Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 juni 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1547 5051  Akvarell Lars A Persson (f. 1958), Sverige. "Akvarell, ovan trädgränsen 1" bladmått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 68x48 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:59)

1547 5215  Akvarell Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad. Bladets mått: 12x15 cm, yttermått inklusive ram: 25x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:42)

1547 4304  Akvarell M Dawson. Signerad, daterad 61, figurkomposition. Akvarell, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:23)

1547 4004  Akvareller 2 st, Italien, Porträtt, 1800-tal, 32x24 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 48x40 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:11)

1547 4100  Appliquer 3 st, rokokostil, mässing. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:05)

1547 5277  Armband med berlocker, 18k guld. Vikt: 11,9 g. Längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:43)

1547 5302  Assietter 11 st, Rosenthal. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:12)

1547 5292  Assietter 21 st, Lalique France, Liljekonvalj, märkta. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:19)

1547 8163  Badkarssoffa Gustaviansk, omkring 1800. Bemålad, Längd: 238 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:14)

1547 5322  Bägare + bröllopsbägare, silver. Vikt: 290 gr ca. Höjd: 13-16 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:23)

1547 5317  Bägare silver, Danmark, 1948. Höjd: 8 cm, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)

1547 5112  Bål / champagneskål + ishink, 2 delar, "Stainless", diameter: 41. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)

1547 5179  Bänk /pall furu, bemålad. Längd: 75 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:26)

1547 5173  Båtmodell "Stockholm". Längd: 51 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:48)

1547 5127  Bestick Newport, 24 delar, "Classic cutlery". Längd: 17-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)

1547 5089  Bildrulle Kina, sent 1900-tal, i låda, 150x44 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:10)

1547 5165  Blandteknik Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Signerad, daterad -38. Blandteknik, bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:57)

1547 7504  Blandteknik Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Kyrkointeriör. Signerad. Blandteknik, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:13)

1547 4213  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Harlekin. Signerad, blandteknik, bladets mått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:42)

1547 4026  Blomsterbord Koppar, mahogny. Bredd: 64 cm. Djup: 52 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:02)

1547 5275  Bokhylla 1950-tal. Bredd: 42 cm, djup: 45 cm, höjd: 161 cm

1547 5274  Bokhylla 1950-tal. Bredd: 82 cm, djup: 45 cm, höjd: 161 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)

1547 5244  Bokhylla Ek, omkring 1900. Bredd: 146. Djup: 32 cm. Höjd: 171 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:34)

1547 5271  Bord med hylla, Teak. Bredd: 59 cm, djup: 50 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:52)

1547 5016  Bord rokokostil, omkring 1900, bemålat. Bredd: 88 cm. Djup: 53 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:16)

1547 5122  Bordsfotogenlampa GAB Guldsmedsaktiebolaget, kupa av glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:21)

1547 5208  Bordsfotogenlampa Louis Poulsen, Danmark, typ 23400. Glas och mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)

1547 5209  Bordsfotogenlampa majolika, omkring 1900. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:29)

1547 5123  Bordslampa ASEA, modell äldre, plåtskärm, ställbar. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:21)

1547 5108  Bordslampa Jugendstil. Höjd: 38 cm

1547 5210  Bordslampa keramik, nutida. Höjd: 70 cm (inkl skärm)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:12)

1547 4332  Bordslampa mässing, kolonn. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:13)

1547 5263  Bordslampa mässing, med plåtskärm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:55)

1547 4372  Bordslampa Omgjord fotogenlampa. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:23)

1547 5234  Bordslampfot Bo Fajans. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:37)

1547 5154  Bordslampfot Gouda. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)

1547 5206  Bordslampfot grönt och ofärgat glas, 1960-tal. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:50)

1547 5281  Brosch 18k guld. Med tre pärlor. Vikt: 2,8 g. Längd: 2,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:52)

1547 5266  Brosch 18k guld. Med två små pärlor. Vikt: 6,9 g. Längd: 4,7 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)

1547 5269  Brosch 18k guld. Med två vita stenar. Vikt: 5,1 g. Längd: 3,3 cm

1547 4419  Byrå 1890-tal, furu. Bredd: 96 cm, djup, 49 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:11)

1547 5270  Byrå 3-lådig. Bredd: 84 cm, djup: 41 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:33)

1547 5185  Byrå 9 lådor. Bredd: 42 cm. Djup: 54 cm, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:24)

1547 3408  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Intarsia. Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:18)

1547 4342  Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 69 cm, bredd: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:31)

1547 1038  Byrå senbarock. Bredd: 110 cm. Djup: 57 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:46)

1547 5221  Byrå Teak, 5 lådor. Bredd: 62 cm, bredd: 31. Cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:24)

1547 4338  Cake stand tre hyllor, mahogny, 26 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:23)

1547 4089  Cremekopp Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)

1547 5297  Crèmekoppar + bricka, 11 + 1 delar, Musselmalet. Royal Copenhagen. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:38)

1547 4393  Dagerrotypi yttermått inklusive ram: 23x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:45)

1547 5324  Dessertskedar silver, 12 st. Längd: 16 cm, vikt: 330 gr ca i etui

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:36)

1547 4442  Doktorshatt Nya Hattmagasinet Petterssons Göteborg, i kartong. Höjd: 12 cm, längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:56)

1547 5236  Espanjoletthandtag "Villagatan", 8 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:15)

1547 5007  Etagebord flätat. Diameter: 42 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:06)

1547 5103  Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 90/125, daterad 1975, öga. Bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:42)

1547 5246  Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. "Strut". Signerad, numrerad 74/135, daterad -81. Bildmått: 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 94x75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 21:01)

1547 5213  Etsning Louis Legrand (1863-1951), Ballerina. Signerad och numrerad 38/100. Bildmått: 40x28, Bladets mått: 57x39 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:06)

1547 5048  Etsningar 18, st, Otto Weigel, 1900-tal. Signerade, bladets mått: ca 28x40 cm, oramade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:11)

1547 5190  Fällbord 1800-tal, Bemålat. Diameter: 74. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:11)

1547 5004  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 72/200. Färglitografi, bildmått: 72x54 cm, yttermått inklusive ram: 93x67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:03)

1547 5052  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 230/360,40x48 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)

1547 4485  Färglitografi Bo Jansson (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 52/200. Färglitografi, bildmått: 30x53 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:56)

1547 4086  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 90/200, daterad -90, kvinna & fågel. Färglitografi, bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:50)

1547 5130  Färglitografi Efter Paredes. Färglitografi, bildmått: 50x76 cm, yttermått inklusive ram: 60x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:38)

1547 5001  Färglitografi Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 14/25. Färglitografi, bildmått: 34x32 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 50x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:21)

1547 5256  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 82/310, modell. Färglitografi, bildmått: 31x69 cm, yttermått inklusive ram: 49x84 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)

1547 5241  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 55/250. Färglitografi. Bladets mått: 67x49 cm, oramad, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:09)

1547 5249  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 266/360. Färglitografi, bildmått: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:58)

1547 4176  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 97/210. Färglitografi, bildmått: 15x12 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:50)

1547 3384  Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Slottet & Operan, Stockholm. Signerad, numrerad 112/150 cm, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)

1547 4105  Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Strandbild & Marknad. Signerad, numrerad 260 & 310 - upplaga, yttermått inklusive ram: 49x59 - 59x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:26)

1547 4081  Färgserigrafi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. "Upptåg". Signerad CGK, daterad 82. Färgserigrafi, ca 20,5x29,5 cm, yttermått inklusive ram: ca 28x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:19)

1547 5156  Fat Keramik, 3 st. Längd: 37-42, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:58)

1547 5212  Fat lergods, bemålat. Diameter: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:31)

1547 5316  Fat silver, diameter, 13. Vikt: 100 gr ca. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:20)

1547 5159  Fat Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:26)

1547 5109  Fåtölj Chesterfieldmodell, Skinn

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:21)

1547 5020  Figuriner 2 st, Rörstrand. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:52)

1547 5018  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)

1547 5285  Fiol med stråke i väska. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:22)

1547 5287  Fiol med stråke i väska, Stradivarius-kopia. Längd: 58-79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:34)

1547 4227  Flakonger 4 st, bland annat Orrefors. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)

1547 3254  Flygel Bergqvist & Nilsson, Stockholm. Tidigt 1900-tal. Svart lack, hjul av mässing, tangenter av elfenben, Cites-intyg medföljer. Bredd: 146 cm. Djup: 175 cm. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:38)

1547 5037  Flygelduk svart siden med brodyr. Längd: 158 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)

1547 5211  Fruktservis Rosenthal, 10+ 1 delar. Diameter: 19,5-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)

1547 5077  Glas 20 st glas på fot, grönt glas, Gullaskrufs glasbruk, Hugo Gehlin, 12 st + 8 st, höjd: 14,5-16,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:12)

1547 5092  Glasservis 17 delar, Reijmyre Glasbruk. Glas på fot, klarglas. 14 st vinglas (höjd 20 cm), 3 st spetsglas (höjd 12 cm)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:43)

1547 4136  Golvlampa "Pablo Brazo", Design, Pablo Prado, höjd: 134 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 21:05)

1547 5006  Golvlampa Bergboms, G-141. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:12)

1547 5146  Golvlampa Smide. Höjd: 130-173

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:18)

1547 5252  Golvlampbord/hylla Ek. Bredd: 120 cm, djup: 59 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)

1547 4259  Golvljusstake metall, nutida. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:25)

1547 5008  Golvskulpturer 2 st, patinerad metall. Höjd: ca 165 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:30)

1547 5253  Golvur 1700-tal. Senare bemålning, Höjd: 225 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:28)

1547 5223  Golvvas Danmark. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:19)

1547 4361  Gravyrer 5 st, jaktmotiv, yttermått inklusive ram: 18-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)

1547 5245  Grogglas + whisky, 2 + 9 st, "Helena", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)

1547 5012  Halsband 14k, Bismarck. Längd: 44 cm, vikt: 14g ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:14)

1547 5273  Halskedja 18k guld. Vikt: 14,5 g. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:55)

1547 5280  Halskedja förgyllt silver, tre hängen i guld. Vikt: 8,5 g. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:37)

1547 5033  Hängskåp Vitrin, tre hyllplan. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:09)

1547 5186  Herrbetjänt Krom. Längd: 42 cm, djup: 31 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:44)

1547 5327  Jardiniere silver, England. Längd: 27 cm, höjd: 12 cm, vikt: 500 gr ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:59)

1547 5216  Jordglob höjd: 46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)

1547 5153  Jordglob med barometer. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:08)

1547 5117  Jordglob på plexiglasställning. Danmark 1982, Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:33)

1547 5304  Kaffe- /mockagods Arabia, 17 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)

1547 5129  Kaffegods 5 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:36)

1547 5326  Kaffekanna silver. Höjd: 20 cm, Möllenborg, 1843, vikt: 880 gr ca

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:07)

1547 5132  Kaffekoppar med fat, 7 st, Royal Copenhagen, Blå Blomst

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)

1547 5182  Kaffeskedar 14 + 9 + 1 st, silver. Längd: 10-12, vikt: 290g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:59)

1547 5124  Kanna / tillbringare Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Kosta Boda, "New Friends", no 7080852. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:42)

1547 4009  Karmstol 1800-tal, England, Intarsia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:31)

1547 5193  Karmstol 1960-tal, ek, Konstläder, Bodafors

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)

1547 4345  Karmstol England, med intarsia i ryggbrickan

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:37)

1547 8166  Karmstolar + salongsbord, 3 delar, Rokokostil. Bemålade, Längd: 106 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)

1547 5217  Karmstolar ett par, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:20)

1547 4069  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:43)

1547 4394  Katana Japan. Nutida, Längd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:40)

1547 5267  Kedja med hänge 18k Vikt: 8,2 g. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:32)

1547 4053  Kedja med hänge 18K vitguld, modell Figaro. Längd: 42cm, med diamanter, 3xca0,01ct, bruttovikt: 7g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:31)

1547 5094  Keramikfat Gynning Design. Snäckformad. Krämfärgad glasyr, dekor med guldkant och monogram CG. Längd: 27,5 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 7 cm, originalkartong medföljer

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:09)

1547 5031  Keramiktavlor 2 st, Oidentifierad konstnär. Väggrelief, handmålat glaserat stengods, Orientaliskt motiv, 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:50)

1547 5328  Kompottskedar 2 st, silver, 1918. Längd: 20 cm, vikt: 110 gr ca i etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:49)

1547 5235  Konsoler 9 st, Trä, Bemålade. Höjd: 12-26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:01)

1547 4127  Kontorsstol Sitland

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 juni 2023 06:20)

1547 5074  Kopp Gilbert Portanier, Rosentahl Studio-line. Signerad, daterad - 86. Diameter: 22 cm. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:06)

1547 5073  Kopp med fat Otmar Alt, Rosenthal studio-line. Längd: 18 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:36)

1547 5282  Kornett Jupiter, i väska. Längd: 22 cm, djup: 7 cm, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:35)

1547 4329  Kuvertbord diameter, 45x45,4 utfällbara klaffar om 17 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:04)

1547 5293  Kuverttallrikar 12 st, Rosenthal, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)

1547 5220  Lampbord diameter: 45 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)

1547 5189  Lampbord Jugend, mahogny. Diameter: 50 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)

1547 4412  Lampbord mahogny, omkring 1900, engelska modell. Bredd: 68 cm, djup: 55. H- 53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:02)

1547 5268  Lampbord Teak. Bredd: 38 cm, djup: 58 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:46)

1547 5306  Likörglas 15 delar. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:48)

1547 5170  Ljuskrona höjd, ca 55 cm. Bredd: ca 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:09)

1547 5247  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)

1547 4369  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)

1547 4201  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:29)

1547 5319  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 43 cm

1547 4368  Ljusstakar 2 par, tenn. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:19)

1547 4365  Ljusstakar 3 par, mässing. Höjd: 12-41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:15)

1547 4147  Ljusstakar 3 st, + platta, Saulo, Norge. Höjd: 12-17,5. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:20)

1547 4209  Ljusstakar 3 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste", Orrefors. Höjd: 29-32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:38)

1547 5301  Ljusstakar 4 st, kristall. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)

1547 4367  Ljusstakar ett par, silver, fylld fot, t. Eldh, 1986. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 435 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:18)

1547 5315  Ljusstakar ett par, silver, G Hallberg, 1956. Höjd: 18 cm. Vikt: 1020 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:52)

1547 4162  Ljusstakar ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1938. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:36)

1547 5028  Ljusstake Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Stengods. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:58)

1547 4441  Ljusstake Cartier, Nysilver / Lapis Lazuli, France, 1989. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:54)

1547 4477  Lockurna Imaridekor, 1900-tal. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)

1547 5222  Mandolin Herman Karlsson Levin. Längd: 94 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:18)

1547 4104  Matbord 1900-talets slut, fyrdelad centralfot, skiva i mahognyfanér. Bredd: 132 cm. Djup: 137 cm. Höjd: 76 cm. Skruvar och gafflar saknas. Stödben saknas för att använda extra skivor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:09)

1547 5308  Matservis Rosenthal, Versaille, 140 del ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:33)

1547 5128  Matservis Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, ca 30 del

1547 5226  Matservisdelar 17 delar, Rörstrand, Grön Anna. Djup: 21-24 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:56)

1547 5184  Matskedar 3 st, silver. Längd: 21-22, vikt: 190g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:50)

1547 5278  Matta 145x230 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:07)

1547 4427  Matta Bachtiari Bibibaff, Iran, 209x307 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:23)

1547 5257  Matta Bachtiari Roz Veh, 139x206cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:48)

1547 4424  Matta Kirman-Afshar, Iran, 212x163cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:19)

1547 4420  Matta Old Meshkin, Iran, gallerimodell, 272x109cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)

1547 4181  Matta orientalisk, "1961", 143x185 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:09)

1547 4490  Matta orientalisk, 123x151 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:14)

1547 4429  Matta Orientalisk, 130x218 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)

1547 4114  Matta orientalisk, 135x204 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:48)

1547 4031  Matta orientalisk, 139x218cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:30)

1547 5115  Matta orientalisk, 203x292 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:05)

1547 4074  Matta Orientalisk, 230x140cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:53)

1547 5039  Matta Orientalisk, 82x227 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:13)

1547 5137  Matta orientalisk, Mirtyp, 218x232 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:18)

1547 4076  Matta Orientalisk. Bredd: 170 cm, längd: 230 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:56)

1547 4180  Matta Tibet, 250x343 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:59)

1547 5231  Mattallrikar 4 st, Gustavsberg, Eros, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:39)

1547 5229  Mattallrikar 6 st, Gustavsberg, "Emma", Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:18)

1547 5017  Miniatyrer 7 delar, Keramik, bland annat Rörstrand. Höjd: 4-8 cm, bredd: ca 3-6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:52)

1547 5175  Notställ Bredd: 50 cm. Justerbar höjd (ca 130 cm på bilden)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:08)

1547 5061  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Abstrakt. Signerad ÅWA. Olja på duk, ej ramad, 43x58 cm, oramad

1547 4303  Oljemålning Alf Johansson, stadsmiljö. Signerad. Olja på duk. 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

1547 5120  Oljemålning Anders Liljedahl (1952), "Vanitas". Signerad. Olja på duk, 38x66 cm, yttermått inklusive ram: 54x84 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:28)

1547 4300  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad, Kvinna. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)

1547 5090  Oljemålning Einar Törning (1884-1941), Sverige. Blåsippor. Signerad E Törning, daterad 1936. Olja på pannå, 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)

1547 5068  Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Frankrike. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, ej ramad, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:17)

1547 5242  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm

1547 5084  Oljemålning Lars Grandin (1942-2010), Sverige. "Modell II". Signerad, daterad -65. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:16)

1547 4258  Oljemålning Lars Norberg, Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 58x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:19)

1547 4283  Oljemålning Lars Stenman (f. 1954), Sverige. Monogramsignerad, Kvinna med äpple. Olja på duk, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)

1547 4177  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Tussilago. Signerad. Olja på pannå, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:51)

1547 7201  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, England, Hästtransport med djur, Signerad. 94, p. 59x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)

1547 5086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell, Signerad Hasse, Daterad -59. Olja på pannå, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:18)

1547 5060  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsigerad A tergo HE -69, abstrakt. Signerad. Olja på duk, ej ramad, 81x100 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:44)

1547 5087  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Perrier, Landskap med vattendrag. Olja på pannå, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:50)

1547 4488  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1907, marin, 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:00)

1547 4355  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marint motiv, Danmark. Olja på pannå, 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:57)

1547 5142  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Solnedgång. Olja på pannå, 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:03)

1547 4007  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sommarlandskap. Ej signerad. Olja på duk, 48x102 cm, yttermått inklusive ram: 62x117 cm

1547 5291  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, kvinna med blommor. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)

1547 5290  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, man. Olja på pannå, 24x9, yttermått inklusive ram: 31x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:31)

1547 3206  Oljemålning Pierre-Eugene Clairin (1897-1980), Frankrike. Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 52x71 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)

1547 3213  Oljemålning Pierre-Eugene Clairin (1897-1980), Frankrike. Kustbild. Signerad. Olja på duk, 53x90 cm, yttermått inklusive ram: 70x107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:53)

1547 3214  Oljemålning Sigurd Wallin (1916-1999), Sverige. Signerad, daterad 55, Kullen, Skåne. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 69x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:55)

1547 5082  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Lapporten, Björkliden". Signerad, daterad -59. Olja på pannå, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 30x35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:14)

1547 4486  Oljemålningar 2 st, Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. Yttermått inklusive ram: 11x14-21x15 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)

1547 5155  Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:46)

1547 5265  Pärlcollier 3 st. Med silverlås. Längd: 50-70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)

1547 4120  Pianopall Bredd: 67 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 50 cm (justerbar)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:27)

1547 5038  Pigtittare Mörkbetsad björk, omkring 1900-tal. Höjd: 66 cm. Bredd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:39)

1547 5197  Plädar 3 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:39)

1547 5097  Planteringskruka cortenstål, på hjul. Längd: 45 cm. Djup: 45 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:53)

1547 5126  Plunta + tändsticksaskshållare, 2 delar, Skultuna, bland annat Pierre Forsell. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:34)

1547 5024  Punschkoppar 18 st. Silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1977, Höjd: ca 5 cm. Vikt: 540g ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:55)

1547 5046  Remmare 10 st, Gustav IIIs monogram. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:31)

1547 5305  Remmare 12 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:14)

1547 5014  Ring 18k guld, med stenar. Vikt: 4,4g, ringmått: 18

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:58)

1547 4241  Ring 18k guld. Vikt: 2 gr, ringmått: 17,25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:19)

1547 5279  Röllakan Signerad GS, 136x197 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:07)

1547 4455  Rullbord Märkt Richard, Frankrike. Bredd: 62 cm. Djup: 42 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:14)

1547 3331  Salt/pepparkar ett par, med glasinsats. Höjd: 12,5 längd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:16)

1547 5314  Såsskålar ett par, nysilver. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:29)

1547 4330  Schatull på benställning, klädd, 1921. Längd: 50 cm, bredd: 34 cm, höjd: 99 cm

1547 5054  Sejdlar 6 st, Glas, tenn, keramik. Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:11)

1547 5029  Serveringsbrickor/fat 2 st, glas med metallunderrede. Längd: 33-53 cm

1547 5171  Servisdelar Staffordshire, "Country style", 30 delar, ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)

1547 4381  Sideboard England, mahogny. Längd: 55 cm, bredd: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:30)

1547 5219  Sideboard Teak, 1950-tal. Längd: 127 cm. Bredd: 43 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)

1547 5072  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 15,5 cm. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:01)

1547 5041  Skål på fot, silver, 1871, Gustav Möllenborg. Höjd: 26 cm. Vikt: 635 g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:49)

1547 5313  Skål Silver W A Bolin, 1953. Höjd: 8,5 cm, diameter: 15 cm, vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)

1547 5321  Skål silver, Åke Strömdahl, 1960. Höjd: 6,5 cm, längd: 13 cm, vikt: 320 gr ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:08)

1547 5311  Skål silver, Carlman, 1951. Höjd: 8 cm, diameter: 15 cm, vikt: 190 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:16)

1547 5330  Skål silver, England. Höjd: 6,5 cm, diameter: 11 cm, vikt: 130 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:02)

1547 5310  Skål silver, K Anderson, 1930. Höjd: 9,5 cm, diameter: 17 cm, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:54)

1547 5320  Skål silver, Råström, 1974. Höjd: 7 cm. Diameter: 13. Cm, vikt: 260 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:26)

1547 5318  Skål silver, Råström, 1976. Höjd: 10 cm, diameter: 16. Cm, vikt: 380 gr ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)

1547 4396  Skålfat + crèmekopp, 2 delar, Kina. Diameter: 24 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)

1547 5096  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Signerad. Stengods, patinerad yta, delvis förgylld. Även signerad på träsockel. Höjd: 20 cm inkl sockel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:04)

1547 5010  Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Brons, Signerad, "Smederna". Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:24)

1547 5009  Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Brons, Torshälla, monogramsignerad 67, Tor. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)

1547 5071  Skulptur fågel i glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi, Iittala. Längd: 20 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:27)

1547 5201  Skulptur Metall Man. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:55)

1547 4487  Skulptur Parian, "Skördegrupp", Märkt "Gustavsberg 1929". Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)

1547 5101  Skylt "Carlsberg Pilsner", "Störste Salg i Danmark". Tryckt dekor, nutida. 30x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:36)

1547 4339  Slagbord 1800-tal. Bredd: 29 + 65x2, bredd: 89 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:26)

1547 5055  Slagbord Furu, 1800-tal, två lådor. Djup: 86 cm. Bredd: 44, 5 + två slag om 66 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:46)

1547 5251  Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)

1547 5025  Smörgåsbestick 4+ 4 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 13,5-16 cm, bruttovikt: 220g (varav knivar 145g)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:43)

1547 5040  Snapsglas 13, st. "Select", Liselott Henriksen, Boda Nova. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:40)

1547 5095  Snapsglas 9 st, snapsglas på fot, varierande färger. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:52)

1547 3170  Soffa Eilersen, "Kristal", skinn. Längd: 280 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:40)

1547 8137  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Björk. Bredd: 124 cm, djup: 124 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:51)

1547 4132  Soffbord Clesson/Koivisto, Asplund möbler. Bredd: 120 cm, djup: 80 cm, höjd: 40 cm

1547 5218  Soffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 123 cm, bredd: 53 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:49)

1547 5100  Sparbössa i form av en igelkott, metall. Längd: 17 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:17)

1547 5187  Spegel 1960-tal, Ek, "Neptun", NYGE verken, 123x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:22)

1547 4470  Spegel barockstil, slipat glas, 78x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:09)

1547 5233  Spegel Empire, (del av spegelbyrå), mahogny, Dekor i form av delfiner, 59x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:45)

1547 1012  Spegel Gustaviansk, 147x57 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:32)

1547 5276  Spegel J P Larsson, Stockholm, 1935,80x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:10)

1547 5110  Spegel Nyrokoko, 56x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:24)

1547 5284  Spegel Sengustaviansk, 106x48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:11)

1547 5121  Spegel med hylla Ek, omkring 1900, ca 57x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:49)

1547 5036  Spegellampett två ljusarmar, 1800-tal. Höjd: 77 cm. Bredd: 67 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:08)

1547 4390  Stekhuv Pläter. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:37)

1547 4154  Stolar 4 st, oval rygg med lyrformad genombruten ryggbricka. Höjd: 102 cm, sitthöjd: 49 cm

1547 5188  Stolar 6 st, Jugend, olika klädsel, mahogny

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:32)

1547 4152  Stolar 6 st, rokokostil, genombruten ryggbricka, lös sits. Höjd: 92 cm, sitthöjd: ca 46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:25)

1547 5198  Stolar Ett par, rokokostil, 1900-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:57)

1547 4153  Supsked silver, 1931. Längd: 15,5 cm. Vikt: 35g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:25)

1547 5147  Taburett Rokokostil. Längd: 54 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:39)

1547 5204  Takarmatur "Bumlingen". Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Grön plåt. Diameter: 39cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:02)

1547 5021  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell: 2562, Mässing med tygskärm. Diameter: 38, Höjd: 45 cm, ej märkt

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)

1547 4203  Takarmatur rokokostil. Höjd: 55 cm

1547 4101  Takarmaturer 2 st, Tom Dixon, "Beat Light Tall", Ej märkta. Diameter: 19 cm, höjd: 40 cm

1547 5307  Tallrikar 2+ 2 st, Kina. Diameter: 22,5-25,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:40)

1547 4336  Tallrikar 3 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 19- 0 cm

1547 5148  Tamburmajor Rörmekano. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:46)

1547 4143  Tavla Sydafrika, yttermått inklusive ram: 75x73 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:22)

1547 4144  Tavla Sydafrika, yttermått inklusive ram: 75x73 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:24)

1547 3208  Tavlor 3 st, Lp-skivor, "Cruising", yttermått inklusive ram: 111x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:33)

1547 5174  Tekanna järn. Längd: 21 cm. Höjd: 13 cm

1547 5261  Tekanna Kina. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:42)

1547 5323  Teskedar silver, 12 st. Vikt: 130 gr ca, längd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)

1547 5119  Torrnål Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. "Åskådare". Signerad, numrerad 2/20, daterad -83. Bildmått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:08)

1547 5098  Trädgårdsgrupp 5 delar, Grythyttan Stålmöbler, design: Artur Lindqvist. Bord + 4 st karmstolar "A2", 4 st sittkuddar (Grythyttan) medföljer. Etikettmärkt. Diameter: 100 cm (bordet). Höjd: 70 cm (bordet). Bredd: 62 cm (stol), Höjd: 87 cm (stol). Sitthöjd ca 41 cm (stol)

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:56)

1547 5191  Trädgårdsgrupp 5 delar, Grythyttan, Ej märkt. Längd: 139 cm, djup: 96 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)

1547 4463  Trädgårdsstolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:10)

1547 5192  Trädgårdsstolar Ett par, metall / trä

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)

1547 5158  Trädgårdsurnor ett par, järn. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:16)

1547 4474  Trågsoffa rokokostil, Bemålad. Längd: 196 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)

1547 5289  Uppläggningsskedar Ett par, silver, WT, London, England. Monogram. Längd: 28,5 cm. Vikt: 205g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:38)

1547 4098  Väggarmaturer Ett par, CE Fors, mässing, ställbara. Höjd: 40 cm

1547 5026  Väggrelief Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Signerad, keramik, 18x13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:27)

1547 5079  Varg / björnspjut balja i renhorn. Längd: 183 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)

1547 5200  Vas + burk, Tenn, bland annat GAB. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:05)

1547 4364  Vas + FAT, 3 delar, Imaridekor, Japan. Längd: 19-21. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:13)

1547 4288  Vas + skål, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:08)

1547 5099  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy". Iittala. Vas i klarglas. Höjd: 1. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:16)

1547 5107  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, etikettmärkt Artist Collection. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:55)

1547 4166  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:40)

1547 5015  Vas Rosenthal, Studio Line, "Skum". Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:14)

1547 5299  Vas Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Höjd: 15 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:51)

1547 5027  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Signerad, daterad -88, Harpälsglasyr. Höjd: 21 cm

1547 4214  Vas Ulrika Hydman Wallien, Kosta Boda. Signerad. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:42)

1547 5075  Vas Wolf Bauer, Rosenthal studio-line. Diameter: 18 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)

1547 4291  Vaser + skål, 3 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Bland annat "Oktober". Kosta Boda. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:09)

1547 4287  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)

1547 4433  Vaser 2 st, Gustavsberg, bland annat Argenta. Höjd: 15-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:44)

1547 4179  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 10-16,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:59)

1547 5160  Vaser 2 st, Stengods. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)

1547 4379  Vaser 3 st, Kina och Woods England. Höjd: 13-6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:29)

1547 5136  Vitrinskåp längd: 33 cm, djup: 15 cm, höjd: 206 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:05)

1547 5116  Ytterfoder + terrin, nutida, diameter, 23 cm. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:32)

1547 5003  Ytterfoder ett par, Staffordshire, England. Diameter: 17 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:38)

1547 5152  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:06)

1547 5224  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:53)