1217 7303 Akvarell Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Kust. Signerad. 24x34
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)
1217 8215 Akvarell Oidentifierad konstnär. Montmartre. Signerad, 33x20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:09)
1217 8212 Akvarell Reinhold von Rosen (1894-1961), Sverige. Signerad -47, bergslandskap. Motivet: 18x25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:04)
1217 8219 Älghorn 7-taggare. Längd: ca 98cm, djup: ca 27cm, höjd: ca 42cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)
1217 8246 Altarljusstakar ett par, Malm, Barockstil. Höjd: 44
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)
1217 8642 Amerikaur höjd: 66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:45)
1217 8423 Ampel 20-tal stil, alabaster. Diameter: 32
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)
1217 8327 Ampel Empirestil. Diameter: 60
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:59)
1217 8047 Ampel Glas. Höjd: 56
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)
1217 8122 Apoteksflaskor 2 st, glas. Höjd: 28
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)
1217 8564 Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)
1217 8370 Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:23)
1217 8367 Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 50
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)
1217 8530 Appliquer Ett par, metall, Gustaviansk stil. Höjd: 34
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:32)
1217 8121 Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)
1217 8636 Appliquer Ett par, Rokokostil. Höjd: 32
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:40)
1217 1039 Armband 18 k. Italien. Vikt: ca 42 g. Längd: ca 23cm. Djup: ca 1cm. Höjd: ca 1cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)
1217 1040 Armband guld, med 3 st. Diamanter. Längd: ca 20cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)
1217 8248 Assietter 18 st + 2 formar, Gefle, Kosmos. Diameter: ca 18cm, längd: ca 30-37cm, djup: ca 22-37cm, höjd: ca 4,5-5cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:18)
1217 8738 Assietter 6 st, majolika, Rörstrand. Diameter: 18
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:13)
1217 8362 Bägare silver, 7 st. Höjd: 5-15 cm. Vikt: 145+ 72+ 74 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:06)
1217 7288 Bägare silver, graverad, CG Hallberg, 1930. Höjd: 10. Vikt: 100 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)
1217 8639 Baktråg längd: 72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)
1217 8253 Barnböcker 2 st, 1960-tal, en med dedikation av illustratören Sven Ljungberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)
1217 8587 Barnmugg med tallrik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, ornamin. Diameter: 16
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:10)
1217 8656 Barnstol 1800-tal, bonad björn
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:59)
1217 8150 Barstolar Ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Märkta
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:47)
1217 7084 Bergère Rokokostil. Längd: 85 cm. Djup: 94 cm, höjd: 119 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)
1217 8119 Bestick 3 delar, Silver / emalj. Vikt: ca 50g (brutto). Längd: 10-14
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:03)
1217 8085 Bestick 30 delar, Salvia, Jonas Bohlin för Klong, märkta
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:00)
1217 7429 Bestickuppsättning 40 delar, nysilver, Franska liljan
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)
1217 8442 Bestickuppsättning nysilver, Ca 100 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)
1217 7369 Bestickuppsättning nysilver, diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:20)
1217 8230 Blandteknik Birger Lindberg (1901-1991), Sverige. Modell, 28x22
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)
1217 5029 Blandteknik Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Stilleben, Signerad, 26x37
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:05)
1217 7441 Blandteknik Japan, 32x47
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)
1217 8188 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1914, Storlien tågstation vintertid, 25x40
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:07)
1217 8135 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SS 1929, Galopptävlingar, 30x60 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)
1217 8195 Blandteknik RF Pettersson, Signerad -38, Pansarskeppet Gustaf V. Motivet: 23x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)
1217 8081 Blandteknik Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. "Präst i gränd mot havet", Signerad 1947, Utställd på Nationalmuseum. Motivet: 32x26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:42)
1217 7516 Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Spelande man. Motivet: 23x22
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:48)
1217 8610 Bokhylleskåp 1950-tal, bemålat. Längd: 90, djup: 42 cm, höjd: 158 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)
1217 8525 Bokhylleskåp Jugend, mahogny. Längd: 70. Djup: 27 cm, höjd: 131 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 7287 Bokverk 5+ 3, Sverige, Halvfranska
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)
1217 8220 Bokverk 50 st, Strindberg, Halvfranska band
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:27)
1217 8726 Bokverk parti äldre böcker
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)
1217 8729 Bokverk parti äldre litteratur
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:39)
1217 8687 Bord 1920-tal, mörkbetsad björk. Längd: 120 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)
1217 8581 Bord butlers tray. Längd: 102, djup: 78 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)
1217 8684 Bord furu, bemålad. Längd: 55, djup: 40 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:32)
1217 8634 Bord Längd: 87 cm. Djup: 42-44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:42)
1217 8637 Bord med låda. Längd: 57 cm. Djup: 33 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:41)
1217 8628 Bord med låda Längd: 57 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)
1217 8630 Bordsfotogenlampa höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:40)
1217 8426 Bordsfotogenlampa Jugend. Höjd: 44
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)
1217 8247 Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 34
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:22)
1217 8433 Bordsfotogenlampa Metall. Höjd: 42
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)
1217 8002 Bordsfotogenlampa Tidigt 1900-tal, glas / kristall / mässing. Höjd: 73
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:57)
1217 8736 Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: 23-26 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)
1217 8410 Bordslampa fd fotogen, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)
1217 8321 Bordslampa höjd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:54)
1217 8659 Bordslampa mässing. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)
1217 8024 Bordslampa Monica Backström (f. 1939), Sverige. Svamp, Boda. Höjd: 25
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:34)
1217 7261 Bordslampa nysilver, plåt, porslin. 1920-tal. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:07)
1217 8623 Bordslampa Philips, krom, läderklädd fot. Höjd: ca 63 cm (med skärm)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)
1217 8468 Bordslampa Smide. Höjd: 43
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:25)
1217 8421 Bordslampa Strindbergs modell. Höjd: 40
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)
1217 8467 Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)
1217 8136 Bordslampfot figural, metall. Höjd: ca 25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:58)
1217 8203 Bordslampfot Konstglas. Höjd: 24
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)
1217 8151 Bordslampfötter Ett par, Kristall, Tyskland. Höjd: 36
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)
1217 7143 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)
1217 8333 Bordslampor Ett par, metall. Höjd: 54
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:04)
1217 8279 Bordslampor ett par, nutida. Höjd: ca 31-61cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)
1217 8666 Bordslampor Ett par. Höjd: ca 53cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:16)
1217 8640 Bordstelefon Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige. Höjd: ca 21cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)
1217 8375 Bordsuppsats omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)
1217 8714 Bordsur "PETCKE", 1800-tal. Höjd: 40 cm (med sockel), längd: 38 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:10)
1217 8417 Bordsur 1800-tal, Alabaster, metal. Längd: 45, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 8112 Bordsur 1800-tal, nyrokoko. Höjd: 16,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:40)
1217 8434 Bordsur Bulle, Frankrike. Höjd: 38
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8716 Bordsur höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:14)
1217 7389 Bordsur omkring 1900, metall. Höjd: 35
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:36)
1217 8440 Bordsur sent 1800-yal. Längd: 43, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:46)
1217 8137 Brandslangsmunstycken 2 st, "Fognozl". "Stängd, Dimma, Stråle". För svenska marinen. Mässing, monterade på träsocklar. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)
1217 8718 Brevpress alabaster, 14x9 cm
1217 8720 Brevpress empire, hund, mässing. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:22)
1217 7553 Bricka Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, 58x44
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)
1217 8430 Brödkorgar 2 st. Luffararbeten. Diameter: 24 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)
1217 8202 Brosch 18k, omarbetad. Vikt: 8g. Bredd: ca 2,5cm, höjd: ca 12,5cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:41)
1217 8205 Brosch Camé / pärlor / 18k, ej stämplar, 4x5 cm, 12g brutto
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)
1217 7379 Brosch Camé, silver. Ca 4x6 cm. Vikt: 16 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:26)
1217 8719 Buketthållare pärlemo, silver, ej stämplar. Längd: 11 cm, bruttovikt: 13 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)
1217 8657 Byrå 1800-tal. Längd: 101 cm. Djup: 52 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)
1217 8647 Byrå 1820-tal, mälardalen. Längd: 100 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:49)
1217 8329 Byrå 1880-tal, Valnöt/mahogny. Längd: 108. Djup: 56 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:59)
1217 7208 Byrå mahogny. Längd: 106, djup: 49 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8567 Byrå mahogny. Längd: 73, djup: 42 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)
1217 8682 Byrå med stenskiva. Längd: 62 cm. Djup: 34 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)
1217 8334 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 90, djup: 47 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 8393 Byrå/schatull Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 88, djup: 47 cm, höjd: 77 cm
1217 8553 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 18/60, Löst blad, Signerad, bladets mått: 50x65 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:40)
1217 8506 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 35/60, bladets mått: 65x51
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)
1217 8551 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 43/75, Signerad, löst blad, bladets mått: 67x53
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)
1217 8600 Cello i fodral+ ställning. Bjärton, 1950. Längd: ca 106 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:00)
1217 8221 Champagneglas 2 st, (olika), Orrefors, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 20-27
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)
1217 8117 Champagnevispar 9 st, nysilver. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)
1217 8260 Chokladservis 9 delar, Frankrike. Diameter: ca 14cm (aasietter), höjd: ca 11,5-33cm (koppar & kanna)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)
1217 8683 Clubfåtölj skinn
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:30)
1217 8276 Dalahäst modell äldre. Längd: 14, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:58)
1217 8737 Dalahästar 3 st. Höjd: 7-15
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:12)
1217 8098 Dalahästar 5 st. Höjd: 10-34
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)
1217 8232 Dalahästar 9 st. Höjd: 4-17
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)
1217 8297 Dalatupp + dalahästar, 1+ 3 st. Höjd: 3-35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)
1217 8635 Dockor 2 st, Danmark. Höjd: 41
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:38)
1217 8042 Duk + 4 servetter, Linne, 180x460
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)
1217 8046 Eldgafflar 2 st. Längd: 73-126
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:18)
1217 7040 Emaljtavlor 2 st, Gustavsberg, Gustavsberg III + Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. 23x23 respektive 30x50
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)
1217 8303 Emmafåtölj
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:19)
1217 8048 Etsning Gerhard Henning, modell. Motivet: 20x11
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:22)
1217 7245 Etsning James Gillray (1757-1815), Sverige. Handkolorerad. "He steers his flight". Motivet: 52x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)
1217 8123 Etsning Oidentifierad konstnär. "Eat The Music", Signerad, 9/20, bladets mått: 54x54
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)
1217 8183 Etsning Robert Haglund (1844-1930), Linieskeppet, Stockholm i varvet i Carlskrona, 1913. Motivet: 15x33
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)
1217 8457 Fällbord 1800-tal, Ådringsmålad. Längd: 56, djup: 52 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)
1217 7520 Färgetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. 23/50. Motivet: 57x75
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:54)
1217 8213 Färgetsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Fågel, 150-upplaga, 1935,23x16,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:06)
1217 8080 Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, Sovande kvinna. Motivet: 26x21
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:42)
1217 8488 Färgkrita Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Frösön, Monogramsignerad. Motivet: 26x21
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:51)
1217 8210 Färglitografi 3 st. Motivet: 12x17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)
1217 8513 Färglitografi Åke Norlander (1943-1991), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 26/100. Motivet: 45x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)
1217 8103 Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, daterad -76, numrerad 77/260, löst blad, bladets mått: 45x57 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:02)
1217 8493 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Änder. Signerad, numrerad 72/160, bladets mått: 49x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:58)
1217 7355 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Skeppsholmen. Signerad, numrerad 63/270. Motivet: 42x63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:48)
1217 8106 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Ej signerad, Försättsblad till mapp, inramat. Motivet: 46x35
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 8177 Färglitografi Georgette Magritte (1901-1986), efter René Magritte, Signerad, EA-upplaga, Trois Pommes. Motivet: 45x55 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)
1217 8152 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Dansen. Signerad, numrerad 221/290, bladets mått: 42x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)
1217 8069 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Monogramsignerad, 1/150,25x32
1217 7537 Färglitografi Gunnar Larsson, Landskap. Signerad, numrerad 111/150. Löst blad, bladets mått: 31,5x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)
1217 8003 Färglitografi Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Petronella". Signerad, numrerad 128/280. Motivet: 41x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)
1217 7090 Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Sur la plage. Motivet: 28x40
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)
1217 7526 Färglitografi Joakim Allgulander (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 215/240. Löst blad, bladets mått: 22,5x18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)
1217 8156 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Fruktlåda. Signerad, numrerad 138/290. Motivet: 39x41 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:04)
1217 8155 Färglitografi Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Uppbördshuset. Signerad, numrerad 265/360. Motivet: ca 35x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:02)
1217 8552 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 15/175. Löst blad, bladets mått: 47x63 cm
1217 8554 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 179/250. Löst blad, bladets mått: 51x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)
1217 8550 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 4/175. Löst blad, bladets mått: 47x63 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:33)
1217 8548 Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Signerad, EA-upplaga, Löst blad, bladets mått: 56x38
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:29)
1217 8498 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 343/380. Motivet: 68x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)
1217 8355 Färglitografi Marko Spalatin (f. 1945), USA. Komposition. Signerad, numrerad 9/51. Motivet: 10x10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)
1217 7351 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-20019), Norrmalmstorg, PT. Motivet: 37x48
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)
1217 8544 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 50/175. Löst blad, komposition, bladets mått: 59,5x59,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)
1217 8557 Färglitografi Per Nikolaus Skum (1928-1995), Sverige. Renhjord, HC-upplaga, signerad. Löst blad, bladets mått: 43x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:46)
1217 8545 Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad -76, PT, löst blad, 70x59
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:23)
1217 7406 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Isbunden skärgård. Signerad, numrerad 82/200. Motivet: 21x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:33)
1217 7088 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Island. Signerad, numrerad 105/360. Motivet: 35x41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:38)
1217 7089 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, Waxholmsbåt. Motivet: 25x40
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:39)
1217 8633 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. EA-upplaga sign. Motivet: 25x17
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:38)
1217 8632 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. EA-upplaga. Motivet: 25x17
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:35)
1217 7515 Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 43/60. Motivet: 53x76
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)
1217 8306 Färglitografi Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Fotboll. Signerad, numrerad 13/30. Motivet: 20x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 7519 Färglitografi Ulf S Nilsson, "Slussens invigning 1935". Signerad, numrerad 270/360. Motivet: 40x55 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:50)
1217 7591 Färglitografi Vera Nilsson (1888-1979), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 17/250. Motivet: 51x39 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:15)
1217 7098 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad, numrerad 203/360. Motivet: 31x50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)
1217 8583 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad, numrerad EA 28/36. Motivet: 43x60 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)
1217 6427 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 102/150. Motivet: 54x81
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)
1217 7532 Färglitografier 2 st, Ira Batalov, EA-upplaga, lösa blad, bladets mått: 44x31 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:16)
1217 8547 Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Vyer från Amlapalalsi". Signerad, daterad -77, numrerade 42/375. Lösa blad, bladets mått: 43x59 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)
1217 8096 Färglitografier 2 st, Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. Signerad, daterad 1972 & 75, Signerade, 27/50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:49)
1217 8556 Färglitografier 3 st, Enrico Baj + bok, 200-upplaga, signerade, lösa blad, bladets mått: 81x69
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:44)
1217 8549 Färglitografier 3 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Lösa blad, signare, bladets mått: 45x55 - 65x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:31)
1217 8459 Fat + vas, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 33, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)
1217 8604 Fat 2 st, Anna Lisa Thomson och Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby. Längd: 26-38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:36)
1217 8354 Fat 2 st, Stengods. Diameter: 21-37
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)
1217 8009 Fat Kina, 23,5x17,5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)
1217 8363 Fat nysilver, Jugend. Längd: 32
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)
1217 8374 Fat på fot, nysilver, diameter, 33, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:36)
1217 8263 Fåtölj + fotpall, Ekornes
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)
1217 8067 Fåtölj Asien
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:48)
1217 7375 Fåtölj Nyrokoko, klädd i Carl Malmsten-tyg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)
1217 8403 Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil, blå sammet, nyomklädda
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)
1217 5007 Figurin Meissen, Man med spjut. Höjd: 14
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)
1217 8573 Figuriner 3 st, Royal Copenhagen. Höjd: 13-19
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:26)
1217 8648 Fiol med stråke, i väska. Höjd: ca 58cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)
1217 8649 Fiol med stråke, i väska. Höjd: ca 59cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:07)
1217 8638 Fiskbestick 12+ 12, i schatull
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:42)
1217 8598 Fiskbestick 6+ 6 st, nysilver
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:43)
1217 8284 Fiskbestick 9 delar, nysilver
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)
1217 8305 Fiskfat Frankrike. Längd: 53
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:20)
1217 8132 Flaskschatull + rakspegel, 1800-tal. Höjd: 10-23
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:39)
1217 8129 Flyplansmodell PanAm, plåt. Längd: 37, Strato clipper, kompletterad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:27)
1217 8278 Forskrin längd: 55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)
1217 8723 Fotoalbum 2 st, omkring 1900. Längd: ca 24-27 cm. Djup: ca 16 cm, höjd: ca 6-7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)
1217 8255 Fotokopia Lennart Nilsson (1922-2017), Sverige. 1975,35x50
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)
1217 8625 Fotpall Längd: 37 cm. Djup: 25 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:30)
1217 8227 Frimärken 2 album, Norden
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)
1217 8569 Glas 13 delar, Iittala. Höjd: 6-18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)
1217 8571 Glas 6+ 7+ 6, + kanna+ dryckeshorn, Iittala. Höjd: 6-24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)
1217 8339 Glasservisdelar Åfors, 25 delar. Höjd: 12-13,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)
1217 7183 Glasservisdelar ca 40 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:05)
1217 8108 Golvdekoration skulptur, metall, Hjort. Längd: 85. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:26)
1217 8629 Golvlampa höjd: 154 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:34)
1217 8022 Golvlampa mässing. Tota. Höjd: ca 110cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)
1217 8021 Golvlampa mässing. Tota. Höjd: ca 144cm
1217 8624 Golvlampa trä. Tota. Höjd: ca 170cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:30)
1217 8690 Golvlampfot mässing. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:37)
1217 8622 Golvlampfot Philips, krom, läderklädd fot. Höjd: ca 143 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)
1217 8397 Golvur 1700-tal, bemålad. Höjd: 225, kompletterad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:56)
1217 8432 Golvvas Kina. Höjd: 45
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)
1217 8189 Gouache Thomas Walmesley (tillskriven), Lake scene in Killarney. Motivet: 23x31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)
1217 8448 Gräddkanna + sockerskål + tång, silver. Vikt: 126 g. Diameter: ca 9cm (sockerskål), längd: ca 10cm (tång), höjd: ca 5cm (sockerskål & gräddkanna)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8250 Grafiska blad 2 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 29x23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)
1217 8561 Grafiska blad 4 st, von Wright, 2a upplagan, Svenska fåglar, 1920-1929. Motivet: 30x21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)
1217 8731 Grafiskt blad Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Löst blad, EA-upplaga, bladets mått: 50x40
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)
1217 8143 Grafiskt blad Piet Mondrian (1872-1944), Holland. Signerat i tryckplåten -30, eftertryck. Motivet: 62x62 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)
1217 8209 Gravyr Daniel Chodowiecki (1726-1801), Tyskland. Motivet: 6,5x6,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:01)
1217 8592 Gravyr Francesco Bartolozzi (1728-1815), Italien. Motivet: 20x30 cm
1217 7240 Gravyrer 7 st J E Martin, lösa blad. Mått: ca 39-79,5x28,5-56cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:18)
1217 7188 Gryta + kanna, Koppar. Diameter: ca 37,5cm, höjd: ca 19-41cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)
1217 8619 Gunghäst 1800-tal. Längd: 131 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:57)
1217 8361 Hallampa mässing och glas. Höjd: 22
1217 8409 Hallbyrå Intarsia. Längd: 37, djup: 28 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)
1217 8270 Hallykta höjd: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:51)
1217 7174 Halsband + armband, "det etruskiska halsbandet". Längd: ca 20-49cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:46)
1217 8198 Halsband + armband, 3 delar, silver & stenar, bruttovikt: 55 g. Längd: ca 19,5-44cm
1217 8617 Hängare 2 st mässing, för vägg. Längd: ca 23-30 cm. Djup: ca 8-22 cm, höjd: ca 10,5-28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)
1217 7462 Hängskåp ek, Sent 1800-tal. Längd: 82, djup: 30 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8204 Hängsmycke silver, Finland, 1971. Höjd: 4,5 ca. Vikt: 8 g
1217 8084 Herrbetjänt med lådor, nutida. Höjd: 122
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:05)
1217 7408 Hörnskåp England, Idegran. Höjd: 187
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:57)
1217 7263 Hörnskåp Gustaviansk stil, Furu. Höjd: 180
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)
1217 8317 Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 176
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)
1217 8612 Hurts Plåt, Längd: 28. Djup: 41 cm. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:51)
1217 8532 Ingefärskrukor 3 st, Kina. Höjd: 15-18
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8644 Järngryta modell äldre, tripod. Diameter: 38
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:47)
1217 7395 Jultallrikar Skultuna. Diameter: 28
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:05)
1217 8176 Kaffegods 10 delar, Rörstrand, Jugend
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:02)
1217 8341 Kaffegods 24 delar, Bavaria
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:21)
1217 8050 Kaffegods England, 12 delar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)
1217 8563 Kaffeservis 26 delar, Maria, Björnbär, Rosenthal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)
1217 8401 Kaffeservis 3 delar, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)
1217 8693 Kaffeservis Bing & Grøndahl, 38 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:52)
1217 7494 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12. Vikt: 200 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)
1217 8445 Kaffeskedar Motivet, silver, 35 delar. Vikt: 383 g. Längd: ca 9,5cm (kaffeskedar)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)
1217 8606 Kandelabrar Ett par, Järn. Höjd: 41
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:37)
1217 8392 Karaffer 2 st. Höjd: 22-24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:52)
1217 8711 Karaffer glas, 6 st. Höjd: 21-26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:06)
1217 8186 Karmstol Ghost, design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Formgjuten transparent polykarbonat
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8025 Karmstol Ghost, design: Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Formgjuten transparent rökfärgad polykarbonat
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:32)
1217 8309 Karmstol rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:27)
1217 8667 Karmstolar + stolar, Etikettmärkt NK, 1+ 1+ 3, (No: 9447-19320)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:12)
1217 7262 Karmstolar Ett par, 1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:08)
1217 8054 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)
1217 8651 Karmstolar ett par, rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:52)
1217 8454 Kartellur metall. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:13)
1217 8058 Kelim ca 170x240
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:58)
1217 8429 Keramik 4 delar, Kuriosa. Höjd: 5-18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:30)
1217 8345 Kista 1800-tal. Bemålad. Längd: 107, djup: 60 cm, höjd: 60 cm
1217 8470 Kistor 2 st, + svepask, 1800-tal. Längd: 37-44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)
1217 8389 Klaffbord längd: 100 cm, djup: 48+ 2x24, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:50)
1217 8053 Klockor 5 delar. Längd: ca 3,5-25cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)
1217 8460 Klockställ + fickur. Diameter: ca 6cm, höjd: ca 9cm (klockställ), Diameter: ca 3,5cm, längd: ca 72cm (fickur)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:17)
1217 8338 Kökshanddukar Linne
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:21)
1217 8607 Kolhämtare Koppar. Höjd: 59
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)
1217 8282 Kolonnljusstakar Ett par, mässing, Skultuna Bruk, No. 108. Höjd: 19
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)
1217 8706 Konfektskålar 2 st + korg, nysilver. Diameter: 20-27 cm. Höjd: 18-19 cm (skålarna)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:04)
1217 8717 Konsoler längd: 17-22 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)
1217 8223 Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Vas + trappa. Höjd: 5-6
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)
1217 8697 Koppar 2 delar. Höjd: 30-36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:48)
1217 8295 Koppar 2 st, Mumin, Arabia. Längd: ca 11cm, djup: ca 8,2cm, höjd: ca 8cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:49)
1217 8064 Kopparstick Föreställande Jesper Svedberg, Biskop i Skara, bladets mått: 15x8,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)
1217 8141 Kopparstick kolorerat, Marin, Danmark, 18x27
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:06)
1217 8739 Kräfttallrikar 10 st, Rörstrand. Diameter: 20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)
1217 8382 Krukor 4+ 5 st, Bo Fajans. Diameter: 12-13,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:40)
1217 8258 Kryddställ Porslin & träställning, Gefle. Längd: 39, djup: 16 cm, höjd: 27,5 cm
1217 8715 Kuddar ett par, petit pointsklädsel. Diameter: 41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 8031 Kuriosa 3 delar, Asien, Askar + borste. Längd: 11-42, borste i ben & sten
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8257 Kuverttallrikar 4 st, nysilver. Diameter: 28
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)
1217 8001 Lampetter 3 st, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. Höjd: 32
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)
1217 8603 Lampetter Ett par, snäckor, glas, mässing. Höjd: 24
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)
1217 8608 Lanternor Ett par, Koppar, Tung Woo Hong Kong. Höjd: 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)
1217 8351 Leksaker 3 delar, plåt. Längd: 9-21
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:46)
1217 8446 Lergods 5 delar, askar och skålar, Kina. Diameter: 7 - 13
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)
1217 8472 Litografi 1800-tals ram, Gumma. Motivet: 36x31
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)
1217 8008 Litografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. "Flicka i rum". Signerad, daterad 1971, numrerad 241/325. Motivet: 42x35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)
1217 7033 Ljusarmar 4 st, 17/1800. Längd: 44
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)
1217 8307 Ljuskrona empirestil. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:21)
1217 8760 Ljuskrona Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)
1217 8626 Ljuskrona Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)
1217 8395 Ljuskrona Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:53)
1217 8691 Ljuskrona med lövprismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:40)
1217 8302 Ljuskrona med lövprismor. Höjd: 65
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:21)
1217 8404 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:01)
1217 8115 Ljusstakar 3 st, Mässing / ns. Höjd: ca 18-21cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:56)
1217 8359 Ljusstakar 4 st, Gusum. Kulfötter. Mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)
1217 8023 Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 13-33
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:29)
1217 8379 Ljusstakar 8 st, mässing. Höjd: 10-19
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:33)
1217 8353 Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 18
1217 8703 Ljusstakar Ett par, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Höjd: 37
1217 8660 Ljusstakar ett par, Kristall/mässing. Höjd: 15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:58)
1217 8358 Ljusstakar ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 26
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)
1217 8059 Ljusstakar ett par, silver, 1963. Höjd: 13, bruttovikt: 343 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:10)
1217 8027 Ljusstakar ett par, Tenn Edvin Ollers, + vas, Tenn. Höjd: 14-14
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)
1217 7613 Ljusstakar Ett par, tenn, 1933. Höjd: 15
1217 8558 Ljusstakar Ett par, tenn, Eskilstuna metall. Höjd: 21,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)
1217 7376 Ljusstakar Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 12
1217 8146 Ljusstake mässing, För 3 ljus. Höjd: 21
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)
1217 8462 Ljusstake mässing, Skultuna, No 404. Höjd: 37
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:18)
1217 8037 Lockurna Porslin, Kina, nutida. Höjd: 25
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:46)
1217 8574 Lykta Ferndale Coal. Höjd: 22
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:23)
1217 8063 Målningar 2 st, Kina, omkring 1900,9x5,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)
1217 8004 Månskensampel Sent 1800-tal, blått glas / mässing. Höjd: 55
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)
1217 8542 Mapp Max Papart (1911-1994), Frankrike. (4 st), Aubes Muettes, 40x36 ca, 58/100, signerade
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:51)
1217 8068 Mat/kaffeservis 72 delar, Karlskrona
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:13)
1217 8609 Matbord 1960-tal, Mahognyfanér. Längd: 135, djup: 85 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:47)
1217 8685 Matbord Gustaviansk stil, Längd: 140-236 cm. Djup: 100 cm, höjd: cm, (2 ilägg a 48 cm)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)
1217 8535 Matbord kompletterat / bemålat, Furuskiva. Längd: 166. Djup: 106 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:41)
1217 8262 Matsalsgrupp 2 karmstolar, 4 stolar, bord. Längd: 160, djup: 100 cm, höjd: 74 cm, Idegran, England + 1 ilägg
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:25)
1217 8357 Matservis 65 delar, Maria, Rosenthal
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)
1217 6029 Matservisdelar 33 delar, Rosenthal, Rosor. Diameter: 17-25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:52)
1217 8100 Matskedar + kaffeskedar, 12 + 12 st, Silver(800), Österrike. Vikt: 356 g + 131 g. Längd: ca 11-16,5cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:57)
1217 8007 Matta Bochara, 173x249
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:57)
1217 8240 Matta Kina, 89x177
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)
1217 8032 Matta kohud, Argentina, Alfombra Piel de Vaca, 150x200
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)
1217 8405 Matta orientalisk, 123x196
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:06)
1217 8348 Matta orientalisk, 145x210
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:43)
1217 8294 Matta orientalisk, 158x251
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)
1217 8293 Matta orientalisk, 163x261
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)
1217 8274 Matta Orientalisk, 200x110
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 21:00)
1217 8520 Matta Orientalisk, 210x310
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:55)
1217 8029 Matta Orientalisk, ARAK, 88x128
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:58)
1217 8273 Matta orientalisk, Beluch, Sofra, 125x120
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:52)
1217 8077 Matta orientalisk, Hamadan, Gallerimatta, 80x300
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)
1217 8075 Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 125x200
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8010 Mattor 2 st, Pakistansk bochara, liten + galleri, 77x127 & 80x303
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)
1217 8271 Mattor 4 ST. Bla Yastik, Anatolien och Kauskasien. 60x45,72x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:49)
1217 8597 Miniatyrer orientaliska, 3 st, 9x10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)
1217 7248 Minkpäls storlek: 40/42
1217 8455 Mjölkpall längd: 66 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:13)
1217 8261 Mockakoppar 12del, Arabia, Risporslin
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:16)
1217 8259 Mockaservis 10 delar, Bulgarien
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)
1217 7383 Mortel + kvarn, 2 delar, metall. Höjd: 14-23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)
1217 8388 Nattygsbord Ett par. Längd: 43, djup: 33 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)
1217 8322 Notställ höjd: 67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:54)
1217 8097 Obelisker 2 st, Kristall, Orrefors. Design Jan Johansson, Höjd: 35-42
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)
1217 8070 Olja + pastell, 2 st, Oidentifierad konstnär. Motiv från Strängnäs, 32x24 & 40x31
1217 5019 Oljemålning 1700-tal, ruiner med figurer. Olja på duk, 48x64
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)
1217 8038 Oljemålning Alberto Spadolini, Balleriner, Signerad. Olja på duk, 37x45
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)
1217 8180 Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Marin. Signerad, daterad -27. Olja på duk, 53x42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)
1217 8492 Oljemålning Alex Langlet, Katt, signerad. Olja på duk, 37x48
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:56)
1217 7126 Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 45x64
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)
1217 8049 Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), stilleben, 26x20
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)
1217 5013 Oljemålning bär signatur Johan Ericson, Motiv från Bretagne. Olja på duk, 24x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:39)
1217 7298 Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Flicka, signerad. 1942,22x32
1217 8285 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Rådjur. Olja på duk, 50x75
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)
1217 8286 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Skogsfåglar. Olja på duk, 50x75
1217 8231 Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Medelhavslandskap". Olja på pannå, 32x40
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)
1217 8594 Oljemålning Björn Jonson (1903-1991), Sverige. Stad, signerad. Olja på duk, 27x33
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:39)
1217 7438 Oljemålning Börje Martinsson, Signerad BM. Kvarnar. Olja på duk, 48x65
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:05)
1217 8028 Oljemålning Carl Atterling, "Baptista Schreiber på Menelik". Signerad. Olja på duk, 51x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:56)
1217 8181 Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Hus i trädgård. Signerad. Olja på duk, 53x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)
1217 8500 Oljemålning Carl Marcus Larsson, Blommor. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 75x70
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)
1217 8154 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Västan", Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:01)
1217 7221 Oljemålning Constantin Westchiloff (1877-1945), Ryssland. Sydländskt berglandskap, signerad. Olja på pannå, 39x30 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)
1217 8510 Oljemålning Edith Fischerström (1881-1967), Sverige. Signerad, daterad 1924, Porträtt. Olja på duk, 60x47
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)
1217 8478 Oljemålning Edith Jansson, -75, Säng, Signerad -75. Olja på duk, 41x38
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:43)
1217 7093 Oljemålning Eeli Jaatinen (1905-1970), Finland. Barn. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 40x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:57)
1217 8324 Oljemålning Eivin Granath (1914-1993), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på kartong, 35x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)
1217 8501 Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 55x78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:15)
1217 8502 Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Storlien. Olja på duk, signerad, 55x78
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)
1217 1333 Oljemålning Eugène Babouléne, hamn i Bretagne. Signerad E Babouléne, Olja på duk, 23x33 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)
1217 8474 Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Bokmärksängel, Signerad. Olja på duk, 44x46
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)
1217 8288 Oljemålning Gertrud Stavling, signerad. Olja på duk, 56x72
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)
1217 7361 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, Stilleben, 69x49, Duk på kartong
1217 8089 Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Glasbruksgatan söder. Signerad. Olja på pannå, 60x73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:17)
1217 5049 Oljemålning Gunnar Svenson (1892-1977), Söder mälarstrand, Signerad. Olja på duk, 64x90
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:08)
1217 8093 Oljemålning Hans Eik Marmbo, Signerad 1973, musiker. Olja på pannå, 91x122
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:43)
1217 7128 Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Landskap. Signerad, Olja på duk, 68x60
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:35)
1217 8090 Oljemålning Jan Erik Ohlzon, "Det Nordiska arvet", Signerad. Olja på duk, 70x65
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:20)
1217 8039 Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), Droska. Signerad. Olja på duk, 60x48 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:53)
1217 8060 Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Kyrka. Signerad John Carlson, daterad 1972. Olja på pannå, 45x54 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)
1217 8377 Oljemålning John Wierth (1920-2003), Sverige. "Skogsljus", signerad. Olja på duk, 65x54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:31)
1217 8589 Oljemålning K Mason, äpplen, signerad. Olja på duk, 52x62
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)
1217 8531 Oljemålning Kalle Hedberg (1894-1959), Sverige. Fjäll. Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:44)
1217 8191 Oljemålning Kina, Marin. Motivet: 16x29
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:14)
1217 6445 Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 65x48 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:48)
1217 8206 Oljemålning Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. "Ängen". Signerad, daterad 1995. Olja på duk, 60x81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)
1217 8505 Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. I trädgården, signerad. Olja på duk, 80x97 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:26)
1217 8328 Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Vinterlandskap, signerad. Olja på duk, 47x66
1217 8540 Oljemålning Martin Jonas, "Seljak", Signerad. Olja på duk, 1975,23x31
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)
1217 8159 Oljemålning Munos, Barn, Signerad. Olja på duk, 60x100
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)
1217 7314 Oljemålning Nils Landelius, Fiskeläge, signerad. Olja på duk, 45x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:40)
1217 8217 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal. Motiv från Sticklinge gård, Lidingö. Olja på duk, 153x24 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)
1217 8175 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Strövtåg i parken". Olja på pannå, 36x48
1217 8539 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurer, Signerad. Olja på pannå, 25x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)
1217 8507 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gård. Signerad. Olja på duk, 65x47 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)
1217 8161 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hundporträtt, Stockholm, 1945, Signerad. Olja på pannå, 55x46
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)
1217 8751 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad OK. Olja på pannå, 49x39 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)
1217 8499 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur. Allé. Olja på duk, 48x53
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:09)
1217 8138 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Stadsmotiv med droskor. Olja på duk, 45x60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:55)
1217 7172 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 31. Olja på duk, 52x64
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:52)
1217 7344 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Flicka med hund. Signerad, daterad 2004. Olja på duk, 39x29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:20)
1217 7051 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vinterlandskap med figurer. Olja på duk, 66x100
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:32)
1217 8599 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition, 26x74
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)
1217 8194 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, oramad, Signerad. Olja på duk, 46x65
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:23)
1217 8091 Oljemålning Ola Ahlin, Signerad 1946, Flicka med docka. Olja på duk, 33x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)
1217 8503 Oljemålning Olle Hagdahl, Bovallstrand. Olja på duk, signerad. 66x82
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:16)
1217 8484 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Gubbar Grekland, monogramsignerad -73. Olja på duk, 25x28
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:45)
1217 8040 Oljemålning ook, Signerad Borch, Interiör. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:50)
1217 6410 Oljemålning Paul Trouillebert (1829-1900), Frankrike. Landskap. Signerad. Olja på duk, 24x34 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)
1217 8163 Oljemålning Per Falk, Landskap, Signerad. Olja på duk, 48x61
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:36)
1217 8741 Oljemålning Petrus ten Siethoff (f. 1946), Sverige. Figurer. Monogramsignatur, 18x26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:27)
1217 8477 Oljemålning Sara Adolfson, Blå fågel. Monogramsignerad. Olja på pannå, 35x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:38)
1217 8476 Oljemålning Sara Adolfson, Blått hus, monogramsignatur. Olja på pannå, 29x35 cm
1217 8496 Oljemålning Sara Adolfson, träd, monogramsignatur. 72x55
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)
1217 7241 Oljemålning Signerad Diaz, 1800-tal, Landskap, papper på kartong, 19x22
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:23)
1217 8140 Oljemålning Signerad Mennie, Modell. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 28x14,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:03)
1217 8162 Oljemålning Signerad P Jakoby, "Limhamn". Olja på duk, 46x55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:34)
1217 8394 Oljemålning signerad, "Lilla Sjötullen". Olja på pannå, 25x31
1217 8740 Oljemålning Tippan Nordén (f. 1943), Sverige. Par, "Mar Eld", signerad. Olja på duk, 19x24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)
1217 8196 Oljemålningar 2 st, Frans Nelson, Ryttare, Signerade 1895 & 1911, pappannå, 30x44 ca
1217 8475 Oljemålningar 2 st, Sara Adolfson, Stilleben & landskap, 24x33 & 36x32
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)
1217 8750 Oljemålningar 2 st. Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Landskap, signerade. Olja på pannå, 10x15
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:07)
1217 8381 Ostrontallrikar 11 st, Crown Devon. Diameter: 24 + 5 st citronpressar
1217 8749 Pall Kina. Höjd: 46
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:59)
1217 8105 Pallar 3 st, modell äldre. Höjd: 45
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:24)
1217 8052 Parti bijouterier
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)
1217 8167 Parti bijouterier Diverse
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:18)
1217 8168 Parti bijouterier diverse
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)
1217 8727 Parti diverse 5 delar. Höjd: 3-12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:33)
1217 8310 Parti glas 10 delar, Rött. Diameter: 12-19
1217 8291 Parti glas 7 delar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)
1217 8323 Parti keramik Röd Rubin, Gefle
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)
1217 8453 Parti knivar diverse
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 8169 Parti kuriosa Diverse
1217 8340 Parti linne dukar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:20)
1217 8034 Parti silver 9 delar, diverse. Längd: 10-16
1217 7113 Pastell Bertil Carlberg (1916-2003), Sverige. Par, signerad. 40x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:52)
1217 8184 Pastell Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Citroner, Signerad. Motivet: 18,5x18,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:37)
1217 8523 Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 28 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)
1217 8124 Pianoduk Broderad, 115x115 + fransar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:18)
1217 8408 Piedestal med stenskiva. Höjd: 65
1217 8238 Piedestal Orientalisk. Höjd: 81
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:53)
1217 8226 Piedestal med ytterfoder omkring 1900, Rörstrand, lagad fot. Höjd: 83 + 26
1217 8082 Pinnstolar 4 st, NESTO
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:44)
1217 8107 Plåtbricka modell äldre, 71x52
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)
1217 8519 Plåtburkar 7 st, Diverse, modell äldre. Längd: 15-48
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:59)
1217 7555 Pluntor 2 st, etsad dekor. Höjd: 19-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)
1217 8443 Porslin 3 st. Kina. Höjd: 9 ca. Diameter: 8 - 17
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)
1217 8386 Puderstol omkring 1900
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)
1217 8695 Pyro 6 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 10-19. Diameter: 12-24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:44)
1217 8144 Renhorn väggmonterat. Höjd: 45 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)
1217 8033 Reseikon mässing, tredelad. Höjd: 15, längd: 9x3 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:49)
1217 7330 Reseikon mässing, tredelad. Höjd: 5,2. Längd: 9,3 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:05)
1217 8057 Resväskor 2 st, Remowa. Längd: ca 77cm. Djup: ca 20 cm, höjd: ca 52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:55)
1217 7064 Ring 18 k, med briljant, ringmått: 16mm, vikt. 1,7 gr
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:50)
1217 7177 Ring 18 k, med pärla, ringmått: 18 cm, vikt. 1,5 gr
1217 7363 Röllakan signerad GHV, 143x234 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:10)
1217 8126 Salongsbord 1800-tal, Gustaviansk stil, Stenskiva. Längd: 106, djup: 58 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)
1217 8158 Salongsbord Betsad björk. Längd: 69. Djup: 41 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)
1217 8346 Salongsbord nyrenässans. Längd: 89, djup: 85 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:40)
1217 8406 Salongsgrupp 3 delar, Rokokostil. Längd: ca 75,5 & 136 cm. Djup: ca 51 & 54cm, höjd: ca 97 & 101cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:07)
1217 8414 Salongsgrupp 4 delar, 1890-tal, Bord+ soffa+ ett par, stolar. Längd: 107, djup: 60 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)
1217 8451 Samekniv Bladet märkt Vettasjärvi. Längd: 27
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:12)
1217 8450 Samekniv Ingvar Svonni, Signerad J Svonni. Längd: 24
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:02)
1217 8452 Sameknivar 3 st. Längd: 23-32
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 7144 Sekretär omkring 1800, bemålad. Längd: 92, djup: 40 cm, höjd: 89 cm
1217 7023 Servisdelar Upsala-Ekeby, Pigg&Spinett, ca 30 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:12)
1217 8266 Sideboard idegran, England. Längd: 150, djup: 40 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:35)
1217 8725 Silver 10 delar, diverse, bland annat tespindel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)
1217 8724 Silver 3 delar. Diameter: 12 cm
1217 8277 Silver 6 delar, bland annat: Saltkar. Saltkar. Längd: ca 12-14cm, saltkar mått: ca 8x2,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)
1217 8614 Silver 7 kaffeskedar, 4 teskedar, 6 mockaskedar, 4 gafflar, 330 g. Längd: ca 10-18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:13)
1217 8101 Silverbestick udda
1217 8402 Skål med glasinsats, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, (i79). Diameter: 16. Vikt: 268 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:01)
1217 8438 Skål på ställning, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 7, diameter: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:40)
1217 8239 Skål på fot i Schatull, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Kosta Boda, Graverad "För Nit & Redlighet". Höjd: 19
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:52)
1217 8387 Skålar 4 st, genombruten dekor. Diameter: 14-23
1217 7608 Skålar 4 st, Kina, porslin, diameter: 8-17
1217 7486 Skålar 5 st, Kosta Boda, Orrefors. Höjd: 7-20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:03)
1217 8518 Skänk 1800-tal. Längd: 95. Djup: 36 cm. Höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:46)
1217 8471 Skåp 2-delat, 1800-tal, bemålat. Längd: 127, djup: 57 cm, höjd: 184 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:29)
1217 5051 Skåp senbarock, mahogny. Längd: 140. Djup: 70 cm, höjd: 207 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:23)
1217 8447 Skedar silver, Udda, 16 delar. Vikt: 240 g. Längd: ca 10-15,5cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:57)
1217 8709 Skrin 4 st. Längd: 19-30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:04)
1217 8661 Skrin Mahogny/Intarsia. Längd: 24
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:07)
1217 8521 Skrivbord 1800-tal. Ådringsmålat. Längd: 100. Djup: 61 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:03)
1217 8335 Skrivbord Bemålat. Längd: 105, djup: 51 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:19)
1217 8318 Skrivbord England. Längd: 121, djup: 60 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:51)
1217 7503 Skrivbordslampa EWÅ, mässing. Höjd: 65
1217 8347 Skrivbordsstol 1890-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:48)
1217 8352 Skrivbordsuppsats 5 delar, Gusum, mässing
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:50)
1217 8315 Skrivbordsuppsats 7 delar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:45)
1217 8705 Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Viking, brons, gjutarstämplar Herman Bergman. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:55)
1217 8035 Skulptur buddha, metall. Höjd: 27
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)
1217 8252 Skulptur Flodhäst, trä. Längd: 15
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:31)
1217 8526 Skulptur Georg Ganmar (1916-1976), Sverige. Brons, Utter, 9/14, på träsockel. Höjd: 17, inkl sockel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 8458 Skulptur Gips Efter Da Vinci. Höjd: 22
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)
1217 8411 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Gustavsberg. Höjd: 22
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:12)
1217 8704 Skulptur handarbetande flicka, ej signerad, gips. Höjd: 21 cm
1217 8412 Skulptur Indian, palm - 58. Höjd: 21
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:13)
1217 8605 Skulptur Kvinna, Metall, Höjd: 45
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:36)
1217 7453 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Eva, Gustavsberg. Höjd: 21
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8527 Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, Vinge, på stensockel. Höjd: 40
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:26)
1217 8427 Skulptur porslin, Tyskland. Längd: 26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)
1217 8466 Skulptur Rosengrens Limhamn, 54/125. Höjd: 20
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:22)
1217 8287 Skulptur Staffordshire. Höjd: 33 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:11)
1217 6475 Skulptur terrakotta, Kina. Höjd: 17
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:20)
1217 8449 Skulpturer 2 st, Fåglar, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Längd: 23
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8464 Skulpturer 2 st, Upsala-Ekeby, Bisonoxar. Höjd: 10-23
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:20)
1217 8109 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Advent. Höjd: 11-13, ljusstakar
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)
1217 8536 Slagbord 1800-tal, en klaff, ådringsmålat. Längd: 39 + 63, djup: 101 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:48)
1217 8116 Snäckor 2 st, Reliefmotiv, Modell äldre. Längd: 14-15
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:57)
1217 8301 Snurrpall omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 52cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:17)
1217 8113 Snurrstol Blå Station, Börge Lindau (1932-1999), Sverige.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:46)
1217 8378 Sockerskål nysilver. Höjd: 37
1217 8688 Soffa 2 sits, ASKO, 60/70-tal. Längd: 131 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)
1217 8689 Soffa 3-sits, ASKO, 60/70-tal. Längd: 188 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:36)
1217 8653 Soppslev silver, 1907. Längd: 35. Vikt: ca 200 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)
1217 8128 Sparbössa Atillery Bank, Reproduktion, Taiwan. Längd: 18,5, höjd: 14 cm
1217 8242 Sparbössa metall. Längd: 21
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:59)
1217 8331 Spegel + Konsolbord, 118+ 60x54
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:05)
1217 8332 Spegel 166x67
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:15)
1217 8311 Spegel 3 delar. Höjd: 71
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)
1217 7004 Spegel Bemålad, 98x78, nutida
1217 8712 Spegel Karl Johan. Höjd: 46x31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:11)
1217 7185 Spegel Oval, 44x35
1217 8254 Spegel oval, 52x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:35)
1217 8114 Spegellampett mässing, Gustaviansk stil. Höjd: 28
1217 8369 Spegellampetter ett par, Rokokostil. Höjd: 46
1217 8654 Spelbord Längd: 93 cm. Djup: 46 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:54)
1217 8621 Spelbord på pelarfot, schackbräde. Glasskiva. Längd: 59 cm. Djup: 59 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:25)
1217 8344 Spelbord senempire, björk. Längd: 90. Djup: 2x45 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:29)
1217 7574 Sprattelgubbe Pinocchio. Trä och keramik, Höjd: 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)
1217 8645 Stege trä. Höjd: 160 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:47)
1217 8342 Stekfat + fat, Kina. Längd: 29-43, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:28)
1217 8424 Stekfat Blåvitt, Kina. Längd: 38
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)
1217 7552 Stekfat Iron stone, England. Längd: 46
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:42)
1217 7195 Stekfat Kina, Blåvitt, 1700-/1800-tal. Längd: 37 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:20)
1217 8289 Stekhuv pläterad, England. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:11)
1217 8676 Stol
1217 8678 Stol
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 8611 Stolar 4 st, Chippendalestil, bemålade
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:50)
1217 8577 Stolar 4 st, nyrenässans
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:44)
1217 6312 Stolar 8 st, England
1217 8396 Stolar Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:55)
1217 8713 Stolar ett par, 1890-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)
1217 8665 Stolar ett par, Karl Johan
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)
1217 8669 Stolar ett par, Karl Johan, intarsia
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:13)
1217 8118 Supkoppar Ett par, silver, WA Bolin, 1938. Diameter: 5,5, höjd: 3,5 cm, vikt: 66 g
1217 8399 Svepask 1800-tal, bemålad. Diameter: 32
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:02)
1217 8383 Sybord omkring 190. Längd: 55, djup: 35 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)
1217 8700 Syltkrukor 3 st, Rörstrand. Höjd: 20-26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:50)
1217 7452 Takarmatur "Diabolo", Achille Castiglioni för FLOS. Höjd: 100 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:28)
1217 8349 Takarmatur höjd: 65 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2018 08:22)
1217 7305 Takarmatur Jugend, mässing, kupor av frostat glas, Diameter: 85 cm. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:48)
1217 8752 Takarmatur Maria Theresia, glas. Höjd: 40 ca
1217 8576 Takarmatur mässing / glasdekoration, nutida. Höjd: 70
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:34)
1217 8371 Takarmatur mässingsplåt, Holm-Sörensen & Co, Danmark. Diameter: 44, höjd: 28 cm
1217 8755 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:36)
1217 8044 Takarmatur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 40
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)
1217 8529 Takarmatur prismor, diameter: 45, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:30)
1217 8018 Takarmatur prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)
1217 8020 Takarmatur Tiffanystil, nutida. Diameter: 44
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:25)
1217 8757 Tallrikar 7+ 7+ 6, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Christineholm". Diameter: 20-26
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:41)
1217 8428 Tallrikar 9 st, Kina. Diameter: 13-23
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:29)
1217 7251 Tårtfat + 14 assietter, Kobolt, Rörstrand. Diameter: 20 - 33 cm
1217 8735 Tavla Mickey ulimited, Jie, 35x45
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 8133 Tavla Tillverkad av danska frimärken, kvinna. Motivet: 31x16,5
1217 8742 Teckning Oidentifierad konstnär. Signerad. 1852. Flickor, Motivet: 21x17
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:39)
1217 8643 Teglas 10 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Diameter: ca 7cm. Höjd: ca 8,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:47)
1217 8572 Teglas 5+ 1+ 1, Iittala. Höjd: ca 5-14cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:21)
1217 8350 Tekanna + 5 st. Uppläggningsfat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 32
1217 8584 Tennsoldater med hästar, diverse
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:00)
1217 7485 Terrin med lock och fat, Gustavsberg. Längd: 30-38
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)
1217 7416 Teservis Franska drottningar, 36 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:28)
1217 8268 Textilier 2 st. Orientaliska. Mått: ca 116-214x113-116cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:42)
1217 8343 Trädgårdsstolar 6 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:24)
1217 8431 Trädgårdsurna Järn. Höjd: 29
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:31)
1217 8364 Träskulpturer 2 st. Apor, Kay Bojesen. Höjd: 13 - 20
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:08)
1217 7481 Träsnitt 2 st, Asien, Fåglar. Motivet: 20x13,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)
1217 8014 Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "Din stund på jorden", 26/360. Motivet: 38x55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:07)
1217 8015 Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "din stund på jorden", bladets mått: 46x59, lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:09)
1217 7483 Träsnitt 3 st, Japan. Motivet: 15,5x10 & 14,5x19,5 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 8330 Träsnitt Japan, bladets mått: 24x36,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 7471 Träsnitt Japan, interiör. Motivet: 24x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:44)
1217 7348 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Gustav Vasas intåg i Stockholm. Signerad, daterad 1976,232/300. Motivet: 27x89
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:42)
1217 8593 Tusch André Bouheret, Fåglarö, signerad. 54x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)
1217 8164 Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Nybroviken. Signerad, daterad -80. Motivet: 42x52 cm
1217 8222 Tyger / lakan Marimekko, olika modeller, bland annat Marja Isola. Mått: ca 60-193x54-138cm
1217 8304 Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 67
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:19)
1217 8043 Väggpendyl höjd: 88 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:09)
1217 8236 Väggplattor 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 23x23
1217 8147 Väggur 50-talsstil, "Kare design", nutida, diameter: 60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:33)
1217 8298 Väggur diameter: 36 cm
1217 8092 Väggvitrinskåp rokokostil, nutida. Längd: 67, djup: 16 cm, höjd: 67 cm
1217 8570 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Diameter: 20, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:19)
1217 8110 Vas Bing & Grøndahl, Signerad CH. Höjd: 16,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8465 Vas Glas, Böhmen. Höjd: 31
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:20)
1217 8702 Vas iriserande glas, mässingsskodd, omkring 1900. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:52)
1217 8425 Vas mässing, Funkis. Höjd: 17
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8439 Vas omkring 1900, Rörstrand. Höjd: 44
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:41)
1217 8650 Vas Saxbo, Danmark. Höjd: 20
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:51)
1217 8707 Vas silver. Höjd: 23 cm, vikt. Ca 300 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8743 Vas Strömbergshyttan. Höjd: 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:30)
1217 8602 Vaser + ask, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 25-31, längd: 16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:32)
1217 8575 Vaser + ytterfoder, 5 delar, bland annat, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-13
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:24)
1217 8436 Vaser + ytterfoder, 5 delar, Druvan, Rörstrand. Höjd: 17-36
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:38)
1217 8326 Vaser 2 st. Höjd: 17-30
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:02)
1217 8325 Vaser 3 delar, Röd Rubin, Gefle. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:57)
1217 8400 Vaser Ett par, Kina, omkring 1900. Höjd: 23
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:01)
1217 8225 Vaser Ett par, porslin, figurala. Höjd: 26
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:00)
1217 8586 Väska Josef Frank. Längd: ca 53 cm. Djup: ca 15 cm, höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:09)
1217 8469 Vattentunna Koppar. Höjd: 55
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)
1217 8336 Viktsats brons. Höjd: 10 cm, komplett
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:15)
1217 8312 Vinglas + champagneglas, 6+ 6. Höjd: 18 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:35)
1217 8290 Vinglas 10 st, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Höjd: 15
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:37)
1217 8733 Vitrinskåp furu, glashyllor. Längd: 73. Djup: 26 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:22)
1217 7164 Vitrinskåp Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 67, djup: 33 cm, höjd: 154 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:31)
1217 8721 Vitrinskåp Längd: 75 cm. Djup: 35 cm, höjd: 169 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:26)
1217 8681 Vitrinskåp rokokostil, 2 delad. Längd: 84 cm. Djup: 32 cm, höjd: 172 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:27)
1217 7413 Vitvinsglas 12 st. Höjd: 19
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:11)
1217 8228 Vykort 4 album, brevkortsalbum
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:12)
1217 8229 Vykort & brev modell äldre, diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 20:11)
1217 8368 Ytterfoder 2 st, bland annat Göteborg. Höjd: 18
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:14)
1217 8384 Ytterfoder 5 st. Keramik. Längd: 30. Diameter: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:41)
1217 8224 Ytterfoder Ett par, Rörstrand, Nan-King, omkring 1900. Höjd: 24 Dia: 27
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:58)
1217 8753 Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19,5
1217 8373 Ytterfoder Gustavsberg, Äggformat. Höjd: 22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 18:26)
1217 8463 Ytterfoder Parian. Höjd: 20
1217 8061 Ytterfoder Portugal, Jugendmodell. Höjd: 20
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:34)
1217 8696 Zinkbalja diameter: 62 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 november 2018 19:51)