Klassiska den 27 maj 2019


På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av Arne Jacobsen, Yngve Ekström, Berndt Friberg, Svenskt Tenn, Georg Jensen, Stig Lindberg, Lisa Larson, Wiwen Nilsson och Bruno Mathsson med flera.

Visning: fredag 24/5, lördag 25/5, söndag 26/5 och måndag 27/5

  • Sortera efter 


    8029 Kabinettskåp

    15-1600-tal, sannolikt Italien. Längd: 116-143 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 220 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 19:13


  • 8015 Akvarell
    Carl Gustaf Hellquist (1850-1891), sagomotiv, Sign..//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:14
  • 8031 Akvarell
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:11
  • 8013 Akvarell
    Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Polen. Vintermo..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:32
  • 8019 Armbandsur
    14 k, Jaeger Le Coultre, Futurematic, 1950-tal, 43..//
    Utrop: 18.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:39
  • 8020 Armbandsur
    18 k, Certina, 33,3 gr brutto
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:42
  • 7048 Bestick
    silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 42 del
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:44
  • 8033 Blandteknik
    Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:48
  • 4212 Bokskåp
    NK, Margareta 1915, Längd: 135 cm. Djup: 51cm. Höj..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:48
  • 8006 Bord
    Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, No 1073,..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:46
  • 8035 Bordslampa
    Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2388. Mäss..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:12
  • 8018 Bordsur
    Louis XVI, Gaston Jolly, Paris. Längd: 38. Höjd: 5..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:20
  • 8023 Byrå
    Barock, Bemålad. Längd: 99. Djup: 56 cm, höjd: 78 cm
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:29

    8037 Spegellampetter

    Ett par, för vardera två ljus, Gustavianska. Proveniens Familjen Broms sedan Lagerlöf. Höjd: 63 cm

    Utrop: 25.000 kr
    Pris just nu 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 19:34


  • 8032 Färglitografi
    Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Komposition. S..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:43
  • 8026 Fåtölj
    med fotpall, design: Bruno Mathsson (1907-1988), S..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:36
  • 8029 Kabinettskåp
    15-1600-tal, sannolikt Italien. Längd: 116-143 cm...//
    Utrop: 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:13
  • 8003 Kolonnljusstakar
    ett par, Tenn, Sengustavianska. Höjd: 25,5
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:06
  • 8004 Ljusstakar
    ett par, Empire, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro. ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:10
  • 8016 Oljemålning
    Alois Wierer (1878-1945), Tjeckien. "Dorfedylt". S..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:19
  • 5040 Oljemålning
    Axel Erdmann, Mot Riddarholmen. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:16
  • 8012 Oljemålning
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Figur, 92x7..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:18
  • 8008 Oljemålning
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:18
  • 8002 Oljemålning
    Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Monograms..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:53
  • 8009 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad. ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:08
  • 8001 Oljemålning
    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signer..//
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:36

    8019 Armbandsur

    14 k, Jaeger Le Coultre, Futurematic, 1950-tal, 43,9 gr brutto, boettens. Diameter: 3,7 cm

    Utrop: 18.000 kr
    Pris just nu 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 18:39


  • 8017 Oljemålning
    Marie-Louise Stolpe. Signerad, daterad 1893, "In M..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:50
  • 7208 Oljemålning
    Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Skogsstig, signe..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:37
  • 8022 Pall
    Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, modell 647
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:05
  • 8034 Skåp
    Allmoge, 1836, orginalmålad, Längd: 94cm. Djup: 38..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:23
  • 8011 Smörask
    Porfyr, ca 1800. Diameter: 14,5 cm. Höjd: ca 10 cm
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:55
  • 5149 Snedklaffsekre..
    NK, Margareta 1915, björk, Längd: 100 cm. Djup: 50..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:10
  • 8027 Soffa
    Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, 3-sits, 1940-tal...//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:37
  • 8025 Soffa
    Gustaviansk, provinsarbete. Längd: 171, höjd: 85 cm
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:34
  • 8037 Spegellampetter
    Ett par, för vardera två ljus, Gustavianska. Prove..//
    Utrop: 25.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:34
  • 8014 Spegelplatå
    Firma Svenskt Tenn. Längd: 55, glasprismor
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:00
  • 8030 Stolar
    ett par, Senbarock
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:45
  • 8005 Vägghylla
    Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, No 2085...//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:42

    8001 Oljemålning

    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 18:36


  • 8024 Vapenkista
    1700-tal. Längd: 160, djup: 57 cm, höjd: 53 cm
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:33




Ladda ner broschyr