41 3039 BÄGARE Silver, 1863, Wixner, H23, (sk)
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 1012 BÄGARE Silver, Göteborg, 1955, H18
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5023 BALJFÅTÖLJER 2 st, Sengustavianska, Proveniens Lamhults Herrgård, 1 sign PE
Hammered for 48.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5024 BALKONGKONSOLER 1 par, Gjutjärn, 1880/90-tal, L180 H138
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5059 BÅLSKÅL Kina, 1800-tal, Dia30
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 3038 BESTICK Silver, modell Haga, 25 del
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5020 BLANDTEKNIK Okänd konstnär, tricolor & jord, sign a tergo, 64x154
41 5032 BYRÅ gustaviansk stil Valnöt, L92 D48 H78
Hammered for 3.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5002 CHAMPAGNEHÅLLARE 2 st, En i silver, GAB 1909, samt en i pläter England, sekelskifte
Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5034 CHIFFONJé 1880-tal, L97 D49 H132
Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5033 DAMSKRIVBORD Intarsia, Gesällarbete, L96 D57 H75
Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 3041 ETSNING Anders Zorn, Bryggan, 16, 5 x 11, 5
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5018 Färglitografi Peter Dahl, 41/400, 68x50
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5061 FAT Kina, 3 st, 1800-tal, bla Tao-kuang
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5060 Ingefärskrus Kina, 1800-tal, H22
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 1049 KANDELABER Brons, O. Meyer. fud, J. Färngren, Baltiska uts. H40
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5052 KARAFF MED PROPP Kristall, 1800-tal h. 40
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5038 KYRKLJUSSTAKAR 1 par, metall Baltikum, 1800-tal h. 31
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5014 Litografi Carl fredrik Reuterswärd, 29/30, 125x250
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5037 LJUSPLÅT Mässing 1800-t början diam. 29
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5001 LJUSSTAKAR 1 par, empire, Frankrike, brännförgylld brons, H25, 5
Hammered for 14.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5036 Matta orientalisk, 212x160 , AFSHAR
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5008 OLJEMÅLNING 1800-tal, "flicka med apelsin" , 67x46
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5029 Oljemålning Elisabeth von Eicken, skymningslandskap m herde, 86x138
Hammered for 6.500 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5025 OLJEMÅLNING Fartygsporträtt, SS Victoria 1886, 48x85
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5016 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Signerad 1966, 197x115 cm
41 5013 OLJEMÅLNING Husar m häst, 30x46
Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5015 Oljemålning John Jon-And, flickporträtt, 1916, 49x43
Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5012 OLJEMÅLNING Köpenhamn, okänd konstnär, 23x44
41 1034 Oljemålning Nisse zetterberg, monogramsignerad, stilleben, 18x25
41 1053 RING 18K vitguld m briljant, 0, 29 ct, 3, 1 g
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 3027 SEKRETÄR 1800-tal, L99 D45 H109
41 5007 SPEGEL Empire, förgylld, H94
41 5028 TAKFOTOGENLAMPA (Skadad kupa), Majolica, H100
Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5031 TAKKRONA Rokokostil, H75
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 3030 TALLRIKSSKÅP/HYLLA 1700-tal, (senare ben), L107 D30 H192
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 1008 Tusch Jenny Nyström, bokillustration ur "En liten verld bland fjällen"19x12
41 3009 Vas Kina, chitsui-glasyr, 1800, H25
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)
41 5026 Vaser 1 par, Empire, (skadade), H18
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 19 mars 2001 17:00)