Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 13218041



*

nr 1321 8041


Jardiniere

silver. Vikt: 1430g. Längd: 47cm. Höjd: 17cm


Utrop:

3.000 kr

Såld:

4.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 18:23:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/4 22:57:27 1      2.000 kr
6/4 12:30:40 2      2.600 kr
6/4 17:17:55 2      2.800 kr
7/4 21:01:22 3      4.000 kr
8/4 21:48:28 1      3.200 kr
8/4 21:48:28 3      3.400 kr (Budbetjänt)
13/4 17:30:53 4      3.600 kr
13/4 17:30:53 3      3.800 kr (Budbetjänt)
20/4 21:01:43 2      4.000 kr
20/4 21:01:43 3      4.000 kr (Budbetjänt)
24/4 11:07:05 5      4.400 kr
26/4 16:02:27 6      4.600 kr
27/4 15:22:17 7      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere kruka silver ädelmetall
  • 8317 Jardiniere
    Mässing/pressglas. Längd: 62 cm, höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 18:58
  • 7219 Jardiniere
    Tidigt 1900-tal, färgat glas. Längd: 33 cm, höjd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 19:07




Ladda ner broschyr