veckoauktion den 25 mars 2019

Visning: fredag 22/3, lördag 23/3, söndag 24/3 och måndag 25/3

  • Sortera efter

    7007 Oljemålning

    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Motiv från Söndrum, signerad 1920. Olja på pannå, 19x27

    Utrop: 18.000 kr
    Pris just nu 14.500 kr

    25 mars kl 20:34

  • 8076 Akvarell
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:35
  • 1011 Akvarell
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:10
  • 1012 Akvarell
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:12
  • 1137 Akvarell
    J Johansson, Vinterlandskap, signerad. 25x45
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:06
  • 1003 Akvarell
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:29
  • 1058 Akvarell
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:35
  • 1321 Akvarell
    Nils Tirén (1885-1935), Sverige. Ren, signerad. 24x35
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:54
  • 1142 Akvareller
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:13
  • 2034 Akvatintetsning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:30
  • 1212 Årsur
    höjd: 32 cm
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:30
  • 3094 Assietter
    11 st. Frankrike. Diameter: 18
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:04
  • 1475 Bokhylla
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:07
  • 1405 Broderi
    Kina, silke, 1800-tal, 34x60
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:30
  • 1306 Byrå
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 19:25
  • 2148 Etsning
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:12
  • 2141 Etsning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:57
  • 2150 Färgetsning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:18
  • 2145 Färgetsning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:05
  • 2107 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:01
  • 8394 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:16
  • 2039 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:18

    2123 Konstmapp

    "IX77", Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Litografier, 9 st lösa blad. Signerad, numrerad HC XIII/XV, bladets mått: 63x51 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    25 mars kl 19:09

  • 2041 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:21
  • 2179 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:37
  • 2180 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:38
  • 2115 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:48
  • 2112 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:08
  • 2001 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:39
  • 2028 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:47
  • 2059 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:26
  • 2194 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:31
  • 2083 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:33
  • 2023 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:09
  • 2137 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    25 mars kl 19:48
  • 2078 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:29
  • 2077 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:27
  • 1452 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:03
  • 2146 Färglitografi
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:07
  • 2055 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:47
  • 2065 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:31
  • 2158 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:50
  • 2066 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:32
  • 2064 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:16

    7005 Oljemålning

    Gertrude Leese (1870-1963), Arbetshästar, signerad. Olja på duk, 83x67

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    25 mars kl 18:09

  • 2081 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:32
  • 2080 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:31
  • 2013 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:19
  • 2201 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 19:28
  • 2200 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 19:23
  • 2104 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:04
  • 2056 Färglitografier
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 19:43
  • 1224 Fåtölj
    1950-tal, vändbara kuddar
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    25 mars kl 19:00
  • 9129 Fickur
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:31
  • 3017 Figuriner
    Utrop: 600 kr

    25 mars kl 20:53
  • 1062 Gouache
    Utrop: 3.000 kr

    25 mars kl 19:19
  • 1144 Grafiskt blad
    Soldater vid mur. Motivet: 43x55
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:19
  • 1546 Kaffeservis
    26 delar, Seltmann Welden, Regina
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:45
  • 3018 Kaffeskedar
    12 st, silver, etui. Längd: 10
    Utrop: 800 kr

    25 mars kl 20:54
  • 9403 Kandelabrar
    ett par, silver. Höjd: 22, Bruttovikt ca 1100 g
    Utrop: 1.500 kr

    25 mars kl 20:36
  • 1312 Karmstolar
    3 st, Gustaviansk stil
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    25 mars kl 19:36
  • 1362 Karmstolar
    ett par, England
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:30
  • 2122 Konstmapp
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 18:58

    1062 Gouache

    C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 85, Komposition, 29x38

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    25 mars kl 19:19

  • 2123 Konstmapp
    Utrop: 6.000 kr

    25 mars kl 19:09
  • 2132 Konstmapp
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:27
  • 2130 Konstmapp
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:18
  • 2127 Konstmapp
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:13
  • 1507 Kopp
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:20
  • 1550 Kruka
    Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 18
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:30
  • 1380 Litografi
    efter Pablo Picasso. Motivet: 33x44
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    25 mars kl 18:54
  • 1383 Litografi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:56
  • 3207 Ljuslykta
    glas / metall. Höjd: 27
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    25 mars kl 20:32
  • 2116 Mapp
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:45
  • 1472 Matsalsgrupp
    bord+ 4 stolar. Längd: 110, djup: 70 cm, höjd: 75 cm
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:15
  • 1033 Matta
    orientalisk, 190x300
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    25 mars kl 20:23
  • 1214 Matta
    orientalisk, Afghan, 233x255
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:32
  • 7007 Oljemålning
    Utrop: 18.000 kr

    25 mars kl 20:34
  • 1103 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:51
  • 7005 Oljemålning
    Utrop: 4.000 kr

    25 mars kl 18:09
  • 1197 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:10
  • 1404 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:28
  • 1013 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr

    25 mars kl 18:14
  • 1332 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 20:32
  • 1544 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:23
  • 1412 Oljemålning
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:36
  • 1402 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr

    25 mars kl 18:16
  • 1282 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr

    25 mars kl 20:54
  • 1283 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:55
  • 1138 Oljemålning
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:08
  • 1149 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:33
  • 1147 Oljemålningar
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:29
  • 1371 Oljemålningar
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:40
  • 1551 Picknickväskor
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:32
  • 1393 Rökelsekärl
    3 st, Glaserat lergods, Kina. Höjd: 10-22
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:35
  • 3088 Saltkar
    Utrop: 600 kr

    25 mars kl 18:49
  • 2074 Serigrafi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    25 mars kl 19:38
  • 2138 Serigrafi
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:50
  • 1075 Skål
    Flygsfors, Poul Kedelv. Längd: 30
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:39
  • 1438 Skrivbord
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:04
  • 1054 Skulptur
    Alabaster, Hund. Längd: 28
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:20
  • 3208 Skulptur
    hand. Patinerad metall. Höjd: 37 cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    25 mars kl 18:34
  • 1341 Skulptur
    Mari Simmulson (1911-2000), UE Upsala-Ekeby. Höjd: 23
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    25 mars kl 20:57
  • 1395 Skulptur
    Trä, Bemålad, Kina. Höjd: 35
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:37
  • 9382 Skulptur
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 20:19
  • 1413 Sockertång
    mässing, antik. Längd: 11 cm
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:40
  • 1437 Soffa
    + fåtölj, Arne Norell. Längd: 145 cm
    Utrop: 1.500 kr

    25 mars kl 18:04
  • 1249 Spegel
    Nyrokoko. Reliefmotiv med puttom 61x61
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 19:31
  • 1409 Syutensilier
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 18:33
  • 9582 Tallrikar
    4 st, kompaniporslin. Diameter: 25 cm
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:59
  • 3019 Tårtgafflar
    12 st, silver, Etyi
    Utrop: 800 kr

    25 mars kl 20:55
  • 1001 Teckning
    Utrop: 700 kr

    25 mars kl 20:27
  • 1520 Teservisdelar
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:56
  • 2154 Torrnål
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:06
  • 8229 Träsnitt
    3 st, Kina, 1900 tal. Mått: 40x58cm.
    Utrop: 1.500 kr

    25 mars kl 19:02
  • 2129 Träsnitt
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 19:15
  • 2170 Träsnitt
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:14
  • 2174 Träsnitt
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:29
  • 2206 Träsnitt
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:07
  • 1015 Tuschteckning
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:18
  • 1417 Vas
    kristall, Orrefors, graverad dekor. Höjd: 23
    Utrop: 500 kr

    25 mars kl 18:55
  • 3038 Vas
    Utrop: 600 kr

    25 mars kl 20:17