Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 februari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1235 4123  6828brickor 2 st, nysilver, KL. 43x33cm. 63x28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:55)

1235 4640  Akryl Olle Idewall (f. 1928), Sverige. Figurer, signerad. 44x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:03)

1235 4182  Akvarell Heiner Peter Norberg (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad 87,28x34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:02)

1235 3448  Akvarell J W Williams, 21x47

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:30)

1235 4050  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsala slott. Signerad, daterad -85,34x42

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:09)

1235 4056  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Uppsala slott, 25x35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:23)

1235 4064  Akvarell Orientaliskt motiv, 25x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:41)

1235 3146  Akvarell Ro Cherif, Istanbul, Signerad, bladets mått: 27,5x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:53)

1235 3221  Akvarell Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Lök, Signerad, Motivet: 23x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:29)

1235 4654  Akvareller 2 st, Signe Aspelin (1881-1961), Stockholm, signerad, 24x20,28x22 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:35)

1235 4665  Altare Indien, trä, bemålad. Längd: 36. Djup: 27 cm, höjd: 66 cm, med belysning

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:37)

1235 4271  Ampel jugend, koppar. Höjd: 14 cm. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:32)

1235 3350  Amplar Ett par, Gustavsberg, 2006. Höjd: 27-70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:18)

1235 4539  Apoteksflaskor 3 st. Höjd: 30-44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:02)

1235 4533  Applique Blandstil, mässing, Tidigt 1900-tal. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:52)

1235 4606  Appliquer Ett par, rokokostil, prismor. Höjd: 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:56)

1235 4325  Appliquer Ett par, tidigt 1900-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:31)

1235 4421  Arkivskåp Jalusi, bemålad, Längd: 46cm. Djup: 30cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:47)

1235 4336  Arkivskåp med jalusi, ek. Längd: 60 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 164cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:37)

1235 4609  Arkivskåp Metall, Längd: 40cm. Djup: 72 cm, höjd: 132cm, nyckel

1235 4026  Armband 18k, X-länk, 15g ca. Längd: 17cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:42)

1235 4029  Armband 18k. Vikt: 2,4g. Längd: 22cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:47)

1235 4058  Armbandsur Vostok-Europe Ekranoplan Caspian Sea Monster, Tritium. Bottens, diameter: 5,5cm. Total längd m armband: 24cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:41)

1235 4023  Armring 18k, 18g ca. Diameter: 7cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:36)

1235 4438  Årsur Haller. Höjd: 22

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:24)

1235 4589  Assietter + skålar, 12 + 8 + 6 + 1 delar, bland annat Kastehelmi, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Arabia, glas, lanserades 1964. Diameter: 8,5-17cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:35)

1235 4108  Båglampa mässing. Höjd: 202

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:12)

1235 4083  Baguettbricka Johnny Mattsson (1906-1970), Sverige. Längd: 60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:33)

1235 4126  Bänk Ek. Längd: 116, djup: 39 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:04)

1235 4673  Barnfåtölj rokokostil. Höjd: 56

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 21:06)

1235 4296  Barnstol

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:54)

1235 4332  Barnstol Pinnmodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4323  Båtratt nutida. Diameter: 93 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:27)

1235 3443  Bestick 16 delar, Silver (800), knivar & skedar. Bruttovikt: ca 777g (varav knivar ca 569g)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:29)

1235 4207  Bestick 51 delar, 1950-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:29)

1235 4583  Bestick Nils Johan, 50/60-tal, 30 del ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:24)

1235 4660  Bestickuppsättning 24 delar, Villeroy & Boch

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:12)

1235 3352  Bestickuppsättning 38 delar, Ingrid, nysilver

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:21)

1235 4671  Bestickuppsättning 90 delar, nysilver, Vasamodellen

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:40)

1235 4483  Blandteknik K madra, Bali, signerad. 46x36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:52)

1235 4667  Blandteknik Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Kvinnor, signerad, duk, 39x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:25)

1235 4151  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 99,34x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:48)

1235 4065  Blandteknik Orientaliskt motiv, 80x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:43)

1235 4479  Blandteknik signerad. Porträtt, 35x29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:44)

1235 4502  Bokhylla "Read", Design: Peter J. Lassen för Montana, 9 st stapelbara moduler. Längd: 118cm. Djup: 30cm. Höjd: 212c

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:31)

1235 4416  Bokhylla Längd: 82cm. Djup: 33 cm, höjd: 206 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:45)

1235 4611  Bokhylleskåp mahogny, Längd: 126 cm. Djup: 40 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:06)

1235 4578  Bokhylleskåp Skaraborgs Möbelindustri, Tibro. 50/60-tal, teak. Längd: 210 cm. Djup: 30 cm, höjd: 173 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:16)

1235 4138  Bokverk 12 band, Selma Lagerlöf

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:51)

1235 4252  Bordsdekoration + askfat, 6 + 1 delar. Längd: 11-23, metall

1235 4526  Bordsfotogenlampa Elektrifierad. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:51)

1235 4111  Bordslampa Art Déco-stil, Brevete. Höjd: 36

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:18)

1235 4381  Bordslampa brons. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:24)

1235 4081  Bordslampa design: Richard Sapper (1932-2015), Tyskland. Maxhöjd: 117cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:29)

1235 4522  Bordslampa Furu. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:35)

1235 4619  Bordslampa höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:38)

1235 3454  Bordslampfot Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4268  Bordslampfot figural, Tyskland. Höjd: 26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:29)

1235 4560  Bordslampor Ett par, DesignHouse. Längd: 16

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:37)

1235 4431  Bordssurtout nysilver. Höjd: 34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:06)

1235 4205  Bordsunderlägg 6+ 4+ 1, Josef Frank, Tulpan, Firma Svenskt Tenn, 40x30,28x41

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:26)

1235 4134  Bricka nysilver, England. Längd: 68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:38)

1235 4356  Brickbord omkring sekelskiftet 1900, mahogny, Längd: 85 cm. Djup: 50cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:54)

1235 4256  Brickor 2 st, Koppar, Jugend. Längd: 32-63

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 4669  Brudkrona förgyllt silver, med pärlor och stenar, 1965. Diameter: 9. Höjd: 5 cm. Vikt: 73g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:36)

1235 4085  Burkar med lock, 2 st. Höjd: 12-13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:36)

1235 4595  Byrå 1950-tal, Teak. Längd: 75, djup: 38 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:57)

1235 4361  Byrå 50/60-tal, mahogny. Längd: Längd: 60cm, djup: 33 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:57)

1235 4411  Byrå 6 lådor, Längd: 56cm. Djup: 41cm, höjd: 147cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:29)

1235 4454  Byrå Betsad furu, Längd: 41 cm. Djup: 31cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:01)

1235 4631  Byrå Ek, 6 lådor, Längd: 50cm. Djup: 42 cm, höjd: 95cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:19)

1235 4136  Byrå Hauptstil, medstenskiva. Längd: 112, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:49)

1235 4135  Byrå Intarsia, med stenskiva. Längd: 76 D, 38, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:47)

1235 4458  Byrå med stenskiva, Längd: 50 cm. Djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:04)

1235 4418  Byrå omkring 1900, bemålad, Längd: 98cm. Djup: 48 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:52)

1235 4571  Byrå omkring 1900, Intarsia. Längd: 81, djup: 49 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:14)

1235 4577  Byrå rokokostil, 6 lådor. Längd: 52, djup: 37 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:21)

1235 4341  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva, mahogny, Längd: 85 cm. Djup: 47cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:41)

1235 4632  Cafébord diameter: 60 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:20)

1235 4045  Champagnekylare 2 par. Höjd: 19-20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:56)

1235 4046  Champagnekylare ett par, G H Mumm. Höjd: 27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:56)

1235 4610  Chiffonjé Furu, Längd: 105 cm. Djup: 56cm, höjd: 140cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:00)

1235 4547  Coasters 8 delar, Spelmarker. Längd: 8-12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:20)

1235 4552  Dalahästar 6 st. Höjd: 7-15

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:02)

1235 4025  Damarmbandsur 18k, Certina, + extra del till armband, 19,4 g brutto. Total längd med armband: 18cm.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:38)

1235 3051  Dekorationsägg 11 delar, Australien, tidigt 1900-tal. Trä, delbara. Längd: 1-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:05)

1235 4394  Dekorelement 2 delar, järn, bemålade. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:31)

1235 4666  Dekorelement Sent 1800-tal. Längd: 89, djup: 49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:40)

1235 2265  Docka Simon Halbig, blunddocka. Höjd: 48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:28)

1235 3360  Dockmöbler diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:16)

1235 4273  Dosa  + skulptur, porslin, Kina, diameter: . Längd: 6

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:34)

1235 4613  Dosa CG Hallberg, silver, 1938. Vikt. 50 g ca, Längd: 4,5 cm. Vikt: 50g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:16)

1235 4427  Dragkista bemålad, ca 1800. Längd: 146cm. Djup: 61cm. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:00)

1235 4258  Dragspel Hagström, Rosita II 426-269. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:19)

1235 4019  Dräktbrosch 18k, 4,2g ca. Höjd: 5cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:30)

1235 4565  Draperi 60/70-tal, 155x238

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 21:01)

1235 4049  Etsning "Utsigt af stade Strängnäs". Motivet: 29x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:07)

1235 3270  Etsning Birgitta Liljebladh (f. 1924), Signerad, daterad 47. Motivet: 15x11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:34)

1235 4175  Etsning David Tägtström (1894-1981), Sverige. Rots skans Älvdalen. Motivet: 11x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:50)

1235 3015  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad -41, man, 24x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:42)

1235 4167  Etsning Jacob Axel Gillberg, Risbadstugan". Med texten "Den quinnan har ei kiärligt hierta, Som giör sin man så bakvänd smärta". Bildens mått ca 21x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:25)

1235 4082  Etsningar 3 st, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Fiskargubbar, ca 17x12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:29)

1235 4194  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Lite Kung, 18/90. Signerad, daterad 1993, ramens innermått: 50x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4180  Färglitografi 2 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 360 upplaga. Motivet: 35x24

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 4181  Färglitografi 3 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 360-upplaga. Motivet: 35x24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:00)

1235 4238  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Stortorget. Signerad, numrerad 192/360. Motivet: 40x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:30)

1235 4304  Färglitografi Anders Sköld (f. 1968), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 25/500. Motivet: 43x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:06)

1235 4051  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Solnedgång i Havsbandet", Akvarellerad lito. Motivet: 27x42 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:19)

1235 2061  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Löst blad + katalog. Signerad, numrerad 148/170, bladets mått: 38x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:58)

1235 4169  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. EA-upplaga, signerad 2002. Motivet: 17x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:44)

1235 4052  Färglitografi Felix Hatz (1904-1999), "Tingvalla Land". Signerad, numrerad 70/160. Motivet: ca 27x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:14)

1235 4047  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "Långe Jan", EA-upplaga, Signerad, Motivet: 20x13

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:05)

1235 4053  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. "Ouverture", Orphei Drängar. Signerad, numrerad 46/150. Motivet: 50x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:21)

1235 4177  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 65/225. Motivet: 20x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:53)

1235 4184  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), PT. Signerad, daterad 92. Motivet: 35x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:05)

1235 4388  Färglitografi Joaquín Vaquero Turcios (1933-2010), Spanien. EA-upplaga, signerad, bladets mått: 57x75

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:08)

1235 4507  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. EA-upplaga, motivet: 60x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:20)

1235 4508  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 10/75. Bladets mått: 69x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:25)

1235 4392  Färglitografi Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. EA-upplaga, signerad, bladets mått: 42x56

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:23)

1235 4129  Färglitografi Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. HC-upplaga. Motivet: 61x88

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:24)

1235 4235  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Skärgård. Signerad. Motivet: 43x61

1235 4174  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. 30/295. Signerad, daterad 2003. Motivet: 28x36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:49)

1235 3274  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 80/120. Motivet: 87x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 3083  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Sommarhus. Signerad, numrerad 166/260. Motivet: 31x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:36)

1235 4389  Färglitografi Pierre Jacquot (1929-2009), Frankrike. Signerad, numrerad 57/150, bladets mått: 66x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 3307  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinter. Signerad, numrerad 320/360. Motivet: 41x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:31)

1235 4227  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 290/300. Motivet: 64x49 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:56)

1235 4305  Färglitografi Svenska Kungar, 55x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:08)

1235 4057  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven. Motivet: 40x50 & 45x60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:25)

1235 4650  Färglitografier 3 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Lösa blad, signerade. Motivet: 24x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:24)

1235 4519  Färglitografier 4 st, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Golf, HC-upplaga, signerade, lösa blad, bladets mått: 55x43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:26)

1235 4013  Fat  + form, 2 delar, Villeroy & Boch, Petit Fleur. Längd: 35-44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:04)

1235 4260  Fat  + skulptur, 2 delar, Metall, bland annat Norge. Längd: 20, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:19)

1235 4161  Fat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, 17x17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 4604  Fat Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, diameter: 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:50)

1235 4657  Fat Rörstrand. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:02)

1235 4130  Fåtölj + fotpall, Oscar & Clothilde

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:28)

1235 4346  Fåtölj Tidigt 1900-tal, skinn

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 4523  Fåtöljer 1960-tal, Galon

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:42)

1235 4103  Figuriner 3 st, Porslin, Italien. Höjd: 16

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:49)

1235 4266  Figuriner 5 st, Barn, porslin. Höjd: 5-15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:27)

1235 4446  Fiskbassäng Kina. Diameter: 38. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:44)

1235 4447  Fiskbassäng Kina. Diameter: 42. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:48)

1235 4445  Fiskbassäng Kina. Diameter: 47. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:49)

1235 4594  Fiskbestick 3 uppsättningar, nysilver, 12 + 12 + 12 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:42)

1235 4618  Fiskfat Gustavsberg. Längd: 57 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:27)

1235 4554  Form  + gryta, 2 delar, Koppar. Längd: 47-62, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:04)

1235 2394  Fotografi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. ”Mikael Persbrandt”, 47/50, signerad Ryan, 43x28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:28)

1235 4310  Fotografier 4 st, Skådespelare, bland annat Marilyn Monroe. Motivet: 38x29 respektive 48x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:14)

1235 4553  Fotoramar Parti. Längd: 9-28cm. Höjd: 12-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:03)

1235 4109  Fotpall Läder, 1960/70-tal. Längd: 57, djup: 57 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:12)

1235 4362  Fotpall Längd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:58)

1235 4164  Frukter 8 delar, konstglas. Höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 3218  Gallerskål på fot, Gustavsberg. Längd: 31 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:02)

1235 4316  Glas + kuriosa, 10 delar, Pan Am. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:25)

1235 4141  Glas 12+ 6 st, bland annat Helga. Höjd: 14-19

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:29)

1235 4119  Glas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 17-24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:42)

1235 4448  Glas på fot, 10 + 10 st. Etsad dekor. Höjd: 9 - 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:41)

1235 4006  Glasfrukter Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda, 13 st, Längd: 8-21 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:21)

1235 4233  Glasmålning Oidentifierad konstnär, park med slott, 12x18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:24)

1235 4145  Glasmålning Stilleben, 36x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:19)

1235 4584  Glasservis 55 del ca, Royal Crona. Höjd: 10-17

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:25)

1235 4091  Glasservis ca 100 delar, Höjd: 8-14cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4369  Glöggmuggar 10 st. Glas. Höjd: 6

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:10)

1235 4608  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 137

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:59)

1235 4359  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:56)

1235 4580  Golvlampa 1960-tal, ben i teak. Höjd: 119 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:19)

1235 4531  Golvlampa höjd: 138 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:53)

1235 4528  Golvlampa mässing. Höjd: 144

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:53)

1235 4450  Golvlampa Uplight, Luceplan, Lola Terra, höjd: 160-200

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:50)

1235 4449  Golvlampa Uplight, Luceplan, Lola Terra, höjd: 160-200 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:51)

1235 4423  Golvur Furu. Höjd: 205

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4587  Golvvas Bay, Västtyskland, 50/60-tal. Höjd: 41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:33)

1235 3161  Gouache Oidentifierad konstnär. Midsommar, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:30)

1235 4428  Gräddkanna silver, 1800-tal. Höjd: 13 cm. Vikt: ca 182 g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:57)

1235 2062  Grafiska blad Diverse, mapp, Lösa blad, bland annat Roy Friberg, Gösta Werner & Birger Lundquist

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:06)

1235 4493  Grafiskt blad Magdansös. Motivet: 33x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:09)

1235 4370  Gravyr Alf Boilot, Värdshus interiör. Motivet: 29x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:12)

1235 4152  Gravyrer 4 st, 1700-/1800-tal. 46x36cm. 23,5x36cm. 34,5x37cm. 33x40cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:57)

1235 4122  Hallbyråar ett par. Längd: 28, djup: 25 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:51)

1235 4607  Hallmöbel 1960-tal. Längd: 80, djup: 32 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 4028  Halsband + örhängen, 3 delar, 18k, 6g ca. Längd: 42cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 4681  Halsband 18k med röd rubin. Längd: 42cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:23)

1235 4503  Halsband med hänge, 18k med safir och briljanter, bruttovikt 6 g ca. Längd: 44cm.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 4386  Halsband odlade pärlor, silverlås. Längd: 60cm. Vikt: ca 19g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:47)

1235 4024  Halsband med camé 18k, 16g brutto. Längd: 50cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:37)

1235 4027  Halsband med hänge 18k, 5,8g ca. Längd: 42cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:43)

1235 3040  Hängare mässing, 1800-tal. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:22)

1235 3032  Hänglås diverse, 10 st + diverse ej tillhörande nycklar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:28)

1235 4063  Herrarmbandsur 4 st. Certina, Tissot, Atlanic, Lejon. Diameter: 3,3 - 3,7

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:36)

1235 4216  Herrarmbandsur Charmex. Bottens, diameter: 4cm. Total längd m armband: 20cm.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:56)

1235 4338  Hög hatt Bodecker

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:39)

1235 4620  Hushållsvåg höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:31)

1235 4185  Hyllor Ett par, Längd: 39 cm. Djup: 22 cm, höjd: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:07)

1235 4622  Ishink Daydream, Australia. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4417  Jultallrikar 10 st. Rörstrand. Diameter: 20cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 4498  Kaffe / mockaservisdelar 28 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, II-sortering

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:18)

1235 4329  Kaffe/teskedar 6+ 6+ 6+ 13+ 1, Motivet, silver. Vikt: 437g. Längd: 10-13cm. Sköld 9,5cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:30)

1235 4039  Kaffekanna silver, Hammer, 1875. Höjd: 27cm. Vikt: 695g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:03)

1235 4007  Kaffeservis 27 delar, Gustavsberg, Blå Blom. Höjd: 8-22 (olika stämplar)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 4596  Kaffeservis 27 delar, Hackefors, Vinranka

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:45)

1235 4379  Kaffeservis 30 delar, ca. Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:23)

1235 3376  Kaffeskedar 12 st, silver, Cohr, Danmark. Längd: 11 cm. Vikt: 190 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:19)

1235 4532  Kagge på ställning, Ek. Längd: 50, höjd: 52 cm, med tappkran

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:51)

1235 4131  Kanapé ABC-collection. Längd: 130

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:31)

1235 4265  Kanna Kina, 1770-tal. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:26)

1235 4674  Kannor 2 st, 1950-tal. Höjd: 28-31,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:58)

1235 4615  Kapsylöppnare mässing. Längd: 10cm. Djup: 5cm. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:19)

1235 4623  Karaff Kristall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4663  Karaffer + kannor, 8 delar, bla. Kosta Boda. Höjd: 9 - 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:14)

1235 4204  Karaffer 2 st. Höjd: 25-27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 4090  Karaffer 5 st, Kristall. Höjd: 30-33

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:49)

1235 4469  Karaffer 5 st. Höjd: 19-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:18)

1235 3252  Karmstol "Nina", Bröderna Andersson

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:17)

1235 4348  Karmstol Doktor Åkerblad, Edsbyverken

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:47)

1235 4366  Karmstol snurr, omkring 1900

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:03)

1235 4455  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:05)

1235 4521  Karmstolar ett par, Yngve Ekström Småland, tidningsbord. Längd: 63 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:39)

1235 4636  Keramiktavla Olle Idewall (f. 1928), Sverige. Flicka i fönster, 29x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:01)

1235 4443  Klaffbord Nils Göran Gustafsson, Stolab, björk. Längd: 69+ 2x50 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:33)

1235 4614  Klocka + stoppur. Diameter: 7-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:18)

1235 4641  Klockställ 1890-tal, metall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:51)

1235 4086  Knappaskar Ask för kragknappar, 2 st, mässing och tenn. Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm, Ask för kragknappar, tin. Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:39)

1235 4677  Koffert modell äldre. Längd: 100, djup: 57 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:15)

1235 4014  Kökshanddukar 12 st, Linne

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:13)

1235 4456  Konsolbord Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 71 cm. Djup: 38 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:03)

1235 4509  Konstglas 5 delar, Djur, bland annat Ronneby. Höjd: 9,5-25,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:43)

1235 4162  Konstglas 7 delar, bland annat Ann Wåhlström, Kosta Boda. Höjd: 8-23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:46)

1235 4270  Kopp  + dosa, 2 delar, Royal Copenhagen, & Meissen, diameter: 9

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:32)

1235 4437  Kopparstick Erik Dahlbergh, Svenskar i strid mot danskar i Bremervörde 1657. Motivet: 27x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:20)

1235 4331  Korgstolar 2 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:33)

1235 4127  Kråsnål 18 k, 2,4 g. Längd: 6cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:17)

1235 4363  Kruka Höganäs, 50 L. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:58)

1235 4003  Krukor 6 st + fat, Arabia. Höjd: 9-14

1235 4546  Lackaskar / burkar Asien. Längd: 30, höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:18)

1235 4530  Lampa Osram, Modell G 311. Höjd: 30cm

1235 4354  Lampbord Ett par, England, 40x40, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4653  Lampbord med låda. Längd: 41. Djup: 28 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:30)

1235 4084  Lampett mässing, Danmark, Längd: 17cm. Djup: 10cm. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:39)

1235 4514  Lampkupa höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:09)

1235 4513  Lampkupor 3 st. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:08)

1235 4420  Läsbord ställbart. Längd: 61cm. Djup: 37cm. Höjd: 85-120cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4015  Linnehanddukar 12 st

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:18)

1235 4378  Ljuskrona höjd: 91 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:36)

1235 4222  Ljuskrona Maria Teresia-stil. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:05)

1235 4551  Ljusstakar + skrin, 5 delar. Höjd: 2-8cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4668  Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, Skultuna. Höjd: 5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:34)

1235 4247  Ljusstakar 2 st, Horn, mässing. Höjd: 27-33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 21:02)

1235 4240  Ljusstakar 6 st, Trä, Folkdräkter + tomte. Höjd: 21-38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:50)

1235 4219  Ljusstakar Ett par, Järn. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:07)

1235 4321  Ljusstakar Ett par, Jugend, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:26)

1235 4658  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:03)

1235 4319  Ljusstakar Ett par, nysilver, Mema. Höjd: 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:25)

1235 4231  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 27

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:31)

1235 3122  Ljusstakar Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, Göteborg, 1961. Höjd: 15, bruttovikt: ca 380 g

1235 3139  Ljusstakar Ett par, Skultuna, Mässing / marmor. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:04)

1235 4536  Ljusstakar Ett par, Skultuna, mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:59)

1235 3337  Ljusstakar ett par, Tenn, sengustavianska. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:20)

1235 4373  Ljusstakar Ett par, tenn. Höjd: 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:14)

1235 4672  Ljusstake Drake, Asien, metall. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:57)

1235 4678  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. Höjd: 41 cm ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:16)

1235 4113  Ljusstake Smide, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 42

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:18)

1235 4107  Målarstege höjd: 135 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:11)

1235 4404  Malmkrona Diameter: 70. Höjd: 65 cm

1235 4074  Mapp Roberto Moschini, 10 litografier, bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:55)

1235 4224  Matsalsskåp med vitrindel, Jugend, Längd: 104 cm. Djup: 47 cm, höjd: 223cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:03)

1235 4215  Matsalsskåp rokokostil. Längd: 132. Djup: 55 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:36)

1235 4598  Matservis 50 del ca, Bavaria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:45)

1235 4511  Matservisdelar + muggar, 19 delar, Villeroy & Boch, "Petit Fleur"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:49)

1235 4600  Matservisdelar 25 del ca, Gefle

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 4232  Matservisdelar / te 55 delar, Blå Blom, Gustavsberg, (ej tefat)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:22)

1235 4038  Matskedar 12 st, silver, Svensk spets, NSM (z8). Längd: 18cm. Vikt: 430g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:01)

1235 4054  Matta Kina, 184x270

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:21)

1235 4520  Matta Orientalisk, 138x180

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:28)

1235 4452  Matta orientalisk, 169x303

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:55)

1235 4124  Matta orientalisk, 184x248

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:12)

1235 4581  Matta orientalisk, 200x280

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:20)

1235 4504  Matta orientalisk, Bochara, 83x115

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:52)

1235 4475  Miniatyrbyrå + stubbstol, Längd: 18 cm. Djup: 11cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:30)

1235 4592  Miniatyrer 4 delar, bland annat Gunnar Nylund, keramik. Höjd: 2,5-10

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:39)

1235 4236  Miniatyrmålning flickporträtt, tidigt 1800-tal, ramens innermått: 9x9

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:27)

1235 4342  Modellbilar 2 st, bland annat Ferrari. Längd: 25-27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:42)

1235 4116  Muggar Arabia, Mumin, 8 st. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:25)

1235 4104  Nattduksbord ett par, Carlström, Teak. Längd: 48, djup: 33 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:01)

1235 4612  Netsukes 8 st + stämpel. Djur, Kina, trä. Höjd: 3-8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:15)

1235 4302  Oljemålning 2 st, Walter du Halde (f. 1919), Mor med barn. Olja på duk, signerad. 60x50,60x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:04)

1235 4009  Oljemålning Alf Hedlund (1901-1955), Sverige. Kustlandskap med Hässjor, signerad. Olja på pannå, 58x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:39)

1235 4309  Oljemålning Arne Cassel (1898-1965), Sverige. Signerad, daterad 1945, Pojke. Olja på duk, 64x49

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:13)

1235 4484  Oljemålning Astrid Wahlstedt (1877-1946), Orientaliskt motiv, signerad. Olja på pannå, 39x22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:48)

1235 4398  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Fåglar, signerad. Olja på duk, 48x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 4487  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Orientaliskt motiv. Signerad. Olja på duk, 40x31

1235 3272  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Signerad, daterad 56. Olja på duk, 36x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:36)

1235 4478  Oljemålning Brahm, Eka, signerad. - 45. Olja på pannå, 25x35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:44)

1235 4367  Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Gård, signerad. Olja på duk, 32x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:09)

1235 4048  Oljemålning Carl-Göran Hagberg (1922-2001), Sverige. "Vägen, Fårö". Signerad, daterad -75. Olja på duk, 27x41 cm

1235 4200  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), landskap. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:40)

1235 4485  Oljemålning Ditti Hood (f. 1921), Sverige. Berglandskap. Signerad, daterad -57. Olja på duk, 57x68 cm

1235 3012  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Tyska Kyrkan, Stockholm. Signerad, daterad -55. Olja på duk, ca 73x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:39)

1235 3315  Oljemålning Edvard Bechteler (1890-1983), Sverige. Skog. Signerad, daterad 1942. Olja på duk, 55x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:37)

1235 4154  Oljemålning Elsa Franzén (f. 1913), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 30x35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 21:04)

1235 4541  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap med vattendrag, Signerad. Olja på duk, 34x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:04)

1235 4557  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Landskap, 34x26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:15)

1235 4482  Oljemålning Enrico Gorelli, Orientaliskt motiv. Signerad. Olja på duk, 41x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:46)

1235 4635  Oljemålning Erik Kylberg (1882-1947), Sverige. Norrbyskär. Signerad, daterad -39. Olja på pannå, 46x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:56)

1235 4517  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, "Lappland", 60x80

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:27)

1235 4467  Oljemålning Gösta Asp, signerad. Stilleben. Olja på pannå, 93x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:15)

1235 4399  Oljemålning Gösta Melin, Hav, signerad. 1946. Olja på pannå, 22x26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:41)

1235 4466  Oljemålning Götrik Örtenholm (f. 1913), Sverige. Stilleben, signerad. -51. Olja på pannå, 78x50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:13)

1235 4430  Oljemålning Gunnar Ruda (1887-1948), Reimersholme, signerad. 1918. Olja på pannå, 36x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:05)

1235 4308  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Bogserbåtar, signerad. Olja på pannå, 60x83

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:11)

1235 4099  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Olja på pannå, 80x105 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:36)

1235 4397  Oljemålning Gurli Kuylenstierna (1866-1957), Sverige. Sommarblommor i vas, signerad, 1940. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:34)

1235 4068  Oljemålning Henri Morell. Studie. Olja på duk, 60x50

1235 4436  Oljemålning Henry Maurice d´Anty, Venedig, signerad. Olja på duk, 46x56

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:20)

1235 4187  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Spektens Gränd, Gamla Stan". Olja på pannå, 38x27

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:07)

1235 4481  Oljemålning Jarl, orientaliskt motiv, signerad. Olja på duk, 29x24

1235 4582  Oljemålning Johan Malm, Skärgård, Signerad. Olja på duk, 17x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:20)

1235 4659  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Pojke, signerad. -34. Olja på pannå, 43x37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:11)

1235 4441  Oljemålning kopia efter Koenecke, porträtt, 1800-tal. Olja på pannå, 40x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:25)

1235 4312  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Marin, signerad. Olja på duk, 48x19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:16)

1235 4297  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Sotenäs, signerad. Olja på duk, 49x19

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:53)

1235 4171  Oljemålning Laila Prytz (f. 1907), Sverige. Signerad, "Djungel". Olja på pannå, 27x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:46)

1235 4516  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Vinflaska, signerad. 2018,42x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:22)

1235 4402  Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på duk, 48x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:57)

1235 3026  Oljemålning Märt Bormeister (1916-1991), Signerad, daterad 1994, blomsterstilleben. Olja på pannå, 40x37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:07)

1235 2288  Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. "Arild 1948", signerad a tergo. Olja på pannå, ca 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 4403  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Asiatisk gata. Olja på duk, 59x79

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:01)

1235 4410  Oljemålning Oidentifierad konstnär, spårvagn, signerad. Olja på pannå, 69x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:22)

1235 3151  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Monogramsignerad, "Portrait Gorilla". Olja på duk, 37x32

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:15)

1235 4198  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gatuvy. Olja på duk, 35x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:07)

1235 4094  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1944, stilleben, 35x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:32)

1235 4149  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad, landskap. Olja på duk, 51x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:45)

1235 4150  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ohlzon, "vattenlandskap", 50x61

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:52)

1235 3162  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, afrikanska dansare. Olja på duk, 75x105

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:57)

1235 4073  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nordafrika. Olja på duk, 70x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:54)

1235 4289  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. "Upvaknade". Olja på duk, 51x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:49)

1235 4434  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. -44, Betande får, 38x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:12)

1235 4294  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. 1965, komposition. Olja på duk, 67x58

1235 4491  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Porträtt. Olja på duk, 40x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:00)

1235 4190  Oljemålning Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad Adalbert. Olja på duk, 46x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:10)

1235 4237  Oljemålning Per-Inge Isheden (f. 1937), Sverige. Järnväg, signerad. Olja på duk, 53x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:30)

1235 4093  Oljemålning Reinhold von Rosen (1894-1961), Sverige. Trollesund. Olja på duk, 65x100 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:24)

1235 2296  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Martall. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 27x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:29)

1235 4489  Oljemålning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på duk, 32x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:56)

1235 4315  Oljemålning signerad. Man i Park. Olja på pannå, 37x44

1235 4480  Oljemålning signerad. Porträtt, 45x34, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:45)

1235 4133  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Verandan. Olja på pannå, 44x60

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:37)

1235 4311  Oljemålning Walter Du Hald, Mor med barn. Olja på duk, signerad. 60x50

1235 4301  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), picknick. Signerad. Olja på duk, 65x100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:01)

1235 4655  Oljemålning Wanda Wedecka (1919-2011), Polen. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 74x74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:54)

1235 7392  Oljemålning Willy Kaufman, Sydländskt motiv, signerad. Olja på pannå, 59x79

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:38)

1235 4160  Oljemålning Wiveca Rubinow (1920-1994), komposition. Signerad. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:54)

1235 4097  Oljemålningar 2 st, Adalbert, 50x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:34)

1235 4098  Oljemålningar 2 st, Adalbert, 50x50

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:40)

1235 4095  Oljemålningar 2 st, Nisse Lindwall, motiv från Södertälje, 35x25 respektive 34x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:29)

1235 4499  Oljemålningar 2 st, Walter du Halde (f. 1919), porträtt. Olja på pannå, signerad. 24x20

1235 4313  Oljemålningar 2 st, Walter du Halde (f. 1919). Mor och barn. Olja på duk, signerad. 60x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:17)

1235 4155  Oljemålningar 2 st, Wiveca Rubinow (1920-1994), komposition, 32x23 respektive 25x32

1235 4030  Örhängen Ett par, 18k, 1,5g

1235 4076  Pall "Vasamuseet", krom. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:01)

1235 4570  Pall 1960-tal, teak / skinn. Längd: 70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:11)

1235 4077  Pall bemålad, vit, trä. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:06)

1235 4628  Pall Plexi. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:13)

1235 4357  Pall Rokokostil. Längd: 88

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:55)

1235 4125  Pall Teak. Längd: 39cm. Djup: 25cm. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:04)

1235 4651  Päls Blåräv, 42-44

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:25)

1235 4070  Parti armbandsur med mera

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:48)

1235 4272  Parti diverse Solfjäder mm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:33)

1235 4591  Parti kristall 7 delar, Karaffer mm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:37)

1235 4334  Parti kuriosa 3 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4326  Parti plåtburkar 15 st

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:33)

1235 4042  Parti silver bland annat Matskedar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:05)

1235 4603  Parti silver diverse. Vikt: ca 421 g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:49)

1235 4102  Pastell Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. 1945,42x48

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:41)

1235 4358  Pianopall sent 1800-tal, Höj-sänkbar. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:55)

1235 4561  Piedestal  + kruka. Höjd: 80

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:41)

1235 4210  Piedestal med stenskiva. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:37)

1235 4575  Piedestal Pelarfot. Höjd: 108 Dia: 30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:15)

1235 4576  Piedestal Stenskivor. Höjd: 66

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:13)

1235 4572  Piedestal Stenskivor. Höjd: 67

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:09)

1235 4293  Piedestaler 3 st, Tidigt 1900. Höjd: 80-102

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:51)

1235 4339  Plafond 30-tal. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:49)

1235 4089  Plafond diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:49)

1235 4257  Plunta Orlandi Attilio, Milano, Napoleon. Höjd: 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 4320  Pokaler 4 st, silver. Höjd: 6-11 cm. Vikt: ca 176 g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:25)

1235 4079  Porslin 3 delar, Kina. Tallrikar, diameter: 18-22cm. Skål, diameter: 10cm.

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:31)

1235 4463  Porslin 6 delar, Kina, bland annat väggvaser. Höjd: 4-17 cm. Diameter: 10,5 - 14,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:28)

1235 4376  Pottskåp Gustaviansk stil, Längd: 52 cm. Djup: 37 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:25)

1235 4291  Provdocka höjd: 185 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:50)

1235 4229  Räknesnurra Exakta. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:18)

1235 4347  Rakspegel Sent 1800-tal. Höjd: 140 cm

1235 4617  Remmare 10 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:36)

1235 4033  Ring + hänge, 2 delar, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17,5mm. Vikt: ca 8 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:49)

1235 4034  Ring 18k, med briljanter, en sten saknas, 2,1g ca. Ringmått: 18mm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:53)

1235 4020  Ring 18k, med kristal, 0,9g. Ringmått: 16,5mm.

1235 4018  Ring 18k, Rosa sten, 3,6g. Ringmått: 15,5mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:29)

1235 4036  Ring 18k, rubiner / briljanter, 2,2g ca. Ringmått: 16mm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:54)

1235 4035  Ring 18k, rutmönster, 4,7g ca. Ringmått: 17mm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:51)

1235 4016  Ring 18k, Turkos sten, 3,3g. Ringmått: 15,5mm.

1235 4021  Ring 18k, vitguld, briljant 0,5ct. Vikt: 2g. Ringmått: 17,5mm.

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:38)

1235 4228  Ring 18k. Vikt: 9,9 g ca. Ringmått: 18mm.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:17)

1235 4579  Rökbord diameter: 70 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:19)

1235 4344  Rökbord Jugend, mässing och trä. Diameter: 57, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:43)

1235 4328  Rökelsekar brons, Kina. Höjd: 28 cm

1235 4128  Saftservis 4 delar, Johansfors Glasbruk. Höjd: 7-14

1235 4364  Salongsbord 20-tal, bemålad. Diameter: 78. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:04)

1235 4121  Samlartallrikar 20 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Diameter: 19cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:45)

1235 4213  Samovar porslin, Ryssland. Höjd: 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:30)

1235 3156  Samovar Ryssland, mässing. Höjd: 40 cm

1235 4573  Sängram omkring 1900, Järn. Bredd: 86. Längd: 92cm. Höjd: 124-155cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:10)

1235 4451  Satsbord 3 delar, glas/trä. 49x35cm Höjd: 47-51cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:48)

1235 4139  Satsbord 3 delar, mahogny. LängdxDjup: 55x38cm. Höjd: 45-52cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:10)

1235 4343  Sekretär Gustaviansk stil, mahogny, Längd: 80cm. Djup: 46 cm, höjd: 103cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:43)

1235 3071  Sekretär Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 100. Djup: 48 cm, höjd: 106 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:30)

1235 4586  Seltersglas 12 st, Boda. Höjd: 7

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:28)

1235 4391  Serigrafier 2 st. Marcel Strüwer van Zuylen, numrerade och signerade, bladets mått: 68x48

1235 4390  Serigrafier 2 st. Richard Rya, Manhattan, numrerade och signerade, bladets mått: 34x58

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:20)

1235 4352  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 66, djup: 40 cm, höjd: 63-73

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:52)

1235 4412  Serveringsvagn hopfällbar. Längd: 67, djup: 41 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:29)

1235 4462  Serveringsvagn NK, Längd: 69 cm. Djup: 40 cm, höjd: 60 cm

1235 4226  Servettringar + diverse köksredskap, Karesuando. 2,5x4 cm. Längd: 14,5-25 cm (köksredskap)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:33)

1235 4249  Servisdelar 13 delar, lergods, bland annat Höganäs

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:58)

1235 4165  Servisdelar 16 delar, Forsberg, Vimmerby. Höjd: 19 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:08)

1235 4206  Servisdelar 2 delar, Gourmet, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:30)

1235 4239  Servisdelar 21 delar, Syco Keramik, Strömstad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:48)

1235 4230  Servisdelar 31 st, Blå Blom, Gustavsberg, (olika modeller)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:18)

1235 4471  Servisdelar 52 delar, Bavaria

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:21)

1235 4340  Servisdelar 54 delar, M-L Hellgren, "Collection", Höganäs. Höjd: 6 - 20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:42)

1235 4444  Servisdelar ca. 30 delar, Villeroy & Boch, Dune Weiss

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:45)

1235 4419  Sideboard med värmare, Barinredning med skansenglas, mahogny, Längd: 95 cm. Djup: 43cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:46)

1235 4217  Sideboard Rokokostil. Längd: 170. Djup: 54 cm, höjd: 86 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:41)

1235 3445  Sittdynor 9+ 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Rufus, 30x30 respektive 35x45

1235 4537  Skål + vas, bland annat Nuutajärvi. Höjd: 16-21 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:59)

1235 4078  Skål + vas, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 25, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:10)

1235 3091  Skål  + vas, Orrefors. Höjd: 13-21, diameter: 21,5 längd: 21,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:53)

1235 4001  Skål Bengt Lindqvist (1909-1983), Ödsmål, Sverige. Glaserad keramik, 1950-tal. Signerad. Diameter: 26 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:03)

1235 4405  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Graal, nr 2502, Orrefors. Höjd: 14 längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:15)

1235 4168  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Diameter: 17 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:35)

1235 4250  Skål på fot majolika, figural. Höjd: 31, diameter: 22,1900-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:01)

1235 4590  Skål på fot omkring 1900, glas och nysilver. Höjd: 22 Dia: 27

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:36)

1235 3389  Skål på fot Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:02)

1235 4259  Skålar 2 st, Flygsfors. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:18)

1235 4535  Skålar 2 st, Iittala / Nuutajärvi. Diameter: 15 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 3135  Skålar 3 st, Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Längd: 16-27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:56)

1235 4534  Skålar 3 st, glas/kristall. Höjd: 10-14 cm

1235 4372  Skålar 4 delar, Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: 6 - 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:12)

1235 4435  Skänk Karl Johan. Längd: 140. Djup: 50 cm. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:14)

1235 4624  Skåp Bemålad, Asien, Längd: 62 cm. Djup: 36 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:49)

1235 4377  Skedar silver, parti diverse. Längd: 9 - 23cm. Vikt: ca 328g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:21)

1235 4633  Skomakarlampa Höj-sänkbar. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:32)

1235 4203  Skrin 2 st, koppar, jugend. Längd: 13-19cm. Djup: 13-9cm. Höjd: 5-6cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:07)

1235 4283  Skrin 2 st. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:46)

1235 4067  Skrin metall/porslin, Kina. Längd: 18 cm

1235 4460  Skrivbord England, Idegran, Längd: 135 cm. Djup: 75cm, höjd: 83cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:17)

1235 4459  Skrivbord England, Idegran, Längd: 138 cm. Djup: 77cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:24)

1235 4188  Skrivbord Längd: 150 cm. Djup: 80 cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:09)

1235 3379  Skrivbord Teak, Längd: 150cm. Djup: 77cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:37)

1235 4196  Skulptur + bok, brons, Hindeburg. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:45)

1235 4248  Skulptur + dörrstopp + termometer, 3 delar, Metall. Höjd: 9-33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:04)

1235 4286  Skulptur 1940-tal, gips, ansikte. Höjd: 41

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:45)

1235 4278  Skulptur Atlas, Metall. Höjd: 36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:40)

1235 4285  Skulptur efter antiken, byst. Höjd: 34, konstmassa

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:51)

1235 4287  Skulptur efter Antiken. Höjd: 43, bemålad gips

1235 4279  Skulptur Gips, GB -32, Barnhuvud. Höjd: 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:41)

1235 4470  Skulptur Kay Bojesen. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:21)

1235 4263  Skulptur Kentaur, glaserad terrakotta. Höjd: 35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:23)

1235 4422  Skulptur keramik, kvinna, signerad Rosberg. Höjd: , höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:46)

1235 4374  Skulptur porslin, Elefant. Längd: 23, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:17)

1235 2269  Skulptur Tiger Tjeckien. Längd: 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:33)

1235 4246  Skulpturer 2 st, Bing & Grøndahl, pojkar. Höjd: 13-16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:58)

1235 4568  Skulpturer 2 st, bland annat Mats Jonasson. Längd: 13-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:03)

1235 3111  Skulpturer 2 st, Buddha, trä & konstmassa. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:08)

1235 4409  Skulpturer 2 st, Lalique, France, Höjd: 10 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:20)

1235 4071  Skulpturer 2 st, Lergods, Afrikana. Höjd: ca 27

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:59)

1235 4254  Skulpturer 2 st, Madonnor. Höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:15)

1235 4245  Skulpturer 2 st, Porslin, (GDR), Madonnor. Höjd: 14,5 ca

1235 4538  Skulpturer 2 st, trä. Höjd: 30-61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:00)

1235 4406  Skulpturer 2 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:16)

1235 4414  Skulpturer 2 st. Metall, 1800-tal, kosacker till häst. Längd: 20, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4132  Skulpturer 3 st, Gunnarsson. Palme, Sträng och Erlander. Höjd: 22-25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:35)

1235 4284  Skulpturer 6 st, Goebel. Höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:44)

1235 4290  Skulpturer Ett par, 50-tals flickor, nutida. Höjd: 92

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:48)

1235 4385  Smycken halsband + örhängen + 2 st lornjetter. Stålgranater och stenar

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:50)

1235 4324  Snapsglas 6 st, glas/silver, Mexico. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:28)

1235 4569  Snurrfåtölj 1960-tal, Svart, skinn

1235 4567  Snurrfåtölj 60/70-tal, grön

1235 4106  Snurrpall omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 34cm. Höjd: 54cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:06)

1235 4330  Snurrstol Ek, 1900-tal

1235 1043  Soffa Gustaviansk, signerad, IHS (Johan Hammarström mästare i Stockholm 1794-1812). Längd: 168

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:53)

1235 4299  Soffa Karl Johan, mahogny. Längd: 190 cm, sängmodell med madrass & kudde

1235 4433  Soffa längd: 250 cm, djup: 105 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:08)

1235 4218  Soffa Nyrokoko. Längd: 180

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:42)

1235 4442  Soffbord 1940-tal. Diameter: 80, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:42)

1235 4529  Soffbord Butlers tray, Längd: 93cm. Djup: 67 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 3226  Soffbord Hunters table. Längd: 150 d, 43 + 2x24, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:55)

1235 4365  Soffbord Teak, 1950-tal, Längd: 121 cm. Djup: 45 cm, höjd: 39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:06)

1235 4318  Sorgesmycken diverse, bland annat silver. Tota. Vikt: 21 g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:25)

1235 4401  Spegel 1920-tal, 124x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:59)

1235 4137  Spegel Gustaviansk stil, 117x50

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:45)

1235 4351  Spegel höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:50)

1235 4461  Spegel Nyrokoko, 163x65

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:16)

1235 4630  Spegel teak, 117x67

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:11)

1235 4120  Spegellampett Rokokostil. Höjd: 46

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:42)

1235 4477  Spegelram Empire, 144x65, ramens innermått: 94x47

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:34)

1235 4209  Speldosa Mozart, Längd: 17 cm. Djup: 10 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:39)

1235 4011  Speldosa Sent 1800-tal. Längd: 45, djup: 22 cm, höjd: 15 cm, olika melodier

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 4407  Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:17)

1235 4355  Stegpall höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:54)

1235 4105  Stegpall höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:02)

1235 4353  Stegpall höjd: 64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:53)

1235 4662  Stol Industrimodell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:19)

1235 4652  Stola Mink

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:31)

1235 4350  Stolar 3 st. "Pinocchio", Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Målade. Spjälad rygg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:50)

1235 4425  Stolar 4 st, 1 par + 1+ 1, bemålade, 1800-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:52)

1235 4333  Stolar 4 st, 1960-tal, teak

1235 4345  Stolar 4 st, omkring sekelskiftet 1900

1235 3200  Stolar 4 st, rokokostil

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:27)

1235 4220  Stolar 6 st, Ek

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:01)

1235 3422  Stolar 6 st, England

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:44)

1235 4550  Stolar 8 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:57)

1235 4221  Stolar Ett par+ 1, ek

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:01)

1235 4349  Stolar Ett par, broderade sitsar

1235 4183  Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:07)

1235 4515  Stolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:22)

1235 4269  Stop  + fat, 3 delar, Rörstrand. Höjd: 20, omkring 1900

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:30)

1235 4261  Stop ILH, "Svenskt Tenn". Höjd: 21

1235 4142  Stubbvas Gustavsberg, Jugend. Höjd: 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:30)

1235 4415  Svärd 3 st. Längd: 40 - 93

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:42)

1235 4382  Sybord mahogny, Längd: 51 cm. Djup: 39 cm, höjd: 73cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:26)

1235 4383  Sybord mahogny, Längd: 55cm. Djup: 39cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:27)

1235 4166  Syltkrukor 4 st, bland annat Gustavsberg. Höjd: 8-20 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:54)

1235 4453  Takarmatur Belid, Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 21:03)

1235 3208  Takarmatur diameter: 70 cm, höjd: 68 cm

1235 4563  Takarmatur höjd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:47)

1235 4501  Takarmatur med prismor. Diameter: 60 cm ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:45)

1235 4440  Takarmatur PH5, design: Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall, Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:31)

1235 4087  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flower pot. Diameter: 25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:40)

1235 4505  Takarmaturer Ett par, Victoria, Italien. Höjd: 22 cm, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:59)

1235 4506  Takarmaturer Ett par, Victoria, Italien. Höjd: 22 cm. Diameter: 34 cm

1235 4646  Tallrik Glas, Nybro. Sgt Peppers Lonely Heart Club Band. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:53)

1235 4147  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 19x28

1235 4075  Tavla Bali, 62x82

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:58)

1235 4114  Tavlor 2 st, Broderade, Kina, 31x31

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:16)

1235 4555  Tavlor 2 st. Tryck, England. Motivet: 15x34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:09)

1235 4157  Termoskanna Alfi, Västtyskland. Höjd: 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:16)

1235 4644  Terrin med lock + uppläggningsfat, Kina, Kanton. Längd: 35. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:54)

1235 4044  Terriner med lock, ett par, Porslin. Längd: 23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:37)

1235 4140  Teservisdelar England, 14 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:27)

1235 4542  Teskedar 8 st, silver, 1800-tal, Franska liljan, olika tillverkare. Längd: 14-14,5cm. Vikt: ca 153 g.

1235 4602  Textilier 60/70-tal, bland annat Viola Gråsten

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:50)

1235 4069  Tidtagarur Omega, i ask. Längd: 6,5cm

1235 4432  Tusch Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Kina, ramens innermått: 31x49

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:06)

1235 4497  Tusch Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Modell, signerad. 31x17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:19)

1235 4408  Urnor Ett par, Dresden. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:19)

1235 4088  Väggarmaturer ett par, Asea-Skandia. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:47)

1235 4675  Väggbelysning Ett par, Bergboms. Längd: 24cm. Djup: 28cm. Höjd: 30cm.

1235 4144  Väggdekoration Bemålad Gips. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:23)

1235 3246  Vägghörnskåp 1700-tal. Höjd: 98, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:10)

1235 4661  Vägghylla 1880-tal. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:16)

1235 4664  Vägghylla med speglar, Sent 1800-tal. Längd: 110, djup: 21 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:36)

1235 4616  Väggljusstake Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Höjd: 50 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:20)

1235 4146  Väggpendyl Ek, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 80

1235 4360  Väggplåtar Ett par, Figurala, mässing. Diameter: 44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:00)

1235 4327  Väggrelief Putti med vingar, sten. Bredd: 37, djup: 14 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:28)

1235 4041  Väggur Kartellur, brons. Höjd: 38

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:07)

1235 4510  Vas  + brevpressar, 3 delar, bland annat Kosta. Höjd: 7-11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:47)

1235 4276  Vas + dosa med lock, porslin. Aluminia, Royal Copenhagen. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:38)

1235 4375  Vas  + fat. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 3 - 29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:19)

1235 4599  Vas  + kanna + skål, 3 delar, Gefle & Rörstrand. Höjd: 7-34

1235 4512  Vas  + koppar mm, 10 delar, Glaserade, Asien, Motiv med tranor, nutida, reliefmönster. Höjd: 8- 28,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:50)

1235 4143  Vas Höganäs. Höjd: 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:31)

1235 4112  Vas Holmegaard. Höjd: 37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:17)

1235 4118  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:41)

1235 4274  Vas Legras, Frankrike, överfångsglas. Höjd: 11

1235 4262  Vaser  + karaff, 3 delar, Glas, omkring 1900. Höjd: 24-32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:22)

1235 4012  Vaser  + skål, 4 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 13-18

1235 3142  Vaser + skålar, 7 delar, Flygsfors. Höjd: 5-27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:05)

1235 4597  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 10-15, Iittala

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:44)

1235 4601  Vaser 2 st, bland annat Tapio Wirkkala. Höjd: 17-19

1235 4008  Vikter för balansvåg. Diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:36)

1235 4625  Vitrinskåp Bemålad. Längd: 79. Djup: 38 cm, höjd: 179 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:53)

1235 4585  Vitvinsglas 11 st. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:27)

1235 4656  Ytterfoder 2 st, Liljekonvalj, Gustavsberg. Höjd: 14-16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:00)

1235 4005  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 9-13

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 18:14)

1235 4525  Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, Längd: 10cm. Höjd: 10cm.

1235 4002  Ytterfoder 7 st, Gustavsberg. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:33)

1235 4043  Ytterfoder Oktavius. Höjd: 34. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 20:28)

1235 4317  Ytterfoder Wittenberg. Höjd: 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 februari 2019 19:22)