1197 8023 Akvarell John Hedaeus (1872-1967), Sverige. 1944, Långholmskanalen, 27x41
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:22)
1197 8083 Akvareller 17 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Ca 15x23
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:36)
1197 6231 Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)
1197 8072 Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x25
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:21)
1197 8060 Akvareller 5 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, signerade, 18x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:03)
1197 8080 Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:33)
1197 8082 Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:34)
1197 8081 Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:35)
1197 8079 Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Motiv mått: ca 20-25x15-18cm, med ram: ca 34x26,5cm
1197 8032 Blandteknik Carl Schubert, Rådhuset, Stockholm, 1934,44x32
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:34)
1197 8029 Blandteknik Fritz Ahlgrensson, "Roslagstorg 26/7 1901". Motivet: 16x27 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:19)
1197 8066 Blandteknik Hans Malmstedt (1893-1941), Sverige. 1925, Katarina kyrka från Djurgården, 38x53
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:04)
1197 8071 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. 1945, vinter på söder. Motivet: 22x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:19)
1197 8033 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. "Scharenbergska huset", (von der Lindeska huset sett från Kornhamnstorg). Motivet: 18x13
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:39)
1197 8091 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Utsikt mot Riddarfjärden, Stockholm, signerad. Motivet: 27x41
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:50)
1197 7127 Etsning Lundholm, 1936, "Wasatidens Stockholm". Motivet: 30x54
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:21)
1197 8053 Etsning Prins Eugen, stämplad "Godkänd reproduktion Nationalmuseum", "Ljus från staden", 32x29 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:21)
1197 8047 Etsning Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Stockholmsmotiv, kolorerad. Motivet: 23x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:41)
1197 8078 Etsningar 3 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholmsmotiv, 16x25-29x22
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:03)
1197 8015 Färglitografi 2 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. 230 upplaga, Stockholmsmotiv. Motivet: 29x17
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:36)
1197 8014 Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Panorama, Stockholm. Signerad, numrerad 409/482. Motivet: 28x88
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:35)
1197 8092 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Djurgården. Signerad, daterad 1983, numrerad 209/250. Motivet: 36x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:21)
1197 8040 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Vårholma Handel". Signerad, numrerad 421/450. Motivet: 40x53 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:12)
1197 8073 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Stockholmsmotiv, Waxholmsbåtar i Strömmen. Signerad, numrerad 161/290, motivet: 37x45 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:51)
1197 8074 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 46/360, motivet: 36x57 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:39)
1197 8086 Färglitografi Folke Persson. Signerad, daterad -52, Fiskeläge. Numrerad 39/260. Motivet: 47x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:58)
1197 8069 Färglitografi Georg Galmin (1915-1970), Sverige. St Göran och draken. Signerad, numrerad 211/325. Motivet: 35x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:07)
1197 8067 Färglitografi Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Waxholm, "Sommardröm". Signerad, numrerad 82/260. Motivet: 46x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:05)
1197 8024 Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Vinterdag i Stockholm. Signerad, numrerad 122/300. Motiv: ca 60x50cm (med ram ca 75x67cm)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:29)
1197 8052 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Stockholmsmotiv, Skeppsbron. Signerad, numrerad 245/290. 38x51 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:04)
1197 8031 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 48/260. Motivet: 42x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:23)
1197 8012 Färglitografi Jan Grantorp (f. 1952), Sverige. Utsikt mot Södermalm. Signerad, numrerad 101/350. Motivet: 34x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:31)
1197 3197 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad Hc 4/40. Motivet: 41x57
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:14)
1197 8009 Färglitografi Johan Runar. Stockholms ström. Signerad, daterad 2016, numrerad, 18/50. Motivet: 40x58 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:28)
1197 7005 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 4/360. Motivet: 66x46 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:08)
1197 8049 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 125/350. 31x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:58)
1197 8010 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Södermalm. Signerad, numrerad 63/350. Motivet: 32x43
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:50)
1197 4203 Färglitografi Per Andersson, Monogramsignerad PA, Stockholm, numrerad 106/300. Motivet: 36x51
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)
1197 8041 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Blidösund med Nationalmuseum i bakgrunden. Signerad, numrerad 314/360. Motivet: 35x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:30)
1197 8004 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Stockholms ytterskärgård. Signerad, numrerad 200/260. Motivet: 42x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:46)
1197 8045 Färglitografi Stockholm på Wasatiden, 66x99 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:52)
1197 8026 Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 190/360, -77. Motivet: 34x55
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:52)
1197 7022 Färglitografi Ulf Nilsson, "Slussens invigning 1935". Signerad, numrerad 204/360, Motivet: 40x55 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:45)
1197 8088 Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Motivet: 33x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:00)
1197 8013 Gouache Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. 1937, Restaurang Norma Kungsgatan Sveavägen, 37x48
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:32)
1197 8061 Grafiskt blad Stockholmsmotiv. Motivet: 41x22
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)
1197 8038 Karta "öfver Bromma socken 1829", tryckt 1963, Bengtssons Lith. Motivet: 36x46
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:23)
1197 8037 Konturetsning Utsikt mot Stockholm från Långholmslandet, efter Martin, 29x49
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:15)
1197 8063 Litografi Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 51/121, daterad 1980. Motivet: 35x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:35)
1197 8065 Litografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Utsikt mot Skeppsbron, Stockholm. Motivet: 20x27
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:48)
1197 8021 Oljemålning Alice Ljungquist, Kapellgränd. Olja på duk, 23x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:54)
1197 8059 Oljemålning Arne Lindblom, Järntorget, Stockholm, signerad. Olja på duk, 41x32
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:00)
1197 8028 Oljemålning Arne Lindblom, Stora Hoparegränd, Stockholm, signerad. Olja på duk, 40x30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:00)
1197 8054 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "På väg ut", Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 27x35
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:26)
1197 8055 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 27x35 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)
1197 8035 Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. "Storkyrkobrinken". Signerad, daterad -75. Olja på duk, 68x49 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:32)
1197 8034 Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholm från söder. Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 47x65 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:30)
1197 8068 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholms Stadshus, pelargången. Olja på pannå, 44x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:06)
1197 8036 Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Riddarholmsfjärden, 1956. Olja på pannå, 32x40
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:49)
1197 7028 Oljemålning G Bergqvist, Stockholm med Nordiska Museet. Olja på pannå, 41x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:29)
1197 8018 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 23x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:40)
1197 6140 Oljemålning Hans Eriksson, Stockholmsmotiv, signerad. Olja på pannå, 48x64
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:10)
1197 6138 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Utsikt från Kungsholmen, signerad. Olja på pannå, 49x63
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:09)
1197 8058 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Vintervy från Kungsholmen, signerad. Olja på pannå, 40x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:07)
1197 8030 Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Gyldene Freden, Gamla Stan. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 45x37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:08)
1197 8027 Oljemålning Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Färjeläget vid Slussen, signerad. Olja på pannå, 1945,38x47
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:56)
1197 8042 Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Utsikt från Södermalm. Olja på duk, 78x66 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:40)
1197 8043 Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Utsikt mot Skeppsholmen. Olja på duk, 71x80
1197 8044 Oljemålning Motiv från Djurgården. Signerad, daterad Kjellin -45. Olja på pannå, 54x67
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:37)
1197 8001 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv över Slussen. Signerad E Borgstrand -59. Olja på duk, 36x44 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:16)
1197 8008 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad ISE. Sista Styverns trappor, daterad, 1984. Olja på duk, 51x60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:12)
1197 4132 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 79x97 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:38)
1197 8090 Oljemålning Per Collijn (1878-1961), Sverige. Stockholm by night, signerad. Olja på duk, 38x48
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:04)
1197 8002 Oljemålning S Oxenstierna, "Höstmorgon vid Djurgårdsbron". Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 50x60 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:04)
1197 8077 Oljemålning signerad Lindberg, Stockholms Stadshus. Olja på duk, 60x80 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:54)
1197 8019 Oljemålning Sven Söderberg, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 25x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:33)
1197 8005 Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikaels gata 10. Olja på duk, 49x29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:07)
1197 8006 Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikaels gata 12 gården. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:07)
1197 8020 Oljemålning Ulf G Hallgren, "Ångbåtens dag". Signerad, daterad -75. Olja på duk, 33x61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:48)
1197 8022 Pastell Tore Kumlien (1904-1976), Sverige. Skärgårdsbrygga, Monogramsignerad, 31x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:19)
1197 8062 Tavlor 4 st. Tryck, efter Elias Martin, Stockholmsmotiv, Museistämplade. Motivet: 21x38
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:35)
1197 8003 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, 92&160 / 360. Motivet: 22,5x40,1971
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:20)
1197 8011 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. -90, Utsikt från Ateljén, Slussen, 149/250. Motivet: 59x47
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:16)
1197 8064 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1980,85/360, mot södermälarstrand. Motivet: 39x54
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:00)
1197 8085 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 2 st, 9/25, bladets mått: 22x50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:29)
1197 8046 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -61, numrerad, 178/310. 30x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:47)
1197 8007 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skanstullsbron. Signerad, numrerad 89/385, -77. Motivet: 53x42 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:08)
1197 8051 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussenmotiv. Signerad, daterad -62, HC-upplaga, 29x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:26)
1197 8056 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stadsgårdskajen, ej signerad, Motivet: 35x99
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:33)
1197 8050 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Mariaberget. Signerad, daterad -59. 23x59 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:25)