Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 september 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1201 2554  Affisch litografisk, Moretti, 1967, bladets mått: 41x55,5, signerad, löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:45)

1201 2562  Akryl Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Fågel och bil, signerad, pannå, 32x48

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:52)

1201 2613  Akryl Oidentifierad konstnär. Svanar och hus, signerad, 68x108 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:44)

1201 2557  Akvarell 1800-tal, kvinna med hund, 21x25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:49)

1201 2171  Akvarell A von Gersdorff. Signerad 1946,40x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:38)

1201 2276  Akvarell Anders Gullberg (f. 1927), 1971, "Renar på strimmiga fjäll", 20x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:54)

1201 2287  Akvarell Bengt Johansson, ramens innermått. 54x44,1965

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)

1201 2298  Akvarell Carl Axelsson, 1917, Spansk by. Motivet: 9,5x12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)

1201 2178  Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. Porträtt av Grevinnan Catrine Wachtmeister på Wanås, 1844. Motivet: 21x16

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:57)

1201 1019  Akvarell Gottfried Salzmann (f. 1943), Signerad Salzmann, Berlin Brand. T. Spiegl, 1998, bladets mått: 46,5x59

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:38)

1201 2103  Akvarell Munkar, 26x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)

1201 2074  Akvarell Oidentifierad konstnär. Båt till havs. Signerad K Lewenhaupt, daterad KL 46. Motivet: 22x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)

1201 2663  Akvarell Oidentifierad konstnär. Bladets mått: 23,5x16,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:40)

1201 2359  Akvarell Oidentifierad konstnär. Fasad, 36x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2556  Akvarell Oidentifierad konstnär. Industrilokal. Motivet: 20x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:48)

1201 2564  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kyrkofönster. Motivet: 36,5x13,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:02)

1201 2319  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, Hagia Sofia, 1925,22x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:36)

1201 2643  Akvarell Oidentifierad konstnär. Notre-Dame de Paris, Motivet: 23,5x31,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:54)

1201 2656  Akvarell Oidentifierad konstnär. Porträtt av en 1700-talsdam, bladets mått: 21x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)

1201 2035  Akvarell Oidentifierad konstnär. Riddarholmen. Motivet: 29x 39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:31)

1201 2190  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Skogsberg, 1915,60x80

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)

1201 2652  Akvarell orientalisk. Motivet: ca 17,5x8,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)

1201 2274  Akvarell P Nilouss, Paris, kvinna vid vatten, 15x25, signerad

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:48)

1201 2523  Akvarell Svenska Ambassaden i Köpenhamn, 1948,32x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:34)

1201 2366  Akvareller 2 st, E Benvenuti, Venedig, 16x31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:19)

1201 2326  Akvareller 2 st, E Leteurtre. Motivet: 5,5x8,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:49)

1201 2306  Akvareller 2 st, Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Sagomotiv, intyg a tergo. Motivet: 22x37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:56)

1201 2277  Akvareller 4 st, Kina, 32x15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:56)

1201 2534  Akvareller/teckningar Kvinnor & barn. Bredder 9-30 cm, höjder 14-43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)

1201 2421  Amplar Ett par, glas / prismor, korgbotten, diameter: 25

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)

1201 2186  Armatur för fartyg, mässing, diameter, ca 40. Längd: 33 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)

1201 2043  Armbandsur Bradley Time, 50 years with Mickey. Boettens diameter ca 4 cm, total längd med armband ca 22,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 7178  Armbandsur Poljot, 17 juveler, datum, Sovjetunionen, 1944-1969. Boettens diameter. Ca 3,5cm, tota. Längd: ca 21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)

1201 2382  Askkopp metall, Fluga. Längd: 19

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)

1201 2509  Assietter 19 delar, Historia America. Diameter ca 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)

1201 9308  Bakelitradio längd: 33 cm, djup: 21 cm, höjd: 19 cm, med högtalare, Philips 30-tal, längd: 45, djup: 10, höjd: 48, Ej provad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)

1201 2339  Bänk/konsol Marmorerad. Längd: 150, djup: 36 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)

1201 2158  Bankett Längd: 74 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)

1201 2511  Beautybox Lisbeth Dahl. Längd: 29 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:13)

1201 2330  Beslag  + lås + nycklar, diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:02)

1201 2163  Bestick 6+ 6 st, mässing, träskaft

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)

1201 9345  Bestick silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 35 delar, bruttovikt: 1250 g (varav knivar 800g)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)

1201 1008  Bestickuppsättning 119 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, bruttovikt: 4200g (varav knivar 1800g)

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2127  Bestickuppsättning 42 del Silver, monogram

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)

1201 2095  Bestickuppsättning 60 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nysilver, "Romantik"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 2175  Bestickuppsättning 72 delar, silver, Modell Princess, Thore Eldh, Ceson, Göteborg

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:49)

1201 2094  Bestickuppsättning ca 35 delar, Opus, design: Tias Eckhoff, Danmark. Rostfritt, plasthandtag

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)

1201 2529  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. 1800-tal, 20x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:17)

1201 2322  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 18x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)

1201 2308  Blandteknik 3 st, Gunnar Thorén (f. 1931), Sverige. Oramade, kartong, bladets mått: 30x 50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)

1201 2542  Blandteknik 8 st

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:36)

1201 2540  Blandteknik akvareller mm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)

1201 2539  Blandteknik Diverse, militärer m. M. Bredder: 10-35 cm. Höjder: 15-46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)

1201 2135  Blandteknik E Zons. Signerad, daterad 1953. Motivet: 21x17 cm

1201 2543  Blandteknik Grafik, diverse. Bredder: 11-47 cm, höjder: 15,5-34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 2314  Blandteknik Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. 1908, herrar. Motivet: 17x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:26)

1201 9136  Blandteknik John Österlund (1875-1953), Sverige. "Fårö, Juni -48". Motivet: 23x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)

1201 2354  Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. 1951, Komposition, 76x55

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:51)

1201 2055  Blandteknik Lars Herder (1923-1976), Sverige. Kust, 45x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:54)

1201 2172  Blandteknik Neringa Stjernman (f. 1964), Sverige. 2006. Pannå, 120x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:38)

1201 2272  Blandteknik Oidentifierad konstnär, kvinna, monogramsignerad, M N. Motivet: 28x21

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:43)

1201 2313  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Flicka, 34x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:20)

1201 2188  Blandteknik Sylvain Vigny (1903-1970), Frankrike. Porträtt, 58x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:29)

1201 2531  Blandteknik/akvareller 8 st. Bredder: 13-32 cm, höjder: 15-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)

1201 2242  Blomsterbord längd: 100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)

1201 2266  Bord med hylla, på hjul. Längd: 61, djup: 42 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:18)

1201 2493  Bordsdekorationer ett par, fåglar, metall. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:57)

1201 2590  Bordsfotogenlampa glas och nysilver. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)

1201 2215  Bordsfotogenlampa mässing /trä. Höjd: 61

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)

1201 2434  Bordslampa fajans. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)

1201 2443  Bordslampa höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:49)

1201 2616  Bordslampa mässing. Höjd: 90

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)

1201 2241  Bordslampa Mässing/teak. Höjd: 37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:26)

1201 2513  Bordslampa nutida. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:19)

1201 2223  Bordspendyl 1800-tal. Höjd: 34

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)

1201 2595  Bricka + brödkorg + espressokokare, Alessi. Brickans mått: ca 58x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2042  Bricka med handtag nysilver, England. Längd: 63

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)

1201 2456  Brickbord rokokostil. Längd: 77. Djup: 56 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)

1201 2231  Briefcase valnöt och läder, kombinationslås, Italien, 43x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)

1201 9179  Byrå "Stiletto", 1940-/50-tal, mahogny / mässing / glasskiva. Längd: 56, djup: 30 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:53)

1201 2569  Byrå England. Längd: 63, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:07)

1201 9275  Byrå England. Längd: 77 cm. Djup: 46 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)

1201 2408  Byrå NK, etikettmärkt. Längd: 80, djup: 46 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)

1201 2347  Byrå omkring 1900, Furu. Längd: 106, djup: 48 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)

1201 2571  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 66, djup: 35 cm, höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:08)

1201 9160  Byrå rokokostil, stenskiva, mahogny. Längd: 75, djup: 46 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:16)

1201 2485  Champagneglas 12 st. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:48)

1201 9296  Chiffonjé Sent 1800-tal, Intarsia. Längd: 104 60, höjd: 164 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)

1201 2490  Coasters 2 par, nysilver. Diameter: 12-16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)

1201 2152  Collage Oidentifierad konstnär. Signerad Amin, 1996. Motivet: 46x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)

1201 2413  Däckstol

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:59)

1201 2332  Dekorelement  + tryckplåt, 2 delar, trä, Asien, 24x37 & 35x18

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)

1201 2197  Dekorelement bemålat trä. Längd: 85

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:31)

1201 2165  Dessertskålar 6 st, England. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:24)

1201 2222  Docka längd: 28 cm + garderob & kläder, Mattel, 1965, längd: 25,5 cm, djup: 9 cm, höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:18)

1201 2270  Dokumentskåp Plåt. Längd: 94, djup: 65 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:20)

1201 9343  Dosa silver, antik. Höjd: 3,6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:23)

1201 2477  Dosor 3 st, bland annat Herend. Höjd: 7-11

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:41)

1201 2157  Dukar 4 st, 300x240 cm, 360x160 cm, 220x120 cm, 220x180 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2625  Emaljmålning Torolf Engström (1909-1987), Sverige. Öar och sol. Signerad, daterad -75. 35x35 cm

1201 2203  Emmafåtölj Nyrokokostil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:33)

1201 2115  Étagère Längd: 59 cm. Djup: 30 cm, höjd: 157 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:20)

1201 2549  Etsning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Man med hundar. Motivet: 31x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:36)

1201 9199  Etsning Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. "Maison Close", osignerad. Motivet: 10x15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 september 2018 08:16)

1201 9326  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Motivet: 15x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:51)

1201 9096  Etsning / akvatint Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. 1990, "Grå snäcka". Motivet: 15,5x11

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:35)

1201 2634  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 25/30. Motivet: 49x64,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:13)

1201 2182  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 190/290, bladets mått: 44x30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:40)

1201 2181  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 192/290, bladets mått: 43x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:29)

1201 7275  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 14/100. Motivet: 74x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)

1201 9067  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), strand. EA-upplaga. Motivet: 19x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2201  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Waxholm I". Signerad, numrerad 161/290. Motivet: 37,5x45,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:17)

1201 2024  Färglitografi Björn Linderoth, Marin. Motivet: 38x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:15)

1201 2636  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 84/260, signerad. Motivet: 51x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)

1201 2054  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Vollsjö station. Signerad, numrerad 183/290. Motivet: 63x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)

1201 2033  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. PT, blommor. Motivet: 40x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)

1201 2134  Färglitografi Ingegerd Möller-Nygren (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 225/260. Motivet: 25x31 cm

1201 2180  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 66/290. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)

1201 2031  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybrokajen. Motivet: 43x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)

1201 2032  Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Stockholmsmotiv. Motivet: 54x51

1201 2638  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Skruvboll". Signerad, numrerad 246/250. Motivet: 47x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)

1201 2594  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Gondolen. Signerad, numrerad 263/380. Motivet: 69x47 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)

1201 2579  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, -52, arbetare. Motivet: 42x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)

1201 2002  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad -90, numrerad 105/260, Dansare, löst blad, bladets mått: 63x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:14)

1201 2038  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Fönster. Signerad, numrerad 75/300. Motivet: 29x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)

1201 2269  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Interiör. Motivet: 32x38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)

1201 2267  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 48/310, signerad. Motivet: 31x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:20)

1201 2362  Färglitografi sign Gatu, 40 ex. Motivet: 19x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)

1201 2653  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. PT, 1973, "Utsikt från en buss". Motivet: 39x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)

1201 2658  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Kvinna. Motivet: 50x35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:29)

1201 2064  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Don, HC-upplaga. Motivet: 29x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)

1201 2091  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad HC-upplaga. Motivet: 42x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:57)

1201 2034  Färglitografier 2 st, Håkan Thorsén (f. 1928), landskap, 52x59,72x74

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:29)

1201 9053  Färglitografier 3 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Hur man snoppar cigarrer eller fyra sätt att demaskera illusionen". Signerad, numrerad 38/200. Motivet: 62x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:57)

1201 9269  Fasadbelysningar 6 + 1, metall, nutida, längd. 6cm. Djup: 12 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)

1201 2488  Fat 20 st + 5 askfat, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 8,5-17 cm. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:50)

1201 2196  Fat på fot, Kristall. Diameter: 17,5, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)

1201 2251  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Farmor

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:43)

1201 2219  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese, formpressat trä, fårskinn, skadad

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:46)

1201 2672  Fickur 3 st, bland annat: Omega och silver. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)

1201 9047  Fickur Hebdomas patent, 8 Days. Diameter: ca 5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)

1201 2474  Figurin 1800-tal, man med Flöjt, 13. Längd: 5 cm, djup: 5 cm, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)

1201 2449  Figurin björnunge, Guldkroken. Längd: 16 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:58)

1201 2471  Figurin Meissen. Höjd: 15

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:35)

1201 2211  Figurin porslin, Tyskland, flicka med kid. Höjd: 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)

1201 2212  Figuringrupp Lladro, Älgfamilj. Längd: 21, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)

1201 2401  Fiol + stråke, i väska. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)

1201 9229  Fiskbestick 8+ 8 st, nysilver, skaft av plast

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)

1201 2173  Flakong 1800-tal, 4 flaskor, mässing och glas. Höjd: 11,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:39)

1201 9392  Flakonger 4 st, glas, bland annat Orrefors. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:13)

1201 2170  Fotografi Johan Bergmark (f. 1969), Sverige. Willem Dafoe. Fotograferad på Berns 2012 för Stockholms filmfestival, C-print. Signerad, löst blad, numrerad 9/19, bladets mått: ca 60x42 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)

1201 2176  Fruktbestick Förgyllt silver, 4+ 6 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:50)

1201 2386  Fruktservis Keramik, 7 delar. Diameter: 20-26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)

1201 2224  Gardiner 4 st, "Handprinted for Nordiska Kompaniet", 217x110,217x105,220x170,216x165

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:23)

1201 9385  Gitarr AB Herman Carlsson Levin, Göteborg. Längd: 92

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:59)

1201 2371  Glas 10 st, Orrefors, Carina. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:14)

1201 2480  Glas Böhmen, 14 delar. Höjd: 5/18/20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)

1201 2246  Glas Rökfärgade, 7+ 8 st. Höjd: 9-13

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:33)

1201 7273  Glas Rött, 6+ 5+ 5 st. Höjd: 6,5-7,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:41)

1201 2576  Glasservis 30 delar, modell Helga. 6+ 6+ 6+ 6+ 6 st. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:25)

1201 9338  Glasservis ca 46 delar. "Carolina", Orrefors, slipat glas. Höjd: 9 -15 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)

1201 2126  Glasservisdelar 17 st. Odelberg Junior, Etsad och delvis förgylld dekor av rutor och blommor. 9 vinglas + 8 seltersglas. Höjd: 9-13,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)

1201 9177  Glöggryta  + hink med lock, 2 delar, Koppar. Höjd: 17-18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:48)

1201 2254  Golvlampa 1950/60-tal. Höjd: 103

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:53)

1201 2192  Golvlampfot 1930-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)

1201 2159  Golvlampor 2 st, Bergboms, mässing. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:07)

1201 2146  Golvvas Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Lindshammar. Rött glas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:04)

1201 2001  Golvvas Kina, 1800-tal. Höjd: 43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)

1201 2294  Grafiska blad i mapp + häfte, Adolf Hallman (1893-1968), "Världsstad", 7 blad, 1950, ej sign / numrerade, bladets mått: , bladets mått: 60x41

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:26)

1201 2363  Gravyrer 2 st, boskap, 1800-tal. Motivet: ca 25x33

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:15)

1201 2230  Gungstol Rotting

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)

1201 2156  Hallykta glas och metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)

1201 9006  Hallykta glas och metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)

1201 2248  Jordglob med belysning. Höjd: 137 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:39)

1201 2264  Kaffebord mässingsbricka på benställning, orientaliskt. Diameter: 62. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:19)

1201 2451  Kaffekoppar 5 koppar med fat, Hackefors

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:01)

1201 2450  Kaffekoppar med fat, 6 st, Eschenbach, Tyskland

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:58)

1201 2586  Kaffeservis 24 delar, Royal Tuscan, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)

1201 2092  Kaffeservis 5 st, Lotus, Lidköping, 4 koppar + kanna

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:24)

1201 2088  Kaffeservisdelar 11 delar. Räfflad dekor av stiliserad linnéa, 11 kaffekoppar med fat

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)

1201 2093  Kaffeservisdelar 14 delar, Gustavsberg, benporslin, gulddekor på ljus botten. 6 koppar med fat, 6 assietter, sockerskål, gräddkanna

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)

1201 2044  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:40)

1201 2476  Kanna + sockerskål, Meissen. Höjd: 8-15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)

1201 2472  Kannor 2 st, Berlin, 1800-tal. Höjd: 10-14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)

1201 9099  Kannor 3 delar, Alessi. Vattenkokare, espressobryggare & kaffebryggare. Längd: 9-18 cm, djup: 9-18 cm, höjd: 15-43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:46)

1201 2582  Karaff  + glas, 7 delar, 1950-tal. Höjd: 17-30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:27)

1201 9340  Karaffer 4 st, En med silvermontering, 1948. Bla Orrefors, Höjd: 23-27

1201 2580  Karaffer Ett par, Kristall, Silvermonterade, Whisky & Cognac, 1936. Höjd: 23

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:30)

1201 2504  Karaffer ett par, Kristall. Höjd: 33

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)

1201 2391  Karmstol

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:24)

1201 2409  Karmstol England

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:54)

1201 2229  Karmstol Karl Erik Ekselius

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2137  Karmstol mahogny, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:27)

1201 2412  Karmstol rokokostil, Skinn

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 7128  Karmstolar ett par, Björk, Karl Johanstil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:20)

1201 2641  Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell, bemålade

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:51)

1201 2205  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:40)

1201 2438  Karta kolorerat kopparstick, Skandinavien. Motivet: 49x58

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 14:54)

1201 2227  Karta Spanien och Portugal. Motivet: 50x58

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2304  Kartor 2 st, lösa blad, Jerusalem & Italien. Längd ca 44,5 respektive 38, höjd ca 60 respektive 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)

1201 9137  Kaseintempera Staffan Tilander (1923-2001), Sverige. "Vernissage". Signerad, daterad 1986. 55x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2560  Kastruller 4 st, Koppar. Ca 7,5 cm och 11 cm i diameter, ca 10 cm och 13 cm i diameter, ca 16 cm och 26 cm i diameter, ca 15 cm och 23 cm i diameter

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:55)

1201 2133  Kelim 200x85

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)

1201 2131  Kelim 340x80

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:01)

1201 2132  Kelim 340x88

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)

1201 9309  Kista furu, beslag i smide. Längd: 90 cm. Djup: 55 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)

1201 2207  Klädhängare ett par, väggmontage. Utfällbar galge. Bemålade. Längd: 56 cm. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:43)

1201 2591  Klotlampa höjd: 80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)

1201 2436  Koffert längd: 92 cm, djup: 51 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)

1201 2275  Kokbok Salvador Dalí (1904-1989), "Dinéerna med Gala", numrerad 1234/1500. Ca 22x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:53)

1201 2243  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)

1201 2470  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:27)

1201 2376  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2281  Köksutensilier Parti diverse, Le Creuset, Frankrike

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:48)

1201 2027  Konsolbord Gustaviansk stil, stenskiva. Längd: 78. Djup: 27 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2387  Konstglas 3 delar, färgat glas. Höjd: 6-32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)

1201 2524  Konstglas 4 delar, bland annat Erik Höglund. Höjd: 2-17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)

1201 2507  Kristall 7 delar, Böhmen, vaser + karaff + whiskyglas. Höjd: 9-25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)

1201 2139  Kristallskål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I schatull. Diameter: 23,5, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:36)

1201 2432  Kruka Kina. Höjd: 38, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)

1201 2372  Kruthorn Motivet, 7 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:15)

1201 2584  Kryddburkar 6 st, Arabia, porslin / kork. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:29)

1201 2388  Kryddburkshylla längd: 46 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:21)

1201 2405  Lampbord Ett par, glas och mässing. Längd: 59, djup: 44 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2621  Lavoar avlutad furu, tidigt 1900-tal. Längd: 65, djup: 50 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:08)

1201 2253  Leksaksbilar 2 st, trä. Längd: 36-50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:50)

1201 2244  Linneskåp längd: 105 cm, djup: 46 cm, höjd: 139 cm

1201 2160  Litografi Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1952, numrerad 2/65. Motivet: 13x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:06)

1201 2261  Litografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 20/360. Motivet: 47x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:17)

1201 2072  Litografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skepp. Signerad, numrerad 5/150. Motivet: 12x13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)

1201 9125  Litografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. "Rymddans", 45x63

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)

1201 2334  Litografi Paul Mansouroff (1896-1983), Ryssland. Motivet: 33x14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:58)

1201 2293  Litografi Stockholms slott, kolorerad. Motivet: 24x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:22)

1201 2420  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 80 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2020  Ljuskrona empirestil. Höjd: 45

1201 1051  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 80

1201 9158  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:09)

1201 2046  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70

1201 2168  Ljusplåtar mässing, ett par, omarbetade. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:31)

1201 2458  Ljusstakar Ett par, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:13)

1201 9239  Ljusstakar ett par, glas, Villeroy & Bosch. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)

1201 2331  Ljusstakar Ett par, modell äldre, smide / trä. Höjd: 29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:54)

1201 2113  Ljusstakar ett par, Oscar Nilsson, Eskilstuna, mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:49)

1201 2265  Ljusstakar Ett par, pläter. Höjd: 19

1201 9457  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964, Stockholm. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)

1201 9342  Ljusstakar ett par, silver, MGAB. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)

1201 2645  Lösa blad 4 st, Oidentifierad konstnär. Diverse porträtt, lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)

1201 2673  Lösa blad Diverse oljemålningar och akvareller med mera

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)

1201 9434  Månbord sengustaviansk stil, mahogny. Diameter: 94 cm. Höjd: 67 cm

1201 2365  Martiniglas 5 st, Orrefors. Höjd: 15

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)

1201 2022  Mat / kaffeservisdelar 81 delar, Aluminia, Christian Joachim (1914-1967), "Tranquebar

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:02)

1201 9358  Mat / te / kaffegods ca 25 delar, Rainbow, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rörstrand, fat. Längd: 14-25 cm, koppar: längd: 7-10 cm, djup: 7-10 cm, höjd: 6 cm

1201 2262  Matbord Gustaviansk stil, City. Längd: 143+ 2x48, djup: 100 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:04)

1201 2468  Matbord Gustaviansk stil, mahogny, Dia 115, höjd: 74 cm, ilägg 3x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:26)

1201 2150  Matbord Teak. Diameter: 110+ 53, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:09)

1201 2598  Matservis ca 40 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:59)

1201 2256  Matservis Hackefors, ca 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:56)

1201 2348  Matservis Hackefors, ca 50 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:35)

1201 2271  Matservis Rosenthal, Maria, porslin med målad dekor i form av björnbär, 43 del

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:26)

1201 2384  Matservisdelar Christineholm, ca 60 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:44)

1201 2109  Matta 53x85 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:14)

1201 2410  Matta Från ROOM, rutig, 73x340

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)

1201 2411  Matta Galleri, Bochara, 82x310

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:56)

1201 2107  Matta Kina, 63x112

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:11)

1201 2106  Matta Kina, Nessims, 136x198 cm

1201 9303  Matta Orientalisk 132x205

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:56)

1201 2144  Matta orientalisk, 101x72

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:59)

1201 2517  Matta orientalisk, 106x160

1201 2518  Matta orientalisk, 108x188

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 2429  Matta orientalisk, 115x78

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:02)

1201 2516  Matta orientalisk, 116x192

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)

1201 2427  Matta orientalisk, 144x240

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:59)

1201 2424  Matta orientalisk, 146x107

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:55)

1201 9302  Matta Orientalisk, 153x210

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:55)

1201 2226  Matta Orientalisk, 168x242

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)

1201 2008  Matta orientalisk, 168x257

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:45)

1201 9318  Matta orientalisk, 195x120

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2519  Matta orientalisk, 84x175

1201 2206  Matta orientalisk, Bochara, 123x180

1201 2520  Matta orientalisk, Bochara, 140x203

1201 2430  Matta orientalisk, Galleri, 290x77

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)

1201 2419  Matta Ryamatta, 170x230 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2225  Miniatyrer 11 delar. England, Wedgwood och Masons, 2-4 cm + hylla. Längd: 30 cm. Djup: 9 cm. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:30)

1201 2497  Moccaservisdelar + kanna, Royal Copenhagen, 11+ 1 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:01)

1201 2466  Modellbilar 10 st. Längd: 10-13

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:24)

1201 2463  Modellbilar 10 st. Längd: 9-13

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:21)

1201 2459  Modellbilar 12 st. Längd. 9-13

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:15)

1201 2457  Modellbilar 12 st. Längd: 10-12

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)

1201 2460  Modellbilar 12 st. Längd: 9-13

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:17)

1201 2461  Modellbilar 12 st. Längd: 9-14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)

1201 2377  Modellskepp längd: 100 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 9170  Mortlar med stöt 2 st. Höjd: 11,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)

1201 2233  Notställ tidigt 1900-tal. Längd: 45, djup: 29 cm, höjd: 109 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)

1201 2368  Oljemålning 1700-/1800-tal, Samtalande män. Olja på pannå, 38x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)

1201 2336  Oljemålning 1700-tal, Mytologiskt motiv. Olja på pannå, 37x29

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)

1201 2305  Oljemålning 1800-tal, män vid balkong, monogramsignatur. Olja på duk, 27x21 cm, uppfodrad duk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:53)

1201 2297  Oljemålning 1800-tal, signerad a tergo, Flicka med fågel. Olja på pannå, oramad, 18x15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)

1201 2295  Oljemålning 1861, Stadsmotiv Frankrike. Olja på pannå, 12x24

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 2566  Oljemålning A Freger. Signerad, daterad 1937, fiskeläge. Olja på duk, 67x95 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:04)

1201 2079  Oljemålning Agnes Börjesson (1829-1900), Sverige. Signerad "Agnes". Påskrift på spännramen. Olja på duk, 52x42 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)

1201 9259  Oljemålning Asta Snellman, torghandel, signerad, -57. Olja på pannå, 59x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:16)

1201 2597  Oljemålning Axel Peterson, Landskap. Signerad, daterad 1886. Olja på duk, 60x90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:00)

1201 2081  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Monogramsignerad CE. Signerad, daterad a tergo 1976. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:05)

1201 2052  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Par. Olja på pannå, 42x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:50)

1201 2148  Oljemålning Dan Martin (1910-1999). Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:07)

1201 2217  Oljemålning E Palm, segelfartyg, signerad. Olja på duk, 61x104

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:26)

1201 2078  Oljemålning Egzon Islami, "The Lost Knight", abstrakt motiv, signerad. Daterad a tergo, 2013. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)

1201 2639  Oljemålning Frederick Park Fairer (1910-1984), Lekande barn. Signerad FP Fairer. Olja på pannå, 50x61 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2642  Oljemålning Frederick Park Fairer (1910-1984), Lekande barn. Signerad FP Fairer. Olja på pannå, 61x50, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)

1201 2404  Oljemålning Gerda Nordling (1875-1942), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 31x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:43)

1201 2218  Oljemålning Harriet Bohlin, "Skog i rött", signerad. Olja på duk, 80x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)

1201 9298  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Monogramsignerad HW, -51. Sydländsk gata. Olja på pannå, 42x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:45)

1201 6211  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Komposition med flicka. Olja på duk, 113x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:19)

1201 6210  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Segelbåtar. Olja på duk, 98x127 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:18)

1201 2528  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Bro vid Sickla", 27x37

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:11)

1201 2662  Oljemålning Ivan Joern (1902-1968), Sverige. Landskap, signerad Joern. Olja på pannå, 61,5x72 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:36)

1201 2069  Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad -76. Olja på pannå, 22x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)

1201 2442  Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad 1959. Olja på pannå, 13x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:47)

1201 2278  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Havskust med sjöfågel, signerad. Olja på duk, 58x88

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)

1201 1027  Oljemålning John Jon-And (1889-1941), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad JONAND NEW YORK 16. Olja på duk, 58x47 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:34)

1201 2189  Oljemålning Jürgen von Konow (1915-1959), Sverige. Montepertuso, signerad. 1948. Olja på pannå, 34x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:30)

1201 2360  Oljemålning kopia. Olja på duk, 86x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:11)

1201 2318  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "I Ateljén". Olja på duk, 20x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 9005  Oljemålning landskapsmotiv, monogramsignerad, daterad 1905. Olja på duk, 48x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)

1201 2221  Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. "Festkväll Collioure". Signerad, daterad Collioure 1928. Olja på duk, 75x60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:51)

1201 2062  Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 52. Olja på duk, 22x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)

1201 2051  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. "Bäckutflöde". Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 45x53 cm

1201 2063  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, olja på papper, 34x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:04)

1201 2061  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, olja på papper, 70x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:52)

1201 2441  Oljemålning Nils Gehlin (1918-2009), Sverige. Signerad, daterad 1987. Olja på pannå, 20x24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:44)

1201 9088  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Skärgård. Olja på pannå, 22x40 cm

1201 9077  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Skärgårdslandskap. Olja på pannå, 36x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)

1201 2301  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Olja på pannå, landskap med herde, 14x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:47)

1201 2309  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna vid spegel, 26x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:15)

1201 2654  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Olja på duk, 48x34 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:20)

1201 2553  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinnoporträtt. Olja på duk, 40x49 cm, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:47)

1201 2320  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med hus. Olja på pannå, 22x30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)

1201 2361  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med kor. Olja på pannå, 24x30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:09)

1201 2315  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med träd. Olja på pannå, 18x27

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:57)

1201 2550  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med väg och kyrka. Olja på pannå, 35x25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:39)

1201 2573  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Läsande kvinna, omkring 1900. Olja på duk, 32x25 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:08)

1201 2325  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modellstudie, man med spjut, uppfodrad duk, oramad, 26x21

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)

1201 2068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GB. Olja på pannå, 16x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:25)

1201 1038  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Påskrift a tergo "A K Brown". Landskapsmotiv, 1800-tal, England. Olja på duk, 23x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:16)

1201 2323  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Portal. Olja på pannå, 17,5x12 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:42)

1201 2657  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, signerad JC -47. Olja på duk. Ca 51x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:16)

1201 2355  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på duk, 80x70

1201 2661  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på pannå, 81x65, oramad

1201 2082  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Abrahamson. Skärgårdsmotiv. Olja på duk, 30x64 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)

1201 2058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad ISE. Sista Styverns trappor, daterad, 1984. Olja på duk, 51x60 cm

1201 2358  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Smith. Olja på duk, 63x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)

1201 2369  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, Bränningar. Olja på duk, 30x45

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)

1201 2151  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1923 Fyris 1-Upsala. Olja på duk, 40x50

1201 2083  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, barn vid klippor. Olja på duk, 33x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)

1201 2335  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustlandskap. Olja på pannå, 23x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:01)

1201 2084  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv, vy mot Skeppsholmen. Olja på duk, 45x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)

1201 2567  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 56x77 cm

1201 2321  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Teaterscen. Olja på trä, 19x15 cm, oramad

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)

1201 2240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vattenförsäljare. Olja på pannå, 34x20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:20)

1201 2671  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vedhuggare. Olja på duk, 65x75 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:00)

1201 2147  Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Gårdsinteriör. Olja på duk, 41x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:05)

1201 2183  Oljemålning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Olja på duk, 73x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)

1201 7214  Oljemålning otydligt signerad, 1860-tal, Landskap med figurer. Olja på duk, 42x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 1001  Oljemålning Paul Graf (1866-1903), Sverige. Samtal på bryggan. Signerad, daterad 1895. Olja på duk, 62x47 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 9189  Oljemålning Signerad H Schilbach, Landskap. Olja på duk, 60x80

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:11)

1201 2440  Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Interiör, 1938. Olja på duk, 33x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:44)

1201 2312  Oljemålningar 2 st, Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Olja på duk, 27x36 cm & 33x41 cm, oramade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:19)

1201 2545  Oljemålningar 3 st, 1800-tal, ca 27x20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)

1201 2311  Oljemålningar 4 st, Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Olja på pannå, ca 30x40 cm, oramade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:17)

1201 2100  Pallar 2 st, Sk Z-pall, 1960-tal. Klädsel av galon, stålrörsstomme. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:53)

1201 2389  Paraplyställ Metall. Höjd: 53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)

1201 2530  Parti Teckningar/grafik mm. Längd: 18-36 cm. Höjd: 18-42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:18)

1201 2533  Parti akvareller teckningar, modell äldre

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)

1201 2532  Parti aquatinter 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)

1201 2279  Parti dukar linne, Dalsjöfors, Almedahl, m. M

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)

1201 2303  Parti kartor diverse, oramade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:51)

1201 2049  Parti keramik Höganäs. Krus, krukor & cisterner. Saltglaserat stengods. Höjd: 3-32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:15)

1201 2559  Parti linne servetter

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:51)

1201 2615  Parti lösa blad diverse akvareller och teckningar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:44)

1201 2601  Parti lösa blad diverse akvareller och teckningar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:09)

1201 2669  Parti lösa blad diverse, bland annat Föreningen för Grafisk Konst

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2626  Parti lösa blad Gabrielle Ferouelle, diverse akvareller och teckningar med mera. Lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:44)

1201 2627  Parti oljemålningar 10 st, oidentifierade konstnärer, lösa dukar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:49)

1201 2628  Parti oljemålningar 10 st, oidentifierade konstnärer, lösa dukar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:52)

1201 2629  Parti oljemålningar 20 st, oidentifierade konstnärer, lösa dukar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)

1201 2611  Parti oljemålningar Oidentifierade konstnärer. 10 st lösa dukar och blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:36)

1201 2614  Parti oljemålningar Oidentifierade konstnärer. 4 st lösa dukar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)

1201 2612  Parti oljemålningar Oidentifierade konstnärer. 7 st lösa dukar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:41)

1201 2512  Parti smycken bland annat Silver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)

1201 2155  Parti vykort diverse utländska

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:44)

1201 9019  Pastell Kerttu Kuikanmäki (f. 1928), Finland. 52x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:23)

1201 9023  Pastell Kerttu Kuikanmäki (f. 1928), Finland. Blomstermotiv. Signerad, daterad 1978,49x38 cm

1201 2324  Pastell Oidentifierad konstnär. Barnporträtt. Motivet: 27x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:43)

1201 2655  Pastell Oidentifierad konstnär. Manshuvud, rödkrita på papper. Motivet: 26x20 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:39)

1201 2619  Pelarbord Drum table, idegran, läderskiva, England. Diameter: 92, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)

1201 2609  Pelarbord Ett par. Diameter: 38, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)

1201 2395  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:27)

1201 2342  Pigtittare Björk, 1800-tal. Höjd: 57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:26)

1201 2166  Piphuvuden 3 st, porslin, antika. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)

1201 2378  Plafond diameter: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:43)

1201 2232  Portfölj Läder, Isanti, Italien. Längd ca 40 cm, höjd ca 30 cm, djup ca 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:39)

1201 2340  Radio/barmöbel längd: 120 cm, djup: 45 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:23)

1201 2499  Räkglas 24 st. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:07)

1201 2593  Remmare 12 st. Gröna, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:38)

1201 2247  Remmare 8+ 7 st. Höjd: 11-13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)

1201 2101  Ritningshållare Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Två par, böjträ, 1900-tal. Höjd: 90 cm, 26-27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)

1201 2136  Rökbord 1920-tal. Diameter: 60, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:25)

1201 2249  Rökbord med kopparskiva, 1930-tal. Diameter: 60, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:40)

1201 9206  Salongsbord diameter: 78 cm. Höjd: 75 cm

1201 2644  Salongsbord Gustaviansk stil, bemålad. Längd: 113, djup: 71 cm, höjd: 69 cm

1201 2491  Saltkar ett par, silver, Snäckor. Höjd: 10

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2026  Sängram + bänk, 1700-/1800-tal, Hälsingland, Furu, Madrassmått 72x180, bänk med förvaring

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)

1201 2017  Satsbord 3 delar, Masurbjörk. Diameter: 45-80, ej märkt

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)

1201 2085  Schatull på benställning, Gustaviansk stil, Längd: 70,5 cm. Djup: 41 cm, höjd: 76,5 cm på benställning (36 cm)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:02)

1201 2670  Serigrafi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Sally", efter original, upplaga 4/150. Motivet: 46x38 cm, löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2454  Serveringsvagn barockstil, 20-tal. Längd: 65, djup: 50 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:10)

1201 2617  Serveringsvagn Idegran, England. Längd: 68, djup: 47 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:49)

1201 2608  Serveringsvagn mässing och glas. Diameter: 56. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)

1201 9268  Serveringsvagn Teak, Tibro möbler. Längd: 85+ 38. Djup: 51 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:25)

1201 2508  Servisdelar Arabia, 7 delar, omkring 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:11)

1201 2385  Servisdelar ca 25 del

1201 2394  Servisdelar Gustavsberg, ca 40 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:26)

1201 2142  Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 30 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 2620  Sideboard med hylla, betsad idegran, trissorl. 149. Djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)

1201 9153  Sideboard med låda, Jugend, ek. Längd: 90, djup: 54 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:58)

1201 2479  Silver 3 delar, diverse. Längd 7-9 cm, höjd 2-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)

1201 2448  Sjal Hermès, Paris, 1837-1987,88x88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:00)

1201 2250  Skål Gefle, Röd Rubin. Diameter: 26, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:42)

1201 9063  Skål Kina, 1900-tal, porslin. Diameter: 31, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:34)

1201 2327  Skålar  + glas, 15 delar. Höjd: 8 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:50)

1201 2462  Skålar  + vas, 3 delar, bland annat Lindstrand & Vallien. Höjd: 8-16

1201 9051  Skålar 2 st, kristall, bland annat Orrefors. Höjd: 7-10, diameter: 19-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:30)

1201 2583  Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors, diameter: 12,5-19

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)

1201 2112  Skålfat Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Diameter: 26 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)

1201 2649  Skålfat Jugend, vitmetall, sittande flicka. Längd: 33. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)

1201 2140  Skålfat Keramik, Dresden. Diameter: 51

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:34)

1201 2350  Skålfat Keramik, Gustavsberg. Diameter: 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)

1201 9237  Skänkstop tenn, Wigholm 1855. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:36)

1201 9440  Skåp 1880-tal, spegeldörr, mahogny. Längd: 93. Djup: 53 cm. Höjd: 178 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:31)

1201 6135  Skåp Barockstil, 1800-tal. Senare underrede, Längd: 130. Djup: 50 cm, höjd: 160 cm

1201 2280  Skåp Orientaliskt. Längd: 105, djup: 53 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)

1201 9325  Skedar 6 st. Silver, Franska Liljan Längd: 14

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:50)

1201 2097  Skrivbordslampa Christian Dell, stål, justerbar. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:48)

1201 1055  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Unik. Höjd: 32 cm (42 cm inkl. Sockel)

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:55)

1201 9089  Skulptur brons, efter Milo, Kvinna med örn. Nutida, Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:27)

1201 9091  Skulptur brons, efter Philips, Reveil. Nutida, Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)

1201 9271  Skulptur Buddha, Trä. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)

1201 2483  Skulptur Madonna, Trä, Polen. Höjd: 72

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:46)

1201 2482  Skulptur mässing, Hjort. Längd: 30, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)

1201 2624  Skulptur pojkhuvud, patinerad gips, efter Coco Renoir. Höjd: 35 in. Sockel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:20)

1201 2260  Skulptur porslin, frukter, Italien. Höjd: 28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:14)

1201 2141  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:38)

1201 9250  Skulpturer 2 st. Porslin, hundar, bland annat Lomosonov. Längd: 30, höjd: 15 + längd. 29 h 21

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:56)

1201 2214  Skulpturer 2 st. Tomtar, keramik, modell äldre. Höjd: 26 - 32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:51)

1201 2015  Skykanna silver, Danmark, 1933, trähandtag. Längd: 17, JS

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:15)

1201 2164  Smörknivar 6 st, porslinsskaft. Längd: 11,5 cm

1201 2444  Smycken silver, 7 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:50)

1201 2498  Snapsglas 12 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)

1201 2375  Snurrfåtöljer ett par, Rotting

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:38)

1201 2029  Snurrpall Nyrokoko, mahogny. Höjd: 56 cm

1201 2179  Sockerskål + ströare + bordssurtout, nysilver. Höjd: ca 30-38

1201 2473  Sockerskål Royal Copenhagen, Flora Danica. Diameter: 8

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)

1201 2500  Sockerskålar ett par, nysilver. Höjd: 23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:06)

1201 2202  Soffa Rokokostil. Längd: ca 190

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)

1201 2587  Soffa rotting, svartlackerad. Längd: 107

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:36)

1201 9106  Soffbord Asien. Längd: 125, djup: 95 cm, höjd: 57 cm, relief & målningar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)

1201 2234  Soffbord glasskiva. Längd: 115, djup: 50 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:50)

1201 2086  Soffbord Hunters table. Längd: 125-195 cm. Djup: 55 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)

1201 9165  Soppslev silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1887, Monogram. Längd: 38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:29)

1201 2515  Spegel 80x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:18)

1201 2565  Spegel Blyglas, 116x81

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:04)

1201 2153  Spegel Förgylld ram, 84x93

1201 2161  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 1900-tal. Höjd: 38 cm

1201 2283  Stekgryta emaljerad, Le Creuset. Frankrike, Längd: 34, + förkläde. Liten emaljskada

1201 2282  Stekgryta emaljerad, Le Creuset. Längd: 40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)

1201 2028  Stol 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:59)

1201 9399  Stol med förvaring, avlutad

1201 2589  Stol nutida, Norrgavel

1201 2089  Stolar 2 st, 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Tillverkningsår 1970, vitmålade

1201 2128  Stolar 2 st, rokokostil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:18)

1201 1050  Stolar 4 st. Axel Einar Hjorth, "Corall", NK Nordiska Kompaniet, 1934, Nr. 37784, björk, rotting. Sits i läder, renoverade

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:32)

1201 2258  Stolar 6 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)

1201 9313  Stolar 6 st, klädd rygg och sits

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:32)

1201 2525  Stolar 6 st, senempire

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)

1201 7192  Stolar 9 st, formpressad träfanér

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)

1201 7190  Strösockersked samesilver, A Ström. Längd: 20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)

1201 2167  Syltkruka Rörstrand. Höjd: 18 cm, längd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)

1201 2431  Takarmatur glas och mässing. Höjd: ca 60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:07)

1201 2390  Takarmatur glas och teak. Höjd: 25 längd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:23)

1201 2633  Takarmatur Jugend, glaskupor. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:02)

1201 2039  Takarmatur mässing / glaskupor. Höjd: 85

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:36)

1201 2514  Takarmatur metall, diameter: 77, höjd: 50 cm

1201 2392  Takarmatur Plexiglas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:24)

1201 2228  Takarmatur prismor. Höjd: 57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:51)

1201 2237  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:16)

1201 2510  Tallrikar 8 st, Rörstrand, Korea. Diameter: 24 cm

1201 2012  Te / kaffegods 10 + 5 delar, Limoges, Georges Boyer, "Oscar de la Renta"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:50)

1201 2603  Teckning Luca Madrassi (1848-1919), Italien. Signerad. Papper, bladets mått: 32x24 cm, löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)

1201 2604  Teckning Oidentifierad konstnär. Motivet: 27x22 cm, löst blad

1201 2370  Teckningar 10 st, samramade, ramens innermått: 37x44

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)

1201 2337  Teckningar Motivet, parti. Längd 14-34 cm, höjd 19-45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:05)

1201 2646  Teckningar parti diverse, Oidentifierade konstnärer. Lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:56)

1201 2536  Teckningar parti, 1800-tal. Längd 24-32 cm, höjd 18-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:24)

1201 2660  Teckningar Roj Friberg (f. 1934), Sverige. 20 st samramade, blyerts på papper, 55x69 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:31)

1201 2489  Tekök nysilver, på rechaud, England. Höjd: 34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:52)

1201 2010  Tekoppar 2 st, limited edition, Porcelain de Couleuvre, 1830-tals modell

1201 2381  Terrin med lock Rechaud, Pläter. Längd: 30

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:00)

1201 2596  Teservis England, 26 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:56)

1201 2452  Tidningsbord längd: 53 cm, djup: 30 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:09)

1201 2349  Tobaksburk Järn, höjd: 18 cm

1201 2622  Toilettebord bemålat, tidigt 1900-tal. Längd: 76, djup: 54 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)

1201 2317  Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. 1988, Fiskeplats, 2/28. Motivet: 10x8,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)

1201 2149  Trädgårdsbord Fällbart. Diameter: 90, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)

1201 9073  Träsnitt Korea, bladets mått: 69,5x35,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:12)

1201 2640  Tuschteckning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 21x31

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:42)

1201 2552  Utställningsaffischer 4 st, Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Litografiska. Bredd ca 50 cm, höjd ca 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:40)

1201 2099  Väggarmaturer NAFA, mässing och plast. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:52)

1201 2445  Väggpendyl gustaviansk stil. Höjd: 53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:52)

1201 2184  Väggskulptur Jan Nilsson, Gädda, trä. Längd: 84

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)

1201 9139  Väggskulptur Torolf Engström (1909-1987), Sverige. Metall / trä, 20x102

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)

1201 1047  Väggur Gustavianskt, kompletterat, bemålat. Höjd: 100

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)

1201 2041  Vas + assietter, 6 + 1 delar, Rörstrand. Assietterna. Diameter: ca 21,5 cm. Vasens höjd: ca 28 cm

1201 2501  Vas Edgar Böckman, keramik, signerad EB. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:07)

1201 2494  Vas Konstglas, Blå. Höjd: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)

1201 2245  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 2503  Vas Kristall. Höjd: 28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)

1201 2296  Vas Kristall. Höjd: 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)

1201 2581  Vas Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi. Höjd: 13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:25)

1201 2195  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:30)

1201 2143  Vaser 2 st, konstglas, bland annat Orrefors. Höjd: 22-24

1201 2048  Vaser 2 st. SAVOY, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, glas, Iittala, Finland + VAS ur serien Granada, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Höjd: 12-16 cm

1201 2193  Vaser 3 st, Orrefors. Höjd: 13-19

1201 2216  Väska "Keepall", Louis Vuitton, Paris, nr. 352, Sd, Längd: 60. Djup: 26 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)

1201 2346  Väskor 3 st, modell äldre. Bredder 46-76 cm, höjder 34-43 cm, djup 16-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)

1201 2527  Vattencistern Höganäs, Saltglaserat stengods. Längd: 71. Djup: 70 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)

1201 2185  Vettar 2 st, Ejderpar. Längd: ca 46

1201 2478  Vinglas 1800-tal. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:43)

1201 2003  Vinkaraff på ställning. Höjd: 52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:31)

1201 2677  Vinprovarglas 10 st. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:27)

1201 2396  Vitrinskåp längd: 94 cm, djup: 32 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)

1201 2486  Vitvinglas 16 st. Höjd: 14

1201 2045  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde & Empire, Gustavsberg. Höjd: 13-20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:59)