Beda Löberg föddes i en arbetarfamilj i Hjo på Västgötaslätten 1895. Hon visade tidigt ett stort intresse för konsten och hennes lärare i skolan tyckte att hon absolut borde söka sig till en konstskola, men då familjen var fattig fanns inga möjligheter till det. Beda kom till familjen Löberg i Djursholm under 1920-talet för att sköta familjens hushåll och sedan konstnären Gunnar Löbergs första äktenskap upplösts gifte han sig med Beda. Parallellt med att sköta hushållet fortsatte Beda att måla i hemlighet, inte ens maken visste till en början. När Gunnar Löberg (1893-1950) till slut avslöjat hennes hemlighet övertalade han henne att ställa ut en del av sina verk, 62 stycken, på en vernissage hos Modern Konst i Hemmiljö på Storgatan i Stockholm 1939. Utställningen togs väl emot av publiken och hon sålde hälften av verken inom ett par dagar. Beda kritiserades ofta för att hon blivit påverkad av maken, Gunnar Löberg i motivval och färg, vilket ju på ett ytligt plan är förståeligt. Beda Löberg var dock inte alls osjälvständig, hon hade en mycket självständig raffinerad stil och ett helt eget språk där de starka och mustiga färgerna talade för och om henne. Hon hade fått intryck av koloristerna, expressionisterna men också från naivismen och intimismen.
Tema Beda Löberg den 26 mars 2012
6004 Oljemålning
Såld: 5.100 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6005 Oljemålning
Såld: 4.200 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6024 Oljemålning
Såld: 2.200 kr
Såldes den 26 mars 2012
6027 Oljemålning
Såld: 1.100 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6012 Oljemålning
Såld: 3.900 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6010 Oljemålning
Såld: 3.300 kr
Såldes den 26 mars 2012
6020 Oljemålning
Såld: 3.600 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6001 Oljemålning
Såld: 1.400 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6013 Oljemålning
Såld: 950 kr
Såldes den 26 mars 2012
6014 Oljemålning
Såld: 2.500 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6008 Oljemålning
Såld: 650 kr
Såldes den 5 mars 2012 -
6002 Oljemålning
Såld: 1.500 kr
Såldes den 26 mars 2012
6015 Oljemålning
Såld: 900 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6017 Oljemålning
Såld: 1.300 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6019 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Hus, signerad, pannå 35x27
Såld: 350 kr
Såldes den 26 mars 2012
6006 Oljemålning
Såld: 3.400 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6023 Oljemålning
Såld: 550 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6022 Oljemålning
Såld: 350 kr
Såldes den 26 mars 2012
6003 Oljemålning
Såld: 1.100 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6018 Oljemålning
Såld: 1.400 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6009 Oljemålning
Såld: 1.900 kr
Såldes den 26 mars 2012
6028 Oljemålning
Såld: 4.000 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6007 Oljemålning
Såld: 3.900 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6025 Oljemålning
Såld: 1.100 kr
Såldes den 26 mars 2012
6026 Oljemålning
Såld: 4.100 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6016 Oljemålning
Såld: 1.600 kr
Såldes den 26 mars 2012 -
6021 Oljemålning
Såld: 3.000 kr
Såldes den 26 mars 2012