Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 13 mars 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

400 2660  Affischtavla Picasso, 45x28

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3062  Afrikana 30/50-tal m.m

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3021  Aftonväskor 5 st, m.ä

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2146  Akvarell Musikanter, Constantinopel, 26 x 19

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3400  Akvarell Ryssland, 20, 5 x 13, 5

400 2756  Akvarell Sign, Villaområde, 50 x 35

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3141  Akvarell SignAllcot, 1902, " C.B.Pedersen", 21 x 30

Hammered for 4.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3244  Akvarell Wilhelm Gernandt, Stockholmsmotiv, 24 x 21

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3408  Akvareller 2 st, Löwenhjelm

400 3098  Ampel Empirestil, dia:60

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3389  Armband 18 k, 17, 8 g

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3589  Armband 2 st, 18 k, 19, 7 g

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3090  Armband siver/guld + dosa + aftonväska silver + penna New York (utdragbar)

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3091  Armbandsur Tissot, guld

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2416  Armlänk 18k 90, 2g

Hammered for 9.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3068  Armlänk 18k, 10, 8 gr

400 3630  Bägare 24 st + schatull med 7 del, nysilver

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3328  Bankett Romersk-stil

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3680  Barnstol Empire-stil, 1800-tal

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3544  Bestick 7st

400 3118  Bestick diverse ns, + bricka

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3670  Bestick diverse nysilver

400 3631  Bestick etc Nysilver silver

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2657  Biblioteksbord ek

400 3008  Blandteknik Alexandro Rhodin, Jerusalem 1930, 64x75

400 2295  Blandteknik Beck & Jung, 1980, 20 x 22

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3493  Blandteknik Maja Synnergren, 27x19

400 3402  Blandteknik osignerad. "Man" 25x20

400 3005  Blandteknik Sign I S E, Paris -46, stilleben, 40x32

400 3603  Blombord Vitlack, längd: 127, djup: 40, höjd: 65

400 3193  Blomsterurna Gjutjärn, höjd: 77

400 3303  Böcker 3 st + diverse skrifter. Böcker: "Riksdags besluth II del" + "Riksdags besluths III del" samt "Alla riksdagars och mötens beslut från år 1521 till 1732" + skrifter, bla. "Kongl. maj:ts nådiga reglemente " ...

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3562  Böcker Med japanska träsnitt 8 st

400 3565  Bok med akvareller, Japan, i träpärm

400 3204  Bokhylla 30-tal, Björk, längd: 80, djup: 27, höjd: 76

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3165  Bokhylla Björk, 1930-tal,

400 3454  Bokhylla Furu, höjd: 165

400 3166  Bokhylla med lådor, England, längd: 75, djup: 28, höjd: 76

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3370  Bokhylla Rosenträ, längd: 86, djup: 39, höjd: 120

400 3371  Bokhylleskåp 20/30-tal, längd: 120, djup: 28, höjd: 92

400 3307  Bokhylleskåp Jugend, Mahogny, längd: 115, djup: 34, höjd: 170, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3644  Bokskåp 1800-tal, valnöt, 102x42x220

Hammered for 7.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3181  Bokskåp Ek, längd: 95, djup: 50, höjd: 235

400 3075  Boksnurra Mahogny

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3024  Bonbonjär + kanna + nattljusstake + tvålkopp, Bla Rosenthal

400 1195  Bord Empirestil, mahogny, dia:85, höjd: 78

400 3300  Bord Gustaviansk stil, mahogny, längd: 94, djup: 36, höjd: 60

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3525  Bord med låda, Barockstil,

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2621  Bord med låda, ek, längd: 75, djup: 58, höjd: 63

400 3574  Bord mosaik, 50-tal, L.50, djup: 50, höjd: 49

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3167  Bord Rokokostil, höjd: 63

400 3439  Bord Rokokostil, sekelskifte 1900. höjd: 68

400 3529  Bord Sekelskifte [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 2623  Bordsgarnityr 3 del

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3234  Bordslampa 1940-tal

400 3576  Bordslampa alabaster

400 3697  Bordslampa Firma Svenskt tenn, 1935, H ca 60

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3526  Bordslampa Jugend, H 47 cm, pat. zink

400 2067  Bordslampa skulpt trä/mässing

400 3113  Bordslampfot

400 3235  Bordslampfot 1920-tal,

400 3465  Bordslampfötter 2 st

400 3538  Bordslampor 1 par, Orientaliska

400 3061  Bordslampor 3st + 3st skärmar

400 3320  Bordslampor Ett par, Ns, elefanter

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3319  Bordslampor Ett par, Nysilver

400 3343  Bordslampor Ett par, Orrefors

400 3647  Bordslyster Gustaviansk stil, höjd: 44, 3-armad

400 2116  Bordsspegel gjutjärn, höjd: 51 , 1900 ca

400 3284  Bordstelefon L.M. Ericsson, "Taxen"

Hammered for 12.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3614  Bordsur 1 par, plåt varav 1 ej komplett, Hultmans Kakfabrik, höjd: 49

400 3216  Bordsur Funkis

400 3248  Brevåg

400 3591  Bricka Koppar, Dia81

400 3014  Bricka + skål på fot Sekelskifte 1900

400 3596  Brickbord längd: 78 d 51, höjd: 71, (torrspricka)

400 3297  Brickbord mahogny, längd: 70, djup: 46, höjd: 78

400 2059  Brickor 2 st svart plåt 1800-tal, längd: 67

400 3414  Brickor 5 st, Silver

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3348  Broderad tavla 50x70

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3396  Brosch+ hänge, 18 k, 10, 9 g

400 3025  Buljonkoppar 12 del, Karlskrona

400 3423  Burk med lock, Svensk Tenn+ kanna ns

400 3035  Burkar 3 st, Glas

400 8489  Byrå 1800-tal, längd: 108, djup: 48, höjd: 99

400 3356  Byrå 4-lådig, längd: 53, djup: 33, höjd: 82

400 3620  Byrå bemålad, 85x40x69

400 3308  Byrå Mahogny, längd: 81, djup: 48, höjd: 79

400 3610  Byrå Rokokostil, stenskiva, 89x54x80

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2647  Byrå Sekelskifte 1900, marmoreringsmålad, längd: 90, djup: 48, höjd: 88

400 2346  Byrå Sengustaviansk stil, 1800-tal, längd: 98, djup: 46, höjd: 82

Hammered for 2.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3608  Byrå Stenskiva, 62x33x68

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3174  Byrå Valnöt, Barockstil, längd: 95, djup: 49, höjd: 96

Hammered for 5.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3322  Cafébord Ett par, metall, höjd: 71, (nyprod)

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3598  Chiffonjé 1800-tal, längd: 100, djup: 49, höjd: 130 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3105  Chiffonjé 1800-tal, längd: 122, djup: 49, höjd: 126

400 3612  Chiffonjé björk 1800-tal, 107x47x130

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3701  Chiffonjé Karl Johan, Mahogny, längd: 110, djup: 52, höjd: 135

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2510  Chiffonjé Valnöt, 1800-tal, längd: 102, djup: 47, höjd: 141

400 3406  Collage på träpannå, osignerad. 45x31

400 3666  Cremekoppar 1 par Herend + 2 st bonbonjärer Rosenthal/Gefle

400 3296  Dalahästar 7 st, (1 skadad)

400 3044  Dalalagen tagen ur band 1676 + bok med kommentarer

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3083  Dalmaskostym för gosse, Tidigt 1900-tal

400 3429  Damskrivbord  längd: 90, djup: 465, höjd: 98 (nyprod.)

Hammered for 3.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3657  Damskrivbord 90x58x76

400 3522  Damskrivbord Gustavianskt, längd: 87, djup: 45, höjd: 67

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3473  Deco Hälsingborg 3 del, keramik 1950-tal

400 3023  Diverse Bla Jugendstämpel

400 3200  Docka till dockteater

400 2593  Dockor 3 st, 50-tal + kläder

400 3311  Dokumentskåp Ek, längd: 50, djup: 73, höjd: 135

400 3199  Dolkar 3 st, Bla silver

400 3548  Dopset 3-del i etui, K.Andersson, graverat

400 2177  Elgitarr med förstärkare, Gardisten, (nya)

400 3703  Emmafåtöljer 1 par, Nyrokoko

400 3456  Etagebord 1800-tal, längd: 52, djup: 37, höjd: 48

400 3342  Étagère 1800-tal, höjd: 147

400 3169  Étagère 1890-tal, höjd: 77

400 3403  Etsning "Vilande man" 11x16

400 3600  Etsning Emil Åberg, "Lappar som rådslår", 32x44

400 3206  Etsning Eric Grate, 9/30, 32x13

400 3117  Etsning J.F Martin, 33x93

400 3071  Etsningar 2st, Axel Tallberg, 17x23 + 18x14

400 2486  Etsningar 4st

400 3285  Fälttelefon m.ä

400 3462  Färgat Glas, Div

400 1067  Färgetsning Max Brüning, kvinnoansikte, 20x28

400 3632  Färglitografi  Amelin, 197x310, 57x70

400 3249  Färglitografi  B Abrahamsson, vinterdag, 38 x 50

400 3590  Färglitografi  Göran Hahne, 26 x 36, 260/360

400 3700  Färglitografi Gösta Werner, "håvbåt", 42x29

400 3038  Färglitografi Jan Lundquist, Stureplan, 42x55

400 3665  Färglitografi Lyth, 71/290, 45X35

400 2552  Färglitografi  Margareta Sjödin, 2/20, 41x53

400 2125  Färglitografi  Pierre Olofsson, 90/210, 45x55

400 3489  Färglitografi  R Mortensen, 108/300, 65x50

400 3162  Färglitografi  Roland Svensson, 283/360, 20x42

400 3658  Färglitografi  Roland Svensson, 67/225, 34x43

400 3070  Färglitografi  Roland Svensson, p.t 1942, 15x32

400 3271  Färglitografi signerad, 42/80, 48x53

400 3134  Fat 2 st , sign Geyer, dia 40/44

400 2234  Fat 2 st, Argenta & Josef Ekberg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3312  Fat Arabia, Dia. 33

400 3686  Fat Gefle, Vinranka, Dia. 36

400 3327  Fat Imari, Dia60

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3474  Fat JIE Gantofta, Anita Nylund

400 1144  Fat Kina, Dia 35

400 3696  Fat Rörstrand, Jugend, med blommor i relief, längd: 60

400 3688  Fat Rosenthal, Studio line, Björn Wiinbladh, 29x29

400 3318  Fat på fot Keramik/metall, höjd: 33, (nyprod)

400 2766  Fåtölj 'Fladdermus'

400 3449  Fåtölj Carl malmsten "Farmor"

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3450  Fåtölj Carl malmsten [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3523  Fåtölj sent 1800-tal

400 3602  Fåtöljer 1 par, Nyrokokostil

400 3633  Fickur 2 st bla. 14k o silver + armbamdsur

400 2154  Figurin Dresden, höjd: 15, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3001  Figurin  Lisa Larson, Gustafsberg studio, Lejonpar, längd: 43, höjd: 21

400 2238  Figurin Rosenthal, dam, höjd: 17

400 2438  Figurin Royal Dux, höjd: 24

400 3036  Figurin Sign Torolf E 1959

400 3063  Figurin Spanien, höjd: 28

400 2654  Figurin stengods, "Gunnar Sträng" Lisa Larson, höjd: 16

400 3130  Figuriner 1st Bing & Grøndahl + Kunglig Dansk

400 3019  Figuriner 2 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 2236  Figuriner 2 st, Fisk+ejder, Bla Gustavsberg

400 3003  Figuriner 6 del, Katter,

400 2413  Flagga Sverige, tyg

400 3013  Formar 2 st, Pyro Gustavsberg

400 3146  Fotoram metall, höjd: 60

400 3147  Fotoramar 2 st, metall

400 3381  Fotoramar 5st, med bemålade fotografier

400 3519  Fotpall

400 3077  Fotpall Broderad, 1800-tal

400 3377  Fruktfat 2st, kristall/N.S + kristallskål Orrefors, längd: 31, dia:27 + 24

400 3395  Fruktfat Upsala-Ekeby, dia:37 (spricka)

400 3466  Gardiner kappor 2 st+ längder

400 3500  Glasmästarspegel 1800-tal, höjd: 56

400 3247  Glasservisdelar 18 del, iittala

400 3502  Glasservisdelar ca 30 del

400 3413  Glasservisdelar ca 35 del

400 3378  Glassewrvisdelar 11+7, Gullaskrufs glasbruk

400 3698  Golvlampa brons

400 3507  Golvlampa Mässing

400 3076  Golvlampa Mässing

400 3444  Golvlampbord NK, Funkis, björk, Etikettmärkt NK

400 3398  Golvlampor 1 par

400 2302  Golvur 1848, Nytt urverk, höjd: 182

400 8126  Golvur Gråmålat, 1800-tal

400 3078  Golvvas Upsala-Ekeby, zinkinsats, höjd: 67 (nagg)

400 3317  Golvvaser Ett par, höjd: 61

400 2091  Gossporträtt sign -49, 30x23

400 2476  Gouache  Eric Heinertz, "Ansikten" 46x36

400 3394  Gräddkanna Silver, 1862

400 3601  Grafiska blad 4 st, Wingåker, RW Ekman, ur "svenska nationaldräkter" 1845

400 3152  Grafiskt blad Alperna, 20x14

400 3570  Gravyr "Jesus nedtagning från korset", 55x66

400 3572  Gravyr "Tom Jones", 1800-tal, 46x35

400 3573  Gravyr 'The Indian Emperor', 45x63

400 3567  Gravyr Carl XIV Johan, 47x33 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3292  Gravyr Gripsholms slott, 37x53

400 3571  Gravyr Royal Masquerade, Somerset House, 45x57

400 3568  Gravyr+ tryck sign

400 3569  Gravyrer 3 st, Shakspeare, 1800-tal

400 3124  Grötskål Gefle "Tomtemotiv" dia:21

400 3186  Hallampa Glas, Smide, Sekelskifte

400 3635  Hallampa glas/pärlfrans, dia20, några lösa pärlfransar

400 3178  Hallbyrå Ek, längd: 60, djup: 35, höjd: 65

400 3588  Halsband/armband 5 st, 18 k, 18, 7 g + 1 silver

400 3069  Halskedja 18k, 29, 6 gr

400 3531  Halvmånebord sent 1800-tal, längd: 100

400 3487  Hängskåp Bemålat, Lisselotte & Peter malmsten, 1981, "Oktoberdröm", längd: 65, djup: 25, höjd: 81

Hammered for 8.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3103  Hink med lock, trä, Bemålad

400 3101  Hörnhylla Bemålad

400 3263  Hörnskåp bemålat, höjd: 176

400 3376  Hörnskåp Gust.stil, längd: 88, djup: 53, höjd: 183 (slitage)

400 3345  Järngryta [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3112  Jordglob med belysning

400 3268  Kaffegods 10-del

400 3480  Kaffegods 9st koppar + 9st fat snarlika + 2st asietter, Kunglig Dansk, "Musselmalet" sekelskifte 1900

400 3295  Kaffegods Fasan, Gustafsberg

400 3477  Kaffekanna Alessi, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3027  Kaffekoppar 12 del, England, Shelley, Georgian

400 1452  Kaffekvarn m ä, "Nolma" hand- och eldrift, höjd: 80

400 3095  Kaffeservis 13-del, 'Altrohlau", Tjeckien

400 3094  Kaffeservis 23-del, "Altrohlau" Tjeckien

400 3503  Kaffeservis 3 del+kakfat nickel

400 3695  Kaffeservis 3 del, Ns, GAB, Gustaviansk stil

400 3238  Kaffeservisdelar Hackefors, ca 25 del

400 3490  Kakelugn Meissen, i 6st kartonger , höjd: 220-240 (nagg)

400 3188  Kakelugnsskåp Bemålat, nyprod, längd: 93, djup: 50, höjd: 228

Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3225  Kamera + diverse kameradelar

400 3427  Kanna + grötskålslock, Göteborg

400 3676  Kanna +div NS

400 3037  Kanna Ns, England

400 2750  Kanna+ vas, glas/ns

400 3344  Karmstol 1700-tal

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3534  Karmstol 1890-tal

400 3491  Karmstol 1940-tal

400 3153  Karmstol Chippendalestil

400 8607  Karmstolar 1 par

400 3524  Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil

Hammered for 4.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3428  Karmstolar 1-par, Gust.stil

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3431  Karmstolar 1-par, Gust.stil (nyprod.)

400 3064  Karmstolar 1-par, Jugend, ek

400 3335  Karmstolar Ett par, rokokostil

400 3421  Keramik diverse 6 del

400 3136  Keramik diverse blått, sign Geyer

400 3109  Kinatmatta A.F, 168x229

400 2199  Kista 17/1800-tal, Allmogemålad

400 3452  Kista 1700-tal, längd: 87

400 2290  Kista på benställning, 1800-tal, bemålad

400 2539  Klädhängare + 5 st galgar, Design Olsson & Dåm

400 3227  Klocka Malm, höjd: 13

400 3391  Klockkedja 18 k, 14, 5 g

400 3212  Kniv orientalisk

400 3664  Kobratelefon

400 3246  Konjakskupor 9 st, etsad dekor

400 3407  Konsolbord Barockstil, längd: 92, djup: 35, höjd: 45

400 2288  Konsolbord Karl Johan-stil, 1800-tal, Dubbelpelare, mahogny, längd: 84, djup: 41, höjd: 75

400 3315  Konsoler Ett par, Putti, höjd: 38, (nyprod)

400 3088  Konstglas 4-del Rejmyre + vas Boda

400 3441  Kont + div

400 3020  Koppar + lockurna Kina, 3 del

400 3663  Kristall 4 del

400 3066  Kristallvas  höjd: 30

400 2761  Kruka  höjd: 32

400 3287  Krus 2st, Höganäs, 2L + 4L

400 3536  Kryddburkar 14st, Victoria, Tjeckoslovakien

400 3478  Kryddburkset JIE Gantofta, Design Staffan Jonson

400 3642  Lampbord  höjd: 66

400 3434  Lampbord 1-par, stenskiva, höjd: 79 (nyprod.)

Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3469  Lampbord 3 del, Danmark

400 2026  Lampbord Italien, Intarsia, längd: 65, djup: 45, höjd: 61

400 3638  Lampbord Japan 1 par, höjd: 54

400 3233  Lampbord Mahogny,

400 3435  Lampbord med låda, höjd: 79 (nyprod.)

400 3299  Lampbord rokokostil, Intarsia, höjd: 74

400 3363  Lappsilver 13 del + tårtspade, silver

400 3674  Lappskedar 5 del, silver

400 3485  Lejon 2st, längd: 16+ 32, metall

400 2526  Lejon 2st, metall, längd: 16+33 (nyprod.)

400 3606  Linneskåp Mahogny, längd: 127, djup: 48, höjd: 176

400 3115  Litografi 4 st, Channa Bankier

400 3031  Litografi ej sign, 251/400, 29 x 18

400 2516  Litografi Gustaf Rudberg, 134/260, 56x56

400 3587  Litografi Lars Norrman, Skuta, 171/310, 35 x 45

400 3144  Litografi Österlind, Citronplockerskor, 2/100, höjd: 53

400 3667  Litografi Picasso, 66/100, ej sign, 40 x 50

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3556  Ljuskrona 1800-tal, höjd: 68

400 3081  Ljuskrona Gust.stil, sekelskifte 1900, med blå glaskupaH.60

Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3679  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 80

Hammered for 5.900 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3110  Ljuskrona Italien, prismor, höjd: 40

400 1302  Ljuskrona prismor, höjd: 70 (nyprod.)

400 3651  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3623  Ljusstakar 1 par "Haga" mässing

400 3624  Ljusstakar 1 par rokokostil, NS

400 3508  Ljusstakar 1 par, Glas, höjd: 22

400 3219  Ljusstakar 1 par, mässing, höjd: 20

400 3002  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 20

400 2648  Ljusstakar 1 par, nysilver, höjd: 18

400 3419  Ljusstakar 1 par, Silver ?, höjd: 29

400 3475  Ljusstakar 1 par, Ystad Brons, Sign LÅB, höjd: 12

400 8553  Ljusstakar Empire, Frankrike, mässing 1 par, höjd: 20

Hammered for 3.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2219  Ljusstakar Ett par, Mässing, höjd: 16

400 3648  Ljusstatakar Ett par, Empire-stil, höjd: 33

400 3242  Lockurna Dresden, höjd: 32 (nagg)

400 3532  Malmkrona 5-armad

400 3106  Mapp med grafiska blad, 10 st, Efter Zorn

400 3286  Masker 3st (2st övre Volta( + skulptur

400 3479  Matbestick 96 del, Spetsmodell, NS

400 2667  Matbestick ca 40 del , NS "Martin"

400 3551  Matbestick Fransk lilja, N.S, 37-del

400 3290  Matbord Fritz Hansen, 1986, 145x145, höjd: 70

Hammered for 8.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3337  Matbord Pelare, plast. Dia108, höjd: 72

400 3527  Matsalsbord trä, Danmark, + 2 ilägg

400 3430  Matsalsgrupp 5 del, + 2 ilägg, J C Jensen, Danmark

400 3505  Matsalsgrupp 7 del, Ek

400 3615  Matsalsgrupp Gustaviansk stil 5 del + 2 ilägg

400 3643  Matsalsgrupp Rokokostil, 14 del

Hammered for 19.300 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3375  Matsalsskåp Gust.stil, längd: 125, djup: 45, höjd: 174 (slitage)

400 3096  Matservis C:a 50-del, Bavaria

400 3048  Matservis c:a 50-del, Lidköping,

400 3557  Matservis c:a 70-del, Lidköping

400 2294  Matservis ca 30 del, Hutschenreuter

400 3653  Matservis Lidköping

400 3579  Matservisdelar 14 del, Maria Björnbär, Rosenthal

400 3684  Matservisdelar c:a 35 del. Gustavsberg, Hagtorn

400 3012  Matservisdelar Rörstrand, 28 del, (10 + 11 + 7)Flytande blått

400 3397  Matservisdelar Wedgwood, 70 del

400 3542  Matskedar 27-del, silver, 1800-tal

400 3366  Matta Kina, 202x254 (fläckar)

400 3372  Matta Kina, Close-back, 183x274 (fläckar)

400 3618  Matta orientalisk, 335x235

400 3277  Matta orientalisk, Afghan, 118x75

400 3457  Matta orientalisk, Bochara, 127x184

400 3099  Matta orientalisk, Hamadan, 129x212

400 3358  Matta orientalisk, Hamadan, 143x222

400 2705  Matta orientalisk, Nadjafabad, 262x393

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3100  Matta orientalisk, Nadjafabad, 310x415 (slitna kortsidor)

400 2596  Matta orientalisk, Nain, 165x275

400 3347  Matta orientalisk, Pakistan, 121x189

400 3350  Matta orientalisk, Pakistan, 126x183

400 3364  Matta orientalisk, Pakistan, 77x223

400 3346  Matta orientalisk, Ryssland, 91x289

400 3617  Matta orientalisk, Tibet, 170x240

400 3185  Medicinskåp Sekelskifte, längd: 41, djup: 17, höjd: 64

400 2224  Miniatyrer 3 st, Bla Gustav V

400 2721  Miniatyrporträtt 1 par

400 3282  Minkpäls Saga, 36-38

400 3415  Minnestallrik Silver, Carl XVI Gustaf, Dia. 21

400 3467  Möbeltyg

400 3432  Monterskåp  höjd: 131 (nyprod.)

400 3584  Mortel (ej stöt)

400 3240  Mortel med stöt, marmor

400 2420  Myntsamling ca 15 kg diverse silver/koppar och sedlar

400 2524  Nattygsbord 1-par, Kina (nyprod.)

400 3089  Nubbglas 6st, Gustav 111 monogram

400 3256  Oljemålning "Barnporträtt" 47x39 (oramad)

400 3352  Oljemålning "Gripsholms slott2 30x47

400 3122  Oljemålning "Gudom" 17/1800-tal, 46x33

400 3401  Oljemålning "Kubistiskt motiv" 32x28

400 3253  Oljemålning "seglats" 73x104 (duksk.)

400 2201  Oljemålning 1700-tal, "Religiöst motiv" på kopparpannå, 23x17

400 3252  Oljemålning 1700-tal, 86x123 (beskuren)

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 1193  Oljemålning 1700-tal, Religiöst motiv, Uppfodrad, 144 x 82

400 3189  Oljemålning 1800-tal, kvinna läsande brev, 70 x 55

Hammered for 17.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3056  Oljemålning  A.Rhodin, "Gård" 42x56

400 2195  Oljemålning Aage Lund, Fiskare vid båt, 80 x 94

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3258  Oljemålning Ada Starck, 1906, Kyrka, 48 x 60

400 2672  Oljemålning Arbisk port, 70x46

400 3301  Oljemålning  Arthur Heickell, Insjölandskap, 34 x 49

400 3255  Oljemålning B von Schwerin, Vinterdag, 29 x 41

400 3409  Oljemålning Carl Andersson, Vattenfall. 1943, 37x29

400 3660  Oljemålning Damporträtt, oval, höjd: 46

400 3349  Oljemålning De Florentis, 30x60

400 3411  Oljemålning Dyehaven, Köpenhamn, 1928, 40x56

400 3351  Oljemålning E.Denby, "Gård med höns" 38x46

400 3224  Oljemålning  E.Kajanus, 'Vinterdag Saltsjö-Dufnäs 1917' 54 x 40, (nakenmotiv på baksida)

400 2118  Oljemålning EA Brooke , Timmerlastning, 40x65

400 3029  Oljemålning  Eric Detthow, "Le jardin de La Tour Malakeff" 1937, 40 x 30

400 2142  Oljemålning  F Gard, insjö med tallar, 50x70

400 2144  Oljemålning F Gard, solbelysta tallar, 54x65

400 3566  Oljemålning Fruktstilleben, träpannå, 30x40

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3659  Oljemålning  H Öfverström, "Fiskeläge" 29x35

400 3593  Oljemålning  Inez Leander, Sydlänsk kuststad, 44 x 36

400 3619  Oljemålning Interiör, 50x60, skadad duk

400 3213  Oljemålning  J Groth, vinter Munkebierg, 54 x 70

400 3326  Oljemålning Jaktmotiv, 11 x 16

400 3139  Oljemålning Jules Pulford, Bro över vattendrag, 45 x 30

400 3030  Oljemålning  Karl Dahlqvist, Tulpaner i vas, 59 x 47

400 2119  Oljemålning  Kurt Carendi, "Profeten" 65x82, se kvitto a tergo

400 3595  Oljemålning  Lennart folin, Stockholmsmotiv, 48 x 68

400 3552  Oljemålning  Lindorm Liljefors -54, "Sträckande sjöfåglar" 46x55

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3143  Oljemålning M.Nyström, Eckerö Åland, 28 x 35

400 3325  Oljemålning Marin, 12 x 16

400 3298  Oljemålning Maurice Blanchard, -53, Kyrka, 37 x 45

400 3043  Oljemålning Modell, 73x72 (saknar ram)

400 3276  Oljemålning monogramsignerad, "Marin" 50x69

400 3410  Oljemålning  Nils Göran Brunner, Backlandskap, 1970, 26x31

400 3521  Oljemålning o.W Jönsson 1900, 'Motiv Hushagens ägendom Axvall' 60x87

400 3553  Oljemålning  Olof Lagerhielm, 'Gustav V' 1940, 65x55

400 3699  Oljemålning osignerad, 1800-tal, kyrka vid sjö, 35x55

400 3302  Oljemålning osignerad, stilleben, 68x75

400 3207  Oljemålning  Otto Lindberg, Vinterlandskap, 1918, 50 x 80

400 3211  Oljemålning på papp, oval. 43x30

400 3157  Oljemålning  Roka, Zigenerska, 82x65

400 3254  Oljemålning Sig JB 1909, Ätande kalvar, 33 x 41, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3156  Oljemålning Sign Berg, 1925, Stilleben, 26x40

400 3154  Oljemålning Sign Hans Andersson, 22x44

400 3158  Oljemålning sign Lidqvist, "Fåglar", 44x64

400 3006  Oljemålning Sign Lindon, 34x33

400 3155  Oljemålning Sign Öström, Stilleben, 18x15

400 3142  Oljemålning Sign, Fjällstuga, 41 x 31, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3057  Oljemålning sign. G.P, 24x19

400 3126  Oljemålning sign. Hernandez, 19x33

400 3555  Oljemålning sign.D.A, "Hässja" 50x62

400 3052  Oljemålning signerad, 31x21

400 3275  Oljemålning signerad. "Marin" 61x46 (oramad)

400 3354  Oljemålning signerad. "Zigenare" 59x90

400 3129  Oljemålning signerad. 1954, "Hustak" 38x46

400 3040  Oljemålning Stig Sellen, 1951, 60x30

400 3330  Oljemålning Stilleben, 50x60

400 3007  Oljemålning  Stina Haag-Nilsson, Makrill, 1958, 22x44

400 3041  Oljemålning Sven Olov Olsson, 1958, Paris, 45x60

400 3039  Oljemålning Tage Björk, Model, 62x71

400 2185  Oljemålning  Teofil Galan Ulla, Skördearbetare, 19 x 24

400 3004  Oljemålning  Thor Fagerqvist, 'ett päron', 1959, 18x23

400 3149  Oljemålning  Thure Wallner, "Örn", 92x83

Hammered for 21.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3159  Oljemålning Tranor, 84x124

400 3594  Oljemålning Vaste, Sträckande svanar, 52 x 72

400 3032  Oljemålningar 3 st, A.Lindblom, Gamla stan

400 3324  Oljemålningar 3 st, Marina, ca 6 x 8

400 3353  Oljetryck 'Oscar II med familj' 31x38

400 3388  Örhängen diverse 18 k, 10, 8 g

400 3198  Örhängen Ett par, 15k, med ametister

400 3022  Örhängen + halsduk Bla Pierre Cardin (50-tal)

400 3458  Orient mattor 2 st

400 3187  Orient mattor 2 st, Mindre

400 3515  Öronlappsfåtölj

400 3459  Pall blåmålad

400 3393  Pärlcollier med silverlås, längd: 36

400 3392  Pärlcollier med silverlås, längd: 75

400 3558  Pärlhalsband 3st, Sötvattenspärlor, längd: 42

400 3560  Pärlhalsband 5st, sötvattenspärlor, längd: 41

400 3379  Parti fotoramar m.ä

400 3232  Parti koppar Bla balja

400 3229  Parti koppar div

400 1268  Parti mynt Antika + silver och koppar

400 3293  Parti nysilver 6 del

400 3196  Parti vykort Tidigt 1900-tal, ca 500 st

400 3116  Pastell "Apostel" 1800-tal, 57x45

400 2050  Pastell  Ove Olson Paris -37, 37x48

400 3202  Pelarbord Björk, Dia100, höjd: 75, + 3 st ilägg, fanérsk

400 3151  Pelarbord med lådor

400 3111  Pick-nickväska 1950-tal

400 2043  Picknickkorg Sigvard Bernadotte, termos talrikar, muggar mm, plast

400 3361  Piedestal "Elefant" porslin, höjd: 58

400 3682  Piedestal Med stenskivor

400 3506  Piedestal Metall, höjd: 71

400 3180  Pinnsoffa Brunmålad

400 3182  Pinnstolar 3 st, Rödmålade

400 3549  Pins 18K m.m

400 3607  Plafond med prismor, höjd: 40

400 3564  Plafond råglas Funkis, dia 50 ( sk )

400 3550  Plaketter Diverse

400 3262  Plunta Glas, Erik Höglund

400 3446  Porslin diverse, 5st tefat "Zebra" + 2st skålar "Pic-Nic" m.m

400 3042  Porslinstavla Rosenthal, 30 x 24, Efter Fragonard

400 3424  Pyro 3 del

400 3545  Ragusked + ströare + skyslev

400 3161  Relief Brons, Axel Ebbe, 1895, "Ödet", 71X37

400 1360  Rikstelefon m.ä

400 3387  Ring 18 k, med stenar, 3, 8 g

400 3067  Ring 18K med grön sten, 7, 8 gr

400 3386  Ringar 4 st, 18 k, ca 11.5 g

400 3482  Rökelsekar 1-par, handmålade fåglar, Kina, längd: 39

400 3628  Salongsbord 1890-tal, valnöt, fanersk

400 3637  Salongsbord ek, dia95, höjd: 73

400 3310  Salongsbord Ek, längd: 115, djup: 63, höjd: 77

400 1194  Salongsbord Funkis, alm, längd: 110, djup: 68, höjd: 65

400 3291  Salongsbord Jugend, Björk, Dia97, höjd: 60

400 3281  Salongsbord nyrenässans, valnöt, längd: 102 h, djup: 70, höjd: 73, fuktskador

400 3580  Salongsbord Sent 1800-tal

400 3495  Sängramar 2 par, Björk

400 3176  Satsbord 4 del

400 2692  Schackbord Fällbart, läderyta, längd: 73, djup: 73, höjd: 67

400 2597  Sekretär 1800-tal, ek, längd: 97, djup: 52, höjd: 104

400 3104  Sekretär Sent 1800-tal, längd: 115, djup: 54, höjd: 111

400 2226  Servisdelar 18-del, Bertil Vallien

400 2387  Servisdelar c:a 40-del, Bing & Grøndahl

400 3241  Servisdelar Rörstrand, ca 25 del

400 3243  Servisdelar Wedgwood, ca 40 del

400 3365  Sideboard 40-tal, björk, längd: 160, djup: 56, höjd: 70

400 3210  Sidenmålning Geisha, 22x15

400 3209  Sidenmålningar 1 par, Kina, 22x15

400 3073  Sidenmålningar 3st, asien, 24x28 + 20x14

400 3270  Silver 2-del, skål + etui

400 2404  Silver 5 del

400 3654  Silver Mexico, 2 del

400 3546  Silver/nysilver 6-del

400 3437  Silverbestick 90-del i schatull, "Göta" 1921 (monogram)

400 2258  Sjömanskista 1800-tal, längd: 85, bemålad

400 2578  Skål Erik Höglund, dia:15

400 3476  Skål Glas, Svenskt Tenn, höjd: 9

400 3426  Skål Keramik+ fat trä

400 3228  Skål Kosta, Vicke Lindstrand, Dia. 26

400 3514  Skål på fot, Glas/silver, höjd: 18, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3230  Skål Porslin, Kina, Dia. 23

400 3015  Skål + fat 4 del, Björn Wiinblad (1918-2006), Nymölle

400 3009  Skål+ skrin, Trä, Allmpge

400 3138  Skålar 5 st, sign Geyer

400 3461  Skålar 7 del, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors,

400 3691  Skålfat Rosenthal Studio line, B Wiinbladh, Dia. 26

400 3190  Skänk Bemålad, Sekelskifte, längd: 117, djup: 50, höjd: 124

Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3184  Skänkskåp Grönmålat, längd: 170, djup: 42, höjd: 181

400 3309  Skåp Ek, längd: 76, djup: 39, höjd: 158

400 3183  Skåp Furu, längd: 85, djup: 42, höjd: 195

400 3359  Skåp Kina, lack, längd: 57, djup: 36, höjd: 62

400 3483  Skåp Kina, längd: 40, djup: 32, höjd: 61 (nyprod.)

400 2523  Skåp Kina, längd: 78, djup: 38, höjd: 43 (nyprod.)

400 2641  Skåp Notskåp, valnöt, 78x44x118

400 3702  Skåp Rokoko, Valnöt, längd: 145, djup: 52, höjd: 216 (skador)

Hammered for 21.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 2307  Skedar 7 + 3 + 2 st, silver

400 3537  Skedhylla  med supkedar

400 3540  Skrin Silver, längd: 24, graverat

400 3597  Skrivbord 5 lådor, England, mahogny, grön läderskiva, längd: 135, djup: 75, höjd: 75

400 3321  Skrivbord Bemålat, sekelskifte, längd: 120, djup: 65, höjd: 78

400 3171  Skrivbord England, längd: 120, djup: 60, höjd: 77

400 3436  Skrivbord sent 1800, längd: 130, djup: 63, höjd: 107 (på hjul)

400 3438  Skrivbordsstol Snurrmodell

400 3170  Skrivbordstol Skinn [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3294  Skrivset 4 del, Mässing

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3133  Skulptur Afrika, höjd: 27

400 3488  Skulptur Afrikana, höjd: 67

400 3163  Skulptur  Arne Jones, höjd: 31

400 3510  Skulptur Brons, "Kvinna", höjd: 30

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3221  Skulptur  Brons, Axel Wallenberg, höjd: 34

Hammered for 7.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3226  Skulptur Brons, Erotiskt motiv, längd: 11

400 3496  Skulptur Brons, höjd: 25

400 3497  Skulptur Brons, höjd: 47

400 3440  Skulptur Brons, M Hagelthorn, Gjutarstpl Herman bergman, höjd: 9

400 3237  Skulptur Fågel, Stengods, längd: 28

400 3191  Skulptur Häst, Gjutjärn, höjd: 80

400 2015  Skulptur patinerad metall, höjd: 21

400 3677  Skulptur Pojken med stickan, höjd: 24

400 2019  Skulptur Rörstrand mor med dotter i folkdräkt, höjd: 27 (lagad hals)

400 3218  Skulptur  Thorwald Alef, Brons, "liggande kvinna", längd: 43

Hammered for 10.100 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3220  Skulpturer 1 par, Brons, höjd: 11

400 3509  Skulpturer 2 st, Brons, höjd: 20

400 3313  Slagbord Teak, höjd: 73

400 3367  Slaglåspistol modell 1851

400 3585  Smycken diverse

400 3655  Sockerskrin silver, ej stplr

400 3539  Soffa Allmoge

400 3333  Soffa Gustaviansk stil

400 3520  Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal,

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3288  Soffa Karl Johan, björk, signerad Karl i Tasere., längd: 200

400 3283  Soffa nyrenässans, längd: 160

400 3704  Soffa Nyrokoko

400 3627  Soffa nyrokoko, plysch

400 1045  Soffbord 60-tal, Teak, Utdragsskivor, Vejle Danmark

400 2141  Soffbord England idegran med glasskiva, 90x90x46

400 3172  Soffbord England, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

400 3049  Soffbord Körsbär, längd: 140, djup: 90, höjd: 50

400 3581  Soffbord med klaffar, mahogny

400 3541  Soppslev Möllenborg 1916, silver

400 3010  Soppslev Silver, 1816

400 3051  Spatserkäppar 4st, 3st med silverkryckor

400 3518  Spegel  höjd: 117

400 3374  Spegel 20/30-tal, höjd: 98

400 2096  Spegel Art Affreu, dia 38

400 3150  Spegel Blyinfattad, höjd: 134

400 3179  Spegel Blyinfattad, höjd: 140

400 3108  Spegel Empirestil, 1800-tal, höjd: 107

400 3517  Spegel Förgylld, höjd: 59

400 3492  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 45

400 3340  Spegel Johan Åkerblad, Mästare i Stockholm 1758-99.Lagad/kompletterad, höjd: 145

Hammered for 21.800 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3451  Spegel Mahogny, höjd: 173

400 3405  Spegel Nyrokoko, höjd: 39

400 2599  Spegel oval, höjd: 59

400 3148  Spegel rokokostil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 110

400 3609  Spegel Rokokostil, förg., höjd: 98

400 2311  Spegel Rokokostil, höjd: 85

400 3360  Spegel Rokokostil, höjd: 97

400 3683  Spegel med konsol höjd: 195, lagning

400 3257  Spegelbyrå Jugend, intarsia, längd: 103, djup: 50, höjd: 175

400 3173  Spegelbyrå tidigt 1900-tal, grålaserad, längd: 96, djup: 48, höjd: 185

400 3369  Spegellampetter Ett par, Barock, höjd: 46

Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3265  Spegelskänk 1880-tal, valnöt, längd: 125, djup: 57, höjd: 182

400 3639  Spelbord 1890-tal, fanérask

400 3087  Spishund Järn

400 2554  Starkvinsglas 13st

400 3455  Stol Carl Malmsten + pall furu

400 3681  Stol Empire, kortad

400 3306  Stol nyrokoko

400 3636  Stolar 1 par nyrokoko

400 2560  Stolar 1-par, Jugend

400 3355  Stolar 1-par, Karl-Johan stil, björk

400 3499  Stolar 1-par, sekelsifte 1900, vitmålade

400 3629  Stolar 1890-tal, 1 par

400 3289  Stolar 3 st. Karl Johan, björk

400 3203  Stolar 4 st, 30-tal, björk

400 1155  Stolar 4 st, Mahogny

400 3578  Stolar 4 st, Nyrenässans

400 3390  Stolar 4st, Gust.stil

400 2689  Stolar 4st, Jugend

400 3448  Stolar 5 st, Gustavianska

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3528  Stolar 6 st + 2 karmstolar

400 3336  Stolar 6 st, rokokostil

400 3280  Stolar 6 st. nyrenässans, valnöt, (renoveringsobjekt

400 3577  Stolar Ett par, Empire-stil

400 3678  Stolar Ett par, rokokostil

400 3443  Stop N.S, C.G Hallberg (monogram)

400 3613  Stringhylla Golv 2 sektioner

400 3338  Sybord 1880-tal, höjd: 60

400 3236  Syltkrukor 2 st, Blåvita

400 3504  Syltkrukor 3 st

400 3616  Taburetter 1 par, Gustaviansk stil

400 2455  Takarmatur 3 arm mässing

400 2683  Takarmatur 50-tal

400 3175  Takarmatur Glas, höjd: 45

400 3164  Takarmatur Jugend, höjd: 65

400 3575  Takarmatur Malm-stil, 6-armad

400 3516  Takarmatur med prismor, höjd: 65

400 2350  Takarmatur med prismor, mässing, 1800-tal, höjd: 80

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 13 mars 2006 16:00)

400 3197  Takfotogenlampa Sekelskifte, höjd: ca 100

400 3382  Tallrikar 6+1, "Ostindia" Rörstrand

400 3279  Tallrikar + assietter, 14+14, Thomson

400 3586  Tavelram Innermått 65 x 80

400 3399  Tavelram Sekelskifte 1900, 90x69

400 3160  Tavla Japan, broderad, 52x36

400 3028  Tavla Tryck, signerad av Max Walter Svanberg, 48 x 35

400 3214  Tavlor 2 st, orientaliska

400 3460  Te/kaffegods Rörstrand, 12 del

400 2501  Tekanna Rörstrand, G Nylund

400 3484  Tekannor 1st porslin (lagat lock) + 1st merall

400 3250  Telefon m.ä

400 2543  Telefonbord Design Olsson & Dåm, höjd: 105

400 2627  Tennfat 3st

400 2625  Tennfat Dia:40

400 3622  Terrin Koka + vas Percy med tillbehör

400 3621  Teservis Gefle

400 3168  Tidningsbord

400 2544  Tidningställ Design Olsson & Dåm

400 3447  Trädgårdsskulptur sten, höjd: 59

400 3192  Trädgårdsurnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 130

400 3331  Trädgårdsurnor Ett par, Metall, höjd: 26 (Nyprod)

400 3332  Trädgårdsurnor Ett par, Metall, höjd: 42, (nyprod)

400 3215  Träsnitt Japan, 33x30

400 3563  Träsnitt Ramad+ lösa blad, Japan

400 2528  Tuppar 2 metall +2+1 porslin, största med höjd:38

400 3074  Tuschteckning Polsk konstnär, "Gamla Stamn" 46x32

400 3420  Uppläggningsfat mm 8 del, Blå eld

400 3494  Urnor 1 par, orientaliska, höjd: 32

400 3498  Utdragssoffa Sekelsfte 1900

400 3640  Utombordsmotor m ä Penta

400 3687  Väggklocka (Batteridriven)

400 3050  Vägglykta utomhus

400 3611  Vägglystrar 1 par, höjd: 35

400 3652  Väggpendyl  höjd: 55

400 3093  Väggpendyl 1800-tal, höjd: 130

400 3357  Väggpendyl Gust.stil, höjd: 50

400 3417  Väggpendyl Gust.stil, Sthlm, höjd: 60

400 3107  Väggpendyl sent 1800-tal, höjd: 90

400 3086  Väggpendyl + 1-par, lampetter

400 3121  Väggrelief Rörstrand Atelje, sign SL 59, höjd: 40

400 3329  Väggsköld Gjutjärn

400 3125  Väggsköld Sekelskifte, Mässing

400 3018  Väggur 1800-tal, höjd: 60, Junghans

400 3079  Väggur 1800-tal, höjd: 75

400 3017  Väggur Jugend, mahogny, höjd: 75

400 3114  Vas Glas, Timo Sarpaneva, (nagg), höjd: 21

400 3486  Vas Kina, höjd: 40

400 2418  Vas Kosta M Schildt, höjd: 26

400 2267  Vas Kosta Vicke Lindstrand, höjd: 27

400 3646  Vas Orrefors sign Erika Lagerbielke Gallery, 30-85, höjd: 23

400 3231  Vas Orrefors, höjd: 20

400 3383  Vas Rosenthal, 'Påse', design Tapio Wirkkala, höjd: 25 cm

400 3272  Vas Skruf, höjd: 17

400 3416  Vas Stig Lindberg, höjd: 24 (lagad)

400 3384  Vas Tyskland, höjd: 25 (nagg)

400 2451  Vas Upsala-Ekeby, höjd: 23

400 3137  Vas+skål 2 del sign Geyer, höjd: 36 dia 32

400 3264  Vaser 1-par, Kina 1800-tal, höjd: 36 (lampinsatser ingår)

400 3135  Vaser 2 st dubbelsidiga, sign Geyer, höjd: 27/37

400 3668  Vaser 2 st Herend, höjd: 10/16

400 3323  Vaser 2 st, Palm, Mölle, höjd: 18 resp 9

400 3472  Vaser 2 st, Vicke Lindstrand, Kosta, 1950-tal

400 2491  Vaser 3 st , obs dubbelsidiga, sign Geyer

400 3266  Vaser 3 st. Triangla, Rörstrand, 1950-tal, höjd: 24 + 13

400 3314  Vaser Ett par, höjd: 45, jugendstil, (nyprod)

400 3132  Vaser Vicke Lindstrand, höjd: 23 + Edenfalk Skruf, höjd: 20

400 3085  Vinglas 8st, kristall (nagg)

400 3274  Vitrinskåp längd: 77, djup: 35, höjd: 181 (nutida)

400 3662  Vitvinglas 11 del

400 3693  Ytterfoder 1 par, Italien, 1936, höjd: 23

400 3442  Ytterfoder 1-par, höjd: 21

400 3656  Ytterfoder 3 st Waldemarsudde Gustavsberg

400 3316  Ytterfoder Ett par, höjd: 28