1755 1005 Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -54. "Rö No1" Blandteknik, bildmått: 68x102 cm, yttermått inklusive ram: 87x120 cm
Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:49)
1755 1003 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, Styrelsemötet, 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm
Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:25)
1755 1018 Bordsuppsats skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diameter: 11 cm. Höjd: 13 cm
Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:42)
1755 1017 Bordsuppsats skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kristall. Diameter: 15 cm. Höjd: 20,5 cm
Now: 11.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:53)
1755 1004 Byrå med uppsats, Senbarock. Bredd: 111 cm, djup: 58 cm, höjd: 77-93 cm, nyckel
Now: 7.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:46)
1755 1007 Färgetsning Zao Wou-Ki (f. 1921), Signerad, numrerad 189/200, daterad -79. Bildmått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x35 cm
Now: 14.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:12)
1755 1011 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, Nubuk
Now: 7.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:05)
1755 1012 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, Nubuk
Now: 7.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:59)
1755 1022 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med svart läderskoning
Now: 11.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:19)
1755 1016 Jardiniere silver, med glasinsats, 1946. Längd: 43 cm, nettovikt: ca 780 g (silver)
Now: 8.400 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:19)
1755 1021 Jardiniere silver, med mässingsinsats, jugend. Längd: 57 cm. Höjd: 27 cm, vikt: silver netto: ca 3000g
Now: 29.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:41)
1755 1015 Kaviarskål Marie-Claude Lalique, "Igor", Lalique, France. Diameter: 20 cm, höjd: 25,5 cm
Now: 11.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:07)
1755 1010 Konstverk Allen Jones, "Shoe Box", 7 st litografier + skulptur. Signerad, numrerad 131/200, daterad 1968, bladets mått: 38x28. Höjd: 25 cm
Now: 4.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:01)
1755 1019 Kopp med fat & lock Sevres + kanna Berlin. Höjd: 13-17 cm
Now: 700 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:46)
1755 1009 Ring Platina, med Brilliant 4,08 ct (Laboratoriediamant), F/vvs2, storlek: 17,25
Now: 24.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:25)
1755 1014 Skål Lalique, France, fåglar. Diameter: 11,5 cm, höjd: 14 cm
Now: 900 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:19)
1755 1002 Skulptur Älg, brons, stensockel. Längd: 28 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 53 cm
Now: 4.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 19:46)
1755 1001 Skulptur Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Sittande Same, brons. Signerad, Kiirunavaara, daterad 1900, Gjutarstämplar Herman Bergman cire perdue. Höjd: 20 cm
Now: 14.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 20:23)
1755 1013 Skulptur Pierre Alexandre Schoenewerk, kvinna, förgylld brons. Höjd: 44 cm
Now: 8.000 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:57)
1755 1006 Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. Fanerat med mahogny, rektangulär skiva. Brännstämplad, Bredd: 110 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 49 cm
Now: 19.500 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:25)
1755 1008 Stolar 3 st, sengustavianska, IEH (Johan Erik Höglander, stolmakare i Stockholm 1777-1813), 1 st med Stolmakarämbetets sigill samt två med spår av
Now: 3.800 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:15)
1755 1020 Urna Wien, 1800-tal, Höjd: 23 cm
Now: 600 kr (Sista budtid är den 26 januari 2026 18:52)