Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 mars 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1171 3001  Blyertsteckning John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Wilhelm Kåge". Signerad, daterad -38. 24x14 cm. Proveniens Wilhelm Kåge

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:13)

1171 2057  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, G2532, mässing

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:40)

1171 2046  Fat dekor i famille rose, Kina, diameter: 35

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:05)

1171 2067  Fåtölj + fotpall, design: Josef Frank

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:45)

1171 2039  Fåtölj tillskriven, Philip Arctander (1916-1994), Muslingestol/Clam chair, formgiven 1940-tal, senare klädsel

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:13)

1171 2058  Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2148

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:41)

1171 2033  Herrarmbandsur IWC International Watch Company. Stål, automatic, diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:35)

1171 2060  Matservis 60 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond

S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:19)

1171 2001  Moon flask Ett par, Kina, Qingdynastin. Dr Fischer Kunstauktionen Heilbronn, Germany, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:43)

1171 2002  Nattljusstakar ett par, koppar och mässing, höjd: 13 cm. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:37)

1171 2048  Oljemålning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. "Temavariation", 50x60

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:17)

1171 2019  Oljemålning Alexander Lauréus (1783-1823), Finland. Rastande sällskap, signerad och daterad 1809. Olja på duk, 37x30 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:30)

1171 2051  Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige, tillskriven. Förlaga till "Solnedgång över Dalai", bladets mått: 15x33

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:25)

1171 2053  Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige. Monogramsign -02, Vinterlandskap, 32x42

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:46)

1171 2052  Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige. Monogramsign EB -01, "Allén till hennes stuga vid Ålkistan", 32x29,5

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:05)

1171 2028  Oljemålning Francois LaFon (1846-1920), Venus och Cupido, signerad, 1886,46x31

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 21:01)

1171 2020  Oljemålning Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:05)

1171 2070  Oljemålning Herman Norrman (1864-1906), Sverige. Signerad a tergo, verso a verso, Landskap, 44x76

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:02)

1171 2006  Oljemålning Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. 1891, Landskap, 88x125

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:34)

1171 1254  Oljemålning Léon Huber (1858-1928), Frankrike. Fruktstilleben, signerad, 47x63

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:53)

1171 2022  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Läsande man O 1800, ramens innermått: 64x62

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:52)

1171 2021  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Söndagsmässa", signerad, olja på pannå, 72x59 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:17)

1171 2041  Oljemålning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. "Komposition", monogramsignerad, signerad och daterad 1948 a tergo, olja på duk, 18x26 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:24)

1171 2066  Oljemålning William Gibbons, "Polperro Cornwall", Sign 1879,30x45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:47)

1171 1476  Prydnadsurnor ett par, brons, 1800-talets första hälft, höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:58)

1171 2056  Soffbord Kaare Klint (1888-1954), Danmark. Rud. Rasmussens Snedkerier, formgivningsår 1929, rak benställning med underhylla, diameter: 100 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:40)

1171 2045  Spegel 1700-tal, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 32.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:13)

1171 8305  Spelbord 1800-talets 1. A fjärdedel, mahogny, längd: 88 cm, djup: 2x43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:08)

1171 2024  Takarmatur design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2444, höjd: ca 50

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:07)

1171 1402  Torrnålsgravyr Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Akvarellerad, Leda och svanen, signerad och daterd 8/3 1987,24,5x20

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:12)

1171 2003  Tusch Henrik Tikkanen (1924-1984), Finland. Älskande par, 29x20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:43)

1171 2034  Vas Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1939, tenn och mässing, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:05)

1171 2016  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, fajans. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:41)

1171 2040  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala 1958, "Sulka" (fjäder), höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:02)

1171 2031  Vaser ett par, Jugend, Rörstrand, Algot Eriksson, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:05)

1171 2059  Ytterfoder Ett par, Hortus, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, mässing, diameter: 23, höjd: 16,5 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:03)