403 6007 Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Vålådalen, Jämtland', signerad och daterad 1933, 56 x 47
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6006 Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Vid trädgränsen, Vålådalen', signerad, 23 x 32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6043 Blandteknik Märtha Bolin-Clason (1902-1988), signerad och daterad 1953, 25 x 37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6028 Emaljerad plåt 3 x Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 x (20x20 cm osignerade). 1 x (41x33 cm signerad)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6016 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Blå nät, Västkusten', signerad, duk 47 x 55 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6017 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), ' Luft, Gotland', signerad på spännramen, duk 101x101
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6045 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Fårklipparna', signerad och daterad 1970, duk 65 x 58 cm
403 6035 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Fjällvik, Katterjokk', signerad och daterad 1964, pannå 45 x 63 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6038 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Flaggsöndag i Hydra', signerad, pannå 46 x 55 cm
403 6018 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Freiburg vid Basel 1925', Signerad, 22 x 27 cm
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6019 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Frida', Signerad och daterad 1960, uppklistrad på duk 56 x 73 cm
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6048 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Jorden', sign a tergo, duk 101 x 100 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6022 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Kåseberga', signerad, duk 61 x 79 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6010 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Lotta', flickporträtt, osignerad, duk 33 x 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6008 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Narciss med löv', signerad och daterad 1925, pannå 33 x 24 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6012 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Norrland', signerad på spännramen, duk 27 x 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6026 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Öde träd med fjärilar', osignerad, duk 46 x 55 cm
403 6024 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Ön Ungskär', signerad, duk 81 x 59 cm
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6020 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Park Mälaren', Signerad, 54 x 73 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6033 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Självporträtt', signerad 65 x 53
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6011 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Skog i Paris', signerad och daterad 1924, 25 x 18
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6044 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Stenig strand', signerad, pannå 46 x 61 cm
403 6050 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Taggtråd vid havet, Kivik', signerad och daterad 1952, duk 38 x 45 cm
403 6014 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Torrt gräs', signerad och daterad 1968, duk 60 x 81
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6036 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Trädgårdsidyll', signerad, duk, 50 x 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6013 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'utanför ateljén', signerad och daterad 1975, duk 57 x 78 cm
403 6034 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Vålån', signerad, duk 50 x 65 cm
403 6049 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Vassen', signerad, duk 46 x 33 cm
403 6023 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), blomsterstilleben, 'Bukett 1976', signerad, duk 49 x 64 cm
403 6001 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Blomsterstilleben, signerad, pannå 33 x 24 cm
403 6025 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), blomstilleben, osignerad, pannå 55 x 46 cm
403 6002 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Caféinteriör - 'Deux Magots", "olja efter en teckning från 1920 - 30", sign a tergo, pannå 35 x 27 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6027 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), dubbelsidig, blomsterstilleben + interiör 1925, pannå 33 x 41 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6021 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Kustmotiv 'Kåseberga', signerad, duk 60 x 82 cm
403 6003 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), kustmotiv, sign a tergo, duk 100 x 100 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6030 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), landskap, osignerad, pannå 50 x 61 cm
403 6029 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), osignerad, pannå 46 x 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6031 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), pojke, signerad och daterad 1940, pannå 46 x 38 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6046 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), signerad och daterad 1938, pannå 46 x 55 cm
403 6037 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), signerad och daterad 1939, pannå 38 x 46 cm
403 6047 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), signerad, duk 101 x 100 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6015 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Skärgårdsmotiv, signerad och daterad 1945, duk 33 x 24
403 6009 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), skogsbacke, osignerad, pannå 33 x 24 cm
403 6041 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), stilleben, 'Paris 1924', osignerad, uppfordrad, duk 39 x 26 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)
403 6032 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), stilleben, 'Vårblommor 1956', osignerad, duk 38 x 46 cm
403 6040 Oljemålningar 2 x Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Delos Lejon', signerad, pannå 24x33 + duk 37 x 54 cm
403 6039 Oljemålningar 2 x Märtha Bolin-Clason (1902-1988), fors, osignerade, pannå 40 x 46 cm resp duk 46 x 55 cm
403 6004 Oljemålningar 5 x Märtha Bolin-Clason (1902-1988), sydländskt motiv, 3 st signerade, uppfordrade på duk ca 24 x30 cm
403 6005 Pastell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), interiör, signerad 1942 1947, 54 x 46 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:00)