Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 februari 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

395 6426  AFFISHER 2 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6141  AFTONVÄSKOR 3 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6506  AKRYL (F) på papper, Luciano Castelli (f 1951), "Kvinna som blundar" 71x51

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6505  AKRYL (F) på papper, Sign Luciano Castelli (f 1951) "Kvinna i hatt", 71x51

395 6503  AKRYL (F) på papper, Sign Luciano Castelli (f 1951), "Kvinna & munnar" 71x51

395 6501  AKRYL (F) på papper, Sign Luciano Castelli, (F 1951) "Kvinna som ler", 71x51

395 6502  AKRYL (F) på papper, Sign Luciano Castelli, (f 1951), "Kvinna & spindel" 71x51

395 6260  AKVARELL A Brinkman, 1895, 21x32

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6312  AKVARELL kvarn, sign, 25 x 39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6216  AKVARELL Lars Finn, Landskap med vattendrag, 26 x 33

395 6322  AKVARELL Musikanter, Constantinopel, 1920, 26 x 19

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6346  AKVARELL Sign, Parismotiv, 21 x 27

395 5024  AKVARELL Signerad Brooke, 1800-tal, 36x54

395 6423  AKVARELL (F) S Palmquist, 1937

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6590  AKVARELL (F) V.Aaltona, 1968, 55x37

395 6451  AKVARELLER (F) 4 st, F Lindström, stockholmsmotiv, ca 15x23

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6143  ALBUM med gamla vykort

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6555  AMERIKAUR  höjd: 66

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6045  AMPEL prismor, dia 52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6381  ARMBANDSUR Baume et Mercier 18k totalvikt 20, 4g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6380  ARMLÄNK 28, 3g, 18k

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6486  ÅRSUR

395 6231  ÅRSUR Porslin/mässing, höjd: 30, Tyskland

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6013  ASSIETTER 7 st, Glas

395 6096  BÄGARE glas, Minne från utställningen i Norrköping, 1906, höjd: 12

395 6209  BÄGARE Silver, 1780, Erik Lemon, Uppsala, höjd: 20, 5, Delvis förgylld

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 5281  BÄNK med lådor, Tibetansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6189  BARBIEDOCKOR Barbie + Midge + Skipper + Ken , med tillbehör, 60-tal och framåt + garderodsskåp

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6128  BARBIEDOCKOR + kläder, 1960-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6074  BARNSTOL

395 6577  BETRAKTELSEAPPARAT med stereobilder

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6428  BLANDTEKNIK osing, 69x48

395 6317  BLANDTEKNIK Sign, -05, Motiv från fåfängan, 21 x 29

395 6309  BOKHYLLA Sekelskifte, längd: 75, djup: 30, höjd: 240

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6539  BOKSKÅP Sekelskifte, Bemålat, längd: 101, djup: 47, höjd: 200

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6482  BORD med intarsia, Dia. 90, höjd: 65

395 6534  BORD med låda, 1800-tal, bemålat, längd: 97, djup: 57, höjd: 75

395 6538  BORD med låda, 1800-tal, längd: 101, djup: 72, höjd: 70

395 6324  BORD Skulpterad med elefant, höjd: 42

395 6504  BORDSKANON

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6284  BORDSKLOCKA Thomas, höjd: 14

395 6644  BORDSLAMPA Bumlingen

395 6643  BORDSLAMPA Bumlingen mässing

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6348  BORDSLAMPA orientaliskt motiv, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 5416  BORDSLAMPFOT Konstglas, höjd: 34

395 6601  BORDSLAMPOR 1-par, onyx

395 6025  BORDSLAMPOR Ett par, IKEA 70-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6349  BORDSLYSTRAR 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 34

395 6016  BORDSPENDYL 1800-tal, höjd: 36

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6097  BORDSSPEGEL mahogny, höjd: 86

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6042  BORDSTELEFON onyx

395 6488  BORDSUR 1930-tal

395 6098  BRANDSPRUTA koppar, m.ä., höjd: 70

395 6333  BREVPRESSAR 2 st, Millefiori, Bla Murano

395 6508  BRICKA Ns, längd: 41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6448  BRICKA NS, längd: 63

395 6591  BRICKA nysilver

395 6161  BRICKBORD mahogny, höjd: 55

395 6480  BYRÅ 1940-tal, längd: 66, djup: 39, höjd: 70

395 6536  BYRÅ 4-lådig, bemålad, längd: 90, djup: 44, höjd: 86

395 4550  BYRÅ Grange, längd: 82, djup: 44, höjd: 130

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6361  BYRÅ Gust.stil, sekelskifte 1900, längd: 85, djup: 48, höjd: 86

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 5050  BYRÅ Louis XV-stil, marmorskiva, längd: 68, djup: 41, höjd: 68

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 4408  BYRÅ Louis XV-stil, stenskiva, längd: 81, djup: 39, höjd: 78 (nyprod)

395 6659  BYRÅ mahogny, funkis, 90x40x70

395 5087  BYRÅ med stenskiva, Rokokostil, längd: 90, djup: 55, höjd: 80

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6199  BYRÅ Valnöt, sekelskifte, längd: 85, djup: 42, höjd: 113

395 6162  BYRÅAR 1 par, stenskiva, längd: 44, djup: 34, höjd: 69

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 5280  BYRÅAR 1 par, Tibetansk stil,

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6126  BYST gips, höjd: 18

395 6170  BYST Gips, Sign Lindberg, 1926, höjd: 40

395 6301  CHIFFONJE 1800-tal, Valnöt, längd: 108, djup: 54, höjd: 142

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6329  CIGARETTSET 2 del, Jordglobar, Mässing, en med speldosa

395 6140  DALAHÄSTAR 5 st

395 6115  DALAHÄSTAR 7 st. + 1 tupp

395 6602  DAMSKRIVBORD vitmålat, 85x58x110

395 6035  DIVERSE 4 del, Bla ask Japan

395 6131  DOCKA porslishuvud, höjd: 61

395 6212  DOCKSKÅP med docka o inredning

395 6129  DOCKSKÅPSMÖBLER diverse

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6358  DOCKVAGN [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6033  DOCKVAGNAR + gunghäst, M.ä

395 6335  DÖRRKNACKARE 3 st, Lejon

395 6019  ELDSET stativ + 2 del+ blåsbälg

395 6465  ELEFANT Kaj Bojesen + Zebra

395 6529  ETAGERE 1800-tal, höjd: 132

395 6345  ETSNING Musikstund, 1899, 33 x 40

395 6182  ETSNING Tallberg, "öldrickaren" 39x29 (fuktfläckar)

395 6183  ETSNING (F) Jordi Arkö, 88/150, 63x50

395 6239  ETSNING (F) Otto Gripensvärd, Björkar, 10 x 14

395 6675  FÅGELBUR modern

395 4670  FÄLLBORD rotfanér, 1800 ca, fanérskador, dia74, höjd: 74

395 6175  FÄRGLITOGRAFI 2 st, 84/499, 50x44

395 6654  FÄRGLITOGRAFI Birger 28/115, 60x50

395 6424  FÄRGLITOGRAFI C O Hultén, 6/75, 32x24

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6376  FÄRGLITOGRAFI Henri De Toulose-Lautrec, "Edition pan 3", 37x25

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6425  FÄRGLITOGRAFI Mona Huss Wallin, 1984, "Hoppet", 32x23

395 6589  FÄRGLITOGRAFI provtryck, Acke Åslund, "Andalusiska hästar" 36x46

395 6176  FÄRGLITOGRAFI S O Ehren, 1979, 106/360, 50x64

395 5007  FÄRGLITOGRAFI (F) Bengt Landin, 213/250

395 6302  FÄRGLITOGRAFI (F) Lennart Rodhe 1965, 193/280, 30x46

395 6392  FÄRGLITOGRAFI (F) Theo Tobiasse, "New York Matin De Monde, 163/180, 98x70

395 6394  FÄRGLITOGRAFI (F) Theo Tobiasse, "Venise et l efant-prophete, 5/145, 98x69

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6469  FÄRGLITOGRAFI (F) Ulf Greder, Flickan vid fönstert, 258/360, 77x91

395 6180  FÄRGTEVE Grundig, 28 tum, fjärrkontroll (finns i inlämningen

395 6339  FASKESKNIV + DOLK Bla benarbete

395 6114  FAT 2 st, keramik, UE, resp. Finland, dia 38

395 6276  FAT Imari, 1800-tal, Dia. 42 (lagad)

395 6190  FAT Stig Lindberg, "Karneval", längd: 31 (nagg)

395 6048  FÅTÖLJ + FOTPALL Bruno Mathson, Pernilla, skinn, (slitage)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6198  FÅTÖLJ + FOTPALL NK, Kerstin Hörlin Holmquist, Omklädd med Finskt 70-talstyg (metsovaara)

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6411  FÅTÖLJER 1 par, teak Danmark

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6185  FICKUR 18 k, Halda

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6186  FICKUR med kedja 18k

395 6294  FIGURIN Lisa Larsson, Häst, höjd: 10

395 6051  FIGURIN Lladro, "turturduvor", höjd: 13

395 6065  FIGURIN UE, keramik, elefant, höjd: 14 + glasfigurin, igelkott, Paul Hoff, Kosta, höjd: 8

395 6293  FIGURINER 1 par, Elefanter, trä, höjd: 12

395 6120  FIGURINER 1 par, katter, 1800-tal, höjd: 10

395 6280  FIGURINER 2 st, Hummel (lagningar),

395 6495  FIGURINER Björn Uppsala-Ekeby + Elefant England

395 6015  FIOL med stråke i väska

395 5237  FISK Konstglas, Italien, längd: 20

395 6474  FISKSKÅL Kina, dia:28

395 6450  FÖNSTER 2 st blyinfattade, 70x40

395 6551  FOTPALL Rokokostil

395 6101  FOTPALLAR 2 st

395 6150  FRIMÄRKEN + album

395 6249  FRUKTFAT Arabia, Dia. 33

395 6146  FRUKTFAT keramik, Humlebek, Alma, dia 35

395 6408  FRUKTFAT pressglas, dia26

395 6497  FRUKTSERVIS 13-del, Uppsala-Ekeby (2st med nagg)

395 6631  GARDEROBSKÅP med Intarsia, längd: 103, djup: 43, höjd: 193 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6257  GARDEROBSSKÅP 20-tal, spegeldörr, L.101, djup: 55, höjd: 181

395 6145  GARDINOMTAG 1 par, 1800-tal, mässing

395 1058  GLAS/KRISTALL 3 del

395 6083  GLASASSIETTER 12 st

395 6354  GLASKUPOR 2 st, 1800-tal, Snarlika, höjd: 50

395 6044  GLASSERVIS 42 del. etsad dekor

395 6075  GLASSERVIS 56 del.

395 6297  GLASSERVIS ca 40 del

395 6296  GLASSERVISDELAR 14 del

395 6511  GLASSERVISDELAR c:a 60-del, slipad dekor

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6132  GLASSKÅL signerad, etsad dekor, höjd: 15

395 6493  GLÖGGLAS 6st, handmålade

395 6089  GOLVFOTOGENLAMPFOT Jugend, koppar, höj/sänkbar

395 6255  GOLVLAMPA Björk

395 6642  GOLVLAMPA Bumlingen

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6256  GOLVLAMPA Trä

395 6542  GOLVLAMPBORD 1940-tal,

395 6316  GRAFISKT BLAD Flicka, 68 x 45, skulpterad ram

395 6105  GRAVYRER 2 st. kolorerade, Stockholm/Syndswald, 24x64

395 6417  HALSBAND koraller, Kina, 4 st + 2 armband

395 6071  HALSRING silver, design, KE Palmberg + nipper, diverse

395 5317  HÄSTSKULPTUR Metall, längd: 20

395 6614  HERRARMBANDSUR Jaeger LeCoultre, 18k, Automatic, Armband 18k, totalvikt 74g

S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6623  HÖRNSKÅP Allmoge 1800-tal, höjd: 94

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6275  HÖRNSOFFA Nyrokoko

395 6179  HUNDPULKA med tillbehör

395 6457  HUNDTAVLA Tovad ull, signerad 1996 Lis Petersen 30x30 + 3st skulpturer+ 1st handmålad glastavla blyinfattad, mopsar

395 6341  IMPERIALSÄNG Mahogny, 1800-tal

395 6007  ISHOCKEYSPEL 60-tal, Stiga Tumba hockey

395 6310  JALUSISKRIVBORD Mahogny, D-top, längd: 135, djup: 80, höjd: 100

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6476  JORDGLOB med belysning

395 5037  JORDGLOB Med belysning

395 6484  KAFFEGODS 2-del, millenieskiftet

395 6059  KAFFEGODS 21 del. Thomas, Tyskland

395 6252  KAFFEGODS B&G, Måsen 10 del

395 6523  KAFFEGODS C:a 25-del, Bayer-Bock

395 6188  KAFFEGODS Kgl Dansk, 12 del

395 6029  KAFFEKANNOR 2 st bla. skultuna

395 6118  KAFFEKOPPAR + assietter, 11 del. handmålat

395 5347  KAFFESERVIS 15-del, Thomas, Tyskland

395 6055  KAFFESERVIS 21 del. + lockurna, Rosenthal, (sockerskålen skadad)

395 6286  KAFFESERVIS 3 del, ns

395 6130  KAMIN gjutjärn, Näfveqvarn, Nr. 116, höjd: 68

395 5407  KANNOR 1 par Delft, höjd: 20

395 6144  KANNOR 2 st. bl.a. Mullbär

395 6524  KANNOR 3 st + skål med lock, Bla Meissen [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6068  KARAFF + FAT Orrefors + ljusstakar, 1 par, Kosta Boda

395 6012  KARAFFER 4 st

395 6478  KARMSTOL Barockstil, 1800-tal, ek

395 6306  KARMSTOL Läderklädd,

395 6102  KARMSTOL Louis XV-stil, petit point

395 6099  KARMSTOL Louis XV-stil, petit point

395 6307  KARMSTOL Modern

395 6160  KARMSTOLAR 1 par

395 6437  KARMSTOLAR 1 par,

395 6203  KARMSTOLAR 1 par, Gustaviansk stil, Sekelskifte

395 6136  KARTA Hermelin, 1796, Gästrikland/Hellsingland, 61x56

395 6655  KARTOR 2 st , tryck

395 6251  KERAMIK 4 del, bla. Rörstrand

395 5096  KERAMIK 4 del, Gefle Percy, Bla Gyllen & Menuett

395 6057  KERAMIK 9 del. Rörstrand, Primavera

395 6116  KINA 6 del. 1800-tal

395 6124  KINAMATTA 145x90

395 6125  KINAMATTA 76x156

395 6017  KISTA 1800-tal

395 6049  KISTA 1800-tal, längd: 108

395 6554  KISTA Daterad 1768, längd: 145

395 6560  KISTA Sekelskifte 1900. koppar, längd: 55

395 6541  KLÄDSKÅP Ek, Jugend, längd: 102, djup: 50, höjd: 210

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6197  KLAFFBORD 1800-tal, furu, höjd: 70

395 6605  KLOCKFODRAL 1890-tal

395 6281  KOFFERT  längd: 100

395 6026  KONSTGLAS 5 del, Kosta Orrefors

395 6066  KONSTGLAS skål på fot, höjd: 18

395 5239  KONSTTRÄD I YTTERFODER Kina

395 6583  KOPPAR diverse + metall

395 6630  KOPPARSTICK + 2st etsningar, 1800-tal

395 6402  KOPPARSTICK 4 st, Giovanni Battista Vanni, (1599-1660), Efter Correggi, 1642, "Freskerna i Roma", 49x42

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6300  KRISTALL 5 del

395 6234  KRITA (F) Sign EÄ (Erling Ärlinsson), Landskap, 25 x 34

395 6061  KRYDDBURKAR 6 st. Deco, design Anita Nylund

395 6011  KURIOSA 4 del

395 6592  KURIOSA 5 del. bl.a. vågar

395 6433  KURIOSA flakonger dosor etc 6 del

395 6611  LAMPBORD intarsia rosenträ, höjd: 40

395 6172  LAMPETTER 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 31 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6173  LAMPETTER 2 par

395 6070  LEKSAKER diverse

395 6388  LITOGRAFI (F) Enrico Baj, 20/60, 42x33

395 6391  LITOGRAFI (F) Lage Lindell, 100/250, 52x63

395 6031  LITOGRAFI (F) Peter Dahl, Fredmans epistel N:o 52, 29 x 42

395 6112  LJUSKRONA Empir-stil, höjd: 48

395 6673  LJUSKRONA Empirestil, H, 60

395 6672  LJUSKRONA Mässing, H, 25

395 6046  LJUSKRONA prismor, höjd: 45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6028  LJUSKRONA Rokokostil

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6603  LJUSKRONA rokokostil, höjd: 80

395 6054  LJUSSTAKAR 1 par, Kgl. Dansk, Blå blomst, höjd: 10

395 6043  LJUSSTAKAR 1 par, mässing, Skultuna, No. 58, höjd: 21

395 6287  LJUSSTAKAR 1 par, Ns, höjd: 18

395 6095  LJUSSTAKAR 1 par, Nysilver, 1930-tal, höjd: 16

395 6134  LJUSSTAKAR 1 par, nysilver, höjd: 20

395 6080  LJUSSTAKAR 1 par, silver, höjd: 17

395 6289  LJUSSTAKAR 1 par, Silver, höjd: 23

395 6421  LJUSSTAKAR 2 par, mässing, höjd: 15-22

395 6036  LJUSSTAKAR 2 st, Mässing

395 6058  LJUSSTAKE mässing, höjd: 20

395 6001  LJUSSTAKE öfverums bruk, gjutjärn, längd: 35

395 6298  LOCKURNA Kina, höjd: 25

395 6615  LOCKURNA Kina, höjd: 34

395 5370  LODUR Bemålat,

395 6347  LYKTA Glas

395 6620  LYRBORD Mahogny, höjd: 63

395 6445  MALMKRONA 9-arm, dia80

395 6211  MANSCHETTKNAPPAR två par, 18k(9g) & förgylltsilver, graverade

395 6295  MAT/KAFFESERVIS Hackefors

395 6040  MATBESTICK 36 del. Nysilver, Hagamodellen

395 5387  MATBESTICK NS Monogram LJ

395 6369  MATSALSBORD Bruno Mathsson , Piet Hein, masurbjörk, längd: 220

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6038  MATSERVIS c:a 50 del. KPM

395 6579  MATSERVIS c:a 55 del. blommotiv

395 6516  MATSERVIS England, c:a 75-del

395 6375  MATSERVIS Sigvard Bernadotte, "Christineholm" 84-del + duk med servetter + uppläggningsbestick

395 6060  MATSERVISDELAR 25 del. Bavaria

395 6250  MATSERVISDELAR Gustafsberg Viola, ca 55 del

395 6393  MATSERVISDELAR Rörstrand, ca 20del

395 6604  MATSERVISDELAR Rosenthal, Maria Björnbär, 7del

395 6238  MATSEVISDELAR ca 30 del, England, med Meissenmönster

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6009  MATTA old, Portugal, Tessart, 170 x 230

395 6010  MATTA orientalisk, 135 x 205

395 6119  MINIATYRER glas, 3 del. Bertil Vallien/Erik Höglund/Vicke Lindstrand

395 6485  MINNESSKED Silver, Jacob Ängman, modell Rosenholm

395 6430  MODELLBÅTAR Eskader, 28st, metall

395 6023  MODELLSKEPP Clipper, Siglo XIX, längd: 86

395 5240  MONTERSKÅP med belysning, 47x37x173

395 6164  MUNKSTOLAR 1 par, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 5426  MYNT album mynt silver koppar

395 5427  MYNT silver koppar

395 6432  NIPPER div

395 6387  NIPPER div

395 6067  NYSILVER diverse

395 6072  NYSILVER diverse, uppläggningsfat och karotter

395 6648  OLJEMÅLNING "Röd båt" 35x60

395 6599  OLJEMÅLNING "Solnedgång" 64x91

395 6386  OLJEMÅLNING 'Björkar vid vatten' 65x105

395 6110  OLJEMÅLNING 1800-tal, England, landskap med bäck, 55x69

395 6674  OLJEMÅLNING 1800-tal, Med förgylld ram, 10x14 (limmad pannå)

395 6460  OLJEMÅLNING Alfred Vickers tillskriven, (1786-1868), "The upper fishponds near Hastings", 30x46

395 6510  OLJEMÅLNING Bär signatur, William Meadows 'Stadsdel vid medelhavet', 28x40

395 6229  OLJEMÅLNING Bertil Wahlberg, Sydlänsk stad, 49 x 99

395 6586  OLJEMÅLNING C K Elman, New York, 30x140

395 4551  OLJEMÅLNING fiskeläge, 56x96

395 6167  OLJEMÅLNING G. Wesström, Tiesole, -56

395 6606  OLJEMÅLNING Gregori Novikov, ryssland, "Maria" 62x53

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6318  OLJEMÅLNING H Österberg, 22x28

395 6311  OLJEMÅLNING H Schönbeck, 1915, Rosor, 63 x 43

395 6303  OLJEMÅLNING Herman Christiansen, sign 1914, Danmark, 42x36

395 6156  OLJEMÅLNING Hus med brygga, 42x59

395 6107  OLJEMÅLNING J. Lem, 1878, interiör, 34x44

395 6225  OLJEMÅLNING Kristus i törnekrona, 1800-tal, Sign Filippo Severati Fete in Rome 1853, lavaskiva, Handskuren ram, 35 x 25

S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6093  OLJEMÅLNING Lindholm, Gotländskt motiv, 36x45

395 6405  OLJEMÅLNING O Lindberg, Marin, 50x70

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6498  OLJEMÅLNING Okänd konstnär Sign Delham 1868, A Tergoetikett H Bonhomme 'Holländskt landskap' 37x45

395 5362  OLJEMÅLNING Oscar Björck, Utsikt med trädgårdsurna, 60 x 47, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6320  OLJEMÅLNING osign, Herrskapsfolk, 28 x 22

395 6137  OLJEMÅLNING P Hertel, Düsseldorf, 1910, flicka på bro, 63x46

395 6520  OLJEMÅLNING Pannå, 1700-tal, Rastande sällskap, 42x64

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6621  OLJEMÅLNING Sekelskifte 1900, Ryssland, signerad. "Testund" 31x27

395 6629  OLJEMÅLNING sekelskifte, 'Hästtransport' 52x79 (skador)

395 6321  OLJEMÅLNING Sign "Galopp", 70x100

395 6264  OLJEMÅLNING Sign Fulvis, 73x60

395 6452  OLJEMÅLNING Sign J Barker, 1878, (1811-1886), "pirater i grotta" 66x91

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6522  OLJEMÅLNING Sign J Wagner, Motiv från Holland, 68x106

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6547  OLJEMÅLNING Sign Kjeld Krautwald, 67x97

395 6233  OLJEMÅLNING Sign R-J, 1915, Vinterlandskap, 47 x 65

395 6519  OLJEMÅLNING Sign, "flicka vallande får" 49x65

395 6327  OLJEMÅLNING Sign, Man, 21 x 13

395 6155  OLJEMÅLNING sign. Gotland, 33x51

395 6092  OLJEMÅLNING signerad, stilleben, 37x45

395 6053  OLJEMÅLNING signerad, väderkvarn, 48x68

395 6171  OLJEMÅLNING Sjöslag, Sign 46x92

395 6288  OLJEMÅLNING Skånskt bymotiv, sign C H, 24x31

395 6459  OLJEMÅLNING Tillskriven Alfred Vickers (1786-1868), 'Vandrare vid skogsbryn), 31x41

395 6514  OLJEMÅLNING Tobabo, Afrikansk By, 47x60

395 6246  OLJEMÅLNING Vinterlandskap, 70x100

395 6527  OLJEMÅLNING W Jurgensen, 1967, Vinterbäck, 60x120

395 6553  OLJEMÅLNING (F) Alma Öhrström, 1969, 98x82 (fuktskador)

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6449  OLJEMÅLNING (F) Anna Gardell-Eriksson, Tillskriven (1853-1939), Medelhavskust, 40x50

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6585  OLJEMÅLNING (F) Bertil Wahlberg, "Pojke med fiskfångst" 100x52

395 6153  OLJEMÅLNING (F) Beth Zeeh, sydlänskt motiv, 33x40

395 5246  OLJEMÅLNING (F) Brita Nordencreutz, "Nordafrikansk stadsbild" 42x34

395 6247  OLJEMÅLNING (F) C Roka, 2 barn, 82x65

S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6248  OLJEMÅLNING (F) C Roka, barn med Hund, 82x65

S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6241  OLJEMÅLNING (F) Dan Martin, Landskap, 23 x 31

395 5033  OLJEMÅLNING (F) E.Söderström, "Vinterhare i landskap" 38x46

395 6588  OLJEMÅLNING (F) Ellis Wallin, "Berglandskap" 1950, 56x46

395 5104  OLJEMÅLNING (F) Johannes Ravn, -79, 45x73

395 6665  OLJEMÅLNING (F) Josef Miklos, Blommor, 60 x 90, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6667  OLJEMÅLNING (F) Josef Miklos, Skog, 60 x 80

395 6671  OLJEMÅLNING (F) Josef Miklos, Stelleben, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 62 x 75

395 5245  OLJEMÅLNING (F) Lars Boethius, 46x56

395 6304  OLJEMÅLNING (F) Nakenstudie, Arne Lindberg, Paris 1946, 73x50

395 6208  OLJEMÅLNING (F) Sven Deurell, Landskap, 38 x 52

395 6479  OLJEMÅLNING (F) Sven Kumlin, 87x107

395 6217  OLJEMÅLNING (F) Tord Leander Engström, Motiv från Lappland, 31 x 22, -45

395 6617  OLJEMÅLNING (F) Uno Wallman, "Båtar i hamn' 46x55

395 6618  OLJEMÅLNING (F) Uno Wallman, 'Solnedgång' 46x55

395 6240  OLJEMÅLNING (F) Vagn Ove Schnach, Interiör

395 6646  OLJEMÅLNINGAR 2 st Hjalmar Kröger, 60x70

395 6220  OLJEMÅLNINGAR 2 st, Karl Lundin

395 6326  OLJEMÅLNINGAR 2 st, Stilleben

395 6230  OLJETRYCK 3 st, 2 med 1800-tals ram

395 6458  ORIENT MATTA kayseri, 85x217

395 6410  ORIENT MATTA Old Hamadan, 126x190

395 6409  ORIENT MATTA Sarough-Mir, 204x282

395 6236  ORIENT MATTA Semi-antik Tekke, 175x118 (slitage)

395 6196  ORIENTMATTA Antik Kaukas, 130x245 (slitage + skador)

395 6195  ORIENTMATTA Antik Kolyai, 124x227 (skada)

395 5225  ORIENTMATTA Bachtiari, 217x297

395 6570  ORIENTMATTA Beluch semi-antik, 95x185

395 6531  ORIENTMATTA Hamadan, 413x108

395 6572  ORIENTMATTA Kashan, 170x270

395 5223  ORIENTMATTA Kashan, 210x330

395 6530  ORIENTMATTA Kashan, 432x272

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6596  ORIENTMATTA Kerman, 240x340

395 6619  ORIENTMATTA Kina A.F, 360x540 (fläckar)

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6573  ORIENTMATTA Nadjafabad, 297x400

395 6600  ORIENTMATTA Pakistan, 94x146

395 6526  ORIENTMATTA Semi-antik shiraz, 226x304 (slitage)

395 6194  ORIENTMATTA Semi-antik, Shiraz, 89x127 (slitage)

395 6559  PALL Ek, längd: 65

395 5255  PALLAR 3 st, Allmoge

395 6122  PARAPLYSTÄLL gjutjärn, höjd: 65

395 6413  PÄRLCOLLIER 10 st, Kina sötvattenpärlor längd: ca 40

395 6416  PÄRLCOLLIER 2 st odlade sötvatten Kina, längd: 41-42

395 6385  PÄRLHALSBAND Med silverspänne

395 5038  PARTI KLOCKOR

395 6268  PARTI KOPPAR

395 6272  PARTI LINNE

395 6355  PARTI LINNE

395 6021  PARTI LINNE

395 6613  PARTI MYNT + poletter, m.m. c.a 8 kg

395 6226  PARTI VYKORT Tidigt 1900-tal, ca 500

395 6544  PELARBORD  höjd: 67

395 6362  PELARBORD 1 par, höjd: 52

395 6168  PELARBORD 1800-tal, mahogny, höjd: 69

395 5145  PELARBORD 1890-tal, Intarsia, höjd: 77

395 6447  PELARBORD England, med lådor, dia70, höjd: 75, sk

395 6406  PELARBORD mahogny, höjd: 62

395 6366  PELARBORD med låda, 1800-tal, björk, höjd: 73

395 6034  PENSELVAS Kina, höjd: 28

395 6245  PIANO Nordiska Futura 2

395 6148  PIANODRAGSPEL Ryssland

395 6569  PIEDESTAL Gustaviansk stil, höjd: 68

395 6436  PIEDESTAL stenskiva, höjd: 135

395 6202  PINNSOFFA Gustaviansk stil, Sekelskifte, längd: 170

395 6660  PINNSTOLAR 3 st , omaka, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6407  PLAFOND dia 35

395 6598  PLAFOND prismor, dia:50

395 6397  PLAFOND prismor, dia37

395 6383  POKAL Silver, K.Andersson, höjd: 24 (ingraverad)

395 6292  PORSLIN 4 del, Rosenthal/Bavaria

395 6063  PORSLIN 5 del. Björn Wiinblad (1918-2006)

395 6138  POTTSKÅP 1 par, tidigt 1900-tal, marmorskiva, höjd: 76

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 5190  POTTSKÅP bemålat, längd: 47, djup: 30, höjd: 71

395 6270  POTTSKÅP Ett par, 20-tal, Stenskiva, höjd: 70

395 6331  PRYDNADSFAT Sekelskifte, Wien, dia25

395 6133  PRYDNADSTALLRIKAR 1 par, Bohemia, dia 27

395 6291  PYRO 4 del

395 6373  RAKSPEGEL 1800-tal, höjd: 165

395 6127  RAM förgylld med tryck, 44x32

395 6657  RAM med foto sk 50x57

395 6342  RING + BROSCH 18k & silver/jade

395 6382  RINGAR 6 st 18 k 16, 2g

395 6608  RÖKBORD mässingsintarsia, rosenträ, höjd: 55

395 5436  SABELBAJONETT frankrike, Modell 1873

395 6227  SALONGSBORD Nyrokoko, 1800-tal, Mahogny, längd: 90, djup: 60, höjd: 74

395 6636  SALONGSGRUPP Rokokostil 4 del

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6574  SALTKAR Rörstrand, tomtar, höjd: 14

395 6076  SAMLARTALLRIKAR 6 sd. Kgl. Dansk

395 6113  SAMOVAR mässing, höjd: 42

395 6265  SÄNGRAMAR Ett par, Järn/mässing, 180 x 88

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6177  SATSBORD 3 del

395 5309  SEGELBÅTSMODELL  höjd: 145

395 6018  SEKRETÄR 1800-tal, längd: 96, djup: 48, höjd: 102

395 6056  SELTERGLAS 19 st + nubbeglas, 5 st

395 6607  SERVERINGSVAGN intarsia, rosenträ

395 6507  SERVISDELAR 11-del + 10 , Gustavsberg

395 6062  SERVISDELAR 28 del. Eschenbach

395 6014  SERVISDELAR Rörstrand, Japan, ca 30 del

395 6564  SIDEBOARD 1950-tal, teak, längd: 190, djup: 43, höjd: 78

395 6081  SILVER 3 del. silver, graverat

395 6142  SKÅL Argenta, dia 16

395 6576  SKÅL Gunnar Cyrén, kristall, dia27

395 6206  SKÅL Orrefors, kristall, Dia26

395 5181  SKÅL Orrefors, Simon Gate, (nagg), höjd: 7, 5, Dia13

395 6353  SKÅL Rörstrand, Gunnar Nylund, längd: 15

395 6082  SKÅL silver, höjd: 10, dia 17

395 6473  SKÅLFAT Kina, dia:30

395 6537  SKÄNK 1800-tal, Bemålad, längd: 125, djup: 51, höjd: 99

395 6540  SKÄNK 1800-tal, längd: 110, djup: 51, höjd: 111

395 5360  SKÄNKSKÅP Jugend, längd: 125, djup: 55, höjd: 202

395 6371  SKÅP med sekretärdel, 40-tal, björk, längd: 112, djup: 46, höjd: 126

395 6491  SKÄRMMÖSSA 1980-tal, Sovjet

395 6210  SKEDAR 4 st, Silver, Bla 1802, Elg, Klint & Leffler

395 6259  SKRIVBORD 1890-tal, längd: 122, djup: 59, höjd: 77

395 6439  SKRIVBORD Empirstil, längd: 122, höjd: 73

395 6545  SKRIVBORD Furu, Jugend, längd: 120, djup: 58, höjd: 78

395 6532  SKRIVBORD Sekelskifte, bemålat, längd: 106, djup: 54, höjd: 76

395 6200  SKRIVBORD Sekelskifte, Valnöt, längd: 125, djup: 68, höjd: 80

395 6360  SKRIVBORD+ stol,

395 6135  SKRIVBORDSSTÄLL 2 del. gjutjärn + fotoram, metall, 1890

395 6595  SKRIVBORDSSTOL 1920-tal, ek, snurrmodell

395 6594  SKRIVBORDSSTOL ek 1920-tal, snurrmodell

395 6525  SKRIVBYRÅ 1800-tal, längd: 90, djup: 47, höjd: 98

395 6475  SKULPTUR Erotisk Kina, längd: 20

395 6064  SKULPTUR glas, Orrefors, Olle Alberius, falk, höjd: 20

395 6340  SKULPTUR + VAS metall

395 5404  SKULPTURER 1 par, orientaliska, H:33

395 6548  SLAGBORD 1800-tal

395 6363  SMINKBORD+ nattygsbord, Bemålat

395 6384  SMYCKEN 7 del, bla. 18 k

395 6187  SMYCKEN ringar mm, bla. 18/23k

395 6368  SMYCKEN silver + bijouterier

395 6472  SNUSFLASKOR 6-del + 2-del porslin, kina

395 6271  SOCKERHACKA 1800-tal

395 6022  SOCKERSKÅL Ns, höjd: 38

395 6543  SOFFA 1800-tal

395 6562  SOFFA 3 sits, Charles Eames, Miller

395 5211  SOFFA Chesterfield, Norell

395 6372  SOFFA Empirestil

395 6412  SOFFA Rokokostil, längd: 146

395 4092  SOFFA Skinn , design Olivetti, längd: 133

395 6273  SOFFBORD 40-tal, björk

395 6224  SOPPSLEV silver, 1808

395 6078  SOPPSLEV silver, 1855

395 6283  SOPPTERRIN med fat, Tenn, längd: 30-36

395 6263  SPEGEL  höjd: 102

395 5314  SPEGEL Empire, Etikettsign Joh Frisk, höjd: 185 (senare glas)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6658  SPEGEL Empirstil, höjd: 78

395 6661  SPEGEL Gustaviansk stil, höjd: 110

395 6628  SPEGEL med konsol, Nyrokoko, höjd: 298

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6152  SPEGEL nyrokoko, höjd: 135

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6253  SPEGEL Nyrokoko, höjd: 48

395 6039  SPEGEL MED KONSOL höjd: 195, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6290  SPEGELFÖNSTER  höjd: 48

395 5185  SPEGELPLATÅER + dosa, 4 del, glas/mässing

395 6277  SPELBORD 1800-tal, Ren Obj

395 6020  SPELBORD Rokokostil, längd: 84, djup: 43, höjd: 79

395 4409  SPELBORD Tidigt 1800-tal, läderklädd skiva, längd: 99, djup: 99, höjd: 80

395 6100  SPRITSKÅP 1800-tal, längd: 60, djup: 25, höjd: 88

395 6027  STARKVINSGLAS 7 st, Kosta Karlberg

395 6073  STEKFAT England

395 6662  STENTAVLA Assyrerkungen Assurbanipal på jakt, 67x77

395 6103  STOL 1800-tal

395 5256  STOL Allmoge

395 6640  STOLAR 1 par Gustaviansk stil

395 6359  STOLAR 1 par, Senempire, (1 sign CALAS)

395 6365  STOLAR 1-par, 1800-tal, björk

395 6528  STOLAR 1-par, barockstil

395 6550  STOLAR 1-par, sekelskifte 1900

395 6367  STOLAR 1-par, sekelskifte 1900-tal

395 6269  STOLAR 2 st, Gustaviansk-stil

395 6546  STOLAR 3 st, "Fanett", Ilmari Tapiovara

395 6163  STOLAR 3 st. nyrokoko

395 6237  STOLAR 4 st

395 6663  STOLAR 4 st

395 6404  STOLAR 4 st, mahogny, 1950-tal

395 6274  STOLAR Ett par, nyrokoko

395 6634  STOLAR Karl Johan mahogny, 1 par karmstolar + 4 stolar

395 6429  SYBORD Lyra intarsia, höjd: 77

395 6635  SYBORD Lyra, höjd: 77

395 6104  TABURETT Gustaviansk stil

395 6632  TAKARMATUR "Semipendel" Fog&Möllerup, dia 62

395 6443  TAKARMATUR 15 arm, höjd: 110

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 februari 2006 16:00)

395 6633  TAKBELYSNING 2 st "Topan" Panton dia 20

395 6350  TALLRIKAR 4 st, Gustafsberg 1880, Militära motiv, (1 sk)

395 6030  TALLRIKAR 6 st, Gustafsberg "Fasan"

395 5228  TALLRIKAR 6 st, Kina, Blåvita

395 5197  TANKA 2st, Tibet, sekelskifte 1900

395 6106  TAVLOR 2 st.provtryck, F.T-S. 1947, 38x50

395 6664  TAVLOR 3 st, Tryck Jugendmotiv, 114x39

395 6521  TECKNING (F) Arvid Knöppel, 1951, 18x13

395 6032  TEHUVA Ryssland

395 6337  TEKANNA Kina, höjd: 18

395 6191  TEKOPP Gustavsberg studio, Kåge

395 6645  TELEFON bordstelefon onyx

395 6556  TENNDELAR 4-del

395 6086  TENNFAT 1785, dia 32

395 6085  TENNFAT 2 st. 1800-tal, dia 33

395 5244  TENNSERVIS ca 12 DEL

395 6084  TENNSTOP 2 st

395 6139  TERRIN MED LOCK Nysilver, Carlström, höjd: 23

395 6612  TIDNINGSSTÄLL rosenträ intarsia, höjd: 43

395 6364  TOILETTBORD Sekelskifte

395 6258  TOILETTEBORD + 2 st stolar, 20-tal, längd: 122, djup: 52, höjd: 155

395 4318  TRÄDGÅRDSURNOR Ett par, höjd: 29

395 6627  TRÄSNITT 2st, Eva-Maria Marcus, 24x30

395 6174  TRYCK Dardel, Modell, 29x20

395 6261  UPPLÄGGNINGSFAT 3 st

395 6008  URNA 1800-tal, Kina, höjd: 36, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 5408  URNOR 2 st Delft, höjd: 23-33

395 6470  URNOR 2st, Kina, höjd: 12 + 17

395 5397  UTDRAGSSOFFA 1700-tal, originalmålning

395 6050  VAGGA 1800-tal, furu, längd: 84

395 6442  VÄGGLAMPETTER 1 par, höjd: 60

395 6091  VÄGGLAMPETTER 2 par

395 6441  VÄGGLAMPETTER mässing I par, höjd: 38

395 6489  VÄGGPENDYL Förgylld

395 6149  VÄGGPENDYL förgylld, höjd: 52

395 6147  VÄGGPENDYL förgyllt, höjd: 52

395 6165  VÄGGSKÅP mahogny, balustrad, höjd: 42

395 5451  VÄGGSKÖLD gjutjärnSydsvenska Gjuteriet AB, Limhamn, nr. 5, Riddare, dia65

395 6123  VÄGGUR  höjd: 84

395 6151  VÄGGUR ek, höjd: 82

395 6166  VÄGGVITRIN  höjd: 59

395 6351  VAS Böhmen, höjd: 22

395 6254  VAS Glas, höjd: 50, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6192  VAS Gustavsberg "Argenta" Kåge, höjd: 20

395 6420  VAS Gustavsberg Studio unik, SWen, höjd: 11

395 6193  VAS Gustavsberg, "Argenta" Kåge, höjd: 13

395 6158  VAS Josef Ekberg, Gustavsberg, höjd: 23

395 6422  VAS konstglas, Verrerie Michel, höjd: 33

395 6352  VAS Kosta, höjd: 12

395 6597  VAS Uppsala-Ekeby, höjd: 53

395 6419  VAS (F) B Friberg, Gustavsberg, höjd: 10

395 6003  VAS + FAT Kunglig dansk

395 6004  VAS + SKÅL Kosta Boda, höjd: 8-15

395 5201  VASER 2 st, Etsad dekor ( 1 kosta T Cronqvist)

395 6282  VASER 3 st, Daldansen, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

395 6121  VASER 3 st. Gustavsberg Studio/Rörstrand/Arthur Percy, höjd: 18

395 5202  VATTENKANNA 1800-tal, höjd: 31

395 6090  VINGLAS 10 st. etsat spegelmonogram, R

395 6181  VITRINSKÅP  längd: 61, djup: 33, höjd: 150

395 6549  VITRINSKÅP 1920-tal, bemålat, längd: 90, djup: 40, höjd: 145

395 6468  VITRINSKÅP Jugend, längd: 111, djup: 49, höjd: 210

395 6440  VITRINSKÅP Louis XV-stil, höjd: 165

395 6395  VITRINSKÅP på benställning, längd: 94, djup: 28, höjd: 148

395 6299  YTTERFODER Jugend, höjd: 17 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]