Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 april 2006 16:15
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

404 7790  AFFISHER Diverse, Beatles m.m

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7484  AKVARELL "Marin" sekelskifte 27x43 (oramad)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7714  AKVARELL Alexander Langlet, Oosch 1900, 30x40

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7706  AKVARELL Elisabeth Warling, 22x28

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7247  AKVARELL M Säflund, 1921 32x49

404 7681  AKVARELL Regina Kylberg (1842 - 1913), Skogstrappa, 1800-tal, 34 x 23

S�ldes f�r 98.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7086  AKVARELL signerad, Carlsholm, 36x62

404 5641  AKVARELL Vattenfall, 60x42

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7252  AKVARELLER (F) 2 st, M Säflund, Motiv från Uppsala

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7248  AKVARELLER (F) 2 st, M Säflundfiskande barn + bygata

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7281  AKVARELLER (F) 2 st, Miriam Edström, stadsmotiv, 23 x 18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5445  AKVARELLER (F) 2 st, W Vilkrist,

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7290  AMPEL 20-tal, dia:40

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7242  AMPEL Glas

404 7243  AMPEL Glas, bemålat

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5018  AMPEL med prismor, Dia. 38

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7443  AMPEL Prismor, dia:38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7051  APPLIQUER 1 par, mässing

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5430  ARKIVSKÅP Jalusi, ek, längd: 73, djup: 52, höjd: 124

404 7030  ARMBAND 18 k. 34 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5551  ARMBAND 18k 62, 7 g

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7457  ÅRSUR Mässing, höjd: 21

404 7518  ASKKOPPAR silver, 8+10 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7400  BÄGARE 1900-talets början, höjd: 15

404 7686  BÄGARE silver 1943 monogran LN, höjd: 16

404 7334  BÄGARE silver, g5 1861., höjd: 8

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7425  BÄGARE silver, Råström, inskr., höjd: 11, 5

404 7430  BÄGARE silver, sterling.Danmark 1947. inskrp. 1951, höjd: 7

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7399  BÄGARE silver., höjd: 23

404 7795  BAKBORD med stenskiva och hylla, 91x45x90

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7047  BALANSVÅG med vikter, Lindells, 15 kg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7659  BÅLSKÅL Josef Ekberg, dia:37

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7263  BÅLSKÅL med lock & slev, Ns, Jugend, höjd: 40

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7732  BARNSTOL furu

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7259  BARSKÅP Gustaviansk stil, längd: 83, D.41, höjd: 117

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7090  BASTUBA Bruno Klemm Jr. Marknenkirschen

404 5332  BÅTRATT (nyprod)

404 7791  BERGERE Louis XV-stil, nyomklädd

404 7626  BESTICK diverse N.S

404 7072  BESTICKSCHATULL på ben, ek

404 7811  BILDPROJEKTOR med bilder, M.Ä

404 7462  BJÄLLRA

404 7638  BJÖRNSKULPTUR C.Fagerberg, gips, höjd: 28

404 7500  BLÄCKSTÄLL Mässing

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7524  BLANDTEKNIK Hans Ångsäter, 35x28

404 7094  BLANDTEKNIK Maurice Blanchard, Montmartre, 34x25

404 7268  BLANDTEKNIK (F) Fritz Sjöström -87, 42x61

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7168  BLANDTEKNIK (F) Maja Synnergren, "Skolundervisning" 20x35

404 7271  BLANDTEKNIK (F) Vello Våårtnöu, komposition, 60 x 90

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7272  BLANDTEKNIK (F) Vello Väärtnöu, komposition, Komposition, 60 x 90

404 7180  BLOMSTERURNA Gjutjärn, Pojke med urna, höjd: 90

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7741  BOCKBORD med låda, 1800 ca furu, 119x63x71

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7066  BÖCKER + skrifter, diverse, 17/1800-tal, bl.a. Stringholm

404 7467  BOJAN Kina, 1800-tal, höjd: 22

404 7298  BOJANER 1-par, Kina, höjd: 18

404 7504  BOKHYLLESKÅP Björk, längd: 100, djup: 25, höjd: 90

404 7747  BONAD 90x140

404 7162  BONAD c:a 140x200 (skador)

404 7628  BONBONJÄRER 2st + skål

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7549  BORD Gråmålat, höjd: 74

404 7329  BORD sent 1800-tal, längd: 78, djup: 48, höjd: 77

404 7330  BORD tidigt 1900-tal, längd: 85, djup: 59, höjd: 71

404 7276  BORDSFOTOGENLAMPA 1800-tal, Porslindfot, höjd: 62

404 7192  BORDSFOTOGENLAMPA sekelskifte, N.S

404 7449  BORDSLAMPA Brons

404 7450  BORDSLAMPA Mässing

404 5294  BORDSLAMPA Mässing, relief

404 7246  BORDSLAMPA Strindbergsmodell

404 7195  BORDSLAMPFOT Kina

404 5320  BORDSLAMPFOT Mässing

404 7571  BORDSLAMPOR 1 par, (Nyprod)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7572  BORDSLAMPOR 1 par, jugendstil, (nyprod)

404 7194  BORDSLAMPOR 3 st

404 7446  BORDSPENDYL Ek, längd: 60

404 7312  BORDSPRYDNAD höjd: 17, 1800-tal

404 7313  BORDSPRYDNAD Ryttare, mässing/ silver/ emalj, höjd: 26

404 5538  BREVPRESS Porslin, Drake, längd: 16

404 7131  BRICKA glas/metall

404 7429  BRICKA med kanna och skål, silver, Brickans, längd: 21

404 7010  BRICKA Plåt, Bemålad, längd: 77

404 7293  BRICKBORD  längd: 76, djup: 58, höjd: 50

404 7292  BRICKBORD rokokostil, längd: 75, djup: 57, höjd: 60

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7216  BRICKOR 3 st, Ns

404 7220  BUFFESKÅP Jugend, Ek, längd: 130, djup: 53, höjd: 197

404 7373  BURK med lock, 'Argenta' Gustavsberg, Kåge, höjd: 12 (lagning)

404 7581  BYRÅ Rokokostil, längd: 80, djup: 45, höjd: 82

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7288  BYRÅ Sekelskifte, längd: 100, djup: 48, höjd: 89 (f.d spegelbyrå) slitage

404 7444  BYRÅ Sen.Guststil, längd: 96, djup: 47, höjd: 81

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7665  BYRÅ Senbarock, längd: 95, djup: 51, höjd: 78

S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7808  BYRÅ Senbarock, Vitmålad, längd: 96, djup: 51, höjd: 79

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7588  BYRÅ stenskiva, längd: 98, djup: 50, höjd: 83

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7726  CANAPÉ 1800-tal, längd: 180

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7493  CHAMPAGNEGLAS 6st, N.S

404 7617  CHIFFONJÉ Kar-Johan, alm, längd: 122, djup: 50, höjd: 153

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5499  CHOKLADKANNA Mässing, Västerås

404 7512  CIGARETTEETUI silver, 1900-tal, längd: 14

404 7398  CIGARETTESKRIN silver , 1900-tal, längd: 13

404 5421  CIGARETTETUI Kina, höjd: 9 cm

404 7690  CIGARETTETUI Silver, GAB, 1896

404 7680  CIGARETTETUI + BLÄCKHORN Silver

404 5458  CLOISSONE 4 del, Orientaliskt

404 7092  CLUBFÅTÖLJ röd skinnklädsel

404 7118  CLUBFÅTÖLJ röd skinnklädsel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7064  COBRA grå/grön, skada

404 7438  COCTAILGLAS 12 st. silver, höjd: 9

404 5517  COLLIER 4 st,

404 7535  DÄCKSTOL sekelskifte 1900

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7574  DÖRRKNACKARE 3 st, Mässing, Lejon

404 7014  DÖRRÖVERSTYCKE Gustaviansk stil, längd: 86

404 7426  DOSA silver, Folcker T4 dia 6

404 7434  DOSA silver, imp.stplr. e. 1912 , längd: 7

404 7544  DOSA silver, sekelskifte, utländska stämplar., höjd: 12 cm.

404 7431  DOSA silver, Y7, 1925, längd: 8

404 7407  DOSOR 1 par, silver H 5, 1855 dia 6

404 7408  DOSOR 1 par, silver, F5, 1860 , dia 6, 5

404 7522  DOSOR 4 st. silver

404 7228  DOSOR diverse Porslin, mm

404 7089  DRAGSPEL piano, Ragges Special

404 7217  DRAPERIER 1 par, längd: 220

404 7519  DUBBELKAROTT nysilver, dia 20

404 7018  DUKAR 4 del

404 7264  EMMA

404 7153  EMMA Plysch

404 7284  ETAGEBORD 1890-tal, höjd: 74

404 7536  ETAGEHYLLA Tidigt 1900-tal, höjd: 69

404 7088  ETSNING Axel Fridell, Mrs. Dunn, 20x15

404 7110  ETSNING Oskar Bergman, 8, 5x11, 5

404 7715  ETSNING (F) Renoir, 23x19

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7516  ETUI emalj och silver+etui, silver

404 7475  FÅLLBÄNK Vitmålad, längd: 133

404 7579  FÄLLBORD 1800-tal, bemålat, höjd: 84

404 7219  FÄRGLITOGRAFI (F)  höjd: G. Karlström, -76, handkolorerad, 154/340, 33x47

404 7135  FÄRGLITOGRAFI (F) Ardy Strüwer, komposition, 29/100, 74 x 55

404 5546  FÄRGLITOGRAFI (F) Beck & Ljung, 126/150, 25x46

404 5545  FÄRGLITOGRAFI (F) Beck & Ljung, 144/150, 63x47

404 7270  FÄRGLITOGRAFI (F) Bengt Landin, provtryck, 43x60

404 7695  FÄRGLITOGRAFI (F) Esaias Thorén, 557/750, 55x60

404 7277  FÄRGLITOGRAFI (F) Hans Kajtorp, "Ladugården", 110/145, 31 x 50

404 7081  FÄRGLITOGRAFI (F) Kejsar Calle Sunesson, brudpar, 58x45

404 7496  FÄRGLITOGRAFI (F) Lars Norrman, 330/360, 42x56

404 7498  FÄRGLITOGRAFI (F) Lars Norrman, 49/360, 42x53

404 5347  FÄRGLITOGRAFI (F) Reinhold Ljunggren, 149/360, 15 x 13, Milmärke

404 5194  FÄRGLITOGRAFI (F) Roland Svensson, 213/300, 33x45

404 5548  FÄRGLITOGRAFI (F) Saint-Genie, 62x44, 55/110

404 7432  FAT 2 st, Gustafsberg, "Wexiö"

404 7137  FAT (F) Ulrica Hydman Valien, Dia33

404 7154  FÅTÖLJ 1940-tal

404 7489  FÅTÖLJER 1 par, Chippendalestil

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7725  FIGURIN "Apa", höjd: 17, konstmassa

404 7637  FIGURIN Asien, antik, trä, höjd: 17

404 7468  FIGURIN Danmark, "Sittande kvinna", höjd: 21

404 7385  FIGURIN Häst med föl, Tyskland, höjd: 43

404 7647  FIGURIN Mari Simmulsson, Upsala-Ekeby, Kvinna', höjd: 29

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7458  FIGURIN Rokokodam, höjd: 18

404 7381  FIGURIN Rosenthal, Art Deco, höjd: 23 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7296  FIGURINER 2st, Kina, höjd: 17+21

404 7383  FIGURINGRUPP Tyskland, Tettau, höjd: 24

404 7295  FISKBASSÄNG Kina, dia:27

404 7514  FISKBESTICK 24 delar, nysilver, i schatull

404 7084  FISKBESTICK i schatull, 2 uppsättningar, 18 + 12 + uppläggningsbestick

404 7278  FLYGELDUK Broderad, ca 250 x 250

404 5208  FOTOGENLAMPA Bords, majolika

404 7454  FOTORAM 27x47

404 7212  FOTORAMAR div

404 7339  FRIMÄRKEN USA, 2st album + 2st lådor + 1st portfölj

404 7163  FRIMÄRKEN + Förstadagsbrev

404 7730  FRUKTFAT 1 par, glas, dia 35

404 7624  FRUKTFAT 4st, keramik, Upsala-Ekeby m.m

404 7007  FRUKTFAT Ulrica Hydman Vallien, Boda, dia 39

404 7648  FRUKTSKÅL Ulrica Hydman-Wallien, Kosta Boda, höjd: 22 dia:25

404 7099  FRUKTSKÅL (DDS) Mats Borgström, dia 35

404 7623  FRUKTSKÅLAR 2st, kristall

404 7355  GALLERSKÅL på fot, Empire, höjd: 20

404 7634  GLAS 4-del, Böhmiskt

404 7065  GLASPOKAL med lock, etsad dekor, höjd: 46, (locket skadat)

404 7380  GLASSERVISDELAR 6+6+6

404 7719  GLASSERVISDELAR c:a 50-del

404 7735  GOLVAS Arabia, signerad, höjd: 53, (skada)

404 7786  GOLVLAMPA 2 armad

404 5494  GOLVLAMPA Svenskt Tenn, modell:2564

404 7318  GOLVLAMPBORD Mässing/onyx

404 7149  GOLVUR Tempus Fugit, höjd: 175

404 7800  GOLVVAS UE

404 7455  GOLVVAS Upsala-Ekeby, höjd: 52

404 7353  GOUACHE + bok, "Dödens Laboratorium"

404 7427  GRÄDDKANNA silver imp. stplr e. 1912., höjd: 8

404 7545  GRAFISKA BLAD i mapp, Heinrich Rettner m.m

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7076  GRAVYRER 1 par, Drottningholm, 26x56

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 4523  GRAVYRER 3 st, Shakspeare, 1800-tal

404 7070  HALLAMPA glas/metall, höjd: 50

404 7210  HALLBYRÅ Intarsia, längd: 39, djup: 32, höjd: 71

404 7056  HANDSPEGEL + 5 borstar, silver

404 7061  HERRBETJÄNT

404 7387  HORN+ saltkar

404 7319  HÖRNVITRINSKÅP  höjd: 200

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7602  JARDINERE Glas, längd: 31

404 7348  JARDINERE Majolica Gustafsberg, 1900, höjd: 36 (lagningar)

404 7119  JORDGLOB

404 7062  JUBILEUMSMYNT Drottning Elisabeth II, 1952-1977

404 7799  KAFFEPANNA koppar

404 7403  KAFFESERVIS 3 delar, silver, 1900-tal

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7146  KAFFESERVIS Svaneholm, ca 25 del

404 7371  KAFFESKEDAR 11st, silver

404 7034  KAKEMON Kina

404 7436  KALKAR 15 st. silver, höjd: 11

404 4515  KAMEL keramik, höjd: 66

404 7036  KAMERA Hasselblad, 1898

404 7244  KAMERA i väska med tillbehör

404 7224  KANDELABER +vas, Rörstrand, Daldansen

404 5658  KANDELABER brons, höjd: 60

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7267  KANDELABRAR 1 par, Nyrokoko, höjd: 39

404 7473  KANDELABRAR 1 par, silver, höjd: 42

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7577  KANDELABRAR 1-par, höjd: 43

404 7494  KANDELABRAR 1-par, Tenn, höjd: 29

404 7075  KANNA MED LOCK Waechtersbach, 1800-tal, porslin/NS, höjd: 27 + smörask, NS

404 7750  KÄPP med ben/silverkrycka

404 7563  KARAFF+ 4 vinglas

404 7491  KARAFFER 1 par, Skruf

404 7561  KARAFFER 2 st, E Ollers/Simon Gate

404 7660  KARAFFER Diverse, kristall

404 7576  KARMSTOL England

404 7152  KARMSTOL Skrinda

404 7586  KARMSTOLAR 1-par, Gust.stil (nyprod.)

404 7806  KASTHYLLOR 2 st

404 7645  KATTFIGURIN Lisa Larson, längd: 33

404 7002  KINAMATTA 236x320

404 7001  KINAMATTA 245x345

404 7789  KISTA 1800-tal, längd: 62

404 7553  KISTA Ådringsmålad, längd: 78

404 7136  KLAFFBORD 1800-tal, längd: 96, djup: 45, höjd: 74

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7552  KLAFFBORD Tidigt 1900-tal, längd: 104, djup: 104, höjd: 77

404 7191  KNIVAR 2 st, (1 martinni 1 Helle Norge)

404 7346  KONFEKTSKÅL silver med glasinsats . 1904, längd: 25

404 7654  KONSTBÖCKER diverse, 1st kartong

404 7743  KONSTGLAS 2 del

404 7560  KONSTGLAS 3 del, Kosta, Vicke Lindtrand

404 7402  KOPP silver, viktoriansk, eng. stplr, höjd: 10

404 7240  KOPPAR 3 del

404 7053  KOPPAR 4 del

404 7687  KOPPAR 4 del

404 7037  KOPPAR diverse

404 7238  KOPPAR/MÄSSING 7 del

404 7199  KOPPARFÖREMÅL 6 del

404 7285  KORNISCH  längd: 140, Förgylld

404 7174  KORNISCH dalamotiv, längd: 180

404 7460  KRISTALL 5-del

404 7367  KRISTALL diverse skålar & fat

404 7232  KRUKA Rörstrand, höjd: 18

404 7495  KRYDDBURKAR 11st, Tjeckien, handmålade

404 5077  KRYDDBURKSET Göteborg, 4+5 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7555  KUDDE Prydnad

404 7236  KURIOSA 3 del

404 7057  KURIOSA 6 del. bl.a. kruthorn

404 7068  LAMPBORD bemålat, höjd: 72

404 7364  LAMPBORD Gustaviansk stil, höjd: 60

404 7325  LAMPBORD Gustaviansk stil, onyxskiva, längd: 70, höjd: 53

404 7727  LAMPBORD idegran, höjd: 62

404 7550  LAMPBORD med låda, tidigt 1900-tal, höjd: 74

404 7451  LAMPBORD med lådor, längd: 50, djup: 30, höjd: 70

404 7530  LAMPETTER 1 par

404 7004  LAMPETTER 1 par, 1960-tal

404 7601  LAMPETTER 1 par, Förgyllda, höjd: 17

404 4210  LAMPETTER 1 par, höjd: 60 (nyprod)

404 7390  LAMPETTER 1 par, Mässing, längd: 30

404 7207  LAMPETTER 1 par, Tenn, höjd: 29

404 7128  LEJON 1 par, keramik, höjd: 32

404 7651  LEKSAKSBIL i originalkartong, Schuco

404 7653  LEKSAKSBIL Lastbil

404 7652  LEKSAKSBILAR 3st

404 7299  LEOPARD Metall, längd: 75, höjd: 37

404 7662  LINNE Diverse, 2st Kartonger

404 7016  LINNEDUKAR Div

404 7017  LINNEDUKAR div

404 7102  LITOGRAFI (F) Björn Jonsson, hus, 21x32

404 7003  LJUSKRONA 3-armad, smide, dia 54

404 7685  LJUSKRONA Empire-stil, höjd: 60

404 7040  LJUSKRONA metall, 5-armad, höjd: 31

404 5016  LJUSKRONA Rokokostil, Ca 70

404 5434  LJUSKRONA rokokostil, höjd: 50

404 7442  LJUSKRONA Rokokostil, höjd: 70

404 7746  LJUSSTAKAR 1 par, masurbjörk, 1800-tal,

404 7376  LJUSSTAKAR 1 par, Porslin, 1800-tal, höjd: 36 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7405  LJUSSTAKAR 1 par, silver, höjd: 9, 1958, höjd: 21

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7575  LJUSSTAKAR 1-par, Barockstil, höjd: 50

404 7657  LJUSSTAKAR 1-par, tenn, höjd: 12

404 7372  LJUSSTAKAR 1-par, Vesterås, mässing, höjd: 28

404 7311  LJUSSTAKAR 2 st, 1800-tal, Berlin, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 27

404 7052  LJUSSTAKAR 3 par, mässing

404 7692  LJUSSTAKAR Ett par, Mässing, höjd: 13

404 7678  LJUSSTAKAR Ett par, Otto Meyer, höjd: 24

404 7671  LJUSSTAKAR Ett par, Silver, 1895

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7234  LJUSSTAKE Tenn, 1700-tal, höjd: 16 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 5071  LOCKURNA Delft, höjd: 39

404 7233  LOCKURNA Keramik, höjd: 27

404 7377  LOCKURNA Kosta, höjd: 22

404 7222  LOCKURNOR 1-par, Kina, 1900-tal, höjd: 17

404 7672  LODUR 1890-tal., höjd: 135

404 7392  LODUR nutida, höjd: 62

404 7169  LODUR sent 1800-tal, höjd: 80

404 7664  LUKTDOSA Silver

404 5151  MAKDEN Antik tibet, 63x110

404 7022  MARTINIGLAS Sigvard B, ns

404 7379  MATBESTICK "Franska liljan" N.S

404 7762  MATBESTICK NS Svenk Spets, ca 65 del

404 5508  MATBORD Bruno Mathsson 1965, dia:130, höjd: 70

404 5579  MATBORD Jakaranda, DK, höjd: 76

404 5580  MATSALGRUPP Barockstil, 11 del

404 5272  MATSALSGRUPP 5 del, Bord + 4 stolar, björk, intarsia

404 7214  MATSALSSKÅP Jugend, Ek, längd: 104, djup: 48, höjd: 200

404 5729  MATSERVIS c:a 60 del., Kåge, Gustavsberg

404 7130  MATSERVISDELAR 35 del. Gustavsberg, Paris

404 7722  MATSERVISDELAR 60-del, Gustavsberg, "Triumf"

404 7067  MATSERVISDELAR c:a 30 del. Svenska Slott, (skador)

404 7728  MATSERVISDELAR c:a 65-del, Kåge "Landskap"

404 7362  MATSERVISDELAR glas

404 7122  MATTA afghan, 105 x 185

404 7121  MATTA Afghan, 130 x 190

404 7397  MATTA galleri, Pakistan, 81 x 373, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7120  MATTA Kina, 185 x 95

404 7289  MATTA old Hamadan, 180 x 107

404 7124  MATTA orientalisk, Semiantik, 100 x 78[skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7123  MATTA Pakistan, 160 x 235

404 7396  MATTA semiantik anatol, 120 x 284

404 3672  MATTA Täbriz, 350 x 250

404 7125  MATTOR 2 st, Mir, ca76 x 120

404 7229  MINIATYRER 2 st

404 7054  MJÖLKKANNA Skultuna, mässing, 2, 5 kannor

404 7691  MJÖLKKANNA + Tekopp, sekelskifte, Bla WMF

404 7609  MÖBELTYG ca 8x 1, 40

404 7538  MOCCAGODS 9-del + 2st fat, Meissen

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7218  MOCCASERVIS 3 del, Silver, Norge

404 7410  MOCKAKANNA silver, Hallberg, U8 , höjd: 21

404 7055  MORMORSUR 3 st, Bla 18 & 14k

404 5154  MORTEL med stöt, höjd: 20

404 7755  MUNKSTOL

404 7707  NATTDUKSBORD

404 7151  NATTDUKSBORD 1 par, Bodafors, 1962

404 7173  NATTDUKSBORD 1 par, vitmålade

404 7661  NIPPER Diverse

404 7641  NOTSTÄLL Tidigt 1900-tal, trä

404 5536  NYSILVER 3 del

404 7085  OLJEMÅLNING  höjd: Klement, landskap, 55x67

404 7414  OLJEMÅLNING "Sommarbarn" 50x38

404 7343  OLJEMÅLNING 1700-tal, Motiv från Nordafrika, 72x136

S�ldes f�r 145.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7569  OLJEMÅLNING 1800-tal, "stallinteriör", 30x35

404 7187  OLJEMÅLNING 1800-tal, "Tedrickande smugglare överaskade av tullare på Krim", 76x100

404 7632  OLJEMÅLNING 1800-tal, 60x45

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7683  OLJEMÅLNING 1800-tal, grind

404 7302  OLJEMÅLNING 1800-tal, Marin, Danmark, 68 x 95

404 7342  OLJEMÅLNING 1800-tal, Romare med sällskap", 85x120

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7421  OLJEMÅLNING A Andrén, "morgonfiske", 38x52

404 7595  OLJEMÅLNING Albert Kruger, 46x55

404 7082  OLJEMÅLNING Axel Eriksson -44, Marin, 49x67

404 7656  OLJEMÅLNING Bär påskrift à tergo Jules-Louis Moreteau -20 14x20

404 7203  OLJEMÅLNING Blomsterstilleben, 56 x 50

404 7114  OLJEMÅLNING Carl Brandt, skogslandskap, 54x65

404 7112  OLJEMÅLNING Carl Luthander, björkar längs vatten, 46x38

404 7103  OLJEMÅLNING E. J. "sista hösten på Brunkebergstorg"-67, 42x51

404 7083  OLJEMÅLNING Ester Blomgren, fiskeflotta, 25x35

404 7091  OLJEMÅLNING Eugene Chaperon, 1917, soldat i fält, 42x30

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7200  OLJEMÅLNING Gunnar Ekblom, hamnmotiv med ekor, 43 x 53

404 7736  OLJEMÅLNING Gunnar Lundin, 1922, björkar vid vatten, 49x69

404 7087  OLJEMÅLNING Harry Sahlin, -64, kustmotiv, 51x61

404 7134  OLJEMÅLNING ISE, 3 kvinnor, 40x45

404 7306  OLJEMÅLNING Jergil, Stilleben, 50 x 60

404 7074  OLJEMÅLNING Juhan Nommik, -54, vårflod, 53x64

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7328  OLJEMÅLNING Louis de Manquevic, modell, 80 x 110

404 7525  OLJEMÅLNING Max Marcus, 1938, 73x67

404 7073  OLJEMÅLNING Monogramsig. K U J -48, (Kylliki Uronoja-Juntunen) Finland, vy från Drumsö, 39x49

404 7704  OLJEMÅLNING Mornay, 1921, "Landskap" 21x26

404 7464  OLJEMÅLNING Motiv Från Polen, 68x54

404 7307  OLJEMÅLNING Musicerande sällskap, 50 x 70

404 7304  OLJEMÅLNING Oscar Brown, 1908, 50 x 75, Rastande sällskap

404 7274  OLJEMÅLNING Reinhold Norstedt, Wingåker 1882, 16 x 31

404 7309  OLJEMÅLNING Rosato, batalj, 60 x 90

404 7696  OLJEMÅLNING Ruben Nilsson, "Fjällmotiv" 48x52

404 7305  OLJEMÅLNING sign A Trankowski ? 'seans', 106 x 80, (skada)

S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7024  OLJEMÅLNING Sign C A Lundell, 1896, Månskensfiske, 47x63

404 7415  OLJEMÅLNING Sign Interiör, 60x77

404 7340  OLJEMÅLNING Sign m Thun, 1894, "fiskmånglerska" 105x175

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7589  OLJEMÅLNING Sign OJ 1959, Stockholmsmotiv, 18x23

404 7370  OLJEMÅLNING signerad Smolders 1927, "Fruktstileben" 62x82 (liten dukskada)

404 7738  OLJEMÅLNING signerad, blommor på bakgård, 55x45

404 7565  OLJEMÅLNING Skogslandskap, 20x30

404 7420  OLJEMÅLNING Sommarlandskap, 37x45

404 7528  OLJEMÅLNING stilleben, 32x80

404 7461  OLJEMÅLNING Stilleben, 47x38

404 7201  OLJEMÅLNING Stockholmsmotiv, sign, 26 x 34

404 7716  OLJEMÅLNING Tillskriven Acke Åslund, 'Landskap' 28x36

404 7308  OLJEMÅLNING Venedig, 50 x 76

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5439  OLJEMÅLNING W Vilkrist, Stockholmsmotiv, 61x53

404 7245  OLJEMÅLNING (F) + Akvarell, Martin Säflund

404 7416  OLJEMÅLNING (F) A Andrén, "kämpande segelskuta", 39x61

404 7487  OLJEMÅLNING (F) Aaltona, 40-tal, 53x67

404 7257  OLJEMÅLNING (F) Bernhard Oscarsson, Fiskande man", 25x34

404 7486  OLJEMÅLNING (F) Bertil Wibrandt, "Orrar" 50x60

404 7737  OLJEMÅLNING (F) Boris Pastovkhoff, blommor i vas, 54x66

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7104  OLJEMÅLNING (F) Curt Viberg, Stockholmsvy, 21x26

404 7105  OLJEMÅLNING (F) Curt Viberg, Teneriffa, 32x64

404 7354  OLJEMÅLNING (F) Edvin Bodin, -51, 32x56

404 7700  OLJEMÅLNING (F) Elis Åslund, "Fjällandskap" 24x30

404 7684  OLJEMÅLNING (F) G. Unger, Fiskeläge, 39 x 29

404 7417  OLJEMÅLNING (F) Georg Lindström, "Efter regnet, Svartstensgatan", 57x35

404 7412  OLJEMÅLNING (F) Georg Lindström, Gamla stan, 78x40

404 7411  OLJEMÅLNING (F) Georg Lindström, Gamla stan, 87x120

404 5257  OLJEMÅLNING (F) Georgia Elise schjelderup, "Havsvik" 50x70

404 7708  OLJEMÅLNING (F) Henrik Hillbom, "Winter morning" 22x30

404 7019  OLJEMÅLNING (F) Ingegerd Torhamn, Komposition, 50x62 (oramad)

404 7020  OLJEMÅLNING (F) Ingegerd Torhamn, Komposition, 53x65 (oramad)

404 4169  OLJEMÅLNING (F) Ivar Morsing, Konversation, 1954, 60 x 55, (Färgbortfall)

404 7682  OLJEMÅLNING (F) Knut Norrman, Hamnmotiv, 28 x 24

404 7254  OLJEMÅLNING (F) M Säflund, Balingsta kyrka, 45x60

404 7251  OLJEMÅLNING (F) M Säflund, Gripsholm, 30x60

404 7253  OLJEMÅLNING (F) M Säflund, Landskap, 46x55

404 7250  OLJEMÅLNING (F) M Säflund, Lastbåt, 31x40

404 7249  OLJEMÅLNING (F) M Säflund, Uppsalaslätten, 31x47

404 7413  OLJEMÅLNING (F) Marocko, 60x74

404 7419  OLJEMÅLNING (F) Mats Hådell, "troll" 54x65

404 7418  OLJEMÅLNING (F) Mats Hådell, "troll", 50x60

404 7699  OLJEMÅLNING (F) Nixon, -40, 65x54

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7202  OLJEMÅLNING (F) Ossian Gyllenberg, 1922, kustlandskap, 46 x 68

404 7028  OLJEMÅLNING (F) Pelle Åberg, flicka med hatt, 35x27

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7188  OLJEMÅLNING (F) Sign S Kreuger, "flicka i röd klänning" 65x54

404 7256  OLJEMÅLNING (F) Stig Jonzon, 1954, "Gammal Sjöbod & hästar Gärdslösa", 25x40

404 7021  OLJEMÅLNING (F) Uno Vallman, 60x50

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7459  OLJEMÅLNINGAR 2 st, G Månsson,

404 5447  OLJEMÅLNINGAR (F) 2 st, W Vilkrist, Sydländska motiv,

404 7630  OLJNA (DDS) Johannes Olsson, 1971 60x52

404 7181  ORIENTMATTA Abadéh, 120x178

404 7167  ORIENTMATTA Ardebil, 77x295

404 7159  ORIENTMATTA Bidjar, 108x165

404 7213  ORIENTMATTA Esfahan, silkevarp, 118x179

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7144  ORIENTMATTA Hamadan, 129x203

404 7143  ORIENTMATTA Hamadan, 140x208

404 5467  ORIENTMATTA Hamadan, 86x290

404 7186  ORIENTMATTA Husseinabad, 217x308

404 7184  ORIENTMATTA Husseinabad, 71x706

404 5213  ORIENTMATTA Husseinabad, 86x283

404 5260  ORIENTMATTA Indo-Tibet, 170x240, Kasthall design

404 7157  ORIENTMATTA Kolyai, 158x263

404 7145  ORIENTMATTA Melayer, 152x257

404 7185  ORIENTMATTA Moud, 200x300 (slitage)

404 7165  ORIENTMATTA Moud, 80x200

404 5220  ORIENTMATTA Nahavand, 150x242

404 7108  ORIENTMATTA semi-antik Anatol, 170x116

404 7109  ORIENTMATTA semi-antik Hamadan, 188x102, (slitage)

404 7280  ORIENTMATTA semi-antik Shiraz, 180x286 (slitage)

404 7141  ORIENTMATTA Tuisserkhan, 150x252

404 7171  ORIENTMATTA Turkmen, 198x293

404 5553  ORIENTMATTOR 2st semi-antika Yastik, Anatol, c:a 40x60 (slitage)

404 7477  ÖRONLAPPSFÅTÖLJ

404 7132  OSTKUPA + karaff med glas

404 7060  PARAPLYSTÄLL gjutjärn

404 7260  PARAPLYSTÄLL Gustafsberg, 1909, höjd: 60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 5013  PARFYMFLAKONGER 10 st, Kina

404 7237  PARTI KOPPAR

404 4044  PELARBORD Nyrokoko, Dia88, höjd: 68

404 7511  PEPPARKVARN silver. imp.stplr. e. 1912, höjd: 10

404 5727  PIANO August Hoffman, 'menuett', + pall

404 7324  PIEDESTAL met ytterfoder, höjd: 88

404 5109  PIEDESTAL Sekelskifte, höjd: 109

404 7031  PIEDESTAL stenskivor, höjd: 67

404 7585  PIEDESTALER 1-par, sten, höjd: 101

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7035  PIPOR 2 st. + 3 str. piphuvuden

404 7505  PLAFOND 20-tal, råglas, dia:60

404 7506  PLAFOND 20-tal, råglas, etsad dekor, dia:60

404 7117  PLAFOND prismor, dia 42

404 7676  PLUNTA + GLAS 3 del, 1800-tal

404 7029  PORSLIN 3 del. Bing & Grøndahl, Måsen

404 7389  POTTA Mässing

404 7615  POTTSKÅP 1920-tal, med stenskiva, längd: 40, djup: 40, höjd: 75

404 7598  PRYDNADSKUDDAR 2 st

404 7562  PRYDNADSTUPP Silver, Spanien, längd: 30

404 7515  PUNSCHKOPPAR silver, 12 st. 1950

404 7039  RADIOMÖBEL m.ä., längd: 55, djup: 34, höjd: 87

404 7042  RAM förgylld, 75x49

404 7368  RELIEFTER 2 st, Adam & Eva, 32x14

404 7275  RESVÄSKOR 2st, m.ä

404 5649  RÖLAKANMATTA 195x305, signerad I.S (Ingegerd Silow)

404 7551  RÖLAKANMATTA 270x220

404 7032  SABEL

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7045  SABEL Eskilstuna

404 7046  SABEL Mölntorp

404 7723  SAKEMUGGAR 7st, Imari Japan , 1800-tal (2st med sk.)

404 7291  SALONGSBORD 1880-tal, längd: 120, djup: 75, höjd: 72

404 7333  SALTKAR silver, Göteborg Z4 1854, höjd: 9

404 7566  SAMLARTALLRIKAR 10 st, Kunglig Dansk

404 7077  SAMOVAR 1800-tal, koppar, mässing, höjd: 45

404 7567  SÄNGGAVLAR 1 par, Dux Bra bohag Bredd 90

404 7590  SÄNGHIMMEL Gustaviansk stil

404 7148  SÄNGRAMAR 1 par [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7369  SÅSSNIPA Silver, Frankrike,

404 7404  SÅSSNIPA silver. importstplr e. 1912, längd: 22

404 7241  SEKRETÄR Idegran, längd: 55, djup: 40, höjd: 98

404 7437  SEKRETÄR Omkring 1800, ek, längd: 107, djup: 54, höjd: 103 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 5364  SEKRETÄR Sengustaviansk stil, längd: 80, djup: 43, höjd: 100

404 7666  SEKRETÄR Sengustaviansk, huggen stenskiva, längd: 95, djup: 52, höjd: 123

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7106  SERVERINGSVAGN mässing/glas

404 5592  SERVERINGSVAGN Rosenträ

404 5008  SERVISDELAR 11 tallrikar, 2 uppläggningsfat, såssnipa, Amulett, Gustavsberg

404 7357  SERVISDELAR England, ca 30 del

404 7492  SERVISDELAR Rörstrand, "Bella", ca 35 del

404 7155  SIDEBOARD Teak, 1960-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7679  SILVER 10 del, div

404 7365  SILVER 4 del

404 7523  SILVER 7 delar

404 7733  SITTPALL Kina, Cloisonné, antik, höjd: 40 (skada)

404 7223  SKÅL + vas, silver

404 7027  SKÅL Bendt Friberg, Gustavsberg Studio, höjd: 6

404 5522  SKÅL Konstglas, Sign R-e-58, längd: 30

404 7386  SKÅL Majolica, längd: 23

404 7509  SKÅL med lock, silver, 1900-tal , höjd: 13

404 7384  SKÅL med Putti, höjd: 16

404 7607  SKÅL med silver montering, Dia. 21

404 7435  SKÅL Orrefors, Kristall, G Cyrén, höjd: 14 Dia. 24

404 7336  SKÅL på fot, silver, 1900-tal., höjd: 18

404 5004  SKÅL Rörstrand, G Nylund, höjd: 8

404 7507  SKÅL silver, graverad, 1900-tal, längd: 30

404 7673  SKÅL Silver, Grönvall, 1821, Dia15, höjd: 11

404 7709  SKÅL snäckfomad med putti, längd: 35 (nyprod)

404 7621  SKÅL + fat, "Argenta" Kåge, Gustavsberg

404 7466  SKÅL + vas, "Tusen fönster" Orrefors-Gate, dia:21 +, höjd: 20

404 7044  SKÅL MEED LOCK 1800-tal, porslin/mässing, höjd: 33

404 7529  SKÅLAR 2 st+ vas, Orrefors

404 7133  SKÅLAR 2 st. bl.a. Orrefors

404 7098  SKÅLAR 6 st. Riihimäen, glas, (originalförpackning)

404 7176  SKÄNK 1800-tal, Bemålad, längd: 116, djup: 50, höjd: 127

404 7554  SKÄNK 1800-tal, längd: 108, djup: 48, höjd: 112

404 7793  SKÅP 1800-tal, barockstil, 126x55x186

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7693  SKÅP Jugend, mahogny, längd: 100, djup: 49, höjd: 207

404 7059  SKEDAR 3 + 4, silver, (olika modeller)

404 7520  SKEDAR 4 st. 17-1800-tal

404 7469  SKIDÅKARE Sekelskifte, metall, höjd: 22

404 7802  SKRIFTER 1 krt "Fåglar von Wright"

404 7424  SKRIN silver, imp. stplr. e. 1912, längd: 11

404 7433  SKRIN silver. 835 (835/1000), längd: 13

404 7610  SKRIVBORD 1890-tal, Bemålat., längd: 100, djup: 60, höjd: 80

404 7025  SKRIVBORD 2 lådor, bemålat, längd: 94, djup: 49, höjd: 73

404 7809  SKRIVBORD Mahogny., längd: 153, djup: 75, höjd: 72

404 7391  SKRIVBORD + stol, 20-tal, ek (slitage)

404 7734  SKRIVMASKIN Olivetti, röd

404 7702  SKRIVSCHATULL 1800-tal, längd: 33, höjd: 20

404 7315  SKULPTUR  höjd: 20, "Offerlammet"

404 7382  SKULPTUR Benmassa, Orientalisk, höjd: 25

404 5328  SKULPTUR Brons, Häst, (nyprod), höjd: 38

404 5423  SKULPTUR Buddha, höjd: 26, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7388  SKULPTUR Glas, Fågel, höjd: 30

404 5054  SKULPTUR Rörstrand, "Papegojor", höjd: 20

404 5634  SKULPTUR Zink, Såningsman, höjd: 41

404 7649  SKULPTURER Diverse miniatyrer, mässing

404 7483  SKULPTURGRUPP Trä, längd: 38

404 7547  SLAGBORD gråmålat, sekelskifte 1900, längd: 195, djup: 90, höjd: 76

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5425  SLAGBORD nutida, furu, höjd: 76 cm, längd 33 cm (fälld), 145 cm utfälld. (Repor)

404 7193  SLAGBORD sekelskifte, längd: 179 cm, djup: 110 cm, höjd: 75 cm

404 7711  SMYCKEN Bärnsten

404 7703  SOCKERLÅDA 1800-tal

404 7347  SOCKERRUSKOR 2st , silver, rokokostil, höjd: 23

404 7428  SOCKERSKRIN silver, Z8, 1950., längd: 16

404 7262  SOFFA 1890-tal, längd: 140, hjultrissor, (extra tyg)

404 7591  SOFFA Gust.stil

404 7344  SOFFA Gustaviansk stil

404 7788  SOFFA Gustaviansk stil, 1800-tal, längd: 197

404 7810  SOFFA Karl Johan, längd: 195 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7612  SOFFA Karl-Johanstil + 3 stolar (slitage)

404 7048  SOFFBORD 2 st. 1970-tal, stålrör/laminat, höjd: 49

404 7490  SOFFBORD Chippendalestil, höjd: 65 Dia.96

404 7116  SOFFBORD mahogny, England, utdragbart

404 7033  SPATSERKÄPPAR 5 st. 3 med silverkryckor

404 7587  SPEGEL  höjd: 210 (nyprod.)

404 7670  SPEGEL  höjd: 63

404 7568  SPEGEL 1800-tal, höjd: 100

404 7394  SPEGEL Empirestil, 1920-tal, höjd: 79

404 7485  SPEGEL Empirestil, höjd: 89

404 5156  SPEGEL förgylld, höjd: 70

404 7453  SPEGEL Förgylld, höjd: 77

404 7580  SPEGEL Karl-Johanstil, mahogny, höjd: 153 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7395  SPEGEL Rokokostil, höjd: 100

404 7526  SPEGEL Rokokostil, höjd: 80

404 7807  SPEGEL Svartmålad, höjd: 96

404 7564  SPEGEL Venitiansk, höjd: 70

404 7584  SPEGEL+ Konsol, Mahogny

404 5530  SPEGELLAMPETT metall

404 4118  SPELBORD 1890-tal, längd: 89, djup: 42, höjd: 78 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7479  SPELBORD Gustaviansk stil, med tillbehör, längd: 55, djup: 55, höjd: 77

404 7297  STATYETT 'Ballerina', höjd: 43, metall

404 7300  STATYETT Gudom, höjd: 39 , metall (nyprod.)

404 7448  STATYETT Negress, Anzengruber, höjd: 30

404 7642  STATYETT Willy Gordon, terrakotta, höjd: 47 (lagad)

404 7058  STEKFAT Kina, 1800-tal, längd: 32 (kantnagg)

404 5035  STEKHUV Pläter, Th Bond, längd: 40

404 7474  STEKHUV pläter., längd: 31

404 7532  STOL "Arka" Yngve Ekström, ek

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7286  STOL Alf Svensson , Ljungs industrier (slitet tyg)

404 7482  STOL Allmoge

404 7608  STOL Bruno Mathsson

404 7476  STOL Nyrokoko

404 7611  STOLAR 1 par, Läder

404 7497  STOLAR 1 par, NK, Empirestil

404 7023  STOLAR 1 par, Nyrokoko

404 7452  STOLAR 1-par, Nyrokoko

404 7043  STOLAR 2 st. rokoko

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7556  STOLAR 2st, 1800-tal

404 7578  STOLAR 2st, Gustavianska

404 7796  STOLAR 3 st nyrokoko

404 7350  STOLAR 3 st, Nyrenässans

404 4518  STOLAR 4 st, Ek, England, Sekelskifte

404 7150  STOLAR 4 st, Udda

404 4121  STOLAR 6 st, Biedermeier, björk

404 5236  STOLAR 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7320  STOLAR Ett par, Skulpterade, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 8563  STOP Tenn/sten, (skador i botten)

404 7472  STRÖARE 1 par, silver, England, höjd: 10

404 7406  STRÖARE silver, höjd: 11

404 7409  STRÖSOCKERSKÅL silver + strösked, höjd: 27

404 7294  SVÄRD 2st, Kina

404 7265  SVEPASK Daterad 1870

404 7126  SYBORD Sekelskifte, längd: 55, djup: 41, höjd: 70

404 5674  SYLTKRUKA 12, längd: + krus, höjd: 30, Höganäs

404 7721  SYLTKRUKOR 2st

404 7441  SYLTKRUKOR 2st, Höganäs

404 7688  SYLTKRUKOR 3 st, Höganäs/Raus

404 7689  SYLTKRUKOR 4 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7613  TABURETT Karl-Johanstil

404 7209  TABURETT Mahogny

404 7597  TABURETTER 2 st

404 5726  TAKARMATUR 1930-tal, höjd: 70

404 7731  TAKARMATUR 1950-tal, höjd: 60

404 7480  TAKARMATUR Jugend, höjd: 95

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7206  TAKARMATUR Mässing, höjd: 40

404 7205  TAKARMATUR rokokostil, höjd: 70

404 7204  TAKARMATUR rokokostil, höjd: 80

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7358  TALLRIKAR 12 st+ kanna, Gustafsberg

404 5541  TALLRIKAR 12 st. Tettau

404 7231  TALLRIKAR 2 st, Kina, Dia. 26

404 7606  TÅRTBESTICK Silver

404 7310  TAVLA broderad, 50 x 100

404 7175  TAVLA Thailand, förgylld gudinna på rispapper, 47x26

404 7115  TAVLOR 1 par, 23x16

404 7701  TECKNING (F) Roland Svensson, 24x22 (smörpapper)

404 4003  TECKNINGAR Modellstudier, 5 st. sign73x45

404 7378  TEGLAS Ryssland, 7 st

404 7026  TEKANNOR 2 st. Ryssland

404 7742  TELEFON cobra , ljusgul

404 7050  TENNSTOP 2 st. 1800-tal

404 7038  TESERVIS 26 del. Denby, England

404 5500  TESERVIS 4 del, Rysk, NS

404 7015  TESERVIS 7 del, Orientaliskt, i Schatull

404 7097  TESERVIS c:a 50 del. Rosenthal, Hilton

404 7356  TESERVIS för två, Ryssland 1800-tal, 5 del

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 5011  TOILETTSET kristall, 5 del

404 7179  TRÄDGÅRDSFONTÄN gjutjärn, höjd: 90

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7177  TRÄDGÅRDSURNOR Ett par, Gjutjärn, höjd: 79 Dia56

404 7557  TRANSCHERBESTICK England

404 7279  TRÄRELIEF Spanien, De tre vise männen, 40 x 32

404 7533  TRÄSKULPTUR  höjd: 55

404 7643  TRÄSKULPTUR "Manshuvud" Signerad, höjd: 26

404 7261  TVÄRFLÖJT Yamaha, fodral+ notställ

404 7363  UPPLÄGGNINGSFAT 2 st, Gustafsberg

404 7226  URNA Kina, höjd: 32

404 7147  URNOR 4 st, Gjutjärn, höjd: 20

404 7183  UTDRAGSÄNG  bredd: 60, längd: max 190

404 7012  VÄGGLAMPOR 1 par, Svenskt Tenn, Typ 2484

404 7502  VÄGGLJUSSTAKAR 1-par, bajonetter 1800-tal

404 5181  VÄGGLYSTER Rokokostil, höjd: 35

404 7345  VÄGGLYSTRAR 1 par, höjd: 40

404 7445  VÄGGPENDYL  höjd: 43 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7804  VÄGGPENDYL 1890-tal, höjd: 105, pendel saknas

404 7640  VÄGGPENDYL Ek, höjd: 70

404 7582  VÄGGPENDYL Ek, höjd: 80

404 7349  VÄGGPENDYL Empirestil, höjd: 90

S�ldes f�r 11.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 7805  VÄGGPENDYL förgylld, höjd: 54

404 7667  VÄGGPENDYL Gustaviansk stil, höjd: 48

404 5170  VÄGGPENDYL Gustaviansk stil, höjd: 73

404 7697  VÄGGPENDYL sent 1800-tal, höjd: 70 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 5237  VÄGGPENDYL Stockholm, höjd: 85

404 7618  VÄGGRELIEF Birger A-60, Kåge verkstad, höjd: 52

404 7235  VÄGGRELIEF Hummel, Dia. 13

404 7208  VÄGGSKÅP Jugend, Ek, 57

404 7230  VÄGGUR Ek, sekelskifte

404 5042  VAGNSLYKTOR 1 par,

404 7599  VAS  höjd: 35, "Rådjur"

404 7619  VAS "Argenta" Kåge, Gustavsberg, höjd: 20

404 7006  VAS Alvar Aalto, höjd: 16, (nagg)

404 7792  VAS Bertil Vallien, Boda, höjd: 9 + vas, höjd: 20

404 7129  VAS Boda Nova, höjd: 33

404 7501  VAS efter Simon Gate, höjd: 25

404 7600  VAS Gustafsberg studio, Stig Lindberg, H, 20 (fotnagg)

404 7063  VAS Gustavsberg, Argenta, röd, höjd: 19

404 5038  VAS Kristall, Orrefors, H, 20

404 5127  VAS Metall, höjd: 30

404 7375  VAS Orrefors Olle Arberius -85, höjd: 29 + karaff Murano 60-tal

404 5039  VAS Orrefors, Expo, Sven Palmqvist, höjd: 15

404 7225  VAS Rörstrand, Jugend, höjd: 14

404 7440  VAS Rörstrand, Stålhane, höjd: 37

404 5535  VAS Silver, England, höjd: 25

404 7471  VAS silver, fyrdelad, England, höjd: 23

404 7622  VAS Stålhane, Rörstrand, höjd: 22

404 7447  VASER 1 par, silver. 800 (800/1000), höjd: 19

404 7008  VASER 2 st. Orrefors, färgade, höjd: 21 + 15

404 7627  VASER 2st, Friberg, höjd: 10+12 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

404 7620  VASER 3st, "Argenta" Gustavsberg, Kåge

404 7215  VINGLAS 12 st

404 7748  VINKANNA kriatall/pläter, höjd: 32

404 7341  VINYLSKIVOR c:a 50st Klassiska (flertalet ospelade)

404 7546  VITRINSKÅP Gust.stil, sekelskifte 1900, längd: 123, djup: 56, höjd: 206

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)

404 4213  VITRINSKÅP Louis XV-stil, längd: 65, djup: 40, höjd: 164 (nyprod)

404 7323  VITRINSKÅP Louis XVI-stil, längd: 88, djup: 38, höjd: 153

404 7720  VITVINSGLAS 5st

404 7189  VYKORT 1900-talets första hälft, ca 500 st bla. utländskt

404 7190  VYKORTSHÄFTEN Div

404 7360  WHISKEYGLAS 11 st + champagne 9 st

404 7227  YTTERFODER 3 st

404 7009  YTTERFODER Jugend, höjd: 16