1171 3001 Blyertsteckning John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Wilhelm Kåge". Signerad, daterad -38. 24x14 cm. Proveniens Wilhelm Kåge
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:13)
1171 2057 Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, G2532, mässing
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:40)
1171 2046 Fat dekor i famille rose, Kina, diameter: 35
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:05)
1171 2067 Fåtölj + fotpall, design: Josef Frank
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:45)
1171 2039 Fåtölj tillskriven, Philip Arctander (1916-1994), Muslingestol/Clam chair, formgiven 1940-tal, senare klädsel
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:13)
1171 2058 Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2148
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:41)
1171 2033 Herrarmbandsur IWC International Watch Company. Stål, automatic, diameter: 3,5 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:35)
1171 2060 Matservis 60 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond
S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:19)
1171 2001 Moon flask Ett par, Kina, Qingdynastin. Dr Fischer Kunstauktionen Heilbronn, Germany, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:43)
1171 2002 Nattljusstakar ett par, koppar och mässing, höjd: 13 cm. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:37)
1171 2048 Oljemålning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. "Temavariation", 50x60
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:17)
1171 2019 Oljemålning Alexander Lauréus (1783-1823), Finland. Rastande sällskap, signerad och daterad 1809. Olja på duk, 37x30 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:30)
1171 2051 Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige, tillskriven. Förlaga till "Solnedgång över Dalai", bladets mått: 15x33
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:25)
1171 2053 Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige. Monogramsign -02, Vinterlandskap, 32x42
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:46)
1171 2052 Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige. Monogramsign EB -01, "Allén till hennes stuga vid Ålkistan", 32x29,5
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:05)
1171 2028 Oljemålning Francois LaFon (1846-1920), Venus och Cupido, signerad, 1886,46x31
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 21:01)
1171 2020 Oljemålning Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:05)
1171 2070 Oljemålning Herman Norrman (1864-1906), Sverige. Signerad a tergo, verso a verso, Landskap, 44x76
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:02)
1171 2006 Oljemålning Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. 1891, Landskap, 88x125
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:34)
1171 1254 Oljemålning Léon Huber (1858-1928), Frankrike. Fruktstilleben, signerad, 47x63
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:53)
1171 2022 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Läsande man O 1800, ramens innermått: 64x62
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:52)
1171 2021 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Söndagsmässa", signerad, olja på pannå, 72x59 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:17)
1171 2041 Oljemålning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. "Komposition", monogramsignerad, signerad och daterad 1948 a tergo, olja på duk, 18x26 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:24)
1171 2066 Oljemålning William Gibbons, "Polperro Cornwall", Sign 1879,30x45
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:47)
1171 1476 Prydnadsurnor ett par, brons, 1800-talets första hälft, höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:58)
1171 2056 Soffbord Kaare Klint (1888-1954), Danmark. Rud. Rasmussens Snedkerier, formgivningsår 1929, rak benställning med underhylla, diameter: 100 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:40)
1171 2045 Spegel 1700-tal, höjd: 130 cm
S�ldes f�r 32.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:13)
1171 8305 Spelbord 1800-talets 1. A fjärdedel, mahogny, längd: 88 cm, djup: 2x43 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:08)
1171 2024 Takarmatur design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2444, höjd: ca 50
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:07)
1171 1402 Torrnålsgravyr Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Akvarellerad, Leda och svanen, signerad och daterd 8/3 1987,24,5x20
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:12)
1171 2003 Tusch Henrik Tikkanen (1924-1984), Finland. Älskande par, 29x20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:43)
1171 2034 Vas Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1939, tenn och mässing, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:05)
1171 2016 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, fajans. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 19:41)
1171 2040 Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala 1958, "Sulka" (fjäder), höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 18:02)
1171 2031 Vaser ett par, Jugend, Rörstrand, Algot Eriksson, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:05)
1171 2059 Ytterfoder Ett par, Hortus, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, mässing, diameter: 23, höjd: 16,5 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2018 20:03)