1201 2554 Affisch litografisk, Moretti, 1967, bladets mått: 41x55,5, signerad, löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:45)
1201 2562 Akryl Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Fågel och bil, signerad, pannå, 32x48
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:52)
1201 2613 Akryl Oidentifierad konstnär. Svanar och hus, signerad, 68x108 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:44)
1201 2557 Akvarell 1800-tal, kvinna med hund, 21x25
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:49)
1201 2171 Akvarell A von Gersdorff. Signerad 1946,40x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:38)
1201 2276 Akvarell Anders Gullberg (f. 1927), 1971, "Renar på strimmiga fjäll", 20x25
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:54)
1201 2287 Akvarell Bengt Johansson, ramens innermått. 54x44,1965
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)
1201 2298 Akvarell Carl Axelsson, 1917, Spansk by. Motivet: 9,5x12
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)
1201 2178 Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. Porträtt av Grevinnan Catrine Wachtmeister på Wanås, 1844. Motivet: 21x16
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:57)
1201 1019 Akvarell Gottfried Salzmann (f. 1943), Signerad Salzmann, Berlin Brand. T. Spiegl, 1998, bladets mått: 46,5x59
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:38)
1201 2103 Akvarell Munkar, 26x17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)
1201 2074 Akvarell Oidentifierad konstnär. Båt till havs. Signerad K Lewenhaupt, daterad KL 46. Motivet: 22x28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)
1201 2663 Akvarell Oidentifierad konstnär. Bladets mått: 23,5x16,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:40)
1201 2359 Akvarell Oidentifierad konstnär. Fasad, 36x44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2556 Akvarell Oidentifierad konstnär. Industrilokal. Motivet: 20x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:48)
1201 2564 Akvarell Oidentifierad konstnär. Kyrkofönster. Motivet: 36,5x13,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:02)
1201 2319 Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, Hagia Sofia, 1925,22x29
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:36)
1201 2643 Akvarell Oidentifierad konstnär. Notre-Dame de Paris, Motivet: 23,5x31,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:54)
1201 2656 Akvarell Oidentifierad konstnär. Porträtt av en 1700-talsdam, bladets mått: 21x17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)
1201 2035 Akvarell Oidentifierad konstnär. Riddarholmen. Motivet: 29x 39
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:31)
1201 2190 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Skogsberg, 1915,60x80
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)
1201 2652 Akvarell orientalisk. Motivet: ca 17,5x8,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)
1201 2274 Akvarell P Nilouss, Paris, kvinna vid vatten, 15x25, signerad
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:48)
1201 2523 Akvarell Svenska Ambassaden i Köpenhamn, 1948,32x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:34)
1201 2366 Akvareller 2 st, E Benvenuti, Venedig, 16x31
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:19)
1201 2326 Akvareller 2 st, E Leteurtre. Motivet: 5,5x8,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:49)
1201 2306 Akvareller 2 st, Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Sagomotiv, intyg a tergo. Motivet: 22x37
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:56)
1201 2277 Akvareller 4 st, Kina, 32x15
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:56)
1201 2534 Akvareller/teckningar Kvinnor & barn. Bredder 9-30 cm, höjder 14-43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)
1201 2421 Amplar Ett par, glas / prismor, korgbotten, diameter: 25
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)
1201 2186 Armatur för fartyg, mässing, diameter, ca 40. Längd: 33 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)
1201 2043 Armbandsur Bradley Time, 50 years with Mickey. Boettens diameter ca 4 cm, total längd med armband ca 22,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 7178 Armbandsur Poljot, 17 juveler, datum, Sovjetunionen, 1944-1969. Boettens diameter. Ca 3,5cm, tota. Längd: ca 21cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)
1201 2382 Askkopp metall, Fluga. Längd: 19
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)
1201 2509 Assietter 19 delar, Historia America. Diameter ca 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)
1201 9308 Bakelitradio längd: 33 cm, djup: 21 cm, höjd: 19 cm, med högtalare, Philips 30-tal, längd: 45, djup: 10, höjd: 48, Ej provad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)
1201 2339 Bänk/konsol Marmorerad. Längd: 150, djup: 36 cm, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)
1201 2158 Bankett Längd: 74 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)
1201 2511 Beautybox Lisbeth Dahl. Längd: 29 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:13)
1201 2330 Beslag + lås + nycklar, diverse
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:02)
1201 2163 Bestick 6+ 6 st, mässing, träskaft
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)
1201 9345 Bestick silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 35 delar, bruttovikt: 1250 g (varav knivar 800g)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)
1201 1008 Bestickuppsättning 119 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, bruttovikt: 4200g (varav knivar 1800g)
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2127 Bestickuppsättning 42 del Silver, monogram
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)
1201 2095 Bestickuppsättning 60 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nysilver, "Romantik"
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 2175 Bestickuppsättning 72 delar, silver, Modell Princess, Thore Eldh, Ceson, Göteborg
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:49)
1201 2094 Bestickuppsättning ca 35 delar, Opus, design: Tias Eckhoff, Danmark. Rostfritt, plasthandtag
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)
1201 2529 Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. 1800-tal, 20x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:17)
1201 2322 Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 18x21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)
1201 2308 Blandteknik 3 st, Gunnar Thorén (f. 1931), Sverige. Oramade, kartong, bladets mått: 30x 50
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)
1201 2542 Blandteknik 8 st
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:36)
1201 2540 Blandteknik akvareller mm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)
1201 2539 Blandteknik Diverse, militärer m. M. Bredder: 10-35 cm. Höjder: 15-46 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)
1201 2135 Blandteknik E Zons. Signerad, daterad 1953. Motivet: 21x17 cm
1201 2543 Blandteknik Grafik, diverse. Bredder: 11-47 cm, höjder: 15,5-34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 2314 Blandteknik Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. 1908, herrar. Motivet: 17x21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:26)
1201 9136 Blandteknik John Österlund (1875-1953), Sverige. "Fårö, Juni -48". Motivet: 23x31
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)
1201 2354 Blandteknik Lambert Werner (1900-1983), Sverige. 1951, Komposition, 76x55
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:51)
1201 2055 Blandteknik Lars Herder (1923-1976), Sverige. Kust, 45x63
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:54)
1201 2172 Blandteknik Neringa Stjernman (f. 1964), Sverige. 2006. Pannå, 120x75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:38)
1201 2272 Blandteknik Oidentifierad konstnär, kvinna, monogramsignerad, M N. Motivet: 28x21
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:43)
1201 2313 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Flicka, 34x25
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:20)
1201 2188 Blandteknik Sylvain Vigny (1903-1970), Frankrike. Porträtt, 58x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:29)
1201 2531 Blandteknik/akvareller 8 st. Bredder: 13-32 cm, höjder: 15-25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)
1201 2242 Blomsterbord längd: 100 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)
1201 2266 Bord med hylla, på hjul. Längd: 61, djup: 42 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:18)
1201 2493 Bordsdekorationer ett par, fåglar, metall. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:57)
1201 2590 Bordsfotogenlampa glas och nysilver. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)
1201 2215 Bordsfotogenlampa mässing /trä. Höjd: 61
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)
1201 2434 Bordslampa fajans. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)
1201 2443 Bordslampa höjd: 55 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:49)
1201 2616 Bordslampa mässing. Höjd: 90
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)
1201 2241 Bordslampa Mässing/teak. Höjd: 37
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:26)
1201 2513 Bordslampa nutida. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:19)
1201 2223 Bordspendyl 1800-tal. Höjd: 34
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)
1201 2595 Bricka + brödkorg + espressokokare, Alessi. Brickans mått: ca 58x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2042 Bricka med handtag nysilver, England. Längd: 63
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)
1201 2456 Brickbord rokokostil. Längd: 77. Djup: 56 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)
1201 2231 Briefcase valnöt och läder, kombinationslås, Italien, 43x30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)
1201 9179 Byrå "Stiletto", 1940-/50-tal, mahogny / mässing / glasskiva. Längd: 56, djup: 30 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:53)
1201 2569 Byrå England. Längd: 63, djup: 40 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:07)
1201 9275 Byrå England. Längd: 77 cm. Djup: 46 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)
1201 2408 Byrå NK, etikettmärkt. Längd: 80, djup: 46 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)
1201 2347 Byrå omkring 1900, Furu. Längd: 106, djup: 48 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)
1201 2571 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 66, djup: 35 cm, höjd: 69 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:08)
1201 9160 Byrå rokokostil, stenskiva, mahogny. Längd: 75, djup: 46 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:16)
1201 2485 Champagneglas 12 st. Höjd: 10,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:48)
1201 9296 Chiffonjé Sent 1800-tal, Intarsia. Längd: 104 60, höjd: 164 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)
1201 2490 Coasters 2 par, nysilver. Diameter: 12-16
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)
1201 2152 Collage Oidentifierad konstnär. Signerad Amin, 1996. Motivet: 46x44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)
1201 2413 Däckstol
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:59)
1201 2332 Dekorelement + tryckplåt, 2 delar, trä, Asien, 24x37 & 35x18
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)
1201 2197 Dekorelement bemålat trä. Längd: 85
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:31)
1201 2165 Dessertskålar 6 st, England. Diameter: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:24)
1201 2222 Docka längd: 28 cm + garderob & kläder, Mattel, 1965, längd: 25,5 cm, djup: 9 cm, höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:18)
1201 2270 Dokumentskåp Plåt. Längd: 94, djup: 65 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:20)
1201 9343 Dosa silver, antik. Höjd: 3,6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:23)
1201 2477 Dosor 3 st, bland annat Herend. Höjd: 7-11
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:41)
1201 2157 Dukar 4 st, 300x240 cm, 360x160 cm, 220x120 cm, 220x180 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2625 Emaljmålning Torolf Engström (1909-1987), Sverige. Öar och sol. Signerad, daterad -75. 35x35 cm
1201 2203 Emmafåtölj Nyrokokostil
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:33)
1201 2115 Étagère Längd: 59 cm. Djup: 30 cm, höjd: 157 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:20)
1201 2549 Etsning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Man med hundar. Motivet: 31x41
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:36)
1201 9199 Etsning Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. "Maison Close", osignerad. Motivet: 10x15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 september 2018 08:16)
1201 9326 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Motivet: 15x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:51)
1201 9096 Etsning / akvatint Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. 1990, "Grå snäcka". Motivet: 15,5x11
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:35)
1201 2634 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 25/30. Motivet: 49x64,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:13)
1201 2182 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 190/290, bladets mått: 44x30 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:40)
1201 2181 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 192/290, bladets mått: 43x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:29)
1201 7275 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 14/100. Motivet: 74x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)
1201 9067 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), strand. EA-upplaga. Motivet: 19x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2201 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Waxholm I". Signerad, numrerad 161/290. Motivet: 37,5x45,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:17)
1201 2024 Färglitografi Björn Linderoth, Marin. Motivet: 38x53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:15)
1201 2636 Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 84/260, signerad. Motivet: 51x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)
1201 2054 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Vollsjö station. Signerad, numrerad 183/290. Motivet: 63x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)
1201 2033 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. PT, blommor. Motivet: 40x56
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)
1201 2134 Färglitografi Ingegerd Möller-Nygren (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 225/260. Motivet: 25x31 cm
1201 2180 Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 66/290. Motivet: 28x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)
1201 2031 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybrokajen. Motivet: 43x53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:27)
1201 2032 Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Stockholmsmotiv. Motivet: 54x51
1201 2638 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Skruvboll". Signerad, numrerad 246/250. Motivet: 47x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)
1201 2594 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Gondolen. Signerad, numrerad 263/380. Motivet: 69x47 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)
1201 2579 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, -52, arbetare. Motivet: 42x57
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)
1201 2002 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad -90, numrerad 105/260, Dansare, löst blad, bladets mått: 63x73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:14)
1201 2038 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Fönster. Signerad, numrerad 75/300. Motivet: 29x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)
1201 2269 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Interiör. Motivet: 32x38
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:22)
1201 2267 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 48/310, signerad. Motivet: 31x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:20)
1201 2362 Färglitografi sign Gatu, 40 ex. Motivet: 19x15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)
1201 2653 Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. PT, 1973, "Utsikt från en buss". Motivet: 39x48
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)
1201 2658 Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Kvinna. Motivet: 50x35
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:29)
1201 2064 Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Don, HC-upplaga. Motivet: 29x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)
1201 2091 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad HC-upplaga. Motivet: 42x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:57)
1201 2034 Färglitografier 2 st, Håkan Thorsén (f. 1928), landskap, 52x59,72x74
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:29)
1201 9053 Färglitografier 3 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Hur man snoppar cigarrer eller fyra sätt att demaskera illusionen". Signerad, numrerad 38/200. Motivet: 62x73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:57)
1201 9269 Fasadbelysningar 6 + 1, metall, nutida, längd. 6cm. Djup: 12 cm, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)
1201 2488 Fat 20 st + 5 askfat, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 8,5-17 cm. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:50)
1201 2196 Fat på fot, Kristall. Diameter: 17,5, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)
1201 2251 Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Farmor
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:43)
1201 2219 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese, formpressat trä, fårskinn, skadad
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:46)
1201 2672 Fickur 3 st, bland annat: Omega och silver. Diameter: 5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)
1201 9047 Fickur Hebdomas patent, 8 Days. Diameter: ca 5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)
1201 2474 Figurin 1800-tal, man med Flöjt, 13. Längd: 5 cm, djup: 5 cm, höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)
1201 2449 Figurin björnunge, Guldkroken. Längd: 16 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:58)
1201 2471 Figurin Meissen. Höjd: 15
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:35)
1201 2211 Figurin porslin, Tyskland, flicka med kid. Höjd: 22
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)
1201 2212 Figuringrupp Lladro, Älgfamilj. Längd: 21, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)
1201 2401 Fiol + stråke, i väska. Längd: 80 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:37)
1201 9229 Fiskbestick 8+ 8 st, nysilver, skaft av plast
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)
1201 2173 Flakong 1800-tal, 4 flaskor, mässing och glas. Höjd: 11,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:39)
1201 9392 Flakonger 4 st, glas, bland annat Orrefors. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:13)
1201 2170 Fotografi Johan Bergmark (f. 1969), Sverige. Willem Dafoe. Fotograferad på Berns 2012 för Stockholms filmfestival, C-print. Signerad, löst blad, numrerad 9/19, bladets mått: ca 60x42 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)
1201 2176 Fruktbestick Förgyllt silver, 4+ 6 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:50)
1201 2386 Fruktservis Keramik, 7 delar. Diameter: 20-26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)
1201 2224 Gardiner 4 st, "Handprinted for Nordiska Kompaniet", 217x110,217x105,220x170,216x165
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:23)
1201 9385 Gitarr AB Herman Carlsson Levin, Göteborg. Längd: 92
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:59)
1201 2371 Glas 10 st, Orrefors, Carina. Höjd: 12,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:14)
1201 2480 Glas Böhmen, 14 delar. Höjd: 5/18/20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)
1201 2246 Glas Rökfärgade, 7+ 8 st. Höjd: 9-13
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:33)
1201 7273 Glas Rött, 6+ 5+ 5 st. Höjd: 6,5-7,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:41)
1201 2576 Glasservis 30 delar, modell Helga. 6+ 6+ 6+ 6+ 6 st. Höjd: 9-18 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:25)
1201 9338 Glasservis ca 46 delar. "Carolina", Orrefors, slipat glas. Höjd: 9 -15 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)
1201 2126 Glasservisdelar 17 st. Odelberg Junior, Etsad och delvis förgylld dekor av rutor och blommor. 9 vinglas + 8 seltersglas. Höjd: 9-13,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)
1201 9177 Glöggryta + hink med lock, 2 delar, Koppar. Höjd: 17-18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:48)
1201 2254 Golvlampa 1950/60-tal. Höjd: 103
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:53)
1201 2192 Golvlampfot 1930-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 142 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)
1201 2159 Golvlampor 2 st, Bergboms, mässing. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:07)
1201 2146 Golvvas Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Lindshammar. Rött glas. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:04)
1201 2001 Golvvas Kina, 1800-tal. Höjd: 43
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)
1201 2294 Grafiska blad i mapp + häfte, Adolf Hallman (1893-1968), "Världsstad", 7 blad, 1950, ej sign / numrerade, bladets mått: , bladets mått: 60x41
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:26)
1201 2363 Gravyrer 2 st, boskap, 1800-tal. Motivet: ca 25x33
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:15)
1201 2230 Gungstol Rotting
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:18)
1201 2156 Hallykta glas och metall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)
1201 9006 Hallykta glas och metall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)
1201 2248 Jordglob med belysning. Höjd: 137 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:39)
1201 2264 Kaffebord mässingsbricka på benställning, orientaliskt. Diameter: 62. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:19)
1201 2451 Kaffekoppar 5 koppar med fat, Hackefors
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:01)
1201 2450 Kaffekoppar med fat, 6 st, Eschenbach, Tyskland
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:58)
1201 2586 Kaffeservis 24 delar, Royal Tuscan, England
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)
1201 2092 Kaffeservis 5 st, Lotus, Lidköping, 4 koppar + kanna
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:24)
1201 2088 Kaffeservisdelar 11 delar. Räfflad dekor av stiliserad linnéa, 11 kaffekoppar med fat
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)
1201 2093 Kaffeservisdelar 14 delar, Gustavsberg, benporslin, gulddekor på ljus botten. 6 koppar med fat, 6 assietter, sockerskål, gräddkanna
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)
1201 2044 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:40)
1201 2476 Kanna + sockerskål, Meissen. Höjd: 8-15
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)
1201 2472 Kannor 2 st, Berlin, 1800-tal. Höjd: 10-14
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)
1201 9099 Kannor 3 delar, Alessi. Vattenkokare, espressobryggare & kaffebryggare. Längd: 9-18 cm, djup: 9-18 cm, höjd: 15-43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:46)
1201 2582 Karaff + glas, 7 delar, 1950-tal. Höjd: 17-30
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:27)
1201 9340 Karaffer 4 st, En med silvermontering, 1948. Bla Orrefors, Höjd: 23-27
1201 2580 Karaffer Ett par, Kristall, Silvermonterade, Whisky & Cognac, 1936. Höjd: 23
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:30)
1201 2504 Karaffer ett par, Kristall. Höjd: 33
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)
1201 2391 Karmstol
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:24)
1201 2409 Karmstol England
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:54)
1201 2229 Karmstol Karl Erik Ekselius
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2137 Karmstol mahogny, 1800-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:27)
1201 2412 Karmstol rokokostil, Skinn
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 7128 Karmstolar ett par, Björk, Karl Johanstil
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:20)
1201 2641 Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell, bemålade
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:51)
1201 2205 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:40)
1201 2438 Karta kolorerat kopparstick, Skandinavien. Motivet: 49x58
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 14:54)
1201 2227 Karta Spanien och Portugal. Motivet: 50x58
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2304 Kartor 2 st, lösa blad, Jerusalem & Italien. Längd ca 44,5 respektive 38, höjd ca 60 respektive 42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)
1201 9137 Kaseintempera Staffan Tilander (1923-2001), Sverige. "Vernissage". Signerad, daterad 1986. 55x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2560 Kastruller 4 st, Koppar. Ca 7,5 cm och 11 cm i diameter, ca 10 cm och 13 cm i diameter, ca 16 cm och 26 cm i diameter, ca 15 cm och 23 cm i diameter
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:55)
1201 2133 Kelim 200x85
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)
1201 2131 Kelim 340x80
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:01)
1201 2132 Kelim 340x88
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)
1201 9309 Kista furu, beslag i smide. Längd: 90 cm. Djup: 55 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)
1201 2207 Klädhängare ett par, väggmontage. Utfällbar galge. Bemålade. Längd: 56 cm. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:43)
1201 2591 Klotlampa höjd: 80 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)
1201 2436 Koffert längd: 92 cm, djup: 51 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)
1201 2275 Kokbok Salvador Dalí (1904-1989), "Dinéerna med Gala", numrerad 1234/1500. Ca 22x31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:53)
1201 2243 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)
1201 2470 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:27)
1201 2376 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2281 Köksutensilier Parti diverse, Le Creuset, Frankrike
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:48)
1201 2027 Konsolbord Gustaviansk stil, stenskiva. Längd: 78. Djup: 27 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2387 Konstglas 3 delar, färgat glas. Höjd: 6-32
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)
1201 2524 Konstglas 4 delar, bland annat Erik Höglund. Höjd: 2-17
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)
1201 2507 Kristall 7 delar, Böhmen, vaser + karaff + whiskyglas. Höjd: 9-25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)
1201 2139 Kristallskål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I schatull. Diameter: 23,5, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:36)
1201 2432 Kruka Kina. Höjd: 38, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)
1201 2372 Kruthorn Motivet, 7 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:15)
1201 2584 Kryddburkar 6 st, Arabia, porslin / kork. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:29)
1201 2388 Kryddburkshylla längd: 46 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:21)
1201 2405 Lampbord Ett par, glas och mässing. Längd: 59, djup: 44 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2621 Lavoar avlutad furu, tidigt 1900-tal. Längd: 65, djup: 50 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:08)
1201 2253 Leksaksbilar 2 st, trä. Längd: 36-50
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:50)
1201 2244 Linneskåp längd: 105 cm, djup: 46 cm, höjd: 139 cm
1201 2160 Litografi Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1952, numrerad 2/65. Motivet: 13x23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:06)
1201 2261 Litografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 20/360. Motivet: 47x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:17)
1201 2072 Litografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skepp. Signerad, numrerad 5/150. Motivet: 12x13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)
1201 9125 Litografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. "Rymddans", 45x63
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)
1201 2334 Litografi Paul Mansouroff (1896-1983), Ryssland. Motivet: 33x14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:58)
1201 2293 Litografi Stockholms slott, kolorerad. Motivet: 24x40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:22)
1201 2420 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 80 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2020 Ljuskrona empirestil. Höjd: 45
1201 1051 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 80
1201 9158 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 70
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:09)
1201 2046 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70
1201 2168 Ljusplåtar mässing, ett par, omarbetade. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:31)
1201 2458 Ljusstakar Ett par, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:13)
1201 9239 Ljusstakar ett par, glas, Villeroy & Bosch. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)
1201 2331 Ljusstakar Ett par, modell äldre, smide / trä. Höjd: 29
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:54)
1201 2113 Ljusstakar ett par, Oscar Nilsson, Eskilstuna, mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:49)
1201 2265 Ljusstakar Ett par, pläter. Höjd: 19
1201 9457 Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964, Stockholm. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:38)
1201 9342 Ljusstakar ett par, silver, MGAB. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)
1201 2645 Lösa blad 4 st, Oidentifierad konstnär. Diverse porträtt, lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)
1201 2673 Lösa blad Diverse oljemålningar och akvareller med mera
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)
1201 9434 Månbord sengustaviansk stil, mahogny. Diameter: 94 cm. Höjd: 67 cm
1201 2365 Martiniglas 5 st, Orrefors. Höjd: 15
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)
1201 2022 Mat / kaffeservisdelar 81 delar, Aluminia, Christian Joachim (1914-1967), "Tranquebar
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:02)
1201 9358 Mat / te / kaffegods ca 25 delar, Rainbow, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rörstrand, fat. Längd: 14-25 cm, koppar: längd: 7-10 cm, djup: 7-10 cm, höjd: 6 cm
1201 2262 Matbord Gustaviansk stil, City. Längd: 143+ 2x48, djup: 100 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:04)
1201 2468 Matbord Gustaviansk stil, mahogny, Dia 115, höjd: 74 cm, ilägg 3x30
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:26)
1201 2150 Matbord Teak. Diameter: 110+ 53, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:09)
1201 2598 Matservis ca 40 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:59)
1201 2256 Matservis Hackefors, ca 45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:56)
1201 2348 Matservis Hackefors, ca 50 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:35)
1201 2271 Matservis Rosenthal, Maria, porslin med målad dekor i form av björnbär, 43 del
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:26)
1201 2384 Matservisdelar Christineholm, ca 60 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:44)
1201 2109 Matta 53x85 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:14)
1201 2410 Matta Från ROOM, rutig, 73x340
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)
1201 2411 Matta Galleri, Bochara, 82x310
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:56)
1201 2107 Matta Kina, 63x112
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:11)
1201 2106 Matta Kina, Nessims, 136x198 cm
1201 9303 Matta Orientalisk 132x205
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:56)
1201 2144 Matta orientalisk, 101x72
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:59)
1201 2517 Matta orientalisk, 106x160
1201 2518 Matta orientalisk, 108x188
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 2429 Matta orientalisk, 115x78
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:02)
1201 2516 Matta orientalisk, 116x192
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)
1201 2427 Matta orientalisk, 144x240
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:59)
1201 2424 Matta orientalisk, 146x107
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:55)
1201 9302 Matta Orientalisk, 153x210
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:55)
1201 2226 Matta Orientalisk, 168x242
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)
1201 2008 Matta orientalisk, 168x257
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:45)
1201 9318 Matta orientalisk, 195x120
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2519 Matta orientalisk, 84x175
1201 2206 Matta orientalisk, Bochara, 123x180
1201 2520 Matta orientalisk, Bochara, 140x203
1201 2430 Matta orientalisk, Galleri, 290x77
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)
1201 2419 Matta Ryamatta, 170x230 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2225 Miniatyrer 11 delar. England, Wedgwood och Masons, 2-4 cm + hylla. Längd: 30 cm. Djup: 9 cm. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:30)
1201 2497 Moccaservisdelar + kanna, Royal Copenhagen, 11+ 1 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:01)
1201 2466 Modellbilar 10 st. Längd: 10-13
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:24)
1201 2463 Modellbilar 10 st. Längd: 9-13
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:21)
1201 2459 Modellbilar 12 st. Längd. 9-13
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:15)
1201 2457 Modellbilar 12 st. Längd: 10-12
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)
1201 2460 Modellbilar 12 st. Längd: 9-13
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:17)
1201 2461 Modellbilar 12 st. Längd: 9-14
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)
1201 2377 Modellskepp längd: 100 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 9170 Mortlar med stöt 2 st. Höjd: 11,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)
1201 2233 Notställ tidigt 1900-tal. Längd: 45, djup: 29 cm, höjd: 109 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:47)
1201 2368 Oljemålning 1700-/1800-tal, Samtalande män. Olja på pannå, 38x31
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)
1201 2336 Oljemålning 1700-tal, Mytologiskt motiv. Olja på pannå, 37x29
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:12)
1201 2305 Oljemålning 1800-tal, män vid balkong, monogramsignatur. Olja på duk, 27x21 cm, uppfodrad duk
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:53)
1201 2297 Oljemålning 1800-tal, signerad a tergo, Flicka med fågel. Olja på pannå, oramad, 18x15
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)
1201 2295 Oljemålning 1861, Stadsmotiv Frankrike. Olja på pannå, 12x24
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 2566 Oljemålning A Freger. Signerad, daterad 1937, fiskeläge. Olja på duk, 67x95 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:04)
1201 2079 Oljemålning Agnes Börjesson (1829-1900), Sverige. Signerad "Agnes". Påskrift på spännramen. Olja på duk, 52x42 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:28)
1201 9259 Oljemålning Asta Snellman, torghandel, signerad, -57. Olja på pannå, 59x49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:16)
1201 2597 Oljemålning Axel Peterson, Landskap. Signerad, daterad 1886. Olja på duk, 60x90 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:00)
1201 2081 Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Monogramsignerad CE. Signerad, daterad a tergo 1976. Olja på duk, 24x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:05)
1201 2052 Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Par. Olja på pannå, 42x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:50)
1201 2148 Oljemålning Dan Martin (1910-1999). Olja på duk, 32x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:07)
1201 2217 Oljemålning E Palm, segelfartyg, signerad. Olja på duk, 61x104
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:26)
1201 2078 Oljemålning Egzon Islami, "The Lost Knight", abstrakt motiv, signerad. Daterad a tergo, 2013. Olja på duk, 100x100 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)
1201 2639 Oljemålning Frederick Park Fairer (1910-1984), Lekande barn. Signerad FP Fairer. Olja på pannå, 50x61 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2642 Oljemålning Frederick Park Fairer (1910-1984), Lekande barn. Signerad FP Fairer. Olja på pannå, 61x50, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)
1201 2404 Oljemålning Gerda Nordling (1875-1942), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 31x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:43)
1201 2218 Oljemålning Harriet Bohlin, "Skog i rött", signerad. Olja på duk, 80x60
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)
1201 9298 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Monogramsignerad HW, -51. Sydländsk gata. Olja på pannå, 42x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:45)
1201 6211 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Komposition med flicka. Olja på duk, 113x90 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:19)
1201 6210 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Segelbåtar. Olja på duk, 98x127 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:18)
1201 2528 Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Bro vid Sickla", 27x37
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:11)
1201 2662 Oljemålning Ivan Joern (1902-1968), Sverige. Landskap, signerad Joern. Olja på pannå, 61,5x72 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:36)
1201 2069 Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad -76. Olja på pannå, 22x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)
1201 2442 Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad 1959. Olja på pannå, 13x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:47)
1201 2278 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Havskust med sjöfågel, signerad. Olja på duk, 58x88
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)
1201 1027 Oljemålning John Jon-And (1889-1941), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad JONAND NEW YORK 16. Olja på duk, 58x47 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:34)
1201 2189 Oljemålning Jürgen von Konow (1915-1959), Sverige. Montepertuso, signerad. 1948. Olja på pannå, 34x40
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:30)
1201 2360 Oljemålning kopia. Olja på duk, 86x52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:11)
1201 2318 Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "I Ateljén". Olja på duk, 20x32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 9005 Oljemålning landskapsmotiv, monogramsignerad, daterad 1905. Olja på duk, 48x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)
1201 2221 Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. "Festkväll Collioure". Signerad, daterad Collioure 1928. Olja på duk, 75x60 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:51)
1201 2062 Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 52. Olja på duk, 22x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)
1201 2051 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. "Bäckutflöde". Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 45x53 cm
1201 2063 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, olja på papper, 34x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:04)
1201 2061 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, olja på papper, 70x100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:52)
1201 2441 Oljemålning Nils Gehlin (1918-2009), Sverige. Signerad, daterad 1987. Olja på pannå, 20x24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:44)
1201 9088 Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Skärgård. Olja på pannå, 22x40 cm
1201 9077 Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Skärgårdslandskap. Olja på pannå, 36x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)
1201 2301 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Olja på pannå, landskap med herde, 14x22
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:47)
1201 2309 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna vid spegel, 26x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:15)
1201 2654 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Olja på duk, 48x34 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:20)
1201 2553 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinnoporträtt. Olja på duk, 40x49 cm, oramad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:47)
1201 2320 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med hus. Olja på pannå, 22x30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:37)
1201 2361 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med kor. Olja på pannå, 24x30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:09)
1201 2315 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med träd. Olja på pannå, 18x27
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:57)
1201 2550 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med väg och kyrka. Olja på pannå, 35x25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:39)
1201 2573 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Läsande kvinna, omkring 1900. Olja på duk, 32x25 cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:08)
1201 2325 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modellstudie, man med spjut, uppfodrad duk, oramad, 26x21
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)
1201 2068 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GB. Olja på pannå, 16x22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:25)
1201 1038 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Påskrift a tergo "A K Brown". Landskapsmotiv, 1800-tal, England. Olja på duk, 23x40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:16)
1201 2323 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Portal. Olja på pannå, 17,5x12 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:42)
1201 2657 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, signerad JC -47. Olja på duk. Ca 51x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:16)
1201 2355 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på duk, 80x70
1201 2661 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på pannå, 81x65, oramad
1201 2082 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Abrahamson. Skärgårdsmotiv. Olja på duk, 30x64 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:41)
1201 2058 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad ISE. Sista Styverns trappor, daterad, 1984. Olja på duk, 51x60 cm
1201 2358 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Smith. Olja på duk, 63x53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)
1201 2369 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, Bränningar. Olja på duk, 30x45
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)
1201 2151 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1923 Fyris 1-Upsala. Olja på duk, 40x50
1201 2083 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, barn vid klippor. Olja på duk, 33x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:24)
1201 2335 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustlandskap. Olja på pannå, 23x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:01)
1201 2084 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv, vy mot Skeppsholmen. Olja på duk, 45x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)
1201 2567 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 56x77 cm
1201 2321 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Teaterscen. Olja på trä, 19x15 cm, oramad
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)
1201 2240 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vattenförsäljare. Olja på pannå, 34x20
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:20)
1201 2671 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vedhuggare. Olja på duk, 65x75 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:00)
1201 2147 Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Gårdsinteriör. Olja på duk, 41x31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:05)
1201 2183 Oljemålning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Olja på duk, 73x81 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)
1201 7214 Oljemålning otydligt signerad, 1860-tal, Landskap med figurer. Olja på duk, 42x66 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 1001 Oljemålning Paul Graf (1866-1903), Sverige. Samtal på bryggan. Signerad, daterad 1895. Olja på duk, 62x47 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 9189 Oljemålning Signerad H Schilbach, Landskap. Olja på duk, 60x80
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:11)
1201 2440 Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Interiör, 1938. Olja på duk, 33x54
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:44)
1201 2312 Oljemålningar 2 st, Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Olja på duk, 27x36 cm & 33x41 cm, oramade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:19)
1201 2545 Oljemålningar 3 st, 1800-tal, ca 27x20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)
1201 2311 Oljemålningar 4 st, Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Olja på pannå, ca 30x40 cm, oramade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:17)
1201 2100 Pallar 2 st, Sk Z-pall, 1960-tal. Klädsel av galon, stålrörsstomme. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:53)
1201 2389 Paraplyställ Metall. Höjd: 53
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)
1201 2530 Parti Teckningar/grafik mm. Längd: 18-36 cm. Höjd: 18-42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:18)
1201 2533 Parti akvareller teckningar, modell äldre
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)
1201 2532 Parti aquatinter 1800-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)
1201 2279 Parti dukar linne, Dalsjöfors, Almedahl, m. M
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:22)
1201 2303 Parti kartor diverse, oramade
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:51)
1201 2049 Parti keramik Höganäs. Krus, krukor & cisterner. Saltglaserat stengods. Höjd: 3-32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:15)
1201 2559 Parti linne servetter
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:51)
1201 2615 Parti lösa blad diverse akvareller och teckningar
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:44)
1201 2601 Parti lösa blad diverse akvareller och teckningar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:09)
1201 2669 Parti lösa blad diverse, bland annat Föreningen för Grafisk Konst
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2626 Parti lösa blad Gabrielle Ferouelle, diverse akvareller och teckningar med mera. Lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:44)
1201 2627 Parti oljemålningar 10 st, oidentifierade konstnärer, lösa dukar
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:49)
1201 2628 Parti oljemålningar 10 st, oidentifierade konstnärer, lösa dukar
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:52)
1201 2629 Parti oljemålningar 20 st, oidentifierade konstnärer, lösa dukar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)
1201 2611 Parti oljemålningar Oidentifierade konstnärer. 10 st lösa dukar och blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:36)
1201 2614 Parti oljemålningar Oidentifierade konstnärer. 4 st lösa dukar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)
1201 2612 Parti oljemålningar Oidentifierade konstnärer. 7 st lösa dukar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:41)
1201 2512 Parti smycken bland annat Silver
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:21)
1201 2155 Parti vykort diverse utländska
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:44)
1201 9019 Pastell Kerttu Kuikanmäki (f. 1928), Finland. 52x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:23)
1201 9023 Pastell Kerttu Kuikanmäki (f. 1928), Finland. Blomstermotiv. Signerad, daterad 1978,49x38 cm
1201 2324 Pastell Oidentifierad konstnär. Barnporträtt. Motivet: 27x22
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:43)
1201 2655 Pastell Oidentifierad konstnär. Manshuvud, rödkrita på papper. Motivet: 26x20 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:39)
1201 2619 Pelarbord Drum table, idegran, läderskiva, England. Diameter: 92, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)
1201 2609 Pelarbord Ett par. Diameter: 38, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)
1201 2395 Piedestal med stenskivor. Höjd: 66
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:27)
1201 2342 Pigtittare Björk, 1800-tal. Höjd: 57
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:26)
1201 2166 Piphuvuden 3 st, porslin, antika. Höjd: 9-14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:25)
1201 2378 Plafond diameter: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:43)
1201 2232 Portfölj Läder, Isanti, Italien. Längd ca 40 cm, höjd ca 30 cm, djup ca 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:39)
1201 2340 Radio/barmöbel längd: 120 cm, djup: 45 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:23)
1201 2499 Räkglas 24 st. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:07)
1201 2593 Remmare 12 st. Gröna, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:38)
1201 2247 Remmare 8+ 7 st. Höjd: 11-13
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)
1201 2101 Ritningshållare Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Två par, böjträ, 1900-tal. Höjd: 90 cm, 26-27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)
1201 2136 Rökbord 1920-tal. Diameter: 60, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:25)
1201 2249 Rökbord med kopparskiva, 1930-tal. Diameter: 60, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:40)
1201 9206 Salongsbord diameter: 78 cm. Höjd: 75 cm
1201 2644 Salongsbord Gustaviansk stil, bemålad. Längd: 113, djup: 71 cm, höjd: 69 cm
1201 2491 Saltkar ett par, silver, Snäckor. Höjd: 10
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2026 Sängram + bänk, 1700-/1800-tal, Hälsingland, Furu, Madrassmått 72x180, bänk med förvaring
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)
1201 2017 Satsbord 3 delar, Masurbjörk. Diameter: 45-80, ej märkt
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:46)
1201 2085 Schatull på benställning, Gustaviansk stil, Längd: 70,5 cm. Djup: 41 cm, höjd: 76,5 cm på benställning (36 cm)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:02)
1201 2670 Serigrafi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Sally", efter original, upplaga 4/150. Motivet: 46x38 cm, löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2454 Serveringsvagn barockstil, 20-tal. Längd: 65, djup: 50 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:10)
1201 2617 Serveringsvagn Idegran, England. Längd: 68, djup: 47 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:49)
1201 2608 Serveringsvagn mässing och glas. Diameter: 56. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)
1201 9268 Serveringsvagn Teak, Tibro möbler. Längd: 85+ 38. Djup: 51 cm. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:25)
1201 2508 Servisdelar Arabia, 7 delar, omkring 1900
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:11)
1201 2385 Servisdelar ca 25 del
1201 2394 Servisdelar Gustavsberg, ca 40 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:26)
1201 2142 Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 30 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 2620 Sideboard med hylla, betsad idegran, trissorl. 149. Djup: 45 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)
1201 9153 Sideboard med låda, Jugend, ek. Längd: 90, djup: 54 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:58)
1201 2479 Silver 3 delar, diverse. Längd 7-9 cm, höjd 2-10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)
1201 2448 Sjal Hermès, Paris, 1837-1987,88x88 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:00)
1201 2250 Skål Gefle, Röd Rubin. Diameter: 26, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:42)
1201 9063 Skål Kina, 1900-tal, porslin. Diameter: 31, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:34)
1201 2327 Skålar + glas, 15 delar. Höjd: 8 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:50)
1201 2462 Skålar + vas, 3 delar, bland annat Lindstrand & Vallien. Höjd: 8-16
1201 9051 Skålar 2 st, kristall, bland annat Orrefors. Höjd: 7-10, diameter: 19-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:30)
1201 2583 Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors, diameter: 12,5-19
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:35)
1201 2112 Skålfat Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Diameter: 26 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:45)
1201 2649 Skålfat Jugend, vitmetall, sittande flicka. Längd: 33. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)
1201 2140 Skålfat Keramik, Dresden. Diameter: 51
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:34)
1201 2350 Skålfat Keramik, Gustavsberg. Diameter: 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)
1201 9237 Skänkstop tenn, Wigholm 1855. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:36)
1201 9440 Skåp 1880-tal, spegeldörr, mahogny. Längd: 93. Djup: 53 cm. Höjd: 178 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:31)
1201 6135 Skåp Barockstil, 1800-tal. Senare underrede, Längd: 130. Djup: 50 cm, höjd: 160 cm
1201 2280 Skåp Orientaliskt. Längd: 105, djup: 53 cm, höjd: 180 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)
1201 9325 Skedar 6 st. Silver, Franska Liljan Längd: 14
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:50)
1201 2097 Skrivbordslampa Christian Dell, stål, justerbar. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:48)
1201 1055 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Unik. Höjd: 32 cm (42 cm inkl. Sockel)
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:55)
1201 9089 Skulptur brons, efter Milo, Kvinna med örn. Nutida, Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:27)
1201 9091 Skulptur brons, efter Philips, Reveil. Nutida, Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:28)
1201 9271 Skulptur Buddha, Trä. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:55)
1201 2483 Skulptur Madonna, Trä, Polen. Höjd: 72
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:46)
1201 2482 Skulptur mässing, Hjort. Längd: 30, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:45)
1201 2624 Skulptur pojkhuvud, patinerad gips, efter Coco Renoir. Höjd: 35 in. Sockel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:20)
1201 2260 Skulptur porslin, frukter, Italien. Höjd: 28
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:14)
1201 2141 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:38)
1201 9250 Skulpturer 2 st. Porslin, hundar, bland annat Lomosonov. Längd: 30, höjd: 15 + längd. 29 h 21
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:56)
1201 2214 Skulpturer 2 st. Tomtar, keramik, modell äldre. Höjd: 26 - 32
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:51)
1201 2015 Skykanna silver, Danmark, 1933, trähandtag. Längd: 17, JS
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:15)
1201 2164 Smörknivar 6 st, porslinsskaft. Längd: 11,5 cm
1201 2444 Smycken silver, 7 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:50)
1201 2498 Snapsglas 12 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:03)
1201 2375 Snurrfåtöljer ett par, Rotting
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:38)
1201 2029 Snurrpall Nyrokoko, mahogny. Höjd: 56 cm
1201 2179 Sockerskål + ströare + bordssurtout, nysilver. Höjd: ca 30-38
1201 2473 Sockerskål Royal Copenhagen, Flora Danica. Diameter: 8
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:42)
1201 2500 Sockerskålar ett par, nysilver. Höjd: 23
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:06)
1201 2202 Soffa Rokokostil. Längd: ca 190
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)
1201 2587 Soffa rotting, svartlackerad. Längd: 107
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:36)
1201 9106 Soffbord Asien. Längd: 125, djup: 95 cm, höjd: 57 cm, relief & målningar
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:05)
1201 2234 Soffbord glasskiva. Längd: 115, djup: 50 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:50)
1201 2086 Soffbord Hunters table. Längd: 125-195 cm. Djup: 55 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)
1201 9165 Soppslev silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1887, Monogram. Längd: 38
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:29)
1201 2515 Spegel 80x60
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:18)
1201 2565 Spegel Blyglas, 116x81
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:04)
1201 2153 Spegel Förgylld ram, 84x93
1201 2161 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 1900-tal. Höjd: 38 cm
1201 2283 Stekgryta emaljerad, Le Creuset. Frankrike, Längd: 34, + förkläde. Liten emaljskada
1201 2282 Stekgryta emaljerad, Le Creuset. Längd: 40
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:53)
1201 2028 Stol 1700-/1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:59)
1201 9399 Stol med förvaring, avlutad
1201 2589 Stol nutida, Norrgavel
1201 2089 Stolar 2 st, 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Tillverkningsår 1970, vitmålade
1201 2128 Stolar 2 st, rokokostil
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:18)
1201 1050 Stolar 4 st. Axel Einar Hjorth, "Corall", NK Nordiska Kompaniet, 1934, Nr. 37784, björk, rotting. Sits i läder, renoverade
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:32)
1201 2258 Stolar 6 st
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:03)
1201 9313 Stolar 6 st, klädd rygg och sits
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:32)
1201 2525 Stolar 6 st, senempire
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:54)
1201 7192 Stolar 9 st, formpressad träfanér
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:35)
1201 7190 Strösockersked samesilver, A Ström. Längd: 20
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:30)
1201 2167 Syltkruka Rörstrand. Höjd: 18 cm, längd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)
1201 2431 Takarmatur glas och mässing. Höjd: ca 60
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:07)
1201 2390 Takarmatur glas och teak. Höjd: 25 längd: 47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:23)
1201 2633 Takarmatur Jugend, glaskupor. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:02)
1201 2039 Takarmatur mässing / glaskupor. Höjd: 85
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:36)
1201 2514 Takarmatur metall, diameter: 77, höjd: 50 cm
1201 2392 Takarmatur Plexiglas. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:24)
1201 2228 Takarmatur prismor. Höjd: 57
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:51)
1201 2237 Takarmatur Prismor. Höjd: ca 30
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:16)
1201 2510 Tallrikar 8 st, Rörstrand, Korea. Diameter: 24 cm
1201 2012 Te / kaffegods 10 + 5 delar, Limoges, Georges Boyer, "Oscar de la Renta"
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:50)
1201 2603 Teckning Luca Madrassi (1848-1919), Italien. Signerad. Papper, bladets mått: 32x24 cm, löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:12)
1201 2604 Teckning Oidentifierad konstnär. Motivet: 27x22 cm, löst blad
1201 2370 Teckningar 10 st, samramade, ramens innermått: 37x44
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:37)
1201 2337 Teckningar Motivet, parti. Längd 14-34 cm, höjd 19-45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:05)
1201 2646 Teckningar parti diverse, Oidentifierade konstnärer. Lösa blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:56)
1201 2536 Teckningar parti, 1800-tal. Längd 24-32 cm, höjd 18-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:24)
1201 2660 Teckningar Roj Friberg (f. 1934), Sverige. 20 st samramade, blyerts på papper, 55x69 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:31)
1201 2489 Tekök nysilver, på rechaud, England. Höjd: 34
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:52)
1201 2010 Tekoppar 2 st, limited edition, Porcelain de Couleuvre, 1830-tals modell
1201 2381 Terrin med lock Rechaud, Pläter. Längd: 30
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:00)
1201 2596 Teservis England, 26 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:56)
1201 2452 Tidningsbord längd: 53 cm, djup: 30 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:09)
1201 2349 Tobaksburk Järn, höjd: 18 cm
1201 2622 Toilettebord bemålat, tidigt 1900-tal. Längd: 76, djup: 54 cm, höjd: 165 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:10)
1201 2317 Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. 1988, Fiskeplats, 2/28. Motivet: 10x8,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:33)
1201 2149 Trädgårdsbord Fällbart. Diameter: 90, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:08)
1201 9073 Träsnitt Korea, bladets mått: 69,5x35,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:12)
1201 2640 Tuschteckning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 21x31
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:42)
1201 2552 Utställningsaffischer 4 st, Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Litografiska. Bredd ca 50 cm, höjd ca 67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:40)
1201 2099 Väggarmaturer NAFA, mässing och plast. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:52)
1201 2445 Väggpendyl gustaviansk stil. Höjd: 53
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:52)
1201 2184 Väggskulptur Jan Nilsson, Gädda, trä. Längd: 84
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:39)
1201 9139 Väggskulptur Torolf Engström (1909-1987), Sverige. Metall / trä, 20x102
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:19)
1201 1047 Väggur Gustavianskt, kompletterat, bemålat. Höjd: 100
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:03)
1201 2041 Vas + assietter, 6 + 1 delar, Rörstrand. Assietterna. Diameter: ca 21,5 cm. Vasens höjd: ca 28 cm
1201 2501 Vas Edgar Böckman, keramik, signerad EB. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:07)
1201 2494 Vas Konstglas, Blå. Höjd: 19
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:58)
1201 2245 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 2503 Vas Kristall. Höjd: 28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:08)
1201 2296 Vas Kristall. Höjd: 40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:32)
1201 2581 Vas Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi. Höjd: 13
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:25)
1201 2195 Vas Royal Copenhagen. Höjd: 17
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:30)
1201 2143 Vaser 2 st, konstglas, bland annat Orrefors. Höjd: 22-24
1201 2048 Vaser 2 st. SAVOY, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, glas, Iittala, Finland + VAS ur serien Granada, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Höjd: 12-16 cm
1201 2193 Vaser 3 st, Orrefors. Höjd: 13-19
1201 2216 Väska "Keepall", Louis Vuitton, Paris, nr. 352, Sd, Längd: 60. Djup: 26 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:04)
1201 2346 Väskor 3 st, modell äldre. Bredder 46-76 cm, höjder 34-43 cm, djup 16-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:34)
1201 2527 Vattencistern Höganäs, Saltglaserat stengods. Längd: 71. Djup: 70 cm. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:28)
1201 2185 Vettar 2 st, Ejderpar. Längd: ca 46
1201 2478 Vinglas 1800-tal. Höjd: 13,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:43)
1201 2003 Vinkaraff på ställning. Höjd: 52
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 20:31)
1201 2677 Vinprovarglas 10 st. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:27)
1201 2396 Vitrinskåp längd: 94 cm, djup: 32 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 19:32)
1201 2486 Vitvinglas 16 st. Höjd: 14
1201 2045 Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde & Empire, Gustavsberg. Höjd: 13-20
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 september 2018 18:59)