Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 19 mars 2001 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

41 3039  BÄGARE Silver, 1863, Wixner, H23, (sk)

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 1012  BÄGARE Silver, Göteborg, 1955, H18

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5023  BALJFÅTÖLJER 2 st, Sengustavianska, Proveniens Lamhults Herrgård, 1 sign PE

Hammered for 48.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5024  BALKONGKONSOLER 1 par, Gjutjärn, 1880/90-tal, L180 H138

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5059  BÅLSKÅL Kina, 1800-tal, Dia30

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 3038  BESTICK Silver, modell Haga, 25 del

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5020  BLANDTEKNIK Okänd konstnär, tricolor & jord, sign a tergo, 64x154

41 5032  BYRÅ gustaviansk stil Valnöt, L92 D48 H78

Hammered for 3.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5002  CHAMPAGNEHÅLLARE 2 st, En i silver, GAB 1909, samt en i pläter England, sekelskifte

Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5034  CHIFFONJé 1880-tal, L97 D49 H132

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5033  DAMSKRIVBORD Intarsia, Gesällarbete, L96 D57 H75

Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 3041  ETSNING Anders Zorn, Bryggan, 16, 5 x 11, 5

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5018  Färglitografi  Peter Dahl, 41/400, 68x50

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5061  FAT Kina, 3 st, 1800-tal, bla Tao-kuang

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5060  Ingefärskrus Kina, 1800-tal, H22

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 1049  KANDELABER Brons, O. Meyer. fud, J. Färngren, Baltiska uts. H40

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5052  KARAFF MED PROPP Kristall, 1800-tal h. 40

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5038  KYRKLJUSSTAKAR 1 par, metall Baltikum, 1800-tal h. 31

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5014  Litografi Carl fredrik Reuterswärd, 29/30, 125x250

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5037  LJUSPLÅT Mässing 1800-t början diam. 29

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5001  LJUSSTAKAR 1 par, empire, Frankrike, brännförgylld brons, H25, 5

Hammered for 14.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5036  Matta orientalisk, 212x160 , AFSHAR

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5008  OLJEMÅLNING 1800-tal, "flicka med apelsin" , 67x46

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5029  Oljemålning  Elisabeth von Eicken, skymningslandskap m herde, 86x138

Hammered for 6.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5025  OLJEMÅLNING Fartygsporträtt, SS Victoria 1886, 48x85

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5016  Oljemålning  Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Signerad 1966, 197x115 cm

41 5013  OLJEMÅLNING Husar m häst, 30x46

Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5015  Oljemålning  John Jon-And, flickporträtt, 1916, 49x43

Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5012  OLJEMÅLNING Köpenhamn, okänd konstnär, 23x44

41 1034  Oljemålning  Nisse zetterberg, monogramsignerad, stilleben, 18x25

41 1053  RING 18K vitguld m briljant, 0, 29 ct, 3, 1 g

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 3027  SEKRETÄR 1800-tal, L99 D45 H109

41 5007  SPEGEL Empire, förgylld, H94

41 5028  TAKFOTOGENLAMPA (Skadad kupa), Majolica, H100

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5031  TAKKRONA Rokokostil, H75

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 3030  TALLRIKSSKÅP/HYLLA 1700-tal, (senare ben), L107 D30 H192

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 1008  Tusch Jenny Nyström, bokillustration ur "En liten verld bland fjällen"19x12

41 3009  Vas Kina, chitsui-glasyr, 1800, H25

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)

41 5026  Vaser 1 par, Empire, (skadade), H18

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)