Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 november 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1217 7303  Akvarell Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Kust. Signerad. 24x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)

1217 8215  Akvarell Oidentifierad konstnär. Montmartre. Signerad, 33x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:09)

1217 8212  Akvarell Reinhold von Rosen (1894-1961), Sverige. Signerad -47, bergslandskap. Motivet: 18x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:04)

1217 8219  Älghorn 7-taggare. Längd: ca 98cm, djup: ca 27cm, höjd: ca 42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)

1217 8246  Altarljusstakar ett par, Malm, Barockstil. Höjd: 44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)

1217 8642  Amerikaur höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:45)

1217 8423  Ampel 20-tal stil, alabaster. Diameter: 32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)

1217 8327  Ampel Empirestil. Diameter: 60

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:59)

1217 8047  Ampel Glas. Höjd: 56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)

1217 8122  Apoteksflaskor 2 st, glas. Höjd: 28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)

1217 8564  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)

1217 8370  Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:23)

1217 8367  Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)

1217 8530  Appliquer Ett par, metall, Gustaviansk stil. Höjd: 34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:32)

1217 8121  Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)

1217 8636  Appliquer Ett par, Rokokostil. Höjd: 32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:40)

1217 1039  Armband 18 k. Italien. Vikt: ca 42 g. Längd: ca 23cm. Djup: ca 1cm. Höjd: ca 1cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)

1217 1040  Armband guld, med 3 st. Diamanter. Längd: ca 20cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)

1217 8248  Assietter 18 st + 2 formar, Gefle, Kosmos. Diameter: ca 18cm, längd: ca 30-37cm, djup: ca 22-37cm, höjd: ca 4,5-5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:18)

1217 8738  Assietter 6 st, majolika, Rörstrand. Diameter: 18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:13)

1217 8362  Bägare silver, 7 st. Höjd: 5-15 cm. Vikt: 145+ 72+ 74 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:06)

1217 7288  Bägare silver, graverad, CG Hallberg, 1930. Höjd: 10. Vikt: 100 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)

1217 8639  Baktråg längd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)

1217 8253  Barnböcker 2 st, 1960-tal, en med dedikation av illustratören Sven Ljungberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)

1217 8587  Barnmugg med tallrik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, ornamin. Diameter: 16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:10)

1217 8656  Barnstol 1800-tal, bonad björn

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:59)

1217 8150  Barstolar Ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Märkta

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:47)

1217 7084  Bergère Rokokostil. Längd: 85 cm. Djup: 94 cm, höjd: 119 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)

1217 8119  Bestick 3 delar, Silver / emalj. Vikt: ca 50g (brutto). Längd: 10-14

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:03)

1217 8085  Bestick 30 delar, Salvia, Jonas Bohlin för Klong, märkta

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:00)

1217 7429  Bestickuppsättning 40 delar, nysilver, Franska liljan

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)

1217 8442  Bestickuppsättning nysilver, Ca 100 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)

1217 7369  Bestickuppsättning nysilver, diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:20)

1217 8230  Blandteknik Birger Lindberg (1901-1991), Sverige. Modell, 28x22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)

1217 5029  Blandteknik Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Stilleben, Signerad, 26x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:05)

1217 7441  Blandteknik Japan, 32x47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)

1217 8188  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1914, Storlien tågstation vintertid, 25x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:07)

1217 8135  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SS 1929, Galopptävlingar, 30x60 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)

1217 8195  Blandteknik RF Pettersson, Signerad -38, Pansarskeppet Gustaf V. Motivet: 23x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)

1217 8081  Blandteknik Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. "Präst i gränd mot havet", Signerad 1947, Utställd på Nationalmuseum. Motivet: 32x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:42)

1217 7516  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Spelande man. Motivet: 23x22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:48)

1217 8610  Bokhylleskåp 1950-tal, bemålat. Längd: 90, djup: 42 cm, höjd: 158 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)

1217 8525  Bokhylleskåp Jugend, mahogny. Längd: 70. Djup: 27 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 7287  Bokverk 5+ 3, Sverige, Halvfranska

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)

1217 8220  Bokverk 50 st, Strindberg, Halvfranska band

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:27)

1217 8726  Bokverk parti äldre böcker

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)

1217 8729  Bokverk parti äldre litteratur

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:39)

1217 8687  Bord 1920-tal, mörkbetsad björk. Längd: 120 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)

1217 8581  Bord butlers tray. Längd: 102, djup: 78 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)

1217 8684  Bord furu, bemålad. Längd: 55, djup: 40 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:32)

1217 8634  Bord Längd: 87 cm. Djup: 42-44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:42)

1217 8637  Bord med låda. Längd: 57 cm. Djup: 33 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:41)

1217 8628  Bord med låda Längd: 57 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)

1217 8630  Bordsfotogenlampa höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:40)

1217 8426  Bordsfotogenlampa Jugend. Höjd: 44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)

1217 8247  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:22)

1217 8433  Bordsfotogenlampa Metall. Höjd: 42

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)

1217 8002  Bordsfotogenlampa Tidigt 1900-tal, glas / kristall / mässing. Höjd: 73

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:57)

1217 8736  Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: 23-26 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)

1217 8410  Bordslampa fd fotogen, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)

1217 8321  Bordslampa höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:54)

1217 8659  Bordslampa mässing. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)

1217 8024  Bordslampa Monica Backström (f. 1939), Sverige. Svamp, Boda. Höjd: 25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:34)

1217 7261  Bordslampa nysilver, plåt, porslin. 1920-tal. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:07)

1217 8623  Bordslampa Philips, krom, läderklädd fot. Höjd: ca 63 cm (med skärm)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)

1217 8468  Bordslampa Smide. Höjd: 43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:25)

1217 8421  Bordslampa Strindbergs modell. Höjd: 40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)

1217 8467  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)

1217 8136  Bordslampfot figural, metall. Höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:58)

1217 8203  Bordslampfot Konstglas. Höjd: 24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)

1217 8151  Bordslampfötter Ett par, Kristall, Tyskland. Höjd: 36

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)

1217 7143  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)

1217 8333  Bordslampor Ett par, metall. Höjd: 54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:04)

1217 8279  Bordslampor ett par, nutida. Höjd: ca 31-61cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)

1217 8666  Bordslampor Ett par. Höjd: ca 53cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:16)

1217 8640  Bordstelefon Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige. Höjd: ca 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)

1217 8375  Bordsuppsats omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)

1217 8714  Bordsur "PETCKE", 1800-tal. Höjd: 40 cm (med sockel), längd: 38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:10)

1217 8417  Bordsur 1800-tal, Alabaster, metal. Längd: 45, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 8112  Bordsur 1800-tal, nyrokoko. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:40)

1217 8434  Bordsur Bulle, Frankrike. Höjd: 38

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8716  Bordsur höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:14)

1217 7389  Bordsur omkring 1900, metall. Höjd: 35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:36)

1217 8440  Bordsur sent 1800-yal. Längd: 43, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:46)

1217 8137  Brandslangsmunstycken 2 st, "Fognozl". "Stängd, Dimma, Stråle". För svenska marinen. Mässing, monterade på träsocklar. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)

1217 8718  Brevpress alabaster, 14x9 cm

1217 8720  Brevpress empire, hund, mässing. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:22)

1217 7553  Bricka Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, 58x44

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)

1217 8430  Brödkorgar 2 st. Luffararbeten. Diameter: 24 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)

1217 8202  Brosch 18k, omarbetad. Vikt: 8g. Bredd: ca 2,5cm, höjd: ca 12,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:41)

1217 8205  Brosch Camé / pärlor / 18k, ej stämplar, 4x5 cm, 12g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)

1217 7379  Brosch Camé, silver. Ca 4x6 cm. Vikt: 16 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:26)

1217 8719  Buketthållare pärlemo, silver, ej stämplar. Längd: 11 cm, bruttovikt: 13 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)

1217 8657  Byrå 1800-tal. Längd: 101 cm. Djup: 52 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)

1217 8647  Byrå 1820-tal, mälardalen. Längd: 100 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:49)

1217 8329  Byrå 1880-tal, Valnöt/mahogny. Längd: 108. Djup: 56 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:59)

1217 7208  Byrå mahogny. Längd: 106, djup: 49 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8567  Byrå mahogny. Längd: 73, djup: 42 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)

1217 8682  Byrå med stenskiva. Längd: 62 cm. Djup: 34 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)

1217 8334  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 90, djup: 47 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 8393  Byrå/schatull Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 88, djup: 47 cm, höjd: 77 cm

1217 8553  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 18/60, Löst blad, Signerad, bladets mått: 50x65 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:40)

1217 8506  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 35/60, bladets mått: 65x51

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)

1217 8551  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 43/75, Signerad, löst blad, bladets mått: 67x53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)

1217 8600  Cello i fodral+ ställning. Bjärton, 1950. Längd: ca 106 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:00)

1217 8221  Champagneglas 2 st, (olika), Orrefors, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 20-27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)

1217 8117  Champagnevispar 9 st, nysilver. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)

1217 8260  Chokladservis 9 delar, Frankrike. Diameter: ca 14cm (aasietter), höjd: ca 11,5-33cm (koppar & kanna)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)

1217 8683  Clubfåtölj skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:30)

1217 8276  Dalahäst modell äldre. Längd: 14, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:58)

1217 8737  Dalahästar 3 st. Höjd: 7-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:12)

1217 8098  Dalahästar 5 st. Höjd: 10-34

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)

1217 8232  Dalahästar 9 st. Höjd: 4-17

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)

1217 8297  Dalatupp + dalahästar, 1+ 3 st. Höjd: 3-35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)

1217 8635  Dockor 2 st, Danmark. Höjd: 41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:38)

1217 8042  Duk + 4 servetter, Linne, 180x460

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)

1217 8046  Eldgafflar 2 st. Längd: 73-126

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:18)

1217 7040  Emaljtavlor 2 st, Gustavsberg, Gustavsberg III + Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. 23x23 respektive 30x50

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)

1217 8303  Emmafåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:19)

1217 8048  Etsning Gerhard Henning, modell. Motivet: 20x11

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:22)

1217 7245  Etsning James Gillray (1757-1815), Sverige. Handkolorerad. "He steers his flight". Motivet: 52x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)

1217 8123  Etsning Oidentifierad konstnär. "Eat The Music", Signerad, 9/20, bladets mått: 54x54

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)

1217 8183  Etsning Robert Haglund (1844-1930), Linieskeppet, Stockholm i varvet i Carlskrona, 1913. Motivet: 15x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)

1217 8457  Fällbord 1800-tal, Ådringsmålad. Längd: 56, djup: 52 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)

1217 7520  Färgetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. 23/50. Motivet: 57x75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:54)

1217 8213  Färgetsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Fågel, 150-upplaga, 1935,23x16,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:06)

1217 8080  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, Sovande kvinna. Motivet: 26x21

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:42)

1217 8488  Färgkrita Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Frösön, Monogramsignerad. Motivet: 26x21

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:51)

1217 8210  Färglitografi 3 st. Motivet: 12x17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)

1217 8513  Färglitografi Åke Norlander (1943-1991), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 26/100. Motivet: 45x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)

1217 8103  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, daterad -76, numrerad 77/260, löst blad, bladets mått: 45x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:02)

1217 8493  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Änder. Signerad, numrerad 72/160, bladets mått: 49x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:58)

1217 7355  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Skeppsholmen. Signerad, numrerad 63/270. Motivet: 42x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:48)

1217 8106  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Ej signerad, Försättsblad till mapp, inramat. Motivet: 46x35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 8177  Färglitografi Georgette Magritte (1901-1986), efter René Magritte, Signerad, EA-upplaga, Trois Pommes. Motivet: 45x55 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)

1217 8152  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Dansen. Signerad, numrerad 221/290, bladets mått: 42x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)

1217 8069  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Monogramsignerad, 1/150,25x32

1217 7537  Färglitografi Gunnar Larsson, Landskap. Signerad, numrerad 111/150. Löst blad, bladets mått: 31,5x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)

1217 8003  Färglitografi Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Petronella". Signerad, numrerad 128/280. Motivet: 41x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)

1217 7090  Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Sur la plage. Motivet: 28x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)

1217 7526  Färglitografi Joakim Allgulander (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 215/240. Löst blad, bladets mått: 22,5x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)

1217 8156  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Fruktlåda. Signerad, numrerad 138/290. Motivet: 39x41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:04)

1217 8155  Färglitografi Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Uppbördshuset. Signerad, numrerad 265/360. Motivet: ca 35x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:02)

1217 8552  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 15/175. Löst blad, bladets mått: 47x63 cm

1217 8554  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 179/250. Löst blad, bladets mått: 51x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)

1217 8550  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 4/175. Löst blad, bladets mått: 47x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:33)

1217 8548  Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Signerad, EA-upplaga, Löst blad, bladets mått: 56x38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:29)

1217 8498  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 343/380. Motivet: 68x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)

1217 8355  Färglitografi Marko Spalatin (f. 1945), USA. Komposition. Signerad, numrerad 9/51. Motivet: 10x10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)

1217 7351  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-20019), Norrmalmstorg, PT. Motivet: 37x48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)

1217 8544  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 50/175. Löst blad, komposition, bladets mått: 59,5x59,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)

1217 8557  Färglitografi Per Nikolaus Skum (1928-1995), Sverige. Renhjord, HC-upplaga, signerad. Löst blad, bladets mått: 43x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:46)

1217 8545  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad -76, PT, löst blad, 70x59

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:23)

1217 7406  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Isbunden skärgård. Signerad, numrerad 82/200. Motivet: 21x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:33)

1217 7088  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Island. Signerad, numrerad 105/360. Motivet: 35x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:38)

1217 7089  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, Waxholmsbåt. Motivet: 25x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:39)

1217 8633  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. EA-upplaga sign. Motivet: 25x17

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:38)

1217 8632  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. EA-upplaga. Motivet: 25x17

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:35)

1217 7515  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 43/60. Motivet: 53x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)

1217 8306  Färglitografi Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Fotboll. Signerad, numrerad 13/30. Motivet: 20x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 7519  Färglitografi Ulf S Nilsson, "Slussens invigning 1935". Signerad, numrerad 270/360. Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:50)

1217 7591  Färglitografi Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 17/250. Motivet: 51x39 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:15)

1217 7098  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad, numrerad 203/360. Motivet: 31x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)

1217 8583  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad, numrerad EA 28/36. Motivet: 43x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)

1217 6427  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 102/150. Motivet: 54x81

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)

1217 7532  Färglitografier 2 st, Ira Batalov, EA-upplaga, lösa blad, bladets mått: 44x31 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:16)

1217 8547  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Vyer från Amlapalalsi". Signerad, daterad -77, numrerade 42/375. Lösa blad, bladets mått: 43x59 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)

1217 8096  Färglitografier 2 st, Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. Signerad, daterad 1972 & 75, Signerade, 27/50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:49)

1217 8556  Färglitografier 3 st, Enrico Baj + bok, 200-upplaga, signerade, lösa blad, bladets mått: 81x69

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:44)

1217 8549  Färglitografier 3 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Lösa blad, signare, bladets mått: 45x55 - 65x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:31)

1217 8459  Fat + vas, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 33, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)

1217 8604  Fat 2 st, Anna Lisa Thomson och Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby. Längd: 26-38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:36)

1217 8354  Fat 2 st, Stengods. Diameter: 21-37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)

1217 8009  Fat Kina, 23,5x17,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)

1217 8363  Fat nysilver, Jugend. Längd: 32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)

1217 8374  Fat på fot, nysilver, diameter, 33, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:36)

1217 8263  Fåtölj + fotpall, Ekornes

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)

1217 8067  Fåtölj Asien

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:48)

1217 7375  Fåtölj Nyrokoko, klädd i Carl Malmsten-tyg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)

1217 8403  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil, blå sammet, nyomklädda

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)

1217 5007  Figurin Meissen, Man med spjut. Höjd: 14

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)

1217 8573  Figuriner 3 st, Royal Copenhagen. Höjd: 13-19

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:26)

1217 8648  Fiol med stråke, i väska. Höjd: ca 58cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)

1217 8649  Fiol med stråke, i väska. Höjd: ca 59cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:07)

1217 8638  Fiskbestick 12+ 12, i schatull

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:42)

1217 8598  Fiskbestick 6+ 6 st, nysilver

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:43)

1217 8284  Fiskbestick 9 delar, nysilver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)

1217 8305  Fiskfat Frankrike. Längd: 53

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:20)

1217 8132  Flaskschatull  + rakspegel, 1800-tal. Höjd: 10-23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:39)

1217 8129  Flyplansmodell PanAm, plåt. Längd: 37, Strato clipper, kompletterad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:27)

1217 8278  Forskrin längd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)

1217 8723  Fotoalbum 2 st, omkring 1900. Längd: ca 24-27 cm. Djup: ca 16 cm, höjd: ca 6-7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)

1217 8255  Fotokopia Lennart Nilsson (1922-2017), Sverige. 1975,35x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)

1217 8625  Fotpall Längd: 37 cm. Djup: 25 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:30)

1217 8227  Frimärken 2 album, Norden

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)

1217 8569  Glas 13 delar, Iittala. Höjd: 6-18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)

1217 8571  Glas 6+ 7+ 6, + kanna+ dryckeshorn, Iittala. Höjd: 6-24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)

1217 8339  Glasservisdelar Åfors, 25 delar. Höjd: 12-13,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)

1217 7183  Glasservisdelar ca 40 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:05)

1217 8108  Golvdekoration skulptur, metall, Hjort. Längd: 85. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:26)

1217 8629  Golvlampa höjd: 154 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:34)

1217 8022  Golvlampa mässing. Tota. Höjd: ca 110cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)

1217 8021  Golvlampa mässing. Tota. Höjd: ca 144cm

1217 8624  Golvlampa trä. Tota. Höjd: ca 170cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:30)

1217 8690  Golvlampfot mässing. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:37)

1217 8622  Golvlampfot Philips, krom, läderklädd fot. Höjd: ca 143 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)

1217 8397  Golvur 1700-tal, bemålad. Höjd: 225, kompletterad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:56)

1217 8432  Golvvas Kina. Höjd: 45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)

1217 8189  Gouache Thomas Walmesley (tillskriven), Lake scene in Killarney. Motivet: 23x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)

1217 8448  Gräddkanna + sockerskål + tång, silver. Vikt: 126 g. Diameter: ca 9cm (sockerskål), längd: ca 10cm (tång), höjd: ca 5cm (sockerskål & gräddkanna)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8250  Grafiska blad 2 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 29x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)

1217 8561  Grafiska blad 4 st, von Wright, 2a upplagan, Svenska fåglar, 1920-1929. Motivet: 30x21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)

1217 8731  Grafiskt blad Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Löst blad, EA-upplaga, bladets mått: 50x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)

1217 8143  Grafiskt blad Piet Mondrian (1872-1944), Holland. Signerat i tryckplåten -30, eftertryck. Motivet: 62x62 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)

1217 8209  Gravyr Daniel Chodowiecki (1726-1801), Tyskland. Motivet: 6,5x6,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:01)

1217 8592  Gravyr Francesco Bartolozzi (1728-1815), Italien. Motivet: 20x30 cm

1217 7240  Gravyrer 7 st J E Martin, lösa blad. Mått: ca 39-79,5x28,5-56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:18)

1217 7188  Gryta + kanna, Koppar. Diameter: ca 37,5cm, höjd: ca 19-41cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)

1217 8619  Gunghäst 1800-tal. Längd: 131 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:57)

1217 8361  Hallampa mässing och glas. Höjd: 22

1217 8409  Hallbyrå Intarsia. Längd: 37, djup: 28 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)

1217 8270  Hallykta höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:51)

1217 7174  Halsband + armband, "det etruskiska halsbandet". Längd: ca 20-49cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:46)

1217 8198  Halsband + armband, 3 delar, silver & stenar, bruttovikt: 55 g. Längd: ca 19,5-44cm

1217 8617  Hängare 2 st mässing, för vägg. Längd: ca 23-30 cm. Djup: ca 8-22 cm, höjd: ca 10,5-28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)

1217 7462  Hängskåp ek, Sent 1800-tal. Längd: 82, djup: 30 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8204  Hängsmycke silver, Finland, 1971. Höjd: 4,5 ca. Vikt: 8 g

1217 8084  Herrbetjänt med lådor, nutida. Höjd: 122

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:05)

1217 7408  Hörnskåp England, Idegran. Höjd: 187

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:57)

1217 7263  Hörnskåp Gustaviansk stil, Furu. Höjd: 180

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)

1217 8317  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 176

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)

1217 8612  Hurts Plåt, Längd: 28. Djup: 41 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:51)

1217 8532  Ingefärskrukor 3 st, Kina. Höjd: 15-18

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8644  Järngryta modell äldre, tripod. Diameter: 38

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:47)

1217 7395  Jultallrikar Skultuna. Diameter: 28

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:05)

1217 8176  Kaffegods 10 delar, Rörstrand, Jugend

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:02)

1217 8341  Kaffegods 24 delar, Bavaria

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:21)

1217 8050  Kaffegods England, 12 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)

1217 8563  Kaffeservis 26 delar, Maria, Björnbär, Rosenthal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)

1217 8401  Kaffeservis 3 delar, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)

1217 8693  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 38 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:52)

1217 7494  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12. Vikt: 200 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)

1217 8445  Kaffeskedar Motivet, silver, 35 delar. Vikt: 383 g. Längd: ca 9,5cm (kaffeskedar)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)

1217 8606  Kandelabrar Ett par, Järn. Höjd: 41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:37)

1217 8392  Karaffer 2 st. Höjd: 22-24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:52)

1217 8711  Karaffer glas, 6 st. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:06)

1217 8186  Karmstol Ghost, design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Formgjuten transparent polykarbonat

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8025  Karmstol Ghost, design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Formgjuten transparent rökfärgad polykarbonat

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)

1217 8309  Karmstol rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:27)

1217 8667  Karmstolar + stolar, Etikettmärkt NK, 1+ 1+ 3, (No: 9447-19320)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:12)

1217 7262  Karmstolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)

1217 8054  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)

1217 8651  Karmstolar ett par, rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:52)

1217 8454  Kartellur metall. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:13)

1217 8058  Kelim ca 170x240

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:58)

1217 8429  Keramik 4 delar, Kuriosa. Höjd: 5-18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:30)

1217 8345  Kista 1800-tal. Bemålad. Längd: 107, djup: 60 cm, höjd: 60 cm

1217 8470  Kistor 2 st, + svepask, 1800-tal. Längd: 37-44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)

1217 8389  Klaffbord längd: 100 cm, djup: 48+ 2x24, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)

1217 8053  Klockor 5 delar. Längd: ca 3,5-25cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)

1217 8460  Klockställ + fickur. Diameter: ca 6cm, höjd: ca 9cm (klockställ), Diameter: ca 3,5cm, längd: ca 72cm (fickur)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)

1217 8338  Kökshanddukar Linne

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:21)

1217 8607  Kolhämtare Koppar. Höjd: 59

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)

1217 8282  Kolonnljusstakar Ett par, mässing, Skultuna Bruk, No. 108. Höjd: 19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)

1217 8706  Konfektskålar 2 st + korg, nysilver. Diameter: 20-27 cm. Höjd: 18-19 cm (skålarna)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:04)

1217 8717  Konsoler längd: 17-22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)

1217 8223  Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Vas + trappa. Höjd: 5-6

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)

1217 8697  Koppar 2 delar. Höjd: 30-36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:48)

1217 8295  Koppar 2 st, Mumin, Arabia. Längd: ca 11cm, djup: ca 8,2cm, höjd: ca 8cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:49)

1217 8064  Kopparstick Föreställande Jesper Svedberg, Biskop i Skara, bladets mått: 15x8,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)

1217 8141  Kopparstick kolorerat, Marin, Danmark, 18x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:06)

1217 8739  Kräfttallrikar 10 st, Rörstrand. Diameter: 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)

1217 8382  Krukor 4+ 5 st, Bo Fajans. Diameter: 12-13,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:40)

1217 8258  Kryddställ Porslin & träställning, Gefle. Längd: 39, djup: 16 cm, höjd: 27,5 cm

1217 8715  Kuddar ett par, petit pointsklädsel. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 8031  Kuriosa 3 delar, Asien, Askar + borste. Längd: 11-42, borste i ben & sten

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8257  Kuverttallrikar 4 st, nysilver. Diameter: 28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)

1217 8001  Lampetter 3 st, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. Höjd: 32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)

1217 8603  Lampetter Ett par, snäckor, glas, mässing. Höjd: 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)

1217 8608  Lanternor Ett par, Koppar, Tung Woo Hong Kong. Höjd: 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)

1217 8351  Leksaker 3 delar, plåt. Längd: 9-21

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:46)

1217 8446  Lergods 5 delar, askar och skålar, Kina. Diameter: 7 - 13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)

1217 8472  Litografi 1800-tals ram, Gumma. Motivet: 36x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)

1217 8008  Litografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. "Flicka i rum". Signerad, daterad 1971, numrerad 241/325. Motivet: 42x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)

1217 7033  Ljusarmar 4 st, 17/1800. Längd: 44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)

1217 8307  Ljuskrona empirestil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:21)

1217 8760  Ljuskrona Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)

1217 8626  Ljuskrona Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)

1217 8395  Ljuskrona Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)

1217 8691  Ljuskrona med lövprismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:40)

1217 8302  Ljuskrona med lövprismor. Höjd: 65

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:21)

1217 8404  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:01)

1217 8115  Ljusstakar 3 st, Mässing / ns. Höjd: ca 18-21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)

1217 8359  Ljusstakar 4 st, Gusum. Kulfötter. Mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)

1217 8023  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 13-33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:29)

1217 8379  Ljusstakar 8 st, mässing. Höjd: 10-19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)

1217 8353  Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 18

1217 8703  Ljusstakar Ett par, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Höjd: 37

1217 8660  Ljusstakar ett par, Kristall/mässing. Höjd: 15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:58)

1217 8358  Ljusstakar ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)

1217 8059  Ljusstakar ett par, silver, 1963. Höjd: 13, bruttovikt: 343 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:10)

1217 8027  Ljusstakar ett par, Tenn Edvin Ollers, + vas, Tenn. Höjd: 14-14

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)

1217 7613  Ljusstakar Ett par, tenn, 1933. Höjd: 15

1217 8558  Ljusstakar Ett par, tenn, Eskilstuna metall. Höjd: 21,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)

1217 7376  Ljusstakar Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 12

1217 8146  Ljusstake mässing, För 3 ljus. Höjd: 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)

1217 8462  Ljusstake mässing, Skultuna, No 404. Höjd: 37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:18)

1217 8037  Lockurna Porslin, Kina, nutida. Höjd: 25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:46)

1217 8574  Lykta Ferndale Coal. Höjd: 22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:23)

1217 8063  Målningar 2 st, Kina, omkring 1900,9x5,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)

1217 8004  Månskensampel Sent 1800-tal, blått glas / mässing. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)

1217 8542  Mapp Max Papart (1911-1994), Frankrike. (4 st), Aubes Muettes, 40x36 ca, 58/100, signerade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:51)

1217 8068  Mat/kaffeservis 72 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:13)

1217 8609  Matbord 1960-tal, Mahognyfanér. Längd: 135, djup: 85 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)

1217 8685  Matbord Gustaviansk stil, Längd: 140-236 cm. Djup: 100 cm, höjd: cm, (2 ilägg a 48 cm)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)

1217 8535  Matbord kompletterat / bemålat, Furuskiva. Längd: 166. Djup: 106 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:41)

1217 8262  Matsalsgrupp 2 karmstolar, 4 stolar, bord. Längd: 160, djup: 100 cm, höjd: 74 cm, Idegran, England + 1 ilägg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:25)

1217 8357  Matservis 65 delar, Maria, Rosenthal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)

1217 6029  Matservisdelar 33 delar, Rosenthal, Rosor. Diameter: 17-25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:52)

1217 8100  Matskedar + kaffeskedar, 12 + 12 st, Silver(800), Österrike. Vikt: 356 g + 131 g. Längd: ca 11-16,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:57)

1217 8007  Matta Bochara, 173x249

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:57)

1217 8240  Matta Kina, 89x177

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)

1217 8032  Matta kohud, Argentina, Alfombra Piel de Vaca, 150x200

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)

1217 8405  Matta orientalisk, 123x196

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:06)

1217 8348  Matta orientalisk, 145x210

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:43)

1217 8294  Matta orientalisk, 158x251

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)

1217 8293  Matta orientalisk, 163x261

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)

1217 8274  Matta Orientalisk, 200x110

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 21:00)

1217 8520  Matta Orientalisk, 210x310

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:55)

1217 8029  Matta Orientalisk, ARAK, 88x128

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:58)

1217 8273  Matta orientalisk, Beluch, Sofra, 125x120

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:52)

1217 8077  Matta orientalisk, Hamadan, Gallerimatta, 80x300

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)

1217 8075  Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 125x200

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8010  Mattor 2 st, Pakistansk bochara, liten + galleri, 77x127 & 80x303

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)

1217 8271  Mattor 4 ST. Bla Yastik, Anatolien och Kauskasien. 60x45,72x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)

1217 8597  Miniatyrer orientaliska, 3 st, 9x10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)

1217 7248  Minkpäls storlek: 40/42

1217 8455  Mjölkpall längd: 66 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:13)

1217 8261  Mockakoppar 12del, Arabia, Risporslin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)

1217 8259  Mockaservis 10 delar, Bulgarien

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)

1217 7383  Mortel  + kvarn, 2 delar, metall. Höjd: 14-23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)

1217 8388  Nattygsbord Ett par. Längd: 43, djup: 33 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)

1217 8322  Notställ höjd: 67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:54)

1217 8097  Obelisker 2 st, Kristall, Orrefors. Design Jan Johansson, Höjd: 35-42

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)

1217 8070  Olja  + pastell, 2 st, Oidentifierad konstnär. Motiv från Strängnäs, 32x24 & 40x31

1217 5019  Oljemålning 1700-tal, ruiner med figurer. Olja på duk, 48x64

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)

1217 8038  Oljemålning Alberto Spadolini, Balleriner, Signerad. Olja på duk, 37x45

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)

1217 8180  Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Marin. Signerad, daterad -27. Olja på duk, 53x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)

1217 8492  Oljemålning Alex Langlet, Katt, signerad. Olja på duk, 37x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)

1217 7126  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 45x64

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)

1217 8049  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), stilleben, 26x20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)

1217 5013  Oljemålning bär signatur Johan Ericson, Motiv från Bretagne. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:39)

1217 7298  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Flicka, signerad. 1942,22x32

1217 8285  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Rådjur. Olja på duk, 50x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)

1217 8286  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Skogsfåglar. Olja på duk, 50x75

1217 8231  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Medelhavslandskap". Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)

1217 8594  Oljemålning Björn Jonson (1903-1991), Sverige. Stad, signerad. Olja på duk, 27x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:39)

1217 7438  Oljemålning Börje Martinsson, Signerad BM. Kvarnar. Olja på duk, 48x65

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:05)

1217 8028  Oljemålning Carl Atterling, "Baptista Schreiber på Menelik". Signerad. Olja på duk, 51x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:56)

1217 8181  Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Hus i trädgård. Signerad. Olja på duk, 53x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)

1217 8500  Oljemålning Carl Marcus Larsson, Blommor. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 75x70

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)

1217 8154  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Västan", Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:01)

1217 7221  Oljemålning Constantin Westchiloff (1877-1945), Ryssland. Sydländskt berglandskap, signerad. Olja på pannå, 39x30 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)

1217 8510  Oljemålning Edith Fischerström (1881-1967), Sverige. Signerad, daterad 1924, Porträtt. Olja på duk, 60x47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)

1217 8478  Oljemålning Edith Jansson, -75, Säng, Signerad -75. Olja på duk, 41x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:43)

1217 7093  Oljemålning Eeli Jaatinen (1905-1970), Finland. Barn. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:57)

1217 8324  Oljemålning Eivin Granath (1914-1993), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på kartong, 35x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)

1217 8501  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 55x78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:15)

1217 8502  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Storlien. Olja på duk, signerad, 55x78

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)

1217 1333  Oljemålning Eugène Babouléne, hamn i Bretagne. Signerad E Babouléne, Olja på duk, 23x33 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)

1217 8474  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Bokmärksängel, Signerad. Olja på duk, 44x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)

1217 8288  Oljemålning Gertrud Stavling, signerad. Olja på duk, 56x72

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)

1217 7361  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Stilleben, 69x49, Duk på kartong

1217 8089  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Glasbruksgatan söder. Signerad. Olja på pannå, 60x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:17)

1217 5049  Oljemålning Gunnar Svenson (1892-1977), Söder mälarstrand, Signerad. Olja på duk, 64x90

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)

1217 8093  Oljemålning Hans Eik Marmbo, Signerad 1973, musiker. Olja på pannå, 91x122

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)

1217 7128  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Landskap. Signerad, Olja på duk, 68x60

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:35)

1217 8090  Oljemålning Jan Erik Ohlzon, "Det Nordiska arvet", Signerad. Olja på duk, 70x65

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:20)

1217 8039  Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), Droska. Signerad. Olja på duk, 60x48 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)

1217 8060  Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Kyrka. Signerad John Carlson, daterad 1972. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)

1217 8377  Oljemålning John Wierth (1920-2003), Sverige. "Skogsljus", signerad. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:31)

1217 8589  Oljemålning K Mason, äpplen, signerad. Olja på duk, 52x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)

1217 8531  Oljemålning Kalle Hedberg (1894-1959), Sverige. Fjäll. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:44)

1217 8191  Oljemålning Kina, Marin. Motivet: 16x29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:14)

1217 6445  Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 65x48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:48)

1217 8206  Oljemålning Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. "Ängen". Signerad, daterad 1995. Olja på duk, 60x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)

1217 8505  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. I trädgården, signerad. Olja på duk, 80x97 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:26)

1217 8328  Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Vinterlandskap, signerad. Olja på duk, 47x66

1217 8540  Oljemålning Martin Jonas, "Seljak", Signerad. Olja på duk, 1975,23x31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)

1217 8159  Oljemålning Munos, Barn, Signerad. Olja på duk, 60x100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)

1217 7314  Oljemålning Nils Landelius, Fiskeläge, signerad. Olja på duk, 45x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:40)

1217 8217  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal. Motiv från Sticklinge gård, Lidingö. Olja på duk, 153x24 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)

1217 8175  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Strövtåg i parken". Olja på pannå, 36x48

1217 8539  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurer, Signerad. Olja på pannå, 25x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)

1217 8507  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gård. Signerad. Olja på duk, 65x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)

1217 8161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hundporträtt, Stockholm, 1945, Signerad. Olja på pannå, 55x46

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)

1217 8751  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad OK. Olja på pannå, 49x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)

1217 8499  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur. Allé. Olja på duk, 48x53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:09)

1217 8138  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Stadsmotiv med droskor. Olja på duk, 45x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:55)

1217 7172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 31. Olja på duk, 52x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:52)

1217 7344  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Flicka med hund. Signerad, daterad 2004. Olja på duk, 39x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:20)

1217 7051  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vinterlandskap med figurer. Olja på duk, 66x100

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:32)

1217 8599  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition, 26x74

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)

1217 8194  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, oramad, Signerad. Olja på duk, 46x65

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:23)

1217 8091  Oljemålning Ola Ahlin, Signerad 1946, Flicka med docka. Olja på duk, 33x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)

1217 8503  Oljemålning Olle Hagdahl, Bovallstrand. Olja på duk, signerad. 66x82

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)

1217 8484  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Gubbar Grekland, monogramsignerad -73. Olja på duk, 25x28

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)

1217 8040  Oljemålning ook, Signerad Borch, Interiör. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:50)

1217 6410  Oljemålning Paul Trouillebert (1829-1900), Frankrike. Landskap. Signerad. Olja på duk, 24x34 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)

1217 8163  Oljemålning Per Falk, Landskap, Signerad. Olja på duk, 48x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:36)

1217 8741  Oljemålning Petrus ten Siethoff (f. 1946), Sverige. Figurer. Monogramsignatur, 18x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)

1217 8477  Oljemålning Sara Adolfson, Blå fågel. Monogramsignerad. Olja på pannå, 35x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)

1217 8476  Oljemålning Sara Adolfson, Blått hus, monogramsignatur. Olja på pannå, 29x35 cm

1217 8496  Oljemålning Sara Adolfson, träd, monogramsignatur. 72x55

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)

1217 7241  Oljemålning Signerad Diaz, 1800-tal, Landskap, papper på kartong, 19x22

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:23)

1217 8140  Oljemålning Signerad Mennie, Modell. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 28x14,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:03)

1217 8162  Oljemålning Signerad P Jakoby, "Limhamn". Olja på duk, 46x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)

1217 8394  Oljemålning signerad, "Lilla Sjötullen". Olja på pannå, 25x31

1217 8740  Oljemålning Tippan Nordén (f. 1943), Sverige. Par, "Mar Eld", signerad. Olja på duk, 19x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)

1217 8196  Oljemålningar 2 st, Frans Nelson, Ryttare, Signerade 1895 & 1911, pappannå, 30x44 ca

1217 8475  Oljemålningar 2 st, Sara Adolfson, Stilleben & landskap, 24x33 & 36x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)

1217 8750  Oljemålningar 2 st. Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Landskap, signerade. Olja på pannå, 10x15

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:07)

1217 8381  Ostrontallrikar 11 st, Crown Devon. Diameter: 24 + 5 st citronpressar

1217 8749  Pall Kina. Höjd: 46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:59)

1217 8105  Pallar 3 st, modell äldre. Höjd: 45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)

1217 8052  Parti bijouterier

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)

1217 8167  Parti bijouterier Diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:18)

1217 8168  Parti bijouterier diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)

1217 8727  Parti diverse 5 delar. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:33)

1217 8310  Parti glas 10 delar, Rött. Diameter: 12-19

1217 8291  Parti glas 7 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)

1217 8323  Parti keramik Röd Rubin, Gefle

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)

1217 8453  Parti knivar diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 8169  Parti kuriosa Diverse

1217 8340  Parti linne dukar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:20)

1217 8034  Parti silver 9 delar, diverse. Längd: 10-16

1217 7113  Pastell Bertil Carlberg (1916-2003), Sverige. Par, signerad. 40x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:52)

1217 8184  Pastell Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Citroner, Signerad. Motivet: 18,5x18,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:37)

1217 8523  Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 28 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)

1217 8124  Pianoduk Broderad, 115x115 + fransar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:18)

1217 8408  Piedestal med stenskiva. Höjd: 65

1217 8238  Piedestal Orientalisk. Höjd: 81

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)

1217 8226  Piedestal med ytterfoder omkring 1900, Rörstrand, lagad fot. Höjd: 83 + 26

1217 8082  Pinnstolar 4 st, NESTO

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:44)

1217 8107  Plåtbricka modell äldre, 71x52

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)

1217 8519  Plåtburkar 7 st, Diverse, modell äldre. Längd: 15-48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:59)

1217 7555  Pluntor 2 st, etsad dekor. Höjd: 19-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)

1217 8443  Porslin 3 st. Kina. Höjd: 9 ca. Diameter: 8 - 17

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)

1217 8386  Puderstol omkring 1900

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)

1217 8695  Pyro 6 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 10-19. Diameter: 12-24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:44)

1217 8144  Renhorn väggmonterat. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)

1217 8033  Reseikon mässing, tredelad. Höjd: 15, längd: 9x3 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)

1217 7330  Reseikon mässing, tredelad. Höjd: 5,2. Längd: 9,3 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:05)

1217 8057  Resväskor 2 st, Remowa. Längd: ca 77cm. Djup: ca 20 cm, höjd: ca 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:55)

1217 7064  Ring 18 k, med briljant, ringmått: 16mm, vikt. 1,7 gr

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:50)

1217 7177  Ring 18 k, med pärla, ringmått: 18 cm, vikt. 1,5 gr

1217 7363  Röllakan signerad GHV, 143x234 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:10)

1217 8126  Salongsbord 1800-tal, Gustaviansk stil, Stenskiva. Längd: 106, djup: 58 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)

1217 8158  Salongsbord Betsad björk. Längd: 69. Djup: 41 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)

1217 8346  Salongsbord nyrenässans. Längd: 89, djup: 85 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:40)

1217 8406  Salongsgrupp 3 delar, Rokokostil. Längd: ca 75,5 & 136 cm. Djup: ca 51 & 54cm, höjd: ca 97 & 101cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:07)

1217 8414  Salongsgrupp 4 delar, 1890-tal, Bord+ soffa+ ett par, stolar. Längd: 107, djup: 60 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)

1217 8451  Samekniv Bladet märkt Vettasjärvi. Längd: 27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:12)

1217 8450  Samekniv Ingvar Svonni, Signerad J Svonni. Längd: 24

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:02)

1217 8452  Sameknivar 3 st. Längd: 23-32

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 7144  Sekretär omkring 1800, bemålad. Längd: 92, djup: 40 cm, höjd: 89 cm

1217 7023  Servisdelar Upsala-Ekeby, Pigg&Spinett, ca 30 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)

1217 8266  Sideboard idegran, England. Längd: 150, djup: 40 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)

1217 8725  Silver 10 delar, diverse, bland annat tespindel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)

1217 8724  Silver 3 delar. Diameter: 12 cm

1217 8277  Silver 6 delar, bland annat: Saltkar. Saltkar. Längd: ca 12-14cm, saltkar mått: ca 8x2,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)

1217 8614  Silver 7 kaffeskedar, 4 teskedar, 6 mockaskedar, 4 gafflar, 330 g. Längd: ca 10-18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)

1217 8101  Silverbestick udda

1217 8402  Skål med glasinsats, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, (i79). Diameter: 16. Vikt: 268 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:01)

1217 8438  Skål på ställning, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 7, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:40)

1217 8239  Skål på fot i Schatull, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Kosta Boda, Graverad "För Nit & Redlighet". Höjd: 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:52)

1217 8387  Skålar 4 st, genombruten dekor. Diameter: 14-23

1217 7608  Skålar 4 st, Kina, porslin, diameter: 8-17

1217 7486  Skålar 5 st, Kosta Boda, Orrefors. Höjd: 7-20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)

1217 8518  Skänk 1800-tal. Längd: 95. Djup: 36 cm. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:46)

1217 8471  Skåp 2-delat, 1800-tal, bemålat. Längd: 127, djup: 57 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:29)

1217 5051  Skåp senbarock, mahogny. Längd: 140. Djup: 70 cm, höjd: 207 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)

1217 8447  Skedar silver, Udda, 16 delar. Vikt: 240 g. Längd: ca 10-15,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:57)

1217 8709  Skrin 4 st. Längd: 19-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:04)

1217 8661  Skrin Mahogny/Intarsia. Längd: 24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:07)

1217 8521  Skrivbord 1800-tal. Ådringsmålat. Längd: 100. Djup: 61 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:03)

1217 8335  Skrivbord Bemålat. Längd: 105, djup: 51 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)

1217 8318  Skrivbord England. Längd: 121, djup: 60 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:51)

1217 7503  Skrivbordslampa EWÅ, mässing. Höjd: 65

1217 8347  Skrivbordsstol 1890-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:48)

1217 8352  Skrivbordsuppsats 5 delar, Gusum, mässing

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:50)

1217 8315  Skrivbordsuppsats 7 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)

1217 8705  Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Viking, brons, gjutarstämplar Herman Bergman. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)

1217 8035  Skulptur buddha, metall. Höjd: 27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)

1217 8252  Skulptur Flodhäst, trä. Längd: 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:31)

1217 8526  Skulptur Georg Ganmar (1916-1976), Sverige. Brons, Utter, 9/14, på träsockel. Höjd: 17, inkl sockel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 8458  Skulptur Gips Efter Da Vinci. Höjd: 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)

1217 8411  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Gustavsberg. Höjd: 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:12)

1217 8704  Skulptur handarbetande flicka, ej signerad, gips. Höjd: 21 cm

1217 8412  Skulptur Indian, palm - 58. Höjd: 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:13)

1217 8605  Skulptur Kvinna, Metall, Höjd: 45

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:36)

1217 7453  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Eva, Gustavsberg. Höjd: 21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8527  Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, Vinge, på stensockel. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:26)

1217 8427  Skulptur porslin, Tyskland. Längd: 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)

1217 8466  Skulptur Rosengrens Limhamn, 54/125. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:22)

1217 8287  Skulptur Staffordshire. Höjd: 33 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:11)

1217 6475  Skulptur terrakotta, Kina. Höjd: 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:20)

1217 8449  Skulpturer 2 st, Fåglar, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Längd: 23

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8464  Skulpturer 2 st, Upsala-Ekeby, Bisonoxar. Höjd: 10-23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:20)

1217 8109  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Advent. Höjd: 11-13, ljusstakar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)

1217 8536  Slagbord 1800-tal, en klaff, ådringsmålat. Längd: 39 + 63, djup: 101 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:48)

1217 8116  Snäckor 2 st, Reliefmotiv, Modell äldre. Längd: 14-15

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:57)

1217 8301  Snurrpall omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 52cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)

1217 8113  Snurrstol Blå Station, Börge Lindau (1932-1999), Sverige.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:46)

1217 8378  Sockerskål nysilver. Höjd: 37

1217 8688  Soffa 2 sits, ASKO, 60/70-tal. Längd: 131 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)

1217 8689  Soffa 3-sits, ASKO, 60/70-tal. Längd: 188 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:36)

1217 8653  Soppslev silver, 1907. Längd: 35. Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)

1217 8128  Sparbössa Atillery Bank, Reproduktion, Taiwan. Längd: 18,5, höjd: 14 cm

1217 8242  Sparbössa metall. Längd: 21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)

1217 8331  Spegel + Konsolbord, 118+ 60x54

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:05)

1217 8332  Spegel 166x67

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)

1217 8311  Spegel 3 delar. Höjd: 71

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)

1217 7004  Spegel Bemålad, 98x78, nutida

1217 8712  Spegel Karl Johan. Höjd: 46x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:11)

1217 7185  Spegel Oval, 44x35

1217 8254  Spegel oval, 52x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:35)

1217 8114  Spegellampett mässing, Gustaviansk stil. Höjd: 28

1217 8369  Spegellampetter ett par, Rokokostil. Höjd: 46

1217 8654  Spelbord Längd: 93 cm. Djup: 46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)

1217 8621  Spelbord på pelarfot, schackbräde. Glasskiva. Längd: 59 cm. Djup: 59 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:25)

1217 8344  Spelbord senempire, björk. Längd: 90. Djup: 2x45 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:29)

1217 7574  Sprattelgubbe Pinocchio. Trä och keramik, Höjd: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)

1217 8645  Stege trä. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:47)

1217 8342  Stekfat + fat, Kina. Längd: 29-43, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)

1217 8424  Stekfat Blåvitt, Kina. Längd: 38

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)

1217 7552  Stekfat Iron stone, England. Längd: 46

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)

1217 7195  Stekfat Kina, Blåvitt, 1700-/1800-tal. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:20)

1217 8289  Stekhuv pläterad, England. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:11)

1217 8676  Stol

1217 8678  Stol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 8611  Stolar 4 st, Chippendalestil, bemålade

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:50)

1217 8577  Stolar 4 st, nyrenässans

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)

1217 6312  Stolar 8 st, England

1217 8396  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:55)

1217 8713  Stolar ett par, 1890-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)

1217 8665  Stolar ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)

1217 8669  Stolar ett par, Karl Johan, intarsia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:13)

1217 8118  Supkoppar Ett par, silver, WA Bolin, 1938. Diameter: 5,5, höjd: 3,5 cm, vikt: 66 g

1217 8399  Svepask 1800-tal, bemålad. Diameter: 32

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:02)

1217 8383  Sybord omkring 190. Längd: 55, djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)

1217 8700  Syltkrukor 3 st, Rörstrand. Höjd: 20-26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:50)

1217 7452  Takarmatur "Diabolo", Achille Castiglioni för FLOS. Höjd: 100 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)

1217 8349  Takarmatur höjd: 65 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2018 08:22)

1217 7305  Takarmatur Jugend, mässing, kupor av frostat glas, Diameter: 85 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:48)

1217 8752  Takarmatur Maria Theresia, glas. Höjd: 40 ca

1217 8576  Takarmatur mässing / glasdekoration, nutida. Höjd: 70

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:34)

1217 8371  Takarmatur mässingsplåt, Holm-Sörensen & Co, Danmark. Diameter: 44, höjd: 28 cm

1217 8755  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:36)

1217 8044  Takarmatur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 40

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)

1217 8529  Takarmatur prismor, diameter: 45, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:30)

1217 8018  Takarmatur prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)

1217 8020  Takarmatur Tiffanystil, nutida. Diameter: 44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:25)

1217 8757  Tallrikar 7+ 7+ 6, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Christineholm". Diameter: 20-26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:41)

1217 8428  Tallrikar 9 st, Kina. Diameter: 13-23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)

1217 7251  Tårtfat + 14 assietter, Kobolt, Rörstrand. Diameter: 20 - 33 cm

1217 8735  Tavla Mickey ulimited, Jie, 35x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 8133  Tavla Tillverkad av danska frimärken, kvinna. Motivet: 31x16,5

1217 8742  Teckning Oidentifierad konstnär. Signerad. 1852. Flickor, Motivet: 21x17

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:39)

1217 8643  Teglas 10 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Diameter: ca 7cm. Höjd: ca 8,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:47)

1217 8572  Teglas 5+ 1+ 1, Iittala. Höjd: ca 5-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)

1217 8350  Tekanna + 5 st. Uppläggningsfat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 32

1217 8584  Tennsoldater med hästar, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)

1217 7485  Terrin med lock och fat, Gustavsberg. Längd: 30-38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)

1217 7416  Teservis Franska drottningar, 36 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)

1217 8268  Textilier 2 st. Orientaliska. Mått: ca 116-214x113-116cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:42)

1217 8343  Trädgårdsstolar 6 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)

1217 8431  Trädgårdsurna Järn. Höjd: 29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)

1217 8364  Träskulpturer 2 st. Apor, Kay Bojesen. Höjd: 13 - 20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)

1217 7481  Träsnitt 2 st, Asien, Fåglar. Motivet: 20x13,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)

1217 8014  Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "Din stund på jorden", 26/360. Motivet: 38x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)

1217 8015  Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "din stund på jorden", bladets mått: 46x59, lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:09)

1217 7483  Träsnitt 3 st, Japan. Motivet: 15,5x10 & 14,5x19,5 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 8330  Träsnitt Japan, bladets mått: 24x36,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 7471  Träsnitt Japan, interiör. Motivet: 24x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:44)

1217 7348  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Gustav Vasas intåg i Stockholm. Signerad, daterad 1976,232/300. Motivet: 27x89

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:42)

1217 8593  Tusch André Bouheret, Fåglarö, signerad. 54x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)

1217 8164  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Nybroviken. Signerad, daterad -80. Motivet: 42x52 cm

1217 8222  Tyger / lakan Marimekko, olika modeller, bland annat Marja Isola. Mått: ca 60-193x54-138cm

1217 8304  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 67

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:19)

1217 8043  Väggpendyl höjd: 88 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)

1217 8236  Väggplattor 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 23x23

1217 8147  Väggur 50-talsstil, "Kare design", nutida, diameter: 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)

1217 8298  Väggur diameter: 36 cm

1217 8092  Väggvitrinskåp rokokostil, nutida. Längd: 67, djup: 16 cm, höjd: 67 cm

1217 8570  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Diameter: 20, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)

1217 8110  Vas Bing & Grøndahl, Signerad CH. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8465  Vas Glas, Böhmen. Höjd: 31

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:20)

1217 8702  Vas iriserande glas, mässingsskodd, omkring 1900. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:52)

1217 8425  Vas mässing, Funkis. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8439  Vas omkring 1900, Rörstrand. Höjd: 44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:41)

1217 8650  Vas Saxbo, Danmark. Höjd: 20

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)

1217 8707  Vas silver. Höjd: 23 cm, vikt. Ca 300 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8743  Vas Strömbergshyttan. Höjd: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)

1217 8602  Vaser + ask, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 25-31, längd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)

1217 8575  Vaser + ytterfoder, 5 delar, bland annat, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)

1217 8436  Vaser + ytterfoder, 5 delar, Druvan, Rörstrand. Höjd: 17-36

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)

1217 8326  Vaser 2 st. Höjd: 17-30

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)

1217 8325  Vaser 3 delar, Röd Rubin, Gefle. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:57)

1217 8400  Vaser Ett par, Kina, omkring 1900. Höjd: 23

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:01)

1217 8225  Vaser Ett par, porslin, figurala. Höjd: 26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)

1217 8586  Väska Josef Frank. Längd: ca 53 cm. Djup: ca 15 cm, höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)

1217 8469  Vattentunna Koppar. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)

1217 8336  Viktsats brons. Höjd: 10 cm, komplett

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)

1217 8312  Vinglas + champagneglas, 6+ 6. Höjd: 18 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)

1217 8290  Vinglas 10 st, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Höjd: 15

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)

1217 8733  Vitrinskåp furu, glashyllor. Längd: 73. Djup: 26 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)

1217 7164  Vitrinskåp Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 67, djup: 33 cm, höjd: 154 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:31)

1217 8721  Vitrinskåp Längd: 75 cm. Djup: 35 cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)

1217 8681  Vitrinskåp rokokostil, 2 delad. Längd: 84 cm. Djup: 32 cm, höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:27)

1217 7413  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 19

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:11)

1217 8228  Vykort 4 album, brevkortsalbum

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:12)

1217 8229  Vykort & brev modell äldre, diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)

1217 8368  Ytterfoder 2 st, bland annat Göteborg. Höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)

1217 8384  Ytterfoder 5 st. Keramik. Längd: 30. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:41)

1217 8224  Ytterfoder Ett par, Rörstrand, Nan-King, omkring 1900. Höjd: 24 Dia: 27

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)

1217 8753  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19,5

1217 8373  Ytterfoder Gustavsberg, Äggformat. Höjd: 22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:26)

1217 8463  Ytterfoder Parian. Höjd: 20

1217 8061  Ytterfoder Portugal, Jugendmodell. Höjd: 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)

1217 8696  Zinkbalja diameter: 62 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:51)