höjd: 30
400 2761 Kruka höjd: 32
400 3287 Krus 2st, Höganäs, 2L + 4L
400 3536 Kryddburkar 14st, Victoria, Tjeckoslovakien
400 3478 Kryddburkset JIE Gantofta, Design Staffan Jonson
400 3642 Lampbord höjd: 66
400 3434 Lampbord 1-par, stenskiva, höjd: 79 (nyprod.)
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3469 Lampbord 3 del, Danmark
400 2026 Lampbord Italien, Intarsia, längd: 65, djup: 45, höjd: 61
400 3638 Lampbord Japan 1 par, höjd: 54
400 3233 Lampbord Mahogny,
400 3435 Lampbord med låda, höjd: 79 (nyprod.)
400 3299 Lampbord rokokostil, Intarsia, höjd: 74
400 3363 Lappsilver 13 del + tårtspade, silver
400 3674 Lappskedar 5 del, silver
400 3485 Lejon 2st, längd: 16+ 32, metall
400 2526 Lejon 2st, metall, längd: 16+33 (nyprod.)
400 3606 Linneskåp Mahogny, längd: 127, djup: 48, höjd: 176
400 3115 Litografi 4 st, Channa Bankier
400 3031 Litografi ej sign, 251/400, 29 x 18
400 2516 Litografi Gustaf Rudberg, 134/260, 56x56
400 3587 Litografi Lars Norrman, Skuta, 171/310, 35 x 45
400 3144 Litografi Österlind, Citronplockerskor, 2/100, höjd: 53
400 3667 Litografi Picasso, 66/100, ej sign, 40 x 50
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3556 Ljuskrona 1800-tal, höjd: 68
400 3081 Ljuskrona Gust.stil, sekelskifte 1900, med blå glaskupaH.60
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3679 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 80
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3110 Ljuskrona Italien, prismor, höjd: 40
400 1302 Ljuskrona prismor, höjd: 70 (nyprod.)
400 3651 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3623 Ljusstakar 1 par "Haga" mässing
400 3624 Ljusstakar 1 par rokokostil, NS
400 3508 Ljusstakar 1 par, Glas, höjd: 22
400 3219 Ljusstakar 1 par, mässing, höjd: 20
400 3002 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 20
400 2648 Ljusstakar 1 par, nysilver, höjd: 18
400 3419 Ljusstakar 1 par, Silver ?, höjd: 29
400 3475 Ljusstakar 1 par, Ystad Brons, Sign LÅB, höjd: 12
400 8553 Ljusstakar Empire, Frankrike, mässing 1 par, höjd: 20
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2219 Ljusstakar Ett par, Mässing, höjd: 16
400 3648 Ljusstatakar Ett par, Empire-stil, höjd: 33
400 3242 Lockurna Dresden, höjd: 32 (nagg)
400 3532 Malmkrona 5-armad
400 3106 Mapp med grafiska blad, 10 st, Efter Zorn
400 3286 Masker 3st (2st övre Volta( + skulptur
400 3479 Matbestick 96 del, Spetsmodell, NS
400 2667 Matbestick ca 40 del , NS "Martin"
400 3551 Matbestick Fransk lilja, N.S, 37-del
400 3290 Matbord Fritz Hansen, 1986, 145x145, höjd: 70
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3337 Matbord Pelare, plast. Dia108, höjd: 72
400 3527 Matsalsbord trä, Danmark, + 2 ilägg
400 3430 Matsalsgrupp 5 del, + 2 ilägg, J C Jensen, Danmark
400 3505 Matsalsgrupp 7 del, Ek
400 3615 Matsalsgrupp Gustaviansk stil 5 del + 2 ilägg
400 3643 Matsalsgrupp Rokokostil, 14 del
S�ldes f�r 19.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3375 Matsalsskåp Gust.stil, längd: 125, djup: 45, höjd: 174 (slitage)
400 3096 Matservis C:a 50-del, Bavaria
400 3048 Matservis c:a 50-del, Lidköping,
400 3557 Matservis c:a 70-del, Lidköping
400 2294 Matservis ca 30 del, Hutschenreuter
400 3653 Matservis Lidköping
400 3579 Matservisdelar 14 del, Maria Björnbär, Rosenthal
400 3684 Matservisdelar c:a 35 del. Gustavsberg, Hagtorn
400 3012 Matservisdelar Rörstrand, 28 del, (10 + 11 + 7)Flytande blått
400 3397 Matservisdelar Wedgwood, 70 del
400 3542 Matskedar 27-del, silver, 1800-tal
400 3366 Matta Kina, 202x254 (fläckar)
400 3372 Matta Kina, Close-back, 183x274 (fläckar)
400 3618 Matta orientalisk, 335x235
400 3277 Matta orientalisk, Afghan, 118x75
400 3457 Matta orientalisk, Bochara, 127x184
400 3099 Matta orientalisk, Hamadan, 129x212
400 3358 Matta orientalisk, Hamadan, 143x222
400 2705 Matta orientalisk, Nadjafabad, 262x393
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3100 Matta orientalisk, Nadjafabad, 310x415 (slitna kortsidor)
400 2596 Matta orientalisk, Nain, 165x275
400 3347 Matta orientalisk, Pakistan, 121x189
400 3350 Matta orientalisk, Pakistan, 126x183
400 3364 Matta orientalisk, Pakistan, 77x223
400 3346 Matta orientalisk, Ryssland, 91x289
400 3617 Matta orientalisk, Tibet, 170x240
400 3185 Medicinskåp Sekelskifte, längd: 41, djup: 17, höjd: 64
400 2224 Miniatyrer 3 st, Bla Gustav V
400 2721 Miniatyrporträtt 1 par
400 3282 Minkpäls Saga, 36-38
400 3415 Minnestallrik Silver, Carl XVI Gustaf, Dia. 21
400 3467 Möbeltyg
400 3432 Monterskåp höjd: 131 (nyprod.)
400 3584 Mortel (ej stöt)
400 3240 Mortel med stöt, marmor
400 2420 Myntsamling ca 15 kg diverse silver/koppar och sedlar
400 2524 Nattygsbord 1-par, Kina (nyprod.)
400 3089 Nubbglas 6st, Gustav 111 monogram
400 3256 Oljemålning "Barnporträtt" 47x39 (oramad)
400 3352 Oljemålning "Gripsholms slott2 30x47
400 3122 Oljemålning "Gudom" 17/1800-tal, 46x33
400 3401 Oljemålning "Kubistiskt motiv" 32x28
400 3253 Oljemålning "seglats" 73x104 (duksk.)
400 2201 Oljemålning 1700-tal, "Religiöst motiv" på kopparpannå, 23x17
400 3252 Oljemålning 1700-tal, 86x123 (beskuren)
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 1193 Oljemålning 1700-tal, Religiöst motiv, Uppfodrad, 144 x 82
400 3189 Oljemålning 1800-tal, kvinna läsande brev, 70 x 55
S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3056 Oljemålning A.Rhodin, "Gård" 42x56
400 2195 Oljemålning Aage Lund, Fiskare vid båt, 80 x 94
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3258 Oljemålning Ada Starck, 1906, Kyrka, 48 x 60
400 2672 Oljemålning Arbisk port, 70x46
400 3301 Oljemålning Arthur Heickell, Insjölandskap, 34 x 49
400 3255 Oljemålning B von Schwerin, Vinterdag, 29 x 41
400 3409 Oljemålning Carl Andersson, Vattenfall. 1943, 37x29
400 3660 Oljemålning Damporträtt, oval, höjd: 46
400 3349 Oljemålning De Florentis, 30x60
400 3411 Oljemålning Dyehaven, Köpenhamn, 1928, 40x56
400 3351 Oljemålning E.Denby, "Gård med höns" 38x46
400 3224 Oljemålning E.Kajanus, 'Vinterdag Saltsjö-Dufnäs 1917' 54 x 40, (nakenmotiv på baksida)
400 2118 Oljemålning EA Brooke , Timmerlastning, 40x65
400 3029 Oljemålning Eric Detthow, "Le jardin de La Tour Malakeff" 1937, 40 x 30
400 2142 Oljemålning F Gard, insjö med tallar, 50x70
400 2144 Oljemålning F Gard, solbelysta tallar, 54x65
400 3566 Oljemålning Fruktstilleben, träpannå, 30x40
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3659 Oljemålning H Öfverström, "Fiskeläge" 29x35
400 3593 Oljemålning Inez Leander, Sydlänsk kuststad, 44 x 36
400 3619 Oljemålning Interiör, 50x60, skadad duk
400 3213 Oljemålning J Groth, vinter Munkebierg, 54 x 70
400 3326 Oljemålning Jaktmotiv, 11 x 16
400 3139 Oljemålning Jules Pulford, Bro över vattendrag, 45 x 30
400 3030 Oljemålning Karl Dahlqvist, Tulpaner i vas, 59 x 47
400 2119 Oljemålning Kurt Carendi, "Profeten" 65x82, se kvitto a tergo
400 3595 Oljemålning Lennart folin, Stockholmsmotiv, 48 x 68
400 3552 Oljemålning Lindorm Liljefors -54, "Sträckande sjöfåglar" 46x55
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3143 Oljemålning M.Nyström, Eckerö Åland, 28 x 35
400 3325 Oljemålning Marin, 12 x 16
400 3298 Oljemålning Maurice Blanchard, -53, Kyrka, 37 x 45
400 3043 Oljemålning Modell, 73x72 (saknar ram)
400 3276 Oljemålning monogramsignerad, "Marin" 50x69
400 3410 Oljemålning Nils Göran Brunner, Backlandskap, 1970, 26x31
400 3521 Oljemålning o.W Jönsson 1900, 'Motiv Hushagens ägendom Axvall' 60x87
400 3553 Oljemålning Olof Lagerhielm, 'Gustav V' 1940, 65x55
400 3699 Oljemålning osignerad, 1800-tal, kyrka vid sjö, 35x55
400 3302 Oljemålning osignerad, stilleben, 68x75
400 3207 Oljemålning Otto Lindberg, Vinterlandskap, 1918, 50 x 80
400 3211 Oljemålning på papp, oval. 43x30
400 3157 Oljemålning Roka, Zigenerska, 82x65
400 3254 Oljemålning Sig JB 1909, Ätande kalvar, 33 x 41, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3156 Oljemålning Sign Berg, 1925, Stilleben, 26x40
400 3154 Oljemålning Sign Hans Andersson, 22x44
400 3158 Oljemålning sign Lidqvist, "Fåglar", 44x64
400 3006 Oljemålning Sign Lindon, 34x33
400 3155 Oljemålning Sign Öström, Stilleben, 18x15
400 3142 Oljemålning Sign, Fjällstuga, 41 x 31, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3057 Oljemålning sign. G.P, 24x19
400 3126 Oljemålning sign. Hernandez, 19x33
400 3555 Oljemålning sign.D.A, "Hässja" 50x62
400 3052 Oljemålning signerad, 31x21
400 3275 Oljemålning signerad. "Marin" 61x46 (oramad)
400 3354 Oljemålning signerad. "Zigenare" 59x90
400 3129 Oljemålning signerad. 1954, "Hustak" 38x46
400 3040 Oljemålning Stig Sellen, 1951, 60x30
400 3330 Oljemålning Stilleben, 50x60
400 3007 Oljemålning Stina Haag-Nilsson, Makrill, 1958, 22x44
400 3041 Oljemålning Sven Olov Olsson, 1958, Paris, 45x60
400 3039 Oljemålning Tage Björk, Model, 62x71
400 2185 Oljemålning Teofil Galan Ulla, Skördearbetare, 19 x 24
400 3004 Oljemålning Thor Fagerqvist, 'ett päron', 1959, 18x23
400 3149 Oljemålning Thure Wallner, "Örn", 92x83
S�ldes f�r 21.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3159 Oljemålning Tranor, 84x124
400 3594 Oljemålning Vaste, Sträckande svanar, 52 x 72
400 3032 Oljemålningar 3 st, A.Lindblom, Gamla stan
400 3324 Oljemålningar 3 st, Marina, ca 6 x 8
400 3353 Oljetryck 'Oscar II med familj' 31x38
400 3388 Örhängen diverse 18 k, 10, 8 g
400 3198 Örhängen Ett par, 15k, med ametister
400 3022 Örhängen + halsduk Bla Pierre Cardin (50-tal)
400 3458 Orient mattor 2 st
400 3187 Orient mattor 2 st, Mindre
400 3515 Öronlappsfåtölj
400 3459 Pall blåmålad
400 3393 Pärlcollier med silverlås, längd: 36
400 3392 Pärlcollier med silverlås, längd: 75
400 3558 Pärlhalsband 3st, Sötvattenspärlor, längd: 42
400 3560 Pärlhalsband 5st, sötvattenspärlor, längd: 41
400 3379 Parti fotoramar m.ä
400 3232 Parti koppar Bla balja
400 3229 Parti koppar div
400 1268 Parti mynt Antika + silver och koppar
400 3293 Parti nysilver 6 del
400 3196 Parti vykort Tidigt 1900-tal, ca 500 st
400 3116 Pastell "Apostel" 1800-tal, 57x45
400 2050 Pastell Ove Olson Paris -37, 37x48
400 3202 Pelarbord Björk, Dia100, höjd: 75, + 3 st ilägg, fanérsk
400 3151 Pelarbord med lådor
400 3111 Pick-nickväska 1950-tal
400 2043 Picknickkorg Sigvard Bernadotte, termos talrikar, muggar mm, plast
400 3361 Piedestal "Elefant" porslin, höjd: 58
400 3682 Piedestal Med stenskivor
400 3506 Piedestal Metall, höjd: 71
400 3180 Pinnsoffa Brunmålad
400 3182 Pinnstolar 3 st, Rödmålade
400 3549 Pins 18K m.m
400 3607 Plafond med prismor, höjd: 40
400 3564 Plafond råglas Funkis, dia 50 ( sk )
400 3550 Plaketter Diverse
400 3262 Plunta Glas, Erik Höglund
400 3446 Porslin diverse, 5st tefat "Zebra" + 2st skålar "Pic-Nic" m.m
400 3042 Porslinstavla Rosenthal, 30 x 24, Efter Fragonard
400 3424 Pyro 3 del
400 3545 Ragusked + ströare + skyslev
400 3161 Relief Brons, Axel Ebbe, 1895, "Ödet", 71X37
400 1360 Rikstelefon m.ä
400 3387 Ring 18 k, med stenar, 3, 8 g
400 3067 Ring 18K med grön sten, 7, 8 gr
400 3386 Ringar 4 st, 18 k, ca 11.5 g
400 3482 Rökelsekar 1-par, handmålade fåglar, Kina, längd: 39
400 3628 Salongsbord 1890-tal, valnöt, fanersk
400 3637 Salongsbord ek, dia95, höjd: 73
400 3310 Salongsbord Ek, längd: 115, djup: 63, höjd: 77
400 1194 Salongsbord Funkis, alm, längd: 110, djup: 68, höjd: 65
400 3291 Salongsbord Jugend, Björk, Dia97, höjd: 60
400 3281 Salongsbord nyrenässans, valnöt, längd: 102 h, djup: 70, höjd: 73, fuktskador
400 3580 Salongsbord Sent 1800-tal
400 3495 Sängramar 2 par, Björk
400 3176 Satsbord 4 del
400 2692 Schackbord Fällbart, läderyta, längd: 73, djup: 73, höjd: 67
400 2597 Sekretär 1800-tal, ek, längd: 97, djup: 52, höjd: 104
400 3104 Sekretär Sent 1800-tal, längd: 115, djup: 54, höjd: 111
400 2226 Servisdelar 18-del, Bertil Vallien
400 2387 Servisdelar c:a 40-del, Bing & Grøndahl
400 3241 Servisdelar Rörstrand, ca 25 del
400 3243 Servisdelar Wedgwood, ca 40 del
400 3365 Sideboard 40-tal, björk, längd: 160, djup: 56, höjd: 70
400 3210 Sidenmålning Geisha, 22x15
400 3209 Sidenmålningar 1 par, Kina, 22x15
400 3073 Sidenmålningar 3st, asien, 24x28 + 20x14
400 3270 Silver 2-del, skål + etui
400 2404 Silver 5 del
400 3654 Silver Mexico, 2 del
400 3546 Silver/nysilver 6-del
400 3437 Silverbestick 90-del i schatull, "Göta" 1921 (monogram)
400 2258 Sjömanskista 1800-tal, längd: 85, bemålad
400 2578 Skål Erik Höglund, dia:15
400 3476 Skål Glas, Svenskt Tenn, höjd: 9
400 3426 Skål Keramik+ fat trä
400 3228 Skål Kosta, Vicke Lindstrand, Dia. 26
400 3514 Skål på fot, Glas/silver, höjd: 18, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3230 Skål Porslin, Kina, Dia. 23
400 3015 Skål + fat 4 del, Björn Wiinblad (1918-2006), Nymölle
400 3009 Skål+ skrin, Trä, Allmpge
400 3138 Skålar 5 st, sign Geyer
400 3461 Skålar 7 del, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors,
400 3691 Skålfat Rosenthal Studio line, B Wiinbladh, Dia. 26
400 3190 Skänk Bemålad, Sekelskifte, längd: 117, djup: 50, höjd: 124
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3184 Skänkskåp Grönmålat, längd: 170, djup: 42, höjd: 181
400 3309 Skåp Ek, längd: 76, djup: 39, höjd: 158
400 3183 Skåp Furu, längd: 85, djup: 42, höjd: 195
400 3359 Skåp Kina, lack, längd: 57, djup: 36, höjd: 62
400 3483 Skåp Kina, längd: 40, djup: 32, höjd: 61 (nyprod.)
400 2523 Skåp Kina, längd: 78, djup: 38, höjd: 43 (nyprod.)
400 2641 Skåp Notskåp, valnöt, 78x44x118
400 3702 Skåp Rokoko, Valnöt, längd: 145, djup: 52, höjd: 216 (skador)
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 2307 Skedar 7 + 3 + 2 st, silver
400 3537 Skedhylla med supkedar
400 3540 Skrin Silver, längd: 24, graverat
400 3597 Skrivbord 5 lådor, England, mahogny, grön läderskiva, längd: 135, djup: 75, höjd: 75
400 3321 Skrivbord Bemålat, sekelskifte, längd: 120, djup: 65, höjd: 78
400 3171 Skrivbord England, längd: 120, djup: 60, höjd: 77
400 3436 Skrivbord sent 1800, längd: 130, djup: 63, höjd: 107 (på hjul)
400 3438 Skrivbordsstol Snurrmodell
400 3170 Skrivbordstol Skinn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3294 Skrivset 4 del, Mässing
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3133 Skulptur Afrika, höjd: 27
400 3488 Skulptur Afrikana, höjd: 67
400 3163 Skulptur Arne Jones, höjd: 31
400 3510 Skulptur Brons, "Kvinna", höjd: 30
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3221 Skulptur Brons, Axel Wallenberg, höjd: 34
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3226 Skulptur Brons, Erotiskt motiv, längd: 11
400 3496 Skulptur Brons, höjd: 25
400 3497 Skulptur Brons, höjd: 47
400 3440 Skulptur Brons, M Hagelthorn, Gjutarstpl Herman bergman, höjd: 9
400 3237 Skulptur Fågel, Stengods, längd: 28
400 3191 Skulptur Häst, Gjutjärn, höjd: 80
400 2015 Skulptur patinerad metall, höjd: 21
400 3677 Skulptur Pojken med stickan, höjd: 24
400 2019 Skulptur Rörstrand mor med dotter i folkdräkt, höjd: 27 (lagad hals)
400 3218 Skulptur Thorwald Alef, Brons, "liggande kvinna", längd: 43
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3220 Skulpturer 1 par, Brons, höjd: 11
400 3509 Skulpturer 2 st, Brons, höjd: 20
400 3313 Slagbord Teak, höjd: 73
400 3367 Slaglåspistol modell 1851
400 3585 Smycken diverse
400 3655 Sockerskrin silver, ej stplr
400 3539 Soffa Allmoge
400 3333 Soffa Gustaviansk stil
400 3520 Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal,
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3288 Soffa Karl Johan, björk, signerad Karl i Tasere., längd: 200
400 3283 Soffa nyrenässans, längd: 160
400 3704 Soffa Nyrokoko
400 3627 Soffa nyrokoko, plysch
400 1045 Soffbord 60-tal, Teak, Utdragsskivor, Vejle Danmark
400 2141 Soffbord England idegran med glasskiva, 90x90x46
400 3172 Soffbord England, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
400 3049 Soffbord Körsbär, längd: 140, djup: 90, höjd: 50
400 3581 Soffbord med klaffar, mahogny
400 3541 Soppslev Möllenborg 1916, silver
400 3010 Soppslev Silver, 1816
400 3051 Spatserkäppar 4st, 3st med silverkryckor
400 3518 Spegel höjd: 117
400 3374 Spegel 20/30-tal, höjd: 98
400 2096 Spegel Art Affreu, dia 38
400 3150 Spegel Blyinfattad, höjd: 134
400 3179 Spegel Blyinfattad, höjd: 140
400 3108 Spegel Empirestil, 1800-tal, höjd: 107
400 3517 Spegel Förgylld, höjd: 59
400 3492 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 45
400 3340 Spegel Johan Åkerblad, Mästare i Stockholm 1758-99.Lagad/kompletterad, höjd: 145
S�ldes f�r 21.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3451 Spegel Mahogny, höjd: 173
400 3405 Spegel Nyrokoko, höjd: 39
400 2599 Spegel oval, höjd: 59
400 3148 Spegel rokokostil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 110
400 3609 Spegel Rokokostil, förg., höjd: 98
400 2311 Spegel Rokokostil, höjd: 85
400 3360 Spegel Rokokostil, höjd: 97
400 3683 Spegel med konsol höjd: 195, lagning
400 3257 Spegelbyrå Jugend, intarsia, längd: 103, djup: 50, höjd: 175
400 3173 Spegelbyrå tidigt 1900-tal, grålaserad, längd: 96, djup: 48, höjd: 185
400 3369 Spegellampetter Ett par, Barock, höjd: 46
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3265 Spegelskänk 1880-tal, valnöt, längd: 125, djup: 57, höjd: 182
400 3639 Spelbord 1890-tal, fanérask
400 3087 Spishund Järn
400 2554 Starkvinsglas 13st
400 3455 Stol Carl Malmsten + pall furu
400 3681 Stol Empire, kortad
400 3306 Stol nyrokoko
400 3636 Stolar 1 par nyrokoko
400 2560 Stolar 1-par, Jugend
400 3355 Stolar 1-par, Karl-Johan stil, björk
400 3499 Stolar 1-par, sekelsifte 1900, vitmålade
400 3629 Stolar 1890-tal, 1 par
400 3289 Stolar 3 st. Karl Johan, björk
400 3203 Stolar 4 st, 30-tal, björk
400 1155 Stolar 4 st, Mahogny
400 3578 Stolar 4 st, Nyrenässans
400 3390 Stolar 4st, Gust.stil
400 2689 Stolar 4st, Jugend
400 3448 Stolar 5 st, Gustavianska
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3528 Stolar 6 st + 2 karmstolar
400 3336 Stolar 6 st, rokokostil
400 3280 Stolar 6 st. nyrenässans, valnöt, (renoveringsobjekt
400 3577 Stolar Ett par, Empire-stil
400 3678 Stolar Ett par, rokokostil
400 3443 Stop N.S, C.G Hallberg (monogram)
400 3613 Stringhylla Golv 2 sektioner
400 3338 Sybord 1880-tal, höjd: 60
400 3236 Syltkrukor 2 st, Blåvita
400 3504 Syltkrukor 3 st
400 3616 Taburetter 1 par, Gustaviansk stil
400 2455 Takarmatur 3 arm mässing
400 2683 Takarmatur 50-tal
400 3175 Takarmatur Glas, höjd: 45
400 3164 Takarmatur Jugend, höjd: 65
400 3575 Takarmatur Malm-stil, 6-armad
400 3516 Takarmatur med prismor, höjd: 65
400 2350 Takarmatur med prismor, mässing, 1800-tal, höjd: 80
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)
400 3197 Takfotogenlampa Sekelskifte, höjd: ca 100
400 3382 Tallrikar 6+1, "Ostindia" Rörstrand
400 3279 Tallrikar + assietter, 14+14, Thomson
400 3586 Tavelram Innermått 65 x 80
400 3399 Tavelram Sekelskifte 1900, 90x69
400 3160 Tavla Japan, broderad, 52x36
400 3028 Tavla Tryck, signerad av Max Walter Svanberg, 48 x 35
400 3214 Tavlor 2 st, orientaliska
400 3460 Te/kaffegods Rörstrand, 12 del
400 2501 Tekanna Rörstrand, G Nylund
400 3484 Tekannor 1st porslin (lagat lock) + 1st merall
400 3250 Telefon m.ä
400 2543 Telefonbord Design Olsson & Dåm, höjd: 105
400 2627 Tennfat 3st
400 2625 Tennfat Dia:40
400 3622 Terrin Koka + vas Percy med tillbehör
400 3621 Teservis Gefle
400 3168 Tidningsbord
400 2544 Tidningställ Design Olsson & Dåm
400 3447 Trädgårdsskulptur sten, höjd: 59
400 3192 Trädgårdsurnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 130
400 3331 Trädgårdsurnor Ett par, Metall, höjd: 26 (Nyprod)
400 3332 Trädgårdsurnor Ett par, Metall, höjd: 42, (nyprod)
400 3215 Träsnitt Japan, 33x30
400 3563 Träsnitt Ramad+ lösa blad, Japan
400 2528 Tuppar 2 metall +2+1 porslin, största med höjd:38
400 3074 Tuschteckning Polsk konstnär, "Gamla Stamn" 46x32
400 3420 Uppläggningsfat mm 8 del, Blå eld
400 3494 Urnor 1 par, orientaliska, höjd: 32
400 3498 Utdragssoffa Sekelsfte 1900
400 3640 Utombordsmotor m ä Penta
400 3687 Väggklocka (Batteridriven)
400 3050 Vägglykta utomhus
400 3611 Vägglystrar 1 par, höjd: 35
400 3652 Väggpendyl höjd: 55
400 3093 Väggpendyl 1800-tal, höjd: 130
400 3357 Väggpendyl Gust.stil, höjd: 50
400 3417 Väggpendyl Gust.stil, Sthlm, höjd: 60
400 3107 Väggpendyl sent 1800-tal, höjd: 90
400 3086 Väggpendyl + 1-par, lampetter
400 3121 Väggrelief Rörstrand Atelje, sign SL 59, höjd: 40
400 3329 Väggsköld Gjutjärn
400 3125 Väggsköld Sekelskifte, Mässing
400 3018 Väggur 1800-tal, höjd: 60, Junghans
400 3079 Väggur 1800-tal, höjd: 75
400 3017 Väggur Jugend, mahogny, höjd: 75
400 3114 Vas Glas, Timo Sarpaneva, (nagg), höjd: 21
400 3486 Vas Kina, höjd: 40
400 2418 Vas Kosta M Schildt, höjd: 26
400 2267 Vas Kosta Vicke Lindstrand, höjd: 27
400 3646 Vas Orrefors sign Erika Lagerbielke Gallery, 30-85, höjd: 23
400 3231 Vas Orrefors, höjd: 20
400 3383 Vas Rosenthal, 'Påse', design Tapio Wirkkala, höjd: 25 cm
400 3272 Vas Skruf, höjd: 17
400 3416 Vas Stig Lindberg, höjd: 24 (lagad)
400 3384 Vas Tyskland, höjd: 25 (nagg)
400 2451 Vas Upsala-Ekeby, höjd: 23
400 3137 Vas+skål 2 del sign Geyer, höjd: 36 dia 32
400 3264 Vaser 1-par, Kina 1800-tal, höjd: 36 (lampinsatser ingår)
400 3135 Vaser 2 st dubbelsidiga, sign Geyer, höjd: 27/37
400 3668 Vaser 2 st Herend, höjd: 10/16
400 3323 Vaser 2 st, Palm, Mölle, höjd: 18 resp 9
400 3472 Vaser 2 st, Vicke Lindstrand, Kosta, 1950-tal
400 2491 Vaser 3 st , obs dubbelsidiga, sign Geyer
400 3266 Vaser 3 st. Triangla, Rörstrand, 1950-tal, höjd: 24 + 13
400 3314 Vaser Ett par, höjd: 45, jugendstil, (nyprod)
400 3132 Vaser Vicke Lindstrand, höjd: 23 + Edenfalk Skruf, höjd: 20
400 3085 Vinglas 8st, kristall (nagg)
400 3274 Vitrinskåp längd: 77, djup: 35, höjd: 181 (nutida)
400 3662 Vitvinglas 11 del
400 3693 Ytterfoder 1 par, Italien, 1936, höjd: 23
400 3442 Ytterfoder 1-par, höjd: 21
400 3656 Ytterfoder 3 st Waldemarsudde Gustavsberg
400 3316 Ytterfoder Ett par, höjd: 28