Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 augusti 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1197 8023  Akvarell John Hedaeus (1872-1967), Sverige. 1944, Långholmskanalen, 27x41

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:22)

1197 8083  Akvareller 17 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Ca 15x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:36)

1197 6231  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)

1197 8072  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:21)

1197 8060  Akvareller 5 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, signerade, 18x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:03)

1197 8080  Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:33)

1197 8082  Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:34)

1197 8081  Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 15x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:35)

1197 8079  Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Motiv mått: ca 20-25x15-18cm, med ram: ca 34x26,5cm

1197 8032  Blandteknik Carl Schubert, Rådhuset, Stockholm, 1934,44x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:34)

1197 8029  Blandteknik Fritz Ahlgrensson, "Roslagstorg 26/7 1901". Motivet: 16x27 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:19)

1197 8066  Blandteknik Hans Malmstedt (1893-1941), Sverige. 1925, Katarina kyrka från Djurgården, 38x53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:04)

1197 8071  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. 1945, vinter på söder. Motivet: 22x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:19)

1197 8033  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. "Scharenbergska huset", (von der Lindeska huset sett från Kornhamnstorg). Motivet: 18x13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:39)

1197 8091  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Utsikt mot Riddarfjärden, Stockholm, signerad. Motivet: 27x41

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:50)

1197 7127  Etsning Lundholm, 1936, "Wasatidens Stockholm". Motivet: 30x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:21)

1197 8053  Etsning Prins Eugen, stämplad "Godkänd reproduktion Nationalmuseum", "Ljus från staden", 32x29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:21)

1197 8047  Etsning Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Stockholmsmotiv, kolorerad. Motivet: 23x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:41)

1197 8078  Etsningar 3 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholmsmotiv, 16x25-29x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:03)

1197 8015  Färglitografi 2 st, Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. 230 upplaga, Stockholmsmotiv. Motivet: 29x17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:36)

1197 8014  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Panorama, Stockholm. Signerad, numrerad 409/482. Motivet: 28x88

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:35)

1197 8092  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Djurgården. Signerad, daterad 1983, numrerad 209/250. Motivet: 36x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:21)

1197 8040  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Vårholma Handel". Signerad, numrerad 421/450. Motivet: 40x53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:12)

1197 8073  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Stockholmsmotiv, Waxholmsbåtar i Strömmen. Signerad, numrerad 161/290, motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:51)

1197 8074  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 46/360, motivet: 36x57 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:39)

1197 8086  Färglitografi Folke Persson. Signerad, daterad -52, Fiskeläge. Numrerad 39/260. Motivet: 47x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:58)

1197 8069  Färglitografi Georg Galmin (1915-1970), Sverige. St Göran och draken. Signerad, numrerad 211/325. Motivet: 35x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:07)

1197 8067  Färglitografi Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Waxholm, "Sommardröm". Signerad, numrerad 82/260. Motivet: 46x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:05)

1197 8024  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Vinterdag i Stockholm. Signerad, numrerad 122/300. Motiv: ca 60x50cm (med ram ca 75x67cm)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:29)

1197 8052  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Stockholmsmotiv, Skeppsbron. Signerad, numrerad 245/290. 38x51 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:04)

1197 8031  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 48/260. Motivet: 42x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:23)

1197 8012  Färglitografi Jan Grantorp (f. 1952), Sverige. Utsikt mot Södermalm. Signerad, numrerad 101/350. Motivet: 34x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:31)

1197 3197  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad Hc 4/40. Motivet: 41x57

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:14)

1197 8009  Färglitografi Johan Runar. Stockholms ström. Signerad, daterad 2016, numrerad, 18/50. Motivet: 40x58 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:28)

1197 7005  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 4/360. Motivet: 66x46 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:08)

1197 8049  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 125/350. 31x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:58)

1197 8010  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Södermalm. Signerad, numrerad 63/350. Motivet: 32x43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:50)

1197 4203  Färglitografi Per Andersson, Monogramsignerad PA, Stockholm, numrerad 106/300. Motivet: 36x51

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)

1197 8041  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Blidösund med Nationalmuseum i bakgrunden. Signerad, numrerad 314/360. Motivet: 35x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:30)

1197 8004  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Stockholms ytterskärgård. Signerad, numrerad 200/260. Motivet: 42x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:46)

1197 8045  Färglitografi Stockholm på Wasatiden, 66x99 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:52)

1197 8026  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 190/360, -77. Motivet: 34x55

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:52)

1197 7022  Färglitografi Ulf Nilsson, "Slussens invigning 1935". Signerad, numrerad 204/360, Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:45)

1197 8088  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Motivet: 33x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:00)

1197 8013  Gouache Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. 1937, Restaurang Norma Kungsgatan Sveavägen, 37x48

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:32)

1197 8061  Grafiskt blad Stockholmsmotiv. Motivet: 41x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)

1197 8038  Karta "öfver Bromma socken 1829", tryckt 1963, Bengtssons Lith. Motivet: 36x46

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:23)

1197 8037  Konturetsning Utsikt mot Stockholm från Långholmslandet, efter Martin, 29x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:15)

1197 8063  Litografi Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 51/121, daterad 1980. Motivet: 35x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:35)

1197 8065  Litografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Utsikt mot Skeppsbron, Stockholm. Motivet: 20x27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:48)

1197 8021  Oljemålning Alice Ljungquist, Kapellgränd. Olja på duk, 23x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:54)

1197 8059  Oljemålning Arne Lindblom, Järntorget, Stockholm, signerad. Olja på duk, 41x32

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:00)

1197 8028  Oljemålning Arne Lindblom, Stora Hoparegränd, Stockholm, signerad. Olja på duk, 40x30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:00)

1197 8054  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "På väg ut", Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 27x35

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:26)

1197 8055  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 27x35 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:27)

1197 8035  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. "Storkyrkobrinken". Signerad, daterad -75. Olja på duk, 68x49 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:32)

1197 8034  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholm från söder. Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 47x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:30)

1197 8068  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholms Stadshus, pelargången. Olja på pannå, 44x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:06)

1197 8036  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Riddarholmsfjärden, 1956. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:49)

1197 7028  Oljemålning G Bergqvist, Stockholm med Nordiska Museet. Olja på pannå, 41x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:29)

1197 8018  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 23x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:40)

1197 6140  Oljemålning Hans Eriksson, Stockholmsmotiv, signerad. Olja på pannå, 48x64

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:10)

1197 6138  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Utsikt från Kungsholmen, signerad. Olja på pannå, 49x63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:09)

1197 8058  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Vintervy från Kungsholmen, signerad. Olja på pannå, 40x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:07)

1197 8030  Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Gyldene Freden, Gamla Stan. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 45x37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:08)

1197 8027  Oljemålning Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Färjeläget vid Slussen, signerad. Olja på pannå, 1945,38x47

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:56)

1197 8042  Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Utsikt från Södermalm. Olja på duk, 78x66 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:40)

1197 8043  Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Utsikt mot Skeppsholmen. Olja på duk, 71x80

1197 8044  Oljemålning Motiv från Djurgården. Signerad, daterad Kjellin -45. Olja på pannå, 54x67

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:37)

1197 8001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv över Slussen. Signerad E Borgstrand -59. Olja på duk, 36x44 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:16)

1197 8008  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad ISE. Sista Styverns trappor, daterad, 1984. Olja på duk, 51x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:12)

1197 4132  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 79x97 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:38)

1197 8090  Oljemålning Per Collijn (1878-1961), Sverige. Stockholm by night, signerad. Olja på duk, 38x48

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:04)

1197 8002  Oljemålning S Oxenstierna, "Höstmorgon vid Djurgårdsbron". Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 50x60 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:04)

1197 8077  Oljemålning signerad Lindberg, Stockholms Stadshus. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:54)

1197 8019  Oljemålning Sven Söderberg, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 25x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:33)

1197 8005  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikaels gata 10. Olja på duk, 49x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:07)

1197 8006  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikaels gata 12 gården. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:07)

1197 8020  Oljemålning Ulf G Hallgren, "Ångbåtens dag". Signerad, daterad -75. Olja på duk, 33x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:48)

1197 8022  Pastell Tore Kumlien (1904-1976), Sverige. Skärgårdsbrygga, Monogramsignerad, 31x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:19)

1197 8062  Tavlor 4 st. Tryck, efter Elias Martin, Stockholmsmotiv, Museistämplade. Motivet: 21x38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:35)

1197 8003  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, 92&160 / 360. Motivet: 22,5x40,1971

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:20)

1197 8011  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. -90, Utsikt från Ateljén, Slussen, 149/250. Motivet: 59x47

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:16)

1197 8064  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1980,85/360, mot södermälarstrand. Motivet: 39x54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:00)

1197 8085  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 2 st, 9/25, bladets mått: 22x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:29)

1197 8046  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -61, numrerad, 178/310. 30x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:47)

1197 8007  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skanstullsbron. Signerad, numrerad 89/385, -77. Motivet: 53x42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 19:08)

1197 8051  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussenmotiv. Signerad, daterad -62, HC-upplaga, 29x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:26)

1197 8056  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stadsgårdskajen, ej signerad, Motivet: 35x99

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 18:33)

1197 8050  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Mariaberget. Signerad, daterad -59. 23x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2018 20:25)