Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 oktober 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1213 5040  Akvarell Alexander Kiselev, 1899, landskap, 26x35

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:16)

1213 5025  Akvarell Bruno Liljefors (1860-1939), Sverige. Tillskriven, Hare i Landskap, 11,5x12,5

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:23)

1213 2200  Besticksuppsättning 61 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:02)

1213 5015  Blandteknik Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Snurra", 23x26

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:23)

1213 1328  Bord sengustavianskt provinsarbete, porfyrimitation. Längd: 114 cm. Djup: 56 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 21:02)

1213 9437  Bricka Meissen. Längd: 45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:20)

1213 5005  Figurin Meissen, Flöjtblåsare. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:33)

1213 5006  Figurin Meissen, Musicerande dam. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:38)

1213 5009  Figurin Meissen. Höjd: 21

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:44)

1213 4253  Flaska 1700-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:37)

1213 5053  Glasservis 48 delar, Rio, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors. Höjd: 9-15

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:10)

1213 1298  Glasservisdelar 65 delar, Karlberg. Höjd: 8-16

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)

1213 4369  Golvur Rokoko, senare bemålat. Höjd: 230 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:08)

1213 5022  Hjälm med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens Harry Schein, inköpta på Stockholms Stads Auktionsverks auktion efter Direktör Fritiof Malmsten 1955. Längd: 20 cm. Djup: 11 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:58)

1213 5020  Kandelabrar 2 st, Försilvrade, Bonnefond, Art Nouveau. Höjd: 29-31

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:50)

1213 9478  Kandelabrar Ett par brons, med porslinsfigurer 1800-talets andra hälft. Höjd: 24

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:00)

1213 5050  Lockurna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:20)

1213 2410  Marinkikare Frankrike, 1800-tal, Chevalier Opticien, Paris. Längd: 19

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:29)

1213 6575  Oljemålning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Skördemotiv. Monogramsign aå. Olja på pannå, 45x58

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:21)

1213 5033  Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Sverige. Marin med segelbåt, monogramsignatur. Pannå 13x30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:25)

1213 5003  Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Monogramsignerad, 1885, Haga. Olja på duk, 22x30

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:58)

1213 5004  Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Monogramsignerad, 1885, Tullgarns slott. Olja på duk, 22x30

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:20)

1213 5037  Oljemålning Hanna Pauli (1864-1940), Sverige. Kustmotiv i Skymning. Signerad Hanna Hirsch, 1800-tal. Olja på duk, 42x61 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)

1213 5035  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Kärleksparet Medoro och Angelica Orlando Furioso. Olja på pannå, 46x37

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:03)

1213 4421  Oljemålning Oscar Björck (1860-1929), Sverige. Fullmåne, intyg a tergo, signerad. Olja på duk, 50x74

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:08)

1213 1175  Paradvärja "För konungen". Längd: 98

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:29)

1213 9436  Såsterrin Meissen. Längd: 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:19)

1213 5010  Servisdelar 78 del ca, Lökmönstret, Meissen

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:03)

1213 5036  Skåp Barock, 1700-tal. Längd: 168, djup: 67 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:43)

1213 5031  Skulptur Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Vas i form av Janushuvud, Firma Svenskt Tenn. Tenn, 1984. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:24)

1213 5014  Skulptur Carl-Oscar Avén (1894-1984), Sverige. Brons. Otto Meyers Eftr. Fud. Signerad. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:56)

1213 5011  Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Äpple, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, glaserat i rött och gult. Signerad HHg. Höjd: 20,5. Diameter: ca 19,5 cm

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:17)

1213 1476  Spegellampett mahogny, Karl Johan, ljusarm i mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:35)

1213 2399  Stolar Ett par, Gustavianska

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:21)

1213 2201  Tallrikar 1 + 3 + 7 st. Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Gullviva, Gustavsberg. Diameter: 21 - 25

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 18:03)

1213 9435  Terrin Meissen. Längd: 27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:17)

1213 5028  Väggur + barometer, Skulpturala, brons. Höjd: 60, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 19:45)

1213 5012  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Surrea", Gustavsberg. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2018 20:09)